- Gurulunk, WAZE?!
- eBay-es kütyük kis pénzért
- urandom0: Új kedvenc asztali környezetem, az LXQt
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- Geri Bátyó: Agglegénykonyha 6 – Néhány egyszerű tésztaétel
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sh4d0w: Tele a hócipőm
Új hozzászólás Aktív témák
-
hanee
senior tag
válasz
asadasad22 #128 üzenetére
Sziasztok!
Ti nagyon sokan hatalmas tévedésben éltek a szerzői jogokkal kapcsolatban. Javaslom, olvassatok utána részletesen.
A jogdíjas termékek (zenék, filmek, multimédiás tartalmak, akár csengőhangok is) letöltése jogdíj fizetése nélkül jogellenes, és büntethető (nem büntetőjogi, hanem polgári jogi szankciókkal, vaskos kártérítéssel és társaival), kivéve ha maga a szerző teszi közzé ingyenesen, és határozottan kijelenti, hogy az adott tartalom letöltése ingyenes és jogdíjmentes!A következő jogszabályok vonatkoznak a szerzői jog védelmére nagy vonalakban:
Ptk. 86. §, Ptk. 87. § --> A Ptk. csak keretszabályokat ad a szellemi alkotások védelmének (szerzői jog, védjegyjog, szabadalmi jog), és ezeket külön jogszabályok rendezik.
1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jog védelméről
Ezeken kívül még számos nemzetközi egyezmény foglalkozik a témával, akár részterületekkel is, de ezeket inkább nem sorolnám fel, mert kitöltenének egy oldalt..
Hogy miért van ARTISJUS és más jogkezelő szervezetek?
Mondok egy egyszerű példát. Van egy könyvíró, aki kiad egy könyvet több százezer példányban (akár külföldön is). Amikor valaki megvásárolja a könyvet, ha nem lenne jogkezelő szerv, a könyv írónak egyenként kellene mindenkivel "szerződnie", és jogdíjat beszednie, és ez lehetetlenség, követhetetlen; főleg amikor külföldön is értékesítenek valamit. Ezért találták ki a közös jogkezelést olyan szellemi alkotások esetén, amelyek magas számban kelnek el: zenék, könyvek, térképek, és még sorolhatnám. Ezeknél jogszabály kötelezi a szerzőt, hogy a közös jogkezelő szervre bízza a jogdíjak beszedését. A szerző pedig az eladott példányok után kapja a jogdíjat, ami az egyes termékek esetén egy előre meghatározott összeg. A jogkezelő szervezet ezen kívül kapcsolatban áll a külföldi jogkezelő szervezetekkel és egymás között elszámolnak a külföldön eladott termékek jogdíjai tekintetében is.Azért vezették be a hordozókra a jogdíjat, mert míg régen az egyetlen forrás amiből hozzájuthattál a bolt volt (és csak igen csekély számban árulták kéz alatt pl. a másolt videokazettákat és CD-ket), az utóbbi években a technika előrehaladtával (CD, DVD kapható bárhol nagyon olcsón és bármi letölthető szinte illegálisan az internetről) egyre fogy azoknak a száma, akik megvásárolják ezeket a termékeket. De ez akár még a könyvekre is igaz, hiszen egyre többen fogják és letöltik azokat (meg térképet, meg minden egyebet is). Ezért, a szerzők érdekében (nem a jogkezelő szerv érdekében) szintén JOGSZABÁLYI SZINTEN rendezték, hogy az adathordozókba is beépítik a jogdíjakat annak érdekében, hogy valamennyire kompenzálják azt a kárt, amit az internetes letöltés okoz a szerzőknek.
Kár ezen hőbörögni. A jogkezelő szervezet nem egy akármilyen cég, aki a saját érdekeiben megsarcolja szegény szerencsétlen felhasználókat, hanem alapvetően jogkezelő és jogvédő szervezet, ráadásul egyesület és abból is a kötelező fajta, az ügyvédi és orvosi kamarához hasonlóan a belépés kötelező és jogszabály rendezi a működését, szervezetét, vezetését, költségvetését. Nem pedig magánemberek magáncélú cége.
Ha valakinek további kérdése van, szívesen válaszolok privátban, szerintem kár ezzel tovább tölteni a topicot, ami egyébként az iPhone-ról szól.
hanee
-
Ulkesh
őstag
válasz
asadasad22 #128 üzenetére
"teljesen mind1, hogy jogellenesnek nevezed, vagy bármi másnak. a lényeg azon van, hogy hivatalosan nem büntethető, minden további duma színtiszta bullshit."
Azért óvatosan.
A magáncélú letöltés nem büntetendő, de már egy torrentes letöltés is megosztásnak és terjesztésnek minősül, úgyhogy, ha nem minden filmedet és zenédet FTP-ről töltöd le, akkor jobb, ha nagyon csendben meghúzod magad, mert a nem büntethetőből nagyon hamar milliós büntetés lehet
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Világ Ninjái és Kódfejtői, egyesüljetek!
- Az időjárás borongósabbra váltott, de a hardverek még vígadnak
- Építő/felújító topik
- Gyúrósok ide!
- Hardcore pizza és kenyér topik
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- alza vélemények - tapasztalatok
- Ingatlanos topic!
- További aktív témák...
- GYÖNYÖRŰ iPhone 12 mini 128GB Purple -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3327, 94% Akkumulátor
- Garmin Heart Rate Monitor HRM-Tri eladó (2db is van)
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5600 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Zalman N4 FSP 700W
- BESZÁMÍTÁS! ASUS C246M i5 9400F 16GB DDR4 250GB SSD 1TB HDD GTX 1660 Super 6GB Zalman N4 Zalman 600W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10400F 16/32GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest