Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) plömplöm


plömplöm
őstag

hát, amin ezt most írom, az egy 5550, ezen ugyan van még összesen 5db státusz led, de az összes többi gondod már jelen van, pld tapipad alatt két gomb, fn-es home/end, keskeny enter, és ez a latitude sorozat végig ilyen volt. ami ennél sokal fájóbb, az odabent van, legalábbis az 5590 is ilyen, azaz vagy m.2, vagy sata3 meghajtó, a kettő együtt nem fér el; és ha m.2-vel veszed, akkor nincs benne a 2.5" keret; ha 2.5" meghajtóval, akkor az m.2 rögzítő.

"A SATA csatolón 512 GB-ot, NVMe-n max. 1 TB-ot tud kezelni a gép", szerintem akinek ezek a kapacitások nem elegendőek, az nem egy ilyen belépő latitude-öt fog venni :)

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#2) Ueda


Ueda
senior tag

A többszálas teljesítmény stimmel a cpubenchmark mérés alapján. (A magok száma csak 50 % -al [4 -> 6] nőtt szóval ez tulajdonképpen még szép is [a dupla teljesítmény].)

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#3) Kiki18


Kiki18
őstag

"A szomorúság csak annyi, hogy a három aljzatot szétszórták a gép három oldalára, ami a reggeli dugást macerássá teszi, különösen a hátul található elég izé."

Ez a mondat, ha nem gépről hanem nőről szólna....:DDD

(#4) joghurt válasza Ueda (#2) üzenetére


joghurt
addikt

Tudom, hogy stimmel, csak döbbenetesen kevésnek tartom a 7 év alatti fejlődést. Kb. 6% évente, ráncfelvarrásnak is gyenge. Azért 7 évbe már igazán belefért volna valami átütő architekturális dobbantás is.

A tej élet, erő, egészség.

(#5) The DJ


The DJ
addikt

5580-ról írok éppen, 16GB DDR4, 512GB NVME M2 SSD és az erősebb i5-7440HQ processzor + persze full HD IPS.

Egy E6540-est váltottam nemrég az 5580-ra, úgyhogy nekem is van már összehasonlítási alapom (előtte E5520-at is nyúztam sokáig, de van másodlagos gépnek egy E7440 és használtam E6320-at és E6420-at is jó ideig). Lényegében a Latitude széria elég vegyes felhozatalát tudtam már huzamosabb ideig nyúzni és ez volt az oka annak, hogy nem is akartam sosem más gépet.

Az E6540-et imádtam, de kinőttem. 16GB-ra lett ott is bővítve a ram, 256GB SSD + 1TB HDD került a caddybe. 2 évig nyúztam és sosem hagyott cserben. Imádtam a billentyűzetét, a tapipadját (sosem használok egeret!), az anyaghasználatot, a robosztus felépítést, a csöndes üzemet. Belekötni se nagyon tudnék. Szerintem a mai napig az egyik legjobb Latitude gép.

Aztán jött az 5580 (immáron E nélkül) és néhány dolgot ebben is imádok, néhányat viszont nagyon nem.

Pro:

- Villámgyors (7.gen i5 + NVME SSD + DDR4 = nincs gondolkodás, kattintasz és már be is töltött az alkalmazás)
- Halk, szinte hangtalan, emellett hűvös is
- Brutálisan jó akku idő
- Jó fullHD IPS panel (az E6540 TN kijelzője azért jóval fényesebb volt, gondolom panelfüggő)
- Könnyű, vékony, semmi sallang (túl kevés is...)
- Minden benne van, amit használok és amire szükségem lehet

Kontra:

- A fenének kellett eltüntetni a HDD aktivitás jelző ledet? :( Ez számomra igen nay érvágás. Rutinból nézem és keresem a mai napig. Egyszerűen jó tudni, hogy dolgozik-e éppen a gép és várjak-e az alkalmazásra vagy se
- A fenének kellett eltüntetni a dedikált hangerő fel/le/némítás gombokat? Napi szinten használtam, rutinból nyúltam oda és nyúlnék még most is
- A fenének kellett átvariálni a funkciógombok működését?
- A fenének kellett átvariálni a billentyűzetet? Sosem fogom szerintem megszokni ezt az új kialakítást. Ezen is villámgyorsan gépelek, de sokkal többet hibázom. Az enter nekem túl kicsi, még nem tudtam megszokni. Az E6540 billentyűzete számomra kényelmesebb volt, bár szerintem ehhez is hozzá fogok szokni (kénytelen leszek)
- Van hely 2.5" HDD-nek/SSD-nek, de ha benn van egy M2 a slotban (mint esetemben), akkor egész egyszerűen nem fér be mellé fizikálisan egy SATA háttértár. Aki ezt kitalálta, annak elvenném a mérnöki diplomáját. Emiatt az 1TB HDD-m a routerre kötve lóg megosztott hálózati meghajtóként, mert a géphez nem tudom kötni jelenleg. Zavar. Nem kicsit, nagyon.
- Anyagminőség: Ezt a gépet féltem, óvatosan nyúlok hozzá. Nekem kicsit túl sok a műanyag, érzem az "Inspironosodást" és ez nem jó jel. Az E6540-et nem féltettem, mert tudtam, hogy nem lesz baja bárhol is fogom meg és bármilyen inger is éri.
- Tapipad: Maximumra van véve az érzékenység és még ezt is keveslem kicsit. Az E6540 esetében feléig sem kellett tolni a csúszkát és tökéletesre be lehetett lőni az egérmutató mozgási sebességét. Gyorsabban tudtam navigálni vele, mint egérrel. Itt még mindig szokom az aktuális beállítást. Túrtam a netet, hogy lehetne-e még ezen gyorsítani valami registry turkálással vagy hackkel, de sajnos úgy tűnik nincs rá opció. Meg kell szokni ezt is.

A fentiek ellenére is szeretem és örülök az 5580-nak, de félek, hogy a jövőben el fognak tűnni az E6540-hez hasonló megölhetetlen "tank" gépek, amiket speciel én annyira imádok. Nem szeretném, ha az üzleti széria is átmenne a konzumer gépek irányába. Hiába a bivalyerős hardver, azt megkapni jóval olcsóbban is. A Latitude széria erőssége mindig is az volt, hogy ennél jóval többet tudott nyújtani.

Ja, és kiborít, hogy lassan már senki nem gyárt normális 15.6-os üzleti gépet. 13-14" körül van választék de rengeteg, csak éppen munkára full HD kijelzővel az annyira kicsi, hogy számomra sosem lesz opció.

[ Szerkesztve ]

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#6) bdlackoo


bdlackoo
tag

Precision 5520-am lett kishijjan (kb. 1honapot szoptam vele). Csak aztán kiderült ,h rhel alatt "apróságok" (VGA switch, 4k felbontás, néhány usb, volt h nem látta az ssd-t, CPU energy management hol megy hol nem stb.) nem nagyon működnek és persze a hibákat nem sikerült a "supportnak" reprodukálni cserébe Windows javasoltak. Na azóta nálam a Dell szitok szó.

dinosaurs are jesus ponies

(#7) simonzé válasza joghurt (#4) üzenetére


simonzé
addikt

Ott a pont!
Ezért tart ott az intel, ahol. Drágán árul 6-8 éves, soxorosan ráncfelvarrt technológiát.
Na majd ha felvásárolja őket az AMD. :D

I don't fit in. I fit out.

(#8) jbush


jbush
tag

Egy barátom kollégája nemrégen kapott egy céges 5580-ast, és pont ugyanezek vele a problémái, mint az itt felsoroltak. Számára legfájóbb pont az M.2 SSD VAGY a HDD (az előző gépében 512-es SSD és 1TByte-os HDD volt), illetve a normális dokkolhatóság. Vettek hozzá Type-C-s dokkolót, de egyrészt a dugó hajlamos kicsúszni a gépből, ha nincs alátámasztva, másrészt készenlétből feléledve ki kell húzni, majd visszadugni, mert addig semmit sem érzékel a gép, ami a "dokkolóba" (inkább portreplikátor) van dugva.

Az állapotjelző LED-ek lespórolása manapság nagy divat; a HDD LED hiánya nekem is fájó. Én úgy vettem észre, kb. azóta kezdték el lehagyni, amióta a Windows Feladatkezelőjében van HDD aktivitás kijelzés. Ha gonosz akarnék lenni, akkor meg azt mondanám, nem akarták, hogy az egységsugarú felhasználó lássa, mennyit tekeri a Windows a HDD-t.

(#9) fateless


fateless
veterán

Úgy érzékelem, már csak a hetes sorozat Latitude, a többi csak meglovagolja a nevet, kb mint a Thinlpad Edge és társai

"A HELYESEN alkalmazott bölcsesség a hasznos" Prédikátor könyve 10:10

(#10) ddekany válasza fateless (#9) üzenetére


ddekany
veterán

Ezek és hasonló dizájn váltások egyszerűen csak arról szólnak leginkább, hogy elgurult a gyógyszerük, nem arról, hogy ezzel érdemben megtakarítanának valamit. Elgurulás ellen meg még prémiumabb kategória sem véd nagyon... pl. billentyűzet ott is megváltozott (azaz tovább amortizálódott funkcionalitásban), és tippre a ledeket is leszedték. Annyit fizetni nem lehet, hogy kilógj a sorból vazze, megálmodták, hogy ez a dizájn most a menő! ;]

(#11) joghurt válasza ddekany (#10) üzenetére


joghurt
addikt

A probléma nem az, hogy áttervezik valami baromságra, meg hogy lespórolnak róla jó dolgokat. Hanem az, hogy nincsen olyan marketing csapatuk, mint az Apple-nek, hogy beadhassák a vevőknek, hogy ezek igazából nekik jók. ;]

A tej élet, erő, egészség.

(#12) ddekany válasza joghurt (#11) üzenetére


ddekany
veterán

Egyébként annyiban hasonlóak az Applera, együtt sok mással, hogy hasonló hülyeségeket követnek el. Hogy dedikált home/end-re nem fussa... minek, hát nem használja senki, meg billentyűzet miért is lenne fontos dolog?! ;] Funkcióbillentyűk 4-es csoportjai között résre sem telik... mondjuk ez tán csak egyes programozókat érdekel, de akkor is, félek, hogy első sorban a homoki dizájnolás miatt kellett. Nem tudom ki kezdte ezeket, de Apple-ből kinézem (touch barral ugye nagy funkció billentyű rontók). Ez mondjuk, hogy ez Entert megnyomorítják, már extrém, ezt még tán az Apple se merné. ;]

(#13) Robert07


Robert07
aktív tag

A dokkolo az tenyleg sok annyiert, viszont en egy ilyet hasznalok egy USB-C hosszabbitoval egy Dell 5285-hoz. A CNY150 nem sok erte, nem tudom, hogy a neten mennyit tesznek ra, de meg ugy se lehet tul sok.

Atmegy rajta a 4K, cserebe nincs csak USB2-es sebesseg mert a DP-nek kell mind a 4 sav ekkora felbontashoz. De ez a kabel limitacioja, ugyhogy minden dokkoloval ilyen lenne.

(#14) joghurt válasza Robert07 (#13) üzenetére


joghurt
addikt

Én egy USB 3.x HUB funkción kívül a LAN-t hiányolom róla, és egy külső storage csatlakozónak (pl. eSATA) is örülni tudnék. Illetve a hang kivezetése is jó lenne, hogy a fejhallgatót se kelljen mindig dugdosni, de egy ilyen nem fogja letiltani az analóg hangszórókat bedokkolt állapotban.

A tej élet, erő, egészség.

(#15) Robert07 válasza joghurt (#14) üzenetére


Robert07
aktív tag

Ez igaz, de a semminel meg igy is jobb. Az AC-s wlan 70-80MBps-t tud, attol a gigabit se lenne sokkal tobb. Ha pedig kell az USB3, akkor vagy lejjebb vehetem a felbontast 1080p-re, akkor negyedannyi savszel is eleg a DP-nek es atfer egy USB3-as kapcsolat mellette, vagy direkt bedughatom a gepbe, mondjuk az elveszi a dokkolo lenyeget.

Viszont a hang az atmegy DP-n, a monitornak meg van egy 3.5mm-es kivezetese es a Windows automatikusan atvalt amikor csatlakoztatom a kabelt.

(#16) johnwillow


johnwillow
tag

Üdv! És az 5591-be elsődleges M.2 SSD mellett / együtt befér egyáltalán a 2.5" HDD?

Épp úgy gondoltam, hogy sikerült kiválasztanom az ideális gépet és szerettem volna bele egy 1T HDD-t. Na ennek lőttek... bár lehet megelégszem 512-vel, csak épp 1T van itthon hasznosítatlanul.

(#17) joghurt válasza johnwillow (#16) üzenetére


joghurt
addikt

Mellett / együtt nem. Épp erről szólt a kesergőm. Feltéve, hogy nem kapsz valahol M.2-ből 2230-as méretűt. Az elvi lehetőség megvan rá, de nekem egyetlen árlistán sem sikerült még ilyet találnom.
A mainstream ugyebár a 2280-as méret, még előfordul 2242-es is. De a 2230-as, WWAN-kártya méret az csak az elméleti lehetőséget jelenti.

Ha nem ez a barom trend lenne a teljesen általános a laptop piacon, gondolkodás nélkül lebeszélnélek róla.

A tej élet, erő, egészség.

(#18) tabela válasza joghurt (#17) üzenetére


tabela
tag

https://photos.app.goo.gl/UqharWQMeBZk5rox9
Ez itten egy Samsung EVO 860 (512G) a házából kicsalogatva (21e Ft volt az aprón) + egy Sata kábel (6NVFT - 12$ az ebay-en). Tökéletesen teszi a dolgát az 5591-ben. Öntapadós filc korongokkal rögzítettem. Nem szép de stabil.

[ Szerkesztve ]

(#19) Chaser válasza tabela (#18) üzenetére


Chaser
titán

:R ez a beszéd

a sata kábel hova kell?
kétoldalú ragasztóval rögzíteni lehet hosszabb távon jobb, azokon elég erős a ragacs

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#20) tabela


tabela
tag

Dokkoló helyett olcsóbb alternetívaként ezt tudom javasolni. 4K-t is tud, meg ethernetet is. (USB3-at nem!)
De néha meg lehet csípni az aprón 25 e körül DELL WD 15 dokkolót táppal együtt. (Most épp 30 e a legolcsóbb) Nekem nagyon bevált, mert így tényleg csak egyetlen kábelt kell csatlakoztatni.

(#21) tabela válasza Chaser (#19) üzenetére


tabela
tag

Az alaplapon van egy pici SATA csatlakozó, abba kell beilleszteni
https://topics-cdn.dell.com/pdf/latitude-15-5591-laptop_service-manual4_en-us.pdf
21.oldal.
Nem akartam a memóriákra semmit közvetlenül ráragasztani, hogy nehogy gátolja a hőleadást.

[ Szerkesztve ]

(#22) hhgygy


hhgygy
senior tag

Most olvastam a cikket, látom, már eredetileg is volt baj az alvással. Nekem bő egy év után jött ki ez a baj, a Windows 10 2004-re gyanakodtam, a szerző szerint az Intel meghajtó, senki nem tudta eddig megoldani. A tippet kipróbáltam, de kikapcsolt WiFi-vel ugyanúgy behalt. Eddig megoldásom, hogy Block Sleep BIOS-ból, de akkor ugye éjjel-nappal full áramon megy, a képernyőt sem lehet kikapcsolni, szégyenszemre bekapcsoltam a talán még Windows 3.1 óta létező Blank képernyővédőt.

Dell Latitude 5590 i7 8650u 16GB 512 GB NVMe SSD; POCO F3

(#23) batyuska100


batyuska100
senior tag

E7240-em van, amiben egy i5-4310u van.
Fémből van az egész alja, kivéve az akkut borító műanyag.
Egyetlem problémám van vele, az, hogy néha hajlamos 80°C-ra is felkúszni a cpu és mivel fémből van az alja ezért az ölemben eléggé kellemetlen használni. Állítólag mx4-el van pasztázva, legalábbis a szervízben azt mondták, de nem hiszem, hogy ez így lenne.

(#24) hhgygy válasza hhgygy (#22) üzenetére


hhgygy
senior tag

Update: mégis a szerzőnek volt igaza:
A windows az Intel UHD 620-hoz jelenleg a 27.20-as drivert telepíti automatikusan, de a 26.20.100.6888 visszaállításával (és az automatikus driverfrissítés letiltásával) a problémám megoldódott (fél év után, mert csak most találtam meg a megfelelő fórumot, ahol ezt a tippet adták)

Dell Latitude 5590 i7 8650u 16GB 512 GB NVMe SSD; POCO F3

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.