Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5651) popey37 válasza Oppenheimer (#5650) üzenetére


popey37
addikt

killer-nek sosem lesz semmilye, ide oda kapkod, azt sem tudja mit akar. ha én angolban élnék, nem számitana hogy mi mennyibe kerül , ismerve a kinti fizetéseket./bár nekem most sem igazán számit, pedig magyar a fizetésem/
amig itthon egy jobb tubusra évekig kell gyüjtögetni, azt angolban 2 havi lovébol meg lehet venni ugy, hogy még megélhetésre is marad böven.
háttérfénymérés? mi a jo bü*** francnak?
elöször el kellene már végre dönteni, hogy mit is akar, ugye elvileg van egy 90/600-as APO-ja, az tökéletes fotozni, a kamera egy 300-as dobsonban sem fog nagyobb látomezot kapni, és az apo még ráadásul fényerös is. szoval megy a kapkodás ezerrel, csak már egy kicsit unalmas.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5652) t72killer válasza Oppenheimer (#5650) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nna, azt felejtsék el, teleobis fotót hajlandó vagyok készíteni és kiértékelni.

#5651: nőjj fel.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5653) kuyarashi


kuyarashi
őstag

A legkézenfekvőbb fénymérő eszköz, maga digitális fényképezőgép.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5654) t72killer válasza kuyarashi (#5653) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Így van :R

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5655) popey37 válasza t72killer (#5652) üzenetére


popey37
addikt

amugy most kapcsolok, éppen angolban vagyok, nincs kedved meglátogatni? az M6 pályán vagyok a Corley kamionparkoloban/welcome Break parkolo a Birmingham felöli oldalon, a hátso nagy parkoloban./ :C :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5656) t72killer válasza popey37 (#5655) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Pffh, ha most padlógázzal indulnék délnek, talán hajnali 2-re odaérnék :DDD

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5657) t72killer válasza Oppenheimer (#5632) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"nálatok annyira északon az égbolt fele üres" - azért ebbe tleg belefájdul a szivem (skót, magyar, kanári - és ezen még nincsenek rajta a felhők :((( ):

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5658) popey37 válasza t72killer (#5657) üzenetére


popey37
addikt

elökeresem neked a telefonommal készült 30 másodperces tejut képemet, Bátorligeten készült pár éve egy találkozon. eldobod az agyad töle.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5659) t72killer válasza popey37 (#5658) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Inkább nosztalgiám lesz tőle. D-Alföldi majdnem-tanyán nőttem fel és gyerekként a tejúthoz mérve tanultam meg csillagképeket.

Sajna az idill nem tartott sokáig, a gengszterváltás után egy helyi nagyparaszt a frissen kapott földecskéje hozzánk közeli végébe óriási gabonasilókat húzott fel, és hát a gabona félős jószág, nem tud full karácsonyi kivilágítás nélkül tárolódni :((( .

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5660) popey37 válasza t72killer (#5659) üzenetére


popey37
addikt


a kép Bátorligeten készült 2016.06.28-án.
huawei mate 20 pro telefon, pro mod, 30 sec, F1.8, iso 4000, MF.
a telo azota is megvan és brutál képeket tud csinálni/ az utolso szériás huawei ami még megkapja a google féle frissitéseket./
a leica kamerája meg valami nagyon profi cucc. sajna azota már szoftveresen butitották, de még igy is odaver az összes hasonlo mobilnak fotozás terén.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5661) t72killer válasza popey37 (#5660) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

GCam-et kell hekkelni az újabb telókra ha vmikor cserélnéd, alapból szándékosan agyon vannak butítva, főleg a csamcsungok. Nekem A52s-em van, ég és föld a gyári szoftver kontra rávarrt gcam közti különbség, nappal is.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5662) popey37 válasza t72killer (#5661) üzenetére


popey37
addikt

nem igen használom fotozni a telot, arra ott a dslr-em. nem mokolgatok garis telefont, meg amugy sincs értelme.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5663) t72killer válasza popey37 (#5662) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez egyáltalán nem b.zerálja a garit, amúgy pont pár hete gariztattam gond nélkül a telót - kinyekkent szerencsétlennek a képernyője :DDD

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5664) popey37 válasza t72killer (#5663) üzenetére


popey37
addikt

a telo telefonálásra valo, semmi másra. legalábbis nálam

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5665) t72killer válasza popey37 (#5664) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Éértem, a tejutat megszagolva meg csak úgy kiugrott a zsebedből a kis hunczut :DDD ;)

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5666) popey37 válasza t72killer (#5665) üzenetére


popey37
addikt

a huawei egy másik kategoria, azzal lehet jo képeket csinálni. de pl. a mostani samum egy nagy fos fotozás terén, váltok is ujra redmi vagy huawei-re.
a mate 20 pro-ban lévö leica kamera valami brutál jol eltalált cucc, sajna rá is jöttek, kicsit butitották, de még igy is fényévekkel jobb képeket csinál mint a többi

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5667) t72killer válasza popey37 (#5666) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha a gyári szoftver korlátai közé vagy kötve, akkor menekülj a samutól. A méregdrága csúcs vázaikra adtak ki "pro" "raw" progit: na hát az is egy gyalázat, az állítólagos nyersképek tele vannak élesítés, erőszakos kontrasztnövelés, zajszűrés nyomaival, kvázi egy 12bites "jpeg".

Gcam-ból meg ugye le kell vadászni a működő ÉS virnyákmentes apk-t, de ha megvan, az főnyeremény.

Ma foglaltam a kanári "telelésünk", Lanzarote-ra esett a voks - meglássuk mit tud. Sajna ott ugye meg van rakva lámpákkal a déli irány, nem egy Jandia nemzeti park.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5668) popey37 válasza t72killer (#5667) üzenetére


popey37
addikt

3 éve gran canarián voltam, borzalmas az ég éjjel, szerintem rosszabb mint pest.az egész sziget világit, a környezökröl nem is beszélve: tenerife a legrosszabb fényszennyezés szempontjábol. rengeteg szorakozohely, hatalmas reflektorokkal pásztázzák az eget hajnal 5-ig.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5669) t72killer válasza popey37 (#5668) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, az a két legrosszabb. A sok zombi drogos-diszkós turistára építő biznisznek EZ az eredménye :((( - és La Palma légvonalban 100(!!)km-re van ettől a fertőtől. (igen, jól látod, az ott balra a Teide kontúrja kb 3000méter magasságig...)

LaPalmát úgy marketingelik, hogy ők aztán húdemennyire csillagbarátak - ez kimerül annyiban, hogy az odajutás drága (most néztem, kb lehet szorozni a sima UK-Tenerife jegyárat 2vel), és a legalja panelproli parasztja miután kifizette a koxot nem megy ki a szigetre. Kevesebb 2lábú majom == kevesebb fényszennyezés. Ha odamegyek, morgolódok a magasabb jegyárak miatt, de két kezem és két lábam összeteszem, hogy ezek mekkora humán szemetet tartanak távol. Marketingek meg ott van az éjfél körül halványodó (lekapcsolt?), sajna LED-re cserélt LPS lámpasor. Az amcsi Hawwaii klasszisokkal előrébb jár, Maui-n, Kauai-n és a legnagyobb Hawwaii-n is van nem kevés Class2 terület - na oda sajna kétlem, hogy bármikor is eljutnék :(. Talán Zöld-fokból Santo Antao ha összejön egy jó TAP jegy, csak ott vigyázni kell el ne lopják az ember egyik-másik szervét :DDD

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5670) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nna ilyen távcsövem garantáltan nem lesz, semmilyen univerzumban :DDD

Múzeumi bemutatódarabnak jó lenne, ilyesmikkel nyomták a 250évvel ezelőtti, tyúkól mellett tükörcsiszoló kollégák.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5671) f.lorand válasza t72killer (#5669) üzenetére


f.lorand
senior tag

Nem gondoltam volna, hogy ennyire rossz. 2010-ben voltunk a szigeten, akkor fenn a Teide kalderában még egész jónak tűnt. De nem annyira figyeltem akkor még ezzel a szemmel. De ez a fotó elég szomorú.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5672) Oppenheimer válasza f.lorand (#5671) üzenetére


Oppenheimer
veterán

2 éve ősszel voltam La Palmán és lenyűgöző volt az égbolt. A szállásunk 800m magasságában volt és már ott is sokkal jobb volt mint bárhol Magyarországon, de mi feljártunk a hegytetőre kipakolni ahol a csillagvizsgálók is vannak (2000m fölé), ott meg aztán végképp. Egyszer sem zavartak minket a szomszédos szigetek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5673) kuyarashi válasza Oppenheimer (#5672) üzenetére


kuyarashi
őstag

Meg a szúnyogok.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5674) t72killer válasza f.lorand (#5671) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jó pár éve Gran Canaria jónak tűnt. Azóta Fue déli csücskébe járunk, az szuper Morro Jable után kb 20p földutazással.

Palmán ez szerencsére azért csak a keleti horizontba rondít bele, oda biztosan fogunk még menni (sőt, lehet ingatlanvásár sincs 100% kicsukva), főleg, hogy ahogy a kolléga is mondja ott felkocsikázhat az ember az inverzió fölé (FUE alacsony). A helyi Llos Ianos - Sta Cruz fénygombócok viszont nagyok. Ami talán reménykeltő, hogy a vulkánkitörés elijeszti a "fejlesztőmániás" vállalkozókat.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5675) popey37 válasza kuyarashi (#5673) üzenetére


popey37
addikt

hát ebben nagyot tévedsz, ugyanis nincs szunyog a szigeteken, én két hét alatt eggyel sem találkoztam. attol függetlenül, hogy elég délen van az átlaghömérséklet 21-22 fok. az esti sétához fel kell venni pulcsit. valamint elég száraz sziget, gran canaria egy része sivatag a tengerparton, a homokot folyamatosan hordja át afrikábol a szél.
ugyhogy szunyog zéro. :C :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5676) popey37 válasza t72killer (#5670) üzenetére


popey37
addikt

ezt ma nem nézem meg:
"Nincs engedélye a téma megtekintéséhez." :DDD :DDD :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5677) t72killer válasza popey37 (#5675) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Skorpió viszont akad, nem tudom hallottad-e a sztorit :DDD ?

#5670: bocsi. Szóval 500/2500-as zárt falú Dobsont árulnak Krétán. Ha a szél nem a távcsövet dönti le, téged fog leverni a létráról :DDD .

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5678) t72killer válasza f.lorand (#5671) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Palma ilyet tud, ha nem a kelet felé található mocsokba néz az ember (FB link, sajna neménvótam).
Az ennyire alacsonyan szálló objektumoknál még pluszban besegít a légköri refrakció is egy picit.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5679) f.lorand válasza t72killer (#5678) üzenetére


f.lorand
senior tag

Azért ez jó.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5680) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Lehet, hogy fura kérdés, de Budapesthez legközelebb hol van az a hely, ahol fényszennyezés nélkül lehet bámulni az eget a maga valójàban? Lehet kûlföld is. Van ehhez térkép?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#5681) t72killer válasza V.Stryker (#5680) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Pl. Térkép.Somogyban vannak jobb helyek, a Bakonyban Ráktanya, külföldből meg a Horváto sötétebb részei.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5682) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Akik árulni szeretik a cuccaikat és nem eladni. "£2850 no offers - priced to sell (< :DDD) this weekend. Price back to £3300 Monday. " - írta múlt pénteken, de nemhogy 7főn, még most se ment vissza az ár :DDD . Egyesek valami párhuzamos univerzumban élnek. Aprónál, ha csak nem valami jogosan hot-sell dologról van szó általában várok 2-3hónapot, hogy érlelődjön az ajánlat az eladóban. Nomármost a csupafelhő UK-ben a csillagászati cuccok nemigazán hot-sell kategória :DDD.

#5679: igen, az ég keleti harmadát-negyedét leszámítva jó hely az nagyonis :K. Ráadásul elég kevés olyan hely van a világon, ahol kocsival fel lehet czuccolni 2000méter fölé.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5683) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

+még egy dolog, miért érdemes nyáron déli irányba elindulni:

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5684) kuyarashi


kuyarashi
őstag

150PDS-hez csinálok blendét. Közvetlenül a főtükrön kap majd helyet. A furatok pontos helyét ismeri valamelyikőtök?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5685) popey37 válasza kuyarashi (#5684) üzenetére


popey37
addikt

ha a rögzitö karmokra gondolsz, akkor az nem jo megoldás, ugyanis 3 db, gumitámasztékot rögzit a tükörtartora, azok a gumik tartják a fötükröt.
egyszerübb, ha 1 tizeddel nagyobbra csinálod és akkor kicsit szorosan fog belemenni de nem mozdul el.
a fötükörtarto csavarokat nem jo abajgatni, mert tud meglepetéseket okozni: pl. fesziti a tükröt, stb. hötáguláskor az veszi fel a tükör méretváltozásait.
amugy pontosan 120 fokban vannak egymástol mint a mercijel.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5686) kuyarashi válasza popey37 (#5685) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké. köszi. Lehet más megoldás lesz. (Nem nekem kell.)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5687) popey37 válasza kuyarashi (#5686) üzenetére


popey37
addikt

amugy egy 150-es tükörre minek blende? van neki egy 31%-os, 47mm kitakarásu segédtükre, kitakar mint állat és még a blende is? lenne belöle egy kb. 80-as lencsés megfelelöje, rosszabb képpel, akkor inkább egy jo minnöségü kétszerezö, az csak a lencsével 1,6x.
peremkopás miatt szokták fekete szalaggal leragasztani a tükör peremét max. fél centit. de blendézni felesleges.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5688) kuyarashi válasza popey37 (#5687) üzenetére


kuyarashi
őstag

Jogos.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5689) vati


vati
senior tag

Azt szeretném kérdezni, hogyan lehet kiszámolni egy (tükrös) távcsővel elérhető maximális látómezőt? (vizuálisan és fotografikusan)

Mi rá a képlet? Gugliztam volna, de nem tudtam, pontosan mire kellene.

Nyilvánvaló, hogy primer fókuszban egy véges átmérőjű kör lesz a leképzett terület, esetleg belerondít a peremén a sötétedés, különösen ha csak picit nagyobb a segédtükör a sugárkúpnál.
De van egy karakterisztikus méret, és mivel a fókuszhossz adott, ezt szögméretben is ki lehet fejezni. Ennek a képletére lennék kíváncsi.

Nyilván benne lesz a nyílásviszony, a segédtükörméret, a segédtükör távolsága a fókuszponttól, a fókuszhossz, és az elrendezés egyéb jellemzői, katadioptrikus távcsöveknél megint más paraméterek, amit nem tudok.

A megoldandó gyakorlati probléma az lenne, hogyan tudom kiszámolni elméletben egy adott Makszutov vagy SC esetében az elérhető:
1.) max. vizuális látómezőt, és milyen okulárral ésszerű (h. ne kelljen fölöslegesen nagy látómezejű vagyis drága oklit venni -> legyen az okli látómezeje 50 fok),
2.) fotózásnál pontosan mekkora szenzorral lehet kifotózni a max. elérhető látómezőt?

Nagyon nem mindegy, de semmilyen adatot nem találtam erről a neten, távcsőboltokban főként nem. Bármi linket, pointert szÍvesen fogadok, hogy mire érdemes guglizni.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5690) udash válasza vati (#5689) üzenetére


udash
csendes tag

Szia!

Ha jol tudom, akkor az okular latomezejet ( jelen esetben 50 ) kell elosztani az elert nagyitassal.
Az en esetemben MAK 127/1500 Apex 42mm -> 35.7 a nagyitas. Az okularnak ha jol tudom 52 fokos latomezeje van, igy 52/35.7 -> 1.386

De ez csak a vizualis, fotozas resze nekem egyelore nem jatszik

[ Szerkesztve ]

U-dash

(#5691) vati válasza udash (#5690) üzenetére


vati
senior tag

Tehát ha betennék egy 120 fokos látómezejű okulárt , rögtön dupla annyi lenne az elérhető látómező? Szép lenne, de nehezen hihető.

Hogy nyilvánvalóvá váljon, általános esetben a távcső geometriája számít, nem az okulár, maradjunk a 2.) kérdésnél: legfeljebb mekkora szenzorral érdemes fotózni, ha az effektív látómezőt szeretnénk kimaxolni? Ez egy távolság dimenziójú szám lesz, és csak a távcső tulajdonsága. (egyébként a fotoobjektíveké is, ezért nem lehet pl. APS-C szenzorra tervezett objektíveket fullframe gépben használni.)

A konkrét 127/1500 esetén ha egy fehér papírt vagy pauszt teszel a fókuszsíkba, mekkora kört tud kirajzolni? (nem tudom, lehetséges-e kivitelezni ilyen mérést) Nagyobb ez, mint a 42-es Apex diafragmája? Ha igen, akkor az utóbbi (okulár) határolja be az elérhető látómezőt, esetleg a Maki többet is ki tudna rajzolni mint 1.38 fok. Direkt fókuszban fotózva, kitölt a kép egy APS-C szenzort, vagy körben vignettál?

Azon gondolkodom, mekkora Makszutovot érdemes venni, és milyen okulárokkal / szenzorral párosítani, ha max.látómezőt akarok.
Nekem is a 127/1500 és a 150/1800 van képben elsősorban.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5692) tvamos válasza vati (#5689) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem itt a 15. oldalon levo kepletet hasznalhatod vizualisra. Fotora meg talan behelyettesitheted az alkalmazott szenzor atlojat. (Ha jol emlekszem, a nagyitas fotonal a fókusz/50 [mm]-ben.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#5693) udash válasza vati (#5691) üzenetére


udash
csendes tag

a vizualis reszet olvastam a makszutov.hu egyik cikkeben, gondolom nem hulyeseg. viszont ahogy mondtam, fotozassal nem foglalkoztam, igy nem is tudom neked a 2. kerdest megvalaszolni, illetve letesztelni.

U-dash

(#5694) popey37 válasza vati (#5689) üzenetére


popey37
addikt

a stellárium nevü progiban mindent meg tudsz nézni:
ha nincs a listájában a tubus akkor simán beirod, olyan okulárt adsz hozzá amilyet akarsz és megmutatja a pontos látomezöt.
fotozásnál szintén beirod a szenzor méretét és ott a látomezöd.
vegyük példának az én tubusomat.
100/900 lencsés, a kamerákhoz 0,79-es reduktort használok.
a képek jobb felsö sarkában ott van minden adat, a látomezö is.
canon 600D, asi 178MC a két kamera,
GSO 2" 32mm és celestron 30 mm okulárok
canon 600D

asi 178MC

gso 2" 32mm

celestron 30 mm

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5695) popey37 válasza vati (#5691) üzenetére


popey37
addikt

F12 fényerö a 150/1800-as, magyarul hosszu a fokusz, bolygozni nagyon jo, az effektive kis kameraszenzor miatt, de fotozni már nem igazán jo, mert nagyon kicsi alapbol a látomezö, nem sok minden fér bele.
kirajzolja az APS-c és a full frame-t is, csak nagyobb nagyitással, ezért az objektum környezetéböl kevesebb marad.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5696) vati válasza popey37 (#5694) üzenetére


vati
senior tag

Köszi! A Stellarium ezen képességei eddig föl se tűntek, kipróbálom...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5697) vati válasza tvamos (#5692) üzenetére


vati
senior tag

Ezt az User Guide oldalt se fedeztem fel eddig, hasznos...

Fél-egy fokba azért belefér az objektumok elsöprő többsége. Tehát akkor mégse csak parasztvakítás a Makszutovok mellé kínált 2" okulárkihuzat.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5698) popey37 válasza vati (#5697) üzenetére


popey37
addikt

az MC-hez a 2" os kihuzat teljesen felesleges, értelme 200mm feletti átmérönél talán már van. ugyanugy, ahogyan a 80 fokos vagy e feletti okulároknak sincs.
az Mc-k legnagyobb baja a kis látomezö mellett a nagy központi kitakarás: sokkal lágyabb képük van mint egy lencsésnek.
az MC-ket inkább bolygozásra használják.

azért arra a fél-1 fokra ne igyál mérget :C :C
pl. Androméda vagy a fátyol, és még sorolhatnám.
vizuális megfigyelésre jo, de fotozni inkább lencsés vagy newton/ bár a foto newton horror áru és sok vele a gond, értsd nagyon pontos jusztir, mert minden hiba hatványozottan látszik./

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5699) vati válasza popey37 (#5698) üzenetére


vati
senior tag

Egyszer volt szerencsém egymás mellé tenni és kipróbálni egy 80/400-as SkyWatcher refraktort (az olcsót, ami nagyon nem APO) és egy 127/1500-as MC-t.
Képminőségben ég és föld volt a különbség a MC javára, pedig annyival nem nagyobb.
A lencsésnél pont hogy lágy, kontraszttalan volt a kép, lila ködben úszott minden, képtelenség volt pengeéles fókuszt találni, csak választhattam, lila homályt vagy zöldes homályt akarok.
A Makszutov ehhez képest pengeéles volt, semmi színi hiba, borotvaéles kép, kemény kontraszt. Igaz, mindez földi célpontra, nappal, 100x körüli nagyításnál.

Legutóbb a Vénuszt néztem a 80/400-assal, minden irányba torzított, kettőzött, színezett, kész kaleidoszkóp. A félhold alakot épp csak kivettem, mert tudtam hogy mit kellene látnom. Ahogy utánaolvastam, a hiperdrága Super-APO-kon kívül minden refraktorban megvan ez a probléma, nincsenek csodák.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#5700) tvamos válasza vati (#5699) üzenetére


tvamos
nagyúr

Oke, csak kb. ennyi penzbol van 80/600-as ED APO, az valamivel kisebb nagyitas mellett lehet, hogy elesebb kepet ad. De nem ertek annyira hozza, csak olvasgatok. Szerintem en azt vennek, ha most lenne ra keretem. (Es azt nem nagyon kell jusztirozni sem.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.