Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózatokról alaposan (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-09-08 15:53:24

LOGOUT.hu

Haladó szintű hálózati témák topikja

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12351) PiroGrim válasza Doky586 (#12350) üzenetére


PiroGrim
csendes tag

Hali, teljesen céges policy függő.
Ahol annyira nem szigorúak, ott az internet felé port szerint nem szűrűnk, maximum tor-t, torrentet ilyeneket blokkolunk.
Ahol szigorúak ott 80, 443, icmp és csókolom más ne kelljen. Vagy ha mégis, akkor az külön elbírálási alapon megy.

szíszíenpí vájörlesz /én

(#12352) Tamy válasza Doky586 (#12350) üzenetére


Tamy
senior tag

Én átlag usernek a 80, 443-at is tiltom, böngészésre ott a proxy, azon keresztül kimehet.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#12353) Doky586 válasza Tamy (#12352) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az 55'555 port felé is átmegy a proxyn. Vagy tévedek?

(#12354) ArthurShelby válasza Tamy (#12352) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ha jól sejtem, akkor a nyitott 80/443-as portnál ki tud menni a felhasználó vpn-nel (oda állítja a portot), míg proxynál ezt nem tudja nem tudja megcsinálni (mivel van egy köztes szerver).
Vagy rosszul értelmezem?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#12355) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Még egyszer visszatérek a VLAN-os kérdésemre, mivel innen a fórumból két homlokegyenest ellentétes tanácsot kaptam.

A kérdés tehát az, hogy ha van egy nem VLAN-t támogató kombi routerem, de az a LAN-portján egy multilayer switchre csatlakozik, amely ténylegesen az itthoni LAN-t szolgálja ki fizikailag, akkor ezen a switchen tudok-e VLAN-okat kezelni.

Az alábbi két választ kaptam provátban:

1. Nem tudok, mert a router switche nem VLAN-képes, márpedig ott választódnak szét az alhálózatok, és a saját switch nem tud mit kezdeni a wifikkel. Tehát csak akkor működne a dolog, ha a router-eszköz már lekezelné ezeket is. Tehát a wifiről mondjak le, hacsak nem tudom a routert CLI-ből konfigurálni, ami nem is biztos, hogy menni fog Merlinben.)

2. Minden további nélkül menni fog a dolok, csak arra számítsak, hogy a switch a router felé untagged kapcsolatot tud csak létesíteni, tehát a VLAN-ok csak a switch felől fognak érvényesülni (ami mondjuk számomra is triviális), tehát a switch Ethernet-portjait VLAN-okba tudom szervezni, csak a wifi ki fog ebből maradni, de a switchben össze tudom kötni a wifit az összes VLAN-tartománnyal.

Szerintetek?

(Attól, aki a tévesnek bizonyuló véleményt írta, előre is elnézést kérek.)

Közönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12356) MasterMark válasza MaCS_70 (#12355) üzenetére


MasterMark
titán

Nemigazán értem a kérdést, de ha egy vlan aware switchen két külön vlan untagged portját bekötöd egy másik switchbe akkor azon keresztül minden további nélkül eléri egymást a két vlan, ergo semmi értelme a vlanoknak így.

Switch Tax

(#12357) MaCS_70 válasza MasterMark (#12356) üzenetére


MaCS_70
félisten

Pont ez az, amit szeretnék tisztán látni, mert ellentétes információt kaptam.

A két switchemből az egyik a router-eszköz switche, a másik a Ubiquiti multilayer. Ebbe van bekötve a ház minden Ethernet-vezetéke. (A router switch többi LAN-portját nem használom.)
A kérdés az, hogy ha a Ubiquitin csinálok VLAN-okat, akkor azok hogyan fognak működni. (A wifit most hagyjuk, az triviálisan a router-switchez kapcsolódik.)

Leegyszerűsítve a két kapott választ:
1. Nem fognak működni, mivel a router és a Ubiquiti között untagged kapcsolat van, és a router-switch összemossa a VLAN-okat, a wifit is beleértve. Tehát VLAN-jaim cím szerint lesznek, de nem fognak elkülönülni.
2. Működni fognak, mivel a Ubiquiti a router-switchtől elkülünülten működik. Mondjam meg a Ubiquitinek, hogy a VLAN-ok lássanak ki a netre (De hogyan?), és hogy melyik IP-címről lehessenek elérhetőek.

Számomra is az Általad leírt a logikus, azaz a Ubiquitiben csak azt tudom megmondani a VLAN-oknak, hogy lássák a router-switchet, mivel a kapcsolat odáig untagged. Tehát nem tudom azt mondani, hogy a WAN irányába lássatok csak, hiszen az untagged kapcsolat már nem tud különbséget tenni a WAN és a LAN-portok között -- arra csak maga a router képes, az viszont éppen nem VLAN-barát. (Ezért is untagged a kapcsolata a Ubiquitivel.)

A probléma aktualitását az adja, hogy most kell eldöntenem, hogy visszavigyem-e a VLAN-os Asus routert. Nekem úgy tűnik, hogy ha VLAN-okat akarok, akkor a WAN és a LAN-hosztok között minden switchnek VLAN-képesnek kell lennie (hiszen taggelni kell az adatfolyamot) -- de ennek mond ellent a 2. vélemény.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12358) tjsz válasza tjsz (#12346) üzenetére


tjsz
senior tag

Sziasztok!

Meg van a megoldás: "Protocol" TCP-re kell állítani és utána megy mind2 irányból az OpenVPN.

(#12359) MaCS_70 válasza tjsz (#12358) üzenetére


MaCS_70
félisten

És sebességre milyen a TCP-n az OVPN?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12360) tjsz válasza MaCS_70 (#12359) üzenetére


tjsz
senior tag

Mintha gyorsabbnak tűnt volna, mint az UDP.

(#12361) bambano válasza MaCS_70 (#12359) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az ovpn tcp-n lassabb, nagyjából harmada. viszont nem fogyasztja el a memóriát, ez kevés memóriás eszközön számít.

szerk: csomagvesztéses hálózaton lehet gyorsabb a tcp.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12362) bambano válasza MaCS_70 (#12355) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Az alap"probléma", hogy a routered az nem egy eszköz. A router rendszerint egy switch és egy router. A switch egy hardveres csomaghajigáló, a router pedig szoftverből pakolgatja a csomagokat. Egy másik történet, hogy a router switche képes úgy működni, mintha a processzor saját ethernet interfésze lenne. legalábbis openwrt alatt.

Az előfordulhat, hogy a routered gyári szoftvere nem kezel vlan-t, de a switch majdnem biztosan kezel, mivel úgy szokták megoldani a wan/lan kapcsolatot, hogy egy portot kineveznek wan-nak, a többit lannak, és azt tagged cpu linken tolják be a router procinak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12363) MasterMark válasza MaCS_70 (#12357) üzenetére


MasterMark
titán

Továbbra sem értem.

Ha nincs VLAN aware routered (és a switch se L3 switch) akkor nem tudsz a különböző VLAN-ok között forgalmat irányítani.

Untagged VLAN-ok olyan mintha teljesen külön switchek lennének. Most ha van egy switched amiben össze vannak dugva, de a routerre nincs bekötve, akkor ott csak magukban lesznek, se internet, se semmit amit a router csinál.
Ha meg rádugod azt is a router beépített switchére, akkor onnantól egy LAN az egész, és a külön VLAN értelmét veszti.

szerk.: Úgy még lehet, ha külön router portokra dugod őket akkor nem kell tudnia a VLAN-t a routernek, de amelyik tud külön routing portokat kezelni, az VLAN-t is tud...

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#12364) PiroGrim válasza MaCS_70 (#12357) üzenetére


PiroGrim
csendes tag

Hali!

Ha jól értem, akkor olyan routered van ami képes több hálózatot kezelni, de nem képes vlan-t taggelni. Semmi baj, megoldható. :)
További feltételezésem, hogy a routered úgy tud több hálózatot kezelni, hogy a hálózatjait az interfészeihez rendeli, tehát ha van mondjuk 4 portja, mondjuk úgy, hogy 1-es port 192.168.1.0/24, 2-es port meg 192.268.2.0/24.
Ebben az esetben az a dolgod, hogy mind a két portját bekötöd a vlan-képes switch-edbe, a switchen meg megmondod, hogy az egyik port access (untagged) vlan 1 a másik pedig access vlan 2. Itt gyakorlatilag kész is vagy, amelyik eszköznek az egyes vlan kell annak kiadod accessben azt, amelyiknek a kettes, annak meg azt. A router pedig végzi az átjárást a kettő között.

A másik realitás, amennyiben a routered képes vlan-t taggelni, akkor elég egy kapcsolat a router és a switch közé, mindkét oldalon meg taggelve a trunk kapcsolat a megfelelő vlan tag-ekkel. A további pedig ugyan az, akinek ez kell az access ez akinek meg az annak az. :)

szíszíenpí vájörlesz /én

(#12365) MaCS_70 válasza PiroGrim (#12364) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mindenkinek nagyon köszönöm a választ!

A router nevű kombi eszköz (nem tudom, hogyan kéne hívnom, ezért eddig router-eszközöztem) elvben VLAN-képes, a saját gyári konfigurációján túl is. Ez egy Asus készülék (RT-AX86s), amelyiken Merlin FW fut, amelyik pedig CLI-ből ismeri a VLAN-okat. Csak én sajnos nem találok rá dokumentációt.

Az újabb eszköz, amelyik visszavitelén vacillálok, szintén Asus, mégpedig egy GT-AX6000u. Ebben Guest Network PRO néven már alap szinten konfigurálható VLAN-funkcionalitás van, tán öt VLAN-nal, az AP-ot is vezérelve -- csak még nagyon érezhető rajta a kezdeti stádium minden nyűgje. (A meshre pl. csak egy-egy VLAN-t enged ki frenkvenciatartományonként, ami IoT esetén nem előnyös...)

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12366) bambano válasza MaCS_70 (#12365) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ha a routeredbe kell wifi, akkor asus.
ha a routered csak router, akkor mikrotik. az 5009-es mikrotik elég jól sikerült darab.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12367) ArthurShelby válasza MaCS_70 (#12365) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ha ax86u pro-t vettél volna, akkor abban már lenne gyárilag vlan.
Egyelőre még csak a pro ax-s modellek kapják meg, lehet idővel a simák is (de ugye erre nincs garancia). Illetve ezzel egyidőben az asus elkezdte a kisvállati eszközök forgalmazását...

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#12368) MaCS_70 válasza ArthurShelby (#12367) üzenetére


MaCS_70
félisten

Éppen ezért volt a dilemma arra, hogy visszavigyem-e a GT-AX6000u-t és így maradjon-e az RT-AX86s. (Amikor ezt vettem, még nem volt PRO és VLAN.)

Úgy döntöttem, hogy marad a GT, bár a VLANképessége az AIMesh node-okon fájdalmasan korlátozott -- de állítólag már úton van a frissítés, és talán Merlin is fejleszt még.

Nem szoktam ugyan két évente routert cserélni, de ez így most belefér, a családban körbeshiftelődnek a kiváltott darabok.

Továbbá a napokban kipróbálok egy Mikrotiket is, az mégiscsak férfiasabb irány! :)

Mindenkinek köszönöm a segítséget: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12369) rasotamas


rasotamas
veterán

Sziasztok!

Érdekes problémával állunk szemben mehelyen.
Van egy performance desktop gép, alaplapi Intel hálókártya van a céges hálóra és ezáltal az internetre is kötve.
Külön I350 4portos hálókártya pedig a belső hálón ér el egy másik offline PC-t és egyéb eszközöket, fix IP-n.

Valamennyi futás után, pár óra, de lehet hogy egyéb trigger is van (bealszik a gép, vagy futtatunk valamit) egész egyszerűen nem elérhetőek dolgok a hálózatán. A saját címét lehet pingelni a hálókártyának, de sem vele mást a hálón, sem őt a hálóról nem lehet pingelni.
Bizonyos belső hálós shared mappák elérhetőek voltak, de javarészt inkább nem.

Nem jelez semmi hibát ,csak nem működik. Újraindítás után minden frankó.

Valami windows update/driver verzió összeakadásra gyanakszunk.

Intel 2022.11.03-madikai driver van fent az alaplapinak, és 2022.12.21 az I350-nek.
Most felrakok egy új drivert, hátha megoldja.

Bárki tapasztalt hasonlót?

https://tinyurl.com/rasoapro

(#12370) vmk válasza rasotamas (#12369) üzenetére


vmk
tag

Szia.

Először is az eszközkezelőben a hálókártya tulajdonságainál ellenőrizd, hogy ki van kapcsolva az energiatakarékosság.

(#12371) PiroGrim válasza rasotamas (#12369) üzenetére


PiroGrim
csendes tag

Második körben meg rakjátok fel a wireshark-ot, akasszátok rá a problémás interfészre és nézzük meg milyen kommunikáció megy ott amikor a hiba fennáll.

szíszíenpí vájörlesz /én

(#12372) tjsz válasza bambano (#12361) üzenetére


tjsz
senior tag

Kíváncsi voltam, kipróbáltam és tényleg lassabb.

Az OpenVPN egy Asus RT-N18U-n futott (FreshTomato 2023.4, a router-re rá volt dugva egy sima USB-s WD merevlemez. SMB-n keresztül mozgattam egy nagyobb iso file-t.

Lan-on keresztül:
- SMB írás: 19MB/s
- SMB olvasás: 24MB/s

UDP-s OpenVPN:
- SMB írás: 4.8MB/s
- SMB olvasás: 2MB/s (ezt nem teljesen értettem, hogy miért ennyi)

TCP-s OpenVPN:
- SMB írás: 3.15MB/s
- SMB olvasás: 2.4MB/s (ezt sem értettem teljesen)

[ Szerkesztve ]

(#12375) MasterMark válasza #79484416 (#12374) üzenetére


MasterMark
titán

Proxy az layer 4-7, a vpn meg layer 2-3.

Switch Tax

(#12377) ArthurShelby válasza MasterMark (#12375) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Ez iso-osi? Csak mert mindenki itt azt mondja, hogy elavult

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#12379) MaCS_70 válasza ArthurShelby (#12377) üzenetére


MaCS_70
félisten

Bizonyos értelemben elavult, mert ahogy nemethg66 is írta, átfedések és alrétegek jelentek meg.
Arra viszont szerintem a 4, és főleg a 7 réteges modell nagyon alkalmas, hogy az ember megértse, megismerje a hálózat működését. Tehát nem szentírás, de nagyon jó szamárvezető.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12380) bambano válasza ArthurShelby (#12377) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Nem az a probléma, hogy az osi elavult-e vagy sem, hanem hogy ma már senki sem alkalmazza. Anno a nagyon régi szép időkben volt OSI szabványnak megfelelő hálózat is, de a többség már akkor sem az volt, és amióta gyakorlatilag ethernet-ip alapon működik minden, azóta fel sem merül az osi.

Egyébként hivatkozási modell volt, annak jó.

A másik, hogy egy rakás "szakértő" nyilatkozik hálózatokról, például nekem tanítottak olyat, hogy az ip az négyrétegű protokollcsalád, aminek a 3. rétege az ip.

A távközlésből folyton kihalnak a távközlési mérnökök által tervezett szabványok :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12382) bambano válasza #79484416 (#12381) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Az openvpn például layer 2/3.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12384) Xpod válasza #79484416 (#12383) üzenetére


Xpod
addikt

Az l2tp-nek még a nevében is benne van a Layer2.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#12387) MasterMark válasza #79484416 (#12386) üzenetére


MasterMark
titán

Nem az a kérdés, hogy hogy működik, hanem hogy mit valósít meg. OpenVPN az vagy Layer 2-t valósít meg a TAP adapterrel vagy Layer 3-at a TUN adapterrel.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#12389) MasterMark válasza #79484416 (#12388) üzenetére


MasterMark
titán

Az összes VPN úgy működik, hogy becsomagolja a packetet valamibe amit aztán elküld.

Az L2TP is UDP vagyis Layer 4 fölött működik. De attól még egy Layer 2 összekapcsolást valósít meg.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#12390) PiroGrim válasza #79484416 (#12386) üzenetére


PiroGrim
csendes tag

Vonatkozásban még mindig használjuk, bár inkább tényleg csak négyig szoktunk számolni már.
Legalábbis akármelyik cég mérnökével is egyeztettem eddig mindig tiszta sor volt, hogy
Layer 1 - Fizikai (kábelezés vagy rádió kapcsolat)
Layer 2 - Mac cím, subnet-en belüli forgalom stb
Layer 3 - IP Routing, subnetek közti forgalom / irány az internet
Layer 4 - Alkalmazás, tcp udp stb.
(És a rettegett titkos Layer 8, ahol a legtöbb hiba található - A júzer :) )

Tehát az, hogy az openvpn L4 mivel (beállítástól függően tcp vagy) udp csomagokba van becsomagolva a forgalmad. Kvázi duplán van csomagolva és tls-el titkosítva.
Ezeket a megoldásokat hívjuk gyűjtően SSL vpn-nek. Ezekhez amúgy nem feltétlen kell külön szoftver/hardver, mivel minden böngésző használja az ssl-t (ami mamár igazából tls), így működik a brave vagy az opera beépített vpn-je, illetve a sok egyéb chrome extension.

Az ipsec pedig L3, mivel itt az ip rétegben megy a titkosítás. Itt a tcp/udp csomagokat nem egy újabb tcp/udp csomagba rejtik el, hanem egy AH vagy ESP header kerül rá az ip csomagra. Ennél mindenféle cryptográfia algoritmussal titkosítják a csomagot, kulcsot kell cserélni stb. Az ipsecnek sokkal nagyobb az erőforrás igénye.

Az eredeti kérdésre visszatérve pedig a különbség a proxy és a vpn között, hogy a vpn egy titkosítási metódus ami két végpont között egy "csatornát" hoz létre. Fontos viszont, hogy ez a titkosítás csak a két végpont között jön létre, onnan pedig szűzen megy tovább amerre kell. Tehát az, hogy te bekattintod a nordvpn-en vagy bármely tetszőleges vpn szolgáltatón, hogy Amerikából gyüttem, az annyit jelent, hogy a vpn kliensed a (jóesetben amerikába lerakott és nem csak oda proxyzott) vpn szerverrel elvégzik a tls kézfogást és felhúzzák a "csatornát". A csomagod így először elmegy a vpn szerverhez és ott, annak a publikus ip-jén lép ki a net-re, az eredeti állapotában. (Legyen az amúgy is titkosítva pl https, vagy titkosítatlanul.)

A proxy pedig majdnem ugyan ez, csak nincs ráhúzva titkosítás. Itt egyszerűen "meg van mondva", hogy minden csomagot a proxy szervernek kell küldeni. (Minden út Rómába vezet.. :D) Majd a proxy dobja ki a netre.

Proxy-t inkább a vállalatok szoktak használni, hogy minden forgalom egy központosított, ellenőrzött helyről lépjen ki a netre, itt tudják szűrni a csomagokat, pl eldobja azt ami a p.hub felé menne. (Ez amúgy a mai modern tűzfalak mellett már kezdi értelmét veszteni, mert az ilyen szintű szűrések már ezeken is rendelkezésre állnak, míg a régi routerek ilyet nem tudtak.) A fordított változata (revproxy) pedig azért felel, hogy a nagyvilág felé csak egy ip látszódjon, a bejövő kéréseket pedig a megfelelő kiszolgáló szerverhez küldi el. (Ezt részben szintén a tűzfalak, de inkább a modern loadbalancer-ek végzik.)

Tehát míg egy proxyzott forgalomba bárki bárhol beleolvashat, a vpn csatornába nem lehet belelátni, így az (internet) szolgáltatód nem tudja milyen kétes jellegű oldalakat látogatsz. (Helyette a vpn szolgáltatónak adod át ezeket az infókat. :) )

szíszíenpí vájörlesz /én

(#12392) PiroGrim válasza #79484416 (#12391) üzenetére


PiroGrim
csendes tag

VPN-nek több alkalmazási lehetősége is van.
Ha úgy nézzük akkor igen, egy titkosított proxy. De beállítás függő, hogy mennyi minden is menjen a vpn szerver felé.
Így két csoportra bontható, Full-tunnel és split-tunnel.
Full esetén a kliens kap egy 0.0.0.0/0 route-ot ami azt jelenti, hogy mindent a szerver felől lát.
Split esetén meg például csak a vállalat belső hálózatának a subnetjeit.
Pro-kontra, hogy a full esetén az internet böngészése is egyszerűen monitorozható / szűrhető, cserébe ez is a vállalat erőforrásait eszi, effektíve duplázva az internetes lábon a forgalom (bejön és ki is megy). Míg split esetén csak a szükséges forgalom érkezik be, a munka mellett elindított youtube, torrent nem a vállalatot terheli.

szíszíenpí vájörlesz /én

(#12393) bambano válasza PiroGrim (#12390) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a layer 4 az nem alkalmazás, az alkalmazás az szigorúan l5.
az alkalmazások nem ip-t, hanem tcp-t vagy udp-t használnak, tehát nem lehetnek l4-ben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12394) tjsz


tjsz
senior tag

Sziasztok!

Asus RT-N18U-hoz milyen külső antennát javasoltok, hogy jobban "kilásson" a rack szekrényből? (erősebb legyen a wifi jel)

(#12395) bambano válasza tjsz (#12394) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

lecsatolhatót. meghosszabbíthatót.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12396) MasterMark válasza bambano (#12393) üzenetére


MasterMark
titán

A Layer 4 az a TCP/UDP.

Switch Tax

(#12397) bambano válasza MasterMark (#12396) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

gondolom ezt a 12390-re akartad válaszul írni, nem nekem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12398) MasterMark válasza bambano (#12397) üzenetére


MasterMark
titán

Neked írtam, te vagy elcsúszva egy layerrel. :DDD Olvasd vissza mit írtál.

Switch Tax

(#12399) bambano válasza MasterMark (#12398) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

akkor olvass vissza, hogy abban a hsz-ben hangzott el a hibás állítás, én pedig azt korrigáltam, amit te félreértettél.
utána pedig fáradj át a moderátor topicba és töröltesd ki az egész althreadet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12400) MasterMark válasza bambano (#12399) üzenetére


MasterMark
titán

Nem jól írtad fogadd már el. Az UDP meg a TCP az Layer 4 ahogy ő is írta.

Ja értem már mire gondolsz, hogy az alatta lévő layer-t "használja"

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózatokról alaposan (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.