Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-01-08 18:46:52

LOGOUT.hu

Távcsövekről általában

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) Remekelek28 válasza lugosi (#500) üzenetére


Remekelek28
őstag

Tudnál képet linket küldeni az ilyesmiről.. Ha lehet zoomolható legyen..

(#502) vaakuum válasza Remekelek28 (#501) üzenetére


vaakuum
addikt

[pl.]

"Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

(#503) lugosi válasza Remekelek28 (#501) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nézz szét a kolléga linkjén, illetve egy google keresés is hasznos. Sok spektív moduláris, tehát az okulár része cserélhető. Van belőle fix, vagy zoom is. Pl 25-50, vagy 20-60 nem ritka.
Viszont ez nem egy hétköznapi árkategória, arra fel kell készülni. Mennyit szánsz rá?

(#504) Remekelek28 válasza lugosi (#503) üzenetére


Remekelek28
őstag

25 körül. Az sem baj ha csillagászati. No nem az összeg,hanem a távcső. Illetve telefont lehet csatlakoztatni. Találtam kicsivel 30 alatt emagon 175x zoomost. Ez mire elég?

(#505) Remekelek28 válasza Remekelek28 (#504) üzenetére


Remekelek28
őstag

Vagyis bocsánat kicsivel 40 alatt. [link]

(#506) lugosi válasza Remekelek28 (#504) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Csillagászati távcsövekhez olyan keveset értek, hogy ha azt írnám hogy “felületesen” akkor az is nagyképűség lenne. Van egy csillagászat topik itt, eléggé értenek a távcsövekhez, szerintem kérdezd meg inkább ott.

(#507) Remekelek28 válasza lugosi (#506) üzenetére


Remekelek28
őstag

Nem tudom amit linkeltem az nem csillagászati? Alapbol nem fontos h az legyen,de a sima távcsőtől közelebb hozzon dolgokat és lehessen zoomolni. A175x zoom az mit takar? 1000 métert mennyire hoz előre?

(#508) vaakuum válasza Remekelek28 (#507) üzenetére


vaakuum
addikt

a középpontos hasonlósági elmélettel számolgatva azt mondanám, hogy:
2-es nagyítás 1000 méteren az 500 méternek tűnik (1000/2),
4-es nagyítás az 1000 méteren 250-nek tűnik (1000/4),
175-ös akkor 1000/175 méternek tűnik...

Viszont azzal azért tisztában kell lenni, hogy igazából már a 10-es nagyítást is nehéz kézben megfogni képremegés nélkül, tehát az ilyen 30+ nagyításokhoz már hasznos valami stabil állvány stabil felületen.

"Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

(#509) lugosi válasza Remekelek28 (#507) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

De igen, az egy csillagászati távcső, ezért is javasoltam a csillagászat topik megkérdezését.
Nem 175x-ös zoomja van, hanem - a leírás szerint - 175x-ös nagyítása. Talán a gyártó oldalán több az információ, úgy látom két okulárral csomagolja a gyártó, de ezt nem tudom, hogy a hazai forgalmazó ugyanilyen felállásban árulja-e. [link]

Arra figyelj, hogy a csillagászati távcsöveknél nem szempont, hogy oldalhelyesen mutassák a képet, tehát gyakori, hogy fejjel lefelé van benne a kép, ez egy természeti megfigyelésre használt távcsőnél elég zavaró. A legjobban akkor jársz, ha utánakérdezel a csillagászat topikban.

[ Szerkesztve ]

(#510) Remekelek28 válasza lugosi (#509) üzenetére


Remekelek28
őstag

Rendben köszönöm.

(#511) lugosi válasza Remekelek28 (#510) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Remélem, hogy tudnak segíteni. Ha meglesz, írd meg a tapasztalatokat.

(#512) lomposfarkas válasza Remekelek28 (#507) üzenetére


lomposfarkas
tag

Az emagos távcsőnél a 175x nagyítás csak egy szorzással kiadott elméleti érték, a gyakorlatban nem lenne képes értelmezhető képet adni ekkora nagyításnál, mert kb. koromsötét lenne a kép és nem is lehetne kezelni a remegést.

Egyébként mi ez a "mennyire hoz előre" dolog? A nagyítást kell megadni. A gukkerokon a xxxm/1000m azt jelenti, hogy 1000m távolságban xxxm széles területet fog át a látómező.
Van 20-60x60 Bresserem, azt őszinte szívvel nem ajánlom, de legalább olcsó volt :) És a többi hasonló paraméterűre is igaz, hogy a nagyítás hosszabb végén sötét lesz a kép, kb. napfényben működik valamennyire.
Mi a célod a gukkerrel?

(#513) Vesporigo


Vesporigo
aktív tag

Sziasztok.
Madármegfigyeléshez és túrázáshoz szeretnék venni egy monokulárt. Van egy Scopium 10x50 binokulárom, de azt elég fárasztó egész nap cipelni.
Visszaolvasva látom, hogy a Vortex Solo 8x36 eléggé ajánlott, viszont ez jelenleg sehol nem kapható, max külföldről tudnám megrendelni, de így látatlanban nem igazán merem. Valahol esetleg ki tudnám próbálni ezt a típust? Esetleg másféle ajánlottakat is szívesen megnéznék, csak összehasonlításképpen. (Elsősorban Budapesten és környékén.)

(#514) lugosi válasza Vesporigo (#513) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az én távcsöveimet bármikor szívesen megmutatom, próbáld ki melyik mennyire szimpatikus, de én szegedi vagyok. Egyébként ha teheted a 10x-es vortexet is nézd meg, én mindig vacillálok hogy 10 vagy 8x a jó.

(#515) Vesporigo válasza lugosi (#514) üzenetére


Vesporigo
aktív tag

Köszönöm, és élni fogok a lehetőséggel, ha Szegeden járok. :) Megírnád kérlek, milyen tácsöveid vannak?
Viszont hirtelen felindulásból vettem egy 8x36 Vortex Solo-t, és nem csalódtam benne. Elvittem magammal a hétvégi túrámra, a súlyát meg sem érezni, az élességállítás nagyon hamar megvan (habár az állítógyűrű kicsit szoros, ezért mindenképpen kétkezes), a képe pedig tűéles és tiszta. A 8x nagyítás úgy érzem, elég lesz, ugyanis egy sűrű erdőben még ezzel is elég megtalálni, amit szabad szemmel kinéztem, meg azért rutinom sincs még benne, 10x nagyításnál meg a látómező is csökken. A Vortex élettartam garancia meg csak hab a tortán.
A képét összehasonlítottam a 10x50 Scopium binokulárommal, és a Scopium érezhetően homályosabb, egyszerűen nem tudom teljesen élesre beállítani a képet.
A Scopium 10x50 helyett szükségem lenne egy otthoni binokulárra, vagy pl. amikor kimegyek vízpartra madarakat nézni. 10x50 méretre nincs szükségem, a Scopiumot még kis ideig is elég kézben tartani, ezért egy 10x42 (vagy 40) méretben gondolkodom. A hosszabb túrákra meg a Vortex Solo-t vinném magammal. Ha lesz időm, elmegyek pár távcső boltba, és kipróbálok néhányat. De addig is, mik azok a konkrét típusok, amik ajánlottak 10x40/42 méretben, tetőél prizmával, vízálló kivitelben, max. 100ezer Ft-ig, amit érdemes lenne kipróbálnom? Az élethossz garancia miatt a Vortex Crossfire és Diamondback típusok is szóba kerültek, angol nyelvű oldalakon jókat írnak róluk. Egy külföldi barátomnak van Crossfire 10x50 távcsöve, ő dícséri, de élőben magyarországi boltban csak Baján tudnám kipróbálni, ahová csak ezért nem utaznék fél napot. Esetleg közületek valaki használ ilyen típusokat, vagy próbáltátok már ezeket?

(#516) lugosi válasza Vesporigo (#515) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Van egy celestron monokulárom (ez nagyon gyenge), egy ugyanolyan Vortexem mint amilyet te vettél most, egy Kowa BD XD 8x42 (ezt szeretem a legjobban), egy Olympus DPS-I 10x50, és egy Fujinon HB 12x60 (ezt is szeretem, de a Kowa jobb).

Az Olympust használom “vendégtávcsőnek” ha adni kell valakinek aki jön velem lesre, és legtöbbször ha gyalog megyek vagy biciklivel akkor ha számítok rá hogy kell a távcső mert azért megyek akkor a Kowát viszem, ha nem kifejezetten távcsövezni akkor a Vortexet. A Fujinont jellemzően inkább ha kocsival megyek, vagy ha hosszabb ideig egy helyben vagyok (pl les vagy csónak).
Nem úgy értem az Olympust, hogy rossz lenne, sőt az volt az első távcsövem, árkategóriájában szerintem nagyon jó (a régi árban értem ezt, mert régen 20e Ft volt).

A celestront nem használom, az egy maximum játéktávcső (nem tudom hogy hibásat fogtam ki vagy egyszerűen csak ilyen, szerintem családon belül majd egy gyerek jó hasznát veszi mint gyerektávcső).

Még egy dolog, a Vortex élességállítása ugyanolyan nálam is mint ahogy írod. Később se lesz lötyögős, de ha rájössz a nyitjára akkor menni fog egy kézzel is.

[ Szerkesztve ]

(#517) Rikseven


Rikseven
csendes tag

Sziasztok!
Van esetleg valakinek tapasztalata Bresser S-Series 8x42 távcsővel kapcsolatban? Olyan mindenesnek szeretnék keresni 25e ft körüli kategóriában.
Köszi előre is.

(#518) Rikseven


Rikseven
csendes tag

Esetleg a Levenhuk Karma Base-t ismeri valaki?

[ Szerkesztve ]

(#519) lugosi válasza Rikseven (#518) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Bocs, azért hallgattam ennyire, mert tapasztalatom nincs egyikkel se, és elsősorban azt kértél (meg hát az nem nagy segítség, ha megnézem hogy mit írnak róla mások).

Ha a 25e Ft körüli kategóriában nincs márkával kapcsolatban előírásod, akkor nézd meg esetleg mások miket vettek itt a topikban ebben az ársávban.
Olympus 8x40-est látok most az alzán 28.690-ért, árukeresőt megnézve ez most elég jó árnak számít: [link]

(#520) Rikseven válasza lugosi (#519) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Köszi szépen a választ. Első sorban tetőél prizmás távcsövet szeretnék. Csak azért, mert azok külsőleg kicsit jobban tetszenek. :)

(#521) lugosi válasza Rikseven (#520) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Viszont általános vélemény, hogy ugyanolyan árfekvésű porro és tetőélprizmás távcsőnél általában a porro jobb minőségű, azt olcsóbb kategóriában is lehet (könnyebb) jól gyártani.

(#522) Rikseven válasza lugosi (#521) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Értem. Mondjuk erről nem tudtam, mert csak néhány napja kezdtem ezzel a témával foglalkozni. Ez igazán hasznos információ.

(#523) lugosi válasza Rikseven (#522) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Valószínűleg azért mert régebbi konstrukció. Egyébként a tetőélnek több előnye van valóban, kompaktabb lesz a távcső, kisebb helyre befér a táskában, zsebben. Ha meg kisebb, többször viszi magával az ember.

(#524) Rikseven válasza lugosi (#523) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Igen, igen. Pontosan a kompaktabb méret, ami megfogott benne.
Még nem sikerült megtalálnom, hogy milyet kellene venni. Azonban már a használt piacon is elkezdtem nézelődni, hátha jönne egy jó ajánlat. A jófogáson kívül van valami piactér vagy felület, ahol használtan lehet találni jó eszközöket?
Azon gondolkoztam, hogy ebben az alsó (budget) kategóriában - itt most a 20-30eft-os kategóriára gondolok- lehet, hogy nincs is akkora különbség két távcső között. Ez a gondolatmenet megállhatja a helyét?

(#525) lugosi válasza Rikseven (#524) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem igen. Nagyjából azonos árkategóriában hasonló távcsövek vannak. Emellett több olyat láttam már, hogy több néven forgalmazzák ugyanazt a távcsövet az olcsóbb szegmensben. Nézd meg a használtpiacot is, arra szerintem ne hagyd magad rábeszélni hogy valami 50-60 éves vintage cuccot vegyél. Mondanám emiatt az index távcső fórumát, de 90%-ban a 40-es évek távcsöveinek a kultuszát látom ott, ami néha “felmegy” a 70-es, 80-as évekig. Csak a technika rengeteget fejlődött azóta.

(#526) eddieke666 válasza Rikseven (#524) üzenetére


eddieke666
tag

Esetleg nézd meg ezt.Kicsit drágább,de madár megfigyeléshez ajánlották nekem ezt is.
[link]

(#527) lugosi válasza eddieke666 (#526) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egyáltalán nem ismerem ezt a távcsövet, az MME oldalán található infók alapján azt találtam, hogy a Viking Optical gyártja őket így saját márkásként.
Ez segített beazonosítani a távcsövet, ez egy Viking Optical Otter: [link]

A leírtak szerint időjárásálló, de nem nitrogéntöltésű, nem ED lencsés, de jó BAK-4 prizmája van, állítható a betekintési távolság, 18mm az eye relief (tényleg, szemüveges vagy-e?).

Összességében így látatlanban specifikációk alapján mondom amit mondok, de az alapján az árát megéri szerintem simán. Ebben az árban nem kapsz időjárásálló, de ED lencsés és nitrogéntöltésű távcsövet, sőt szerintem az időjárásállóság is egy bónusz ebben az árkategóriában. Talán porro-sban van időjárásálló ennek az árnak a környékén, de tetőélesből nem hiszem.

Összességében, ha ennyi pénzt szánnék távcsőre, szerintem megvenném.

Ha meglesz, írj róla pár sort, kíváncsi vagyok rá.

(#528) Rikseven válasza lugosi (#527) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Köszönöm a tippeket. Keresgélek osztrák és német oldalakon is, hátha találok egy jó állapotú és megfizethető eszközt. Lett volna egy nagyon szép állapotú Nikon Prostaff 3s 10x42 75 euróért, amit azonnal megvettem volna, de a tulaj nem akar szállítást vállalni. Meglátjuk...

(#529) Rikseven


Rikseven
csendes tag

Esetleg tapasztalat a Celestron Outland X 8x42-ről valakinek? Vagy a Nikon Aculon A 211 8 x 42-ről?

(#530) lugosi válasza Rikseven (#529) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A nikont próbáltam, szerintem elég jó. Celestron távcsövem van egy, a legolcsóbb kategóriás, nem biztos, hogy meghatározó a tapasztalat mert lehet hogy hibás példány, de nagyon nem jó.

(#531) Rikseven válasza lugosi (#530) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Olvasgattam fórumokon, rettentően megosztó vélemények vannak a Celestronról. Örülök, hogy megosztottad a tapasztalatod. Köszönöm. Azt a márkát lehet, kihagyom.
Találtam egy Olympus 8x42 DPS-I-t 40euró körül használtan. Ez az, amit ajánlottál. Lehet, írok a tulajnak, hogy elküldené-e hozzánk. De a Nikon is tetszik, abból nem volt használtan. Most 32990 a legolcsóbb ár. Szignifikáns 2mm a Nikon és az Olympus a kilépő pupilla méretében?

[ Szerkesztve ]

(#532) lugosi válasza Rikseven (#531) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nekem a DPS-I-ből a 10x50 van, én azt a távcsövet szeretem, szerintem árkategóriájában jó. 40 euróért a 8x40 az jó szerintem, ha az állapota jó.

A 2mm-t úgy érted, hogy 8x40 vagy 8x42? Ennek a 2mm-nek nincs szerintem gyakorlati jelentősége. Ugyanakkor szerintem a Nikon 8x42 egy jobb távcső több tekintetben is, többet kapsz a pénzedért.

Pl. nem tűnik nagy dolognak, de a szemkagyló állítása az olympuson papíron létezik, de mondjuk inkább azt, hogy a valóságban nem használható (a gumi peremet lehet visszahajtani, kifejezetten gagyinak, olcsónak ható megoldás), a nikoné ezzel szemben tekeréssel állítható, a kettő között a különbséget a valós használatban nehéz elmondani, hogy milyen nagy.

[ Szerkesztve ]

(#533) Rikseven válasza lugosi (#532) üzenetére


Rikseven
csendes tag

A tanácsaiddal és a tapasztalatoddal rengeteget segítettél. Igazán köszönöm. :R
Végül megrendeltem egy Nikon Aculon A 211 8x42-t. Most nem volt kedvem több héten keresztül várni egy jó használtra. Így űgy vélem, egy garanciás, új eszközzel nem nagyon nyúlok mellé, nyugodtabb leszek.

(#534) lugosi válasza Rikseven (#533) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nagyon jó választás! Örülök, ha tudtam segíteni. Majd írd meg, milyen a mindennapi használatban, hogy tetszik.

(#535) Rikseven válasza lugosi (#534) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Mindenképpen így lesz. Beszámolok róla pár mondatban, amint megérkezik. Még egyszer köszönöm.

(#536) Proci85 válasza Rikseven (#535) üzenetére


Proci85
senior tag

Van már tapasztalat? :)

(#537) Rikseven válasza Proci85 (#536) üzenetére


Rikseven
csendes tag

Nem volt raktáron, így még mindig várom. Elméletileg holnap érkezik a boltba és ezt követően küldik ki. Már nagyon várom...

(#538) attiati


attiati
veterán

20/50-es távcső jobb, mint a 10/50?

jól gondolom, hogy a 20-as tud 10-es zoomot is?

(#539) lomposfarkas válasza attiati (#538) üzenetére


lomposfarkas
tag

Nem "jobb" egyik sem, a felhasználás módjától függően lehet használhatóbb egyik vagy másik. A 20/50 hússzoros nagyítású, a 10/50 tízszeres. Az objektív átmérő mindkettőnél 50 mm. Zoom egyikben sincs. 20x nagyítást kézból nem nagyon lehet megtartani, a kis látószög miatt nagyon remeg a kép. Szokványos turista használatra ezek közül a 10/50 az ajánlott.

(#540) attiati válasza lomposfarkas (#539) üzenetére


attiati
veterán

A nagyítás akkor ezek szerint fix?

Azt hittem, hogy a tekerő a zoomot módosítja. A tekerő csak a fókuszon változtat?

Egyébként bolygónézésre szerettem volna egy 10/50-et, ha az használható erre?
Vagy jobb egy csillagvizsgáló távcső?

(#541) lugosi válasza attiati (#540) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Általában fix a nagyítás. Ha nem, akkor azt feltüntetik (pl. 8-12x50). De a zoomos távcsövek nem annyira jók képminőségben általában mint a fixek. A tekerő élességet állít. Arra valóban jobb lenne egy kifejezetten csillagász távcső, ha binokuláris távcsövet néznél erre akkor inkább egy 16x70-et néznék. És egy állványt.

(#542) lomposfarkas válasza attiati (#540) üzenetére


lomposfarkas
tag

Ha a gukker jó minőségű, akkor 10x nagyítás megmutatja, hogy a Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz bolygóknak van kiterjedése, nem csak egy pont. Lehet látni a Jupiter négy nagy holdját is, adott helyzetben. A bolygókon részleteket már nem fog mutatni, ahhoz nagyobb nagyítás és stabil állvány kell. (a mostani bolygó-együttállást alaposan feltunigolta a sajtó, a jelenség kb. semmiben nem különbözik egy átlagos éjszakai égbolt látványától)

(#543) attiati válasza lomposfarkas (#542) üzenetére


attiati
veterán

Igen, nagyobb esemény lett, mint egy napfogyatkozás.
Ahogy olvastam, mégsem annyira ritka jelenség, mert párral kevesebb bolygó gyakran áll együtt.
Köszi a tippeket és Lugosinak is!

(#544) Rikseven


Rikseven
csendes tag

Megérkezett a Nikon A211-es távcső. Kézbe fogva jó masszív, igényesen összerakott eszköz. Egész jó a tok is. Szép képet ad, enyhe kromatikus aberrációt észleltem, de gondolom, ebben a kategóriában ez nem nagy dolog. Az egyik lencsevédő kissé laza, ezért a tokból kivéve, mindig leesik. Mindezek ellenére egyszóval nagyon teszik.
Ha lesznek kérdésetek a távcsővel kapcsolatban, szívesen válaszolok , de most kb két hétig nem leszek elérhető költözés miatt. Ezt követően jövök vissza.

(#545) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Tudtok ajánlani egyáltalán nem szöszölődő anyagot, ami átfogóbb tisztítás után jó az utolsó, szöszmentes simításokra és maga nem hagy nyomot?

(#546) Proci85 válasza lomposfarkas (#545) üzenetére


Proci85
senior tag

Fényképezőgép optikára LensPen-t használok. Nagyon bevált.

(#547) Directors


Directors
senior tag

Sziasztok!

Nappali madármegfigyelésre ez a távcső jò lehet ? Semmi extra nagy igényünk nincs vele. Ez lesz az első. Viszont ha van jobb ár érték arányú max 25 ezerig akkor szivesen fogadom az ajánlatokat.
[link]

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#548) lugosi válasza Directors (#547) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Most az áremelkedések után nem foglalnék egyértelműen állást erről, de ez az árgrafikon szerint egy fele ennyibe kerülő távcső volt. Olvass vissza, többen kerestek ebben az árkategóriában távcsövet, nézd meg hogy azok árai hogy alakultak, hátha találsz a nagyobb márkák között valami belépőt, de sajnos szerintem az árak most itt is magasak egy kicsit.

(#549) Directors válasza lugosi (#548) üzenetére


Directors
senior tag

Rendben, köszi! :R

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#550) zsoltzsolt


zsoltzsolt
addikt

Szai lugosi! :)
Mitől lesz fényerősebb ugyanazzal a lencsékkel?
A lencsekezelés számít ennyit?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.