Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Szaszati


Szaszati
tag

Igencsak korrekt cikk lett ez, és nem mellesleg jót mulattam rajta, nagyon olvasmányos az írásmód. A felbontás miatti hajtépés nekem is megvolt a minap: szobatársam gépére került egy friss, zsírúj Ubuntu 7.10. Első meglepő dolog már telepítésnél volt, ugyanis nem volt hajalndó elindítani az installt/LiveCD-t. Boot error, mondja ő. Aztán mondja ugyanezt a 7.04-es Ubuntu, majd a 8-as és 7-es Fedora is. Azt hittem Bill bácsi személyesen rakta össze a gépet és tett bele AntiLinux chipet :) Na aztán Knoppix végül elindult, onnan kezdve, majd Windows alól folytatva sikerült feltolni Ubuntu bátyót.

S hogy szavam ne feledjem, felbontás: a kolléga monitorja egy Eizo, 1024x768-at szereti 100 Hz-en is, a videókártya egy régebbi GF MX4000, szóval mennie kéne. Aztán meglepő módon egyszer megy, egyszer nem. Többszöri xorg.conf túrás, restricted driver ki/be kapcsolás után sikerül 85Hz-en belőni a frissítést, utána átrakni 100-ra. Legközelebb 85Hz-en indult ismét, azóta úgy van, nem vészes a különbség.

MobileArsenal - World domination temporarily suspended...

(#2) Ahereus


Ahereus
csendes tag

Szerintem is jó a cikk, Nekem pont a fordítottját csinálta 1600X1200@100Hz -en indult és első két próbálkozásra nem is akart váltani, de később megszelídült. :DD

(#3) ngabor2


ngabor2
nagyúr

nálam 1680x1050-re nem lehet rávenni. mindig 1280x1024-ben indítja. az nvidia-settings után normálisan beáll a natív felbontásra, de akkor se úgy indul legközelebb. mondjuk amilyen gyakran kell beállítani, elviselhető (legutóbb tegnap szórakoztam vele, előtte vagy egy hónappal, nem szoktam kikapcsolni a gépet...)

valóban képes érdekes dolgokat produkálni a linux is, olyat is, amire az ember absz nem számítana. de általában kis utánajárással, vagy egy sör adta ihlettől vezérelve meg lehet találni a megoldást.

(#4) 7


7
addikt

Igen, sajnos az Atival vannak gondok, nem is kevés. Azonban van itt egy kis gond:

"az Ubuntu éppen aktuális (7.04-es) verziója tökéletesen megfelel a célnak. Gyors, szép (beryl+compiz ugyebár)"

Jelenleg az Ubuntuból 7.10-es az aktuális. 7.04-ben alapból nincs beryl+compiz. Amennyiben viszont nem mostanság próbáltad, javaslom, hogy az időpontot jelöld az írásodban (amennyiben jelölted, úgy elnézést, elsiklottam felette).

Nem, lokalizált verzió nincs, netről lehúzza a nyelvi csomagokat, ha beállítod neki, milyen nyelven tolja az arcodba az üzeneteit.

A pöttyöslabdaOS nem Amiga? :)

[ Szerkesztve ]

(#5) Dany007


Dany007
veterán

Teccik az írás. Bár olvastam volna még egy ideig. Még több tapasztalat stb...
Egyszer régen én is kipróbáltam az Ubuntut.
Az egész ott kezdődött, hogy egy francia haverom (akit történetesen online Q3-ban ismertem meg) már hónapok óta nyaggatott, hogy próbáljam már ki az ubuntut, mert az userbarát meg grafikus interféjsz meg miegymás.
Ő egy kicsit linux mániás, én meg egy mezei akkreditállt felsőfokú műszaki informatikai szakon végeztem. (amilyen cifrás a neve annyira lókakit se ér) Szal a lényeg, hogy mindenről tanultunk kémiától a társadalomismeretig, csak épp linuxot nem.
Szóval mindig bennem volt a félsz, hogy nemfogok sokra menni a linuxxal mert béna vok hozzá.
Szal nagy nehezen rávett és kipróbáltam.
Szóval az a Linux feeling az leírhatatlan volt :) (főleg 7 év windows után,mert ez kb 2005-ben volt) Az a meghitt nyugalom, biztonságérzet... Legfőképpen az, hogy nem néz komplett gyökérnek minden 2. kattintásnál.
Gondoltam egyet feltelepítem az fx5600-asomat. Leszedtem a drivert, elolvastam az nvidia honlapon mit hogyan kell, és semmi. Aztán én is elkezdtem fórumozni, nagyjából u.a. találtam amit az NV honlapon, de semmi. Egy egész estét szenvedtem vele, nem akartam elfogadni, hogy pontról pontra leírják nekem mit csináljak és úgysem működik.
Aztán végül a francia haverom telepítette fel nekem ssh-n keresztül, de neki se ment zökkenő mentessen, már nemtom hogyan oldotta meg, de mondta, hogy a "default" eljárás tényleg nem működött. Attól függetlenül onnantól kezdve net, film, zene, Quake3, helyi hálózat (linux-windows) tökéletessen működött.
Viszont hozzáértés hijján úgy érzetem magam, mint amikor egy 14 éves windows xp-n nevelkedett gyereket leültetnének a Dos elé. Fogalmam se volt, hogy milyen parancs mire szolgál, de még az ismert parancsokat is a franciától tanultam.
Persze elkezdtem én is fórumokat böngészni. De jópár óra után, mikor már majdnem kifolyt a szemem egyszerűen feladtam. Próbáltam egykét nem 7köznapi programot telepíteni, de egyszerűen nem sikerült :) Hiába csináltam mindent utasítás szerint v.mi sosem stimmelt. Persze voltak sikerélmények is, de nem az volt többségben.
Ha jól emlékszem, egy egyszerű kicsomagolást is terminalból már fogalmam sincs milyen paranccsal kellet elvégezni, és akkor nem beszélve a telepítésről.
Nem is írok tovább kisregényt.
Összeségében amit láttam tapasztaltam az nagyon tetszett. Azért infomatikusként átláttam benne a lehetőségeket, és hogy mennyire jól használható lenne egy hozzáértő user kezében. Viszont arra is rájöttem, hogy aki Windowsban "él", azt szokta meg, annak nemsok esélye van Linuxxal mélyebben foglalkozni.
Persze akinek van idegzete / szeme több napot fórumok kutatásával /próbálgatással tölteni az biztos belejönne egy idő után.
Persze az is elképzelhető, hogy az az Ubuntu verzió nem volt épp a legjobb, de őszintén bevallva, magamat éreztem bénának és türelmetlennek hozzá.
Szóval minden Respect a Linuxosoknak ! :R

(#6) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Dany007!

Köszi. :)) Érdekes lennének a te tapasztalataid is, így 2 év után, ha újra elővennéd. Gyere fórumba, segítünk. Magyarul. ;)

yetike:

Magyar földre magyar ubuntut! :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7) Szaszati válasza Dany007 (#5) üzenetére


Szaszati
tag

Az tuti, hogy a Linuxhoz kell egy raklapnyi türelem, még az Ubuntuhoz is, habár elég sok minden automatizált benne és tényleg nagyon júzer-frendli. Az, hogy nem ismered az alap parancsokat már sokszor nem gond, mert grafikusan is szinte mindent el lehet intézni, de azért nem árt megtanulni, nincs olyan nagyon sok ami feltétlenül kell, a man oldalak meg a a HOWTO-k sokat tudnak segíteni.

Telepítési problémák gyakran tudnak előjönni, főleg, ha az adott szoftver nincs benne egy disztibúció repojában. És ne felejtsük el, hogy rengeteg Linuxos szoft verziószáma kezdődik 0-val, ami nem véletlen :D Szóval csak türelem meg kitartás hozzá, nagyon sok érdekes dolgot is fel lehet fedezni benne, megéri a ráfordított időt.

MobileArsenal - World domination temporarily suspended...

(#8) 3psilon


3psilon
aktív tag

Megmondom mi van, azon felül, hogy tényleg a 7.10 a legújabb :)
Neked, aki szeret állítgatni, az openSUSE-t ajánlom, szerintem a hardvertámogatása is jobb, többet lehet rajta állítani, és nagyon profi. De majd írok még erről.

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#9) Czuczi


Czuczi
csendes tag

helotok ez a cikk nagyon jol sikerult!!!!Nekem a tesom gepen telepitettem fel az Ubuntut es nekem egyaltalan semmi gondom nem volt a telepites sem a grafikakartya telepitese soran felfutott zokenomentesen.En evek ota Windowsal dolgozok de az Ubuntut is konyen megertem nincs benne szerintem semmi nehez csak ra kell joni hogy mi mire valo ;)
Szoval nekem bejon az Ubuntu es azt tervezem hogy amint kilovi a Windows magat mint ahogy kiszokta loni minden even feltelepittek egy linux opit es kiprobaljuk hogy hogyan indul az Ati grafikakartyaval.

(#10) ngabor2 válasza Szaszati (#7) üzenetére


ngabor2
nagyúr

És ne felejtsük el, hogy rengeteg Linuxos szoft verziószáma kezdődik 0-val, ami nem véletlen :D

hidd el, win alatt csak egy "kicsit" különbözik a verziószámozás. sok esetben egy linuxos 0.3.2 verziószámú cucc win alatt valahol 5.1 és 6.2 körül tart. tehát a verziószámozás linux alatt mindössze arra vonatkozik, hogy ha picit nagyobb, akkor újabb. nem törekszenek mindig fő verziószám-váltásra, mert minek.

(#11) 3psilon válasza ngabor2 (#10) üzenetére


3psilon
aktív tag

Meg böcsületesek, és tudják, mikor "nincs kész" egy program. Például a wine nem tudom, valaha is lesz-e 1.0-ás, pedig már 0.9.4x és kéthetente lép egyet :)

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#12) r0pi válasza 7 (#4) üzenetére


r0pi
tag

legjobb tudomasom szerint beryl project visszaolvadt a compizba es most compiz fusionkent fut tovabb az egesz

egyebkent, aki hasznalja elmeselhetne nekem miert jo ez a csilii-villi ablakdekoralo cucc - eddig egyetlen ertelmes funkciojat talaltam: eger jobsarokbahuz es rendezi a nyitott ablakokat, ezzel ki is fujt a lista :F

(#13) 3psilon válasza r0pi (#12) üzenetére


3psilon
aktív tag

Jól néz ki.
Mert mire jó a Vista Aero meg stb.
Én a több munkaterületnek sok előnyét látom, de ahhoz nem kell kocka, persze :D

Biztos rájött pár programozó, milyen jól lehet vele csajozni B-)

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#14) WiZARD


WiZARD
addikt

kb 2 hónapja én is próbáltam ubuntut.
atihoz drivert nem sikerült felraknom kb sehogy. illetve utána nem bootolt meg parancssor lett csak meg ilyenek.
azt már meg sem említem hogy alaplapi hangkártyát nem tudtam rávenni sehogy, hogy digit kimenetet használja.
és az egéren a pár extra gombot is mindenféle fileok szerkesztésével tudtam volna csak életre kelteni...

egyelőre maradok wines vonalon. majd pár év múlva ismét megnézem mit tud a linux. amikor először próbáltam akkor isdn nem nagyon ment, főleg multilink sehogy se. aztán adsl-lel is gondjaim voltak, de már az is jópár éve volt...

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#15) Sianis


Sianis
addikt

Csak, hogy a verziószámról írjak egy kicsit.

Ha jól emlékszem ESR írt a könyvében erről. Ő úgy vélekedett a dolgoról, hogy a GNU fejlesztők akkor adják ki az 1.0 verziószámú szoftvert, ha hajlandóak arra feltenni akár a jóhírüket is. Tehát amig egy szoftver nincs olyan szinten stabil és kiforrott állapotban, ahogy az elvárható, addig nincs 1.0, csak 0.x :)

Remélem sikerült egy kis ködöt eloszlatnom.

Sianis

(#16) Szaszati válasza ngabor2 (#10) üzenetére


Szaszati
tag

Persze, ez így van, inkább arra próbáltam célozni amit már más is említett, hogy Linux esetében annyit biztosra jelent ez, hogy még nem tökéletes, míg Windows alatt a magas verziószámú cuccokkal is lehet gond. Gondolom a Linuxos fejlesztői közösség is kb. úgy gondolkodik ahogyan az Sianis is írta, hogy addig nem lesz semmi 1.0 amíg nem atombiztos. Csak annyira akartam célozni a nullás verziószámokkal, hogy itt bizony lehetnek még nem teljesen kész dolgok, amit a fejlesztők vállalnak is és a számokkal valamilyen szinten jelzik is. Ettől persze még rengeteg profi szoftver működik tökéletesen így is.

MobileArsenal - World domination temporarily suspended...

(#17) S.J.M.


S.J.M.
senior tag

Helló!
Elolvastam a cikked és újra kedvet kaptam a Linuxhoz. Én a laptopra akarok linuxot már jó ideje, de ez ott meg is állt, hogy sehogy sem tudtam rávenni a PCMCIA-s Belkin wifi kártyám a működésre. De most ezt letöltve és elindítva minden probléma nélkül működött, úgyhogy Windows mellé szépen fel is települt. Úgyhogy köszönöm ezt a végre jól működő Linuxot és a cikket is. :R

Egyes számítások szerint az emberi agy tárolókapacitása 1 trillió bit, vagy 1164153 gigabyte.

(#18) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Ha nem muzeális dolgokat akar valaki tesztelni, hanem a legfrissebb buguntut, akkor nem ártott volna a 7.10-est feltenni. Elég régen megjelent.

Én épp tegnap installáltam debiant. Igyekeztem válogatni a hw-t, (új gép), nekem minden felment másodikra. Elsőre nem, mert naiv vagyok, hiszek a mesékben, hogy az intel mátrix raid az raid, nem csak egy marketing rizsa. De a raidek szinkronizálását és a letöltési időt leszámítva volt vagy egy fél óra az egész.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19) moma válasza bambano (#18) üzenetére


moma
őstag

Erről jut eszembe tök jó lenne, ha lennének ilyen összeállított friss gépek, különböző igényekre, amiken tesztelve volt és gond nélkül megy minden. Akkor gyakorlatilag olyan lenne mint egy Mac :DDD

we all deserve a bit of luck.

(#20) bambano válasza moma (#19) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Kicsit sokat kellene pakolgatni.. mert ami nekem jó programozni, az másnak játszani vagy egyéb célra nem feltétlenül felel meg.

De ha érdekel: asus p5k ws, 4g csx vagy milyen ram, 1066-os, nvidia 8500gt silent, asus gyártmány, wd diszkek, corsair 520 vx moduláris táp, meg egy cooler master 331-es ház. Az aktuális debian installer linuxok nagyjából semmit nem ismernek belőle, ha akarsz jót szívni vele, akkor vegyél ilyet:) Törne le az asus keze, hogy marwell cuccokat rak rá, nem intelt.
Ja, lett egy samsung tft-m is, 2032bw. Minden ellenségemnek melegen ajánlom.

Az más kérdés, hogyha valaki életében sok debiannal megküzdött már, akkor ezzel a lommal is célba érhet, de kezdőknek inkább ne.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) moma válasza bambano (#20) üzenetére


moma
őstag

Nekem most nem aktuális, de közben még fontosabbnak éreznék valami ilyet. Igazából csodálkoznék is ha nem lenne valahol a weben, mert tök alapnak tűnne. bár azért annak aki csinálná nyilván nem lenne kis meló mondjuk havonta-kéthavonta összerakni 5 konfigot amin tuti minden gond nélkül megy. De ez olyan trükk lenne amivel részben meglehetne oldani a driver problémákat. Boltoknak sem kéne agyalni, hanem ezek alpján simán ajánlhatna ki TUTI minden probléma mentes gépet. Hiába van Mac-ből is csak relatíve kevés fajta hardver mégis úgy tűnik elégedettek azokkal a felhasználóik. Szerintem akik diszribeket adnak ki megkellne ezt csinálniuk.

we all deserve a bit of luck.

(#22) opera11


opera11
tag

Egy kérdés: Ez a SuperGrubDisk vajon arra is jó, hogy beállítsam a bootoláskor használatos képernyőfelbontást. Mert nekem most, miután kiválasztom az op.rendszert csak azt írja ki a képernyő, hogy video mod not supported és csak akkor jön vissza, amikor a fájlrendszereket ellenőrzi.Nem vészes, csak idegesítő. Próbáltam már ezt, de kernel panic lett belöle(szerencsére volt egy generic....bak, amiről szerencsére elindult a rendszer) azóta inkább nem próbálkoztam vele :)

[ Szerkesztve ]

Vicces aláírás helye

(#23) n-ter


n-ter
csendes tag

Nemrég én is hasonló fába vágtam a fejszém az Ubuntuval. Az ATi kártyámmal meg a felbontással szintén szenvedtem egy sort, aztán találtam egy kis segítséget: Rendszer - Adminisztració - Zárt meghajtók kezelése, és itt életre tudtam kelteni a kártyámat. Az asztal képe is sokkal szebb lett, a felbontást állíthattam, tök jó.
De a compiz még mindig csak igen részlegesen működik, de bevallom nem is forszírozom túl a dolgot mert nem hiányzik igazán.
De tény, hogy aznap amikor nekiálltam,szerintem többet gugliztam mint azelött bármikor. De ezzel csak így lehet haladni

(#24) Flow


Flow
senior tag

Én anno a suse 10.0-val szívtam nagyokat, hogy az x300 alá belőjem a 3d-t. Nem egy estét szenvedtem vele... Aztán az alaplapi hangkártya... egyszer csak meghülyült... Ennek ellenére megszeretted a mentalitást, csak rutin híján lassan/nehézkesen ment minden.
Már itt az ubunti 7.10 kiírva, de vizsgaidőszak van, úgyhogy nincs időm 100 fórumot átböngészni a howtokért, de ami késik, nem múlik... ;]

Ha van kedved, további tapasztalatokat is leírhatnál!

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#25) h-yle


h-yle
addikt

Ez elvileg az írás fele, és nem akartam még publikálni, de hamár így sikerült... :) Képeket teszek majd be, és folytatom is a dolgot, de csak az újévben asszem.

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#26) janitor01


janitor01
tag

Szóval én is eljutottam arra a pontra, ahol előttem már soakn jártak, miszerint egyszerűenszerettem volna megszabadulni a Windows XP-mtől. Agyon volt már addonozvan, buherálva 3 év aslatt mióta a gépen van elég jelentős mennyiségű szemét került bele, egyszóval eljött az idő egy reinstalra. Nekem balga módon a VISTA tűnt a jó választásnak és mivel a tisztaszoftver.hu jóvoltából hozzá is jutottam vista+office pakkomhoz, neki is estem. két hét Vista után oda jutottam, hogy AU. nemfejtem ki bővebben de AU.

Egyszóval, milyen fajta linux az amivel egy magamfajta (linux vuilágában teljesen kezdő) is maximum 3-4 nap alatt működő rendszert építhet?
Van rá esélyem, hogy autocadet futassak LINUX alatt?
az Open office alá van valamilyen nomrális egyenlet szerkesztő program?

Tudom, hogy guglizhatnék, de remélem itt valamivel bővebb választ kaphatok a kérdéseimre.

köszönöm előre is

(#27) t_ferenc válasza 7 (#4) üzenetére


t_ferenc
őstag

lehet csak nekem volt szerencsém, de két apróságot kivéve (amelyek nagyon könnyen megoldódtak) minden rendben van vele. értem ezt a 7.10-es verziójú ubuntura. stabil és mivel futtatok egy xp sp2-es rendszert is ugyanazon a gépen, és ugyanazon a vinyón így elmondhatom, hogy gyorsabb is.

egyetlen gondom vele csupán a streaming audio és videó lejátszás olykor, mivel halvány lila gőzöm sincs mikor mit kellene telepítenem :)

ettől eltekintve régebbi hardverre meg mondjuk szülők gépének ideális

if you fall seven times, stand up eight

(#28) bambano válasza janitor01 (#26) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"milyen fajta linux az amivel egy magamfajta (linux vuilágában teljesen kezdő) is maximum 3-4 nap alatt működő rendszert építhet": semmilyen.
Autocad helyett brlcad, mióta kedves autodesk idióta módon ejtette a unixos vonalat.
Aki normális egyenleteket akar a doksijába, az latex-ezik. A többi csak utánzat.

Ha 3-4 nap alatt akarsz linuxozni megtanulni, akkor maradj az xp-nél.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#29) Cathfaern válasza bambano (#28) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ahogy kivettem a szavaiból, nem keni-vágni akarja a linuxot 3-4 nap alatt, csak szeretne egy működőképes rendszert. Ez pedig szerintem reális elvárás :) Aztán ha a működőképes (általános dolgokra mint net, zene, videó, szövegszerkesztés), akkor utána jöhet a finomhangolás, próbálgatás, tanulás stb. Csak magamból kiindulva én utálok úgy rendszert hegeszteni, hogy közben nem az adott rendszert használom s lépegethetek át mindig másikba. Akkor inkább hagyom.

(#30) Sipi16


Sipi16
senior tag

Már többször próbálkoztam Linuxxal. Volt már uhu-m és ubuntum is. Most egy Suse van nálam, de nem merem felrakni mert egyszer más sikerült 4 évnyi adatot letörölnöm. Meg Vodás internetem is van és nem tudom, hogy kell bekonfigolni lunuxba.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#31) bambano válasza Cathfaern (#29) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Én azt vettem ki a szavaiból, hogy dolgozni akar vele, olyan alkalmazásal (autocad), amire nem nagyon van triviális linuxos megoldás. Meg képletet akar szerkeszteni, amire van jó megoldás, de nem 3-4 nap az átállás, hanem minimum hónapok.
Szórakozásból vagy tanulásból nem éles helyzetben lehet linuxot faragni, az egy másik tészta.

Jobb egy xp user, mint egy csalódott linuxos, aki majd negatív véleményt mond a linuxról.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#32) t72killer válasza bambano (#31) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Attól függ, hogy mit dolgozik az ember. Ha van natív *nixos progival dolgozik az ember (pl matlab), akkor általában jobb a linux/unix.

Azért fura, h ennyi baj legyen 1 ubu felrakásával, esetleg egy biosfrissítés segíthet. ATI driverrel voltak nekem is kisebb gondjaim, de ha a restricted drivert teszi fel+engedélyezed, akkor rendesen megy a 3d gyorsítás.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#33) 3psilon válasza bambano (#31) üzenetére


3psilon
aktív tag

Az OpenOfficeban teljesen korrekt képletszerkesztő van, hacsak nem matematikus az illető, megfelel neki (jó, persze a tex jobb de az OOo sem olyan gagyi) :)
Az AutoCAD lehet para...

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#34) zfox válasza janitor01 (#26) üzenetére


zfox
csendes tag

Szerintem windowsból menekülő kezdő linuxosnak (mint jómagam) az Ubuntu, OpenSuse a legjobb. (Nekem is a vistától pukkant be az agyam, azóta linuxolok teljes időben). Mindkettőből van live CD (amit nem kell telepíteni). A telepítés pedig ha nincs extrém hardvered (vagy legújabb) úgy megy mint a windowsnál vagyis jobban mert a linuxban benne vannak a hardvervezérlők általában tehát nem kell egy sor driverCD-t előkapni és etetni vele a gépet.
Lehet szerencsés vagyok de az asztali gépemen (asrock minden integrált alaplap -Intel Gma videóvezérlő rajta -, 2G RAM, 2,5" 100G vinyó, 4/3 arányú monitor) az első telepítésre minden ment: hangtól a képernyőig a wirelesig szóval nem kellett semmit állítgatnom az Ubuntun (7.10). Az biztos hogy ha nem vágsz alá külső programokat olyanokat amik nem szerepelnek a tárólóiban akkor sose fogsz lefagyni. Én csak a Firefox némelyik bővítményével akasztottam össze a rendszert de akkor sem mindigsikerült - (még nem jöttem rá hogy pl a Noscript az egyik oldalnál miért üti ki, a másiknál meg miért nem a böngészőt- mondjuk nem túl sűrűn fordul elő de előfordul).
Az Ubuntu elég jól el van látva programmal 24ezer csomagocska van hozzá amit internetről lehet töltögetni. Ebben van minden amit akarsz. Pl egyenlet szerkesztő Kformula (ez mondjuk Kubuntus de simán megy Ubuntun is), és persze az Open Office-ban is van egy. Ha matekozol pl tudok egy nagyon király cuccos progit ajánlani: Genius Math Tool ebbe az alapokon kivűl scriptelheted-programozhatod, a függvényből a grafikonokat is legyárthatod 2d,3d-ben stb.
Grafikailag van a Blender 3D modellező, és egy Autocad program is (ezeket még nem próbáltam) millió egy egyéb grafikai program mellett. Külső Autocad-os programot talán a Wine vagy egyéb windows szimulátorral kellene megpróbálni.

Nekem az Ubuntuban az is tetszett hogy szinte minden progi már magyarul beszél, na meg az hogy minden ingyenes :K

Jah már karácsonyi laptopomon is (Acer Aspire 4315 1G Ram, 80G vinyó) Ubuntu figyel igaz itt a compiz-fusion nem megy mert az Intel GMA x3100 videovezérlő meghajtója nincs benne Ubuntuban és nem bírom a felbontás miatt beállítani (1280X800) semmivel sem de minden működik rajta csak az általános vesa driverrel - mondjuk úgyse játszani vettem melózni kell meg néha a vonaton vagy kocsiban megnézzek egy két filmet unalmamban.
- Tényleg ha van itt egy LinuxGuru segithetne :)

A másik kedvenc Linuxom ami mindig nálam van Penndrive-on is meg CD-n is az a Slax kicsi erőforrás igényű (300 celeronra 128 M RAM-mal telepítettem KDE felülettel és jóval gyorsabb lett mint a win98). Ezzel maximálisan könnyedén ismerkedhetsz, szórakozhatsz mert nagyon egyszerű telepíteni kezelni stb.

(#35) bambano válasza 3psilon (#33) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Mindenkinek más az igényszintje, amitől korrekt lesz neki egy program. Hogy finoman fogalmazzak...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#36) janitor01


janitor01
tag

Köszönöm a segítséget!

VAló igaz én pusztán egy működő operációs rendszert szerettem volna, ami gyors megbízható és evan rajta internet office nameg C.A.D alkalmazások.

Sajnos alinux az utolsó ponton elvesztette a csatát. Aki dolgozik/tanul/használ ACADot az tudja, hogy sajnos a hasonló program mennyire nem biztos, hogy jó lesz de ha még, valamilyen "windows szimulátor" segítségével el is indulna akkor sem látok sok esélyt, hogy a Solid Works,(moldflow), Inventor stb elinduljanak. Akkor viszont marad a ajó öreg Xp. Igazából mindegy nekem, csak ez a vista takarodjon le a gépről mihamarább!

(#37) bambano válasza janitor01 (#36) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

latex van xp-re is...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#38) R


R
aktív tag

Először a Windows (XP)-t érdemes felpaolni, aztán az Ubuntu-t, ugye (egy külön partycióra)?
Egy Windows szimulátor engem is érdekelne...ilyen VirtualPC-s dologra gondolok.

[ Szerkesztve ]

(#39) bambano válasza R (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

xp-n van ms virtualpc meg vmware, linuxon van xen, qemu, vmware, amivel különböző módokon pc-t lehet szimulálni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#40) zfox válasza R (#38) üzenetére


zfox
csendes tag

Elöször én is úgy csináltam (windows majd Ubuntu), de most már inkább Ubuntu + Innotek Virtualbox telepit+majd erre windows.
A virtualboxban csinálok egy virtuális meghajtót(gyakorlatilag egy fájl a vinyon) és erre telepítem a az xp-t - vagy bármi más operációs rendszert: én tettem fel már poénból dos622+win3., vistát és másik linuxot is. Ugyanugy lát minden hardvert és te adhatod meg a memória mérettől kezdve mindent (magyar nyelvü prg ez is). Ha meg megunod (vagy ha internetről beszedel egy trójait a windowsodba) akkor simán letörlöd és telepítheted akár újra. (de az alaprendszert nem érinti úgyhogy az marad)

Van sima Wine is az Ubuntuba elég sok progi megy rajta (microsoftosban nem találtam olyat ami nem megy. pl. office, de persze ez nem kell mert Open Office simán megy - és szerintem jobb is mint MS). Néhány kisebb játék is megy. Ehhez erős gép kell mert nekem belassított (nem dualos a processzorom egyik se, azon állítólag minden virtuális cucc gyorsabban megy).

Ha sokat játszol akkor a Transgaming Cedega progin keresztül rengeteg játékot lehet telepíteni Linuxra: pl: Diablo,Elder,Need4Speed,Starcraft stb... (ezek konkrétan be vannak állítva a progiban -meg még vagy 50 népszerű játék- de más játék is megy)

Azt nem mondom, hogy nekem simán ment minden de linuxszűz kézzel nyúltam hozzá és sikerült egy kis fórumozás után megcsinálni mindent amit akartam.

(#41) vacu válasza Szaszati (#1) üzenetére


vacu
csendes tag

Szia

Nekem is van egy acer aspire 4315 laptomom, most raktam fol ra ubuntut a vitsa melle. a problemam az, hogy nem megy a wifi, megcsak nem is villog a ledje ubuntu alatt. kerestem drivert de nem talalok. Te hogy oldottad meg?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.