Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) Juríj


Juríj
csendes tag

Sziasztok !

Senki nem tud nekem infót adni a táborfalvai hk.-sokról ?
Kérdezek egy másik dolgot is hátha megmozgatja a fantáziátokat. Mátyásföld, reptérre vezető út jobb oldalán a kanyar után létezett földalatti, igazából egy hosszúkás púp lehetett, valami amit már régen lebontottak. Ez mit intézett ? Esetleg fotó róla.

Köszönöm ha valaki informál.

Ami Szovjet rossz nem lehet

(#602) buldog-bódog


buldog-bódog
csendes tag

Sziasztok!

Sikerült beszélni kiváló barátommal, és valószínű, ez a megoldás:
Az orosz katonai is, épp úgy mint most a civil NDB adó szinte ugyan azon a helyen áll (állt).
Ez a hely Köteles, és Szepes mellett (között) van, a határban.
Az oroszok anno, egy műszaki alakulattal képviseltették itt magukat, aki a technikát üzemeltette. A berendezések "mobilok" voltak, mindegyik ZIL(130, 131...) -be volt építve. Minden egyes autónak, és a személyzetnek vasbeton, földdel takart fedezéke volt (van). Mivel az Alföldön vagyunk, ezek tekintélyesen a földbe voltak (vannak) süllyesztve. Hasoló volt az RT, és LÉRAK-s fedezékekhez. Az egész körbe volt a "szovjet tipusú" kerítéssel kerítve.
A privatizáció idején egy "vállalkozó" vette meg, és telerakta galvániszappal. Hogy mi lett a sorsuk, nem tudni, de gondolható. .......se büntetés, se mentesítés....
A jelenlegi adó berendezés felügyelet nélküli, és valóban le van lakatolva (a konténer, amiben van).

A jelenlegi NDB adó koordinátái:
47° 27,24' 19" észak
21° 33,46' 90" kelet
Adatok:
azonosító: DC, frekvencia: 295kHz, moduláció: A2A, üzemidő: H24 (folyamatos)

A táj sajnos ezen a részen is havas.

-d-

Keresünk, kutatunk, mint buldog-bódog!

Ezeket a dolgokat nem azért írtuk le, hogy elhiggyék, hanem hogy tudják.

(#603) ócskás válasza buldog-bódog (#600) üzenetére


ócskás
aktív tag

Valahol a kék pont-nál.

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#604) ócskás válasza buldog-bódog (#602) üzenetére


ócskás
aktív tag

Köszi, így már tiszta minden... A cikk írója hozta a "Blikkes formát"!

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#605) ócskás válasza buldog-bódog (#593) üzenetére


ócskás
aktív tag

megtaláltam a VÍGKED MAJOR-i Lenin-szobrot.
Ha emlékeim nem csalnak, ez a szobor pontosan a Borsodi söröző bejáratára mutatott.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#606) hadsz válasza ócskás (#605) üzenetére


hadsz
tag

Látom,rámozdultál a témára... :)

(#607) hadsz válasza Juríj (#601) üzenetére


hadsz
tag

Sajnos arról nincs infóm.Talán a többieknek...

(#608) hadsz válasza ócskás (#605) üzenetére


hadsz
tag

Lenin mindig is a követendő utat mutatta :D

(#609) ócskás válasza Juríj (#601) üzenetére


ócskás
aktív tag

Sajna semmi információm nincs Mátyásföldről, a hk.-sok pdeig végképp kimaradt életemből.

Valaki elöbb-utóbb majd csak idetalál...

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#610) ócskás válasza hadsz (#606) üzenetére


ócskás
aktív tag

(#496) Nagyegyháza vízmű környéke: OTT már semmi sem utal az egykori szovjet jelenlétre. A kép nem a legjobban sikerült,de a lényeg látható.

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#611) ócskás válasza Juríj (#601) üzenetére


ócskás
aktív tag

Táborfalváról ennyit találtam: [link]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#612) Juríj


Juríj
csendes tag

Köszönöm, indulásnak jó lesz. Mielőtt kizöldül bevetésre megyek. Látom ami nem repül vagy nem a föld alatt van esetleg nem lokátor, az nem nagy érdeklődést vált ki nálatok, de talán majd tényleg beesik valaki.

Ami Szovjet rossz nem lehet

(#613) ócskás válasza Juríj (#612) üzenetére


ócskás
aktív tag

" Látom ami nem repül vagy nem a föld alatt van esetleg nem lokátor, az nem nagy érdeklődést vált ki nálatok"
Speciel érdekelne, de a hk. témában személyes tapasztalatom nincs ( kb. annyit tudok a hk.-ról, hogy vasból van,nyekereg a lánctalpa, és hasonló motorja van mit a MAZ-543 nak :) ). Nem követtem a szárazföldi alakulatok diszlokációit,sorsukat, létüket, stb.Mentségemre szolgáljon, ez nem "fegyvernemi sovinizmus"-ból fakadt, hanem azon egyszerű tényből, hogy soha nem kerültem a közelükbe ( a 11. LÉRAK dandárnál szolgáltam, mint SZ-125M "Nyeva" indítórendszeres ).

Ha úgy gondolod, hogy leírnál a táborfalvi hk.-s alakulatról néhány gondolatot (pl: kik voltak, mi volt a feladatuk stb.), biztos vagyok abban, hogy itt mindenki nagy érdeklődéssel és szívesen olvasná! :K

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#614) dr.agunov


dr.agunov
csendes tag

Sziasztok.
Nagyon új vagyok itt, és nem is írok több felesleges dolgot, de jó látni, hogy vannak, akiket érdekel még ez a fajta "múlt", aminek elrablása ide vezetett, ahol most térdelünk. Valaha aktív voltam én is, lehet, hogy öreg is vagyok ide, akkor bocs.

(#615) ócskás válasza dr.agunov (#614) üzenetére


ócskás
aktív tag

Üdvözöllek!
Mindenek elött szeretném leszögezni: itt a kor nem számít!

"de jó látni, hogy vannak, akiket érdekel még ez a fajta "múlt", aminek elrablása ide vezetett, ahol most térdelünk"
Igen, vagyunk egy páran, akiket érdekel még ez a téma, keresünk, kutatunk, és együtt örülünk, ha ráakadunk valamire, amiről korábban nem volt (esetleg nem is lehetett!) tudomásunk. Igen, élünk,létezünk, és élve az internet adta lehetőséggel, beszélgetünk, megismerkedünk a "múlt" ezen részleteivel, amiről ma már többnyire csak hallgatnak, vagy ...

Örülök, hogy idetaláltál, köszönöm a biztató szavakat, és ha van kedved, vegyél részt a beszélgetésben. (Valószinűleg már neked is lejárt az utolsó aláírt piros szegélyű papír hatálya :) )

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#616) bandi210 válasza ócskás (#615) üzenetére


bandi210
aktív tag

Hehe...na mondjuk a fiatalabb korosztályt is jelentősen érdekli ez a tma...eddig vagy 10 haverom kérdezte hogy hol van ez az oldal..azóta is olvassák:D

[ Szerkesztve ]

By Crytec...."Szörnyű, manapság hogy hígul ez az informatikus szakma. Sokaknak már barátnőjük is van...."

(#617) hadsz válasza dr.agunov (#614) üzenetére


hadsz
tag

Üdv!

Remélem nem gondoltad komolyan ezt az "öreg" dolgot! :)
Itt leginkább az számít,hogy van egy olyan téma,egy olyan korszak ami érdekel minket,és igyekszünk minél többet megtudni róla illetve megosztani azt amit már tudunk.
Ha van olyan amit érdemesenek találsz hozzátenni a témához,ne habozz!

(#618) hadsz válasza bandi210 (#616) üzenetére


hadsz
tag

Ennek őszintén örülök! :)

(#619) csirkés


csirkés
csendes tag

Sziasztok tud valaki a FÉG vagy az FMV területén volt laktanyákról????

(#620) csirkés


csirkés
csendes tag

Nagyon érdekelne köszi

(#621) dr.agunov


dr.agunov
csendes tag

Sziasztok.
Köszi a fogadtatást.
Kicsit féltem, mert 37 múltam pár hónapja.
4 évig voltam külföldön katonaként.
91-95 ig.
Próbálok majd beolvadni ide, "hasznos tagként".

nem emléxem, hogy volt e már "összegzés":

A magyarországi bázisok listája:
1959 és 1962 között három légvédelmi tüzér ezredet fegyvereztek át SzA-75M Dvina komplexumra.
Budapestet-Dunaújvárost nyugatról a 11. Légvédelmi rakéta ezred védte:
11/1 technikai osztály MN1027, Börgönd
11/2 légvédelmi rakéta osztály MN1059, Börgönd
11/3 légvédelmi rakéta osztály MN1107, Vértesacsa
11/4 légvédelmi rakéta osztály MN1124, Sárbogárd
11/5 légvédelmi rakéta osztály MN1159, Úny
11/6 légvédelmi rakéta osztály MN1196, Dunaföldvár

Budapestet és Dunaújvárost keletről a 104. Légvédelmi rakéta ezred védte.
104/1 technikai osztály MN2023, Isaszeg
104/2 légvédelmi rakéta osztály MN2026, Szabadszállás
104/3 légvédelmi rakéta osztály MN2124, Nógrádverőce
104/4 légvédelmi rakéta osztály MN3121, Vácegres
104/5 légvédelmi rakéta osztály MN3265, Gyömrő
104/6 légvédelmi rakéta osztály MN3372, Táborfalva

Miskolcot a 105. Légvédelmi rakéta ezred védte. Harcálláspontja Lillafüreden, tartalék harcálláspontja Szakáldon volt.
105/1technikai osztály MN4456, Pingyom
105/2 légvédelmi rakéta osztály MN4512, Tardona
105/3 légvédelmi rakéta osztály MN4565, Cserépfalu
105/4 légvédelmi rakéta osztály MN4417, Aszaló
105/5 légvédelmi rakéta osztály MN4809, Szakáld

1977-85 között telepíttték a Volhov (Dvina helyett), a Nyeva és Mezőfalvára a Vega rakétákat. Ezzel párhuzamosan néhány bázist kiürítettek-átköltöztettek.

A lista:
11/1 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN2124, Pilisszentlászló-Észak (Urak asztala)
11/2 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN1059, Pilisszentkereszt (Pilis)
11/3 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN1159, Zsámbék
11/4 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN1107, Etyek
11/7 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN3265, Ócsa (Felsőpakony)
11/8 légvédelmi rakéta osztály Volhov MN3121, Fót
11/9 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN6360, Pilisszentlászló-Dél (Lom hegy)
11/10 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN4213, Tinnye
11/11 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN5818, Biatorbágy
11/12 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN6367, Szigethalom
11/13 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN7816, Gyál
11/14 légvédelmi rakéta osztály Nyeva MN5646, Kerepes
11/15 technikai osztály MN3592, Börgönd
11/16 technikai osztály MN5413, Gyömrő

Az orosz kezelésű repülőtereken a Nyeva régebbi változata a Pecsora volt telepítve, ezeket legegyszerűbben a reptereken rendezett gyorsulási versenyek alatt lehet nyugodtan felfedezni.

Rt bázisok:
54. Honi Rádiótechnikai Dandár
1. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Pápa
54/5. Honi Rádiótechnikai Század, Molnaszecsőd
54/6. Honi Rádiótechnikai Század, Fertőszentmiklós
54/10. Honi Rádiótechnikai Század, Bezenye

2. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Taszár
54/1. Honi Rádiótechnikai Század, Juta
54/2. Honi Rádiótechnikai Század, Homokszentgyörgy
54/4. Honi Rádiótechnikai Század, Sormás
54/9. Honi Rádiótechnikai Század, Egerág

3. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Budaörs
Helyi Század
54/8. Honi Rádiótechnikai Század, Velence
54/11. Honi Rádiótechnikai Század, Tata
54/12. Honi Rádiótechnikai Század, Boldog

4. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Sárbogárd
Helyi Század
54/3. Honi Rádiótechnikai Század, Pusztaszemes
54/20. Honi Rádiótechnikai Század, Kiskőrös
54/21. Honi Rádiótechnikai Század, Medina

5. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Kecskemét
54/13. Honi Rádiótechnikai Század, Városföld
54/14. Honi Rádiótechnikai Század, Baja
54/15. Honi Rádiótechnikai Század, Újszentiván
54/16. Honi Rádiótechnikai Század, Békéscsaba

6. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Miskolc
54/17. Honi Rádiótechnikai Század, Mezőcsát
54/18. Honi Rádiótechnikai Század, Szolnok
54/19. Honi Rádiótechnikai Század, Debrecen

Az első telepítés 1959-62 között zajlott, ekkor a Duna két partján és Miskolc körül települtek a Dvina rakétával felszerelt egységek. Ez a fegyver akkor lett híres, amikor 1960. május 1-én Szverdlovszk közelében egy S-75 Dvina föld-levegő rakéta leszedte az égről Gary Powers U-2-es kémrepülőgépét
Ennek korszerűbb utódja volt a Volhov. Az átfegyverzéskor (70-es évek vége, a 80-as évek eleje) Budapest körül kettős gyűrűt alakítottak ki a Nyeva és a Volhov osztályokból.Külön csapat védte Dunaújváros, Paks és Százhalombatta, külön egy Miskolc ipari létesítményeit, és külön egy Budapestet

Egy Nyeva rakéta típus büszkélkedhet azzal a fegyverténnyel, hogy lelőtték vele Szerbia egéről az F-117-es lopakodót. Ez a légvédelmi komplexum közel 40 éves konstrukció.

[ Szerkesztve ]

(#622) csirkés


csirkés
csendes tag

ezek az adatok kit érdekelnek szerinted?
ennyire mélyen nem kéne belemenni a dolgokba szerintem az egy más történet.

(#623) mityku


mityku
aktív tag

Szerintem nem rossz adatok ezek, ezen felsorolásban szereplő helyeket, szintén végig lehet nézni. Szerintem nyugodtan jöhetnek az infók.

[ Szerkesztve ]

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#624) csirkés


csirkés
csendes tag

Az amit dr agunov leír azt jelzi hogy nagyon jó a lekszikális tudása.Bár hogy honnan tudja mindezt arra kiváncsi lennék.Én is voltam katona 1.5 évet és nekem semmi ilyet nem tanítottak csak szivattak!!!!!!a katonaság nem levéltár!!!!!Továbra is vallom hogy itt a lepukkasztott laktanyák stb a célpont.

(#625) dr.agunov


dr.agunov
csendes tag

Biztos igazad van, habár ezek itt mind "lepukkasztott" laktanyák a listában, de majd igyexem felületesen írni.

A sorkatonáknak valóban nem tanítottak sokat, (sz'tem azért jól képzett volt a honi erő).

Habár Szerbiában sem egy F-117 es tűnt el A Nyevák miatt, csak egy volt publikus.

[ Szerkesztve ]

(#626) csirkés


csirkés
csendes tag

1982-1984ig voltam katona de tudnák mesélni a kiképzés alaposságáról és aról is hogy mennyire volt jólképzett a magyar katona.alaki gyakorlatokat lehet hogy jól csinálta de harcászat nulla.

(#627) csirkés


csirkés
csendes tag

Szerinted egy hónap kiképzés után mennyire felkészült a"honi"erő???

(#628) csirkés


csirkés
csendes tag

Gondolj bele éles lövészet 10db lőszer1.5 év alatt kétszer milyen a "honi "erő?
Oktatási alakzat öt órán keresztülszakadó eső százból tíz zokogva sírt milyen a"honi "erő???

(#629) csirkés


csirkés
csendes tag

Mikor elsült az AMD megijedtt szerinted ha rá lőnek mit csinál? Szerintem senkinek nem volt érdeke hogy a magyar katona bátor és jólképzett legyen.Ha valaki leszerelt a legnagyobb élménye az volt hogy mennyit ivott meg őt hogy szivatták és ő hogy szivatott!!!!!!!

(#630) csirkés


csirkés
csendes tag

bocs de lehet hogy egy kicsit elragadtattam magam de felelevenedett a múlt.Sokat tudnák mesélni de ez nem az a hely,maradjunk a laktanyáknál!

(#631) BioNiCMaN


BioNiCMaN
addikt

Úgy látom a rajpókod anno nem tért ki a "szerkesztés" gomb használatára, illetve az "új" gomb indokolatlan használatának mellőzésére. :U

Egyetértenék veled, de akkor mind a ketten tévednénk.

(#634) Bordoi válasza csirkés (#630) üzenetére


Bordoi
őstag

Kicsit szedd össze a gondolataidat, és használd a szerkesztés gombot légyszíves.

A személyeskedést pedig mindenképpen kerüld!

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#635) Bordoi válasza ócskás (#605) üzenetére


Bordoi
őstag

Így van, a régi Művelődési Központ mellett volt. :K

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#636) |*HayHa*| válasza Bordoi (#634) üzenetére


|*HayHa*|
aktív tag

Hehe. Durva helyesírása a magyar védelmezőnknek. Jót röhögtem.. A mintakatona ^^ :K

#### I <3 Deutschland ####

(#637) dr.agunov


dr.agunov
csendes tag

Csak viccnek szántam a hozzászólást, nem gondoltam, hogy ilyen komolyra veszitek.
Bocsánatot is kérek.
(Végszó)

(#638) ócskás válasza csirkés (#627) üzenetére


ócskás
aktív tag

Igaz, hogy nem velem beszélgetsz, de engedj meg egy rövid hozzászólást ez ügyben.
Az egy hónapos alapkiképzés valójában csak arra volt elég, hogy a frissen benonúlt fiatalokból valami "katonafélét" csináljanak.Ez idő alatt a sok fiatalnak meg kellett tanúlni pl: bizonyos napirendi pontokat betartani, saját ruházatukat rendbetenni (cipőt tisztítani, ruhát összehajtani), megkellett tanítani Őket valamilyen szinten alakzatban közlekedni ( sok esetben a nulláról indulva be kellett gyakoroltatni, melyik a jobb ill. a balkezük!), saját fegyverüket szétszedni, ápolni, karbantartani, gázálarcot és a VV-ruhát normaidőre felvenni (ezáltal saját túlélési esélyüket növelni egy adott harccselekmény során!). A lövészet feladata is max. annyi volt, hogy az alapvető balesetvédelmi szabályokat elsajátítsák (pl: töltött fegyverrel nem forgunk!), legalább ne ijedjenek meg a lövés hangjától stb, de nem volt kitűzött célja, hogy mindenkiből mesterlövészt faragjon.Röviden erről szólt az alapkiképzés, amit minden sorkatonának teljesítenie kellett, majd következő lépcsőben már a beosztásuknak megfelelő szakfeladatok ellátására szükséges ismereteket kellett elsajátítani. Ez már sok esetben a csapatoknál történt.
Nem írom le azt, hogy a Magyar Néphadseregben nem lehetett felkészületlen katona, de azt határozottan állítom, hogy a békeidőben is harcfeladatot ellátó egységeknél pl. a Honi Légvédelemnél NEM VOLT rosszúl kiképzett, felkészületlen katona! Nem is lehetett.A technika mellett minden katona tudása legjavát adta a cél érdekében, ami így hangzott: VÉDJÜK HAZÁNK LÉGTERÉT!

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#639) csirkés


csirkés
csendes tag

Szia a hadsereg ötven százaléka nem első lépcsős alakulatnál szolgált ebből eredendően
egy hónap volt a kiképzés és ők,szerinted???????????Helyesen írtad le a hozzászólásod elején tehát nincs miről beszélni.Összpontosítsunk az eredeti témára!

[ Szerkesztve ]

(#640) ócskás válasza dr.agunov (#621) üzenetére


ócskás
aktív tag

Ha már összefoglalás, talán ezek az osztályok megérdemlik azt, hogy a hívónevükről is megemlékezzünk:

11. LÉRAK dandár:
Harcálláspontja: Érd "GALECSKA"
11/1 ,MN2124, Pilisszentlászló-Észak (Urak asztala) "CENZOR"
11/2 ,MN1059, Pilisszentkereszt (Pilis) "SÉTÁNY"
11/3 ,MN1159, Zsámbék "KÓKUSZ"
11/4 ,MN1107, Etyek "PAJZS"
11/7 ,MN3265, Ócsa (Felsőpakony) "BOLTÍV"
11/8 ,MN3121, Fót "BÚZA
11/9 ,MN6360, Pilisszentlászló-Dél (Lom hegy) "VÉSNÖK"
11/10 ,MN4213, Tinnye "GÁRDA"
11/11 ,MN5818, Biatorbágy "HOLDFÉNY"
11/12 ,MN6367, Szigethalom "ÜZEM"
11/13 ,MN7816, Gyál "ÓDA"
11/14 ,MN5646, Kerepes "ATLASZ"
11/15 ,MN3592, Börgönd "REZEDA"
11/16 ,MN5413, Gyömrő "NÁBOB"

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#641) PeppErKorN válasza ócskás (#640) üzenetére


PeppErKorN
tag

Még hozzátenném a sárbogárdi- és a miskolci „bagázst” is, hátha ők is megérdemlik. ;)

104. Lérak Ezred Sárbogárd MN3011
Harcálláspont: Sárbogárd „GLOSSZA”
104/1 MN1124, Sárbogárd „TARTÁLY”
104/3 MN1196, Dunaföldvár (Madocsa) „LÁTKÉP”
104/4 NM1698, Mezőfalva „ÉGÖV”

105. Lérak Ezred Miskolc
Harcálláspont: Lillafüred "KITÉRŐ"
105/2 MN4512 Tardona „BARÁZDA”
105/3 MN4565 Cserépfalu „BAKELIT”
105/5 MN4809 Szakáld „UNIKUM”

--K--N--R--

(#642) ócskás válasza PeppErKorN (#641) üzenetére


ócskás
aktív tag

Köszönöm a kiegészítést! Természetesen Ők is mekérdemlik! :R
velül folytattam volna, de időközben családom elszólított ebédelni... :B így hát beleestem abba a hibába,hogy kiemeltem a 11.dd-t, a többiekről meg mintha megfeledkeztem volna. Pirul az arcom!

[ Szerkesztve ]

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#643) PeppErKorN válasza dr.agunov (#637) üzenetére


PeppErKorN
tag

Nincs miért bocsánatot kérned. A többesszám a kommentedben nem igazán állja meg a helyét. Ne hagyd, hogy egy ilyen vén ráját Szilveszter napján felbosszantsanak, inkább igyál meg egy pohár pezsgőt.
Egyébként én is 37 múltam - néhány éve. ;]

--K--N--R--

(#644) mityku


mityku
aktív tag

Hali!

Kérdésem, hogy ezeket a hívójeleket, honnan lehet megtudni? Úgy értem, hogy aki nem ilyen területen dolgozott, annak van lehetősége most pl. Internetről / újságból informálódni? Gondolok itt mondjuk a Haditechnika c. folyóiratra.

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#645) PeppErKorN válasza ócskás (#642) üzenetére


PeppErKorN
tag

Még kimaradt 1-2 dolog, azokról nem is szólva, amelyekről fogalmam sincs:

A 105. Ezred az MN4105 számot viselte.
105/1 Technikai Osztály MN4456 Miskolc-Pingyom (hívónév?)
105/4 MN4417 Aszaló (hívónév ?)
104/2 MN2026 Szabadszállás „HENGERÉSZ”
Persze, a sok-sok átszervezés miatt bőven vannak még olyan osztályok, amelyek itt nem szerepelnek. Egy tudós ember kiegészíthetné.

mityku: az egykor volt tapasztalás sokat segít, illetve a net. A HT sajnos az utóbbi években meredek zuhanásban van (ráadásul SGY is elhagyja a szerkesztőséget), csak a külcsín mutat javulást. Ilyen infókat emlékeim szerint soha sem írtak meg.

[ Szerkesztve ]

--K--N--R--

(#646) mityku


mityku
aktív tag

köszi az infót.
Most, hogy korábban beírt hívójeleket tanulmányoztam. Ezt találtam:
[link]
+
[link]

[ Szerkesztve ]

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#647) PeppErKorN válasza mityku (#646) üzenetére


PeppErKorN
tag

Az a gond, hogy az MN-MH történelme során a végtelenhez konvergáló mennyiségű változás (át,- le,- ki-, össze-, meg-……. –szervezés) történt. Ezért egy-egy alakulat hadrendi száma, fedőszáma és hívóneve is többször változhatott, nem is beszélve az egy-egy nagyobb helyőrségen belüli alakulat-kavalkádról.
Nem tudok olyan forrásról, amelyik kimerítően taglalná ezt a kérdéskört. A fegyvernemek szerint talán el lehet indulni, az egykori aktív katonák itt-ott megírták az ő általuk tudott dolgokat. A teljes képet összerakni viszont emberes munka lenne.

--K--N--R--

(#648) mityku válasza PeppErKorN (#647) üzenetére


mityku
aktív tag

Teljesen egyet értek veled. Néha nem is egyszerű megállapítani mi is volt pl egy alakulat eredeti jelölése. Ebből az összevisszaságból kihámozni a lényeget, nem egyszerű feladat.
apró példa: Ivánék a Zsiguli gyárban Togliatti-ban is össze-vissza rakták össze az autókat. Karosszériából is van pár fajta + motorból is, na aztán amikor 3-4 karosszérát elkezdték kombinálni a 3 féle motorral, akkor születtek érdekes dolgok!! :DDD

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#649) ócskás válasza PeppErKorN (#645) üzenetére


ócskás
aktív tag

104/2 MN2026 Szabadszállás "EMLÉKMŰ" később "HENGERÉSZ”
11/15 ,MN3592, Börgönd "REZEDA" később "GYÖNGY"

http://fotki.yandex.ru/users/mn5818/albums/

(#650) stop válasza ócskás (#513) üzenetére


stop
aktív tag

Most keztem el olvasni atopicot és nagyon tetszik! :K

Császár: a helyiek közül biztos senki nem akar kutakodni a 'belső körletben', mert Ők tudják mi volt ott...
Itt voltak a fejek és néhány km odébb a rakéták (Bajon).

A hetvenes években a laktanya 1 km körzetében (már minden keríteseken kívűl!) a földműves munkákat is orosz katonák végezték, úgy hogy a tszből kiment a traktoros, majd átadta Szergejnek a traktort aztán műszak végéig szotyi, cigi, stb és este bevitte a telepre.
A Császár és Vérteskethely közti erdőben volt a riadókörlet (az egyik) (a vezetékes telefon is ki volt vezetve) a mai napig megvannak a tankállások ahova 'beásták' a tankokat, valamint elszórva érdekes betonépítmények erdőszerte.
Ha ebben akar mélyeben kutakodni vki szívesen bemutatom helyi embernek, vagy szerzek infót erről a környékről.

szerk: plusz próbálok fotókat is készíteni/feltenni

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.