Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4045) King Unique válasza frankdelgado (#4044) üzenetére


King Unique
titán

Az egy korábbi hozzászólásban említve volt, hogy az UASP mód megléte és működése egy külső HDD esetében nem igazán létszükséglet. Egy külső SSD-nél viszont már lehet jelentősége, ha ki akarjuk használni pl. az USB 3.0 szabvány maximális adatátviteli sebességét, illetve a TRIM működése szempontjából. Bár utóbbi még nem teljesen tisztázott, valamint a tesztek alapján inkább az USB 3.1 Gen 2 külső házaknál van erre nagyobb esély.

A játékkonzol topikja azért lett megemlítve, mert az ilyen USB-s külső háttértáraknál a megfelelő kompatibilitás és működés elsődlegesen PC és Mac, valamint desktop OS környezetben garantálható. Ellenben ettől eltérő környezetben már nem feltétlen minden esetben. Illetve igaz ez akár az előbb említett dolgokra is. Tehát ezért célszerű ilyenkor az adott készülék topikjában is rákérdezni az ezzel kapcsolatos tapasztalatokra. Ha ott jelen esetben tényleg semmi ilyesmi nincsen, akkor marad az egyéb forrásból történő információszerzés. Egyébként gyári kivitelben vannak egyes gyártók kínálatában játékkonzolokhoz (is) készített külső HDD és külső SSD meghajtók. Például a Seagate esetében kifejezetten Xbox One konzolhoz (is) tervezett és hitelesített modellek vannak. Viszont nem feltétlen kötelező ilyeneket venni, de ezeknél valószínűleg a megfelelő kompatibilitás stb. dolgok is biztosan rendben vannak.

Az EX500 és az IB-AC603-U31 külső házak tool-free kivitelűek, azaz szerszámmentes szerelést tesznek lehetővé. Előbbi egyébként Gen 1-es (USB 3.0) és az adatlapja alapján JMS578 chip van benne, mint pl. ezen külső házban. A másik már Gen 2-es és az adatlapja szerint ASM1351 chipes. Az UASP-t egyébként mindkét vezérlő támogatja, de hogy firmware szinten mi a helyzet a külső házaknál, illetve a játékkonzolos használatnál működne-e, az már más dolog.

Egyébként itt a topikban csak azokkal a külső házakkal van konkrét tapasztalat, amelyek megtalálhatók az összefoglaló táblázatában, illetve beszámoló és / vagy teszt formájában szerepelnek ott. Az általad említett 2 modell azonban nem ilyen, tehát azokkal értelemszerűen nincsen tapasztalat. Ettől függetlenül persze opciók lehetnek, de a konkrétumok csak egy esetleges megvásárlás és kipróbálás után derülnének ki. Ha esetleg más modell is megfelel, akkor az már említve volt az előző válaszban, hogy az összefoglaló mely fejezetét érdemes átnézni. De nyilván nemcsak az ott feltüntetett külső házak, hanem akár egyéb típusok is megfelelhetnek egy SSD-hez.

[ Szerkesztve ]

(#4065) King Unique válasza w.miki (#4060) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk ezt általában úgy szokták, hogy előtte kikapcsolják a készülékeket, illetve jelen esetben egy 2,5"-os külső merevlemezt leválasztanak szoftveresen és hardveresen (USB-kábel kihúzása) egyaránt. Majd, ha valaki annyira akarja, akkor utána lehet mindent áramtalanítani pl. az elosztó lekapcsolásával.

Szünetmentes tápellátást biztosító 2,5"-os külső ház max. a Wi-Fi funkciós, illetve beépített akkumulátort tartalmazó típusok formájában van (példa). Ilyeneket linkeltél magad is a másik hozzászólásodban. Viszont ezen típusokkal itt a topikban nem nagyon van konkrét tapasztalat.

"Mi történik egy HDD-vel, ha elmegy alóla az áram?"

A másik topikban egy hasonló kérdésre adott válaszokban volt erről szó.

Egyébként a fórumtárs által említett automatikus leállítás (alvó mód) is akár opció lehet. Viszont ennek működése elsődlegesen rendszerint PC-n és Macen, illetve desktop OS alatt történő használatra van belőle. Ellenben ettől eltérő környezetben már nem feltétlen működik (példa). De nyilván ki kell próbálni, aztán kiderül!

[ Szerkesztve ]

(#4334) King Unique válasza Spidee (#4333) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Az eddigi beszámolók alapján gyárilag támogatja firmware szinten az (automatikus) alvó módot ez a külső ház. De ez nem hiba, sőt bizonyos esetekben még előnyös is lehet. Az meg a másik, hogy normál esetben eleve csak X perc üresjárat után kapcsol a külső ház készenléti állapotba (alvó módba), amikor nincsen semmilyen aktív lemezművelet. Ellenkező esetben ez nem fog megtörténni. Az meg megint más dolog, hogy az ilyen USB-s eszközöknél kompatibilitás és működés szempontjából az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet eleve a PC + Mac & desktop OS. Tehát egy ilyen szempontból eleve másodlagosnak mondható routeren az sem biztos, hogy egyáltalán működni fog az alvó mód... Vagy, ha igen, akkor is lehet, hogy alapértelmezetten nem, hanem csak külön beállítás és engedélyezés után (példa).

A LogiLink UA0115 külső háznál az eddig információk alapján ASMedia ASM1153E chip és PID: 55AA azonosító van. Tehát ennél szükség esetén és saját felelősségre (!) opció lehet az összefoglalóban említett módon a firmware frissítése. Valamint akár olyan külső firmware-t is rá lehet tenni, amelynél alapértelmezetten tiltva van az (automatikus) alvó mód. Viszont jelen esetben csak emiatt nem feltétlen szükséges piszkálni a firmware-t, mert az előbbiek értelmében egyrészt az sem biztos, hogy működni fog az alvó mód a routernél. Másrészt a tiltásához akár az is elég, ha pl. folyamatosan aktív lemezművelet (írás / olvasás) van a külső HDD-nél, ami eleve meggátolja azt, hogy készenléti állapotba kerüljön.

[ Szerkesztve ]

(#4370) King Unique válasza Nabukin (#4369) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Az USB 3.0 port normál esetben nyilván stabil tápellátást biztosít egy 2,5"-os külső merevlemeznek, de ilyen szempontból maga a gazda hardver (router) is lényeges. Arról pedig pont nemrég volt szó egy másik topikban egy hasonló kérdésre adott válaszban, hogy a(z) (egyes) routerek esetében az USB 3.0 port nem feltétlen tud nagyobb áramellátást biztosítani. Volt már olyan eset, ahol ez gondot okozott. Aztán az meg a másik, hogy az ilyen USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont már nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás, működés, vagy akár éppen USB-n a stabil tápellátás. Az előbbiekre is szintén volt már példa. De ez nyilván nem a külső merevlemezek, illetve nem a külső házak hibája, hanem egyértelműen az adott készülékek hiányossága. Ezért nem egyszerű ezekhez megfelelőt ajánlani, valamint ezért célszerű mindig érdeklődni az adott készülék topikjában is a tényleges tapasztalatok és a bevált típusok felől.

A topik összefoglalójában vannak beszámolók, tesztek, illetve ajánlott modellek. Viszont jelen esetben a HDD pontos típusát, illetve a magasságát (pl. 7/9,5 mm) jó lett volna megadni, mert az sem mellékes a megfelelő külső ház kiválasztásánál. De általánosan, ha egy olcsó USB 3.0-s külső ház kell, akkor pl. a Captiva és akár még a Becrux is jó választás lehet. Valamint külföldi webshopokban, illetve online piactereken szintén találni kedvező árú, vagy az előbbieknél akár még olcsóbb típusokat is. Példák: [link] + [link], [link], [link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#4391) King Unique válasza Joe fiú (#4390) üzenetére


King Unique
titán

Arról már ebben és a másik 2 társtopikban is volt szó számos alkalommal, hogy az ilyen USB-tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, sőt inkább lutri. Viszont ez ilyenkor rendszerint nyilván nem az USB-eszközök, hanem sokkal inkább az adott készülékek hibája, azok hiányossága.

Ha jelen esetben a külső ház pl. PC-s környezetben Windows alatt megfelelően működik, akkor nincs miről beszélni, mert ilyenkor az nem a külső ház hibája, hogy nem kezeli a médialejátszó és a router... Jó esetben lehet aztán csak tápellátási problémáról van szó, mivel eleve egy 2,5"-os, csak USB-ről működő külső meghajtóról beszélünk. Aztán, ha GPT partíciós séma van a lemezen, akkor akár az is lehet a gond, mivel az ilyen készülékek azt sem feltétlen kezelik (példák). Ha nem az előbbiek a probléma, akkor valószínűleg szimplán nem kompatibilis a külső ház, illetve a benne lévő ASM1153 chip és firmware az említett készülékekkel. Ami egyértelműen az utóbbiak hiányossága. Ezen javítani elvileg a firmware frissítésével lehetne a készülékeknél és / vagy a külső háznál. De ez a külső háznál eleve kizárva, ha a tied is PID: 1153 azonosítós.

[ Szerkesztve ]

(#4492) King Unique válasza tomp (#4491) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Abban az információs táblázatban a külső házaknál többnyire az is fel van tüntetve, hogy melyiknél működik az alvó mód és melyiknél nem. Tehát már az alapján is lehetne szelektálni. Na meg a többi jellemző alapján, illetve nem ártana letisztázni, hogy pontosan milyen külső ház kell. Ugyanis ennyi erővel onnan kb. akármelyik ajánlott modellt lehetne javasolni, amlelyiknél épp nem működik az alvó mód. De az meg a másik, hogy a médialejátszónál az sem biztos, hogy működne egyáltalán. Többször volt arról szó ebben a topikban is, hogy ilyen téren eleve a PC, Mac & desktop OS az elsődlegesen támogatott környezet.

[ Szerkesztve ]

(#4697) King Unique válasza Nerazim (#4696) üzenetére


King Unique
titán

Ez egy passzív hűtéses külső ház és ha tényleg 0-24-ben aktívan megy benne a merevlemez, akkor annyira nem meglepő, ha közben melegedik. Ha 5400 RPM-es helyett netán 7200-as, akkor meg pláne. Maga az alumínium ház a hő egy részét elvezetheti, de azért ez nem teljesen ugyanaz, mint az aktív hűtés. A HDD hőmérsékletét PC, Mac & desktop OS felállásnál lehetne egy arra alkalmas diagnosztikai szoftverrel könnyen lecsekkolni. Aztán, hogy a médialejátszónál esetleg van-e erre valamilyen lehetőség, azt majd megmondják a téma topikjában. De amúgy ha csak enyhén langyos a külső ház, akkor azért annyira magas nem lehet a HDD hőmérséklete. Viszont ha rendesen meleg, vagy forró, akkor már inkább. A HDD-n levő kis lyuk attól pedig még nyilván nem lesz teljesen lefedve, ha be van téve a külső házba. Max. akkor, ha pl. szigszalaggal lenne leragasztva.

Egyébként ez a külső ház kialakításra pont olyan, mint a korábban tesztelt n-Drive. Ebben sincs hátul szivacs a HDD megtámasztásához, nem működnek a különféle leállítási funkciók, vagy igen? Aztán milyen chip van benne, UASP megy?

[ Szerkesztve ]

(#4700) King Unique válasza Nerazim (#4698) üzenetére


King Unique
titán

Pont azért volt linkelve az előző válaszban a korábbi teszt, hogy az segítséget nyújtson ehhez. Az pedig evidens, hogy pl. a hátsó zárófedélnél a szivacsot és a PCB-n lévő vezérlőchip típusát nyilván szemrevételezéssel kellene lecsekkolni. Ahogyan az lényegében pl. ezen és ezen a képen is látszik. Aztán pont nemrég egy másik válaszban szintén egyértelműsítve voltak a felsoroltak linkekkel.

Az alvó mód működését egyébként inkább PC-n kellene letesztelni, mert a médialejátszónál nem biztos, hogy működni fog. Meg ilyen téren amúgy is a PC, Mac & desktop OS környezet az elsődlegesen támogatott. Aztán a készenléti állapot (alvó mód) értelemszerűen X perc teljesen inaktív állapot után értendő. Ellenben ha folyamatosan aktív olvasási / írási művelet van a külső merevlemezen, vagy gyakrabban történik, mint amennyi inaktivitás kellene az alvó módhoz, akkor az utóbbi nyilván nem fog megtörténni.

(#4710) King Unique válasza zzola (#4709) üzenetére


King Unique
titán

A Becrux egy ajánlott külső ház és általánosan jó választás. Legalábbis PC-n, Macen történő használatra mindenképpen. Max. a mellékelt USB-kábel egy kicsit hosszú (1 m) és merev, de azért használható, meg szükség esetén akár másik kábellel is lehet. Aztán azt, hogy PS4-hez kompatibilitás stb. szempontjából mennyire jó választás ez a külső ház, használ-e hozzá valaki ilyet, majd a PlayStation 4 topikban megmondják. De egyébként elvileg ahhoz is jónak kell lennie, kezelnie kell stb. Viszont azért lett megemlítve a játékkonzol topikja, mert az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezettől (PC, Mac & desktop OS) eltérő környezetben történő használatnál biztos ami biztos alapon mindig célszerű az azzal foglalkozó topikban is érdeklődni a konkrét tapasztalatok felől.

Egy 2,5"-os USB-s külső háznál normál esetben nyilván nem szükséges külső tápellátás, mivel eleve USB-s tápellátással működik. Max. akkor lehet szükség kiegészítő / külső tápellátásra, ha a gazda hardveren lévő USB-port tápellátása bizonytalan, vagy elégtelen az eszköz számára. Erről pont nemrég volt szó a tévéknél, ami egyébként egy játékkonzolnál szintén érvényes.

[ Szerkesztve ]

(#4727) King Unique válasza Andrew801 (#4724) üzenetére


King Unique
titán

Ha már SSD lenne belerakva, akkor nyilván a 2. opciót érdemes választani, azaz olyan külső házat, amelyiknél működik USB-s használatnál a TRIM (UNMAP). A linkelt modellek (EE25-XA6, EE25-F6B) pedig tudják ezt a gyártó leírása alapján. Sőt, az előbbiből mostanában ketten is vettek itt a topikban és ebben + ebben a hozzászólásban szintén működő állapotról számoltak be. A másikkal nincsen itt konkrét tapasztalat, de a leírása alapján a célra az is megfelelhet. Az egyébként tool-free típus, azaz szerszámmentes szét- és összeszerelést, illetve csavarmentes rögzítést tesz lehetővé.

Egyébként a Full HD és a 4K UHD filmek lejátszásához nem létszükséglet a külső SSD, mivel nem igényel akkora adatátviteli sebességet, amiről korábban az egyik társtopikban is volt szó. Valamint ez esetben nem apró fájlokkal végzett műveletekről, hanem eleve nagyobb méretű fájlokról van szó, max. talán az SSD jóval gyorsabb elérési ideje az, ami ilyenkor is számítana valamit. Na meg a legtöbb tévén úgyis rendszerint csak USB 2.0 portok szoktak lenni, az meg a másik. Vagyis a külső SSD jóval nagyobb adatátviteli sebességéből leginkább csak pl. PC-n, USB 3.0-s csatlakozásnál lehetne profitálni a filmek felmásolása közben. Bár szekvenciális írásnál egy külső HDD sem lenne azért olyan lassú, de nyilván nem is lenne olyan gyors, mint egy külső SSD. Ilyen célra tehát egy 2,5"-os (külső) HDD is megfelelne, ami ráadásul olcsóbb lenne ekkora tárolókapacitásnál, sőt ugyanannyiért akár többszöröse tárhelyet kínálna. De ugyanakkor a szinte zajtalan működés, a külső hatásokkal (pl. leejtés) szembeni nagyobb ellenállás stb. szempontjából viszont nyilván előnyösebb egy SSD-alapú megoldás.
Aztán ha már tévén történő használat, akkor az ebben a hozzászólásban leírtakra is javasolt odafigyelni. Vagyis a kompatibilitásra, USB-s csatlakozásnál a stabil tápellátásra stb. Ilyen környezetben a TRIM működése viszont kérdéses lehet, de a leírtak alapján egyrészt a tévénél úgyis inkább csak lejátszás, azaz olvasás lesz a külső SSD-n. Másrészt PC, Mac & UASP-t támogató desktop OS felállásnál használva már működni fog és inkább ott lesz lényegesebb a fájlok írásakor, törlésekor. Ha a tv-készülék menüjében nincsen pl. ilyen / ilyen opció az eszköz szoftveres leválasztására, akkor lehetőleg olyankor kellene fizikailag leválasztani az USB-kábel kihúzásával, amikor épp nincsen használatban, nincsen rajta olvasási / írási művelet. Ez általában a külső házon lévő állapotjelző LED villogásából is látszik, ami pl. ebben a leírásban szemléltetve van.

[ Szerkesztve ]

(#4745) King Unique válasza Hegyirabló (#4744) üzenetére


King Unique
titán

Az ilyen eszközöknél az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet eleve a PC, Mac & desktop OS. Vagyis értelemszerűen használhatók ezek a külső házak Macen, illetve macOS-szel is. Max. az adott desktop OS-re vonatkozóan szoktak megadni minimum követelményként egy verziószámot, ami pl. az alábbi képen is látható. De az rendszerint olyan régi verzió szokott lenni, amit és pláne annál régebbit már nem nagyon használ senki. A linkelt példában lévő 8.6-os verziónál is bizonyára jóval újabbat használsz, sőt lehet épp az aktuális (10.14 Mojave) macOS verziót. Vagyis ez esetben nyilván ez a része is rendben lesz.

Ami még esetleg pluszban megemlítendő, az az adatátvitelhez használt interfész, valamint a fizikai csatlakozó típusa. De ha van az általad használat Mac gépeken USB-port, illetve USB 3.X, akkor nyilván ez sem téma. Max. az újaknál esetleg az USB-C (Type-C) lehet az, de szükség esetén az ahhoz történő csatlakoztatás is könnyen megoldható a megfelelő adapter / kábel használatával, nem feltétlen muszáj Type-C csatlakozós külső házat venni, ami nyilván a másik lehetőség.

[ Szerkesztve ]

(#4955) King Unique válasza Czimby (#4949) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-XA6 külső ház eredetileg SSD-hez volt ajánlva kifejezetten az UASP és főleg az UNMAP (TRIM) támogatása miatt, amik gondolom működnek is. Szoftveres leválasztás után a leállítás / kikapcsolás itt, azaz SSD-nél kevésbé, inkább HDD-nél lehet lényeges. Plusz ilyen téren az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet = PC, Mac & desktop OS, az Xbox eleve másodlagos, az utóbbinál kevésbé mérvadó ott mi / mi nem történik. Valamint a szoftveres leválasztás utáni leállítás / lekapcsolás egy dolog, de mivel 2,5"-os külső HDD és külső SSD meghajtókról van szó, ezért a gazda hardver (gép / játékkonzol) kikapcsolásakor nyilván mindenképpen le kell állniuk, mivel olyankor normál esetben az USB-portok sem maradnak áram alatt. Ez alól kivétel hardvertől függően max. az lehet, ha a gép kikapcsolása után áram alatt maradnak a portok pl. töltési céllal. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

A gyártó weboldalán az említett külső ház tulajdonságainál fel vannak tüntetve az alábbiak:

HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
HDD leállítás - Leállítja a lemezt is az eszköz eltávolítása, vagy a PC leállítása után.

Az első állítás az alvó módra vonatkozik, ami esetedben is működik 10 perc inaktivitás után a leírtak alapján. A második állítás első fele meg elvileg a szoftveres leválasztás utáni leállítás támogatására, de akár a fizikai eltávolításra (USB-kábel kihúzása) is érthető. A másik része meg egyértelmű, a PC kikapcsolásakor alapesetben nyilván kikapcsol egy 2,5"-os külső HDD / külső SSD meghajtó is.

Ha biztosan támogatott a külső háznál a szoftveres leválasztás utáni leállítás, ellenben esetedben nem működik, annak rendszerint 2 oka szokott lenni:

a) Az adott hardver- és szoftverkörnyezet, ahol az OS felőli támogatás eleve meghatározó. Az utóbbi Windows Vista és 7, de akár a Windows 8 esetében is eleve külön beállítást igényelhet, amit számos egyéb leírás is szemléltet (példa). Windows 8.1 és 10 rendszereknél viszont általában nem szükséges az előbbi beállítás, de ha esetedben alapból nem működik a leállítás az azt támogató egyéb külső házaknál sem, pendrive-ok LED-je is égve marad, akkor érdemes lehet kipróbálni.

b) A gyártó időközben esetleg változtatott az újabb gyártású modelleknél firmware szinten a működésen. Ha ez a helyzet, akkor azon max. a firmware módosításával lehet újra változtatni. Viszont egyrészt az csak saját felelősségre javasolt, pláne ha a gyártó nem biztosít firmware-t a külső házhoz, hanem úgy kell egyéb forrásból összevadászni. Másrészt az alábbi hozzászólás alapján ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítós az EE25-XA6 külső ház, vagyis annál nem megoldható a firmware módosítása az itteni összefoglalóban leírt módon, mivel ahhoz PID: 55AA azonosító kellene.

Ha az általad vásárolt EE25-XA6 modell is ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítójú, akkor a firmware cseréje, módosítása nyilván nem opció. Vagyis ez esetben jobb híján marad az említett módszer kipróbálása Windowson belül, ami ha nem válik be, akkor másik lehetőségként a külső ház cseréje, visszaküldése. Viszont ha a szoftveres leválasztás utáni leállítást leszámítva egyéb téren megfelelően működik a külső ház, akkor nem feltétlen indokolt lecserélni csak az előbbi miatt, pláne ha alapvetően SSD-vel lesz használva. De ha számodra ez akkora gond, valamint SSD helyett inkább HDD-vel lesz használva a külső ház, akkor a lehetőség adott, belföldi online vásárlásnál utólag 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől.

"Nekem viszont fontos az, hogy ne egy még pörgő hdd-t húzzak le acsak úgy a gépről."

Egyrészt az eredetileg egy szóval nem volt említve, hogy kiemelt szempont a szoftveres leválasztás utáni leállítás és az sem, hogy SSD mellett / helyett HDD-vel lesz használva a külső ház. Ha ez ismert már a legelején, akkor lehetett volna annak megfelelően ajánlani. Másrészt a fizikai leválasztás (kábel kihúzása) előtt a lényeg eleve maga a szoftveres leválasztás az operációs rendszerben, az hogy utána leáll-e a külső házban lévő HDD, vagy sem, az másodlagos. Az ideális nyilván az, ha leáll és nem az USB-kábel kihúzásával kell hirtelen kirántani alóla a tápellátást, de a mai 2,5"-os HDD-knek akár az utóbbit is ki kell bírnia.

[ Szerkesztve ]

(#4985) King Unique válasza peestike (#4983) üzenetére


King Unique
titán

Dönteni, kiválasztani a megfelelőt akkor lehet, ha tisztázva van, hogy pontosan milyen külső ház kell. Sőt, nemrég más is hasonló ügyben kérdezett, amire vonatkozóan a válaszban le van írva a lényeg. Arról meg ugyancsak nemrég volt szó a társtopikban, hogy az elsődlegesen támogatott (PC, Mac & desktop OS) környezettel ellentétben a tévék, médialejátszók és társaik készülékeknél nem feltétlen garantálható az alvó mód biztos működése, hiába támogatja azt maga a külső ház firmware szinten. Vagyis az ügyben elsődlegesen azon készülékek topikjaiban kell érdeklődni a tapasztalatok, az esetleges beállítások stb. felől.

(#5097) King Unique válasza t72killer (#5094) üzenetére


King Unique
titán

Mármint gondolom valami külföldi fórumon, mert a téma itteni topikjában nem dobott rá találatot a kereső. Illetve ha esetleg valakinél volt is, ott sem mindegy az RPi esetében milyen OS, milyen kernel, NS1068x chipnél milyen firmware, stb., pont ezért nem feltétlen lehet ezt általánosítani. Amúgy meg annyira nem meglepő, mármint az ilyen "egyéb", másodlagosan támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben... Az elsődlegesen támogatottnál (PC, Mac + desktop OS) nyilván kevésbé szokott probléma lenni, ott inkább garantálható a megfelelő működés, kompatibilitás, stb. + Mint gazda hardver, egy PC, laptop, illetve az azokon lévő USB-portok is nyilván előnyösebbek, stabilabbak lehetnek tápellátás szempontjából, mint egy ilyen kis mini PC akármin.

A linkelt SATA-USB adapternél pont nem Y-kábeles megoldás van, mint a másik képen, nem világos honnan jött az, hogy olyan. + Azt a másik téma topikjában is írták, hogy egy dolog az Y-kábel és egyszerre 2 db USB-port használata, ha maga a gazda hardver (RPi) elégtelen a megfelelő tápellátás biztosítása szempontjából és nem bírja a tápegysége. Ez esetben vagy eleve külső tápos 3,5"-os tárolóeszközt, esetleg dokkolót kell használni, vagy a 2,5"-os esetében külső tápellátást alkalmazni, esetleg egy aktív USB-hubot közbeiktatni, lásd egy másik válaszban leírtakat. Bár egy 2,5"-os / mSATA / M.2 SATA SSD kevesebb energiát igényelhet a működéshez, mint egy 2,5"-os SATA HDD, ezért az előbbi esetében nem feltétlen lehet szükség az imént vázolt esetnél külső tápellátásra.

Itt a topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyekről érdemben szó esett a hozzászólásokban, valamint szerepelnek a téma összefoglalóban, ami azért nem kevés modell. Ha ezek közül egyik sem felelt meg számodra, akkor kipróbálható az említett DA-71105 külső ház is, bár ez egyrészt 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtókhoz való, nem az eredetileg említett mSATA SSD-khez. Másrészt attól, hogy JMS578 chip van benne, az még nem feltétlen garancia USB-n az UNMAP (TRIM) támogatására, működésere. :N Az főleg USB-chip firmware függvénye, mint már említve volt. Ha olyan külső ház kell, aminél biztosan támogatott, akkor már említve volt az AXAGON kínálata és annak egyes modelljei (példák), azoknál a gyártó is egyértelműen feltünteti a TRIM/UNMAP támogatását, míg a Digitus esetében nem. :)) Valamint az, hogy maga a külső ház támogatja az említett funkciót, az önmagában még nem feltétlen elég, mivel az OS-nek is támogatnia kell. Ahol pl. az egyes Linuxok, illetve kernel-verziók esetében szükség lehet utólagos beállításokra (példa) a tényleges működéshez. Továbbá a másik téma topikjában feltett kérdéshez meg annyit, hogy a működést nyilván SSD-vel lehetne, kellene tesztelni, nem HDD-vel. Windowson az alábbi módszerrel célszerű, Linuxnál meg pl. az ezen cikk végén vázolttal, + lekérdezni a működést xy paranccsal + az fstrim futtatásával (bővebben).

[ Szerkesztve ]

(#5121) King Unique válasza Plehboj (#5120) üzenetére


King Unique
titán

Adapter alatt alapesetben pl. az ilyen SATA-USB adapter értendő. A külső házon meg az, amikről nemrég volt szó itt. Az UASP támogatása pedig manapság kb. alap szokott lenni a legtöbb modern, USB 3.0-s adapternél, külső háznál. A tényleges működése viszont függ a gazda hardvertől, annál az USB 3.X vezérlőtől és az OS-től is, ha azok nem támogatják megfelelően, akkor nem fog működni.

"Szerintem a 4es pi-hez már nem kell külön táp"

A hivatalos weboldal, illetve az ott lévő ábra alapján azon már USB 3.0 portok is vannak, amik használatánál normál esetben tényleg rendben lehet egy 2,5"-os külső merevlemez tápellátása és nem szükséges kiegészítő/külső tápellátás (bővebben). Viszont kérdés, hogy ezt maga a gazda hardver (Raspberry Pi 4), annak a tápadaptere bírja-e, pláne több eszköz egyidejű csatlakoztatásánál, használatánál. :F Ugyancsak a hivatalos weboldalról vett kép alapján működhet, aztán hogy ténylegesen mennyire egy adott felállásnál, párosításnál, az más dolog.

"Olyan típus kellene, ami biztosan működik"

Normál esetben minden típusnak, modellnek működni kellene, legalábbis pl. az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben, ami = PC, Mac & desktop OS. Ellenben ettől eltérőnél nem feltétlen adott minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, pont ezért javasolt ilyenkor az azzal foglalkozó topikban - lásd Raspberry Pi - is érdeklődni a tapasztalatok felől, mások milyeneket használnak, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5196) King Unique válasza kmatalik (#5195) üzenetére


King Unique
titán

Egy ilyen eszköz eleve PnP (Plug and Play), vagyis igen, csatlakoztatod és normál esetben működik egy átlagos Windows 10-es gépen minden állítgatás nélkül. Ellenben a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete + bizonyos beállítások néha okozhatnak meglepetést és ezért nem feltétlen teljesül az előbbi minden esetben. Korábban volt akinek JMS567 vezérlős külső ház nem működött Linuxon, illetve mint utólag kiderült egyes kernel verziókkal és fájlrendszerekkel volt gond, mert NTFS-t használva már igen. Aztán volt akinél routerhez csatlakoztatva volt probléma, de az a normál és elsődlegesen támogatott ("A" = PC, Mac & desktop OS) helyett az ilyen "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezetben annyira nem meglepő, illetve ugyanaz a külső ház JMS567 vezérlővel máshol, másoknál teljesen rendben volt (példa). Aztán volt olyan eset is, akinél a JMS567 chipes külső ház HDD-vel megfelelően működött, ellenben SSD-vel nem, de a firmware frissítése után az utóbbi is megoldódott, valamint az adatátviteli sebesség is megfelelő volt kb. 100 GB írás/olvasás után. Apropó firmware, az említett JMS567 chipes külső házamnál 00.01.01.04 verziójú firmware van, lásd egy korábbi hozzászólásban leírtakat.
A másik OS, a Linux Live rendszer csak kipróbálás, tesztelés végett lett említve, hogy kiderüljön OS-től függetlenül fennáll-e az említett probléma, vagy esetleg Windows specifikus, illetve az utóbbinál is csak bizonyos feltételek megléte, teljesülése esetén jelentkezik.

A feltett kérdésekre válaszolva:

SSD-vel és HDD-vel egyaránt teszteltem, használtam azt a külső házat, sőt jelenleg is használom egy HDD-vel USB 3.0 + UASP + Windows 10 felállásnál és nálam egyik esetben sem jött elő az említett probléma.
Sok szintetikus teszt lett rajta akkor lefuttatva, + azóta volt manuális fájlmásolás is több alkalommal több 10/100 GB adattal SSD-re és HDD-re egyaránt és nem tapasztaltam az említett jelenséget. Igaz nálam most egy PMR HDD van benne, nem SMR, az utóbbinál nem meglepő X GB folyamatos írása után a belassulás, lásd a nemrég linkelt blogbejegyzést.

[ Szerkesztve ]

(#5209) King Unique válasza Tsebacsi (#5208) üzenetére


King Unique
titán

Tévével történő használat ügyében lásd nemrég egy másik esetnél leírtakat, ahol egyrészt 2,5"-os külső merevlemez használatánál eleve fontos USB-n a megfelelő tápellátás, azaz legyen a tévén pl. "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagy 2 db 0,5 A-es port Y-kábel használatához, stb. Másrészt arról itt is számtalanszor volt már szó, hogy az elsődlegesen támogatott "A" (= PC, Mac & desktop OS) kategóriás hardver- és szoftverkörnyezet helyett az ilyen "B" kategóriás (= tévé, router, xy lejátszók, stb.) környezetben nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés annak esetleges hibája, hiányossága miatt, pont ezért javasolt azon készülékek topikjában is érdeklődni a tapasztalatok felől, ami a másik esetnél linkelt hozzászólásban is le van írva. Szóval lehet itt találomra ajánlani külső házakat, amiknek elvileg normál esetben működni kellene az adott tévével, aztán hogy ténylegesen mennyire fog egyik-másik, az már más dolog lehet. De ha az EX500 külső házat gond nélkül kezeli a tévé, akor az jó, ez esetben elvileg a "többit" is kellene, elvileg.

Az ADATA kínálatában korábban gyárilag készre szerelt kivitelben a HC500 sorozat volt kifejezetten tévékhez (is) ajánlva, de az már kifutott. A kompatibilitás meg leginkább azt jelenthette, hogy valószínűleg kiporóbálta és letesztelte a gyártó több tv-készülékkel, valamint eleve FAT32 fájlrendszerre formázta a benne lévő HDD-t, amit kb. minden OS kezel. Viszont a gyárilag készre szerelt megoldások nem ennek, hanem a társtopiknak a témája.

[ Szerkesztve ]

(#5286) King Unique válasza Shummo (#5284) üzenetére


King Unique
titán

Itt nincs olyan, hogy kifejezetten Raspberry Pi 4-hez való 2,5"-os külső ház, meg normál esetben nyilván kezelnie kellene akármilyen USB 3.X külső házat, valamint BOT és UASP módban egyaránt. Ahol az nyilván nem feltétlen az eddig próbált külső házak és nem is a JMS578 vezérlő hibája, ha az RPi 4, az azon futó OS kőbuta és gondot okoz számára az adott vezérlő és/vagy az UASP mód megfelelő kezelése, ami normális hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) nyilván nem téma. Illetve ha már gondot okoz az UASP kezelése, akkor nem világos, hogy miért kifejezetten UASP-s külső ház vásárlása a cél. :F
+ A tapasztalatok, a kinél milyen USB 3.X külső házat kezel normálisan az RPi 4 stb. felől értelemszerűen a Raspberry Pi topikban is javasolt érdeklődni, sőt ez esetben elsődlegesen eleve ott kellene.

Ha ASM1153 chipes külső ház kell, akkor az itteni téma összefoglaló információs táblázatában fel van tüntetve melyik külső ház milyen vezérlővel van szerelve, van több ASM1153 és ASM1153E chipes is, lehet válogatni. De az sem minden esetben fix, mivel a gyártók időnként módosítják, másfajta vezérlővel szerelik ugyanazt a külső házat. Erre jó példa itt a topikban korábban tesztelt Kolink külső ház is, ami akkor ASM1153 chipes volt és csak BOT módot támogatott a gyári firmware, viszont újabban már azt is JMS578 chippel szerelik és lehet UASP-s is. Aztán még az AXAGON EE25-XA6, LC-Power LC-25U3-Becrux, LogiLink UA0115, Gembird EE2-U3S-2 külső házak voltak az eddigi tapasztalatok, beszámolók alapján ASM1153 / ASM1153E chipesek és többnyire UASP-sek. Viszont hogy maradt-e ez az állapot, vagy újabban esetleg már másfajta vezérlővel szereli ezeket is a gyártó, meg hogy BOT / UASP-e, az passz.

A 2,5"-os külső házaknál normál esetben nyilván USB only tápellátás van, vagyis nem külső tápellátás, pont ezért külön tápegységet sem mellékelnek ezekhez, stb. Max. olyan van, amin van szükség esetére DC tápbemenet, de a megfelelő tápegységet ahhoz is külön kell megvásárolni, lásd egy másik esetnél leírtakat.
Ha elégtelen, bizonytalan a gazda hardveren (RPi 4) lévő USB-portok tápellátása, nem bír el egyszerre a tápegysége 2 db USB-s meghajtót stb., akkor értelemszerűen nem USB-tápellátású 2,5"-os, hanem 3,5"-os, külön tápegységgel rendelkező külső házat, vagy dokkolót javasolt használni, ennyi. Ahol HDD / SSD dokkolóról már ebben is topikban is készült teszt, de ez külső tápos kivitelben inkább a társtopik témája, ott több tapasztalat van olyanokkal (példák).

[ Szerkesztve ]

(#5296) King Unique válasza villifog (#5294) üzenetére


King Unique
titán

Az UNMAP (TRIM) megfelelő működése alapesetben az SSD adatátviteli, illetve írási sebessége miatt lényeges, annak hiánya miatt ugyanis előbb-utóbb drasztikusan belassulhat, meg ha nem elég hatékony az SSD-nél a beépített Garbage Collection. Az meg ugye evidens, hogy nyilván nem feltétlen egy tévénél, az azon futó buta OS-nél reális a működése, hanem normális hardver- és szoftverkörnyezetben, lásd PC, Mac & desktop OS. Meg profitálni egy külső SSD adatátviteli sebességéből is nyilván az utóbbi környezetben lehet, nem is egy tévénél, amin gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni, mint már említve volt. A külső SSD, olyat összerakni meg igen, egyre olcsóbb manapság és ha igazán komoly + gyors flash-alapú USB-s meghajtó kell, akkor nyilván jobb választás, mint egy hagyományos pendrive.

(#5525) King Unique válasza Atesz08 (#5523) üzenetére


King Unique
titán

Kaptál konkrét ajánlatokat, ott vannak a téma összefoglaló említett fejezetében + a linkelt válaszban is a konkrét példák.

Az AXAGON EE25-XA6 külső háznál ez a "nem úgy működik, ahogyan kéne" nem világos pontosan mire utal. Olyan eset volt itt, ahol az illetőnél az OS-ben a szoftveres leválasztás (példa) utáni kikapcsolás, a HDD leállítása nem működött. De ott egyrészt lehet az ottani hardver- és szoftverkörnyezetben nem stimmeltek a dolgok, aminek lehetséges okai ki lettek fejtve, + egy korábbi válaszban leírtak is jól szemléltetik az elsődlegesen támogatottól (PC, Mac & desktop OS) eltérő környezetben. Másrészt az említett funkció nem működése nyilván nem kritikus hiba egy ilyen külső háznál, meg pláne ha SSD van benne aminél kb. észre sem venni hogy leállt, kikapcsolt-e. + Az alapvető működésre nem volt panasz, beleértve pl. SSD használatánál az UNMAP (TRIM) funkció is rendben működött az előfeltételek (UASP támogatása alaplapi USB-vezérlő + külső ház + OS szinten) teljesülése esetén az itteni beszámolók alapján.

Az USB-szabványok rendszerint eleve visszafelé kompatibilisek, aminek értelmében egy USB 3.0-s külső SSD nyilván működik USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is, ami nem újdonság. Az viszont más dolog, hogy az USB 2.0 port tápellátás szempontjából gyatrább és az adatátviteli sebességet is jelentősen korlátozza, de attól még az alapvető működést nem.

[ Szerkesztve ]

(#5607) King Unique válasza HAuser0 (#5604) üzenetére


King Unique
titán

Volt már arról ezen topikban és a társtopikokban is szó, hogy az ilyen USB-s eszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS, ellenben egyéb környezetben nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, ami egyértelműen az utóbbi (egyéb környezet) hibája szokott lenni.

"Mi lehet a gond? Gpt és ntfs-re van formázva"

Jó esetben csak a GPT a gond, amit a tévé illetve az azon futó buta OS lehet nem képes kezelni és csak az MBR szerint inicializált lemezeket tudja, ami nem újdonság az ilyen készülékeknél. A PC-n, Windowson meg nyilván működik, lásd az előbb leírtakat a hardver- és szoftverkörnyezetre vonatkozóan.
Ha a GPT a gond, akkor értelemszerűen MBR szerint kellene a lemezkezelőben inicializálni majd particionálni + formázni a külső SSD-t, vagy utólag arra konvertálni.

"kivéve hogy nem tudom leválasztani"

Ez Windows specifikus probléma, amire vonatkozóan az egyik társtopikban és az OS topikjában is már le lett írva a lényeg.

"külső házas m2 ssd-t vettem"

A topik témájához kapcsolódóan a külső ház pontos típusa nem derült ki a leírtakból.

[ Szerkesztve ]

(#5641) King Unique válasza Czimby (#5639) üzenetére


King Unique
titán

A topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban, az ottani információs táblázatban a jellemzőknél a készenléti (alvó) mód támogatása is fel van tüntetve.

Az általad linkelt külső házak közül a Gembird EE2-U3S-2 modellel vannak itt tapasztalatok, valamint a Gembird EE2-U3S-6 (Gembird EE2-U3S-6-GR) modellel szintén.
Az AXAGON EE25-XA külső ház viszont csak USB 2.0-s, az emiatt nem felel meg a megadott USB 3.0-s feltételnek. Azonban vannak itt ezen gyártó egyes USB 3.0-s külső házaival tapasztalatok, + lásd a téma összefoglalóban.

A HDD-k pontos típusa és magassága nem lett említve, de ha 7 vagy 9,5 mm magas modellek, akkor azokhoz eleve megfelel a legtöbb külső ház.

A készenléti (alvó) mód támogatása ha adott is a külső ház felől, az nem biztos, hogy az elsődlegesen támogatott környezettől (PC, Mac & desktop OS) eltérőnél, jelen esetben tévéhez csatlakoztatva is működni fog, lásd egy korábbi példánál. Ami ilyenkor nyilván nem a külső ház hibája, hanem egyértelműen a tv-készüléké, az azon futó operációs rendszeré, ezért is érdemes vásárlás előtt a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában érdeklődni a tapasztalatok felől.

+ Tévéknél 2,5"-os külső merevlemez használata esetén a megfelelő USB-s tápellátás is lényeges, az ideális az ha van a tévén pl. "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagy 2 db 500 mA-es USB-port Y-kábel használatához.

[ Szerkesztve ]

(#5766) King Unique válasza jackal79 (#5765) üzenetére


King Unique
titán

Attól is függ a milyen külső házat, hogy pontosan milyen jellemzőkkel (pl. műanyag vs. fém, csavaros rögzítésű vs. tool-free, USB 2.0 / 3.0 / 3.1 Gen 2 interfészes, USB-A / Micro-B / USB-C fizikai csatlakozós) rendelkezzen, valamint pontosan milyen HDD-hez kellene, mert a "2,5 HDD-t" lehet IDE és SATA csatolófelületű, tárolókapacitástól is függően 7 / 9,5 / 15 mm magas, stb.
Általánosan megfelelhet kb. akármelyik külső ház a linkelt webáruház listájából, amelyik a megadott jellemzőknek (pl. 2,5" | SATA | 7 / 9,5 mm | USB 3.0 | Micro-B) megfelel.
Itt a topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban, valamint a topik hozzászólásai között beszámoló / teszt formájában (példa).
Az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet eleve a PC, Mac & desktop OS, ellenben attól eltérőnél (pl. router) nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés (példa), éppen ezért a router téma megfelelő topikjában is javasolt lehet érdeklődni a tapasztalatok felől.
Ha routerhez lenne csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez, akkor ott a stabil USB-s tápellátás kérdéses lehet, meg pláne hogy egyes routerek esetén az USB 3.0 port sem feltétlen minden esetben garancia erre, amiről már volt szó az egyik társtopikban.
Ha mindenképpen 2,5"-os külső ház kell és szükség esetén mégis megoldható lenne a külső tápellátás, akkor lásd egy másik esetnél leírtakat, ott linkelt példákat + példát a DC tápbemenettel rendelkező 2,5"-os külső házakra.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.