Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5151) popey37 válasza scream (#5149) üzenetére


popey37
addikt

tényleg, eszembe sem jutott. a Stabi.hu-n vedd fel Janival a kapcsolatot, tuti megoldja.
/csinált már nekem is pár cuccot amit más nem vállalt be. :R /

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5152) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Egesz osszel nem voltam eszlelni, mert vegig felhos volt az ido... Ez iszonyat retek. Mars meg mar kezd tavolodni a Foldtol, eselyem sem lesz oppozicioban megnezni. :W

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5153) hroberto válasza Oppenheimer (#5152) üzenetére


hroberto
veterán

Ne is mondd... Múlt héten vettem egy új okulárt (Lacerta UWAN 4mm), esélyem sincs kipróbálni. És nem is biztató az előrejelzés... :U

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5154) Oppenheimer válasza hroberto (#5153) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Remelem a tel kicsit jobb lesz, de rossz eloerzetem van.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5155) hroberto válasza Oppenheimer (#5154) üzenetére


hroberto
veterán

Mondjuk ma egész délután napsütés volt, remélem nem borul be estére!

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5156) Oppenheimer válasza hroberto (#5155) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem mindegy hétfőn? 😆 Ma úgysem tudok autóba ülni és kimenni a kiskunságba észlelni. Hétvégén legyen jó idő.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5157) Astroboy válasza Oppenheimer (#5152) üzenetére


Astroboy
őstag

Dehogyis távolodik, december elsején lesz a legközelebb, 8-án pedig oppozícióban.
Ez a szürke sz@r remélhetőleg eltűnik addigra, kéne egy hidegfront jó kis széllel a hétvégén, mert akkor az kipucolná az eget + jó seeinget hozna magával.

(#5158) Oppenheimer válasza Astroboy (#5157) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hát ez az, mire én észlelni juthatnék addigra már távolodik, de valószínű hogy a hétvége full felhős lesz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5159) Astroboy válasza Oppenheimer (#5158) üzenetére


Astroboy
őstag

Ja, hogy neked kizárólag a hétvége jó?
Csak mert most nézem, szerdán melegfront pénteken hidegfront, így pont a hétvégére mond csapadékot.
Kedd-szerda körül már levonul, utána mint minden front után 1-2 napig várható némi tisztulás, én pl. csütörtök estére tenném a voksom.

(#5160) hroberto válasza Oppenheimer (#5156) üzenetére


hroberto
veterán

Mivel elég korán sötétedik, és csak az udvarra kell kimennem, gyakorlatilag minden nap jó. De amúgy estére jött egy kis köd, úgyhogy... :W

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5161) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Kicsit félreeső téma, de úgyis picit pangás van.

Madármegfigyelésre binokulár, vagy spektív ajánlott? Ajándék lesz tesóm számára. Elsősorban szerintem otthon használná, szóval nem a kompaktság az elsődleges. Az árat még nem tudom, de mondjuk 20-35.000 Ft-ot szánnánk rá. Használt is játszik.

Előre is köszi mindenkinek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5162) Astroboy válasza kuyarashi (#5161) üzenetére


Astroboy
őstag

Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, binóval jobb a látvány, de spektívvel lehet messzebbről is megfigyelni. Igazából az a jó ha mindkettő kéznél van.

Mivel kezdő tuti nem spektívet vennék neki, nehogy elvegye a kedvét a viszonylagos bonyolultsága.( 40-50x nagyobb nagyításnál művészet megtalálni bármit is egy fa ágai között)

Sztem vegyél neki egy jó binokulárt, 20 körül már egészen jókat kapni, oszt' ha tényleg rákap és már kevés, legalább megvan a 2023 karácsonyi ajándéka is. :DDD

(#5163) kuyarashi válasza Astroboy (#5162) üzenetére


kuyarashi
őstag

Köszi. :)
Ajánlás?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5164) popey37 válasza kuyarashi (#5163) üzenetére


popey37
addikt

lacerta 10x50 nem kell nála jobb.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5165) udash válasza kuyarashi (#5161) üzenetére


udash
csendes tag

Baratnomnek vettem nehany eve, en is azt gondoltam, hogy legyen NAGY. Nem, a maszkutov boltban adtak tanacsot, illetve ott is vettem, igaz 50k ert, de nem ez a lenyeg. Binokular, 8*42. Az ennel nagyobb bar jo, de nem jo vele figyelni, konnyen kimegy minden a kepbol. a 8** nagy latoterrel PRO

U-dash

(#5166) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Kösz mindenkinek.
Ha belefuttok egy-egy használtba, szólhattok.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5167) Astroboy válasza udash (#5165) üzenetére


Astroboy
őstag

Enyém 8*40, és valóban pont jó, made in CCCP. :DDD

(#5168) tzimash


tzimash
őstag

Ha már binokli a téma.
Ilyenem van, kicsit kettőz, mert kb 30cm-ről leesett.
Ezen is lehetnek állítócsavarok a gumiborítás alatt?
Érdemes megpróbálkozni otthon a javításával?

(#5169) 4580693 válasza tzimash (#5168) üzenetére


4580693
senior tag

Ha esetleg BP környékén laksz, keresd Rózsikát. Precízen megjavítja. Nagyon jánlott emberke.

(#5170) tzimash válasza 4580693 (#5169) üzenetére


tzimash
őstag

Köszi, kicsit messze van. De ismerem, már üzleteltünk egyszer.

(#5171) Đusty


Đusty
addikt

Tudtok ajánlani kezdőknek könyvet megfigyeléssel kapcsolatosan?

(#5172) kovisoft válasza Đusty (#5171) üzenetére


kovisoft
őstag

(#5173) Đusty válasza kovisoft (#5172) üzenetére


Đusty
addikt

köszi

még [ezt találtam] ez mennyiben más?

(#5174) kovisoft válasza Đusty (#5173) üzenetére


kovisoft
őstag

Előre kell bocsátanom, hogy konkrétan nem ismerem ezt a linkelt "See it all!"-t, de ránézésre teljesen más jellegű kiadvány, mint az Amatőrcsillagászok kézikönyve. Ez utóbbi részletes leírásokat tartalmaz a különböző észlelési területekről, technikákról, módszerekről, a megfigyelhető égitestekről. Itt a topikban is többek által ajánlott könyv.

Ezzel szemben ez a "See it all!" inkább egy összefoglaló lehet arról, hogy milyen égitesteket lehet megfigyelni, csillagtérképekkel, az adott csillagképekben megfigyelhető objektumok listájával, stb. Nem látom, hogy komolyabb segédletet nyújtana a megfigyelésekhez, mint mondjuk akár egy ingyenes planetáriumprogram.

De leginkább az a kérdés, hogy pontosan milyen jellegű kiadványt is keresel és milyen célból.

(#5175) 5150head válasza Đusty (#5173) üzenetére


5150head
senior tag

"ez mennyiben más?" pl hogy angol nyelvű... már ha ez számít.

Kovisoft által linkelt könyv a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) kaidványa. Ez szerintem elárulja, hogy mennyire hiteles kézikönyvről van szó.
Ezeket a nagyáruházi "csillagász" könyveket amit pl Te is linkeltél én kerülném. Ismeretterjesztésre jók, de semmi több.

Ha aktív észlelőnek, vagy észleléssel kacsingatónak keresel könyvet akkor Vizi Péter [könyvét] is ajánlom. Ez a könyv szerintem szinte minden hazai amatőr "kofferjában" ott van.

(#5176) popey37 válasza 5150head (#5175) üzenetére


popey37
addikt

igy van, Vizi Péter konyve a legjobb választás kezdoknek. Péter egy kistávcsovel végigészlelte a konyvben szereplo dolgokat. le van benne irva minden, mit és hogyan, mit hol találsz évszakokra-honapokra lebontva. szoval egy 80/400-as tubushoz évekre elegendo.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5177) popey37 válasza kovisoft (#5172) üzenetére


popey37
addikt

ez a kiadvány nem éppen kezdoknek szol, sok benne az elmélet, sok olyan dolog ami nem igazán érdekli egy kezdo amator csillagászt: legalábbis engem nem fogott meg igazán, polcon van, de csak belenéztem egyszer, folosleges pénzkidobás volt megvenni.
gyakorlatias konyv kell, az meg Vizi Peti konyve.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5178) Đusty válasza kovisoft (#5172) üzenetére


Đusty
addikt

Köszi, sajnos kapni azt nem lehet :-(

(#5179) popey37


popey37
addikt

Boldog karacsonyt mindenkinek

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5180) kuyarashi válasza popey37 (#5179) üzenetére


kuyarashi
őstag

Viszont kívánok én is boldog karácsonyt neked és mindenki másnak is!

Az évnek ennek a szakában talán még nem találkoztam a maihoz hasonló időjárással. Ennek köszönhetően az ég színe szinte már zöldes volt a naplementében. Furcsa dolgok jönnek, de azért jól nézett ki.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5181) popey37 válasza kuyarashi (#5180) üzenetére


popey37
addikt

Nalam itt most tiszta, sziporkazo csillagok.
Cray tubusa meg mar nalam. :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5182) kuyarashi válasza popey37 (#5181) üzenetére


kuyarashi
őstag

Próbáltad?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5183) f.lorand


f.lorand
senior tag

Nahát, ezer éve írok ide, topicgazdája vagyok az asztrofotózásnak és nem tudtam, hogy van ez a másik topic is, csak most kuyarashi hozzászólásából...

Mindenkinek áldott ünnepet. Tegnap tiszta ég volt szenteste, hátha még lesz néhány.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5184) popey37 válasza kuyarashi (#5182) üzenetére


popey37
addikt

Meg nem, csaladlatogatas van, de jovo heten mindenkepp belekukkantok.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5185) Astroboy válasza f.lorand (#5183) üzenetére


Astroboy
őstag

Isten hozott, kellemes ünnepeket!
(Tudod a PH!-n mindenre IS van totyik, kész csoda, hogy eddig nem jártál itt, ez idősebb még a fotósnál is.)

Jöhet minden ami csillagászat, de ha fotós kérdésed lenne abban is tudunk segíteni - ismerünk egy jó szakit a Balaton partján... ;] :P

(#5186) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Itt családiasabb, haveribb a hangulat, meg ha néha beindul valami téma, akkor egész hosszú dumákat produkálunk.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5187) popey37 válasza f.lorand (#5183) üzenetére


popey37
addikt

végre egy valami amiben mi tudunk ujat mutatni. :R :R :R

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5188) f.lorand válasza Astroboy (#5185) üzenetére


f.lorand
senior tag

:)

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5189) f.lorand


f.lorand
senior tag

Köszönöm, be is raktam a kedvencekbe.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5190) f.lorand


f.lorand
senior tag

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#5191) miazmá


miazmá
tag

Sziasztok!

Kisfiam kapott karácsonyra nagyszülőktől egy SW 130/900-as teleszkópot amihez vettem egy jobb 2X barlow-ot és egy 6.3mm-es plössl okulárt amivel a holdat szépen látni, de a jupiter és a mars megfigyeléséhez kevésnek tűnik, a kép éles a nyagyítás lehet kevés.

1-2 YT videó alapján tudna többet a teleszkóp, ezért abban kérném a segítségeteket hogy nagyobb(3X, 5X) barlow vagy még kisebb okulár segítene ezen?

Illetve a mechanika is eléggé remegős(EQ2). Lehet ehhez külön venni ami csereszabatos és kicsit komolyabb? Az sem baj ha nincs ennyi tekerentyű rajta.

[ Szerkesztve ]

(#5192) koanla válasza miazmá (#5191) üzenetére


koanla
aktív tag

Szia, egy távcső legnagyobb ajánlott nagyítása általánosságban az átmérőjének a kétszerese - azaz az esetedben 260*-os. A 6,3-as okulárral kb. 143*-os nagyítás lesz, a Barlow-val ez a duplájára, azaz 285*-re nő. Ezzel már kábé el is érted az elérhető legnagyobb maximális nagyítást. Innen a látott kép már csak nagyobb lesz és méretben fog csak nőni, felbontásban már nem. Mivel azonban a Holdról van szó, arra igaz a régi mondás, hogy "bírja a nagyítást". Bármi másra - beleértve akár még a Naprendszer bolygóit is! - azt mondanám, hogy meggondolandó e fölé menni** ezzel a műszerrel - de ez természetesen igény és ízlés dolga.

Ha egy másik, nagyobb nyújtású Barlow-t veszel, azzal meg fog nőni a nagyításod, viszont Barlow-k nélkül csak egy nagyítás marad. Az én javaslatom inkább egy másik okulár lenne, ami - az ajánlott 1,5-1,8-es ugrásokat betartva olyan 4mm* körüli fókuszú. Azzal Barlow használata nélkül már eleve két (225* és 143*), azzal együtt pedig másik két ( 450* és 285*) nagyításod adódna, vagyis négy különböző felbontást kapnál. Természetesen később még további okulárokat vásárolva ugyanez az analógia igaz lenne.

És ami miatt a további okulárok érdekesek lehetnek, hogy bár szép téma a Hold - és bizonyára egy életet lehet szentelni csak ennek az egy objektumnak a megfigyelésével - , azért talán érdemes számítsába venni, hogy később akár mást is meg szeretne nézni a kisfiad. Akkor viszont nagyon jól jön, hogy akadnak majd kisebb nagyítások is. (El tudom képzelni, hogy elsőre fura azt látni, hogy _kisebb_ nagyítások is jók, de később meg fogjátok látni, hogy nem az a fontos, hanem a felbontás és a fényszennyezés. De ezt tényleg a megfigyelt objektum dönti el - és a Hold (és talán a Nap is) inkább a ritka kivétel.

De persze ez csak egyik kezdő tanácsa egy másiknak - várjunk még, majd jönnek a tapasztaltabbak és megmondják a tutit.

* gyártótól függ, de akad 3,2-4,7mm-es fókuszban több darab is; a 4mm csak kerekítés volt itt.

** egyébként is azt szokták mondani, hogy Magyarországról a 250*-es nagyítás körülbelül az elméleti maximum, amit a mi légköri viszonyaink mellett el lehet érni és nagyon ritka kivétel az (értsd, évi egy-kettő), amikor a nyugodtság ennél nagyobbat enged. De még egyszer: ebben a Hold azért kivétel tud lenni.

[ Szerkesztve ]

(#5193) koanla válasza miazmá (#5191) üzenetére


koanla
aktív tag

Jáj, elnézést, az állványos kérdésedre végül nem válaszoltam! :)
A jó hír, hogy igen, megoldható másik állvány használata. Azt sajnos nem tudom, hogy ez a mostani állványod prizmasínes megoldást használ-e. Ha nem, akkor előfordulhat, hogy prizmasínt és esetleg új tubusgyűrűket kell hozzá venni, de megoldható a dolog.
A következő lépcső állványban talán az EQ3 lenne, de azon is van tekerentyű bőven (és ha belejön a kisfiad, akkor azokra szükség is lesz!), viszont az már egész más kávéház árban (újonnan 121000Ft). Esetleg érdemes szétnézni használtak közt is.
Azon viszont csodálkozom, hogy egy ekkora csövet EQ2-vel adtak el, mivel talán még az EQ5 sem ördögtől való hozzá.

De erre is igaz, hogy várjuk meg, míg válaszolnak azok, akik jobban értenek hozzá.

(#5194) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Ma észlelés végre először nyár óta!!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5195) kuyarashi válasza Oppenheimer (#5194) üzenetére


kuyarashi
őstag

Én majd jövőre (nyár óta).

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5196) hroberto válasza Oppenheimer (#5194) üzenetére


hroberto
veterán

Este én is tervezem, mert tegnap olyan rohadt hideg szél fújt, hogy kb. 15 perc után inkább bevonultam. :D

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5197) pècsimunkás válasza hroberto (#5196) üzenetére


pècsimunkás
addikt

Nyár óta nem volt összerakva a 🔭 :D .
Pedig akkor vettem, azt hittem többször fogom használni.
Mondjuk, legalább 3x autózott Magyarország- Németország között :D .
Sajnos nem volt rá időm.
Betegség, a sok meló, akkor a hétvégén mindig borult idő, mostanában darts vb :D .
Mindegy... Január 16.- ig itthon vagyok, csak lesz rá időm :) .

Egyszer már hadat üzentünk az USA- nak, úgy látszik nem tanultak belőle!

(#5198) miazmá válasza koanla (#5192) üzenetére


miazmá
tag

Hálás köszönet a terjedelmes válaszért, sokat segített :R
Hozzám képest profi vagy, én 2 napja gyűjtőm az infómorzsákat erről a szép hobbiról.

Kezdetnek beszerzek 1-2 okulárt aztán meglátom hogyan tovább.
Fényszennyezés ügyileg jól állunk, a leközelebbi kisváros 15km-re van a falu meg kb 1 km, de rezsicsökkentés van, még az utcalámpák sem világítanak :D

(#5199) koanla válasza miazmá (#5198) üzenetére


koanla
aktív tag

Nagyon szívesen, örömmel segítek.
És majd mindjárt előbújnak a profik is és kijavítanak itt-ott, ahol szükséges. Meg pláne hoznak be új szempontokat is, amikre én nem gondoltam.
Addig is, ha még bármi kérdésed van, nyugodtan tedd fel, fogunk segíteni azokban is.

Ha még több okulárt tervezel akkor - ahogy korábban is írtam, a 1,5-1,8*-os lépcsőt érdemes figyelembe venni. De talán a legjobb, ha ezt elolvasod, mert jobb tanáccsal szolgál és komplexebbül leírja, mint én itt:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/hogyan-allitsuk-ossze-kezdo-okularkeszletunket.html
Ami még fontos lehet - és pont a nagyítás növelése _ellen_ szól: ahogy megyünk fel nagyításban, úgy csökken arányosan a látószög, vagy ahogy a csillagászatban szokás hívni: látómező (LM). A másik - még komolyabb! - hatás, hogy sajnos a fényáteresztés is megszenvedi; vagyis minél halványabb valami, annál kisebb nagyítást visel el adott műszerhez. Ezt szerintem a Jupiteren, Marson is látni fogjátok, de a mélyég objektumoknál van igazán jelentősége.

Fényszennyezés: rosszul írtam, fénygyűjtő képességet kellett volna az első válaszomban írnom, majd próbáld úgy érteni. Mindamellett az előző bekezdéshez is megy a dolog, mert ha kevésbé fényszennyezett helyről észlelsz, az eléggé le tudja csökkenteni a látható objektumok számát.
És természetesen ez fordítva is igaz: egy igazán sötét égen egy kisebb fénygyűjtő képességű (értsd, kisebb átmérőjű) műszer is meg tud mutatni halvány(abb) dolgokat is. Az apertúra mérete ugyanis a felbontást és a fénygyűjtő képességet is meghatározza.
Ha még olvasnál a témában, akkor esetleg ezt érdemes átfutni:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/blog/nagyitas---a-nagyobb-nem-mindig-jobb.html

"a leközelebbi kisváros 15km-re van a falu meg kb 1 km, de rezsicsökkentés van, még az utcalámpák sem világítanak"
Mihaszna felnőtt gyereket örökbe fogadnátok? :D

[ Szerkesztve ]

(#5200) kuyarashi válasza miazmá (#5198) üzenetére


kuyarashi
őstag

Én profi vagyok. de nem javítok. Á, nem. :D
Nincs nagy gyakorlatom, maximum pici, de szerintem a lényeget koanla leírta.

Koanla, van viszont egy elírásod.
"...ha kevésbé fényszennyezett helyről észlelsz, az eléggé le tudja csökkenteni a látható objektumok számát."
Épp ellenkezőleg, de a következő mondatban meg már jól írod. Neked egyértelmű, de másnak félrevezető lehet. :)

Tehát a fényszennyezés ront a láthatóságon, ebből kifolyólag viszont alacsony fényszennyezés mellett egy kisebb fényerejű távcsőből is ki lehet hozni a maximumot jó időben, megfelelő kiegészítőkkel.

Érdemes a mechanikát túlméretezni hosszútávon. Nehéz nagyot venni. Legfőképp a pénztárca és a bevethetőség, hordozhatóság szab határt.
A nyugodt szívvel ajánlható mechanika EQ5-nél (épp ma hirdettek meg egyet, de bütykölésre szorul) kezdődik, de inkább HEQ5-nél.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.