Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4451) popey37 válasza szacsee (#4450) üzenetére


popey37
addikt

hát jó nagyot tévedsz. union kivüli országból érkezett minden csomagot átvizsgálnak, értéktől függöen vámkezelésnek ventik alá őket, az áfa alap összege a vételár és a postaköltség együttes összegének 27%-a, a vám 3-6% között mozog. mivel a 3. országból érkezett termékeken nincs áfa, igy a magyar hatóság ráteszi.
a vámot általába elengedik, de a nagyobb értékü csomagoknál az áfát behajtják.
Gergő barátomnak rendeltem kintről egy komolyabb vakut a fotomasinájához, 30k körüli áfát és vámot fizetett ki./ még úgy is megérte kintről venni, félárba került./

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4452) popey37


popey37
addikt

2021-től biztosan vám alá kerül minden harmadik országból érkező áru.
2021 junius 1 óta minden csomag vámkezelés alá kerül.

Az Európai unión kívülről (pl. Kínából) érkező csomagokra:

-150 euró alatt értéktől függetlenül 27% áfát + vámügyintézési díjat kell fizetni.
-150 euró (2021-ben 54 000 Ft) feletti csomagérték esetén 27% áfát + vámügyintézési díjat+ ritka esetben vámot kell fizetni.
-IOSS esetén az áfát vásárláskor kifizetjük, de vámügyintézési díjat ilyenkor is fizetni kell a vámeljárás során.
-SA esetén az áfát és a vámügyintézési díjat egyben kell kifizetnünk.
-IOSS és SA csak 150 euró érték alatt használható, e felett csak normál vámkezelés lehetséges, aminek a díja is magasabb.
Érdemes IOSS-t használó eladótól/webshoptól vásárolni, mert sokkal olcsóbb a vámügyintézési díj.
Érdemes online befizetni a vámügyintézési díjat, mert sokkal olcsóbb
-.A 150 eurós vámhatárt és a vámügyintézéskori csomagértéket nem feltétlenül ugyanaz az árfolyam alapján számolják!
Az áfa meghatározásakor a teljes csomagértéket nézik (szállítási költség és biztosítási díj is beletartozik), a vámmentesség vizsgálatakor azonban a belső értéket (a termék valós vételára szállítási és biztosítási díj nélkül – amennyiben ezek a számlán külön tételként szerepelnek).

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4453) szacsee válasza popey37 (#4451) üzenetére


szacsee
nagyúr

Alin sok terméknél price includes vat jelzés van. Néha fizettetnek valamit, de általában csak a vámeljárás díját.
Megérkezik megírom melyik verzió volt. 400ft/ csomaggal számolok. ;]

[ Szerkesztve ]

(#4454) szoja válasza popey37 (#4452) üzenetére


szoja
tag

Korrekt lerás, de a saját tapasztalatimmal hadd egészítsem ki, mivel az kicsit árnyalja a képet. Az Aliexpressen az ár tartalmazza a magyar ÁFÁ-t. Ez úgy lehetséges, hogy ők, mint kereskedő be vannak regisztrálva az EU-s szerveknél, így az általad ott megfizetett ÁFA összegét ide bejelentik, illetve be is fizetik. A VÁM és a vámeljárási díj már más kérdés. Ezzel kapcsolatban az EU-n kívülről érkező áruknál 3 féle forgatókönyvvel találkoztam eddig:

1. EU-n kívüli országból Ferihegyen keresztül érkezik be az áru az országba és a Magyar Posta felel a belföldi kézbesítésért. Ebben az esetben a posta vámeljárási díjat számol fel, ami ha a kereskedő elektronikusan jelzi a te kontakt adataidat (email cím vagy telefonszám), akkor a posta értesítője alapján online fizetheted. Ez 400 Forint, plusz az esetleges vámtarifa összege. Ha nem fizetsz online, akkor ugyanez 800 Ft. Sajnos akkor is ez történik, ha az eladó nem adta át elektronikusan a kontakt adataidat és a posta nem tud neked előzetes értesítést küldeni a vámeljárásról.

2. EU-n kívüli oszágból Ferihegyen érkezik be a csomag, de nem a Posta a belföldi árutovábbító (jellemzően az ExpressOne szokott lenni, de elképzehető más csomagszállító is). Ők intézik a vámeljárást, de a postával ellentétben ezért nem kérnek el extra pénzt tőled (nincs 400 ill. 800 Ft-os fizetési kötelezettség, de ha vámköteles az áru, akkor azt persze ugyanúgy felszámolják).

3. EU-n kívüli országból származó áru nem Magyarország területén lép be az EU-ba. Ez is viszonylag gyakori, nekem Hollandia, Belgium vagy valamelyik balti ország szokott lenni általában a tranzit, aztán onnan jön Magyarországra. Az ottani szolgáltatók sem kérnek extra vámeljárási díjat, utána meg már mindegy ki a belföldi árutovábbító, az lehet a posta is, mivel EU-s ország felől érkezett be Magyarországra az áru, nincs további díjfizetési kötelezettséged.

[ Szerkesztve ]

(#4455) popey37 válasza szacsee (#4453) üzenetére


popey37
addikt

nekem most usából jön egy csomag, nevetséges ár volt a postaköltség: valami 260 ft.
meglátjuk mit csinál a posta.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4456) Cray Tyler válasza popey37 (#4452) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Ezt betoszom a topic összefoglalóba, annyira fasza lett

(#4457) Cray Tyler válasza szoja (#4454) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

ezt is

(#4458) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Remélem nem kiabálom el, de...
1 hónapja rendeltem fókuszlencséket Aliexpressről lézergéphez magánszemélyként. A kosár oldalon kb. azt írta, hogy 120.000 Ft, de alatta azt is, hogy mínusz áfa, így durván 94.000 Ft lett a végösszeg. Kifizettem, pár nap múlva levonásra került a lóvé, és a héten meg is kaptam a pakkot. A vámolásról nem kellett nyilatkoznom.
Szóval még mindig az van, hogy elméletileg minden után fizetsz, a gyakorlatban meg nem mindig.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4459) szacsee válasza kuyarashi (#4458) üzenetére


szacsee
nagyúr

Múlt év végén Brexit után rendeltem UK-ból csomagot, 25kg vasárú.
Fekete pajzs alakú cég hozta, vámeljárást is ők intézték. Csomag megjön, cetlin az áll, hogy majd számlázzák a vámeljárás díját, majd fizessek. Várok semmi, dec elején rájuk csörögtem, hogy mi a helyzet. Hölgy szólt, hogy már nem is lesz számlázva, boldog karit. :DDD
Alin ami nagyobb érték volt vagy express one hozta, vagy csak a vámeljárás díját fizettem 400/800Ft.
Mostani rendelésben DPD/Express One nyomkövető van az okulárokon és a lézer okuláron is.
Ha bejön akkor kb használt áron veszek új terméket és a képekből és a leírásokból ítélve a távcsöves boltok is ezt árulják kb.

(#4460) kuyarashi válasza szacsee (#4459) üzenetére


kuyarashi
őstag

Karvaj! :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4461) popey37 válasza kuyarashi (#4458) üzenetére


popey37
addikt

szerintem még mindig csak szúrópróba szerüen vámolnak: egy-egy csomagot kivesznek, ha vámeljárás alá esik akkor vámolják/ a rendelőnek nincs szerencséje :DDD /
azt a többtizezer csomagot ami beérkezik, lehetetlen egyesével vámolni: nincs rá kapacitás.
szerintem az eljárás az, hogy átvilágitáskor meg van adva az ellenőrzést végző szoftvernek valamilyen paraméter, és ami azon fennakad, azt vámolják.
ugye szortirozzák eleve a 2 fajta előre vámfizetéses csomagokat is. azok jöhetnek simán tovább.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4462) kuyarashi válasza popey37 (#4461) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen, egyetértek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4463) popey37


popey37
addikt

hát tegnap éjjel megvolt az első éles bevetése az asi air plus-nak.
a tapasztalatok vegyesek:
minden hardvert egyből felismer: dslr, asi kamerák, DE a mechanikát nem.
új tipusú synscan kézivezérlőm van: st-4 és usb port is van rajta: se usb-n se st-4 porton keresztül nem kommunikál a mechanika az asi airral.
az EQ-mod kábelt ma este probálom ki.

az érdekes az egészben az, hogy másik két kézivezérlővel, ami régebbi tipus: V3-V4 hibátlanul megy, egyből felismeri az asi mindegyikkel a mechanikámat.
a saját kézivezérlőm a másik mechanikára kötve sem üzemel az asi airon keresztül.
csak a kézivezérlőt használva minden funkciója hibátlanul müködik, semmilyen hibajelenség nincs, az usb port jó, mert firmware-t frissitettünk és nem volt gond a csatlakozással.

viszont a dslr vezérlés, a live stack meg a többi finomság egyszerüen lenyügöző: összedrotoztunk mindent, utána beültünk a kupolába és bámultuk a telókat ahogy készültek a képek.
sajna az enyém csak a fotozást tesztelte, a goto meg a többi mechanikához kötött funkció egyenlőre nincs. a canon minden funkcióját usb kabelen keresztül csatlakoztatva el lehet érni az asi felületen. brutál jó.
Dumbell köd: 1 db 1 perces expo, iso 800, a 100/900 ED + 0,79 photoline reduktor párossal.


M51 20 kép 1 perc expo, iso 800, live stack.
a két képen nincs semmi utómunka.

hát nem bántam meg azt a 100/900 Ed vásárlást. :C :C :C :C

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4464) kuyarashi válasza popey37 (#4463) üzenetére


kuyarashi
őstag

A vezérlőt dobd el, hagyd ki a rendszerből! :) Én anno eladtam.
Vagy te használod menet közben?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4465) szacsee válasza popey37 (#4461) üzenetére


szacsee
nagyúr

Megírom mindenképp, hogy miképp ért hozzám a csomag.
szoja leírta egyértelműen fentebb, arra számítok.

[ Szerkesztve ]

(#4466) popey37 válasza kuyarashi (#4464) üzenetére


popey37
addikt

nem tudom, mert a helyére megy az eqmod kábel
de nem adom el, mert ha csak vizuálisan észlelek ahhoz nem kell az asi
bár egyszerübb kezeli mint a kézivezérlőt.
amugy kiprobáltuk az eqmod kábelt, hibátlanul megy minden, a konklúzió: a synscan V5-ös vezérlő amin usb kimenet is van az nem müködik az ST-4 porton keresztül.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4467) kuyarashi válasza popey37 (#4466) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az eqmod kábel saját készítés?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4468) popey37 válasza kuyarashi (#4467) üzenetére


popey37
addikt

nem, bolti. de nagyon hosszú, lehet csináltatok egy rövidebbet, nem kell közel 2 méteres. a bolti 1,8m, nekem elég lee kb. 1 méter is, de lehet még kevesebb.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4469) kuyarashi válasza popey37 (#4468) üzenetére


kuyarashi
őstag

Enyém is kb. 20-25 cm (félbehajtva). :D De tényleg elég ennyi. Mármint a fél méternyi.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4470) popey37


popey37
addikt

extra és intra fokális kép a 100/900 ED-vel.
azt hiszem a két kép magáért beszél. :C :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4471) Oppenheimer válasza popey37 (#4470) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nagyon szép :R

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4472) popey37


popey37
addikt

no. új szerzemény:
szerszámos koffer az HEQ-5-hőz, GSO 30mm 2" okulár. mert úgyis tiszta felhő minden.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4473) kuyarashi válasza popey37 (#4470) üzenetére


kuyarashi
őstag

Pöpec.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4474) Cray Tyler válasza popey37 (#4472) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Kofferről dobsz képet? Én is tervezek valami tárolót az EQ3-nak.

(#4475) koanla válasza Cray Tyler (#4474) üzenetére


koanla
aktív tag

Ha már koffer: én meg mostanában az okulárok tárolására szolgáló alu koffereket nézegetem, de még bizonytalan vagyok. Tetszik, hogy praktikus, rugalmas megoldást nyújtana az egyben, egy helyen való tárolásra, ráadásul - elvileg, ha jól értem! - mindezt pormentesen.

(#4476) popey37 válasza koanla (#4475) üzenetére


popey37
addikt

nekem van egy 3-as szettem 11k-ért vettem az obiban. csak szivacsot kell bele vágni

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4477) popey37 válasza Cray Tyler (#4474) üzenetére


popey37
addikt


pont belefér a HEQ-5.
aljában van egy 4 cm vastag szivacs, a két oldalán szintén a zsebekben 1-1 szivacs.
pont jó a mérete:
46 cm széles
39 cm magas
20 cm vastag.
a dekli fejnél a két oldalon van két zseb, oda befér a kézivezérlő meg a kábelek a táppal.
fémzsanéros, az oldalán van két ládacsat pluszban, meg felül a számzáras.
jó bolt volt, postával 12k-ért vettem a jófogáson.
a két boltban/BTC, Makszutov/ egy koffer a HEQ-5-hőz 44.700.-

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4478) Chal


Chal
addikt

Sziasztok!

Egy SkyWatcher StarDiscovery AZ mechanika kapcsán kérdeznék. A vertikális tengely léptetőmotorját kellene benne kicserélni, találtam is egy szinte tök ugyanilyen motort itt: https://tavcso.hu/termek/MotorDisc

A baj csak az, hogy erre horizontális van írva, és a matricán levő szám is eltér (190508 vs. 191116), kép alapján a két motor ezeket kivéve 100%-ban megegyezik. A BTC azt mondta, hogy írjak egy e-mailt ezzel a kérdéssel, jövő héten megpróbálják megválaszolni. Addig is gondoltam kérdezek itt, mert ezen pörögök tegnap este óta (nagyon bánt, hogy nem működik, minél előbb szeretnék megoldást találni, vagy legalább egy tervet rá): nem tudjátok esetleg, hogy hol lehet még bárhol a neten SkyWatcher alkatrészeket fellelni? Égen-földön kerestem, de sehol nem találtam beszerzési forrást 2db webshopot kivéve (az egyik csodával határos módon a hazai BTC, a másik egy osztrák). Sajnos pont ugyanilyen cikkszámú (191116) motor egyiknél sincs. Egyáltalán mi lehet az eltérés (már ha van) nyomaték, forgásirányok?

[ Szerkesztve ]

(#4479) szacsee válasza Chal (#4478) üzenetére


szacsee
nagyúr

Ez csak tipp:
DC motor valószínű mindkettő és a motor kb ugyanazt lehet, max a hajtásláncban van eltérés.
Internetes vásárláskor viszont megillet az elállás joga indok nélkül 14 napig. BTC válaszát várd meg mindenképp... viszont....
Ha személyes átvétel nem nagy anyagi kiadás (közel laksz), akkor neten megrendeled, személyesen átveszed, ha nem jó 14 napig elállhatsz a vásárlástól.
Ha messze laksz max a futár költségét bukod.

(#4480) Chal válasza szacsee (#4479) üzenetére


Chal
addikt

Gondoltam erre is (nyilván azért megbeszélném velük, hogy visszavihetem e ha nem oké), de jobb lenne biztosra menni. Közben eszembe jutott, hogy megnézzem az enyém horizontális motorját, és lőn csoda, ugyanaz a szám van rajta mint a vertikálison. Mindkettő 191116-os. Ez azt jelenti hogy a két motor megegyezik, tehát a webshopban levőből sincs külön vertikális. Azt mondjuk továbbra sem értem hogy miért más rajta a szám, lehet hogy ennek nincs is jelentősége mert nem cikkszám, hanem sorozatszám.

[ Szerkesztve ]

(#4481) popey37 válasza Chal (#4478) üzenetére


popey37
addikt

az a szám szerintem a termék szám, a motorhoz elektronikailag szerintem semmi köze. viszont a két tengely motorja nem felcserélhető: tehát valószínű, hogy a szám a horizotális motor termékszáma, a másik szám meg a vertikális motoré.
a két tengely fogszáma, meg még egy sor más dologban is eltér: oragép és még sorolhatnám.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4482) Chal válasza popey37 (#4481) üzenetére


Chal
addikt

Azóta nézegettem még mindkét motort (lásd előző commentem), itt az én vertikális (felső) motorom kiszerelve:

Az alsó (horizontális) motor ugyanilyen nálam, ugyanúgy 19116 van rajta. Ehhez nem akarok hozzányúlni, csak beszerelt állapotában vizsgáltam. Látható jobbra felül egy kis fekete fogaskerék. Na ott van egy nyílás a burkolaton, és be lehet látni a felső részbe. Nagyító alatt belenézve mindkét motorba 4db ugyanolyan fogaskereket látok. A kiszereltet persze szét is szedtem, annak már úgyis mindegy, így tudom, hogy van hátul egy 5. fogaskerék, ami sajnos a nyíláson keresztül nem látható mert eltakarja a többi, szóval itt van egy kicsi esély, hogy az eltér, de a többi stimmel.

A webshopos motor meg így néz ki:

Szóval ezek alapján (főleg hogy ugyanaz a száma nálam mindkét motornak) merek csak optimista lenni, de minden észrevétel érdekel persze, kezdő vagyok még (szerelni azért merem, mert van tapasztalatom 3D nyomtató szerelés/építés, modellezés és egyéb elektronikai dolgok miatt).

[ Szerkesztve ]

(#4483) popey37 válasza Chal (#4482) üzenetére


popey37
addikt

a képeken a kábelezés ugy néz ki, mintha nem egyforma lenne. a lábkiosztás egyforma a két motoron?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4484) Chal válasza popey37 (#4483) üzenetére


Chal
addikt

Igen, teljesen egyforma az enyémben a két motor kábelezése. Roppant faék egyszerű az egész egyébként, a horizontális és a vertikális tengely is majdnem 100%-ban copy&paste mechanikailag és elektronikailag is. Minimális eltérés van csak, az is csak a vertikális tengely kézi oldhatósága/rögzíthetősége miatt. Az elektronikán levő jst csatik is megegyeznek ahová a két motor csatlakozik (pinek száma, színe, sorrendje).

(#4485) szacsee


szacsee
nagyúr

Sziasztok!
Megjött a szerzemény (dobson), igaz meló és a "derűs" égbolt miatt kb csak nézegetni tudtam összerakás után.
Kérdésem lenne a dobsonos szakcsoporthoz. :D
Vízszintes és függőleges tengely mozgása nehéz szerintem, ez mivel orvosolható?

Oppenheimer: Nálad a CD és szilikonspray maradt, vagy valami másra cserélted a megoldást? A zsámoly forgatása túl nehéznek tűnik, pedig jól raktam össze és az önzáró anyát is csak az előírásoknak megfelelő mértékig húztam meg.
Kínából rendeltem bútorlábra ragasztható talpat (ptfe elvileg), de még fel sem adták.
Itthon viszont van bakelit lemez, de CD/DVD is.
Mit érdemes használni? + Függőleges mozgás sem váltotta ki a hűha érzést, bár lehet csak hozzászoktam a finom mechanikákhoz, amiknél nincs holtjáték, de könnyen mozognak.

(#4486) Oppenheimer válasza szacsee (#4485) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Probald ki a bakelit lemezt, mivel ahhoz nem tudtam hozzajutni, ezert maradt nekem a CD.
De ha igazan alapos akarsz lenni, akkor rakhatsz bele ilyet is: [link]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4487) kuyarashi válasza szacsee (#4485) üzenetére


kuyarashi
őstag

Bakelitből is legcsúszósabb a Lenny Kravitz greatest hits. :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4488) szacsee válasza Oppenheimer (#4486) üzenetére


szacsee
nagyúr

Köszi!

kuyarashi : :D

[ Szerkesztve ]

(#4489) popey37 válasza Oppenheimer (#4486) üzenetére


popey37
addikt

hanglemezbazárban egy 300 forintos is megtette volna pedig. :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4490) Oppenheimer válasza popey37 (#4489) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Akkor hozzal nekem egyet, en nem jarok hanglemezbarokba :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4491) popey37 válasza Oppenheimer (#4490) üzenetére


popey37
addikt

milyet? van itthon vagy 100 régi bakelit.
a Queen-t nem adom, pár hiján megvan az összes lemezük.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4492) Oppenheimer válasza popey37 (#4491) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Itt azt írják Lenny Kravitz greatest hits a legjobb, szóval azt. ;]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4493) Propus válasza szacsee (#4485) üzenetére


Propus
újonc

Sziasztok!
Nem tudom milyen a Dobsonod van,de feltételezem,hogy Skywatcher,ha mindkét tengely mozgatása nehéz.
Amit Oppenheimer belinkelt nem rossz,de azt nem árt betenni két acéllemez közé,hogy ne a bútorlapon fusson.
Ha van némi barkács hajlamod, kézügyességed és némi szerszámod akkor csinálhatsz mást is.
A horizontális tengelyen alkalmazhatsz 2 golyóscsapágy+1 teflonlap kombinációt. Ezt a lábak fölé kell kiosztani és akkor stabil lesz.
A magassági tengely a Skywatcher -nél, ha jól tudom,2-2 (talán műanyag?) pogácsán gördül.
Ha mindkét oldalon az egyik pogácsát kicseréled egy bútorgörgőre,máris könnyebben fog mozogni.

Üdv, Anti.

(#4494) popey37 válasza Propus (#4493) üzenetére


popey37
addikt

csak össze kell rakni rendesen: igaz Atti? :C :C :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4495) Propus válasza popey37 (#4494) üzenetére


Propus
újonc

Úgy ahogy mondod. :K
De had pontosítsak: Anti ;)

Üdv, Anti.

(#4496) popey37 válasza Propus (#4495) üzenetére


popey37
addikt

nem tudod miért irtam, Attilának én raktam össze rendesen a zsámolyt Zselicen, az egyik pogácsa nem volt rendesen a helyén és billegett a tubus.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4497) Propus válasza popey37 (#4496) üzenetére


Propus
újonc

Vagy úgy! Tényleg nem teljesen értettem. :)
Amúgy ha már Dobsont vesz az emberfia,akkor a Skywatcher helyett érdemesebb GSO-t vagy annak klónjait(Apertura, Zhumell,Omegon) venni. Azoknak - még ha nem is tökéletes - sokkal jobb a mozgathatósága.
De a legjobb csinálni vagy csináltatni egy tényleg jól használható zsámolyt.

Üdv, Anti.

(#4498) Oppenheimer válasza popey37 (#4496) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nagyon ügyes voltál!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4499) popey37 válasza Propus (#4497) üzenetére


popey37
addikt

szerintem a gyárival sincs semmi gond, legalábbis a 35 centist vitte mint kés a vajat.
persze tuningolni lehet, csak a dobsonnak éppen a költséghatékonyság az erénye, ha ráköltesz egy rakás pénzt, akkor már nem annyira költséghatékony.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4500) szacsee válasza Propus (#4493) üzenetére


szacsee
nagyúr

Köszi a tippet!
Skywatcher 200P Dobsonról van szó.
Oppenheimer amit linkelt sok helyen acéllemezekkel mutogatják, nem lehet, hogy az is jár hozzá? Bár az egyszerű tartós megoldások híve vagyok, nem hiszem hogy megveszem, harmadáron meg is tudnám csinálkni kb.
Elsőre bakelit lemez + teflont kipróbálom a horizontális tengelyen.
Képed nincs a 2 csapágy + teflon kombóról mert így nehéz elképzelni.
Függőleges sem vészes, csak kicsit jobbra számítottam.

Mióta megvettem nem volt normális ég a fejem felett. :N

Tárolni hogy érdemes a dobsont?
Nem vetemedik el egy idő után a zsámoly, pogácsa ha a zsámolyban tárolom?
Tubus külön max állványon tarthatom, mert a főtükör mögött a kollimációs csavarok a burkolat síkja alá kinyúlnak.
Igazából attól tartok, hogy a tubus cipelésnél megsérül mert nincs rajt fogantyú, de állvánnyal meg nem emelném a magassági rögzítőkaroknál fogva, mert nem arra van kitalálva.
Van tárolásra, cipelésre praktitkátok?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.