- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Real Racing 3 - Freemium csoda
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- sziku69: Szólánc.
- t72killer: Egy gyors töltőteszt
- Ndruu: Segíts kereshetővé tenni a PH-s arcképeket!
- RIOS Gépház: Alap vagy Profi? Két új üzleti előfizetés debütál a Hardveraprón!
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
válasz
vargalex #27873 üzenetére
"Mondjuk pont ezért szokták mondani, hogy inkább drop-ot érdemes alkalmazni, hiszen akkor a "támadó" nem tudja biztosan, hogy az adott IP címen valóban van-e valamilyen eszköz, míg reject esetén ebben biztos lehet.": ha nincs eszköz az ip címen, akkor az adott hálózathoz tartozó routertől kap egy icmp host unreachable üzenetet. tehát a drop nem alkalmas arra, hogy elrejtsd magad.
"NAT-olt hálózatban a torrent csak passzív módban működik": ez elméletben így van, gyakorlatban pedig a torrenthez rendszerint előírják a feltöltést is, tehát natolt hálózatban szinte mindenki portforwarddal állítja be a torrent kliensét. Ezért a tracker is meg tudná szólítani a klienst.
de te egy rendes, jogkövető gyerek vagy, nyilván nem tudod az ilyen részleteket a torrentről
-
bambano
titán
válasz
vargalex #27870 üzenetére
"Lehet, hogy az alkalmazás is hibásan van megírva, előfordulhat, hogy a REJECT-ből inkább rájönne.": ha a kernel rejectelt egy csomagot, arról az alkalmazás biztosan nem értesül.
"A szerver oldali ellenőrzés nem mindig megvalósítható, ugyanis lehet, hogy a kliens egy NAT-olt hálóban van, így kívülről nem is elérhető...": tehát a kívülről nem elérhető natolt hálózaton a torrent működik, a tracker ellenőrzése meg nem? meglepne...
-
bambano
titán
válasz
s1999xx #27869 üzenetére
tudni kellene, hogy milyen csomagokat dropolt el a kernel, amikről most morogsz.
mert az, hogy 300 támadás meg a tízszerese, eléggé tág kategória.egyébként ha a szolgáltató elvette a régi ip címedet, akkor te ott már senkit nem fogsz értesíteni arról, hogy a régi címed lejárt.
-
bambano
titán
válasz
0xmilan #27849 üzenetére
nem azt mondtam, hogy lehetetlen, hanem azt, hogy problémás
de az is problémás lehet, hogyha megtalálják a szkriptet, akkor elkezdik törögetni a gépet, fail2ban kivágja, ők törlik a fail2ban bejegyzést, majd törögetnek tovább.
de mindenki a maga szerencséjének a pogácsa.
-
bambano
titán
akiknek van személyes tapasztalata: debian hoston debian guesteket mivel érdemes virtualizálni xen vagy kvm közül? csak cli, X nincs.
tia -
bambano
titán
válasz
Bluebess72 #27809 üzenetére
mentésre disztró: ghost for linux, g4l.
-
bambano
titán
válasz
Victoryus #27734 üzenetére
nem tudom, kérdezték-e már:
ha a géped uefi módban indul, akkor kell neki egy efi partíció is, anélkül nem fog elindulni.
lényeges, hogy a telepítő média is tudja ezt kezelni. nem tudom, ubuntuéknál hogy van, debiannál ugyanaz a telepítő képes mindkét módban futni.ha bios módban indul a gép, akkor ez nem számít.
-
bambano
titán
válasz
Victoryus #27731 üzenetére
de te raid1-et akarsz particionálni, és az egyik partíciót felmountolni /boot alá?
ha igen, azt nyilván nem engedi, mert hogy fogja betölteni azt a drivert a /bootról, ami a /boothoz kell?csinálni kell két partíciót, abból egy raid1 kötetet, és azt mountolni /boot alá particionálás nélkül.
szerk: egyébként is rossz ötlet szerintem raid1-et particionálni. ha több partíciót akarsz egy raid1 kötetre rakni, akkor lvm.
-
bambano
titán
"Vagyis ha már felraktál egy flatpakos csomagot a következő már nem fog akkora helyet foglalni, azt azért írja ki neked mert eddig egyet sem raktál fel.": magyarul ha felraktam egy debianos alaprendszert, többek között abban a hitben, hogy a debianosok tudtak eddig egyedül csomagkezelőt írni, azt barmoljam szét egy redhatos flatpackbe csomagolt csomaggal, mert a fejlesztő elvtársak nem értenek ahhoz, amit csinálnak?
például majd jön egy cve, hogy x csomagban bug van, jön rá a debianos javítás, ami a flatpackes csomagot lyukasan hagyja, mert nincs hozzá köze?
nem akarok szaktopicban flamelni, de aki ezt az ökörséget kitalálta, annak még a harmadik szomszédja is idióta. ez tipikusan az az eset, amikor túlmozgásosak a programozók, és akkor is programoznak, amikor nem kellene.
konklúzió: nálam nem lesz fent idegen csomagkezelő. ha nincs meg a disztribúció saját formátumában, akkor vagy lefordítom magamnak kézzel, vagy nem használom.
Linus meg deklaráltan felhasználó, nem üzemeltető szintű user.
-
bambano
titán
válasz
Victor Súgó #27428 üzenetére
az a különbség, hogy az egyik esetben a könyvtárat másolja, a másikban a könyvtár tartalmát.
tehát ha van egy /blabla/.../akarmi könyvtárad, akkor az egyik esetben létrehoz a cél könyvtárban egy akarmi könyvtárat, és oda másol mindent, másik esetben a célkönyvtárba teszi a forrás tartalmát. -
bambano
titán
válasz
Victor Súgó #27404 üzenetére
"Az mss-t nem találtam meg, de már nincs jelentősége a probléma szempontjából.": iptables manual.
"Viszont a router tud olyat, hogy path mtu discovery, amit az ubuntun nem igazán találok még google segédlettel sem.": sysctl configba kell, [link]
"A digi meg elmehet a sunyiba, mert ha jól értelmezem, ez részben az ő saruk lehet valahol": szerintem ez senkinek sem a sara, a digi vlanozott hálózaton ad pppoe-t. ettől kisebb az mtu. aminek a következménye, hogyha 1500 bájtos csomagot akarsz áttolni egy olyan hálózaton, ahol az 1500-as mtu-ból levett 8-at a pppoe, 4-et a vlan-id, akkor a kernel fel fogja darabolni a csomagot, ami megtöri a titkosítás ellenőrző összegét. ezért áll fejre időnként a tls. amelyik site olyan titkosítást használ, hogy ez jó, illetve képes helyesen kezelni a path mtu discovery-t, ott ez működik, a többin nem. -
bambano
titán
válasz
Victor Súgó #27380 üzenetére
mtu és tcp mss hiba szokott lenni.
ha a routered jól van beállítva, akkor egy kliens gépen át kell írni az mtu-t 1480-ra, és úgy kipróbálni.illetve megnézni, hogy clam-mss-to-pmtu be van-e állítva, és ha igen, kikapcsolni, ha nincs, bekapcsolni.
-
bambano
titán
válasz
DrojDtroll #27369 üzenetére
ennek az az értelme, hogy?
lehet, hogy inkább a problémádat kellene leírnod, nem egy általad elképzelt félmegoldást.
-
bambano
titán
nem, a kernel nem tud http-t.
a bootloader tud http-t, ami behúzza a kernelt és az initrd-t.
a method, amit megadtál neki, mint kernel paraméter, nem a kernelnek szól, hanem a telepítőnek. és valószínűleg a többi is, pl. a dhcp. ez arra jó, hogy a kernel paraméterekhez hozzá lehet férni a /proc/cmdline fájlon keresztül, és onnan az initscriptek meg a telepítő ki tudja venni.nincs mit
-
bambano
titán
"Ubuntu netinstall telepítővel is teszteltem, az végülis elindul, de közli, hogy nincs cdrom.": lehet, hogy az a gond, hogy nem húzta fel a hálózati interfészt.
a debianos netinstall elindul a ramdiskben, és bekonfigurálja a hálózati kártyát, majd utána netről húzza le a telepítendő cuccot, nem kell neki cd.ja, az előfordulhat, hogy nincs benne a hálózati kártya firmware-e a telepítőben, akkor nem fog működni.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
válasz
kezdosql #27313 üzenetére
először is meg kellene tanulnod helyesen használni a mértékegységeket.
ha egy olyan screenshotról beszélsz, amin MiB/s a mértékegység, akkor ne beszélj MiB-ről, se MB-ről.másodszor igen, ez rossz számláló. egy csomó trehányul megírt forgalomelemző van, ahol nulláról indítják a számlálót, ezért amikor az első éles eredményt megméri, akkor fénysebességre kapcsol. Nem jött le semmi, nem töltött le se 400 megát, se gigát, annyi történt, hogy a programban az előző forgalom érték 0 volt, az első mérés meg annyi, amennyit rendszerindítás óta letöltöttél, így az aktuális 5 másodperces időszak értéke irreális lett.
a cpu pedig azért megy 70%-on, mert interfész indításkor egy csomó mindent megcsinál a rendszer, rendszerórát szinkronizál, dns-t átállít, tűzfalat farag, stb.
de ezek nem haladó szintű kérdések.
-
bambano
titán
válasz
MasterMark #27268 üzenetére
"Illetve hogy linuxból hogy tudom használni a soros portot": minicom
-
bambano
titán
használ.
"Látják a hálót, kifele megy minden róluk, de befelé nem.": ezt nem teljesen értem, ahhoz, hogy kifelé lássa a hálózatot a gép, mindkét irányba mennie kell a csomagoknak.
"A virtuálgépeken a xenbr0 van beállítva hálónak.": a guesteken hagyományosan eth0-t kell állítani.
tehát azt kellene megírnod először, hogy a guestekről lehet-e netezni, pl. egy apt-get update lefut-e.
-
bambano
titán
válasz
Morro18x #27225 üzenetére
ha fizikai raid-et használsz, akkor a probléma a gép hardveréhez kötődik, nem a linuxhoz.
tehát amíg a raid vezérlő biosában nem állítottad helyre a raid5 kötetet, addig nem linuxos a probléma.hcl: nekem van xen-em vagy 12 éve, de sose volt vele semmi bajom, így nem tudom, a tieddel mi lehet a gond. kipróbálnék előtte egy routolt xen-es hálózatot, illetve megnézném, hogy a bridge-t jól rakja-e össze a xen. én mindig összerakom debianból, a xen-re csak a virtuális interfész beléptetését hagyom.
illetve meg lehetne nézni, hogy nem csináltál-e hurkot a hálózatba.
szerk: még azt is megnézném, hogy nincs-e összenyitva az iptables meg az ebtables, mert abból is lehet gond. emlékeim szerint alapértelmezetten össze van.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
válasz
Speeedfire #27102 üzenetére
debian.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
válasz
vargalex #27092 üzenetére
az ldap egy szabványos protokoll. az ad meg nem.
az ad egy olyan kerberos variánst használ autentikálásra, amit az ms kitolásból buherált meg, hogy szabvány kerberos cuccokkal ne lehessen kapcsolódni hozzá.azt, hogy mit kendácsolt el az ms az ad-ben használt protokolloknál, azt reverse engineeringgel kellett kideríteni. ennek hatékonysága és sikeressége kétséges.
-
bambano
titán
válasz
Frawly #27082 üzenetére
"Ezek az AD/LDAP megoldások szabványosítva vannak, direkt olyan szinten kompatibilisek, hogy windowsos klienseket is kiszolgálnak linuxos szerverről": lol, te sem ismered a microsoftot. az ad pont annyira lett megtekerve, hogy szabványos ldap és kerberos kliensekkel ne lehessen használni.
én nem tudok hivatalos, ms által támogatott ad-ről linuxon. van samba4, amiben megpróbálták visszafejteni a protokollt, az vagy sikerült, vagy nem, vagy belepiszkált azóta az ms, vagy nem, vagy bele fog a következő peccskedden.
továbbra is azt erőltetném, hogy akinek keresni kell az indokokat, hogy miért váltana linuxra, az ne váltson. ha sem a feladat, sem az igény, sem a szaktudás nincs meg, akkor minek erőlködni?
-
bambano
titán
válasz
Flowtation #27078 üzenetére
ha windowsos hálózatot akarsz építeni, akkor windowsból kell megépíteni.
-
bambano
titán
válasz
Dißnäëß #26987 üzenetére
"Namost, hiába van titkosítás után logikailag az LVM szint,": nem értem, amiket írtok. a luks az a disk manageren használt titkosítási rendszerből egy titkosítási fajta.
tehát nincs olyan, hogy luks-lvm, két okból sem: az egyik egy blokk-eszköz menedzser, a másik meg egy titkosítási módszer.másrészt mivel dm-cryptet használ, ami az lvm része, ezért fogalmilag lehetetlen a luksot betenni az lvm alá.
tehát ha úgy használod, ahogy le van írva, akkor raid-lvm-luks-lvm a sorrend.
szerintem raid-re lvm-et kell tenni, majd az lvm-en kiosztott köteteket kell luks-szal titkosítani. ha nem akarod bootoláskor kézzel beírni a jelszót, akkor a crypttab-ba bele kell írni, és kész. mondjuk akkor rögtön semmi értelme lesz az egésznek, mert minek titkosítod, ha adod mellé a jelszót... -
bambano
titán
válasz
MasterMark #26971 üzenetére
"Root szervernek saját magát adtam meg.": azt tudod, hogy hol kell megadni?
-
bambano
titán
válasz
MasterMark #26968 üzenetére
teljes rezolvernek nem kell forwarder.
szerk: arra viszont vigyázz, hogy csak annak a címtartománynak rezolváljon, ami a belső hálózatod, mert ha nem, abból csúnya ddosok lehetnek.
-
bambano
titán
Van valakinek személyesen tapasztalata linuxos (lehetőleg ingyenes) rendszámfelismerő rendszerrel?
kamera + sw.
kösz. -
bambano
titán
válasz
Dißnäëß #26941 üzenetére
pár felhasználós cég irodáját kérdezted, nem az enterprise űrhajó parancsnoki hídját.
pár felhasználós céghez kitesz az ember egy microservert, oszt jónapot. polcon legyen tartalék, bedöglik, tartalék kivisz, diszk átrak, go.ha te clustert akarsz építeni meg tanulni, akkor azt kell megkérdezni.
egyébként én nem csinálnék inkrementál backupot, ha realtime-t is lehet.
-
bambano
titán
válasz
Dißnäëß #26938 üzenetére
szerintem nem kell ezt túlgondolni. a rakás pi az rossz ötlet, mert egyrészt nincs rajta diszk csatoló, másrészt úgyis a diszkek viszik el a fogyasztás jelentős részét, ami minden választás esetén ugyanaz.
szóval három utat látok:
1. veszel hp microserver gen10-et. ebből van kétmagos amd apu-s is, annak az ára viszonylag baráti, meg van négy magos is, azt ha ügyesen megrázod, lehet, kipottyan belőle egy aranyrudacska.
2. ha kevés az apu, de sok pénzt akarnak vasra költeni, akkor vehetsz miniITX-es készre szerelt intel szervert. (hmm. ez most nincs kint a cég weblapján...)
3. összeraksz alkatrészekből egy kis hunyorítással szervernek látszó tárgyat, olyan procival, annyi rammal, amennyi neked tetszik.a legtriviálisabb az első. a harmadikhoz össze lehet szedni olyan konfigot, ami mindent tud, amit egy rendes szerver (távmenedzselhető, stb.), de nem szerver árban, hanem "ahhoz" képest gombokért.
szerk: ha ilyen elborult ötletet akarsz, mint a szerkesztett hsz-ben, akkor ezt is nézd meg:
dual alix apu.dual mitx házakat a mini-itx-en találsz.
Új hozzászólás Aktív témák
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Robbanj a jövőbe egy új Ryzen 7 5800X-szel! Kamatmentes rèszletre is!!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 9600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Veszünk: PS5 Fat/Slim/Digital/Pro konzolt, játékokat, Portalt stb. Kérj ajánlatot!
- AKCIÓ! Gigabyte A620M R5 7600 32GB DDR4 512GB SSD RTX 5060 Ti 16GB Zalman i3 NEO Enermax 650W
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi 9, Xiaomi Redmi 9AT, Xiaomi Redmi 10, Xiaomi Redmi 10 2022
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest