Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27551) Fecogame válasza Fecogame (#27502) üzenetére


Fecogame
veterán

Megoldottam.

A megfelelő apache configban az access.log-ra vonatkozó részt ki kell egészíteni, így:

CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined expr=%{REQUEST_STATUS}!='200'

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#27552) emvy válasza Jim Tonic (#27550) üzenetére


emvy
nagyúr

Ja telleg, csak trollkodik.

while (!sleep) sheep++;

(#27553) Vladi válasza emvy (#27552) üzenetére


Vladi
nagyúr

Valami 2. 3. 8.-ad reg. Ha mégegyszer felbukkan, kirakatom.
Ártó kódot nem hagyunk a topikban.

De mostmár kiváncsi vagyok, van elég linuxos pc a háztartásban. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27555) Jim Tonic válasza s1999xx (#27554) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ha másolod, átviszi a szöveget, hiába van itt szmájli. Egyébként még csak a kezdőbe sem küldött senki, hanem adott egy wikis linket a fork bomb-hoz. Szóval kétszer lőttél megint mellé.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#27556) sonar válasza s1999xx (#27554) üzenetére


sonar
addikt

Szerintem csak az időzítéssel van a gond.
Ápr.1-én ütött volna ;)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27557) Vladi válasza sonar (#27556) üzenetére


Vladi
nagyúr

Inkább offba toljatok egy kamuhírt, hogy a debiant megveszi a microsft vagy ilyenek, csak semmi direkt kártékonyat. Még ha kutyafüle, akkor se. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27558) ubyegon2 válasza Jim Tonic (#27555) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De, sajnos quasi a Kezdőbe küldték az unatkozó kollégát..... :(

(#27554) s1999xx

Ilyennel szakmai topikban nem szórakozunk, a kezdők egyébként valóban kipróbálnak sok Kezdő topikban megjelenő parancsot, ezért nem ők a félkegyelműek szerintem, hanem aki oda beírja. Volt már persze ilyen az ottani perzekútorságom idején. Megfelelő jutalmazás nem maradt el.

Amit innen/onnan kimásolnak, az úgy néz ki, ahogy a második sorban látod.

: ( -> :(

: ( -> :(

[ Szerkesztve ]

(#27560) ubyegon2 válasza s1999xx (#27559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem a Kezdőbe írtad, hanem ide! (szerencse, hogy nem hagytad magad áttolni a Kezdőbe) ;)
Itt meg azért csak kiszúrják. Még én is egyből felismertem laikus gui-nokedliként.

(#27561) drup


drup
junior tag

Tudna segiteni valaki, hogy linux mint altal letrehozott indulo menuben hogyan tudom megvaltoztatni a listaelemek sorrendjet?
Kezdoben kerdeztem par naja, de nincs valasz. :((

(#27562) ubyegon2 válasza drup (#27561) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezdoben kerdeztem par naja, de nincs valasz.

Nem kérdeztél ilyet a Kezdőben! A GRUB sorrenddel volt valami érthetetlen gondod, de válaszoltak is, hogy ezt még inkább hagynod kéne. Alapvetően annyira nehezen megfejthető néhány kérdésed a Kezdőben, nem lenne rossz pontosabban kérdezni, akkor lesz válasz is!

Ha most sem az Inditómenü-ről van szó, hanem a GRUB sorrendről.....igen jószándékkal mondom, a GRUB-ot még egy darabig nem akarod szerkesztgetni. Most még azt gyakorold, hogy mások számára is megfejthető legyen a kérdésed. ;)

[ Szerkesztve ]

(#27563) drup válasza ubyegon2 (#27562) üzenetére


drup
junior tag

Tudja a fene, mirol beszelsz, nekem azt mondtak, az indulo menut a linuxban grub-nak hivjak.

Egyertelmuen irtam, aki tud olvasni, megerti, aki meg csak jatssza az eszet, az ilyeneket valaszol, mint te.

Na, megyek aludni, ha vegre valaki valaszol, megkoszonom, ha nem, legalabb ne baszakodjatok bvelem, eleg bajom van az unnepek elott.

(#27564) bambano válasza drup (#27561) üzenetére


bambano
titán

a /etc/grub.d-ben levő fájlok sorrendjét cseréld fel azáltal, hogy a nevüket elkezdő számokat cseréled.
utána update-grub

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27565) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok,
Írtam egy pici kis python progit, amit nem akartam crontab-ba írni, így egy végtelen ciklusba fut.
Indítani az rc.local-al indul igy: /root/scripts/check.py &
Szépen működik is a progi, de 3-4 naponta valamiért leáll. Van erre valami log hogy a rendszer lövi-e le olykor vagy mit történhet?

[ Szerkesztve ]

(#27566) ubyegon2 válasza drup (#27563) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem lenne gond, ha a stílusodat finomítanád. Veled sem beszélt úgy senki, mint ha tanyán disznókat hajtanál.....

Sajnos Linux esetén a hibaelhárításhoz pontosan kell fogalmazni, ha ezt te észjátszásnak érzed, az elég komoly probléma. :((

Olvass majd utána, mi a rendszerbetöltő és az indító menü között a különbség.

[ Szerkesztve ]

(#27567) 0xmilan válasza Pulsar (#27565) üzenetére


0xmilan
addikt

/root/scripts/check.py &>/tmp/checklog.txt &
Igy lesz log.

(#27568) Pulsar válasza 0xmilan (#27567) üzenetére


Pulsar
veterán

köszönöm szépen :R a megoldást olvasva elég amatőr kérdés volt, ez nekem is eszembe juthatott volna :D

(#27569) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Egy kis segítséget kérnék. Adott egy VirtualBox-os Ubuntu 18.04.1 Server. Kettő db hálókártyát adtam neki, van egy nat és egy belső. Az lenne a cél, hogy a belső hálókártyán is legyen net, osszon dhcp-t.
Ez alapján a tutorial alapján próbáltam.



Valami még nem jó, mert a szerver az kilát a netre továbbra is, de a kliens(win7) nem. A dhcp beállításokat megkapja. A kliens tudja pingelni az Ubuntu szervert, de az Ubuntu nem tudja a klienst.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27570) drup válasza bambano (#27564) üzenetére


drup
junior tag

:R
Rament par oram, de vegre tisztaba jottem a root jelszoval is, a mint 17-el eleg egyedi, de nekem tetszik. :K

(#27571) drup


drup
junior tag

Ha mar vegre szabadon irhatok, nyitok egy uj tipusu problema megoldasra.;)

Ketfele Drupalt kellene telepiteni linuxra ugy, hogy ne lassak egymast es ne frissuljenek, ertelemszeruen egszerre csak az egyik mukodhet.
A lenyeg az, hogy az egiknek PHP 5.6 a masiknak PHP 7.2 allatt kell mennie.

Win-en ez XAMPP reven megoldhato localhostos megoldassal, biztonsag kedveert akar webkapcsolat kiiktatasaval a tesztek idejere.

Linuxra mi a megoldas?
Drupalos forumon kerdeztem, de nem is ertettek a kerdest.

(#27572) sonar válasza Victoryus (#27569) üzenetére


sonar
addikt

Innen úgy tünik, hogy a gateway-t rosszul adtad meg.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27573) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Windows szerveren a külső kártya átjárója volt a belsőé is. Akkor itt mi legyen, hogy működjön?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27574) sonar válasza Victoryus (#27573) üzenetére


sonar
addikt

De az ip route meg a halókártya konfigjaban más IP van

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27575) sonar válasza sonar (#27574) üzenetére


sonar
addikt

Meg gw csak az lehet ami illeszkedik az adott hálóra. Tehát 192../24 hálóban nem adhatsz meg azon kívüli ip-t, mint gw.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27576) Victoryus válasza sonar (#27575) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ha azon belüli gatewayt adok meg, akkor meg nem lát ki a netre. Kipróbáltam már elég sok variációt. Miért keveri össze a 2 hálókártya adatait egyáltalán? Nem értem miért nem tud pingelni más gépet. Win7 átjáró nélkül is tud pingelni gyakorlatilag.
Nézem tutorialokat, de majdnem mind egy kártyával mutatja be, meg elhadarja az egészet, meg ők se értik mit csinálnak nekem az jött le belőle.
Ha eltekintünk a virtual boxtól akkor is tudni kéne pingelnie egymást 2 ubuntunak.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27577) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi lehet a gond, ha a grub után rögtön ezzel elszáll a boot?

error: couldn't find suitable memory target.

Ez egy Linux Mint, amire kézzel telepítettem a 4.19.9 kernelt, amivel megy is gond nélkül.
A kernel innen van: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.19.9/

Mivel egy kernel driver javítást szeretnék kipróbálni, így leszedtem ugyaninnen a kernel forrását:
git clone git://git.launchpad.net/~ubuntu-kernel-test/ubuntu/+source/linux/+git/mainline-crack v4.19.9

Aztán a /boot alól kimásoltam az ehhez a kernelhez tartozó .config fájlt, amit bemásoltam a kernel mappájába. Aztán make menuconfig-al betöltöttem a konfig fájlt és csak annyi konfigot módosítottam, hogy adja hozzá a teszt2 nevet a kernel név sztringjéhez.
Megcsináltam a .c fájl módosítást, majd lefordítottam és telepítettem az egészet így:
make
sudo make modules_install
sudo make install

Ez után látszólag minden rendben megtörtént, a teszt2-es kernelt hozzáadta a grub a listához de mégsem működik, azt a hibát kapom amit fent láttok. Google nem segített kinyomozni mi lehet a gond.

Egy újabb sudo update-grub se változtatott semmin.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27578) sonar válasza Victoryus (#27576) üzenetére


sonar
addikt

Nézd nem tudom mit csináltál pontosan, az általad linkelt tutoriál is jó, de a képek szerint nem azt csináltad.
gw meg csak azonos subnetben lehet.
tracert/traceroute, mtr programokkal meg tudod nézni, hogy merre is mennek a csomagok.
És mélyedj el a hálózati alapokban.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27579) drup válasza CPT.Pirk (#27577) üzenetére


drup
junior tag

Webes gyorskereses szerint nekem ugy tunik, hogy ezt a hibat 2012-ben jelentettek eloszor itt:
2012 Oct
es azota sincs megoldas, 2018 februarba mar sokan kerdeztek, de nincsenek valaszok:
Ubuntu 17

Nem vagy otthon angolban, de nekem ugy tunik, eszerint a hibajelentes szerint Ubuntu 18 a megoldas nvidia teren volt.

(#27580) CPT.Pirk válasza drup (#27579) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ezeket a linkeket én is néztem csak nem jutottam velük sokra. Ez egy tablet, csak Inteles cuccokkal.

Valami esetleg a build környezettben térhet el, mert a forrás azonos azzal, amiből az egyébként működő binárisokat csinálják.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27581) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#27580) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ohh basszus, kihagytam a git link alatt említett 5 patch telepítését... :U

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27582) Vladi válasza CPT.Pirk (#27581) üzenetére


Vladi
nagyúr

nahbakker, pont ezt akartam kérdezni, hogy megpecselni nem kell a vaníliát? :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27583) CPT.Pirk válasza Vladi (#27582) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Órák kérdése és kiderül. Egy 2 wattos z3795 atom procin fordul a kód. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27584) drup válasza CPT.Pirk (#27583) üzenetére


drup
junior tag

Akkor hadd legyen annyi jutalmam, hogy leirod nekem, hogy meg is ertsem, hogy milyen git kod, minek a pecse es milyon kodot kell megforgatni es miert pont 2 watton a megoldashoz? :F

(#27585) Vladi válasza CPT.Pirk (#27583) üzenetére


Vladi
nagyúr

:D

Ez a tabletre megy? Volt valami lyen projekted.
Erre van nekem hp z600-am, 16 szállal. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27586) CPT.Pirk válasza Vladi (#27585) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a tabletes sztori, amit itt beszéltünk: https://prohardver.hu/tema/a_nagy_linux_topic/hsz_27476-27487.html

Azóta írtam a kódban talált Inteles email címre ezzel a problémával, onnan hamar kaptam választ és be is cczte az egyik kollégáját is, így most az Intel két fejlesztőmérnökével levelezek. Tőlük jött a tipp, hogy hogyan kellene megcsinálni egy quirk-et erre. Ismerik a jelenséget, a Lenovo tabletjeinél szintén ezt kell alkalmazni.
Most megírtam a módosításokat, csak le kell fordítani és tesztelni. Ott még nem tartok, hogy mindezt távoli gépről csináljam (pedig itt van a 12 szálas Ryzen a gépben), így a tableten húztam fel a build környezetet.

Még hátra van, hogy a realtekkel is levelezzek, mert egy érdekes kérdés, hogy miért működik Windows alatt a hangcsip, ha egyszer nem az, aminek mondja őt az acpi. Az Inteles srácok arra gondolnak, hogy valószínüleg regiszter szinten (?nagyjából?) egyforma a két csip, ezért megy...

drup:
Azt a hibát követtem el, hogy letöltöttem a forrást a git repóból, de nem követtem az utasításokat, mi szerint az alatta linkelt 5 patch-et sorban egymás után fel kell tenni, mielőtt lefordítom a kódot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27587) Vladi válasza CPT.Pirk (#27586) üzenetére


Vladi
nagyúr

Bloggyanús a történet. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27588) Fecogame


Fecogame
veterán

Itt a 2. válaszban felvázolt megoldás mennyire lehet hatékony port scan ellen?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#27589) CPT.Pirk válasza Vladi (#27587) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Inkább óda a bitistenhez lesz ebből.

A patchelt forrás se adott bootolható végeredményt, ráadásul szerintem azért, mert már a kernel konfigurátor is azt mondja, hogy 4.20 RC6 kernelt konfigurál, hiába van szó a 4.19.6 vagy 4.19.9 forrásról. Amit a make install feltesz, annak 4.20... lesz a neve és a grub a ramdisk betöltésekor elhal, hogy nem talál ilyet.

Most szedem le a 4.20 RC6 forrását és lefordítom azt. Hátha azzal már jó lesz. Ilyennel még nem találkoztam, hogy a kernel konfigurátora ne lenne összhangban a forrással.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27590) Jim Tonic válasza Fecogame (#27588) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nekem jónak tűnik. Azért az utolsó válaszra is vess egy pillantást.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#27591) Siriusb


Siriusb
veterán

Hátha valakinek van jobb ötlete a megvalósításra: a héten kitaláltam, hogy egy könyvtárról automatikusan napi szinten készítek "incremental backup"-ot tar-ral. A lényegi rész:
tar -cJvvg $UTVONAL/$SNAR -f $UTVONAL/$TAR -C /mnt/blabla konyvtar &>>$UTVONAL/$NEV.log

A cél az, hogy könnyen vissza tudjam keresni, mikor változott egy fájl és megtekinteni a korábbi verziókat, amit a log-ból könnyen ki is tudok nyerni. Ami piszkálja a csőröm, hogy akkor is létrejön egy tömörített állomány, ha nem volt változás, s eme állomány csak a könyvtárstruktúrát tartalmazza. Van valami olyan kapcsoló, amivel ezt az üresjáratot el tudom kerülni? Vagy jobb megoldás?

(#27592) sonar válasza Siriusb (#27591) üzenetére


sonar
addikt

Szerintem erre a feladatra a duplicity vagy az rdiff-backup jobb megoldás.
Esetleg nézd meg őket.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27593) Siriusb válasza sonar (#27592) üzenetére


Siriusb
veterán

Huh, rdiff-et már el is feledtem, hogy létezik. :)
Köszi, kipróbálom a javasoltakat, úgy nézem, végülis mindkettő tudja, amit kell, így első nekifutásra nem láttam át, egy konkrét fájl változatait hogy tudom kilistázni velük, de majd kiderül.
Mindkettő elegánsabb megoldás, mint az enyém. ;)

(#27594) bambano válasza CPT.Pirk (#27589) üzenetére


bambano
titán

a patch átírhat kernel verziót.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27595) Victoryus válasza sonar (#27578) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ok, átnéztem mindent újra, és tényleg én szúrtam el. :W
Ezúttal minden kliens host-only hálózatot kapott, az ubi szerver még natot is. Nézem, Win7 megint tudja pingelni, ubi viszont nem... Na, mondom megint nem jó. Kipróbáltam ubuntu desktoppal is. Ping oda-vissza ok, Win7 -et nem tudja pingelni az se. Akkor az ubuntuk rendben vannak, host-only dhcp megy szépen. A win7 kapott netet valamelyik nap, mikor a Win2012-vel tesztelgettem, és persze egyből frissített, visszakapcsolta a tűzfalát, pingelést letiltotta... Ennyi. Most már mindent tesztelek több klienssel is.
Kérdésem biztos lesz még, nekiugrok a routingnak, hogy az ubuntu szerveren keresztül legyen net a belső hálón is.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27596) Vladi válasza CPT.Pirk (#27589) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fogod, visszanevezed? VAgy grubba átírod?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#27597) CPT.Pirk válasza Vladi (#27596) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megnéztem, a grub.cfg-ben a vmlinuz és az initrd fájlok nevei egyeznek azzal, amik a /boot alatt vannak. Annyi eltérést fedeztem eddig fel mindössze, hogy az általam fordított vmlinuz fájlok application/octet-stream helyett application/x-ms-dos-executable típusúak. Nem tudom, ez számít-e.

bambano: hmm.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27598) drup válasza CPT.Pirk (#27586) üzenetére


drup
junior tag

Koszonom.

Akkor talan a linuxosoknak is meg lehetne irni, hogyha ilyen hibauzenetet kapnak, akkor valami alapveto gond van driverekkel vagy patch-okkal, vagy pecsekkel.
Furcsa, hogy hat eve nincs ra valasz.

(#27599) CPT.Pirk válasza drup (#27598) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én már nem tudom mi van. A 4.20 lefordított verziója se tud bootolni, ugyanaz a hiba...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27600) Dave™


Dave™
nagyúr

Sziasztok!

rsync push-t szeretnék ssh-n keresztül, meghatározott porton át, a forrás egy Ubuntu szerver, a cél egy LibbreELEC-et futtató Raspberry. A gond az, hogy csak a pull megy, vagyis ha a Raspberryre bejelentkezve onnan fogadom az Ubunturól az adatokat, a másik irány (push) nem, azt írja, hogy nem található az rsync. Sejtem is, hogy miért: a LibreELEC alatt az rsync pluginként települ, és ott kiadva felismeri a parancsot, viszont scriptben már a teljes elérési utat kellene megadni, ahogyan itt is írják. A megoldás valami olyasmi lehet, ahol a szintaxisban valahol meg van adva a célállomás rsync teljes elérési útja, ezt viszont nem tudom hogyan kellene megadni.

rsync -v -e "ssh -pxxxx" ~/dir1 username@remote_host:destination_directory

Köszi!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.