Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Atyus


Atyus
tag

"A csoport más sokkal szűkebb,.." más helyett már szót kéne írni.

A programok csak algoritmusok, mint ahogy az emberi lények is csak vegyi anyagok halmazai.

(#2) Atyus


Atyus
tag

Az az igazság, hogy lektorért kiált a cikk sok helyen!
Mint szintaktikai, mint szemantikai szinten.
A pongyola kifejezéseket is érdemes lenne átírni.

A programok csak algoritmusok, mint ahogy az emberi lények is csak vegyi anyagok halmazai.

(#3) frescho válasza Atyus (#2) üzenetére


frescho
addikt

Korrektor átnézte. Várom a javítani valókat.

https://frescho.hu

(#4) DG790401 válasza frescho (#3) üzenetére


DG790401
tag

Azèrt nem olyan rossz, sőt èrdekfeszìtő ìràs grat.

(#5) Zigur


Zigur
senior tag

Tetszett a cikk, mindig is érdekelt ez az időszak, szó szerint pezsgett az ötletektől.
Régebben gyűjtöttem az régi gépeket, ilyenek is voltak. Talán a legjobban az Apple IIc tetszett, masszív volt és mégsem volt nagyon nehéz.
Ha belegondol az ember, mind Tramiel, mind Jobs alapvetően egy tetü volt, de úgy látszik ez is kell ahhoz hogy a látomását átverje az embereken :)

(#6) frescho válasza DG790401 (#4) üzenetére


frescho
addikt

Ha hiba van benne, akkor azt javítom. Ha valami kifogásolható, akkor állok elébe. Egy hemzseg a hibáktól komment nem tesz semmit hozzá.

Zigur: Széplelkek, idealisták vagy mimózák ritkán sikeresek az üzleti életben.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#7) freeapro


freeapro
senior tag

jó kis összefoglaló, köszi

(#8) winhate


winhate
őstag

Hianypotlo!
Koszi a cikket!

Amiga es Commy rulez!

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#9) #82729984


#82729984
törölt tag

Jó cikk lett élvezetes volt olvasni!

A nyelvtan nácikat meg le kell sz@rni.

(#10) bambano válasza frescho (#3) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az kb. semmit nem ér.
a tévé neve junoszTY. ha megnézed az orosz feliratot rajta, akkor a neve lágyságjellel végződik, ezért nem junoszt hanem junoszty.

a többit megírom mindjárt privátban.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) Lacok


Lacok
őstag

A helyesírási hibáktól eltekintve nagyon jó cikk lett.

"Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum"

(#12) frescho válasza #82729984 (#9) üzenetére


frescho
addikt

A javítást nem leszarom, hanem javítom. A helyesírásom messze nem tökéletes, ezt nem ennyire finoman közölte a magyar tanárom még az érettségi előtt. Sajnos a helyesírás ellenörzés, 3x átolvasás és korrektor sem garanci arra, hogy hibátlan legyen.

Ugyanígy lehetnek benne szakmai elütések, pontatlanságok, félreérthető megfogalmazás. Esetleg olyan ami nekem egyértelmű, de másnak nem.

bambano: Köszi, várom a listát

Lacok: Javítom, ha megmondod hol hibáztam.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#13) Decske


Decske
aktív tag

Nagyon jó, élvezetes "dolgozat" volt. Gratula hozzá! Bár én inkább YouTube-on szoktam angol nyelvű bemutatókat nézni, magyar nyelven hiánypótló írás! Köszi szépen a befektetett munkádat.

Samsung Galaxy Z Fold 3, Asus Zephyrus G14 (2020)

(#14) szalai56


szalai56
senior tag

Ez is nagyon jó lett. :))

Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/

(#15) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nagyon hasznos írás, el fogom olvasni. :R

frescho, hát persze. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#16) janeszgol válasza frescho (#12) üzenetére


janeszgol
félisten

Egy erdekesseget irnek. Az evszam rovidites jobban olvashato, ha az elejere oda teszed az egyszeres idezojelet. Pl 72-es helyett '72-es.
Amugy erdekes cikk, jo volt elolvasni, bar en nem vagyok rajongoja az ennyire regi gepeknek. Pentium 1-nel kezdodik az erdeklodesem.

(#17) frescho válasza janeszgol (#16) üzenetére


frescho
addikt

Köszi az észrevételt. Eddig is igyekeztem kirakni az aposztrofot. Ete átnézem.

Többiek: köszönöm, jön a folytatás. Munkacíme: "Business is war" Csak kicsit húzódik, mert beleugrottam egy technológiai upgrade-be.

https://frescho.hu

(#18) Graphics válasza frescho (#3) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

- 40 évvel ezelőtt jelentek meg az első nagy szériában gyártott homecomputerek, amelyek eg ylavinát indítottak el. Címsor

Második oldal:

- De a a "hobbi gépeseket" nem lehetett átverni.

- Az optimalizáció itt egyszerűsítést és a lehető a szilícium legjobb kihasználását jelenti.

Hirtelen ezek, még most megyek tovább rajta

- eredetileg ugyanis mikrokontrollerként pozicionálta a 6502-őt. Az elkészült "gép" egy beültetett PCB-t jelentett.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#19) BomiBoogie


BomiBoogie
MODERÁTOR

Szívesen fogadjuk önkéntesek jelentkezését, akik besegítenének a korrektori munkába, látom, vannak itt sasszemű legények/leányok. :DDD

(#20) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Az írás remek, azt gondolom mindig élmény olvasni az ilyen jellegű írásokat azoknak, akik az informatika iránt fogékonyak.

Többször is át fogom olvasni, rengeteg munka van benne, részletes, jó írás

Köszönjük :R

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#21) frescho válasza Graphics (#18) üzenetére


frescho
addikt

Köszi, gyorsan kijavítottam. De az elsőt már valaki kigyomlálta előttem, mert nem találom :)

https://frescho.hu

(#22) Totom76


Totom76
csendes tag

Az első számítógépem ATARI ST volt, jó kis gép volt! Annyit hozzá tennék, hogy egy akkor IBM PC ami XT-t vagy 286-ost jelentett korántsem vette fel a versenyt sem az Amiga 500-sal sem az ST-kel. Oké akkor abban jó volt hogy Mariska néni a Számalknál csinálta a bérszámfejtést :DDD
Az Amigák videó stúdiókban voltak, az Atarik meg a zenészeknél és szöveges kiadvány szerkesztőknél. Csak két elég nagy programot megemlítek a Cubase-t és a Calamus-t.
Kár hogy Karácsonyra kaptam, mert én egyébként Amigát vettem volna akkor.
Tulajdonképpen a PC akkor kezdett igazából rájuk verni a 486-s és a Pentiumoktól meg a moduláris felépítéssel, hogy a VGA kártyák fejlődtek és a hangkártyák. Ideig még követte az Atari és a Comodore is, mert Atariban a Falcon vagy a TT sorozat azok elég erős gépek voltak, Amigánál az 1200-es meg hirtelen nem jut eszembe milyen gépeik voltak.
Az Atarimnak a TOS német volt :DD BASIC-ben programozgattam rá meg szétszedtem és összeraktam, raktam bele emulátort, aztán 1994 környékén eladtam egy zenésznek és vettem belőle egy 386-os, szerettem :O :U de ez van :))

(#23) sztanozs


sztanozs
veterán

Úgy látom végül összeállt a teljes cikk - szép munka, mindenféleképp.

BTW pont a napokban szedtem ki a kukából egy C64-est. Sajna tápom nincs hozzá, kipróbálni így nem tudom :(

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#25) snecy20 válasza Atyus (#2) üzenetére


snecy20
veterán

Most komoly, hogy egy ilyen részletezettségű írásnál ezeken vagyunk fennakadva? :)
Tegnap még frissiben elolvastam, nem találtam rossznak.
Tartalmilag meg nagyon érdekes!
De azért ilyenkor örülök, hogy én már a 90-es évek közepétől csöppentem a számítástechnikába.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#26) frescho válasza snecy20 (#25) üzenetére


frescho
addikt

A kritika hasznos, ha konkrét hibákra mutat rá. Ami eddig felmerült javítottam.

Totom76: Érdekes mások történetét hallgatni, hogy ki mikor hogyan kezdte. Atari 16 bites szériából egy STE-t választottam ki "használós" gépnek. Annak francia a TOS ROM-ja. De azt a kb. 20 menüpontot könnyen ki lehet következtetni. Bacsis kiállításán is azt lehetett nyüstölni.

https://frescho.hu

(#27) pomorski


pomorski
őstag

Szia! Köszi ezt a hosszú cikket. Az ABC-80 hogy nincs sehol sem megemlítve? (Az is egy izgalmas gép volt. Olyanod van?)

(#28) coyote55


coyote55
őstag

Azt jobban ki lehetett volna hangsúlyozni, hogy az Apple ][ kétfajta BASIC nyelvét akkor lehetett használni, ha minimum 48kB RAM és a bővítőkártya is a gépben volt. Utóbbi a "0" slotban lehetett csak. Váltani a kétfajta BASIC - a lebegőpontos, és az integer - között a beépített assembler meghívása után (Call -151) a C080 cím kétszeri meghívásával, illetve a C081 címmel lehetett visszakapcsolni.
Hmm, majd 40 év után hogy jönnek elő az emlékek...
Az Apple nagy előnye a C64-el szemben az volt, hogy egyszerű katalógus áramkörökből (74 LS xx) állt, nem pedig cél-IC-kből, mint a Commodore. Tipikus kispénzű egyetemistáknak való gép :K
Rengeteg bővítőkártyát lehetett kapni (építeni) hozzá. Volt EPROM - égető, 128 kB RAM kártya, két floppyt kezelő kártya, két fajta videókártya (80 karakteres monokróm és RGB színes), Z80-as CP/M kártya, sőt Motorola MC 68008 -as, 16 bites processzoros emulátor is. Utóbbit már nem építettem meg, ahogy a 80186 -os processzort, ROM -ot, és emlékeim szerint 256 kB RAM -ot tartalmazó egykártyás PC-t sem. Ja, és a 10 MB-os winchester vezérlőkártyát sem. Mégegyszer: 10 MB!
Nem volt hozzá kedvem ;)

Ha valakit érdekel: van hozzá alaplapom, jöjjön el érte. A többit privátban.

[ Szerkesztve ]

Memento Mori!

(#29) frescho válasza coyote55 (#28) üzenetére


frescho
addikt

Köszönöm a kiegészítést. Könyvt lehetne írni egy-egy gépről. Jobbat mondok mások írtak is. Velük soha nem fogom felvenni a versenyt műkedvelőként. A polcomon van könyv az Apple II-ről, Atari 8 bitesekről, Commodore-ról, Amigáról és még sok másik gépről. Én ZX81-et láttam elsőként. Szó szerint alkatrészenként ment át a kezem között, mint "segéd" adogattam őket Apámnak aki összerakta a kit-et.

pomorski: ABC-80-am sajnos nincs. Tervezem megmelíteni majd kb. 4 résszel később a magyar gépek között, mert a BRG-ben is gyártották. Az igazi egy itthoni példány lenne. Svédektől beszerezni nagyon macerás, de ami késik nem múlik.

https://frescho.hu

(#30) coyote55 válasza frescho (#29) üzenetére


coyote55
őstag

Az én első gépem is ZX81 volt, de nem gyári kit, mert ULA-t nem lehetett szerezni. Ki volt váltva egy marék LS 157-es IC-vel. A tasztatúra meg olyan volt, hogy ki milyet szerzett hozzá...De működött! Ha nem is elsőre, de előbb-utóbb :U khmm, khmm...hagyjuk, feléledt.
Az első ZX81 első bekapcsolásakor szép szőnyegmintát rakott a TV képernyőjére, mert forrasztáskor a karakter ROM foglalatának lábai közé beesett egy csepp ón, és nem vettem észre... :U :(((
Hősies idők voltak, az 1900-as évek repülő, és autó fejlesztőiként raktuk össze a gépeket.
A jelszó: "Csak semmi buhera, a lényeg, hogy menjen!" :D

Memento Mori!

(#31) Totom76


Totom76
csendes tag

Szerintem jó a cikk és jó érzés visszagondolni.... :R :C

Meg akkor milyen demókat raktak össze, 64 Kbyte-ba olyan dolgokat írtak, meg fél megába egy megába, azok a programozók zsenik és zseniálisak voltak, jó lenne annyit tudni meg úgy, de sajnos csak átlagos programozói képességem van. Ez van, mint ahogy nem mindenki lehet rakéta tervező mérnök sem. :U

Sajnos születésemkor orvosi műhiba miatt agyvérzést kaptam és majdnem meg is fulladtam, mert nem szívták le a váladékot rendesen és akkor mondták nem leszek matek zseni és hogy lassabb leszek mint az átlag is :( de ahhoz képest mégis elvégeztem a villamosmérnökit, biztos könnyebb lett volna ha nem lett volna ez a malőr :((( :(( De mint ahogy szokták volt mondani Isten az erőseknek mindig keményebb feladatot ad. :)

(#32) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Köszi! Érdekes volt.

Csodálom akkoriban milyen kevés multi cég mozdult rá ezeknek a gépeknek a fejlesztésére.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#33) Ed_007


Ed_007
aktív tag

Kicsit később, '84-ben kaptam az első számítógépemet, az e cikkben is említett CPC-nek a német változatát: Schneider CPC 464-et. Monokróm monitorral, magnóval, de remek felbontással (320x200), polifonikus hanggal.
Nem volt hozzá egyetlen szoftver sem, ezért ha játszani akartam, nekem kellett játékot írni hozzá. Így tanultam meg programozni. :)

(#34) dingdongkng


dingdongkng
tag

Comodore Computersnél volt a PET széria is, ami szerintem nem CBM. Ja meg azért a 8 bites gépeknél a ZX Spectrum is azért egy komoly játékos volt, főként itthon.

A kávéautómata előtt mind egyenlők vagyunk...

(#35) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Grat! Jó összefoglaló!

"Magyarországon a KFKI-ban is volt ferritgyűrűs memóriafejlesztés/gyártás, amiről így emlékeznek meg: "Az 1966. évi "
Meg a Videoton is gyártott ferritet.

A korai nagygépes memóriákból kihagytad a katódsugárcsövest ;) Az még hatalmas cucc...

Mutogatni való hater díszpinty

(#36) Kisgépkezelő válasza frescho (#29) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Nem voltam még tán 3 sem, amikor ugyanígyment át a kezeim között egy 286. Nyilván nem én végeztem a munka tudományos részét, de én húztam meg a bekapcsolás előtt az utolsó két csavart a "gjimbuszkujccsal", úgyhogy büszkén álltam a csoda előtt, amit ÉN építettem. :) Emlékszem, hogy nagyon vadul nézett ki a Norton Commander a fekete-zöld kijelzőn. Egyből bele is szerettem a számítástechnikába.

(#37) hcl válasza coyote55 (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lol, TVC-be is lehetett BASIC váltó kapcsoló, bár gyárilag nem volt :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#38) coyote55 válasza hcl (#37) üzenetére


coyote55
őstag

Hogyan? Mi kellett hozzá: assembler, BASIC, vagy hardver?

Memento Mori!

(#39) hcl válasza coyote55 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hardver, meg BASIC EPROM.
Neten fellelhető az átalakítás, az EPROM select lábát kapcsolgatta :D Kapcsol, reset, és máris más BASIC.

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) pomorski válasza hcl (#37) üzenetére


pomorski
őstag

Életem első gépe a Videoton TV computer volt, azon ismerkedtem meg a basic nyelvvel.

[ Szerkesztve ]

(#41) bambano válasza hcl (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

erről a kapcsolgatásról jutott eszembe, hogy anno 80k-s spectrumom volt.
a 48k-s elvileg úgy működött, hogy gombokért felvásárolták azokat a 64 kilobites memória ic-ket, amiknek az egyik fele jó volt, a másik fele hibás, ebből összeválogattak 8-at úgy, hogy ugyanazon fele legyen jó és hibás. A cím multiplexerben egy címbitet fixen bedrótoztak, így lett belőle jó 32k-s rambővítés gombokért.

én is kaptam egy 16k-s spekit, amibe itthon hibátlan 4164-eket raktam. kihúztam a nyákból a 74ls157-et, azt a lábát, ami a ram fajtát jelölte ki, kihajtottam és úgy raktam vissza. egy szál dróttal kivezettem a gép hátulján levő egyik lyukon. így lehetett kapcsolgatni 2 darab 32k-s lapot.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) coyote55 válasza bambano (#41) üzenetére


coyote55
őstag

Erre írtam, hogy "csak semmi buhera, a lényeg, hogy menjen!" :D
A saját készítésű Apple ][ -t én sem igen nyitogattam ki idegenek előtt :N :B

Memento Mori!

(#43) sh4d0w válasza zoltanz (#32) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az IBM 50 db-ot tervezett eladni a PC-bol...

https://www.coreinfinity.tech

(#44) coyote55 válasza sh4d0w (#43) üzenetére


coyote55
őstag

Ezt nevezik kincstári optimizmusnak :K

Memento Mori!

(#45) hcl válasza bambano (#41) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

LOL ez jó :D Nem fagyott bele?

@sh4d0w : Már akkor is volt ott elég béna manager

Mutogatni való hater díszpinty

(#46) Zigur válasza sh4d0w (#43) üzenetére


Zigur
senior tag

Tényleg, az vajon csak urban legend hogy az IBM azért tett 8086-ot a PC-be és nem M68000-et hogy ne legyen később konkurencia semmi módon se a nagyobb gépeinek ?

Egyébként snassz, de én egy c64-be reset gomb bekötést berheltem össze, ez sajnos nem nagy etvasz :-)

[ Szerkesztve ]

(#47) zoltanz válasza sh4d0w (#43) üzenetére


zoltanz
nagyúr

50 volt a optimista terv? Mennyi lehetett az pesszimista 10 db? :DDD

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#48) sh4d0w válasza Zigur (#46) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Itt mást írnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#49) bambano válasza hcl (#45) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mikor hogy...
ha előtte lehúztam a basic által használt memória határát 16k-ra, akkor lapozgathattam tetszés szerint.
de olyan is volt, hogy direkt jó volt hogy elszállt, mert így lehetett pl. triviálisan feltörni másolásvédelmeket. betöltöttem a titkosítós magnó loadert a memória tetejére, lapoztam, ettől resetelte magát, és a következő induláskor ottmaradt a loader.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#50) frescho válasza dingdongkng (#34) üzenetére


frescho
addikt

A PET széria sima átnevezéssel lett CBM. Autós hasonlattal Pet és CBM = Zsigulinak és Lada. PET-nek indult, de az európai piaci bevezetésnél a Philips miatt át kellett keresztelni a sorozatot. Ez a wikipedián is megtalálható, de jobban leírja a Brian Bagnal Commodore: A Company On The Edge című könyve:

“Commodore made a name change before releasing the revised computers into the European market. Improbably, another company reserved the PET name. Electronics behemoth Philips, based in the Netherlands, was just about to release a professional computer, which they called the Programm Entwicklungs Terminal (Program Development Terminal).

Though it would not pose a threat to the Commodore PET, Philips legally held the rights to the acronym PET. Jack Tramiel picked his fights carefully and he was not about to tangle with a massive company like Philips. Commodore changed PET to CBM, hoping to elicit comparisons to IBM.”

hcl: Nem lehet mindenre kitérni. Pontosabban lehet, de azt már könyvnek hívják.

Zigur: A sh4d0w által linkelt cikkhez több hasonló visszaemlékezést olvastam és nagyjából egyeznek. A 68k széria ugyan elkészült, de nem volt még másodlagos gyártó és nem volt teljesen letesztelve, referencia is hiányos volt. Az Intel processzorokat már ismerték az IBM-nél és a régi ismert 8 bites perifériákat lehetett a 8088-hoz illeszteni. A Ti processzora szimplán khm. nem volt meggyőző.

Az igazság az, hogyha 6-9 hónappal később fut a project, akkor a 68k széria előnyei miatt szerintem a Motorola nagy eséllyel indulhatott volna. De nem így történt.

Ed_007: Lesz CPC és Spectrum is majd valamikor, de mindent csak sorjában :)

coyote55: Hazaiból a homelab széria volt a buhera magasfoka. Nem rossz értelemben, hanem a klubokban ami fellelhető abból építjük variációk mindig meg tudnak lepni. Hasonlóan jópofák a ruszki Spectrum klónok.

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.