Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5) Dany007


Dany007
veterán

Teccik az írás. Bár olvastam volna még egy ideig. Még több tapasztalat stb...
Egyszer régen én is kipróbáltam az Ubuntut.
Az egész ott kezdődött, hogy egy francia haverom (akit történetesen online Q3-ban ismertem meg) már hónapok óta nyaggatott, hogy próbáljam már ki az ubuntut, mert az userbarát meg grafikus interféjsz meg miegymás.
Ő egy kicsit linux mániás, én meg egy mezei akkreditállt felsőfokú műszaki informatikai szakon végeztem. (amilyen cifrás a neve annyira lókakit se ér) Szal a lényeg, hogy mindenről tanultunk kémiától a társadalomismeretig, csak épp linuxot nem.
Szóval mindig bennem volt a félsz, hogy nemfogok sokra menni a linuxxal mert béna vok hozzá.
Szal nagy nehezen rávett és kipróbáltam.
Szóval az a Linux feeling az leírhatatlan volt :) (főleg 7 év windows után,mert ez kb 2005-ben volt) Az a meghitt nyugalom, biztonságérzet... Legfőképpen az, hogy nem néz komplett gyökérnek minden 2. kattintásnál.
Gondoltam egyet feltelepítem az fx5600-asomat. Leszedtem a drivert, elolvastam az nvidia honlapon mit hogyan kell, és semmi. Aztán én is elkezdtem fórumozni, nagyjából u.a. találtam amit az NV honlapon, de semmi. Egy egész estét szenvedtem vele, nem akartam elfogadni, hogy pontról pontra leírják nekem mit csináljak és úgysem működik.
Aztán végül a francia haverom telepítette fel nekem ssh-n keresztül, de neki se ment zökkenő mentessen, már nemtom hogyan oldotta meg, de mondta, hogy a "default" eljárás tényleg nem működött. Attól függetlenül onnantól kezdve net, film, zene, Quake3, helyi hálózat (linux-windows) tökéletessen működött.
Viszont hozzáértés hijján úgy érzetem magam, mint amikor egy 14 éves windows xp-n nevelkedett gyereket leültetnének a Dos elé. Fogalmam se volt, hogy milyen parancs mire szolgál, de még az ismert parancsokat is a franciától tanultam.
Persze elkezdtem én is fórumokat böngészni. De jópár óra után, mikor már majdnem kifolyt a szemem egyszerűen feladtam. Próbáltam egykét nem 7köznapi programot telepíteni, de egyszerűen nem sikerült :) Hiába csináltam mindent utasítás szerint v.mi sosem stimmelt. Persze voltak sikerélmények is, de nem az volt többségben.
Ha jól emlékszem, egy egyszerű kicsomagolást is terminalból már fogalmam sincs milyen paranccsal kellet elvégezni, és akkor nem beszélve a telepítésről.
Nem is írok tovább kisregényt.
Összeségében amit láttam tapasztaltam az nagyon tetszett. Azért infomatikusként átláttam benne a lehetőségeket, és hogy mennyire jól használható lenne egy hozzáértő user kezében. Viszont arra is rájöttem, hogy aki Windowsban "él", azt szokta meg, annak nemsok esélye van Linuxxal mélyebben foglalkozni.
Persze akinek van idegzete / szeme több napot fórumok kutatásával /próbálgatással tölteni az biztos belejönne egy idő után.
Persze az is elképzelhető, hogy az az Ubuntu verzió nem volt épp a legjobb, de őszintén bevallva, magamat éreztem bénának és türelmetlennek hozzá.
Szóval minden Respect a Linuxosoknak ! :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.