Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8474) wurci


wurci
tag

Sziasztok!

Lelkes amatőrként szeretnék tisztelettel egy kis segítséget kérni otthoni szerver építésében. Tudnátok kérlek nyilatkozni, javasolni az alábbi eszmefuttatással kapcsolatban, jó ez így, vagy nagyon rossz úton járok, vagy hogyan lehet a helyzetet jobban megoldani, milyen hardvereket/softwareket javasolnátok? Bármi további részletre lenne szükség szóljatok és nézem.
25 évnyi adat, és digitális kép / tartalom gyűjtögetés után azt hiszem eljött az ideje hogy valami megbízhatóbb és előrehaladottabb megoldást találjak az adattárolásra / megosztásra mint a különféle laptopok, külső winyók, stb. Desktopot raktam össze már magam jónéhányat, laptopot is szerelgetek, de ilyet még nem csináltam. Ha valami hülyeséget kérdezek, elnézést nem szándékos, küldjetek el nyugodtan melegebb éghajlatra, nem sértődök meg, vagy ha jobb javaslatotok van szívesen veszem. Illetve ha bárhol tudtok számomra valami tutorialt amit jó ha átnézek elolvasok (angol/magyar), akkor köszönöm szépen.

1. IGÉNYEK
- központi backup a különféle laptopjainkhoz, fájlszerver, médiaszerver, itthoni és távoli elérésre
- torrent
- 2TB tárhely egyelőre elég lesz szerintem
- a backup kérdéskörével még küzdök. Egyrészt minden fontos adatról (ami nem google driveon vagy onedrivon lakik) lesz egy másik másolat laptopon / telefonon, tehát maga a fájlszerver elvileg backup, úgyhogy ezen gondolkodás alapján nem kell a szerverről is egy backup. De fizikailag előfordul hogy egyszerre egy házban lesznek az eszközök, tehát elvileg kellene egy másolat fizikailag máshol, erre jelenleg azt gondoltam hogy időközönként, mondjuk havonta, megy egy másolat egy külsős SSDre és akkor az megy az irodába a fiókomba. De ha van jobb ötletetek akkor szóljatok, vagy ha gazdaságosan tudtok valahogyan egy mirroringos megoldást javasolni, hogy legalább a szerver HDD hibát ki tudjam küszöbölni akkor azt szívesen veszem.

2. HARDVER
- vagy Fecogame-hez hasonlóan egy használt HA-s, Ebayes (elnézést ha nem szabad reklámozni) Lenovo Thinkcentre M700 Tiny vagy ehhez hasonló, ebbe akkor 2.5-es HDD megy
- vagy inkább fizikai méretileg egy kicsit nagyobb de még SFFes Lenovo ThinkCentre M710s-hez hasonló gép amibe mehet az olcsóbb 3.5-ös HDD- a rendszer gondolom mindig egy kisebb SSDről fut
- vagy van értelme a kissebb M700 Tiny-hoz egy külső legalább 2 3.5-es tárhelyes USB-s külső házat, vagy HDD dokkolót csatlakoztatni

3. SOFTWARE- ezt még annyira nem gondoltam át (erre valószínű azt mondjátok, hogy hát pedig át kellene), egyelőre TrueNAS-ban gondolkodom, de ha jobb javaslatotok van, szívesen veszem

4. EGYÉB
- jelenlegi internetszolgáltató: Vodafone Internet XL 1000/40
- költségkeret: nem szuperszűk keresztmetszet, kb 50-80e de azért nem szeretnék százezreket a projektbe tenni, használt alkatrészekkel terveztem dolgozni HA-ról, Ebayről
- időkeret: jó lenne megtanulni ezt-azt, de nem szeretnék egész nap őrülten programozni, újrakonfigurálni

Köszönöm, köszönöm!
wurci

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.