Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #27483136


#27483136
törölt tag

Folytatom a sorozatom egy újabb írással, mely annak idején nagy hatással volt a hifiben kialakult szemléletemre.

(#2) moha21


moha21
addikt

Remek írás, sok újdonságot tudtam meg amiről eddig teljesen másképp gondolkoztam.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#3) #27483136 válasza moha21 (#2) üzenetére


#27483136
törölt tag

A dicséret "Szekám Pált" illeti érte.
Ezek az "írásaim" a HiFi Magazinból lettek átvéve, ennél egyszerűbben és érthetőbben nem igen lehet a lényeget előadni.

(#4) moha21 válasza #27483136 (#3) üzenetére


moha21
addikt

Hát akkor is össze van szedve a dolog. Rádiótechnika amatőröknek és hasonló könyveim vannak, de azok elég pontatlanok.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#5) #27483136


#27483136
törölt tag

Tennék hozzá egy pár gondolatot:
A fenti cikk elolvasása után fogalmazódott meg bennem az, hogy egy hangsugárzó (és általában minden elektro-akusztikai átalakító) inkább hangszernek tekinthető, mint egyszerű műszaki produktumnak. Minden részének tökéletesen összehangolva kell lennie. Egyik sem független a másiktól. Általában ezért is hiszek én inkább a speciálcégek termékeiben (akik csak egy adott területből élnek meg), mint a "nagyokéban".

Visszatérve: pl mostanában többször hallottam a neodínium mágnes csodatevő hatásáról. Nagyon jó, hogy van ilyen, de az írásból az is kiderül, hogy a túl erős mágnes akár ronthat is egy hangszórón. Másrészt, ez sosem jelentett akadályt: ha ezen múlna, a drága hifi hangszórók tekercselt mágnessel rendelkeznének, amivel "végtelen" térerősség is előállítható. Na bumm, be kell őket dugni a konnektorba. Ez egy elvakult hifistát soha nem zavart. (Az őskori csöves rádiókban voltak tekercselt mágnesű hangszórók!)

Az írás rávilágít az ellentmondásokra, amivel egy tervezőnek számolnia kell. És ez még csak a mély tartomány. (Szó sem esik torzításokról, keresztváltóról, doppler effektusról, stb.)

Tehát számomra egy hangsugárzó hangszer marad.

(#6) #27483136 válasza moha21 (#4) üzenetére


#27483136
törölt tag

Egyébként nagyon korrekt - és egyszerű - egyenletek vannak a fentiek kiszámításához és a gyártók is megadják hozzá az kiindulási adatokat.
Legalább ezek jól számíthatók...

(#7) moha21 válasza #27483136 (#6) üzenetére


moha21
addikt

Sokszor hoznak hozzám x.y márkájú hangszórókat, hogy jó lenne doboz neki, de szinte semmilyen paramétert nem találok róla. :W pl Thiele-Small paraméterek :Az Fs (rezonanciafrekvencia), VAS (ekvivalens levegőtérfogat) és a Qts (teljes jósági tényező).

Ilyenkor, ha nagyon erőltetik marad a kókányolt zárt doboz:>

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8) #27483136 válasza moha21 (#7) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az én barátom is azt csinálta ilyenkor, hogy megmérte egy hanggenerátorral.....aztán mesélt, hogy ez-az teljesen más volt mint a gyári adatai....persze bekalkulálva a bejáratást, meg hogy esetleg távolkeletiek voltak....

(#9) #27483136


#27483136
törölt tag

Ez sztem egy UP-ot megérdemel, hátha olvasná még valaki.

(#10) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Ismét remek cikket olvashattunk, köszönöm!

Azért ez megérdemelne némi javítást:

B-Reflex: "Ez a doboztípus ugyanis a legalsó frekvenciákon - 20 Hz alatt -
nem tartja teljesen ellenőrzése alatt a hangszórót."

Szerintem hangolási frekvencia alatt nem fogja semmi a szórót, ami elég ritkán 20 Hz.

"Noha a basszreflex-doboz kisebb, mint az azonos minőségű zárt
doboz"

Azért ez így nem hiszem, hogy igaz. Ahol engedi magát a hangszóró, de alapvetően nagyobb.

moha21: Tessék megmérni!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#11) moha21 válasza szaszlaci (#10) üzenetére


moha21
addikt

wow köszi! a végén megtanulok itt hangfalat építeni:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#12) #27483136 válasza szaszlaci (#10) üzenetére


#27483136
törölt tag

Sikerült 3 hónap után reagálnom....
A cikk írója erre gondolt, mikor a 20Hz alatti tartomány ellenőrzéséről írt:

Pirossal bekarikáztam. Ez az infra tartomány irányába emelkedő rész csak a nyitott dobozoknál van lejen, a zártaknál nem látni ilyet. Az infra hangokra látványosan tud mozogni a membrán, ami természetesen káros. Ez főleg LP lejátszásakor (volt) látványos, (szemmel jól látható) mivel annak a dübörgése (mély-zaja) ebbe a tartományban van.

A második esetben pedig arról van szó: ha van egy zárt dobozod és van egy ugyanolyan térfogatú reflex-dobozod, akkor mindkettőbe a nekik legjobban megfelelő hangszórókat pakolva - azonos hatásfok mellett, vagyis ha egyébként mindenben azonosak lesznek, a reflex-doboz basszusa mélyebbre fog menni. Tehát a méretéhez képest jobb lesz a basszusa. Vagy másképp: ugyanazt a basszust - ugyanolyan hatásfok mellett - kisebb reflex-dobozzal lehet megvalósítani, mint zárttal. (Egyébként nem is lenne semmi értelme a reflex-dobozoknak.)

(#13) #27483136 válasza moha21 (#11) üzenetére


#27483136
törölt tag

Van jó cikk arról is, hogy "Hogyan csináljunk ROSSZ hangsugárzót?"
Lehet, hogy több dolog kiderül belőle, mint a "Hogyan csináljunk JÓ hangsugárzót" cikkekből. :)

(#14) LamerGyuri válasza #27483136 (#9) üzenetére


LamerGyuri
senior tag

Akit a szakmai része érdekel, biztosan megtalálja-elolvassa; mint én most.
Nosztalgiáztam picit, jó volt; köszönöm.

"Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.