Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) mr_ricsi válasza yolan (#147) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Köszi, javítottam.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#152) Kantorpe válasza FoxiestFox (#146) üzenetére


Kantorpe
tag

Kozepesen. Mezei konfighoz teljesen jo.
Ertekesebb/nagyobb teljesitmeny igenyu valamit nem aggatnek ra.

Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

(#153) pechman8 válasza mr_ricsi (#150) üzenetére


pechman8
aktív tag

Ezzel nem mondtál újat de azért kösz. Viszont: Annál inkább szégyen. Amit írtam tartom.

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#154) FoxiestFox válasza Kantorpe (#152) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Köszi

(#155) Spica


Spica
csendes tag

Akkor ezek szerint örüljek, hogy az előző konfighoz vett gps-400aa-101a viszi az E8400 (3800) + 5870 kombót.

Nagyon jó és poénos cikk. :R Köszi!

(#156) mr_ricsi válasza pechman8 (#153) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Viszont: Annál inkább szégyen. Amit írtam tartom."
Egyetlen olyan gyártó sincs a világon, amelyik selejt nélkül termelne. Apád gépében meghaltak az alkatrészek a táphibakor? Mert ha nem, akkor a táp jól végezte a dolgát.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#157) pechman8 válasza mr_ricsi (#156) üzenetére


pechman8
aktív tag

Valóban amit érvelsz, alá kell írni. A legmárkásabb táp is tönkremehet, lehet gyári hibás... A kérdéses esetben más kár nem volt. A gép elkezdett bizonytalanul működni, kékhalállal keverve. Sajnos elég sokáig tartott az agónia mire utoljára a szinte új tápra kezdtem gyanakodni. Bevittem a kerbe és másnap mondták, hogy rossz, jöhetek adnak másikat... röviden. Amikor ez történt olvastam PH fórumon, hogy másnak is volt ilyen gonja. Utánanézek...

[link]
[link]
stb stb...
Mindegy, én bizalmamat vesztettem.

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#158) Lycanthrope


Lycanthrope
csendes tag

Régóta keresek, egy ilyen oktató anyagot, köszönet érte! :R
Azt nem mondanám, hogy most már értem, de valami alakul...
A kérdésem az lenne, hogy ezen a "drágán" akkor most ez mit is jelent pontosan?
Egy e7300ast hajtott eddig, egy táp nélküli ősrégi videókarival + író, 2 venti, 1 hdd, (így kaptam a gépet). A karit egy hd5770-re szeretném cserélni, a kérdés pedig, hogy a vajon kibír-e pár hetet amíg leváltom, vagy sebtiben angolosan távozik, és visz magával mindent? :F

(#159) Gude


Gude
senior tag

Hiproval korábban megszívtam.Elszólt és vitte magával a lapom meg a procim.Azóta nem sprólok a tápon egy fillért sem,mert nem éri meg.Azóta ragaszkodom a chieftec márkához

[ Szerkesztve ]

Ha leöltétek az utólsó vadat,ha kivágtátok az utólsó fát,ha megmérgeztétek az utolsó folyót,majd rájöttök,hogy a pénzt nem lehet megenni. -indián mondás-

(#160) mr_ricsi válasza Lycanthrope (#158) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ha a címke adatainak hinni lehet, akkor a 12V1 ágat túl fogja terhelni az új VGA.
(Viszont ha ágankénti túláramvédelem is úgy van benne, mint PFC, akkor simán elbírja.)
Ez a címkéje szerint egy 320W körüli tápnak felel meg. Procit 130W-ig (80% VRM hatásfok mellett) tud hajtani, VGA&HDD&ODD&ventiket együttesen 120W-ig.

"sebtiben angolosan távozik, és visz magával mindent?"
Ilyen izgalmakra azért ne számíts (persze, az esélye azért megvan), max a HDD-idet teszi tönkre. De leginkább fagyizásokra és leállásokra készülj fel.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#161) Zoleee19


Zoleee19
csendes tag

Sziasztok!

A cikk nagyon király, viszont végleg összezavartatok ezzekkel a 12V1 12V2 ágakkal. Akkor pl ennél a tápnál 15A Cpu-nak és csak 10A mehet a VGA-nak+a többi cuccnak?

Ezek szerint ezzel a táppal max kb 100W-ot fogyasztó VGA-t hajthatok?
HD4870, GTX275 szóba sem jöhet? :D

[ Szerkesztve ]

(#162) 14adam válasza Zoleee19 (#161) üzenetére


14adam
addikt

az bél gyártótól függ,hogy melyik ág hova megy. De szerintem a cpu-nak a 10A és a v2 meg a vga-nak és a többinek. Rég néztem már gps-t belülről.

(#163) Marci79 válasza MaciG (#106) üzenetére


Marci79
aktív tag

Ismerősöknek "bütykölgetek" gépeket.
Sok codegány (és hasonló) táp halálát (tetemét) láttam már. Volt olyan, hogy attól pukkant el, hogy bedugta a konnektorba a tulaj. :DDD

A "kis" Cors-imat azért szeretem és vettem meg, mert megfelelő a minősége. Jó volt az ára akkor mikor vettem és 5 év (!) garis. A kedvenc boltomban az Apafi utcán.
Moduláris is. Ami nem kell azokat lecsatlakoztatom és nem kell egy mutáns robot polippal küzdenem a gépházban. :DDD
Valamint. Biztonságban vannak az alkatrészek.

Más gépben használok itthon FSP és Chieftec tápokat is. Jók azok is.
A Zalman-től mentsen meg az ég engemet! Egyszer volt, sose legyen többet belőle. (Gyárilag hibásak. Rengeteg garanciás ügyintézés volt vele. Kondi és trafó hibás volt, még az is amit kicseréltek gariban. :((( )

[ Szerkesztve ]

(#164) 14adam válasza Marci79 (#163) üzenetére


14adam
addikt

se a chifi se a zalman nem gyárt tápot,csak veszik a belsőt. A zalman pl leggyakrabban az fsp-től vásárol be. Chifi meg sirtec,delta meg még pár gyártótól

(#165) Marci79 válasza 14adam (#164) üzenetére


Marci79
aktív tag

Tudom jól, hogy nem gyártanak belsőket. Nem mondtál újat vele. :N
De a tényen nem változtat. Tápot "gyártanak". De a belsőt nem ők csinálják, az külső cégtől van. Nézőpont kérdése, hogy mit is jelent a "gyártanak" szó. :D

(#166) agressiv


agressiv
addikt

Az én tápom is úgy van megoldva, hogy ne lépje túl a 18 amperes határt, és csak egy PCI tápcsati van rajta, de ilyenkor sem kell kétségbe esni, csak még egy kábelt kell belerakni a tápba és már jó is. Mivel ugyanarról a trafóról jön mind a kettő ág ez nem okozhat gondot a tápnak. Persze mókás ez a 18 amperes határ, mert biztos túl egyszerű lenne vastagabb kábeleket használni, mert ha külön ágakként vannak feltüntetve akkor is ezt csinálják, csak ezt úgy érik el, hogy több kábelt használnak, de az áram forrása attól még ugyanaz! Nem tartom valószínünek, hogy egy olyan tápnál ami nem kap ATX plecsnit egy kábelre engedik a 30 amper és hadd füstöljön.

Ha megnéz az ember egy régi 200 wattos AT tápot akkor feltünik, hogy mindenhol kétszer vastagabb kábelt használnak, pedig fele akkora áramot sem tudnak azok az öregek a maiakhoz képest, de annak idelyén még nem spórolták ki az ilyesmit a készülékekből.

Szerk. Láttam felmerült az is, hogy áganként lenne túláram védelem, de ahogy néztem az én tápomat (400WFSP) ilyenről szó sincs. Ha 1 kábelen "túláram" van, de az nem haladja meg a trafó maximális áramát akkor ugyanúgy füstölhet a kábel, bár ez elég valószínütlen, mert ha akkora feszültség esik a kábelen, hogy az már annyira felmelegszik, hogy leégjen róla a szigetelés akkor nem valószínű, hogy a gép működni fog.

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#167) mr_ricsi válasza 14adam (#162) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"az bél gyártótól függ,hogy melyik ág hova megy. De szerintem a cpu-nak a 10A és a v2 meg a vga-nak és a többinek."

Ezen ugyan nincs feltüntetve ATX megfelelőség, de a szabvány egyértelműen előírja, hogy a CPU-t a 12V2-re kell kötni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#168) mr_ricsi válasza agressiv (#166) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Persze mókás ez a 18 amperes határ, mert biztos túl egyszerű lenne vastagabb kábeleket használni"
Nem a kábel korlátoz -az márkás tápoknál kicsit túl is van méretezve-, hanem a csatlakozók.

"Nem tartom valószínünek, hogy egy olyan tápnál ami nem kap ATX plecsnit egy kábelre engedik a 30 amper és hadd füstöljön."
De igen, ez így van.
Annyi fenntartással, hogy normál használat során a ráaggatott cuccokkal nem lehet túlterhelni a drótot, rövidzár esetén pedig a védelem ms-ok alatt bekapcsol, így nincs ideje felmelegedni semminek.
A füstölés akkor jöhet, ha valami kicsi ellenállás kerül a drótra, mondjuk kidörzsölődött vezeték, házilag barkácsolt átalakítókábel, vagy eldurrant készülékelektronika esetén például.

"Ha megnéz az ember egy régi 200 wattos AT tápot akkor feltünik, hogy mindenhol kétszer vastagabb kábelt használnak, pedig fele akkora áramot sem tudnak azok az öregek a maiakhoz képest, de annak idelyén még nem spórolták ki az ilyesmit a készülékekből."
Igen, régen a kutyasz@r is aranyból volt. :(
Valójában viszont az alaplapi AT tápcsatinak(Molex 90331) magasabb volt a megengedett árama. (6 A/tüske szemben a mai ATX 4A-es értékével.)
És a kisebb tápfesz miatt -akkor még szinte minden a +5V-ról működött- jobban kellett vigyázni a feszültségesésekre, és a vastagabb kábelnek kisebb az ellenállása.

"ha akkora feszültség esik a kábelen, hogy az már annyira felmelegszik, hogy leégjen róla a szigetelés akkor nem valószínű, hogy a gép működni fog."
Ezt nem tudhatod biztosra. Ha a 12V-os tápágon füstöl a drót, és emiatt lefagy a VGA-d, és a procid, abban biztos lehetsz, hogy az alaplap is lekapcsol? Vagy hogy a hőhatás miatt nem éghet össze a táp zöld vezetéke egy fekete dróttal?

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#169) agressiv válasza mr_ricsi (#168) üzenetére


agressiv
addikt

"Nem a kábel korlátoz -az márkás tápoknál kicsit túl is van méretezve-, hanem a csatlakozók"

Dehogy van túl méretezve, láttam már márkás tápot, sőt az enyémet sem nevezném fapadosnak és nagyon vékony kábeleket használnak, az valóban igaz, hogy a molex csatlakozók nagyon nem bírják az áramot, mert már 2 amperes áramnál is füstölt nálam ilyen, persze nem számítógépben volt használva. Nem véletlenül cserélték, le ezeket a csatlakozókat, de az is igaz, hogy a mai PCI-e stb. csatlakozók ugyanolyan gagyik. Léteznek direkt nagy áramr tervezett csatlakozók amiket nagyon sok helyen használnak és csak isten a tudója miért kell pont a számítógépeknél mást használniuk.

"Annyi fenntartással, hogy normál használat során a ráaggatott cuccokkal nem lehet túlterhelni a drótot, rövidzár esetén pedig a védelem ms-ok alatt bekapcsol, így nincs ideje felmelegedni semminek."

Nem rövidzárról van szó, hanem csak szimplán túl nagy áramerősségről. És ebben az esetben sem egyetlen kábel jön a tápból, hanem több kábel ugyanonnan és a gyakorlati különbség csak annyi, hogy azon nincs külön feltüntetve, hogy melyik kábel elméletileg mennyit bír, mert az olyan tápokban ahol, a 12 voltokat külön ágaknak nevezik csak egy pár menetes tekercs választja el egymástól aminek csak nagyfrekvenciás zavarok szűrésében van szeerepe. Tehát attól még simán túl lehet terhelni egy ágat anélkül, hogy lekapcsolna a táp.

"És a kisebb tápfesz miatt -akkor még szinte minden a +5V-ról működött- jobban kellett vigyázni a feszültségesésekre, és a vastagabb kábelnek kisebb az ellenállása"

Ugyanaz a molex csatlakozó 2x vastagabb kábelt kapot 12V-ra is mert annó még nem spóroltak a kábelen. A mai világban nem tudom miért olyan hihetetlen ez, mert tudjuk jól, hogy akkor még nem volt ekkora költség csökkentés mint ma.

"Ezt nem tudhatod biztosra. Ha a 12V-os tápágon füstöl a drót, és emiatt lefagy a VGA-d, és a procid, abban biztos lehetsz, hogy az alaplap is lekapcsol? Vagy hogy a hőhatás miatt nem éghet össze a táp zöld vezetéke egy fekete dróttal?"

Nem lehetek biztos abban, hogy lekapcsol az alaplap, de ki akkora marha, hogy egy kifagyott gép képernyőjét bámulja órákon át? És lássuk be, hogy nem nagy a valószínüsége annak, hogy egy éjszakára bekapcsolt gép ami esetleg még filmet is konvertál akkora áramot venne fel, hogy olvadna a csatlakozó, vagy a kábel.

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#170) #27483136


#27483136
törölt tag

Nincs semmi baj azokkal a kábelekkel. Lehet, hogy vékonynak tűnik, de szálanként 80-100W-ot simán át tudnak vinni 12V-on.
Mivel minden komolyabb fogyasztónál stabilizált DC/DC konverter van, a feszültségesés se kever be. A kábel max mV-okat okoz. Ennél jóval többet hoz össze a táp.

(#171) agressiv válasza #27483136 (#170) üzenetére


agressiv
addikt

Ha egy kábelen folyatsz 8 amperes áramot az már azért sok és előfordulhat, hogy felmelegszik, de tragédia persze nem történik.
És ha hiszed ha nem nem kicsi feszültség esik a kábeleken. Ha leterhelem a videókártyámat (8800GT) a táp 12.13V-ról esik 12.05V-ra, de ha a kábel végén nézem a PCIe csatkalkozónál akkor már csak 11.89V-ot mérek, pedig 2 kábelen folyik az áram és 75W-nál semmiképpen sem lehet több a szabvány szerint, de inkább kevesebb, mert elméletileg a 2.0-s szabvány már megenged 150W-ot a PCIe porton.

Hát még a borz.....

(#172) #27483136 válasza agressiv (#171) üzenetére


#27483136
törölt tag

Szemre azok a vezetékek 0,5-ös keresztmetszetűek. Azoknak 13A a max terhelhetőségük (mivel szabadon álló erekről van szó). A feszesést meg kiveszi a DC/DC konverter.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#173) agressiv válasza #27483136 (#172) üzenetére


agressiv
addikt

Persze ilyen mértékű feszültség esés elvileg nem okoz hibát a működésben, de hirtelen nagy áramfelvételnél, már gondot okozhat, mert a videókárytákat nem szoktál felszerelni több ezer mikrofarádos kondikkal..

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#174) Marci79


Marci79
aktív tag

Egy hasonló kaliberű tesztet csinálhatna valaki a szünetmentes tápokról is.

(#175) mr_ricsi válasza agressiv (#169) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"az valóban igaz, hogy a molex csatlakozók nagyon nem bírják az áramot, mert már 2 amperes áramnál is füstölt nálam ilyen"
A molex vinyótápcsati (Molex 8981) 10 ampert bír.

"Nem véletlenül cserélték, le ezeket a csatlakozókat, de az is igaz, hogy a mai PCI-e stb. csatlakozók ugyanolyan gagyik."
Azért cserélték le, mert a vinyók elektronikája és az SSD-k idővel a 3.3V-ról fognak működni.
Valamint az új csati több csatlakoztatást bír, ami kell a hot-swap miatt.

"nincs külön feltüntetve, hogy melyik kábel elméletileg mennyit bír"
A vastagsága meghatározza.

"mert az olyan tápokban ahol, a 12 voltokat külön ágaknak nevezik csak egy pár menetes tekercs választja el egymástól aminek csak nagyfrekvenciás zavarok szűrésében van szeerepe. Tehát attól még simán túl lehet terhelni egy ágat anélkül, hogy lekapcsolna a táp."
Áganként van árammérés, ezért csak egy-egy drótot lehet túlterhelni, ágat nem.

"Ugyanaz a molex csatlakozó 2x vastagabb kábelt kapot 12V-ra is mert annó még nem spóroltak a kábelen."
A Molexhez 4 féle kábelvastagság használható, és ettől függően 6, 8, vagy 10 A lesz a terhelhetősége. 3 Molexhez, azaz 3 HDD-hez manapság már a legvékonyabb kábel is elég, nem úgy az 1990-es években. Régen a 12V terhelhetősége összesen volt 2-3 A, amihez a legvékonyabb drót is bőven elég lett volna.

"ki akkora marha, hogy egy kifagyott gép képernyőjét bámulja órákon át? És lássuk be, hogy nem nagy a valószínüsége annak, hogy egy éjszakára bekapcsolt gép ami esetleg még filmet is konvertál akkora áramot venne fel, hogy olvadna a csatlakozó, vagy a kábel."
Rengeteg gép működik felügyelet nélkül.
Filmkonvertálással teljesen le lehet terhelni a gépet, mert már a VGA-kártyák is részt vehetnek benne.
És írtam, hogy kidörzsölődött vezeték vagy meghibásodó elektronika miatt bármikor keletkezhet túlterhelés. Akár éjszaka is.

"Ha leterhelem a videókártyámat (8800GT) a táp 12.13V-ról esik 12.05V-ra, de ha a kábel végén nézem a PCIe csatkalkozónál akkor már csak 11.89V-ot mérek"
Hol méred a 12.13 ill. 12.05V-ot?

"de hirtelen nagy áramfelvételnél, már gondot okozhat, mert a videókárytákat nem szoktál felszerelni több ezer mikrofarádos kondikkal.."
A hirtelen nagy áram a 100% terhelés árama. Azt meg bírják a vezetékek.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#176) agressiv válasza mr_ricsi (#175) üzenetére


agressiv
addikt

A molex vinyótápcsati (Molex 8981) 10 ampert bír.

Elméletileg lehet, de nekem megégette egy a kezemet amikor házi készítésű pákához használtam és tartós 2 amper folyt rajta, ráadásul állandóan kontakt hibás lesz az a csatlakozó és ha rosszul érintkezik akkor mégjobban fűt.

Áganként van árammérés, ezért csak egy-egy drótot lehet túlterhelni, ágat nem.

Hát mondom, hogy nem méri áganként.

És írtam, hogy kidörzsölődött vezeték vagy meghibásodó elektronika miatt bármikor keletkezhet túlterhelés. Akár éjszaka is.

Én már rengeteg roncsot szervízeltem és kidörzsölődott kábelt még nem láttam. Mitől dörzsölődne ki?? Még ha a ventillátor is kapja el az sem tud komolyabb kárt tenni benne.

Hol méred a 12.13 ill. 12.05V-ot?

Egy külön terheletlen kábelen.

A hirtelen nagy áram a 100% terhelés árama. Azt meg bírják a vezetékek.

A vezeték bírja, de az elektronika megbolondulhat, ha egy rövid időre is sokat esik a feszültség illetve nem elég a kábel vastagsága ahoz, hogy rövid idő alatt elegendő áramot juttasson a készülékbe ezért használnak kondenzátorokat. A nagyteljesítményű autós erősítőknél is ezért használnak kondenzátorokat.

Hát még a borz.....

(#177) #27483136 válasza agressiv (#176) üzenetére


#27483136
törölt tag

Áganként van árammérés, ezért csak egy-egy drótot lehet túlterhelni, ágat nem.
->Hát mondom, hogy nem méri áganként.

Feljebb betettem egy képet egy táp elmenő részéről, látszik, hogy áganként van sönt.

A hirtelen nagy áram a 100% terhelés árama. Azt meg bírják a vezetékek.
->A vezeték bírja, de az elektronika megbolondulhat, ha egy rövid időre is sokat esik a feszültség illetve nem elég a kábel vastagsága ahoz, hogy rövid idő alatt elegendő áramot juttasson a készülékbe ezért használnak kondenzátorokat. A nagyteljesítményű autós erősítőknél is ezért használnak kondenzátorokat.

Azért az nagy szégyen lenne. Fent Te is írtad, hogy 100mV nagyságrendű esést mértél a vezetéken. Na de legyen az esés 500mV 1uS alatt, 12V-os ágon. Nagy szégyen lenne, ha ezt egy legegyszerűbb stabilizátor nem tudná kivenni. Itt a 12V-ból kb 1,2V-ot kell előállítani a GPU-nak, CPU-nak, stb. 10szeres tartalék van.
A nagy teljesítményű autóserősítő egész más tészta, ott, ha esik a fesz esik a teljesítmény, nő a torzítás.
Itt viszont meg még 6V-ból is előállítaná a DC/DC konverter az 1,2V-ot.

(#178) mr_ricsi válasza agressiv (#176) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Elméletileg lehet, de nekem megégette egy a kezemet amikor házi készítésű pákához használtam és tartós 2 amper folyt rajta, ráadásul állandóan kontakt hibás lesz az a csatlakozó és ha rosszul érintkezik akkor mégjobban fűt."
50 db csatlakoztatásra van tervezve, ezt a pákánál néhány hét alatt simán túlléphetted. És talán eredeti Molexet kellett volna használni, nem az olcsó kínai utánzatot. Az esetleg tényleg nem bírja a 10A-t.

"Hát mondom, hogy nem méri áganként."
A szavad mennyit ér a szabvánnyal szemben? Az ATX2.xx szabvány előírja az ágankénti áramlimitet.
Én is tudom, hogy a gagyi tápokban nincs ágankénti figyelés, de ne a szemét alapján minősítsünk egy termékkört.

"Mitől dörzsölődne ki??"
Olcsó házak éles lemezszélei, a tulaj pedig próbál igényeskedni, és mindenfelé bújtatja a kábeleket, például.

"Egy külön terheletlen kábelen."
A PCIe-vel azonos ágon lévő kábelen? És közben teljesen állandó értéken tudtad tartani a VGA fogyasztását?

"az elektronika megbolondulhat, ha egy rövid időre is sokat esik a feszültség illetve nem elég a kábel vastagsága ahoz, hogy rövid idő alatt elegendő áramot juttasson a készülékbe"
Mi a különbség aközött, hogy tartósan 13A vagy rövid időn keresztül 13A?
A VGA vagy a proci teljes terhelésen igényel egy Imax áramot, de amikor nincs dolga, akkor kevesebbet fogyaszt. Aztán ha valamit csinálnia kell, az árama felugrik legfeljebb Imax értékig, majd visszacsökken. Ha tartós 100% terhelésnél nem esik a feszültség a megengedett határ alá, akkor gyors 100%-nál miért esne?

"A nagyteljesítményű autós erősítőknél is ezért használnak kondenzátorokat."
Én még anno úgy tanultam, hogy az autók ólomakkui iszonyú nagy kapacitású kondenzátornak tekinthetők.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#179) agressiv válasza #27483136 (#177) üzenetére


agressiv
addikt

Itt viszont meg még 6V-ból is előállítaná a DC/DC konverter az 1,2V-ot.

Ez valóban így van, mivel itt nagyon alacsony feszültségre stabilizálnak, de azért normál esetben nem szoktak ilyen elvetemült megoldásokat alkalmazni mint a számítógépeknél az biztos.

Feljebb betettem egy képet egy táp elmenő részéről, látszik, hogy áganként van sönt.

Megmondom őszintén, lehet, hogy elsiklott a figyelmem felette, mert iszonyatos kábel kupac közepén van az áramkör és lehet nem vettem észre. :R Ha legközelebb szétszedem akkor megnézem.

Amúgy méregettem egy kicsit és érdekes értékek születtek.

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#180) #27483136 válasza agressiv (#179) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nézd meg ITT a felső képet: a 12V3 fölött és a sárga vezetéke fölött látszik az RS3 felirat, mellette kicsit balra egy áthidaló drótnak látszó valami, ami az ághoz tartozó sönt. Tőle jobbra, ugyanolyan pozícióban a 12V2 fölött az RS2 vége kandikál ki, de már nem látszik jól. A RS1 pedig semennyire :) De nem lenne RS3, ha nem lenne RS1 és RS2.

A második képen meg pont az látszik, mikor szépen megadják az adattáblán a 12V1, 12V2 terhelhetőségét, közben meg az egész egy kupacba van beforrasztva, és tényleg semmi elválasztás, meg sönt, meg áramhatárolás áganként.

(#181) agressiv válasza #27483136 (#180) üzenetére


agressiv
addikt

No igen, de mellette ott van az L8 felirat is és jól látható az is, hogy ferrit magra van tekere az L meg az induktivitás jele.

Na mindjárt eszkábálok egy műterhelést és kiderül a turpisság.

[ Szerkesztve ]

Hát még a borz.....

(#182) #27483136 válasza agressiv (#181) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nem jól látható -persze, takarja a kék vezeték- de az L8 az induktivitást jelöl egyértelműen, az RS meg egyértelműen nem induktivitásnak, hanem söntnek a jele.

(#183) agressiv válasza #27483136 (#182) üzenetére


agressiv
addikt

:R

Hát még a borz.....

(#184) Marci79 válasza mr_ricsi (#178) üzenetére


Marci79
aktív tag

Autó erősítőknél kell a kondi. 1-1,5uF-os az alap, de inkább egy 2-es kell. Pl. egy 150 wattos is megterheli az autó elektromos rendszerét. Pontosabban. Gyilkolja az akksit és a generátor sem tud elegendő töltést adni, az erősítő áramigénye miatt. Cca. 3/4-ed hangerőnél a basszus ütemére halványuló fények jelzik a kondi hiányát. Kihatással van a hangminőségre is. Gagyi akksik kerülendőek. Pl. Bosch és társai, Pecskós és Praktis-ról nem is beszélve. Egy darabig hobbi szinten foglalkoztam kocsi hangtechnikával is. (Mint a mondásban. Csak akasztott ember nem voltam. :DDD ). MAC Audio rulez!!!! :DD

u.i.:
Autó hangtechnika terén olvasgass a kondikról, ha érdekel bővebb infó róla, hogy miért is kell.

[ Szerkesztve ]

(#185) Marci79 válasza Marci79 (#184) üzenetére


Marci79
aktív tag

Vááááá!!! Elírtam!
1-1,5F-os! NEM uF-os! Bocsesz.... :B

[ Szerkesztve ]

(#186) mr_ricsi válasza Marci79 (#184) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Az autókban azért kell a kondi, mert a generátoroknak "lusta" a szabályozása, nem tud igazodni a 20-50 Hz-es ütemben változó áramigényhez. De véletlenül sem a vezetékek átbocsátó képessége miatt, ahogy azt a fórumtárs írta.

(Kitelepült hangosításnál, amikor nincs sem hálózati áram, sem aggregátor, szokták kiszerelt autóindító akkukról venni az energiát, és kiegészítő kondik nélkül is működik a dolog. Persze, az akkuknak jót nem tesz, mert nem erre gyártották.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#187) Marci79 válasza mr_ricsi (#186) üzenetére


Marci79
aktív tag

:K Az mekkora már, mikor a kis lütyő berakja a cuccot a kocsiba ( véletlenül jól is köti be) és este ütemre hunyorog a kocsi világítása nagy hangerő mellett. :DDD

Áhh.... ezekszerint tudod miért is kell kondi bele. Akkor nem szóltam. :D

(#188) --HARDCORE--


--HARDCORE--
senior tag

Tök jó akkor... a 23A-t megkapja a 60wattos proci a 14A-t meg nem csak a VGA hanem az alaplap is stb...
Ha jól tudom a PCIE 2.0 150W-ig terhelhető mindenféle kiegészítő táp nélkül.
Mindemellett egy 6tűs csatlakozón +75Watt küldhető át.
Tehát ha adott egy Chieftec 560 A12C táp aminek 14Amperes ága (168W) lát el egy Sapphire HD4890-t (190W átlag, 230W Peak) akkor ne csodálkozzunk a néhol előforduló kékhalálokon..
azért nem semmi.. gyakorlatilag felesleges a tápra a két PCIE tápcsati.
mert 170W-ot tud csak leadni ott ahol ügye az alaplap PCIE portján 150W-ot kellene illetve a két db 6 tűs csatin szintén ennyit.. Úgy már bőven elég lenne a 300W.. hiszen totál maximum 230W-os VGA illetve az alaplap kb 35-40w talán... 1HDD 1 ODD meg 15w max...

Csatlakozz a ReVoluthoz, ne fizess a semmiért a magyar bankoknak! ___Üdv.: Zsolt___ R.I.P. Ivett!

(#189) DIESELPOWER


DIESELPOWER
aktív tag

Nekem most ő van.

(#190) didyman


didyman
őstag

"A bemeneti oldalon az látszik, hogy az EU-s 50Hz nincs feltüntetve. Ilyen táppal elvileg idehaza nem találkozhatunk. Ha mégis sikerül belefutni, ne vegyük meg, és ne használjuk. Jó esetben csak a hatásfoka romlik, de akár meg is hibásodhat."
Nekem ez túl általános így. Egyedül az aktív PFC lesz érintve miatta, passzív PFC-s tápok nagy részének mindegy az 50/60Hz, nagyon ritka az olyan primer oldali PWM, ami a hálózati 50Hz-et valamire is felhasználja. Az aktív PFC-nek meg a tűrésébe belefér rendszerint, egyébként meg annak univerzalitása miatt gyakorlatilag lényegtelenné vált a frekvencia.
Más bajom semmi. :-D

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#191) djyuri


djyuri
őstag

Üdv

Egy apró kérdésem lenne :) Valamilyen szinten ugye a PCI-E 2.0 is ellát némi árammal egy VGA-t attól függetlenül,hogy maga a VGA is kap még pluszba tápcsatit.

Akkor számomra már feleslegessé válhat az egyszeri 12V-os (pl 100A-es) táp vásárlása? Tehát választhatnék 2*50 vagy 2*60A-es tápot,ha árban (akár egy márkán belül) jobban jönnék ki?

köszönöm :R

(#192) Phophilius


Phophilius
csendes tag

Bizony bizony!

Érdemes elolvasni.. ajánlani fogom..

Köszi

(#193) Lacielvtárs


Lacielvtárs
nagyúr

köszönöm én is ezt a cikket
valóban sokat segített hogy rájöjjek miért is jó a minőségi táp
már saját bőrömön tapasztaltam a dolgot :R

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#194) Juliuska


Juliuska
senior tag

hiánypótló alkotás :R
(milyen jó, h csak most találtam rá :B )

Élj úgy minden nap, mintha az lenne az utolsó, mert egyszer TÉNYLEG az lesz...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.