Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-01-08 18:46:52

LOGOUT.hu

Távcsövekről általában

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) lugosi válasza Rekro (#699) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Jó választás, még szürkületben is, és még családtagoknak is (5mm kilépő pupilla).

(#702) Rekro válasza H-Zol (#700) üzenetére


Rekro
aktív tag

Na átadásra került az Olympus 8x40 S. Méretre is egyértelműen jó választás volt ez, ahogy mondtátok túl nagy lett volna a 10x50-es. És a 8as nagyítás is elég.
Nagyon jó/éles a "látvány"(belenézve erősen elgondolkodtam, hogy távollátásra már szemüveg kéne nekem ;p)
35k-ért sikerült beszerezni az alzánál, úgyhogy jó áron is sikerült megvenni!

Köszi még egyszer a segítséget!

(#703) H-Zol válasza Rekro (#702) üzenetére


H-Zol
senior tag

Örülünk , hogy meg vagy vele elégedve :C
Tegnap át néztük az öcskössel a földeket , búza vetéseket , neki is ugyan olyan 8x40-es katonai távcsöve van mint nekem , de nem hozta magával , én meg a 12x50 -est vittem , én ki tartom ( és el vagyok csodálkozva , hogy , hogy mehet egy távcső ennyire szépen , Kínából rendeltem igaz majdnem 60 ezer Ft volt , de csak ajánlani tudom bárkinek , ő volna az
[kép] [kép] ) , el kalandoztam :D én ki tartom kézből , de az öcskös mindég a kocsi tetején ki támasztva nézelődött !
A látással kapcsolatban , olvasó szemüveget használok már vagy négy éve , és a múltkor felpróbáltam a feleségem távollátó szemüvegét és olyan dolgokat láttam amit szabad szemmel nem , repedéseket a falon , pókhállót , és minden sokkal tisztább lett , lehet nekem sem ártana !!

[ Szerkesztve ]

(#704) lugosi válasza Rekro (#702) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az egyik szemkagylót lehet állítani, hogy mindkét szem képe éles legyen, majd ebben segíts nekik hogy teljes legyen a felhasználói élmény.

(#705) wéercé


wéercé
kezdő

Üdvözletem!
Régi, retro Ofotért-es távcsőről szeretnék véleményeket kérni.
Érdemes foglalkozni vele, mire lenne alkalmas, vagy felejtsem el?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#706) lugosi válasza wéercé (#705) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia! Előttem ismeretlen, de a kép alapján se látok rajta sokat. Esetleg egy távolabbi képet tudnál feltenni, amin az egész rajta van? Hátha úgy utána lehet keresni.

(#707) wéercé válasza lugosi (#706) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Még ezt a másik képet találtam róla.

(#708) lugosi válasza wéercé (#707) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha az a 40x40 a szokásos jelölés, akkor 40x-es nagyítás 40mm-es frontlencsével, ez 1mm nagyságú kilépő pupilla. Hát világos nem lesz, de próbáld ki, kíváncsiságból.

(#709) wéercé válasza lugosi (#708) üzenetére


wéercé
kezdő

Kipróbálnám, de a próbához sokba kerül.
Az érdekelne, hogy érdemes foglalkozni vele, költeni rá?
Vagy érdemesebb komolyabbat keresni?

(#710) H-Zol válasza wéercé (#709) üzenetére


H-Zol
senior tag

Hát ha sokba kerül , esetleg vetekszik egy modernebb távcsővel akkor felejtsd el és vegyél egy rendeset , mondjuk egy Olimpust , a méretet te döntheted el !
Vagy egy Nicont , de azok már drágábbak !!

[ Szerkesztve ]

(#711) lugosi válasza wéercé (#709) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Próba nélkül nem nagyon lehet rá mit mondani, mert nem egy közismert darab, amiről lenne egy csomó teszt a neten. Akkor, ha nem tudod kipróbálni, inkább nézz valami mást.

(#712) wéercé válasza lugosi (#708) üzenetére


wéercé
kezdő

Azt még szeretném azért megkérdezni, hogy a 40x-es nagyítás kb. mire elég, persze ha valóban tudja ezt?

(#713) wéercé válasza lugosi (#711) üzenetére


wéercé
kezdő

Értem.
Köszönöm!
Esetleg tudnál valamit ajánlani, ami jó, használható és nem horror áron megvásárolható?

(#714) lomposfarkas válasza wéercé (#709) üzenetére


lomposfarkas
tag

Ha drága, én nem kapkodnék utána. Drágáért bármikor lehet venni ismert, jó távcsövet. Ha csillagászatra kell, az apróhirdetésekben rendszeresen vannak kb. 40 ezer táján eq állványos távcsövek.
A felépítésből nézve 40 éves ifjúsági távcső lehet, legjobb esetben közepes minőséggel. A frontlencsével nagyon spóroltak, a kilépő pupillával elég sötét lesz a képe, fényes nappali használatra vagy Hold bámulásra alkalmas (ha az a 40x nagyítás jó minőség, akkor már látható a Jupiter sávja, észlelhető a Szaturnusz gyűrűje, a Hold kráterek jól követhetőek. Ha Kepler rendszerű, akkor földi megfigyelésre alkalmatlan. Az állvány ránézésre így kb. nem sokra jó, 40x nagyítás megfogásához mindenképpen kellene egy rendes állvány. A neten kb. semmi nincs róla, szóval több problémás kérdéssel rendelkező zsákbamacska. Milyen célre keresel gukkert?

[ Szerkesztve ]

(#715) wéercé válasza lomposfarkas (#714) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Köszönöm a részletes válaszod!
Sajnos ez egyenlőre nem az én világom, de már nagyon szeretném kipróbálni.
A kb. 40 ezres ár még beleférne, ez mondjuk annál azért kevesebbe kerül, de ha nem használható, akkor inkább nem erőltetem.
Ahogy írtad is, kb. arra szeretném én is, hold bámulás, esetleg ha tudná, akkor a Jupiter és a Szaturnusz gyűrű.
A Kepler rendszer jelenleg nem sokat mond nekem, de rákeresek és utána olvasok a témának.
Jó lenne ha földi megfigyelésre is használható lenne, de nem tudom hogy létezik-e ilyen távcső, ami csillagászatra és földi megfigyelésre is megfelelő, és nem kerül nagyon sok pénzbe.

(#716) lugosi válasza wéercé (#715) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én csillagászati dolgokra nem használok távcsövet, földi dolgokra a 40x-es nagyítás nagyon erős. Én 8x-os és 10x-es távcsövet használok, illetve ritkán egy 12x-est, az is már elég jó nagyítás. Csillagászati felhasználásra szoktak binokulárisból 16x-osat is ajánlani már, így a 40x-es biztos jó arra is, de ez a példány, ha sötétben kell, akkor arra szerintem nem annyira alkalmas. Ha ilyen padláson talált példány lett volna akkor azt mondanám, hogy próbálgasd, használgasd, de pénzért nem nagyon.

(#717) lomposfarkas válasza wéercé (#715) üzenetére


lomposfarkas
tag

A csillagászkodás és a természetfigyelés ideális technikai megoldásai eléggé ütik egymást, ha komolyabban űznéd, akkor később érdemes szétbontani kétfelé a témát.
Bolygómegfigyelés+ természetfigyelésre szűkösebb keretből egy használt spektívet tudok elképzelni. Ez itt ránézésre kiköpött lidlis Bresser, van olyanom, ez egy filléres műanyag spektív. A képminősége elég vegyes, 20x nagyításnál használható, de zúmolva ellágyítja a képet. Az objektívje egyébként nem rossz, a hibákat zömében az okulár hozza, tehát még barkács alapnak is jó lehet :) Szóval nem teszem rá a nyakad, hogy a bolygók élvezhetőek lesznek, és ki sem tudom próbálni, mert mostanában az összes bolygó a Nap közelében jár :(
https://www.jofogas.hu/borsod_abauj_zemplen/Spektiv_tavcso_146481341.htm#adview-container
https://www.youtube.com/watch?v=LLRhycxjF_I
Ezeken az oldalakon van még egy halom jó információs cikk:
https://tavcso.hu/cikkek/ctanacsok.html
https://tudastar.tavcso-mikroszkop.hu/mire-jok-a-kulonfele-tavcsovek.html
https://tudastar.tavcso-mikroszkop.hu/melyik-tavcso-jo-egyforman-csillagnezesre-es-termeszetfigyelesre.html
https://macsnet.hu/kezdokent-milyen-tavcsovet-vasaroljak/
https://tavcso.hu/cikkek/bino_ttanacs.html

(#718) wéercé válasza lugosi (#716) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Ismét köszönöm!
Sajnos nem saját talált lenne, hanem vásárolnom kellene.
Ezért kértem tanácsot itt hozzáértőktől.

(#719) wéercé válasza lomposfarkas (#717) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Köszönöm ismét a segítséget!
Ahogy számítottam is rá, a csillagászkodás és a természetfigyelés egy eszközzel nem kivitelezhető.
Most meglesz az esti olvasnivaló, mert az általad linkelt oldalakat mind elolvasgatom lefekvés előtt.

(#720) H-Zol válasza wéercé (#718) üzenetére


H-Zol
senior tag

Én csak a földi utat járom távcső téren , de a 12x50 - essel fel szoktam a holdra kukkantani :D
Elárulhatnád , hogy mennyit kérnek a szóban forgó távcsőért , csak pusztán kíváncsi vagyok 🤭

(#721) nagyj74


nagyj74
senior tag

Üdv Mindenkinek!
Kérdésem, hogy hol lehet esetleg egy IOR távcsövet felújítattni?
Egyáltalán van rá otthon lehetőség?

(#722) lomposfarkas válasza lomposfarkas (#717) üzenetére


lomposfarkas
tag

Na de sok eszem van, most veszem észre, hogy benéztem a planetárium programban valamit, de nem is tűnt fel senkinek :)

(#723) wéercé válasza wéercé (#719) üzenetére


wéercé
kezdő

Üdvözletem!
Megpróbálom akkor szétbontani a két dolgot.
Véleményetek szerint természetfigyelésre érdemes lenne próbát tennem egy Delta Optical Titanium 8X56 távcsővel?
Köszi!

(#724) lugosi válasza wéercé (#723) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha a szürkületkor való használat is fontos akkor jó az 56-os, ha ez nem szempont akkor túl nehéz lehet.

(#725) wéercé válasza lugosi (#724) üzenetére


wéercé
kezdő

A szürkület nem létfontosságú.
A túl nehezet, a távcső súlyára kell érteni?

(#726) lugosi válasza wéercé (#725) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Igen.

(#727) wéercé válasza lugosi (#726) üzenetére


wéercé
kezdő

Értem.
Hát ha csak ez jelentené hátrányát a távcsőnek, ezt bevállalnám.
Valahogy csak meg tudom tartani. :)
Számomra elég ismeretlen a Delta Optical márka, de a neten böngészve, még ha véleményeket nem is sokat találok, de távcső árusító oldalakon azért találok belőlük.
Komoly márkát nem engedhetek meg magamnak és tényleg csak hobbi szinten használnám.
Lehet rossz úton járok, lehet ennyi pénzért lehetne jobbat is kifogni, ez csak azért került látókörben nálam, mert itt lenne elérhető helyben, igaz használtan.

(#728) lugosi válasza wéercé (#727) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A Delta Opticalt általában jónak tartják az alapján amit olvastam (személyesen nem ismerem). A súly egy hosszabb séta vagy túra esetén idővel nagyon elkezd számítani, és tartani sem egyszerű ha nehéz. Nekem van egy több mint másfél kilós 12x-es távcsövem, de ritkán viszem magammal mert állvány vagy megtámasztás nélkül hosszú távon nagyon fárasztó tartani. De ha bírod akkor jó lesz.

(#729) wéercé válasza lugosi (#728) üzenetére


wéercé
kezdő

Köszönöm ismét!
Én is egész jó dolgokat találtam erről a márkáról.
A méretről viszont nem sokat tudok.
Jó ez a 8X, vagy nézegessek én is inkább 12X-eseket?
A súllyal kapcsolatos dolgokat értem, de számomra a "tudás" fontosabb lenne.
Max. kitámasztom, vagy viszek állványt is magammal.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.