Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bb0t

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz Ghoosty #59 üzenetére

    Egyszer majd lehet, hogy erről is írok egy cikket - középvállalat voltunk még néhány éve, pénzügyessel, kontrollerrel, meg minden más egyéb felesleges pozícióval. Mostanra leépítettük a cég létszámát majdnem tizedére, miközben az árbevétel még mindig masszív 1 mrd körül van. Az egy főre eső árbevételünk hihetetlen sokat javult. Mindent kiszerveztünk külsős partnereknek, ami nem a főtevékenységünkkel kapcsolatos érdemi, értékteremtő munka, de ami a legfontosabb, hogy mindent automatizáltunk. Amit korábban öten csináltak, azt most egy ember csinálja. Korábban egy szakértővel kidolgoztunk a cég számára egy monitoring rendszert, ami kb 30 diából álló kimutatás, grafikon volt, ezt beszéltük át minden hónapban a vezetőkkel. Ma már olyan ügyviteli rendszerben dolgozunk, ahol az adat rendelkezésre áll, és ezek a kimutatások adottak. Odaáig szeretnénk eljutni, hogy egy ai alapú riportálási rendszerünk legyen, amitől dinamikusan bármit lehet kérdezni, nem csak előre definiált, paraméterezett statisztikákat tudunk megnézni. Jelenleg ami statot elő kell állítani, azt megcsináljuk, de külön kontrollerre már rég nincs szükség. Korábban SAPB1-ben dolgoztunk, de lecseréltük. Minél nagyobb egy szervezet, annál több öngerjesztő folyamat jön létre, ami több felesleges munka van, annál jobban torzulnak az információk, így mi azt tűztük ki, hogy minimális létszámmal, nagyon gyors reagálású lapos szervezettel érjük el a növekedési terveinket, ami az árbevételt illeti.

    A multik működési modelljét szerintem nem érdemes idehozni, teljesen más, de azt ki lehet mondani, hogy ők sem a hatékonyságra törekednek, a rengeteg különböző osztály és munkacsoport van, mindenkinek jól behatárolt felelősségi körrel, így jellemzően nem vállal senki felelősséget a megoldásért, hanem mindenki csak taszít a feladaton egyet, ami éppen az ő dolga volt. Emellett megjelenik a siló jelenség is, rossz az osztályok között az információ áramlás, belső érdekellentétek és érdekrendszerek vannak stb. Az egy külön ökoszisztéma, és azt látom, hogy egy nagyvállalatot csak könyörtelen keménykezű irányítással lehet csinálni, ami emberileg nem biztos, hogy a legtöbb jóérzéssel járó élethelyzet.

    Erre csak azt tudom mondani, hogy a 100 ezer számla ellenére mi is mikrovállalkozás vagyunk. :) 10 fő alatt, 2 millió euró árbevétel vagy mérlegfőösszeg alatt mikrovállalkozásnak számít. Nekünk az árbevételünk több, de a mérlegfőösszeg nem. Valójában nem a cégmérettől függ a könyvelői díj, hanem a tevékenységről, a cég összetettségétől.

Új hozzászólás Aktív témák