Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28451) Frawly válasza Doky586 (#28450) üzenetére


Frawly
veterán

Nyugi, a Linux Mint is dobni fogja a 20-as kiadásban. Nem a Mint döntése, hanem az Ubuntu szünteti meg, és mivel azonos tárolókat használnak, lévén a Mint az Ubuntura épül, így Minten sem lesz elérhető.

Fel tudsz tenni egyébként Arch32-őt rá. Vagy ha van rá idegrendszered, akkor Gentoot is bármikor fel tudsz tenni 32 bitre.

(#28452) vargalex válasza ubyegon2 (#28440) üzenetére


vargalex
félisten

Speciel Arch Linux alatt AUR-ból telepíthető. Persze a "de minek" itt is érvényes.

Alex

(#28453) Frawly válasza Frawly (#28449) üzenetére


Frawly
veterán

Bár így visszaolvasva magam, asztali gépen a CentOS 6 lehet nem jó ötlet. Szerintem már a böngészők is olyan régiek benne, hogy egy csomó weboldalt nem jól jelenítenek meg.

@vargalex: Az AUR-ból letöltött hdsentinel is a hdsentinel weboldaláról letöltött bináris. Az AUR script csak automatizálja a beszerzési folyamatot, letölti a weboldalról, pacman csomagot gyúr belőle, amit telepít. Azzal egyetértek, hogy inkább a „minek” kérdéses itt.

(#28454) vargalex válasza Frawly (#28453) üzenetére


vargalex
félisten

Ez igaz, csak arra reagáltam, hogy itt azért mégsem kell kézzel letöltögetni. Elintézni a csomagtelepítő.

Alex

(#28455) Doky586 válasza Sonja (#28438) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm. Igen. egyes. [kép]

(#28456) Fecogame válasza Frawly (#28441) üzenetére


Fecogame
veterán

Ha már a HDS témánál tartunk... smartctl-el hogyan lehet megnézni, hogy mennyire életképes a winyó? Jelenleg van egy scriptem, ami a HDS-ből kiolvassa, hogy 100%-os-e a HDD. Ha nem, akkor értesít.

Ugyanezt smartctl-el hogyan lehet megoldani?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28457) lev258 válasza Fecogame (#28456) üzenetére


lev258
veterán

Egyszer olvastam valamit a témában. Arról szólt, hogy a HDS %-os kijelzése arra épül, hogy az évek alatt egy hatalmas adatbázist építettek ki különféle gyártók merevlemezeiről, azok adataiból (pl. S.M.A.R.T.). Tehát lényegében ugyanazt olvassa ki, mint a smartctl, csak van hozzá egy komoly statisztikája, amiből kiolvassa, hány %-nak felel meg. Ezt sajnos semmilyen más program nem tudja, az adatbázis hiánya miatt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28458) #68216320


#68216320
törölt tag

Ismertek olyan free Instant Messenger Server-t, ami linux server-re telepíthető és van hozzá android IM App?
Szeretnék egy privát csevegőt használni, amit csak bizonyos kliensek használhatnak.
Jó lenne, ha Open Source lenne.

(#28459) emvy válasza #68216320 (#28458) üzenetére


emvy
nagyúr

Riot, RocketChat. Mattermost.

while (!sleep) sheep++;

(#28460) #68216320 válasza emvy (#28459) üzenetére


#68216320
törölt tag

Éppen az OpenFire-t nézegetem. Ez rossz választás lenne valamilyen XMPP/Jabber klienssel? Android-ra látok több klienst is.

Illetve a Riot nem csak kliens? Szerver része is van amit saját kiszolgálóra tehetek?

[ Szerkesztve ]

(#28461) emvy válasza #68216320 (#28460) üzenetére


emvy
nagyúr

A sima XMPP protokoll kevesbe alkalmas mobilos felhasznalasra, mint amiket irtam lent. A Riot a Matrix protokoll kliense, szerverbol tobb van, pl. https://github.com/matrix-org/synapse/blob/master/INSTALL.md.

while (!sleep) sheep++;

(#28462) mobal válasza emvy (#28461) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Miért kevésbé alkalmas?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#28463) emvy válasza mobal (#28462) üzenetére


emvy
nagyúr

Energiaigenyesebb. (A meglevo implementaciok, legalabbis.)

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#28464) #68216320 válasza emvy (#28461) üzenetére


#68216320
törölt tag

Egyelőre saját gépen csinálok a linkelt server-el egy próbát és a Riot-nál megpróbálom azt használni.

(#28465) emvy válasza #68216320 (#28464) üzenetére


emvy
nagyúr

https://hub.docker.com/r/matrixdotorg/synapse/

while (!sleep) sheep++;

(#28466) mobal válasza emvy (#28463) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Jó tudni. A téma engem is érdekel. És szvsz. van alternatívával tapasztalatod?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#28467) Fecogame válasza Fecogame (#28456) üzenetére


Fecogame
veterán

Talán ez lesz a helyes megoldás:

sudo smartctl -t short /dev/sda

majd várni 2 percet, és megnézni az eredményt:

sudo smartctl -l selftest /dev/sda

Esetleg tudtok jobb megoldást? Long test alatt használható marad a HDD?

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28468) mobal válasza Fecogame (#28467) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Emlékeim szerint a long teszt alatt tudod használin a hdd-t.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#28469) #68216320 válasza emvy (#28465) üzenetére


#68216320
törölt tag

Docker nélkül tenném fel a gépre (dockerhez nem értek még). A leírásokban nginx van reverse proxy-ként, de a gépen már fut egy lamp. Gondolom akkor összeakad az apache2-vel, igaz? Jelenleg az kezeli a domain/subdomain állományt.

(#28470) emvy válasza #68216320 (#28469) üzenetére


emvy
nagyúr

Tedd fel Dockerrel, egyreszt koegyszeru, masreszt ugyis meg kell tanulnod, harmadreszt sokkal kevesebb szopas.

while (!sleep) sheep++;

(#28471) #68216320 válasza emvy (#28470) üzenetére


#68216320
törölt tag

Esetleg adnál valami linket, ha nem túl nagy kérés, ami alapján teljesen docker kezdőként szerinted meg tudnám csinálni?
Amúgy az nginx is docker-ben lenne? Mert ha nem akkor továbbra is gondot okozhat az apache2, ha jól gondolom.

Még soha nem konfigoltam/futtattam semmit dockerben.

(#28472) emvy válasza #68216320 (#28471) üzenetére


emvy
nagyúr

Igen, legyen minden konténerben. Mire kell leírás pontosan?

while (!sleep) sheep++;

(#28473) #68216320 válasza emvy (#28472) üzenetére


#68216320
törölt tag

Magam sem tudom :) Lehet az egész lamp cuccot docker-be kellett volna tenni...

Ez amúgy hogy működne? Apache-php-mysql külön-külön docker-ben? És a többi is? Nginx, matrix-synapse...

(#28474) kelna91


kelna91
senior tag

Sziasztok! Linuxhoz inkább az nvidia vagy az AMD kártyák az ajánlottak? Régen azt mondták nekem, hogy egyértelműen az Nvidiának jobb a támogatása, de most meg azt mondták a LTT-ben, hogy az AMD drivertámogatása jobb. Mi az igazság? Az új 2060 Super és a az új 5700 között kellene döntenem.

(#28475) bambano válasza #68216320 (#28473) üzenetére


bambano
titán

1. szerintem lesz elég bajod a cuccal, totálisan felesleges még egy dockerrel is bonyolítani az életedet.
2. ha van fent lamp, akkor valóban igaz, hogyha felraknád az nginx-et is, akkor összeakadnának, de minek raknád fel, ha van fent apacs. azt a feladatot, amit az nginx-re bíznak, megoldja az apacs is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28476) emvy válasza bambano (#28475) üzenetére


emvy
nagyúr

> 1. szerintem lesz elég bajod a cuccal, totálisan felesleges még egy dockerrel is bonyolítani az életedet.

Egyszerusiti az eletet, nem bonyolitja. Peldaul semmi gondot nem okoz 10 kulon apache meg 20 kulonbozo nginx egy gepen.

while (!sleep) sheep++;

(#28477) emvy válasza kelna91 (#28474) üzenetére


emvy
nagyúr

AMD.

while (!sleep) sheep++;

(#28478) Jester01 válasza emvy (#28477) üzenetére


Jester01
veterán

3 év után sikerült végre stabilra írni a drivert ... legalábbis nálam. :C

$ uptime
20:42:01 up 87 days, 3:58, 10 users, load average: 0.56, 0.69, 0.67
$ lspci | grep VGA
09:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Tonga PRO [Radeon R9 285/380] (rev f1)

5.0-ás kernel előtt egy-két hetente lefagyott, sajnos a driver fejlesztők végül oda jutottak, hogy biztos hardverhiba.

Jester

(#28479) emvy válasza Jester01 (#28478) üzenetére


emvy
nagyúr

Stabilnak nem stabil, de hat ez van.

while (!sleep) sheep++;

(#28480) Fecogame


Fecogame
veterán

Samba elindulását hogyan tudom megakadályozni abban az esetben, ha adott meghajtó nincs felcsatolva?

Milyen úton induljak el a megoldás felé? Talán systemd fájl szerkesztése lesz a megoldás, csak még nem tudom hogyan.

Google sajnos nem segített, vagy csak rosszul kerestem.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28481) mobal válasza Fecogame (#28480) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

RequiresMountsFor ? Bár nem teszteltem csak gyors Google volt.

Szerk.: így most átolvasva és átgondolva lehet nem ez kell neked.

[ Szerkesztve ]

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#28482) kovaax válasza Fecogame (#28480) üzenetére


kovaax
őstag

Talán ez?

-=- There's no place like /home -=-

(#28483) Fecogame válasza kovaax (#28482) üzenetére


Fecogame
veterán

Itt lesz a megoldás, igen. :)

mobal, neked is köszönöm a segítséget! :R

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28484) bambano válasza Fecogame (#28483) üzenetére


bambano
titán

készülj fel rá lélekben, hogy nem egy, nem két systemd verzióban ez nem működik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28485) #68216320


#68216320
törölt tag

Virtual server-en szeretném kicsit visszafogni a MariaDB erőforrás használatát. Abszolút hobby célra használnám, a legminimálisabb konfiguráció elég lenne.
Tudnátok ebben segíteni, hogy milyen paramétereket vehetnék lejjebb?
Jelenleg ez van, default telepítést követően:

my.cnf
...
#
# * Fine Tuning
#
max_connections         = 100
connect_timeout         = 5
wait_timeout            = 600
max_allowed_packet      = 16M
thread_cache_size       = 128
sort_buffer_size        = 4M
bulk_insert_buffer_size = 16M
tmp_table_size          = 32M
max_heap_table_size     = 32M

#
# * MyISAM
#
# This replaces the startup script and checks MyISAM tables if needed
# the first time they are touched. On error, make copy and try a repair.
myisam_recover_options = BACKUP
key_buffer_size         = 128M
#open-files-limit       = 2000
table_open_cache        = 400
myisam_sort_buffer_size = 512M
concurrent_insert       = 2
read_buffer_size        = 2M
read_rnd_buffer_size    = 1M

#
# * Query Cache Configuration
#
# Cache only tiny result sets, so we can fit more in the query cache.
query_cache_limit               = 128K
query_cache_size                = 64M

#
# * InnoDB
#
# InnoDB is enabled by default with a 10MB datafile in /var/lib/mysql/.
# Read the manual for more InnoDB related options. There are many!
default_storage_engine  = InnoDB
# you can't just change log file size, requires special procedure
#innodb_log_file_size   = 50M
innodb_buffer_pool_size = 256M
innodb_log_buffer_size  = 8M
innodb_file_per_table   = 1
innodb_open_files       = 400
innodb_io_capacity      = 400
innodb_flush_method     = O_DIRECT

(#28486) Frawly válasza Fecogame (#28467) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, használható marad. Egyébként meg a HDS %-előrejelzése nagy baromság, benyögi hogy 100% és 900 nap van hátra a meghajtó életéből, közben meg még utána megy 9-10 évig. Nagy kamu az egész. A smartctl -a parancsot jobb használni helyette.

(#28487) Fecogame válasza Frawly (#28486) üzenetére


Fecogame
veterán

Beállítottam a scriptem, hogy a HDS-t és a smartctl által visszaadott értékeket is figyelje. Biztos, ami biztos :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28488) kelna91


kelna91
senior tag

A valós idejű sugárkövetés működik Linuxon?

(#28489) sh4d0w válasza kelna91 (#28488) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Vulkan alatt.

https://www.coreinfinity.tech

(#28490) Frawly válasza kelna91 (#28488) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nem működik. De nem a sugárkövetés a probléma benne, mert az elvileg épp úgy tudna működni, ha az API és a GPU is támogatja, hanem ezek a raytracinges játékok tudtommal egyelőre csak Windowsra vannak, Linux alatt max. a DXVK Proton viszi őket, de azt nem tudom, hogy az hogyan szól bele a raytracing részébe.

De ha a fejlesztők nem lusták, és mondjuk legalább a Raytracing Quake II-őt átportolnál natívan Linuxra, akkor máris lenne egy játék, ami alatt menne. Mert amúgy technikai akadálya nincs Linux alatt sem.

(#28491) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

nvme ssd-n hogy kell trimmelni? Megtaláltam a mindenhol elérhető "ne csináld folyamatosan, csak időnként" jótanácsot, de az effektív parancsot sehol...

https://www.coreinfinity.tech

(#28492) ubyegon2 válasza sh4d0w (#28491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#28493) sh4d0w válasza ubyegon2 (#28492) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi.

https://www.coreinfinity.tech

(#28494) kelna91


kelna91
senior tag

És egyébként az androidos telók flash-ét kell trimmelni? Van rá egy fstrim nevű progi, de sosem tudtam, hogy valójában van-e értelme.

(#28495) emvy válasza kelna91 (#28494) üzenetére


emvy
nagyúr

A Google-nal tuti senki nem gondolt meg erre.

while (!sleep) sheep++;

(#28496) Frawly válasza kelna91 (#28494) üzenetére


Frawly
veterán

Az SD kártyák, meg az MMC Flash tárolók nem végeznek garbage collectiont, sem wear levelinget, így nem igényelnek TRIM-et sem.

NVMe SSD-knél meg az NVMe protokollba alapból úgy van beépítve a TRIM-nek megfelelő részművelet, ami minden vonatkozó lemezutasításkor meghívódik automatikusan (ki sem lehet hagyni), erről nem kell külön az OS-nek, drivernek segédprogramoknak gondoskodni. SATA-nál kell, mert ott eredetileg nem volt benne az ATA/SATA/AHCI protokollban (ami HDD-khez készült eredetileg), hanem utólag került bele az SSD-k miatt. De az NVMe eleve SSD-khez készült.

Ez egyébként előnye az NVMe-knek, mert SATA-s SSD-knél problémás lehet a TRIM, ha az OS vagy adott fájlrendszer nem támogatja. NVMe-knél ez nem érdekes.

[ Szerkesztve ]

(#28497) Plasticbomb válasza Frawly (#28490) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Mukodne, ha lenne jatek, ami hasznalna, illetve ha az alapok leteznenek hozza, hogy lehessen hasznalni. Mivel egyedul nVidianak van realtime RT feature a kartyaikon, igy nincs meg megcsinalva linuxon.

A Raytracing quakeII is nvidia kotott.

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28498) Jester01


Jester01
veterán

Mióta frissítettem debian 9-re azóta a copy-paste beszúrja ezeket a biztonsági jelölő marhaságokat a szöveg köré: ^[[200~foo^[[201~. Hogyan lehet kikapcsolni? Rohadtul idegesít, hogy mindig ki kell törölni kézzel.

Jester

(#28499) kelna91 válasza Frawly (#28496) üzenetére


kelna91
senior tag

OK, köszi!

(#28500) togvau


togvau
senior tag

sziasztok! Grep (szerintem) programozásban kérném a segítséget:

Van egy fájl, egy nagy hash listával (soronként 1 hash), és van egy másik fájl, soronként hash + fájlnév. Ez utóbbi nagyon nagy fájl, több százezer soros.

Ami az első, hash listában benne van, a másik fájllal összevetve ki kéne listázni az egyező hashekhez tartozó fájlneveket.

SQL-ben menne, de grep-ben nem :)

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.