Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zsopu


zsopu
tag

Nekem egy Fujitsu Siemens M720-am van Xeon E5-1620
DDR3-as ECC 1600MHz-en Quad Channel

Sehova nem lehet húzni!
Ez csak egy self promo! Aki ért hozzá az tudja, aki meg nem, azt meg át lehet b.szni!
Annyit ér mint a Prolong ultra.... vagy annyi értelme van mint Csubakkának az Endor bolygón!

[ Szerkesztve ]

(#2) Urby66 válasza zsopu (#1) üzenetére


Urby66
aktív tag

Valószínűleg annyit csinál, hogy átflasheli a memórián az órajelet és az időzítést tartalmazó részt.
Amúgy kis szerencsével munkaállomást, Xeon processzort is lehet tuningolni, a turbo órajel emelésével. Ha bírja a hűtés akkor végig menni fog a nagyobb órajelen.
Ennek ellenére a cikk szerintem kicsit aggályos, mert a saját szolgáltatását hirdeti semmi konkrétumot nem mond hogyan kell átalakítani. :F
Ja és a kép lopott. :(

(#3) zsopu válasza Urby66 (#2) üzenetére


zsopu
tag

Ha átflesheled a memóriát, akkor a tesztprogramok, magasabb órajelesnek fogják látni, de a fizikálisan az órajelet nem fogja megemelni.

Van pár teszt, ahol emelik az órajelet is, de oda olyan lap is kell!
https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/743213-Samsung-2x4GB-DDR3-1600-C11-ECC-M391B5273DH0-YK0

(#4) Samus válasza Urby66 (#2) üzenetére


Samus
addikt

A hirdetésben említi, hogy a kép nem saját... A többi meg. Szerintem rizsa. Olyan ugrásokról ír, amit a tuningmodulok talán tudnak, brutális késleltetés mellett. Erre ő ígéri, hogy a turbó mód mellett a gyárinál alacsonyabb késleltetést is tud. Mindezt brand gépeken, ahol komoly megkötések vannak hardverek tekintetében is, nemám BIOS oldalról.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#5) Gdi


Gdi
senior tag

RDIMM nagyon háklis frekvenciaemelésre.
ECC-s UDIMM-mel még talán.

Max kérdezzétek meg tőle, mi a titka :)

Sima SPD átírás nem lehet, mert a legtöbb bios ami erre a területre van szánva a processzor által max támogatott órajelet engedi beállítani, nagyobbat nem. Szóval oda egyéb FW módosítás is kell, nem csak a modul.

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#6) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

vesz egy cég egy ilyen gépet, köt rá támogatást, garanciát, mittomén. az eladó gyárilag minősített típusú ramokból rak bele, odafigyelnek minden hardver kompatibilitási elvárásra, stb.

majd ráteszik az alkalmazást, ami olyan fontos, hogy megéri rendes vasat venni alá.

és akkor jön a helyi menő csávó, és valami órajelek mágikus meghekkelésével gyorsít a gépen.

hogy én úgy vágnám tarkón egy szívlapáttal, hogy tripla leszúrt rittbergert ad elő, mielőtt arccal beleáll a betonba, az biztos. azért, mert egy mozdulattal milliós szerződéseket tesz tönkre és brutális kockázatokat okoz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) Gdi válasza bambano (#6) üzenetére


Gdi
senior tag

Nem védeni akarom, de azért valószínű ő már a pór népnek kiárusított 2nd, 3rd vagy 4th+ hand őskövületekkel babrál, nem azok a cégek a célközönsége amiket Te említesz. 1066-os DDR3 az 10-12 éve volt abban a környezetben. :) Manapság már csak az 20-50k-ért kiszórt brand gépekben vannak ezek.
És hamarosan már a 2. kör DDR4-et vedlik le a cégek akik a "szokványos" 3 éves ciklusban cserélnek gépparkot.

Viszont ha egy cég a termelős gépeit veti alá ilyen procedúrának.. nos arra azt tudom mondani, hogy egyék meg amit kifőztek, ha valami rosszul sül el.

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#8) ZolaMan


ZolaMan
tag

Kedves domos!

Nyugodtan felveheted velem a kapcsolatot közvetlenül és megválaszolom az esetleges kételyeidet és akkor azt is kiírhatod ide.

Remélem senki nem gondolja, hogy kiírnám a hirdetést és a konkrét saját mérési eredményeimet, ha nem lennének valósak... na.
Itt nagyon sokan ismernek engem PH-n, nyugodtan meg lehet nézni az értékeléseimet is.

A vonatkozó topicokban sajnos idő hiányában nem vagyok aktív.

üdv,
Zolaman

[ Szerkesztve ]

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#9) ZolaMan válasza bambano (#6) üzenetére


ZolaMan
tag

A pontos kockázatokat és lehetséges következményeket minden esetben mérlegelni kell.
És ezt minden esetben meg is teszem a megrendelővel együtt!

Gondolhatod, hogy nem a tegnap vásárolt friss többmilliós garanciális szerverek és a kritikus funkciókat ellátó rendszerek az elsődleges célközönség.

A 2012-2016 közötti szériákban látom elsősorban a potenciált ilyen téren.

A brand gépek jelentős része az adott processzor által maximálisan támogatott memóriasebességet nem fogja engedni átlépni, de vannak ez alól kívételek, pl kínai szerver chipsetes boardok és egyes supermicro gépek (ezt épp most tesztelem).

Ezt mindig megmondom előre, hogy adott rendszeren mire lehet számítani.

De abban az esetben mindig van létjogosultsága a dolgonak, ha a memória modulok lassabbak, mint a processzor által támogatott max.

[ Szerkesztve ]

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#10) domos válasza ZolaMan (#8) üzenetére


domos
senior tag

Írtál számokat... mérési eredmény semmi nem volt. BME MSc diplomával olyat írni hogy kétprocis rendszerben procinként Quad channel az Octa channel... :DDD :DDD Ezek után nehéz komolyan venni. Persze, van RAM amit lehet húzni kicsit/nagyon, ez mérhető is, de ennyi, nem kell túlmisztifikálni.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#11) ZolaMan válasza domos (#10) üzenetére


ZolaMan
tag

Aida és egyéb tesztprogramok is octa channelként tüntetik fel minden ilyen esetben a többprocesszoros rendszereknél a memóriakonfigurációt.
És a sebesség is pontosan megduplázódik a 2x4channel-nél...
Valóban ilyenkor is processzoronként marad quad channel, ha erre gondolsz, így van.

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#12) domos válasza ZolaMan (#11) üzenetére


domos
senior tag

Ha Aida64-gyel mértél, akkor lehettek volna róla legalább screenshotok. A sebesség megduplázódása Aida64-ben pedig pont ennyit jelent, hogy ott megduplázódik, semmi többet. Főleg ilyen többutas rendszereknél, érdemes a célszoftver sebességválozását mérni, nem pedig egy egyszerű tesztprogramét.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#13) ZolaMan válasza domos (#12) üzenetére


ZolaMan
tag

köszönöm, hogy elkezdtünk egy nyelvet beszélni! :)

Fogok készíteni screenshotokat nem csak aida-ból, hanem egyéb tesztekből is, csak először megpróbálom visszakapni a törölt blogbejegyzésem szövegét egy admintól...

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#14) domos válasza ZolaMan (#13) üzenetére


domos
senior tag

Csináltam róla screenshotot, ha nem text formátumban kell, akkor elküldöm szívesen.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#15) ZolaMan válasza domos (#14) üzenetére


ZolaMan
tag

Az jó lenne, köszönöm.

[ Szerkesztve ]

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#16) Dilikutya válasza ZolaMan (#11) üzenetére


Dilikutya
félisten

Attól még az nem 8 csatornás.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#17) ZolaMan válasza Dilikutya (#16) üzenetére


ZolaMan
tag

vettem, köszönöm.

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#18) Alpi.


Alpi.
addikt


S940, Supermicro H8DCE, Aida mérés. Itt is quad channel-t ír, de nem az. A sávszél valóban közel duplája egy 1 processzoros rendszerének, de ez csak ilyen full szintetikus mérésnél ennyire látványos.
Az, hogy nem lehet tuningolni szerver alapon ez így messze nem igaz. Van erre is, arra is példa.
Bios szinten tény, hogy nincs semmi ilyesmi pl. az én Supermicro lapomban, de azért lehet hatni rá, ha nagyon akarjuk. :K

Ui.: a képen a ramok 400 mhz cl3 -as speccel bíró Reg Ecc-k...
480-on, 2.5-3-3-5 -ön. A gyárinál nagyságrendekkel alacsonyabb késleltetésük van, arra mérget vehettek ! ;)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#19) Alpi. válasza Alpi. (#18) üzenetére


Alpi.
addikt

Még egy gondolat ! Ugye azt, hogy az órajellel csökken a latency azonos körülmények közt azt nem vitatjuk ?? Ugye nem ?! Amíg a ram birja és az imc, addig az órajel lesz a legnagyobb csökkentő tényező a latency-nél, ráadásul nagyjábol lineárisan skáláz amíg csak értelmes setup mellett emelkedik az órajel. Írás, olvasásnál létezik olyan, hogy "túl nagy már a sávszél", képtelen profitálni már valós felhasználásnál, de a latency nem ilyen ! Ott mindig javít az alacsonyabb !

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#20) ZolaMan válasza Alpi. (#19) üzenetére


ZolaMan
tag

Köszönöm a szakmai hozzászólásokat! Jó ilyet olvasni!

OK, a többprocesszoros rendszereknél a memória sebesség a gyakorlatban hogyan összegződik, arra vonatkozólag még fogok méréseket végezni.
Nyilván AIDA néni, annyit mond a prociknak full synth tesztben, hogy "Uraim írjátok tele valami mintával a memóriátokat, ahogy a csövön kifér" és akkor ész nélkül elkezdik írni olyan adattal, aminek az előállítási költsége kvázi nulla, tehát csak a RAM és a memóriavezérlő közül lesz valamelyik a bottleneck. Így a procik számával gyakorlatilag lineárisan skálázódni fog a sebesség.

De a memória sebesség/késleltetés hangolásának ténye szempontjából ez a "hány channel" téma irreleváns. Jelentősen lehet gyorsítani ettől függetlenül tapasztalataim szerint.

A "falba ütközés"/"túl nagy a sávszél" jelenséget én is kimértem többször is, például Haswell Xeon prociknál hiába húztam 1600MHz fölé a sebességet, az írási sebesség nem nőtt tovább 50GB/s fölött. Az olvasás viszont szépen felment még 70GB/s fölé is 1 procis quad channel felállásban. Ez persze összességében még mindig valamekkora gyorsulást eredményez 1600MHz fölött is.

Tehát nyilván vannak fizikai határok, amit vért izzadva sem lehet átlépni, de azért rengeteg trükk van, amivel sokat lehet nyerni.

[ Szerkesztve ]

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#21) proci985 válasza ZolaMan (#20) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

W2990X / W2950X viszonylatban azert valos alkalmazasoknal is kijott a kulonbseg, a W2990et majdnem minden helyzetben mar limitalja a quad channel. 3gen EPYCre 8 csatornat mondanak, 3647 6 csatornas.

meg az, hogy neked egy workstationnel mi limital lenyegtelen. IOPS erzekeny helyzetben memoria lehet limitalo, es akkor itt nm feltetlenul single user scenariora gondolj, hanem a hypervisoron tobb virtualis gep fut helyzetre. workstationt meg senki nem fog otthonra venni threadlimites workloadra.

De a memória sebesség/késleltetés hangolásának ténye szempontjából ez a "hány channel" téma irreleváns
Frekvencia szempontjabol tenyleg (majdnem) mindegy, nade a dupla csatorna dupla effektiv savszelt jelent. Gondolj a kazettakkal megrakott teherautora, aminek immar dupla platoja van...

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#22) ZolaMan válasza proci985 (#21) üzenetére


ZolaMan
tag

Nem mondtam neked sehol ellent, max elbeszélünk egymás mellett.
Csak azt mondtam, hogy a channelek száma irreleváns abból a szempontból, hogyha emelem a mem órajelet (és/vagy csökkentem a latencyt), akkor a memóriaintenziv alkalmazások gyorsabbak lesznek a channelek számától függetlenül.
A teherautós példánál maradva is ez ugye a két külön dimenzió.
Ezt szerintem kitárgyaltuk.

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#23) proci985 válasza ZolaMan (#22) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

lehet, nem nagyon tudtam kovetni, hogy ebbol mit akarsz kihozni a sajat peldaddal meg a szintetikus tesztekkel, amikor workstationokrol van szo.

minel tobb memoria van egy csatornan, jellemzoen annal rosszabb lesz a tuning, legyen ez magasabb orajel vagy alacsonyabb kesleltetes, tehat lehet a maximalis orajel amire emelni tudsz amit irtal annak ellenere alacsonyabb lesz tobb csatornanal, tehat kevesebbet fogsz relative nyerni. egyreszt egy csatornan memoriaknal a leggyengebb lesz a meghatarozo, hogy mit birnak a modulok. masreszt a memvezerlo is jobban lesz terhelve es nem biztos, hogy birni fogja az adott orajelet. X79en en belefutottam ilyen helyzetbe. ott konkretan a papiron tamogatott fallback erteket se birta 1600cl9 4x8+4x4 kiepitessel maximalis biztos gmch ertek mellett. konkretan a bootig se jutott el.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#24) domos válasza proci985 (#23) üzenetére


domos
senior tag

"minel tobb memoria van egy csatornan, jellemzoen annal rosszabb lesz a tuning"

Uhh ez mennyire igaz... 8x16GB "elvileg" 3466MHz-es Corsair Platinum RAM 2133MHz-en volt hajlandó csak működni egy ROG RAMPAGE VI EXTREME OMEGA alaplapban... szerencsére kiderült hogy az alaplap volt a gyenge, MSI MEG Creation X299-ben 3600-on mennek azóta.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#25) proci985 válasza domos (#24) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

ja, az alaplap minosege meg meg egy extra szint, de ott mar szo szerint a fizikai retegen vagyunk :)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#26) ZolaMan válasza proci985 (#25) üzenetére


ZolaMan
tag

A vitaindító írásomban arról nem volt szó, hogy a processzor által hivatalosan támogatott max RAM frekvenciát átlépnénk (bár ezt külön nem emeltem ki és van, aki erre következtetett).
A támogatott sebességeken belül mozogva még nincsenek ilyen fent említett szélsőséges feltételek.

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#27) zsopu válasza ZolaMan (#26) üzenetére


zsopu
tag

Kérhetünk valós teszteket?
Pld játékban, videóvágásban... mennyi sebességnövekedést jelent?
Ha bizniszt akarsz, ezeket nyomod!
Az senkit nem érdekel, hogy az aida mennyi, de ha 2 képkockával többet kap valaki játék közben, biztos beruház 8-10eFt-os átalakításba! :D
Ja meg RGB! az legyen!
Köszi

(#28) ZolaMan válasza zsopu (#27) üzenetére


ZolaMan
tag

A jatek pont a legkevesbe relevans.
Egy asztali gamer pc-ben ugy is altalaban olyan alaplap van, aminek a biosaban tetszoleges memfrekit es idoziteseket allitasz be.
Ott semmi ertelme kulon babralni a ram modulokat.

Uzleti felhasznalasu szerverek/workstation-öknel van ertelme.
Grafika, rendereles, videovagas, adatbazis, VM host, adatbanyaszat, stb.

Akit erdekel, az ugyis megkeres. Ha gondolja, kap tolem tesztelesre N darab atalakitott modult es eldonti, hogy mennyit profitalhat es mennyire eri meg neki.

HW/SW/Sim/Mod/OC

(#29) zsopu válasza ZolaMan (#28) üzenetére


zsopu
tag

Pont ezért kérdeztem, mert játékok esetén nem releváns.
Általában a levedlett céges wörksztésönöket ezek az emberek használják (mint én :D )
Egy valamit magára adó cég, (vagy a cégnél levő hozzáértő informatikus) nem fog piszkált memóriákkal vacakolni!
Számára sokkal fontosabb a megbízhatóság, stabilitás.
Ha kevés a kraft, akkor vesz egy jobb, gyorsabb, másik gépet.

(#30) Samus válasza zsopu (#29) üzenetére


Samus
addikt

Nem érted Te sem :D Hidd el, hogy gyorsabb, és jobb. Igaz, képeket azóta sem láttunk, se itt, se a bejegyzésben, amihez mily meglepő, nem lehet hozzászólni (kolléga talán nem bírja a kritika?). Magáról a technológiáról sem mesél (nem a szabadalom kell, csak dióhélyban). De működik. Biztosan.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#31) Alpi.


Alpi.
addikt

Ezt csak úgy berakom ide ! Nyílván az égvilágon semmilyen bizonyító vagy cáfoló ereje nincs, hiszen ez csak egyetlen egy eset a végtelen számú más és teljesen más közt, vegyétek csupán, mint érdekességet ! A lap egy Supermicro echte szerver cucc. A biosban a ram órajelen (100-200) és időzítéseken, illetve pár alapvető ram kezelési irányon túl még lehet állítani az időt, dátumot és a boot sorrendet kb. :) Win alatt viszont szinte példátlan módon konfigurálható, nagyjából minden apró részlet, nyílván azért vannak határok, pl. a feszt csak a típus vid határain belül lehet állítani, stb. ! Amiért berakom, az az, hogy itt egy példa, hogy mennyire egyszerűen "optimalizálható" lehet egy ilyen, bios szinten alig tweakelhető (nem letiltott opciók, mint egy butított desktop típusnál !! , csupán nem szerepel a listában, mert minek, Ez fontos !! ) lap is. Reg ecc ramokkal, stb. Az, hogy milyen irányba változik, javul-e vagy nem, azt mindenki döntse el ! ;) Nyílván nem kérdés, hogy a többek által említett stabilitás pl., nem javul, de még a változatlan mivolta is erősen vitatható, jelentsen ez akár milyen minimális rizikót is ! Mondom, nem állásfoglalás egyik fél mellett sem vagy ellen, márcsak az én kis szerver cuccocskám régebbi mivolta miatt sem, csupán egy érdekesség vagy mittomén' ! :DDD
[H8DCE_2xOpteron285_8x512RegEcc]

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#32) domos válasza Alpi. (#31) üzenetére


domos
senior tag

Windows XP :DDD :DDD

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#33) Alpi. válasza domos (#32) üzenetére


Alpi.
addikt

2006-ot irunk játékból ! :B

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.