Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5001) nrbx


nrbx
tag

Hello,

osszeraknek egy media szervert, ami ki tudna szolgalni egy Apple TV-t vagy más video lejatszot, halozati zene lejatszokat. Talaltam aprohirdetesban egy ilyen kis gepet: [Intel NUC Kit DE3815TYKHE]. Tennék bele 2GB memóriát, meg egy 2,5"ös lemezt amire a filmek, zenék kerülnének.
Ahogy neztem, ebben mar X64-es processzor van (1 magos 1.46 GHz Atom E3815), Gigabit LAN, USB 3.0. A belső tárhely 4GB eMMC.

Láttok valamit a termék jellemzőiben, ami miatt nem müködne a koncepcio? Milyen Linux disztribuciot lehet ra tenni, aminek elég 4GB? [Ebben] a cikkben régebbi LUbuntval próbalták, esetleg az újabb verzióknak is elég lenne?

(#5002) vadkörte válasza nrbx (#5001) üzenetére


vadkörte
addikt

Médiaszervernek minek grafikus felület?
Ha szerver operációs rendszerben gondolkodsz, akkor Gentoo, Ubuntu Serever, stb... Ha NAS operációs rendszerben, akkor pl. OMV. Elfér 5-8GB-on, de telepítéskor lesatíroz mindent, így célszerű egy kissebb lemezre, SSD-re telepíteni az adatokat meg egy másik lemezen tartani.

Üdv. V. Körte

(#5003) nrbx válasza vadkörte (#5002) üzenetére


nrbx
tag

Hello, az egyszeru konfiguralas miatt gondoltam valami grafikus feluletu OS-re, kozben utanaolvastam az OMV-nek, es ugy dontottem ezt tennem ra. 4GB-ra raferne szerinted transmission, dlna, plex pluginnal?

(#5004) vadkörte válasza nrbx (#5003) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem. Az alap "meztelen" OMV is elfoglal kb 5-7GB-ot. A plug-in-ek nem foglalnak sok helyet, pár 10-100Mb.
Nekem ~16GB-os az OMV rendszerpartíciója (utólag lett leméretezve) ennek kb. a 50-60%-át foglalja el.

Üdv. V. Körte

(#5005) Chaser válasza vadkörte (#5002) üzenetére


Chaser
titán

nekem is ilyesmi kellene
van egy kis subnotebookom, valahová eldugnám a router mellé, a notebookomról kellene oda mennie a letöltéseknek wifin, és routeren keresztül utp-n/wifin keresztül a tv-nek - és persze a notebookomnak wifin - elérni a gépet
ezzel megoldható?

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5006) vadkörte válasza Chaser (#5005) üzenetére


vadkörte
addikt

Egy subnotebok-ban nem valami sok a hely. Mármint fizikailag. OMV alá legalább kettő lemezt ajánlok. (rendszer+adat) Lehet USB-n is csatolni - az Orico-nak van USB 3EE felületű 5 lemezes 3,5"-os racktornya - de ezt én nem preferálom (lehet, ez az én hülyeségem is)
Miért a notebook tölt le? A NAS is képes rá, egy eszközzel kevesebb megy. A mediaplayer-t/TV-t a NAS is ki tudja szolgálni (DLNA/AirPlay, NFS, SAMBA)
Ne akard bonyolítan iaz életed :D Amúgy subnotebook helyett lehet, hogy jobban jársz valami kisméretű PC-vel. Esetleg egy integrált CPU-s mITX alaplappal. A későbbiekben jóval szabadabban tudod fejleszteni, bővíteni

Üdv. V. Körte

(#5007) Chaser válasza vadkörte (#5006) üzenetére


Chaser
titán

nem akarok semmi extrát, ha ez megold mindent akkor jó
legrosszabb esetben a belső 2,5-es sata helyre mehet a rendszer, usb-n meg annyi lemez amennyit akarok, de csak max 1-et akarok:) abból is 2,5-est, vagy csak a meglevő 1tb-os ssd-t, nem akarok letölteni az univerzumot
nagyon kis térfogatú gép, nagyon kis fogyasztású, kb hangtalan, de elég erős ilyesmihez, 3. genes core i u, kijelzőjét valahogy takarítás közben megnyomtam, szóval sok pénzt nem ér szegény így, kapna értelmet a létezése ( :
nem vagyok képben nas, hálózatok, dlna, meg ilyesmivel, napokban vettem egy értelmeseb asus routert kezdetnek, de azémá' megszívatott az is:d

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5008) vadkörte válasza Chaser (#5007) üzenetére


vadkörte
addikt

nem akarok semmi extrát, ha ez megold mindent akkor jó
legrosszabb esetben a belső 2,5-es sata helyre mehet a rendszer, usb-n meg annyi lemez amennyit akarok, de csak max 1-et akarok:) abból is 2,5-est, vagy csak a meglevő 1tb-os ssd-t, nem akarok letölteni az univerzumot
nagyon kis térfogatú gép, nagyon kis fogyasztású, kb hangtalan, de elég erős ilyesmihez, 3. genes core i u, kijelzőjét valahogy takarítás közben megnyomtam, szóval sok pénzt nem ér szegény így, kapna értelmet a létezése ( :
nem vagyok képben nas, hálózatok, dlna, meg ilyesmivel, napokban vettem egy értelmeseb asus routert kezdetnek, de azémá' megszívatott az is:d

"3. genes core i u"
Ha média kiszolgálás lesz a fő funkció még sok is. (én egy 330-as Atom-os cépet fogtam be "NAS"-nak)
Egy 16-30GB-os rendszerlemez (kis 2,5"-os SSD, akár HA-ról) mellé ha a gépben nincs több fizikai hely (lehet pl ODD helyére illeszthető HDD-keretbe is) akkor USB-re fürtözni pár 2,5"-os HDD-vel is műköhet a dolog.

Az ASUS router-ek kicsit mások, mimnt egy TP-Link, meg tudnak szivatni. :D
Ha tudok segíteni AZ OMV-nek van egy nagyon jó fóruma, de ha tudok segíteni valamiben OMV/NAS terén keress nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#5009) Chaser válasza vadkörte (#5008) üzenetére


Chaser
titán

tudom, h sok, de inkább sok legyen

első kérdés:
mi az omv?:) ebben a témában teljesen láma vagyok
azért asus lett, mert tp linkről sok helyen láttam h idővel instabilak lesznek

amit nagyon nem értek, 120/50-es net van papíron, gyakorlatban is hozzá
adott egy ac-s wlan kártya, és egy tv ami ha nem is ac-s, de bőven tud 100mbps felett
hogyha servion megosztom a tv-nek a gépet, a gép és a tv is wifin kapcsolódik a routerhez, akkor befolyásol-e bármit a tv-notebook adatkapcsolatban a net sebessége?
ezzel a tv-vel ac-s wifis géppel le tudnak játszani mások 15MB/s vagy feletti bitrátás 4k filmet, én meg nem ( : lan kilőve, vmiért 100-as lan van csak a tv-n
ezért vettem a routert, flipes modem-router csoda volt/van, meg homeserver is csak emiatt kellene, egyébként servio tökéletes durva bitrátás 1080p filmnél is, de 4k-nál beszaggat alejátszás
tv biztos tudja, ha usb-n csatlakozik hozzá a forrás akkor sehol nincs szaggatás

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5010) cinemazealot válasza Chaser (#5009) üzenetére


cinemazealot
addikt

OMV: elég népszerű NAS OS, bár nekem még nincs vele tapasztalatom.

A külső internet sávszélességed szerintem nincs befolyással a helyi hálózati adatforgalmad lehetséges max. sebességére. Viszont ha a WiFi-n keresztül kapcsolódik a notebook-od és a tévéd is, akkor gyakorlatilag egy médiumot használsz két eszköz majd' maximális bitrátájú kiszolgálására: elfogy a "légkábel" "kapacitása". :) Ha egyiküket vagy mindkettőt UTP-re tennéd (hogy ne mindkettő ugyanazon a WiFi-n próbáljon kommunikálni a router-rel), szerintem nagyobb eséllyel működne.

[ Szerkesztve ]

(#5011) Chaser válasza cinemazealot (#5010) üzenetére


Chaser
titán

hasonló mint a plex? - azt sem ismerem -

a notebookban ac8260 wifi van, a tv egy lg oled, amire csodálatos 100-as lant raktak, tehát nincs értelme lanon keresztül a routerre kötni, a notebookot sincs, hiszen elvesztené a mobilitsát

nehogy már 4k-t nem lehet megoldani wirelessen keresztül :d másoknál működik
nincs közben semmi le/feltöltés, ugyanúgy belaggol adott film, mintha a tv lanon keresztül kapcsolódna, ugyanazoknál a részeknél, de usb-s meghajtóval nem, szóval csak a hálózattal lehet gond
sokkal gyengébb wifivel is ugyanúgy belaggol, pont olyan, mintha a net sebességem a belső hálózatot is meghatározná
másolok a router usb-ről a gépre, 120mb-tel jön mint a net, de ha a gépről másolok a router usb-re, 50mb a max, mint a net feltöltési sebessége

szerk:
a router ac57u

lehet ki kellene lőni a flipes modemen a wifit? bár elvileg semmi köze nem lehet hozzá, nincs használatban

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5012) Patice válasza Chaser (#5011) üzenetére


Patice
nagyúr

Hát, pedig ki kellene próbálnod kábellel bekötni valamelyik eszközt a kettő közül, vagy próbára mindkettőt. Lehet meglepődnél mire elég az a szaros 100-as LAN a TV-n.

"lehet ki kellene lőni a flipes modemen a wifit?"

Hát, lehet. Innentől kezdve biztos vagy benne, hogy te a saját routered wifijére csatlakozol?

Amúgy az AC57U-tól se várj olyan sokat, ha minden eszköz 5 GHz-en használja. Szerintem ennyit tud a procija és/vagy nem optimalizált eléggé a firmware-e.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5013) cinemazealot válasza Chaser (#5011) üzenetére


cinemazealot
addikt

Sosem voltam híve az okostévéknek, és ha már házi szerver topic-ban vagyunk, a WiFi-n való hálózati kapcsolódást is bohóckodásnak tartom ezen a téren. :B Egyfelől mindenképpen adnék egy sanszot a kábelnek, másfelől Patice gondolatmenetével én is eljátszottam már, csak a Bluetooth kapcsán: annak a közelsége is bezavarhatja a WiFi vételt, még ha nem is azon a frekvencián üzemel (és persze ha a BT be van kapcsolva).

De hogy biztos lehess benne, hogy az internet kapcsolatod nem befolyásolja a helyi hálózat működését: húzd le a WAN kábelt a router-ről! :K

BTW, a notebook-odról még nem mondtál semmit. Az pontosan milyen gép is?

(#5014) Chaser
Jól értem, hogy a noti mindegyik tesztben WiFi-n lógott?

[ Szerkesztve ]

(#5014) Chaser válasza Patice (#5012) üzenetére


Chaser
titán

a flipes modemnél kábellel csatlkaozott a tv, notebook wifin, ugyanúgy szaggatott
kipróbáltam már az asusnál is a tv-t lanon, ugyanúgy szaggat
100mb az 12,5MB/s kb, nyilván nagyobb 4k filmeknél magasabb az érték, 1,5-2 órás 60GB-os mkv-t
kevés film van amit így néznék, de van, pl a csatahajó, ott már ütős a 4k hdr, 53GB, azt mondja 50mbps a ráta, de élvezhetetlenül beszaggat a film, és ugye még 100-as lanon sem kellene neki

egészen biztos vagyok benne, h az asushoz csatlakozik minden, mert beállítottam (((( :
kezdem unni, azért nem 50MB/s a bitráta, és vicces módon 30-35GB-is mkv-k gond nélkül mennek, a flipen sem volt gond, amint 45GB fölötti a film 4k-n, akkor kezdődik a hülyeség
és más eszköz nem dolgozik közben a hálózaton, van két telefon, de ha üresben van nem terheli a hálózatot

tudom nem überalles' az ac57u, de nem is rossz, a flipes csoda a 120mbps-t sem tudta wifin, ami az előfizetés ( : elhasalt 80 körül

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5015) Patice válasza Chaser (#5014) üzenetére


Patice
nagyúr

És úgy próbáltad már, hogy a TV is és a notebook is kábellel csatlakozott az Asus routerre?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5016) Chaser válasza Patice (#5015) üzenetére


Chaser
titán

úgy még nem, de ha úgy működne akár ne is működne, ha 2019-ben ehhez kábelezni kell ilyen routerrel, úgy adnám el a tv-t h füstölne...a tv kb 350e ft listaáron, ez a notebook amiről írok 4-500e ft
de próbaképp mindjárt megnézem, már lassan hányingerem van ettől ( :
ha kábelezni akarnék tv-n van usb, oda csatlakoztatott eszközről nincs gond, az is volt az eredeti terv, mivel nem sok filmet érint, letöltöm a notebookon, usb3on átmásolom, de az usb3 meg defektes ((( : csodás intel találmány, nincs hozzá értelmes driver, usb2 max sebességét hozza
múltkor barátom akart felmásolni egy 300GB-os extra 4k mkv-t az asztalijáról, teljesen más patform, na ott se sikerült :d két mobilrackkel is megnéztük, hátha az enyém defektes, minden porton, de nem ment...vége az lett egy belső sata kábellel másolta fel, gyönyörű, még jó, h az usb3 leegyszerűsít mindent ((( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5017) Patice válasza Chaser (#5016) üzenetére


Patice
nagyúr

OLED TV-ből a 350ezres a legalja....

Csak segíteni próbálok, hogy kiderüljön hol van a szűk keresztmetszet.

Nekem is LG TV-m van csak nem OLED, hanem sima LED-IPS (55SK8100), tavaly karácsonykor vettem, Cat5e LAN kábellel van bekötve egy Asus AC86U routerbe, amihez szintén (még) Cat5e kábellel csatlakozik egy épített gépem, amit NAS-nak használok.

Sosem akadoznak a filmek, pedig néztem már én is nagy bitrátás 4K filmet rajta. Én pl. folyamatosan újítom fel a házam szobáit és bevésetem a villanyszerelőmmel a LAN kábelt is a falba védőcsőben persze. Ide már CAT6-os UTP megy, macera, meg felfordulás meg minden, de egyszer kell csak szétvésetni a ház falait. Én sem akarom, hogy mindenfelé kábelek lógjanak, de lassan megoldódik, hogy az egész ház be legyen kábelezve. Nagyon nem egyszerű 3 gyerek mellett, de meglesz a gyümölcse. :))

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5018) Chaser válasza Patice (#5017) üzenetére


Chaser
titán

a legalja oled is prémium:) - egyébként most annyi, volt az 450e is - ,másnak nincs gondja a wifis mókával, ha jól tudom a "nagyobbakban" is 100-as lan van, ami elméletileg sok mindenre elég is, azért "ciki" nem gigabitest rakni ilyen kategóriába
ez panel, itt nem lehet ilyenekkel mókázni:) nagy eséllyel csinálok megint egy lakást, túlzásba ott sem akarom vinni a kábelezést, őszintén annyira nem érdekelnek már ezek a dolgok, van pár kedvenc filmem amit akár többször is megnéznek, és "jól áll" nekik a 4k, az említett csatahajó pl, egyébként 720p-t is gyönyörűen felskálázza a tv, ha nem tudnám nem mondanám meg, h nem min 1080p-t nézek, hanem 720-at
ezért akarok egy servert, de már tényleg elmegy tőle a kedvem, ilyet h router usb-re is 50mbps-sel tudok másolni wifivel pfffffffffff
net szolgáltató "értelmes" itt meg csak ez a flip csoda van, optikai kábelen, max 150mbps ( : nekünk 120-as van

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5019) cinemazealot válasza Chaser (#5018) üzenetére


cinemazealot
addikt

"ez panel..." :Y

Bakker, és azt nézted már, hogy hány egyéb WiFi hálózat kukorékol körülötted? :DDD

(#5020) Chaser válasza cinemazealot (#5019) üzenetére


Chaser
titán

van bőven, de nem hc userek annak erre:) legtöbb ssid a router gyártójának a neve:) illetve még több van, ami a szolgáltató-routerének a neve ( : asus 2g/5g-n megy, nem hiszem h különösebb gondja lenne a többiek miatt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5021) cinemazealot válasza Chaser (#5020) üzenetére


cinemazealot
addikt

Attól, hogy Te nem hiszed, még simán lehet, hogy ez (is) a gond. :) Az meg még kevésbé számít, hogy a többiek hc userek-e vagy sem, illetve hogy átnevezték-e a router-eik SSID-jét vagy sem.

(#5022) Chaser válasza cinemazealot (#5021) üzenetére


Chaser
titán

lehetne, de nincs semmi gond letöltési/feltöltési értékekkel, maxi stabil
közben eszembe jutott, ha eszközök közt akarok kommunikálni, ahhoz nem is kell az asusnak "bemeneő net" ha jól sejtem, tehát ha lehúzom a lant róla, net nélkül marad, a rá csatlakoztatott eszközöknek akkor is működnie kell egymás közt?

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5023) cinemazealot válasza Chaser (#5022) üzenetére


cinemazealot
addikt

#5013 második bekezdés. :)

De továbbra sem értem, hogy jön ide a letöltés/feltöltés sebessége. Az max. 120/50 Mbps a notidon, ami egy adott médiumon (jelenleg a WiFi-n) egy egyirányú kommunikáció. Ha a tévéd is képes lenne erre (nem tudom, lehetséges-e ennek a tesztelése), az sem lenne magyarázat semmire, mert amikor a tévé és a noti között megy a kommunikáció, akkor ugyanaz a médium (WiFi) van használatban kétirányban két eszközpár (tévé-router és router-noti) között, azaz legalább dupla olyan kihasználtságban, mint amikor az eszközökön egyenként teszteled a le- és feltöltési sebességet.

Ezért javasolja Patice és én is, hogy kábelezz! Ott egy médiumot egyetlen eszközpár használ, amit ráadásul nem zavar semmi, ami a szomszédból átszűrődhet. :)

Szerk: nyilván az egy- és kétirányú kommunikációt az eszközpárok közötti fő adatáramlásra vonatkoztatva értem, nem a tényleges kommunikációra. Az ugyanis még egy egyszerű "egyirányú" letöltésnél is kétirányú.

[ Szerkesztve ]

(#5024) Chaser válasza cinemazealot (#5023) üzenetére


Chaser
titán

kipróbálom a kábelt mondtam, de nem fogok vele bohóckodni ha működik is, akkor jöhet homeserver ( :

nem tudom h jön ide a le/feltöltés sebesség, amit tudok, elvileg független kellene legyen a net sebességétől teljesen, ha a routerre másolok a gépről wifin, és ha a routerről másolok a gépre wifin, mégis a net sebességnél megáll a történet, 120/50es a net, és ennyivel is tudok másolni, gépről routerre 50, routerről gépre 120mbps
ac8260 intel és az ac57 router azért ezeknél az értékeknél egy pöppet' többet tud... - és nincs más egyéb folyamat a háttérben -, no most valszeg ha streamelés megy a gépről a tv-nek, akkor is marad az 50-es limit, ami bizony kevéske a legtöbb 4k filmnek
mivel mások vígan nézik a 4k-t ezen a tv-n wifin is, így annak korlátozó tényezője kizárva, de az ac-s wifié is, és a routeré is...elméletileg, gyakorlatilag meg ugye copok'

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5025) Chaser


Chaser
titán

no, kipróbáltam most azt, h lehúztam a netet, össze akartam kábelezni a notebookot is a routerrel, de vmilyen indíttatésból inkább lehúztam a netet, az eredmény, belső hálón is beszaggat a film
rádugtam a tv-t kábelre, már nem szaggat a film, arréb vittem a notebookot, már szaggt a film ( : azanyád', ha fél méteren-méteren belül van, akkor működik wifiről a streamelés, ha a tv lanon megy, de messzebbről már szaggat, akárhogy fordítom az antennákat és a routert
kemény 2,5m-t kellene megoldania ( :
ugyanakkor ha a notebook közvetlen router mellett van, net lehúzva, csak belső háló, routeterről gépre 150mbps a sebesség, gépről routerre 50, pont mint a net sebessége, ez nem változott, eszemf@szom' megáll

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5026) cinemazealot válasza Chaser (#5025) üzenetére


cinemazealot
addikt

"...arréb vittem a notebookot, már szaggt a film..."

Mondom, hogy zajszennyezett a környzeted. :)

A router-re egyébként milyen HDD van akasztva? Próbáltad már, hogy egyébként arra a HDD-re USB-n keresztül lehetséges-e 50 Mbps-nál nagyobb sebességgel írni?

(#5027) Chaser válasza cinemazealot (#5026) üzenetére


Chaser
titán

de nehogymár ha közvetlen egymás mellett van router és gép, marad 120/50mbps, ami azért kifejezetten vicces, mert véletlenül a net sebessége is ugyanannyi
crucial mx500 1tb, 470MB/s körül másoltuk rá a 300GB-os mkv-t, sztem azzal nem lesz gond...:) a port ugye usb2, tehát 25-30MB-ot illene tudnia, amit nyilván tud is, és elég is lenne, de 6-nál öbbet nem tud kipréselni a rendszer

majd du játszom a kábelekkel is, egyébként meg letojom, visszaviszem a routert, ennyi erővel tökéletes a flipes csoda is, aztán összerakom azt a home servert, van minden itthon hozzá

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5028) Patice válasza Chaser (#5027) üzenetére


Patice
nagyúr

Én megvárom mostmár, hogy mi lesz a kábeles próbád eredménye.

Annyit még esetleg tehetsz, hogy telefonnal + egy wifi sebesség mérő appal megnézed, hogy ki milyen csatornán van körülötted, meg melyik szomszédnak milyen a wifi jelerőssége nálad, stb. Segíthet, hogy merre indulj a nyomozásban.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5029) Chaser válasza Patice (#5028) üzenetére


Chaser
titán

összedrótoztam a routert és a gépet, nagyon kicsit javult a sebesség, de elhanyagolható, 15MB helyett 18-19 roterről gépre, 6 helyett 8-9 MB gépről routerre, ez nagyon messze van a több száz mbps értékektől amiknek lennie kellen, hogy hol a hiba passz, több kábellel is néztem, az asus saját kábelével is, ez körülöttem levő wireless hálóktól is független
router megy vissza, ennyi erővel tökéletes a flipes csoda, 4k mkv wifin azon is akadt, meg ezen is ( : kábelen meg megy, jöhet a home server

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5030) sutszi válasza Chaser (#5029) üzenetére


sutszi
veterán

Ez meglehetősen gyanús... Az előzményeket csak átfutottam, de valami itt nem kerek. Honnan ment ez a másolás? Vezetékes összeköttetés és Gép -> router - USB-s HDD-re? Vagy Gép -> router -> gép?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5031) Chaser válasza sutszi (#5030) üzenetére


Chaser
titán

nekem mondod?:)
notebook és router-usb meghajtón, ezek közt ment oda-vissza másolás kábelen, gigabites lan van a gépben
a flipes modem-ruterrel és az asus-szal is ugyanazok az értékek, tehát lehetne a gyenge láncszem a notebookban levő lan is akár, de van egy olyan sejtésem h nem ott a gond, van több és más fajta gépem, megnézem még holnap azokat is

tegnap már 720p-s mkv is belggolt az asus routeren wifin, rohadtul érzékeny rá hol van a notebook, tegnap egy másik notebook volt a forrás, még egy méterrel odébb, ez jgy nem jó ( : 40GB-os mkv volt a max, amit szaggatás nélkül átvitt

semmi mást nem szeretnék, csak ne kelljen rohangálni külső usb házzal, vagy notebookkal, hanem a notebookról valami klienssel tudjam vezérelni a home serverre való torrent töltést, a home server se érdekel onnantól, nem akarom elérni az egész világegyetemből, csak a lakásból kell a tv-nek elérnie a letöltött tartalmakat
tiszta nyugodt volt az éetem, amíg meg nem vettem a tv-t, aztán el nem kezdtem a serviozást 4k-val ((( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5032) sugarforce válasza Chaser (#5029) üzenetére


sugarforce
őstag

Router Usb lesz a szuk kereszetszet.

(#5033) sutszi válasza Chaser (#5031) üzenetére


sutszi
veterán

Akkor az lesz amit sugarforce ír. Ez olyan világos mint a nap. Tippre az USB HDD még NTFS is. Azt meg annyira nem szeretik a routerek. Ennél nagyobb sebességet ne akarj ebből kiszedni. Ez ennyit tud...

Alapvetően a megoldás a bajodra, ha átgondolod a koncepciót. Kell egy gép ami "A" Home server. Ezen megy minden. Torrent letöltés, serviio...stb. A router meg legyen csak router. Többre nem képes...

Én építettem egy gépet, aztán azon van minden...még a router is az lett. Nincs sebesség probléma. Én is tolom a 4K( opcionálisan HDR) filmeket.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5034) Patice válasza Chaser (#5029) üzenetére


Patice
nagyúr

Ja hogy te egy routerre kötött USB-s vinyóval szenvedsz... Ez az infó nekem eddig kimaradt... :B

Hát akkor persze, hogy csak ennnyit tud. Pláne, ha avinyó NTFS fájlrendszerű. Ext3 vagy ext4-re formázva még feljebb tudnád tornászni, de neked egy NAS kell, amit kábelen kötsz a routerre.

És ha még jobb sebességeket akarsz wifin, akkor erősebb (még több sávos) router sem árt.

Kérdés persze innentől, hogy mennyit vagy hajlandó erre áldozni.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5035) vadkörte válasza Patice (#5034) üzenetére


vadkörte
addikt

"...de neked egy NAS kell, amit kábelen kötsz a routerre..."
Valahonnan innen indult a történet. Ott tett egy kis vargabetűt, hogy Chaser olvtárs nem igazán tudta mit is szeretne - illetve amit szeretne, azt miként célszerű megvalósítani - valamint ő Wi-Fi-zne, a többiek meg LAN-oznának. Mondjuk nem véletlenül...

Chaser-nek:
Amit én javaslok (az okosabbak, majd kiegészítik és/vagy korrigálják) az három út.

1.,
A legegyszerűbb és a legkevesebb fejfájással az jár, ha vásárolsz egy "kucsrakész" megodást. Erre bármelyik normális(!) - értsd nem ALDI gazdaságos 8.000 Ft-os - dobozos NAS megteszi. Pl. 1-2 lemezes Synology-k, Asustor-ok, stb...

2.,
Ha szeretsz kísérlezetni és szereted, ha az adott keretből a legtöbbet akarod kihozni, akkor építgetsz. Rövid távon a megmakkant laptopod belét (természetesen nem kell kibelezni) egy ócska külső monitorra kötve, hogy tudd telepíteni az operációs rendszert és 1-2db (FÉM!!!)USB-s házba épített 1-2TB-os ha lehet 5400-as 2,5"-os HDD. Ezekhez nem kell külső táp, elviszi az USB is és kissebb helyen elférnek és kevésbé melegednek (nem ez lesz a gyenge keresztmetszet).

3.,
Hosszabb távon, vagy ha kinövöd ezt a kendácsot (vagy nem tetszik) építesz egy tisztességes NAS-t.
Erre kisebb teljesítményigény esetére egy integrált CPU-s Mini-ITX lapot javaslok. Az 1-4 SATA port már elég arra, hogy 1 rendszer lemezt és 1-3db 3,5"-os adatlemezt - nagyobb tárkapacitás - telepíthess bele. Ha ez kevés és van PCI-E port, egy SATA kártyával lehet bővíteni. Ha nagyobb a CPU igény egy Pentium, vagy kissebb i3 elég.
Otthoni körülmények között RAM-ból sem biztos, hogy sok kell. Általános célra 2-4GB, vagy 4-8GB. (nálam 4GB van, de elég lenne bele az 1-2GB is)

A NAS-t és a router-t akár tetszik akár nem, vezetékkel kösd össze, ha van asztali gép azt is, a TV sem fog megharagudni, ha vezetéken kommunikál a hálózattal. Wi-Fi-n csak a a mobil eszközök (laptop, tablet(ek) telefon(ok)) csatlakozzanak.
Egy wi-fi analizáló app-al nézd meg melyik csatornák a legzsúfoltabbak - ha nem bizergálják a user-eik, szerintem az összes környékbeli router ugyanazok a néhány csatornán próbál kommunikálni - és tedd át valami közeli szabad(abb)ra a router-ed. Sokat segíthet ez is.

Az USB-s HDD+router kombót NTFS-sel szerintem is hanyagold. Az NTFS Win-en jó, más esetben csak problémaforrás. Nálam egy ASUS RT-N12D1 router dolgozik, ami még gyengébb, mint a Tiéd és LAN-on a stabil 30MB/s simán megvan, akkor is ha egyszerre több eszközt kell kiszolgálni a "NAS"-nak.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#5036) Chaser válasza sugarforce (#5032) üzenetére


Chaser
titán

oké, de ezen egy ssd lóg, nem hdd, az nem lesz szűk keresztmetszet
ha egyik irányba tud 15MB-ot, másik irányba mért tud csak 6-ot? igen messze van egy gigabites lan sebességétől mindkét érték, megint azt tudom mondani, más ha torrent kliensnek haználja, tud rá 30MB-tal letölteni, én meg nem, tehát nem az usb a szűk keresztmetszet, 240mbps-ig biztos jó, a file rendszer miatt lenne ennyi difi?
a router maradna router, csak megnéztem egyáltalán milyen belső sebességek vannak router és gép közt

sutszi
ntfs igen, formázzam át?

Patice
elvből nem költök rá se sokat, azt hiszem nem akkora hatalmas igényeim vannak:) így 2019-ben pláne

vadkörte
adott egy subnotebook, működik tökéletesen, ez, a konfig is stimmel, ha kell os-nek veszek egy 120-as ssd-t én is, egyébként 1db 1tb ssd megy rá usb-n, nem lesz több, nem lesz hdd, pár kedvenc 4k hdr film, 1080p-s megy a gépekről servioval is gond nélkül - ha meg mégis kell több veszek még egy 1tb ssd-t, nem akarom semmilyen szinten hallani a hdd-k zaját, itt nem lehet eldugni messzire a gépet -

szerk:
szétugrot ( :

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5037) sugarforce válasza Chaser (#5036) üzenetére


sugarforce
őstag

Szezon-fazon. Ne keverd oket. Teljesen mindegy, hogy gigabites a lan es hogy hogyan masolod, illetve, hogy ssd vagy hdd. A router cpuja nem erre van kitalalva, nem mindegy milyen muveleteket vegzel vele, mely interfavek milyen dolgokat csinalnak, van e kozben natolas, az hardveres vagy szoftveres, vagy epp wifire kell cpu ero stb. Igenis itt az usb miatt van kis segesseg. Ne arra epits, hogy az usb elmeleti sebesseg korlatja mennyi, ezekben a routerekben nem sok modellben tudod usbn ezt a sebesseget kihajtani.
A fajlrendszer jelenthet par mb/s-t, de nem lesz sokszorosa a sebesseg.
Nalam pl a routeremre van egy 1tb hdd kotve, regen ez volt a torrent kliens meg dlna szerver, 50-60mbitet tudott, aztan attertem a sajat epitesu nasra, azota au szolgal ki.
A router hddje megmaradt backupnak, arra megy a rendszereim backupja minden ejjel, bizonyos elemek orankent, erre alkalmas.
A wifi meg wifi. Nezz korbe mely csatornak kevesbe terheltek.

(#5038) Chaser válasza sugarforce (#5037) üzenetére


Chaser
titán

lehet letojom az egészet, és 4k hdr-hez odaviszem a gépet a tv mellé, és rákötöm a routerre kanóccal ( : belerakom még az 1tb ssd-t a dvd helyére, oszt' kész, nem gondoltam h ez ekkora űrtechnika még

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5039) vadkörte válasza Chaser (#5038) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem űrtechnika ez. Csak Te bonyolítod meg a saját életed... :DDD

Üdv. V. Körte

(#5040) sutszi válasza Chaser (#5036) üzenetére


sutszi
veterán

Átformázhatod, de alapvetően a koncepcióval van a gond.

Ha fogod a laptopod, rádobsz valami rendszert(OMV..stb) és arra kötöd az USB HDD-t, akkor hálózaton keresztül a NAS rendszer által kiajánlhatod a tartalmat fájlmegosztásként, vagy DLNA-val pl egy médialejátszónak vagy TV-nek. De a routerre közvetlenül USB-n te ne akarj rákötni semmi adattárolót, mert az egy rossz út. A router legyen csak router mert fizikailag nem képes arra amit szeretnél.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5041) sugarforce válasza Chaser (#5038) üzenetére


sugarforce
őstag

Ha egy ladaval akarsz az urbe menni, akkor igen, egyebkent nem.

(#5042) Chaser válasza vadkörte (#5039) üzenetére


Chaser
titán

naívan azt gondoltam, h 4k-t stremelni ac-s wifivel, értelmesebb routerrel, azért úgy leginkább menni fog ( : oké, h panel dzsungel, meg nem 50e-s router, de nem is a legalja

sutszi
már értem
amit nem értek, ha kvázi használhatatlan a router usb-je, akkor minek is teszik rá?:) nyomtatónak? 5 éve is már wifis nyomtatóm volt :d tegnap láttam meg, van a flipes csodán is usb - nem akarom használni ( : -
ha kicsit arrébb helyezem, akkor 3m lesz a távolság a gép közt, ha átrakom ágy végébe a gépet akkor 1m...lehet úgy már wifin is megoldja a 4k-t, kipróbálom, hátha

sugarforce
szeressük' a kihívásokat ;]

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5043) sugarforce válasza Chaser (#5042) üzenetére


sugarforce
őstag

A panel dzsungel pont a wifi ellensege sajnos.
A routeren az usb egyaltalan nem hasznalhatatlan, csupan nem arra valo, amire hasznalnad. Persze vannak olyan routerek amik ezt tudjak, de az meg csak nem is az 50ezre kategoria, hanem 100.
Ezek az usb-k pl usb modemre, nyomtatora es arra valo hogy raaggas egy hdd-t amin pl kepek vannak vagy egy halozati meghajtot csinalj belole amin kozos eleresu fajlok vannak. Oda nem kell 2000gigabit/s. Meg dlna-ra is alkalmas 720p/1080p-ig. Nalam 1-2 evig kiszolgalta a dlna igenyeimet egy asus n56, foleg remuxos fhd anyagokkal, kozben ment a letoltes rajta.

[ Szerkesztve ]

(#5044) Patice válasza Chaser (#5042) üzenetére


Patice
nagyúr

Azért nem 4K-s igényeket ki tudnak szolgálni a routerek is USB-n.
Kb.50-60k fölötti routerek bírják a 4K-t ilyen felhasználással.
De ezek meg már olyan drágák, hogy már szinte megéri venni egy olcsóbb NAS-t egy olcsóbb router mellé és akkor nincs ennyi szívás.

Ez a hálózatos móka ilyen, olcsón nem úszod meg. Ha mindent hálózatról akarsz elérni, akkor a hálózatodnak és a szervernek is vizsonylag erősnek kell lennie. Ami meg nem lesz olcsó.

Én is Asus routert használok (68U) szívtam is a fogam az akkori ára miatt (50k), de legalább jó a wifije és az egész családi házban használható vezeték nélkül is. Az épített gépem meg nem is számolom mennyibe került. :)
De nekem megéri, mert így nagyon kényelmes, hogy az erős szerver bármilyen igényemre jelenleg elég. Meg is fizettem az árát.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5045) vargalex válasza Chaser (#5042) üzenetére


vargalex
félisten

Ha jól látom, Asus RT-AC57U routerről van szó. Gyári firmware-ról nem tudok nyilatkozni, de OpenWrt alatt Samba-n, ext4 filerendszerrel olvasási sebességben az USB2 a szűk keresztmetszet. Ugyanezen SoC-al, viszont USB3-al szerelt routerek szintén alternatív firmware esetén tudják a 100 MB/s-es olvasási sebességet.
Esetleg próbáld meg OpenWrt-vel, vagy Padavannal (ugyan az a router, mint az Asus RT-AC1200GU).

Alex

(#5046) sutszi válasza Chaser (#5042) üzenetére


sutszi
veterán

Használható az, csak nem arra amire te szeretnéd. Anno én is végigjártam ezt az utat, csak elméleti síkon... Utána építettem egy szervert. A belső hálózati sebességem AC-s kliens és az AP-m között 50-60MB/s szobán belül. Szóval ha akarnám akkor mehetne Wifin is a 4K de inkább kapott a TV egy drótot a hátsójába és sokkal jobb a késleltetése az egésznek. Pl mikor oda-vissz tekerek, vagy indítom a filmet...

Amit vargalex javasol az még lehet egy jó megoldás számodra. De azután már tényleg csak az marad amit itt mind leírtunk már. Kell egy dedikált gép a feladatra...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5047) Chaser válasza sugarforce (#5043) üzenetére


Chaser
titán

ezt tapasztaltam ( :
1080p-re jó a notebook is servio-val, alig eszik, egyébként is be van kapcsolva jellemzően 24/7-re, tényleg csak 4k hdr miatt érdekes a hálózat

Patice
úgy gondoltam 2019-ben ez már nem nagy vasziszdasz', hát az ( :

vargalex
nem hackelek, öreg vagyok hozzá, mindig is az voltam ( : , outofthebox' v működjön, v nem kell, telefonnal sem szórakozom, használom

sutszi
vagy gép lesz, vagy marad a tv usb-je
nemrég kipróbáltam a flipes routert összekábelezve tv-vel, notebook is bekábelezve, hát beszaggat a csatahajónál, nem tudom mi az anyja van, de nem is érdekel ( : lehet a tv hálózatán van defekt, tv usb-jéről legdurvább bitrátás film is tökéletes, pedig ugye az usb2 - ami ugye bőven sok is 4k-hoz -

router megy vissza a boltba, notebookba teszek egy optibay keretet, abba az ssd-t, ultrabay rendszerű a dvd, tehát csavar nélkül ki lehet venni, van notebook dvd-usb kábelem, az megy a tv-be, aztán ha kell odabattyogok a rackkel, ottrohaggyon' meg...következő lakásnál majd foglalkozom hálózattal, most gyorstalpalónak ez bőven elég volt

köszönöm mindenkinek az útmutatást :R

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5048) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Jelenlegi itthoni szerverem: Asrock E350M1, integrált CPU, 2 GB RAM.
Amire használom: SMB fájlmegosztás, Plex szerver, MySQL szerver, TomEE alkalmazás szerver. Ubuntu 18.10 server fut rajta.

Tapasztalataim szerint a Plex szervernek adott esetben egy kicsit szűk keresztmetszet a gép. Pl ha felirat tartozik egy filmhez, a transzkódolást nem győzi, teljes CPU terheléssel gyakran megáll a műsor. Ezen kívül a MySQL szerver néha eléggé lassú.

Az alkalmazásszerver és a Mysql szerver csak saját web hobbi projekt kipróbálására, tesztelésére van, semmi komoly portál nem él rajta. :)

Szerintetek milyen irányba érdemes elindulni fejlesztéssel kapcsolatban? Gondoltam rá, hogy teszek bele még RAM-ot, hátha segít. Az SQL lekérdezések szerint talán gyorsulnának, de ebben sem vagyok biztos. Ilyen otthoni hobbi felhasználásra milyen gép javasolt, a fent leírt alkalmazási területek szerint?

Köszönöm,
Peti

(#5049) Patice válasza wopi (#5048) üzenetére


Patice
nagyúr

HDD-n, vagy SSD-n van a rendszer?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5050) santakaloz


santakaloz
csendes újonc

Sziasztok!

Napok óta olvasom a topikot és végre eljutottam odáig, hogy amiben biztos voltam már abban sem vagyok az :D

A lényeg, hogy szeretnék otthonra egy NAS szervert, minimum 4 lemezzel, file megosztásra, minimális torrentezésre (pár torrent, kevés szálon) és, hogy kiszolgálja a Beelink GT1 ultimate 3/32-őt, kizárólag 1080-on.

Eddig arra gondoltam, hogy veszek egy Synology DS418J-t.
Jobban járnék egy építettel, vagy nem?
Ha igen, akkor mivel nem lőhetek mellé? Jó lenne ha halk lenne és nem fogyasztana sokat...
Tudtok javasolni alkatrészeket? Semmim sincs elfekvőben :D

Köszönöm szépen előre is!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.