Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:10:54

LOGOUT.hu

Mielőtt hozzászólásban feltennéd a kérdésed olvasd el a Témaösszefoglalót, a Téma tudnivalókat vagy használd a keresőt.
Az esetek nagy többségében megtalálható a válasz!

Amd Radeon RX470/480 Téma összefoglaló!

Megjegyzés : A 2017 tavasz - nyár időszakban kialakult Rx Vga hiány a megnövekedett kereslet miatt alakult ki, amelyet a kriptobányászatnak köszönhetünk.
A helyzet javulására várni kell, hogy mennyit azt senki sem tudja.
Az árak a már említett okok miatt emelkedtek meg, ha van elérhető Rx kártya webshopban, boltban az drága de ha ennek ellenére vásárlás mellett döntünk ne sokat gondolkozzunk, vegyük meg amíg más meg nem teszi.


A topik szabályzata teljes mértékben megegyezik a fórum alapelveivel :R

Áttekintés,általános jellemzők:

2016 júniusában megjelent az AMD legújabb GCN4 architektúrára épülő Polaris10 (Ellesmere) és Polaris11 (Baffin) GPU családja. A Polaris10 GPU-ra épülő kártyák az RX480 és RX470, a Polaris11 GPU-val szereltek az RX460 elnevezést kapták. A GPU-k 14nm FinFet eljárással készülnek, ennek is köszönhetően a fogyasztásuk és hőtermelésük jelentősen csökkent (RX480 150W, RX470 120W és RX460 <75W) az előző generáció hasonló teljesítményű tagjaihoz képest.
Ezen fórum az RX480/470 kártyákal foglalkozik, ezek bővebb bemutatása következik. A teljes értékű Polaris10 GPU csak az RX480 kártyákon (2304 stream processzor aktív) található meg. Az RX470 kártyák (2048 stream processzor aktív) letiltott részegységekkel rendelkeznek. A memória busz 256bites mindkét variánsnál, és GDDR5 típusú mely 4Gb és 8Gb méretű lehet. A memória sebessége eltérő a különböző változatoknál!!! Ami viszont minden esetben azonos, az a legújabb csatolók (DP 1.4 HDMI 2.0 stb) és a felújított UVD motor (HEVC dekódolás 4K felbontáson 60FPS sebességgel), TrueAudio Next képesség és a primitívek korai eldobásának lehetősége 3D leképezés esetén.

Base és Boost órajelek:

Néhány szó a Base és a Boost órajelekről, mely különbözik az egyes POLARIS változatok esetén.
A Base órajel az, melyet egy hibátlanul működő GPU biztosan használ és tart teljes terhelés esetén. Ez az AMD szerint 1120Mhz RX480 és 926Mhz RX470 esetén.
A Boost órajel az, ameddig a GPU önmagától gyorsulhat, ha a meghatározott TDP keretet nem merítette ki. Ez RX480 esetén 1266Mhz és RX470 esetén 1206Mhz. Ezek az értékek a referencia kivitelekre érvényesek és az AMD ajánlásai. Minden ami ezen értékek felett van, overclocknak minősül. A Custom kártyák értékei ettől eltérnek, magasabb órajeleket érnek el általánosan alacsonyabb hőfokok mellett. A Radeon RX4XX kártyák finomhangolása a WattMan modulon belül lehetséges igény szerint.[Wattman]

Finomhangolás és alulfeszelés

Amit itt érdemes lehet megtenni az egy kis finomhangolás. Konkrétan alulfeszelni a GPU-t. Hatása a kevésbé melegedő GPU és így gyengébb hűtés esetén halkabb működés és/vagy elérhető magasabb Boost órajel. (Referencia „Blower” hűtésű kártya és pár custom modell esetén nagyon ajánlott, a többi kártya esetén pedig igény szerint.)
Az alábbi videó tökéletesen bemutatja a folyamatot egy referencia RX480 kártya esetén:
[Alulfeszelés videó]
[RX 470 esetén füles fórumtárs írását itt olvashatjátok]

Megjelenéskori tesztek, részben elavultak a driverek fejlődése miatt:
[Amd Radeon RX480 8Gb új népkártya]
[Amd Radeon RX470 tényleg népkártya]
[RX470/480 teszt]

[Hunork fórumtárs saját Xfx RX480 Gtr tesztjét itt elolvashatjátok ]

Driverekről általában :

A bemutatáskor elérhető driverekkel az RX480 átlagosan lassabb volt a fő konkurens GTX1060-nál DX11 esetén. Ez 2016 Decemberére megváltozott. DX11 esetén a különbség teljesen lecsökkent (kb 2% átlagosan) vagy teljesen el is tűnt, DX12 pedig a Polaris játéktere volt már eddig is.
A driverekhez kapcsolódik az is, hogy a Crimson ReLive névre keresztelt driverrel (16.12.1) rengeteg újdonság érkezett. [Radeon 3.ik nagy meghajtócsomag]

FigyelemTöbb megjelenítő használata esetén a Radeonok nem veszik vissza a memória órajelet IDLE állapotban. Továbbá, a Crimson ReLive (16.12.1.) driver óta, a módositott BIOS-al rendelkező kártyáknál nem indul a driver alapesetben. Ezeket a drivereket modolt BIOS esetén csak egy hack elkövetésével tudod működésre bírni. Megjelenítési vagy bármi egyéb probléma esetén, mielőtt neki állnál driver cserének, ellenőrizd a megjelenítő kábelét és egyéb elsőre triviálisnak tűnő dolgokat. (Nálam konkrétan hibás HDMI kábel okozott fekete képernyőt másodpercekre véletlenszerűen.)
Szintén idetartozik, az újabb Crimson ReLive driverek használatával a népszerű külső vga “buhera” programok (pl MSI Afterburner) esetén nem ajánlott a gpu órajeleinek és feszültségeinek állítgatása, és a ventilátor profilt se bántsd.(Van esély hibára, ha mégis használod, akkor legyél tisztábban vele.)Használd a WattMan-t erre. DX11 overlay kijelzés természetesen továbbra is probléma mentes.

Kiegészítés:Afterburner és Relive driver együttes használata

AB mellé akkor az említett Crimson, illetve a pár hónappal korábbiak.
Amint ReLivera váltasz, előtte AB leszed mert nem naprakészek az új driverhez a Powertune profilok..és/vagy, elméletileg mehet ReLive mellett is az utolsó AB-vel való feszelés, csak ennek vannak bizonyos előfeltételei..
A következő módon telepítsd és használd:
- Afterburnerben: Reset
- Afterburner Uninstall
- ReLive Uninstall
- DDU csökkentett módban
- ReLive Install,de Wattmant nem megnyitni!
- Install Afterburner,de Unoffical OC módot nem bekapcsolni.
Elvileg ha mindent betart az ember akkor így működik AB-vel az OC/venti profilozás stb.
Info: Habugi

Afrerburner beállítások HSM

MSI Gaming App és driver telepítés megoldásai:

Töltsd le ezeket:
RX480 Win7 64Bit 17.3.3 driver, legfelső a listában. [link]
AMD Clean uninstall utility [link]
Display Driver Uniinstall röviden DDU [link]

Ha letöltötted őket, és DDU is kivan csomagolva akkor kezdjük. A lépések a következők:
Elsőnek az AMD clean uninstall utilityt futtasd. Ne félj tőle, elindul majd az óra mellett lesz az ikonja. Kb 1 percig melózik, minden AMD driver-t eltávolít. Ha végzet, amúgy is megkér arra indítsd újra a gépet egy felugró ablakban. Tégy így.
Most távolitsd el a gaming app-ot. Újraindítás megint.
Ha újra indult a gép, indítsd el a DDU-t. Figyelmeztet rá, és tegyél is így, safe modban fusson, ez is újraindítja a géped, majd megint elindul. Ekkor 3 opciód lesz, válaszd az AMD driver pucolása és újraindítás opciót. Ez azt hiszem az alapértelmezett is. Megint újra indul a géped.
Ha megint felált a windows, akkor most töröld kézzel a C: gyökérben lévő AMD mappát. ezután futtasd az AMD driver telepítőt. Válaszd a telepítés testreszabását, a hibajelentő varázsló például nem szükséges, többi kell. Telepítés során választanod kell, akarod-e a ReLive felvevő kiegészítést is telepíteni. Ez a Te döntésed, ha telepíted akkor sem történik semmi, előbb még külön engedélyezni kell, szerintem válaszd azt, hogy igen. Ha tudod, hogy nem fogsz a büdös életben bármit is felvenni, akkor meg azt hogy nem kell telepíteni. (Legalábbis ReLive programmal, mert bármilyen egyéb AMD VCE kompatibilitis felvevő programmal bármikor vehetsz fel, a gpu hardveres kodolóját használva.)
Ha ez megvan csekolj ide a fórumba. Azért azt megjegyzem, bármilyen vga-hoz adott driver és utility lemez mehet a lecsóba, tuti elavult. :) Nettről a legfrissebbet mindig, ez az ajánlott. Azonkívül a Win10 elég rendesen barátja az új hardvereknek, szerintem mindkét vga gyártónál több figyelmet kap és nem véletlen. DX12 képes kártyád van, win7 alatt ezt nem tudod kihasználni. Szóval én ajánlom a költözést win10-re, ha nincs semmi egyéb akadálya.

Magyarországon kapható RX 4XX kártyák:

Sapphire hivatalos weboldal
[link]
XFX hivatalos weboldal
[link]
Msi hivatalos weboldal
[link]
Asus hivatalos weboldal
[link]
Gigabyte hivatalos weboldal
[link]

Ajánlott tipusok és rövid jellemzés :

Nehéz minden egyes tipust részletesen kielemezni,valamint téma összefoglalónk célja csak az általános jellemzés. Ezenkívül az ár rengeteget számít, egy esetleges „gyengébb” kártya is lehet jó vétel, ha megfelelő árazás kapcsolódik hozzá. Ráadásul, ha fentebb már említett alulfeszelést végrehajtod, akkor nagyon lecsökkennek a kártyák közti különbségek.
Ajánlott tipusoknál az itteni fórum társak visszajelzéseiket és tapasztalataikat vettük figyelembe:

MSI Gaming Hűtés és hang jellemzők alapján az MSI Gaming szériája kiemelkedőre sikerült. Nem a leghosszabb, de mindenképp a legmagasabb RX kártyákról beszélünk.
Bios Update elérhető MSI Live Updaten keresztül,de nem minden esetben zajlik le vagy ha igen akkor problémák léphetnek fel,a jelenlegi visszajelzések alapján Live Updatel Nem ajánlott frissíteni!

XFX GTR is nagyon csendes, de a vrm rész a legnagyobb erőssége. Tuningban kiemelkednek az XFX GTR kártyák. Tulajdonképpen nincs első, hanem két második kártya van, mert mindkét sorozat nagyon jó 470 és 480 változatban egyaránt.

Sapphire Nitro + széria hűtési megoldásainak alapja a régi DUAL X hűtésre nyúlik vissza.Megbízható szokott Sapphire minőséget kapunk,kicsit hangosabb hűtési jellemzőkkel alap állapotban az MSI Gaming és XFX GTR kártyákhoz képest. Előnye az előbbiekhez képest a kisebb méret és általában az egyik legkedvezőbb áron beszerezhető termék.

Asus RX480 STRIX ajánlott!,(470 nem sikerült olyan jóra) ha tuning a cél. Jó minőségű alkatrészek és erős vrm rész jellemzi a kártya nyákját, de nem a leghalkabb, a gyári temp target 65c beállítás
feleslegesen agresszív. (Ez általánosan igaz az Asus RX sorozatra, WattManban könnyedén orvosolható.)

Gigabyte Windforce és Gaming sorozat a Sapphirehoz hasonlóan kisebb méretű hűtést kapott. Az RX470 sorozat ennek megfelelően jól sikerült, az RX480 viszont kissé hangosabb és melegebb a többieknél. Itt is előnyként hozható fel a kisebb méret.
Javított,frissített BIOSnak köszönhetően a hűtésteljesítmény nőt,így a széria indulása óta ajánlott státuszba lépett.
BIOS elérhető a szokásos hivatalos csatornákon.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.