Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27901) Jester01 válasza ricsi99 (#27899) üzenetére


Jester01
veterán

Nem ugyanaz, disztrónként eltérő. Live rendszer alatt meg nem sok értelme van a konfig fájlt szerkeszteni mert az úgyis elveszik reboot után.

De ha úgy gondolod akkor debian alap esetén, ha nincs guis network manager izé ami felülírja akkor az /etc/network/interfaces-be kell felvenni olyasmit, hogy

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.100.1/24

Persze az interface és a cím az változhat. Az /etc/sysctl.conf-ban pedig engedélyezni kell az ip forwardot a komment jel törlésével:

# Uncomment the next line to enable packet forwarding for IPv4
net.ipv4.ip_forward=1

Ha mindez megvolt akkor sysctl -p és ifup eth0 majd a routernek be kell állítani egy ugyanezen a hálón lévő ip címet és átjárónak megadni a laptop címét, dns-nek pedig az internet szolgáltató dns-t vagy a 8.8.8.8-at.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#27903) Jester01 válasza s1999xx (#27902) üzenetére


Jester01
veterán

Igen azt én is írtam, hogy be lehet kattintani. A wifi-vel/mobilnettel nem foglalkoztam mert azt mondta az megy magától.

Jester

(#27904) ricsi99 válasza Jester01 (#27901) üzenetére


ricsi99
addikt

Ez már kb érthető este neki is is esek,
még 1 kérdés
ezt is valami szövegszerkeztőböl lehet szerkeszteni mint dos /windows alatt a .bat /.sys filet?

Router nem probléma hardware-ban erős vagyok: D

Ha nem kell a live rendszert sem akarom ujra inditgatni... linux alatt gondolom nem is kell ... beállitgatom és megy. Wint10- meg hagyjuk... ha muszáj teszek mele ideigleinesen egy hdd-t-t és felrakok egy rendszert ,ha muszáj.
4-5 éve egyszer rá voltam szurulva a s szomszéd netjére és a blacktrack majd 6 napig futott mire hozzájutottam a megfelelö név /jelszó párositásra. :D

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#27905) Jester01 válasza ricsi99 (#27904) üzenetére


Jester01
veterán

Igen ezek szöveges fájlok.

Jester

(#27906) ricsi99 válasza s1999xx (#27902) üzenetére


ricsi99
addikt

Véleményem szerint a hubuntu egy összetákolt vacak ,semmi kedvem már az alapokat elrontani.
Verzióként minden picit más felületen elérhető...ismerek egy két user-t aki ezen dolgozik/netezik ....hw téren szoktam segíteni de magától a rendszertől még a bagjos korszaktól irtózom.
Azt sem akarom megtanulni ,hogy mit hova kattingassak mert erre meg ott a win ha szórakozni/kattingatni akarok.
Wifi sem lessz ...nem tudom honnét veszed...másik topicban is leirtam... a pc-usb keresztül kapja a netet és csók ,ezt tovább adni ethernetre és kész.
pfsense-t már gyorsba megnéztem... de ott elbukott hogy nem érzékelte a bejövö usb kapcsolatot

[ Szerkesztve ]

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#27908) ricsi99 válasza s1999xx (#27907) üzenetére


ricsi99
addikt

Kinek a pap kinek a papné...
Ha végigolvastad volna akkor láttad volna ,hogy a végén vagy egy bekonfigurált router ami megcsinálja a tökéletes hálózatot

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#27909) bambano válasza ricsi99 (#27888) üzenetére


bambano
titán

"Nem lényeg szinte semmi ,nem kell dns -server /tüzfal... mögé akasztok egy routert - problem solved.": ezt kifejtenéd bővebben? ha tudnál mögé akasztani egy routert, akkor minek a notebook?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27910) Jester01 válasza bambano (#27909) üzenetére


Jester01
veterán

#27892: azért kell neki mert abba van dugva usb-vel a telefon amin jön a net. Gondolom a router nem tud ilyet.

Jester

(#27911) Frawly válasza ricsi99 (#27906) üzenetére


Frawly
veterán

Leírom még egyszer, hogy itt senkit nem érdekel az Ubuntu. Próbálhatsz más disztrót, Mint, Manjaro. Az Ubuntut én sem szeretem, de arra jó, hogy telepítés nélkül, Live módban próbálkozz vele teljesen kezdőként, hiszen pont a kezdőknek készítik. Ahhoz, amit te akarsz, még feltelepíteni sem kell a gépre, elmondások szerint 2-3 hétig kell csak átmeneti megoldásnak, így nem értem mit érdekel az most téged, hogy fél évente felületet váltanak. Ami egyébként nem igaz, mert 2004-2010-ig Gnome2-őt használtak, aztán 2010-2018-ig Unity-felületet, majd most meg 2018-tól előre láthatóan egy minimum 6-8 évig Gnome3 lesz a felület, és a grafikus dizájn meg a működés nem változott a 2010-es unity-s állapotokhoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#27913) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok,

telepítettem a szerveremre egy postfix-et és egy Dovecot-ot.
többé kevésbé működik is.
a kérdésem az hogy a postfix-nek hogy tudom beállítani hogy smtp-n csak a domain alatt létező userek küldhessenek mailt. Tehát hogy autentikációt kérjen.

(#27914) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítségre volna szükségem. Egy home szerveren Ubuntu 18.04 Serverfutott 2x4TB HDD Raid1 társaságában.
Sajnos egy félreértés miatt USB-ről indított Ubuntu 18.04 Live Gparted-el le lettek törölve a partíciók és új GPT lett a HDD-re írva, de új partíciók nem lettek létrehozva még rajta.

Valami hasonló sémában szerepeltek a partíciók:
1. EFI ~ 200MB
2. kihagyás ~ 200MB (azt hiszem régebben GRUB volt itt)
3. RAID ~ 20GB (EXT4 mount /)
4. RAID ~ 3.8TB (EXT4 mount /hdd)

Pontos méreteket sajnos nem tudok.

Van valami mód arra, hogy visszahozzam a partíciókat az adatokkal? Újra össze kéne rakni a RAID1 tömböt és használni a rajta lévő EXT4 fájlrendszert.

(#27915) #68216320 válasza #68216320 (#27914) üzenetére


#68216320
törölt tag

Storno. Töröltem a francba... Nem küzdök vele.

(#27916) Dißnäëß válasza #68216320 (#27915) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát ja. Logikai hiba ellen nem véd.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#27917) #68216320 válasza Dißnäëß (#27916) üzenetére


#68216320
törölt tag

Az a bosszantó, hogy kipróbáltam UEFI/MBR win gépek esetében a törlést, de a TestDisk linux live-ról indítva hibátlanul visszahozta. Viszont az mdraid esetében nekem nem sikerült megoldanom a problémát. Persze lehet a "hozzánemértés" áldozata lettem, de sürgetett az idő. Viszont jó lenne megoldani a problémát egy teszt gépen, ha esetleg még 1x valami "zseni" csak úgy lazán eldobja a partíciókat egy új GPT kiírás mellett.

Sürgetett az idő, így is ~10órába telt a resync.

(#27918) Frawly válasza #68216320 (#27914) üzenetére


Frawly
veterán

Erre nincs megoldás szerintem. Felül lett írva, ha nem emlékszel a partíciós táblára, akkor utólag elég nehéz megtalálni a partíciós határokat. Ennek semmi köze nincs a RAID-hez, nem RAID-en is így van. Talán valami hex editorban megnyitva fájlfoglalási táblákat keresve vagy hasonló, de az is nagyon hardcore hekkerség.

Én pont hasonlók miatt vezettem be régen egy jó szokást: a partíciókat bizonyos séma mentén alakítom ki, mindig kézzel (nem bízok semmit automata telepítők automata particionálására): MBR-en csak a legutolsó partíció logikai, ha szükség van rá, egyébként csak elsődleges partíciókat használok, GPT esetén már ezzel nem kell szórakozni. Illetve a partíciókat egész MB-os (2048 darab 512 bájtos szektorral osztható) szektorhatárokon kezdem, és a partíciók mérete egész gigabájt, ami egyben 10-nek is többszöröse (tehát nincs olyan partíció, ami 231 vagy 232,5 GiB, kivéve a legutolsó, ami a lemez végéig tart), de a mai nagy lemezméreteknél már néha arra megyek rá, hogy 50-nek vagy 100-nak is többszöröse legyen. Így ha el is csesződne a partíciós tábla, akkor is létre tudom hozni fejből, szépen végigmegyek rajta, hogy az első partíció 2048 szektortól kezdődött, és mondjuk 30 GiB volt, ami 30720 MiB, ami 32 212 254 720 bájt, ami 62 914 560 szektor). A következő partíció meg mondjuk 250 GiB, és annak is utánaszámolok. A végén meg az utolsó partíció a lemez végéig. Így pontosan rekonstruálni lehet a partíciókat, ha pl. megsérülne a partíciós tábla, nem kell azon szorongani, hogy nem tudom pontosan mekkora volt, meg hogy ott volt valami rés közötte.

(#27919) #68216320 válasza Frawly (#27918) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megtalálta ugyanúgy a GPT sémát és a partíciókat a típusokkal együtt, mint a win-es gépen a szintén GPT sémát. A probléma az volt, hogy visszaállítás után mégsem működött. A grub is panaszkodott indításkor, hogy nem klafa valami. Szóval az, hogy új GPT séma lett üresen kiírva még nem jelentette volna az adatvesztést. Valamiért a visszaállított raid nem lett olvasható, pedig mind az FS, mind a partition flag jó volt ahogy megtalálta.

(#27920) togvau


togvau
senior tag

Az mitől lehet, hogy tegnap SSH-n elérhető, és openvpn szerverként is elérhető gép, ma connection reset-et dob minden ssh csatlakozási próbálkozáskor, a vpn csatlakozást se fogadja, viszont simán torrentezik, aktív porttal.

Semmit nem állítottam rajta.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#27922) togvau válasza s1999xx (#27921) üzenetére


togvau
senior tag

Fail2ban elvileg nincs, meg az amúgy is ip-re szűr, és 4-ről próbáltam belépni.

Router úgy állítódott el, hogy a nyitott torrent port megmaradt, de a ssh, vpn port nem? Nem túl valószínű :)

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#27923) togvau válasza togvau (#27922) üzenetére


togvau
senior tag

Amúgy is, ha zárt a port, akkor connection refused, de most reset van

hitler, sztálin, micro usb

(#27926) togvau válasza s1999xx (#27925) üzenetére


togvau
senior tag

Ez egy celeroncsos kisgép, akksis órával, x86-64-es stretch-el.

A router meg egy szolgáltatói ZTE ont.
Sshnál engedi a kapcsolatot, connection established, de rögtön kivágja.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#27928) Frawly válasza #68216320 (#27919) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, így már értem. Akkor mégis a RAID tömb volt a baj, hogy volt rajta adat, erre valaki a lemezeket nem RAID-ként használva beléjük írt egy üres GPT partíciós táblát, ami tönkretettte az egyik lemezen a RAID tömböt, amit így nem lehetett visszaállítani. Ez ellen nincs megoldás, kő kemény user error, a kezét kell levágni annak, aki ilyeneket csinál.

(#27929) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok, vettem egy kis VPS-t hobbi célra, Debian, totál alap install (Testing). Tennék rá egy Xfce desktopot, amit ssh-n keresztül telepítenék úgy, hogy mivel nincs grafikus felületem, nem tudom, egyáltalán meg lehet-e lépni és mûködne-e.

Ha megvan, valami "távoli asztal" megoldással lépegetnék be rá ssh tunnelen keresztül itthonról (putty-al).

Hogyan telepítsem kb ?

Célom az, hogy amikor kilépek belôle, akkor is fussanak tovább a grafikus felületen a progik, mintha csak a monitort kapcsolnám ki, ha fizikai gép lenne.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#27930) Frawly válasza Dißnäëß (#27929) üzenetére


Frawly
veterán

Szerverre minek grafikus felület? Főleg Xfce, ami komplett DE.

Szerveren SSH-val kell ügyködni. Attól még futhat sok olyan program, amit grafikusnak hiszel, pl. virtuális gép.

(#27931) Dißnäëß válasza Frawly (#27930) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem lettem előrébb, de köszi..

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#27932) Jester01 válasza Dißnäëß (#27929) üzenetére


Jester01
veterán

xrdp

Jester

(#27933) togvau válasza s1999xx (#27927) üzenetére


togvau
senior tag

A rejtély megoldása, egy legalja, gagyi ipari hulladék a kingston nevű dzsunka gyártótól.
Egyszerűen kihalt alóla az ssd, ami 2 hétig bírta, IO erroros egyáltalán nem olvasható, csak felismerhető.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#27934) sonar válasza Dißnäëß (#27929) üzenetére


sonar
addikt

Ubuntu 16.04-en én így csináltam, debiánnal is vmi hasonló lesz. Működni fog amit elképzeltél csak lehet faragni kell egy picit.
apt-get install xubuntu-desktop
sudo add-apt-repository ppa:hermlnx/xrdp
sudo apt-get update
sudo apt-get install xrdp
systemctl enable xrdp

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27936) togvau válasza s1999xx (#27935) üzenetére


togvau
senior tag

Miért lenne az, ha minden működik rajta kívül. Kábel nincs, mert Msata.

Egyébként a debian linux hálózatkezelése most már ennyire bugos? Két különböző gép debiannal, elindítva hol elérhető a hálózaton, hol nem. Annyira hogy mintha nem is lenne bedugva, pedig link van, és villog is egymásnak a routerrel, mégse látszik, még pingelni sem lehet. Az egyik gép olyan, ami több mint 1 éve ugyan azon a porton lóg, kábel csere is volt, és nincs olyan hogy közben megszakad, aztán visszajön, hanem újraindításonként (konnektorból kihúzásonként, mivel ssh-n kívül máshogy nem elérhető), változik. Vagy elérhető, és úgy is marad, vagy nem, és úgy is marad.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#27938) togvau


togvau
senior tag

mivel lehet lementeni bármilyen tárról, boot dolgokat, partició táblát is tartalmazó imaget, ami a szemetet nem veszi bele az image-ba (tehát a nem használt blokkokat, szóval figyeli mi van a fájlrendszer adatbázisában. ext4-et kéne menteni, fat32 efi particióstul, meg az se lenne rossz ha ntfs-t is tud.

hitler, sztálin, micro usb

(#27939) bambano válasza togvau (#27938) üzenetére


bambano
titán

írd felül az üres helyet nullával, utána mentsd le az egész partíciót és tömörítsd be.
esetleg ghost for linux.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27940) Victoryus válasza sonar (#27637) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Újra végig akartam gyakorolni a routing beállítást, de ezúttal nem sikerült megcsinálni. Ugyanúgy csináltam mindent, mint a múltkor, csak most frissebb az Ubuntu: ubuntu-18.04.2-live-server-amd64.iso
Ezt a hibát kapom, amikor lekérdezem a statuszát:

Ami fura, hogy a sudo systemctl enable rc-local és sudo systemctl start rc-local.service parancsokra nem ad hibát. De nem is működik a routing, a kliensek nem tudnak kifelé pingelni, nem kapnak netet.
Van /etc/systemd/system/rc-local.service fájlom, ugyanúgy, mint a múltkor.
[Unit]
Description=/etc/rc.local Compatibility
ConditionPathExists=/etc/rc.local

[Service]
Type=forking
ExecStart=/etc/rc.local start
TimeoutSec=0
StandardOutput=tty
RemainAfterExit=yes
SysVStartPriority=99

[Install]
WantedBy=multi-user.target

/etc/rc.local
#!/bin/bash
# /etc/rc.local
# Default policy to drop all incoming packets.
iptables -P INPUT DROP
iptables -P FORWARD DROP
# Accept incoming packets from localhost and the LAN interface.
iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -i enp0s8 -j ACCEPT
# Accept incoming packets from the WAN if the router initiated the connection.
iptables -A INPUT -i enp0s3 -m conntrack \
–ctstate ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
# Forward LAN packets to the WAN.
iptables -A FORWARD -i enp0s8 -o enp0s3 -j ACCEPT
# Forward WAN packets to the LAN if the LAN initiated the connection.
iptables -A FORWARD -i enp0s3 -o enp0s8 -m conntrack \
–ctstate ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
# NAT traffic going out the WAN interface.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o enp0s3 -j MASQUERADE
# rc.local needs to exit with 0
exit 0

A futtatási jogokat is megadtam. UFW engedélyezve van. A szerveren megy egy bind9 meg egy isc-dhcp-server, plusz van ssh is.
Lehet, hogy valamit változtattak az Ubuntun? Az előzőben az ssh-t se kérdezte telepítéskor, most meg igen.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27941) Victoryus válasza Victoryus (#27940) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ahogy nézem ezt az rc.local-t nem is ajánlják már a 16-os Ubuntu óta. Akkor másként kérdezem: mivel lehet megoldani a routingot, amit ezzel az elavult módszerrel csináltam eddig?
Tehát van egy esp0s3 hálókártyám, meg egy esp0s8-as. Az első a külső hálóé, kilát az internetre, a másik a belső hálóé, ami nem lát ki az internetre alapból. Tehát azt szeretném, hogy legyen csomag továbbítás a kettő között.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27942) bambano válasza Victoryus (#27941) üzenetére


bambano
titán

a csomagtovábbítást a /etc/sysct.d/-be rakott fájllal kell bekapcsolni.
egyéb cuccokat én a /etc/network/interfaces fájlba az up parancshoz teszem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27943) Frawly válasza bambano (#27939) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt egyébként hogy kell? Mármint az üres helyet nullákkal felülírni. Ez engem is érdekelne.

(#27944) bambano válasza Frawly (#27943) üzenetére


bambano
titán

belépsz egy könyvtárba a lemezen, mindegy, melyikbe.
dd if=/dev/zero of=test.dd bs=1M &

majd pár másodperc várakozás után rm test.dd

és megvárod, hogy lefusson a dd. mivel már letörölted a könyvtárbejegyzést, ezért amikor a dd kilép, felszabadítja a helyet. viszont a kinullázott terület jól tömöríthető.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27945) Victoryus válasza bambano (#27942) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Végül megoldottam egy leírás alapján, most működik.
Két konfigurációs fájlt kell beállítani: 

sudo nano /etc/default/ufw 
DEFAULT_FORWARD_POLICY="ACCEPT"

sudo nano /etc/ufw/sysctl.conf 

ki kell venni a kommenteket:
net/ipv4/ip_forward=1
net/ipv4/conf/all/forwarding=1
net/ipv6/conf/default/forwarding=1 # if using IPv6

Adjuk hozzá az új szabályt a /etc/ufw/before.rules fájlhoz, a tetejére a kommentes rész után:

sudo nano /etc/ufw/before.rules

# nat Table rules
*nat
:POSTROUTING ACCEPT [0:0]
# Forward traffic from enp0s8 to enp0s3
-A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -o enp0s3 -j MASQUERADE
COMMIT

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#27946) Frawly válasza bambano (#27944) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz, ez elég jó ötlet. Legközelebb, ha ilyet csinálok, én is meglépem.

(#27947) Dißnäëß válasza Jester01 (#27932) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:R és sonar-nak is.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#27948) kovaax válasza sonar (#27934) üzenetére


kovaax
őstag

Legalább annyira lesz hasonló, mint én meg Rocco Siffredi...

apt-get install xfce4 xrdp
systemctl enable xrdp

Szerk.: xrdp-t nem ismerem, annak lehet kell még más is.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#27949) sonar válasza kovaax (#27948) üzenetére


sonar
addikt

A beépitett repo általában régi xrdp-t tartalmaz és sokminden nem fog menni. Ajánlom amit lentebb írtam v git - ről telepíteni. Sima xfce mellé még vmi display manager is kellene, hogy loginolni is tudjon

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#27950) ontheground válasza togvau (#27938) üzenetére


ontheground
tag

Clonezilla Live

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.