Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózatokról alaposan (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-09-08 15:53:24

LOGOUT.hu

Haladó szintű hálózati témák topikja

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) bambano válasza Dominator (#2999) üzenetére


bambano
titán

mindkét kijárati routeren ugyanazt a belső hálózati címtartományt használod, mondjuk a 192.168.1.0/24-et. Az egyik routeren a belső lábat beállítod 192.168.1.254-nek, a másikon 192.168.1.1-nek. Minden kliens gépet felveszel valamelyik routerbe, mac cím alapján, hogy csak annak a kliensnek osszon ip címet, aminek a mac-jét ismeri. Így meg tudod oldani, hogy amelyik routertől dhcp-t kap, az legyen a default kijárata és ezzel szeparálod, hogy melyik gép merre menjen ki.

A másik lehetséges verzió, hogy a ddwrt-vel csinálsz egy lokális lan-t, amire mennek a hozzá tartozó gépek, emellett egy lan lábat leválasztasz a helyi lanból és azzal bekötöd a másik routert is. Az router/hardver függő, hogy le tudod-e választani a lanról a lanos lábat. A tpllink 1043nd-ben meg a 943nd-ben emlékeim szerint le lehet.

Ekkor a két router mögé kapcsolt gépeknek két külön címtartományt kell osztani, pl. 192.168.1.0/24-et és 192.168.2.0/24-et és meg kell oldani, hogy azon gépek, amelyek a másik lanba tartozó forgalmat is generálnak, tudjanak arról, hogy hol a másik lan. ezt elvileg a dhcp-vel local routing table bejegyzéssel meg lehet oldani. Legalábbis a szabvány ezt tartalmazza, de vannak kétségeim, hogy minden cuccban rendesen implementálták-e.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3002) bambano válasza krealon (#3000) üzenetére


bambano
titán

"amiben 2 DHCP szerver lesz": igen, ez probléma, ezt lehet úgy megoldani, hogy áttételesen közlöd a dhcp szerverrel, hogy mikor ne szóljon bele a dolgokba.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3003) Claude Leon válasza Dominator (#2998) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Hát, a rajz alapján sem tiszta.
Azt látom, hogy van 2 hálózat, de a lakás és idoda távolsága(közelsége) akkora, fölfúzhető 1 tyúkbélre?

Akkor igen, a legegyszerűbb, de egy tyúkbéllel is mehet, LAN-LAN porton keresztül, havan még mindegyiken szabad. (persze ip-címeket ne kerüljenek duplikációba, )
A dhcp-n gatewaynak a tp-linket add meg, így az irodában nem kell vacakolni, csak otthon, amit a másik vonalon szeretnél kijuttatni.
(mármint dhcp kihagyásával beállítani a fix ip-t)

Aztán, ha az irodában rájönnek, mit kell beállítani a másik router eléréséhez, onnantól nyilván bukik a dolog.

Létezik még dual wan-portos router is, szerintem inkább az kell neked, azt persze nem tudom, mennyire lehet a jelenlegi korlátozásaidat megértetni vele.
(http://hup.hu/node/59262)

[ Szerkesztve ]

(#3004) Soma01 válasza Claude Leon (#3003) üzenetére


Soma01
veterán

Sziasztok!
Fali (ráadásul kültéri) UTP kábelre szeretnék RJ45-ös dugót tenni. Úgy tudom arra más kialakítású kell mint a patch kábelre. Mivel az egyik kábel tömör réz a másik sodrott. Így logikus, hogy a csati réz fogai más kialakításúak. Egy-egy fényképet szeretnék ha linkelnétek nekem, hogy melyik hogy néz ki.
Vagy debrecenben hol lehet ilyet kapni tutira? Mert eddig ahol jártam, ott csak sima pach-hez való dugó volt. És csak néztek rám, hogy mit akarok. Meg hát a "jó az ahhoz is" "szaktanácsot" kaptam.
(fogóm van hozzá)

(#3005) f_sanyee válasza Soma01 (#3004) üzenetére


f_sanyee
senior tag

szerintem csak egy fele dugo van. fali kabelre igazabol nem "szokas" csatit rakni, egyik vege egy patch panelbe van kotve, a masik pedig egy fali aljzatba. de persze ra lehet eroszakolni egy dugot is.

(#3006) Soma01 válasza f_sanyee (#3005) üzenetére


Soma01
veterán

Külső AP-khoz hogyan szokták csatlakoztatni az utp-t ? UTP-n, Poe-n megy a kakaó meg az adat is. De hogy megy akkor bele a kültéri eszköz csatlakozójába? Gondolom van erre valami módszer, biztosan nem ráerőszakolják...

(#3007) krealon válasza Soma01 (#3004) üzenetére


krealon
Topikgazda

A falikabelhez ajanlott krimpelheto csatlakozo 3 tuskes beszuro erintkezovel van szerelve, hogy stabilan tartsa a kozrefogott rez eret.

A patch kabelhez 2 tuskes valtozatot szokas hasznalni, ami a sodrony kozepebe szurodik.

Ha a falikabel nincs sokat mozgatva, akkor a patch csatlakozo is megteszi, de messze nem tokeletes megoldas.

(#3008) Soma01


Soma01
veterán

Én ilyet találtam képeken: Falihoz Sodrotthoz
Erre gondoltár falihoz? [link]

(#3009) Soma01 válasza Soma01 (#3008) üzenetére


Soma01
veterán

Kép a "fali" linkemhez: [link]
Látszik, hogy a tüskék nem egy vonalban, nem egy síkban vannak. Így közre tudják fogni a tömör kábelt.
Keresek a 3 ágúhoz is képet.

De hol van ilyen debrecenben? Kéne belőlle vagy 6 darab. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#3010) krealon válasza Soma01 (#3006) üzenetére


krealon
Topikgazda

A PoE szabvanyos RJ45 csatlokozoval szerelt UTP kabelt igenyel. A kulteri eszkozokon szabvanyos RJ45 ajzat szokott lenni, tehat siman belemegy.

(#3011) Soma01


Soma01
veterán

Itt látszik, hogy többféle "kés" van: [link]
Akkor nekem a 3 ágú kell? [link] Mert szerintem a 2 ágú is jó, ha nem egy síkban vannak.
:F Szerintetek?

[ Szerkesztve ]

(#3012) sqpp


sqpp
őstag

Üdv....
Feltelepítettem a gépemre a XAMPP-ot... már régebben is használtam és működött...
de most valamiért nem akarja kiengedni a port-ot....
És egyszerűen nemtudom elérni az internetről a szervert, csak localhost-on....

A router beállításokba kiengedtem a 80-as portot... illetve a windows tűzfalnál is...

megoldottam a problémát...:D a router tűzfala volt elállítva...

[ Szerkesztve ]

(#3013) morfondőr


morfondőr
őstag

Üdv!
Másik topicban nem tudtak segíteni, esetleg innen valaki: [link]?
Előre is köszönöm!

Steam/Uplay/Origin/GOG: racka_HUN /// Nintendo: SW-1554-0800-8714

(#3014) gxyb


gxyb
aktív tag

Sziasztok!
A munkahelyemen letiltották a netet a gépünkről, böngésző megnyit nem jön be egy oldal sem, a Nod32 mégis automatikusan frissíti magát minden nap.
Előfordulhat, hogy csak a 80-as porton tiltották le a forgalmat, hogy ne tudjunk böngészni?
Van erre valami megoldás, hogy tudjuk böngészni az informatika engedélye nélkül?
Az operációs rendszer Windows 7 Professional 32-bit-es kiadás, böngésző IE8.
Ha szükséges bármilyen programot fel tudok telepíteni, rendszergazda fiókkal lépünk be jelszó nélkül.

(#3015) bambano válasza gxyb (#3014) üzenetére


bambano
titán

egyrészt rendes cégnél van a víruskergetőnek saját helyi frissítő szervere, hogy ne rohangáljon ki minden gép a neten
másrészt praktikusabb lenne elfogadni a vezetőség döntését
harmadrészt meg ennyiből nem lehet megmondani, hogy mit és hogy tiltottak le.

szerintem törődj bele.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3016) gxyb válasza bambano (#3015) üzenetére


gxyb
aktív tag

Nem szívesen törődök bele, ezért is érdeklődöm.
Mit kellene megtudnom, hogy segítséget kaphassak?

(#3017) bugizozi válasza gxyb (#3014) üzenetére


bugizozi
őstag

1) Ha szerencséd van akkor VPN-en keresztül ki tudsz csatlakozni a nagyvilágban, onnantól pedig már tudsz netezni...ingyen vpn pl

2) rendszergazda fiókkal lépünk be

3) jelszó nélkül.

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3018) gxyb válasza bugizozi (#3017) üzenetére


gxyb
aktív tag

1: köszi kipróbáljuk :)
2: :C
3: :C :C

(#3019) traders


traders
tag

Sziasztok!

Olyan elméleti kérdésem lenne hogy egy DHCP-s router ha 10/100-as akkor csökkenti-e a gigabites switch teljesítményét és ez által a gépek közötti átviteli sebességet?

Kis "rajz":

1. gép (wifi)
|
modem (internet) ---- router ---- switch ---- 2. gép
| |
3. gép 4. gép

Na tehát ha az első gépről másolok a másodikra akkor ugye tuti hogy a router a szűk keresztmetszet. Ha viszont a másodikról másolok a negyedikre akkor a routeren átmegy az adat (az irányítás vagy egyéb feldolgozás miatt)?

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Az élet olyan nemi úton terjedő betegség, amelynél a halálozási arány 100%

(#3020) bambano válasza traders (#3019) üzenetére


bambano
titán

nem megy át az adat, a routeren csak az a forgalom megy át, aminek a célállomása másik alhálózatban van, mint a forrása.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3021) traders válasza bambano (#3020) üzenetére


traders
tag

Tehát akkor egy (csak az elmélet miatt írok ilyet) 10Mbit-es router is elég lenne és a 2. és 4. gép gigabiten cserélne adatot? Van olyan tényező aminél lassítaná (természetesen az áthaladáson kívül valamilyen adat típus ellenőrzés vagy ilyesmi)?

Az élet olyan nemi úton terjedő betegség, amelynél a halálozási arány 100%

(#3022) nahalem


nahalem
csendes tag

Sziasztok

Kérlek segítsetek!

Okozhatja a gépem lefagyását az alábbi üzenet?

katt ide

Köszi a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#3023) nahalem válasza nahalem (#3022) üzenetére


nahalem
csendes tag

Bocsi!

Azt hiszem, rossz helyen tett kértem segítséget.

Elnézést!

[ Szerkesztve ]

(#3024) bugizozi


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Mivel a routeres topicban nem kaptam választ, ezért bátorkodom ide is írni, hogy milyen lehetőségeim vannak, hogy elérjem távolról az otthoni gépemet? :B

Köszönöm! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3025) kraftxld válasza bugizozi (#3024) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Logmein?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#3026) bugizozi válasza kraftxld (#3025) üzenetére


bugizozi
őstag

Ha más nincs akkor igen, ilyesmi megoldáshoz folyamodok, csak az érdekelt volt, hogy a routeres gondra van e valami megoldás...

Köszi a választ :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3027) club1 válasza bugizozi (#3026) üzenetére


club1
veterán

Szerintem most is tudsz dyndns.org domain nevet választani a dyndns.com-on, és ha nem használod a pro szolgáltatásokat, akkor ez ingyenes.

(#3028) bugizozi válasza club1 (#3027) üzenetére


bugizozi
őstag

Szia!

Az oldalon én csak az ingyenes trial verziót látom, ami ugye 0 $, viszont a regisztrációnál elkéri a bankkártyám adatait, amit nem szívesen adnék meg :N
itt azt írják, hogy nem szűnt meg a free, csak nagyon el lett dugva az oldalon, amit én nem nagyon nem találok :O

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3029) csibor


csibor
őstag

Nem tudom hogy jó helyre írom, mindegy megpróbálom. TP-LINK WR642G innen fix port beállítással megy 1 géphez a kábel. Olyan kérdésem lenne Switch beiktatással tudom tovább osztani a netet? Egyszerre a 2 gép nem zavarja egymást? Köszönöm a válaszokat.

(#3030) Tosee válasza csibor (#3029) üzenetére


Tosee
őstag

Természetesen tovább tudod osztani... A router egy szabad LAN portjára kell csatlakoztatnod a switch-et, majd a switch-hez a többi gépet, és kész! A gépek nem fogják zavarni egymást!
Ha van szabad LAN port a routeren, akkor nem is feltétlen szükséges még egy switch... Általában az otthoni soho routerekre kábelen max 4 gépet lehet kötni (LAN 1-4 port), további kábeles kapcsolathoz kell + switch!

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#3031) csibor válasza Tosee (#3030) üzenetére


csibor
őstag

Szabad portom van, nem ez a probléma, hanem a fix ip géptől tudnám fúrás nélkül tovább vinni a másik géphez a kábelt switch segítségével.

(#3032) bambano válasza csibor (#3031) üzenetére


bambano
titán

az mindegy, hogy a router és a switch között van rövid, a switch meg a gép között hosszú kábel és a switch a router mellett van, vagy a switch és a router között hosszú kábel van és a routertől távol van a switch.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3033) bugizozi válasza csibor (#3031) üzenetére


bugizozi
őstag

Igen.

Ami a fix gépbe megy LAN kábel, azt bedugod egy switch-be, majd a switch-ből 2 kábel, egyik a fix gépbe, másik a következő géphez.

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3034) csibor válasza bugizozi (#3033) üzenetére


csibor
őstag

Köszönöm :R

(#3035) Ablakos


Ablakos
őstag

A router és a switch összekötése a következő: 15 méter hosszú utp egyik vége krimpelve, másik vége fali aljzatba kötöttem. Mindegyiket kötés "B" típus. A switch csak 100mb csatlakozást jelez. Kábel érintkezési hiba vagy rossz bekötés lehet a gond /A-B/?

(#3036) bambano válasza Ablakos (#3035) üzenetére


bambano
titán

az a fajta csatlakozó, amivel ezt meg tudnád csinálni, nagyon ritka. szóval vagy olyan a kábeled, hogy fali csatlakozóhoz jó, vagy olyan, hogy lengőhöz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3037) krealon válasza Ablakos (#3035) üzenetére


krealon
Topikgazda

Tehat osszejon a kapcsolat (van link a router es a switch kozott, 100Mbit-es), akkor mi a problema? :F

(#3038) bambano válasza krealon (#3037) üzenetére


bambano
titán

a "csak" jelző azt sejteti, hogy gigabitet akar és 100 megát kap helyette. kevesli.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3039) krealon válasza bambano (#3038) üzenetére


krealon
Topikgazda

Ja hogy barkobazunk... ;] Azt hittem segitseget szeretne kapni.

Lehet hogy a 2 switch (mert a SoHo router-ekben is van switch) nem tud megegyezni az MDIx ugyben. Ilyenkor celszeru inkabb keresztkabelt (A-B) kesziteni.
Ha a kabel egyik vege faliajzat, akkor eloszor azt erdemes ujrakotni.

(#3040) bambano válasza krealon (#3039) üzenetére


bambano
titán

nem, azt a végét kell újrakötni a kábelnek, amelyik végén nem oda való csatlakozás van. ha a kábel tömör, akkor a lengő végét, ha sodrott, akkor a fali végét.

szerk: úgy értem, rá való csatlakozással kell újrakötni.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3041) Ablakos válasza bambano (#3036) üzenetére


Ablakos
őstag

Csavart érpárast vettem. Az van krimpelve illetve a másik vége faliba kötve. Ez is lehet hiba?

(#3042) bambano válasza Ablakos (#3041) üzenetére


bambano
titán

a csavart érpár arról szól, hogy a különböző erek párosával össze vannak sodorva.
amiről én beszélek, az meg arról, hogy maga az ér milyen. a fali aljzatokban késes csatlakozó szokott lenni, abba csak olyan eret lehet belerakni, ami egy tömör vezetőből áll. az átlagos dugók meg olyanok, hogy egy kést kell benyomni magába az érbe, ezt csak akkor tudod megtenni, ha az az egy darab ér sok vékony szálból van összesodorva. ilyen dugót tömör érbe nem lehet belenyomni.

ennek az a következménye, hogy olyan drótot, ami mindkétfajta végződtetéshez alkalmas, nem lehet csinálni. elvileg lehetséges olyan csatlakozást venni, ami nem ezen szokásos megállapodás szerint működik, de azok nagyon ritkák.

ha rendesen be tudtad kötni a fali csatlakozóba, akkor legvalószínűbb az, hogy a rákrimperelt dugó nem érintkezik rendesen. a fali kábel másik végére is tegyél fali aljzatot és abba dugj egy sima lengőkábelt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3043) I-S-T-I


I-S-T-I
tag

Sziasztok! remélem jó helyre írok! Nem is segítségre, inkább ötletekre lenne szükségem :)

Megbíztak 4 új EU-s pályázaton (IKSZT) nyert számítógép beüzemelésével, a pályázat miatt be kellett szerezni egy szervert is, ami egy Dell PowerEdge R210II típusú gép lett, de sajnos nem tudunk hozzá szerver Windowst venni (túl drága volt...), de kötelező volt beszerezni a szervert is és Windowst is, ezért egy Windows 7 Professional lett telepítve rá.

Úgy gondoltam, hogy csinálok egy megosztott mappát, amit csatolok majd a többi gépre hálózati meghajtóként, és a nyomtatók is a szerveren keresztül lesznek megosztva.

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek még mire lehetne használni a szervert? Jó lenne neki valami értelmes felhasználást is találni, ha már van... :)

[ Szerkesztve ]

-| i7-9700K + RTX 2080 AORUS |- -| Samsung S20 FE 4G |- -| Sabbat E12 Ultra |-

(#3044) margithid


margithid
veterán

Helló!
Kérdésem az lenne, hogy egy adsl szolgáltatást (t-home, invitel) hány felé lehet megosztani switchel? Magyarán külön szeretnék csatlakozni gépenként. Valahol olvastam, hogy 3at enged, de annál többet is még?
Köszi

(#3045) f_sanyee válasza margithid (#3044) üzenetére


f_sanyee
senior tag

ennek mi ertelme lenne?
szerintem egy felhasznalonevvel egyszer csatlakozhatsz.

(#3046) club1 válasza margithid (#3044) üzenetére


club1
veterán

Inkább routerrel oszd meg az adsl elérésedet (leírták miért), és akkor nem kell egyik géppel sem becsatlakoznod, mert azt elvégzi helyetted a router.

(#3047) club1 válasza I-S-T-I (#3043) üzenetére


club1
veterán

Én a helyedben az R210II-re felhúznék egy ingyenes Linux szervert (mondjuk Ubuntu 12.04LTS). Onnantól kezdve elég sok mindenre (fájlszerver, levelezőkiszolgáló, webkiszolgáló, adatbázis szerver, proxyszerver, stb...) lehetne a szervert használni (akár egy időben is). Én ilyen vasakon komplett webáruház rendszereket üzemeltetek levelezőszerverrel együtt.
A Windows-al az a problémám, hogy rémlik, az egyidejű TCP/IP kapcsolatok száma mintha limitálva lenne benne. Úgy pedig szerver oprendszernek nem igazán alkalmas...

(#3048) margithid válasza f_sanyee (#3045) üzenetére


margithid
veterán

Többször is lehet, 3szor biztosan ha jól tudom, de arra lennék kiváncsi, hogy ennél többször is megy-e és a szolgáltatónak feltünhet-e..
Router nem jó, közvetlenül kell kapcsolódnai a netnek a gépekhez.

(#3049) club1 válasza margithid (#3048) üzenetére


club1
veterán

Hivatalosan mind a két szolgáltatónál egy bejelentkezést fogadnak el egy időben egy felhasználói névvel, azaz egy publikus ip címed lehet egy accounthoz. Ha nem így van (amit nem hiszek), akkor ott aktuálisan valami hiba van.

(#3050) f_sanyee válasza margithid (#3048) üzenetére


f_sanyee
senior tag

hmm, igazad van. kiprobaltam es tenyleg megy (T-nel). de nem tudom max hany kapcsolodast enged. a szolgalato elott nem tudod eltitkolni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózatokról alaposan (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.