Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lapa


lapa
veterán

király, várjuk a folytatást :)

az aszfalt tudtommal már a kővel kevert végtermék, az ott igazából bitumen, nem? ez persze csak szőrszálhasogatás.

wow, most nézem fél óra eltéréssel írtunk bigyót, az enyémnek is (részben) ez a témája :)

[Szerkesztve]

(#2) Vamp válasza lapa (#1) üzenetére


Vamp
senior tag

Az aszfalt egyfajta bitumenes anyag, részben igazad is van, mert kővel keverik általában. Annyit tudok róla, hogy előfordul a természetben is, ez esetben lassú párolgásnak köszönhető a létrejötte (felszíni olajlelő helyeken).


Az egyezés tényleg érdekes:D, biztos a sors olajos keze van a dologban:D

(#3) C4mp3r


C4mp3r
addikt

Az előző írásodat is olvastam, és nagyon tetszett. Elgondolkodtató. Szükség volt már rá, hogy valaki egy ilyen témában is írjon cikket. Remélem sokan elolvassák, és elgondolkoznak rajta, mint én. :F

''Mit tudunk az kőolajról?'' Szerintem ott felesleges egy z. ;]

(#4) Vamp válasza C4mp3r (#3) üzenetére


Vamp
senior tag

Köszi a javítást!:D

Mielőtt olvasható lett volna, 8 alkalommal módosítottam mert nem a javított verzió ment fel:D Úgy látszik nem volt elég.

(#5) Dread


Dread
tag

érdekes téma, én is várom a folytatást :)

UT2004 és xDk rulz!

(#6) ALI_G


ALI_G
veterán

Jó, hasznos, de várom a következő részletgazdagságát, és kérlek, ha lehetne javítsd:

-Diesel-olaj (még ma is sok autó és hajó üzemanyaga, nem beszélve a mozdonyokról)

Ennek a mezőgazdaságban van a legnagyobb jelentősége! Kivétel nélkül ezzel üzemel az összzes traktor világszerte.

(#7) Vamp válasza ALI_G (#6) üzenetére


Vamp
senior tag

Engedelmeddel nem javítom, de hozzáteszem:D.

(#9) Vamp válasza Kalandor (#8) üzenetére


Vamp
senior tag

Nah jó, nem kötök bele, csak másképp értettem. Inkább egyértelművé teszem.

(#10) ngabor2


ngabor2
nagyúr

vegyészként ki tudnám egészíteni, de inkább nem teszem, mert abból másik 3 cikk lenne :D ugyanis a kőolaj-frakciók jó része rendkívül fontos, sőt, jelenleg nélkülözhetetlen alapanyag. műanyagipar, szintetikus vegyipar (itt nem kezdem el felsorolni, hogy gyógyszeripar, növényvédőszerek, meg mittudomén, mert így egyszerűbb), az élet számtalan területe.

a bíztató, hogy van alternatíva, csak egyelőre drágább. méghozzá elég régóta van alternatíva, egész a 2. világháborúig nyúlik vissza, hisz németországnak nem voltak olajmezői... mégis kellett a vegyipar, már akkor is. megoldották.

(#12) ngabor2 válasza Kalandor (#11) üzenetére


ngabor2
nagyúr

részben. csakhogy a közhiedelemmel szemben a kőolaj jó részét nem üzemanyagként használják, hanem a vegyipar állít elő belőle alapanyagot, elsősorban etilént, illetve egyéb olefineket, és ezt alakítja tovább. jelenleg az etilén-alapú vegyipar megy, mert egyszerű, az alapanyag viszonylag olcsó. viszont az egyik alternatíva az acetilén-alapú vegyipar, ez volt a németeknél, kőszén alapon. más szénforrás-alapon is ki van dolgozva, de az jelenleg még drágább, mint a kőolaj alapú etilénes.. csakhogy mihelyt a kőolaj ára ugrik egy nagyot, hirtelen ''olcsóbb'' lesz, és aki előbb kel, az nyer.

a másik alternatíva az etanol-alapú, ennek is vannak előzményei, megfelelő mikroorganizmusokkal csaknem tetszőleges biomasszából lehet etanolt előállítani, abból meg csak technológi a kérdése, hogy etilén, vagy egyéb vegyipari alapanyag legyen. (a kloroprén előállítása belőle pl. 3 lépés, abból meg kész is a műgumi :DDD)

a biodízel és műbenzin, meg a hidrogén alapú járművek szépek meg jók, csak a nagyságrenddel van baj, mint a sötétzöldeknél általában.

(#13) 3psilon


3psilon
aktív tag

Nagyon kellemes cikk, köszönjük :)

Szerintem félelmetes, hogy mekkora a világ olajfogyasztása, és hogy milyen hamar kimerülnek a Föld olajkészletei.
Egy esetleges probléma ezzel kapcsolatban majd egy végső háború kirobbanása az olajért, pl. Dél-Amerikában (ugye az arab területeken amerikai barátaink már jó előre letelepedtek, hogy legyen olajuk, sőt, olcsó olajuk. Állítólag az USÁ-ban rengeteg olaj van még, csak takarékoskodnak vele).

Ami szerintem a legfontosabb, az a kétüzemű (benzines-elektromos) autókra való átállás. Nem egy nagy érvágás, csak jelenleg a lobbi erősebb. :(

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#14) ngabor2 válasza 3psilon (#13) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, ezt sokan feltételezik, és az amerikai vezetők hozzáállását ismerve teljesen elképzelhető. de valljuk be: ha mi lennénk az ő helyükben, akkor talán mi is így tennénk...

(#15) becksim


becksim
aktív tag

Nem is kell megvárni, hogy elfogyjon, már akkor jön a nemulass, mikor a jelenlegi kínálati piac keresletivé válik.

Az a baj az olajjal, és a többi fosszilis energiahordozóval és nyersanyaggal, hogy még mindíg bazi olcsóak az alternatívákhoz képest. Nagyon népszerűek az összeesküvés elméletek az olajlobbiról, és biztos van is alapjuk, de szerintem nagyon nem kell lobbizniuk, amíg ilyen árak vannak.

Nindzsák?? Hol?

(#16) C4mp3r válasza becksim (#15) üzenetére


C4mp3r
addikt

Még az is baj ezekkel, hogy nagyon lassan termelődnek újra.

(#17) Obi-Wan Tu


Obi-Wan Tu
újonc

A műanyagok alapanyaga is olaj.
Márpedig a műanyagokat legalább annyira használjuk és gyártjuk, mint a motorizációs végtermékeket!

''Az élet olyan leckék sora, melyeket át kell élnünk ahhoz, hogy az életet megérthessük'' -Stendhal-

(#18) Zull


Zull
senior tag

A muanyagokat nem kene kihagyni, 80%-ukat koolajbol allitjuk elo, es ha nincs koolaj akkor lehet majd szendioxidbol koolajat csinalni, az meg aztan nagyon franko lesz :S

(#19) rdi válasza Zull (#18) üzenetére


rdi
veterán

széndioxidból ???
kőszénből inkább

Fej! Tor! Potroh!

(#20) Zull válasza rdi (#19) üzenetére


Zull
senior tag

igen, elo lehet belole allitani, csak qurvara nehezen ^^

(#21) Den


Den
veterán

Nyugtass meg hogy a következő rész nem egy ''acsúnya gonosz olajlobbi akadályozza a váltástmegmegöliafeltalálókatmegeltitkoljaavizzelhajtott autót...'' tipusu összeesküvéselmélet lesz.

www.simson4t.hu

(#22) Den válasza becksim (#15) üzenetére


Den
veterán

egyetértek mindkét felvetéseddel.

www.simson4t.hu

(#23) ALI_G válasza Vamp (#7) üzenetére


ALI_G
veterán

pardon, félreérthető voltam. Erre gondoltam én is. Köszi :)

(#24) becksim


becksim
aktív tag

Kibocsájtás, klímaváltozás, ''Kínaváltozás'':

[link]

Nindzsák?? Hol?

(#25) ALI_G


ALI_G
veterán

Uh, még mikor először írtam ide, akkor ezt is le akartam vetni az e-papírra:

Szóval ez csak sejtés, és becslés, hogy 2050ig lesz elegendő a kőolaj. Ez úgy van, hogy a jelenlegi fogyasztást tudják addig kielégíteni a jelenlegi készletekkel. Ám ez könnyen kitolódhat egész 2075-ig (szintén becslés, de megalapozott mint az előző, általad is írt évszám), mert egyre több új lelőhelyet találnak, igaz azokat egyre nehézkesebb feltárni, megtalálni és kiaknázni. A legtöbb új lelőhely amely még nincs feltárva, óceánok alján vannak, ami költséges, de ahogy haladunk, egyre jobb módszerek lesznek ezek kiaknázására, az olaj ára szökik szépen felfele (még csak kúszik :DDD igazából) és ezért egyre mélyebbről kezdi meg megérni nekik.
Ezért tud akár 2075-ig kitartani a számunkra felhasználható (nem egészen jó szó, de jobban nem találok hirtelen) kőolaj, mert mindig találnak újat, és amúgy is kézzel lábbal kapaszkodik az ipar nagy része a kőolajhoz, és származékaihoz (kedves vegyész moderátor barátunk kedvéért :DDD).

Hogy hol olvastam már nem vagyok benne biztos, de talán az SG-n volt erről egy komolyabb cikk, meg vhol újságban is olvastam majdnem ugyanazt (talán egy szegedi TTK-s hallgatói újság lehetett, múltkor a biodízelről volt benne szó és azt szintén olvastam a neten, talán az SG-n). Ha kell, megkeresem.

(#26) ALI_G válasza becksim (#24) üzenetére


ALI_G
veterán

durva. Remélem az ENSZ kezd velük vmit, nem akarok miattuk is szívni. Egy bolygón élünk, ezt jegyezzük már meg (de ők is).

(#27) #65675776 válasza ngabor2 (#12) üzenetére


#65675776
törölt tag

A US Air Force-nál jelenleg már kisérleti fázisban van egy földgáz alapú alternatív üzemanyag [link] (bár az eljárás elméletileg nem földgáz alapú, de erről Te biztosan többet tudsz: [link]), ami csak az egyik kísérleti termék náluk [link]. Szóval az amerikaiak elindultak az olajfüggőségük csökkentésének irányába.

(Persze lehetne még linkelni af.mil-ről sokmindent, csak egy pár: [link]; [link])

[Szerkesztve]

(#28) Vamp válasza Den (#21) üzenetére


Vamp
senior tag

Nem, nem fogok saját logika alapján könnyen megcáfolható dolgokat írni.

(#29) Mackósajt válasza #65675776 (#27) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Azaz a kőolajfüggésből a földgázfüggés felé? Szinte ugyanott vannak vele. Max. annyi a különbség, hogy a nagy földgázlelőhelyek eloszlása nem teljesen azonos a nagy kőolajlelőhelyekkel, így más országokra támaszkodhatnak.

A Fischer-Tropsch szintézisen alapuló olajgyártás persze nem mai találmány, a németek viszonylag sikeresen használták (kőszénből kiindulva), mikor elvesztették a kőolajforrásikat a II. VH idején, de egyrészt nyilván drágább, mint simán kibányászni a kőolajat, másrészt földgáz alapon csinálni igazából csöbörből vödörbe. Vagy az USA-ban magában nagy földgáztelepek vannak, mint kőolajtelepek? (Nem vagyok naprakész készletekből.)


Iszonyat ez az avatár, tisztára megfélelmíti az embert. :B


Ui. Emlékszem öreg kémiai technológia professzoromra. Panaszkodott, hogy a szerves vegyipar elsőszámú nyersanyagát, a kőolajat, olyasmire pocsékolják, mint pl. elégetés erőművekben. :DDD

(#30) ngabor2 válasza #65675776 (#27) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a földgázzal ugyan az a baj, mint az olajjal, el fog fogyni. persze vannak előnyei, egyszerűbb feldolgozni, kevésbé összetett, és a keletkezése lényegesen gyorsabb, mint az olajé (biogáz).

(#31) Daweee


Daweee
őstag

Hello!
Tudtommal a gázolaj (Diesel-olaj) volt a melléktermék, és nem a benzin, sőt, Diesel bácsi eredetileg nem is gázolajra fejlesztette ki a motorját, csak később a fejesek rájöttek hogy azzal is megy, és miért ne... tehát a dieseleket más alternatív üzemanyagok is meg tudnak hajtani, lásd biodiesel, amit osztrákban lehet, itt nem és a határon a kocsi rántotthús-szagáról szűrik ki a csempészeket :D TV-ben láttam réges-rég :C

[Szerkesztve]

(#32) Mackósajt válasza Daweee (#31) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Amikor a kőolajfeldogozás megkezdődött, még egyáltalán nem létezett autó, sem Diesel, sem másmilyen. Az egyik első közkeletű termék a lámpaolaj volt. Magyar köznyelvben ezt nevezik petróleumnak. (Ennek a szónak az angol verzióival azonban vigyázni kell.) Ez sokkal inkább gázolaj, mint benzin. A benzin akkoriban melléktermék volt.

(#33) Daweee válasza Mackósajt (#32) üzenetére


Daweee
őstag

de amikor megjelent az autó, bezinnel ment, és a gázolaj mint olyan (nem a petróleum) volt melléktermék. vagy rosszul tudom? :F

(#34) Mackósajt válasza Daweee (#33) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Ezt nem tudom, lehet, hogy így van. Lusta vagyok utánanézni. :B Csak azért írtam, amit írtam, mert a cikk állítása a benzinre igaz.

A melléktermék szó egyébként nem pontos ide. A benzin kezdetben sokszor egyszerűen hulladék volt, amit helyben elégettek, ill. próbáltak neki valami felhasználást találni. Amikor aztán lett neki (autóüzemanyag), a nehezebb frakció attól nem vált fölöslegessé, csak már mindkettő hasznos volt.

(#35) #65675776 válasza ngabor2 (#30) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ebben igazatok van. Ez azonban csak egy lehetséges alternatíva, amivel kísérleteznek (bár azt ha minden igaz 10 éven belül általánsan is alkalmazni fogják az amerikai fegyveres erők). Ha minden igaz, mér jelenleg is olcsóbban tudják előállítani, mint amibe a kerozin kerülne (erről megint csak neked vannak pontosabb információid, bár engem is érdekel a kémia, de alapvetően gyökér vagyok belőle.)

Egyébként szerintem nem a hidrogén lesz a jövő üzemanyaga (bár az a legtisztább megoldás), hanem a metanol vagy etanol. Utóbbiakat sokkal egyszerűbb kezelni, és ami fontosabb: napjainkban is rendelkezésre áll a megfelelő és fejlett motortechnológia. Emellett ezzel el lehetne tüntetni a mezőgazdasági termékfelesleget (bár tudom ez utópisztikus gondolat).

(#37) orbano válasza #65675776 (#35) üzenetére


orbano
félisten

Én jobban örülnék a hidegfúziónak, mint elsőszámú energiaforrás. De az is lehet, hogy 5-10-15-20 év múlva kitalálnak valami csúcszuper nagyteljesítményű akkumulátort és meg van oldva minden (nap+szélenergia).
De még az állítólagos magyar felfedezésű és fejlesztésű szuperhatékony villamoserőmű sem egy rossz alternatíva. Persze ezek csak az üzemanyag és villamosáram problémákat oldják meg, az ipari alapanyagokét nem.

Másik sejtésem, hogy hamarabb át fognak állni valami alternatív megoldásra (tippem kb 10-20 év), ha akarnak még a nagyhatalmak a Földön valami felett uralkodni /ugye szép lassan az USA is kezd rájönni, hogy ez így nekik sem lesz jó. A kínaiaknak meg majd valaki jól elmagyarázza :) /.

A vér nem válik VAZZE!™

(#38) Vamp válasza orbano (#37) üzenetére


Vamp
senior tag

A fő probléma meglátásom szerint az, hogy amíg semmiféle kényszerítő erő nem hat az olajat használókra, addig az általad leírtak csak elenyésző mennyiségben lesznek jellemzők. A jelen emberét többnyire nem érdekli a jövő, az átlagember sosem foglalkozik effajta gondokkal.

Az olajkészletek problémáját egy olyan gyufához tudnám hasonlítani, ami fényességet ad egy szobában. A gyufa hirtelen alszik majd el, így a fény is megszűnik egy időre. Kérdés hogy az a bizonyos idő meddig tart majd, valamint hogy a gyufát mivel tudjuk helyettesíteni.

(#39) Fecow válasza orbano (#37) üzenetére


Fecow
aktív tag

Tudtommal a hideg fúzió nem éppen tudományosan elfogadott dolog, úgy is mondhatnám az örökmozgóval veszik egy kalap alá, szóval a megvalósulására még várhatsz egy jó darabig !!:)
Vamp: Ahogy ALI_G is írta az 2050-es dátum csak egy becslés készleteket tekintve, szóval az egy kicsit erős kijelenteni, hogy a készletek kimerülés még a mi generációnkban bekövetkezik. Lehet, hogy bekövetkezik lehet, hogy nem, de eddig nem nagyon váltak be az ilyen előre jelzések. Ez is olyan mint a fúziós erőmű, már ötven éve mindig azt mondják, hogy majd ötven év múlva lesz. Lehet ezeket is beveszik majd a Zénon apóriák közé és a Akhilleusz(a mi fogyastásunk) sose éri utol a teknőst(sose merülnek ki a készletek) :D :DDD

Nyergeld meg a nagyot

(#40) Vamp válasza Fecow (#39) üzenetére


Vamp
senior tag

Ez tetszik:D

Én pusztán egy szakértők által többször hangoztatott évszámot írtam be, ezek után mindenki döntse el, hogy mérvadónak tartja azt avagy sem.

Maradjunk annyiban, ha 43 év múlva nem merülnek ki a készletek, módosítom az írásomat!:D

(#41) Rive válasza #65675776 (#35) üzenetére


Rive
veterán

... a hidrogén ... a legtisztább megoldás ...

Ezzel kapcsolatban egy apróság. A hidrogén nem energiaforrás, hanem az energia tárolásának egy formája. Ennek megfelelően a szennyezést nem megszünteti, hanem csupán időben és térben átcsoportosítja. Önmagában, az előállításának körülményei, módja nélkül vizsgálni hiba.

A 'tisztasága' azon múlik, hogy milyen energiát is tárolunk benne. Ha pl. fosszilis tüzelőanyagok energiáját, akkor környezetszennyezőbb, mint ha a kiindulási anyagot direktben felhasználjuk.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#42) ngabor2 válasza Rive (#41) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a hidrogén valóban jó lenne, csak van vele néhány nagy probléma. nehéz tárolni, és túl nagy a robbanási tartománya. ráadásul meglehetősen nagy a szökési hajlama, tehát a tankolás macerás lenne. eleve nem csak simány nyomás alatt tárolnák üzemanyag-tankban, hanem valamilyen fémben abszorbeálva.

a másik probléma a hidrogénnel, ha simán robbanómotorba akarnák elégetni, akkor nem lenne túl jó a hatásfoka, ha galváncellában akarnának vele áramot termeltetni, akkor meg a cella meglehetősen drága lenne. ugyanis manapság még mindig a platinafémek azok az anyagok, amik kellő sebességgel képesek a hidrogént aktiválni a spontán oxidációhoz.

a metanol és etanol (inkább a metanol, ipari körülmények között ezt egyszerűbb csinálni) valóban jó alternatívák, könnyű tárolni, szállítani, ez akár robbanómotorba is mehet, de ha sikerül valami megoldást találni a galváncellás energiatermelésre, akkor abban is jól alkalmazható. bár az oxigéntartalma ezesetben bezavarna.

(#43) evR


evR
aktív tag

és mi a véleményetek arról, hogy elzárták a csapokat?
szerintem egyre gyakoribb lesz az ilyen vita, mint ami most is van.. minden év elején várható lesz.. én tartok ettől a dologtól.. lesz itt még az olaj miatt energiaháború, nem is sokára..

''...trend a lelke mindennek...''

(#44) Rive válasza evR (#43) üzenetére


Rive
veterán

szerintem egyre gyakoribb lesz az ilyen vita, mint ami most is van..
Nagyon helyes. Ezek a viták (beszélgetések), nomeg az áremelések adják meg a környezetbarát(abb) technológiák terjedéséhez szükséges gazdasági teret.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#45) Tyberius


Tyberius
aktív tag

Én csak attól tartok, hogy az olaj hamarabb elfogy, mint várnánk... a szakértők által hangoztatott évszámmal az a baj, hogy még egy évvel ezelőtt is azt hallottam, hogy a szakértők meg vannak lepődve a kínai és az indiai gazdaság gyors fejlődésén. Ezek ketten a Föld lakosságának több mint egynegyedét adják, és akkor még a többi fejlődő országról nem is beszéltünk. Az olaj iránti igény dinamikusan nő, és ezt nem egyszerű 50 évre előre kalkulálni.

Azonkívül nem is kell, hogy elfogyjon az olaj az utolsó hordóig: elég, ha csak eljut odáig a helyzet, hogy már nem tudják olyan mértékben növelni a kitermelői/feldolgozói kapacitást, ahogy az igény nő (itt inkább a kitermelői kapacitáson van a hangsúly, új finomító bármikor, bárhol építhető, új olajkút meg csak ott, ahol olajmező van, ráadásul a régi olajmezők hozama folyamatosan csökken, azokat is kell pótolni).

Ha ez bekövetkezik, az egész világpiac átalakul, az olajra lényegében licitálni kell majd, ami a drágulás mellett egyéb problémákat is fog okozni. Legegyszerűbb csak arra gondolni, hogy mi lesz, ha a nagyhatalmak rá akarják tenni a kezüket a megmaradt olajforrásokra...

(#46) Vamp


Vamp
senior tag

Mindenkitől elnézést kérek a 2. rész késése miatt. Holnap vizsgázom, utána este felrakom.

Vamp

(#47) ngabor2 válasza Tyberius (#45) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hogy mi lesz, ha a nagyhatalmak rá akarják tenni a kezüket a megmaradt olajforrásokra...

én ezt fordítva látom. akinél az olaj, az a nagyhatalom. hogy ne támadják meg, a szomszédainak ad, azok meg megvédik... amíg van olaj. utána meg már nincs értelme...

(#48) Tyberius válasza ngabor2 (#47) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Ez a ''szomszédok majd megvédik'' csak addig működik, amíg nem a szomszéd nagyhatalom akarja rátenni a kezét az olajra. Ha mondjuk Oroszország hirtelen úgy gondolná, hogy holmi halott diktátorok és félig-meddig magáncégek közötti szerződés helyett valami erősebb kötelékkel akarná biztosítani magának a türkmén földgázlelőhelyeket (mondjuk szabad köztársaságok szövetségbe forrasztásával, nagy Oroszország kovácsolta friggyel ;] ), nem hiszem, hogy sokan sietnének Türkmenisztán segítségére. Lenne egy kis rinyálás európai oldalról, persze nem túl hangos, mert hát mégiscsak az oroszoktól vesszük jó áron a földgázt. De a NATO nem lépne közbe, és a kínaiak sem, mert ők meg atomtechnológiát vesznek a ruszkiktól, más meg nem merne, ugye. Irakot sem védte meg az olajfegyver.

(#49) sh4d0w válasza Tyberius (#48) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Érdemes lehet ezt is elolvasni (bár kicsit összeesküvés-elmélet szaga van): [link]

https://www.coreinfinity.tech

(#50) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ráadásul még ugye semmiféle olajtőzsde nem műxik Teheránban.

https://www.coreinfinity.tech

(#51) Tyberius válasza sh4d0w (#50) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Ez hogy is jön ide? Legutóbbi információm szerint az olaj nem a tőzsdéből jön, hanem a földből... :)

(#52) sh4d0w válasza Tyberius (#51) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem tudom... talán az olajról szól ez is. Ám ha vki úgy érzi, nem idevaló, szóljon egy modnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#53) Tyberius válasza sh4d0w (#52) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Bocsi, csak félreértettem valamit. Az irománynak van helye itt, bár nagyrészt csak elmélet, spekuláció, amennyit én tudok a témáról, akár igaz is lehet. Mondjuk akkor az amcsik helyében nem ülnék olyan nyugodtan a seggemen...

(#54) sh4d0w válasza Tyberius (#53) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Azért néhány furcsasáot lehet tapasztalni: az általam linkelt oldalon a jövőbeni euró-alapú olajtőzsde elleni lépésként lehet szó egy korlátozott nukleáris csapásmérésről, amit valószínűleg Izrael hajtana végre; namármost a napokban szó volt arról, miszerint izraeli egységek már gyakorolják az iráni ''nukleáris infrastruktúra'' elleni támadást...

https://www.coreinfinity.tech

(#55) Tyberius válasza sh4d0w (#54) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Való igaz, ám hacsak nem a 20 méter föld, szikla és beton alá süllyesztett urándúsító egyik használaton kívüli hasadóanyag-tárolójában tervezi Irán elindítani ezt a nyüzsgő üzleti központot, a kettő meglehetősen diszjunkt projekt.

Egyébként külpolitikai öngyilkosság lenne már a katonai célpont elleni atomtámadás is, még akkor is, ha máshogy tényleg nem lehet kifüstölni azt a finomítót onnan. Egy polgári célpont elleni atomtámadás (amit a világon semmi nem indokolhat katonai szempontból) garantáltan olyan láncreakciót indítana el (okés, talán a láncreakció pont ide nem a legjobb szó), aminek következtében hamarosan kisebb gondunk is nagyobb lenne annál, hogy lehet-e euróért olajat kapni, vagy sem. :(

(#56) sh4d0w válasza Tyberius (#55) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nyilván, ha Irán fejével gondolkodom, akkor ''ezermérföldekre'' a nukleáris struktúrától indítanám be ezt az üzletet, egy jól látható helyre. Sajnos azonban a harci eseményekben mindig bekövetkezik valami ''véletlen'' és ''eltévedt bombák'' ''véletlenül'' ott csapódnának be... Mindenesetre nagyon kíváncsi leszek, mi sül ki ebből az újabb közel-keleti feszültségből...

Meg az is érdekel majd, hogy Venezuela ellen mikor indul meg Amerika... mostanság eléggé divatos fikázni a venezuelai elnököt a tengerentúlon...

https://www.coreinfinity.tech

(#57) littlemole válasza Daweee (#31) üzenetére


littlemole
őstag

Erről a mythbusters jut eszembe, amikor kipróbálták hogy mennyit tudnak menni egy adott üzemanyaggal.
Megnézték használt sültkrumpliolajjal is (MCdonaldsban szépen termelődik ez is) , és egész szépen ment a kocsi. Előtte jól átszűrték persze amennyire tudták.

Engem az olajjal kapcsolatban az aggaszt amit itt többen is írtak már. Gyakorlatilag szinte az összes műanyagot és társait olajból állítjuk elő. Ezek pótlásával mi lesz? Mert hogy a könnyű erős stb műanyag nélkül elég nehéz lesz élni. Ha bárki szétnéz csak maga körül, biztos hogy számtalan műanyagból készült terméket lát.

ngabor2 írta hogy szénből is elő lehet állítani ezeket a műanyagokat csak más vegyipari eljárásokkal. Ez bíztató lehet mondjuk egy kicsivel hosszabb távon, bár azok is elfogynak egyszer.

Másik dolog a föld kiszipolyozása. A világ nem igazán érti meg, ha tönkretesszük a földet, akkor innem nem fogunk sehová se elmenni, és azzal a szemétteleppel kell együttélnünk amivé mi tesszük a földet.Ez pedig százmilliók milliárdok életére van hatással (globális felmelegedés, stb)
Más bolygókra áttelepülni esetleg nyersanyagot bányászni, meg hasonló orbitális baromságok nem alternatívák, mert ahhoz nagyon gyerekcipőben jár az űrkütatás.

Szóval kemény egy évszázad lesz az biztos.

"We believe we have a moral responsibility to keep porn off the iPhone. Folks who want porn can buy an Android" From Steve Jobs to a Customer (Xiaomi Note 3 PRo)

(#58) ngabor2 válasza littlemole (#57) üzenetére


ngabor2
nagyúr

metánból (''biogáz'') is előállítható, réges rég kidolgozott technológiával. igaz, acetilén, de ha vegyiparnak nem sokkal rosszabb az, mint az etilén, sőt. csak jelenleg olcsóbb kőolajból etilént előállítani, mint biogázból acetilént.

(#59) Csapi007


Csapi007
veterán

Hello
Jó kis cikk lett, grat. ;)

"Csak úgy mondom"

(#60) Tyberius válasza sh4d0w (#56) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Na azért ekkora véletlen, hogy a sivatag helyett Teherán belvárosára potyogjon valami, a világon nincs. Már a második VH-ban is ennél jobban céloztak a bombákkal. Egyébként már maga az akció természete is katonai GPS-szintű precizitást követel (a kiszivárgott tervek szerint egy vagy több hagyományos bombával ''fúrnának'' le a bunkerig, aztán küldenék be az atomot, hogy az bent robbanjon), tehát minden bombának pontosan ugyanoda kell mennie. Mellesleg ha az idézett cikknek igaza van, akkor azt valszeg Teheránban is tudják, és kétszer meggondolják majd, indítsanak-e euróalapú olajkereskedelmet. Persze ha a cikknek igaza van, pontosan ez volt az USA célja Irakkal is: példát statuálni.

Az meg valószínű, hogy az izraeliek nem fogják tűrni, hogy a perzsák csak úgy dúsítgassák az uránt, ellenőrzés nélkül. Én csak remélni merem, hogy az izraeliek nem vetnek be atomfegyvert.

(#61) sh4d0w válasza Tyberius (#60) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Azért tettem zárójelbe a ''véletlenül'' szócskát, mert nyilván nem véletlenül találna oda egy bomba :) Az iráni ''atomprogrammal'' kapcsolatban meg én elgondolkodnék azon, hogy állítólag Iraknak is voltak ''tömegpusztító fegyverei'' - emiatt indult meg a támadás, aztán kiderült, hogy egy dekányi atom/vegyi/biológiai fegyver nem sok, de annyit sem találtak... Nem lehet, hogy Iránnak tényleg csak polgári célokra kell az atomenergia? (Félreértés ne essék: én sem szeretném, ha fanatikus kókler hülyék kezébe tömegpusztító fegyver kerülne, csak ez itt eléggé hasonlít az iraki támadás előtti helyzetre.)

https://www.coreinfinity.tech

(#62) Obi-Wan Tu


Obi-Wan Tu
újonc

Szevasztok!
Kicsit hátrébb volt egy benzin-gázolaj, termék-melléktermék kérdés boncolgatás:

Nos, legjobb tudomásom szerint, amikor Diesel kifejlesztette motorját, ő bizony repceolajat , növényi olajat használt.
Akkoriban a kőolajat a petróleumért és fűtőolajért desztillálták. Sehol nem volt még a benzin és a gázolaj. Melléktermékek voltak. Bár a gázolaj elég közel áll a fűtőolajhoz...)

Később álltak át a diesel motorok a gázolajra, mert a növényi olajok rendkívül drágák és nehezen előállíthatóak voltak a XIX. század végén.
Akkortól tekinthető a kőolajszármazékok robbanómotorban történő használatának elterjedése.
Otto is ekkor kísérletezte ki az Otto-motort, ami finomabb üzemanyagot kívánt, mint a gázolaj, ezért nyúlt amásik hulladék-olajszármazékhoz, a benzinhez. És bevállt. Aztán persze tudjuk mi történt.

De egy örvénykamrás dízel motor (90-es évek közepéig maradt gyártásban, aztán az EURO3-4 kinyírta) simán elmennek repceolajjal, étolajjal.
A kifinomult nagynyomású vagy fúvókás dízeleket és a finom tűréseket kívánó szerkezeteteket már elszennyezi az észter (többek között), de megfelelő keveréssel (biodízel-dízel), avagy az motor felkészítésével (lásd pl. biodízel Volvo) simán elmennek ezek is.

''Az élet olyan leckék sora, melyeket át kell élnünk ahhoz, hogy az életet megérthessük'' -Stendhal-

(#63) Tyberius válasza sh4d0w (#61) üzenetére


Tyberius
aktív tag

Ha valóban békés célú az az atomprogram, az irániaknak annyit kéne tenniük a konfliktus elkerülése érdekében, hogy beengedik a NAÜ ellenőreit. Az izraeliek nem fognak hinni a becsszónak, és én igazából nem is tudom ezért elítélni őket, mert én nagyjából nyugodt lehetek afelől, hogy holnap nem fog atombomba potyogni a fejemre - ők ebben nem lehetnek olyan biztosak.

Még azt is meg tudom érteni, hogy a perzsák büszkeségből nem engedik ellenőrizni magukat, mondván, hogy ha a zsidóknak lehet, akkor nekik is. Én mindenesetre magyar lévén hozhatnék példákat, hogy a politikai realitások helyett elvek mentén történő gondolkodással egy ország (illetve annak vezetősége) könnyen a saját vesztét okozhatja.

(#64) cyanide

meg láttam mikori az utolsó hsz. no nem baj.

Magyarország biodízel nagyhatalom lehetne, itt van a rengeteg gazda aki nem tudja eladni a terményeit, simán termelhetne repcét aztán a gépeit is tankolhatná azzal, a saját költségeit csökkentené, olcsóbban tudna termelni, nem kéne annyi pénzt kiszórni az országból gázolajra és ami nem utolsó szempont, megújuló energia forrás lenne, annál több szén nem kerülne a levegőbe mint amennyit a repce magába épít. Ó szép álmok, de a jövedéki adó fontosabb mint a jövő, jer vígadjunk.



[Szerkesztve]

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.