- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Boss81: Halott Torrentek keresése, törlése egyszerűen.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- moha bácsi: VIII. Viharsarki Hobbi Elektronika Találkozó Békéscsaba 2025.06.14. szombat
- hcl: Döglött tabletből wifis kijelző kókány
- gerner1
Új hozzászólás Aktív témák
-
Myheritage előfizetésnek van még egy előnye a keresésen kívül, a régi fekete-fehér fotókat szépen meg lehet retusálni, AI-vel kiszínezni
-
Familysearch.org nagyon jó.
Szüleim árvák, félárvák voltak, kevés információval. De pl megtaláltam anyai nagyszüleim házassági anyakönyvét, ott fel volt tüntetve a születés pontosan, születés helye, foglakozás, szülők neve,
A nevekkel van további link, ha létezik forrás, így lehet tovább haladni...
Dédapámat először nem találtam, kiderült első gyerekek (pl. papám nővére) és ő is 10km-rel odább születtek, így megtaláltam őket is.
De van úgy hogy nincs adat on-line. Feleségem anyai nagyanyja nincs meg, neve is túl "hétköznapi" Kovács Mária, viszont feleségem apai ágán 11. generációig lejutottam 1670-ig -
kutatgat-ó
újonc
Sziasztok!
Olvasgatom a téma beszélgetéseit: "...használom ezt-azt a programot. Nem jelenik meg helyesen, nem kezeli..."
Egy idő után kezdem úgy érezni, egy másik világba csöppentem. MAGYAROK vagyunk! Hol van a híres kreativitásunk?
1. Amikor én kezdtem a családkutatást, még nem volt semmilyen (elérhető) nyilvántartó program. Az Internet, de még a számítógép-használat sem volt általánosan elterjedt a családoknál. Sok évi próbálgatás után kialakítottam egy teljesen "új", nem a hagyományos formájú "családfát" és programrendszert. Értések úgy, hogy az Office most már általánosan használt programjaira építve. Például nálam a "családfa", a szövegszerkesztővel készül. Kezeli a magyar karaktereket, nincsenek vonalak, nem kell illeszteni. Elméletileg akárhányan lehetnek rajta, nincs egy-egy személynél megadott karakterkorlátozás. A hátránya, hogy nem "látványos", viszont színes.2. Néhány helyen olvastam, nem szó szerint idézve: nekünk nem nagy a rokonságunk.
Véleményem szerint erre több válasz is adható. Egyrészt mindenkinek akkora a rokonsága amekkorát "számontart". Nem ugyanaz a hétköznapi életben, más a családkutatóknál, és egész más ha nagy távlatokban, vagy más szabályrendszerek alapján tartunk valakit rokonnak.Amennyiben nem törlik a következő elérhetőséget, az előbbiek hosszabb bemutatására ajánlom a figyelmetekbe a következő honlapot:
http://rokon-ok.webnode.hu -
dellfanboy
őstag
családfakutatást merre érdemes elkezdeni?1960-ig tudom csak az őseimet...
ilyen fizetős dns tesztekben annyira nem bizok, meg ott max a velem egykoruak vannak nem? mármint nemhinném, hogy 1884-ben nagypapim csinalt ilyet.
-
pupehap
tag
Megvolt a családfa kutatás.Valóban a Szíriuszról származunk.
ps.:és még Jézus is magyar.... lol
-
Dorian
félisten
Sziasztok,
Etnikai származás tekintetében milyen cégtől, milyen tesztet érdemes jelenleg venni?
Gondolom az lenne a megfelelő aminek része az Y és a mt teszt is. -
elszabi
tag
válasz
lanszelot #67 üzenetére
Valószínűleg ezek nem lesznek fent online, mert elég friss adatok. Ha megvan, merre halt meg, akkor meg lehet keresni az erről szóló iratot. Azon több adat is meglesz. Plusz ott van még a házassági kivonat - ha tudjátok, melyik településen történt. Azon a házasulandók születési adatai mellett a szülőket is illik feltüntetni. Szóval irány a levéltár.
De, ha nagy szerencséd van, másvalaki már megcsinálta a családfa azon részét és a jelenleg adatokból is találsz valamit a Familysearch (ingyenes), Myheritage és egyéb oldakon.
-
lanszelot
addikt
Hello,
Kérlek vki segítsen már.
Párom próbálja megkeresni édeseanyja ágát, de édesanyja korán elhunyt, így születés évét és hónapot tudja csak /napot nem/, nagymamája, nagyapja nevét tudja csak.
Hol tudnánk utána járni az anyai ágnak?
Rokonok nincsenek. -
-
daneel_hu
addikt
Szerintem jó dolog a My Heritage előfizetés de csak ha már korábban összeraktad a fát valami komolyabb programmal. Pl. Family Tree Maker vagy Legacy Family Tree.
Ezekből tudsz menteni fát a My Heritage-re, adott esetben keresni is tudsz.
Na nem olyan "okosan" mint a Heritage... de tudsz. -
Rékasi
újonc
Tudna valaki segíteni! A My Heritage programot használom és sok probléma megoldására nem sikerül rátalálni.
Pld. Eszközök menüben, az ismétlések keresése során a találatokat (duplán szereplő személyek) hogyan lehet szinkronizálni adatvesztés nélkül, de úgy, hogy duplázás megszűnjön. És még sok más "apróság". -
updog
őstag
Sziasztok,
Hátha..
Animare-n lehet valahogy mások rekordjaiban keresgélni?
-
Salmi
tag
Sziasztok. Valakinek vannak infói, hogy milyen lehetőségek vannak román adatbázisokban keresni? Köszi.
-
Csokma
újonc
-
Csokma
újonc
Sziasztok!
2010 óta foglalkozom a családfám rendezgetésével, egybe gyűjtésével....az Animare-t használom. Nem rossz, ahhoz képest, hogy ingyenes, on-line...elég jól áttekinthető. Probléma ott szokott adódni, hogy egy már bent lévő személyt nehezen lehet egy újhoz rendelni, ha valahol távolabb van. Sehol nem találtam erre megoldást, így előfordulhat, hogy ua. személy 2x is szerepelhet a fában. Tehát, ha bejön egy új személy és a házastársa már bent van valahol távolabb, nem tudom őket összekapcsolni...még egyszer be kell írnom.
Nézegettem egy fizetőst, csak jobb lenne a mentések miatt egy biztonságosabb tárolás. Szimpatikus az Agelong Tree. Kérdésem még az lenne, hogy a két adatbázist átlehetne konvertálni, mivel 1400 személyt átírogatni egyenként, elég molyolós.
Segítségeteket köszönöm. -
amstro555
tag
Sziasztok!
Kezdek agyvérzést kapni az ékezetes nevektől, a kódolástól és a vezeték/keresztnevek felcserélésétől. A problémám: ittvoltam.hu oldalon szerkesztett adatokat lementettem GEDCOM formátumban. Ezt próbálom importálni MyHeritage Family és Gramps programokkal, de folyton fordítva jelenik meg a kereszt- és a vezetéknév. Valakinek van ötlete?
üdv,
a -
mark!
őstag
Ajánlom nektek a MyHeritage-et és a FamilyTree-t. Ha bővebb információ kell akkor írjatok privátot!! De a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár is jó, csak ott eléggé sokat kutattunk, mire megtaláltuk a nemesi őseinket (1632-ig sikerült visszavezetni!).
-
Köszönöm a cikket.
Én most állok neki, rászántam magam . -
loczi1
csendes tag
üdv.
tudom egyszerű kérdés, de mit jelent az ha az anyakönyvben egy név felett egy kicsi üres szabályos karikát rajzoltak? -
loczi1
csendes tag
üdv.
ha Szlovákiai levéltárakban szeretnék kutakodni azt hogyan tehetem meg? -
loczi1
csendes tag
szerintem is nagyon jó cikk
engem meggyőztél, elkezdtem.
3 napja kezdtem és 135 hozzátartozónál járok. -
Audison
senior tag
-
-
khron78
őstag
Köszönöm a cikket! Szuper!
-
Brutális eb
addikt
Na én befejeztem .
Visszakutattam egészen a kezdetekig és rájöttem,hogy halhatatlan vagyok csak ezer évente törlődik a memóriám.
Isten vagyok!
hajoljatok meg előttem egyszerü halandok.Térdre! -
staccato
tag
érdekes és hasznos cikk köszi.
-
paperboy
senior tag
Én családomnak is régre nyúlik vissza a történelme:
A nemes Szarka család
Eredetileg Vas megyéből származott és reformáció idején a keleti országrészbe költözött, mivel a református vallást választották. A család másik ága Komárom megyébe került és katolikus maradt. 1483-ban Szarka István Szatmár vármegyében alispán. A XVI. században a fejedelmek környezetében találkozhatunk a család tagjaival, akik református papok, tanítók és levéltárosok voltak. Az erdélyi ágról ma semmit nem tudni. Címeres levelüket 1699-ben kapták Lipót császártól és királytól. 1700. június 12-én hirdették ki Fehérgyarmaton. A II. Rákóczi Ferenc által vezetett szabadságharchoz elsőként csatlakozó Szarka István Szatmárnémetiben kapitányi kinevezést kapott. Komárom ostrománál a kuruckapitány beküldte címerét Szarka János labanctisztnek. Kiderült, hogy azonos a címerük. A két Szarka összebarátkozott és tartották a rokoni kapcsolatot. A vár kapitulált. Az 1720-as évekig Tivadar az egyetlen beregi község, ahol bizonyítottan Szarka földesúr élt. Bereg megyében két ág élt. Az egyik Fornosra származott, míg a másik Gulácson lakott. A családnak több kiemelkedő tagja volt: Szarka Ignác (1795–1869) ügyvéd, a református egyházban élénk szerepet játszott; Szarka László (1833–1898) járásbíró, törvényszéki ülnök; Szarka Gyula (1869–1955) mérnök, vagy Szarka György (1899–1992) okleveles gazda. Ez utóbbi 1944/45-ös Gazdakönyvéből kiderül, hogy 267 katasztrális hold és 312 négyszögöl saját tulajdonú földje mellett 106 katasztrális hold és 838 négyszögöl területet vett haszonbérbe. Búzát, rozst, árpát, zabot, kukoricát, burgonyát, lóherét, kölest, borsót, kendert, napraforgót, csalamádét és gazdasági répát termelt. Állatállományát illetően: 8 ló, 2 csikó, 2 bika, 7 tehén, 8 üsző, 10 ökör, 14 tinó, 5 borjú, 31 koca, 101 malac és 3 hízó volt birtokán. Már abban a korban önitatóból ittak szarvasmarhái. Kiváló mintagazdasága volt, melyet Szatmári
Mózes gazdatiszt segítségével virágoztatott fel. A Szarka tanya, mely a Tsz tulajdonába került e családról kapta nevét.
Kastélyaik a Rákóczi út 12 és 36. szám alatt álltak. A régebbit lebontották az újabb épületben a Polgármesteri hivatal működik. A család utolsó tagja, aki településünkön élt Szarka Gyula (1869–1955). Diploma másolatát a FETIKÖVIZIG Gyűjteménye őrzi.
Rokon családok: Bényey, Hunyady, Budaházy, Gulácsy.
-
DeFranco
nagyúr
Szuper a cikk, és érdekes egybeesés, hogy mi is most mélyültünk bele a családfakutatásba. Eddig a MyHeritage programját használtam, de sajnos ott a teljes családfa mutatása/exportálása fizetős (a diagram/összesített diagram opció).
Exportáltam az eddigi eredményeket .ged -be. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy melyik programmal lehetne egy - legalább a myheritage családfájához hasonlóan szép kinézetű - teljes családfát exportálni?
-
A Budapest Fővárosi Levéltárnál honnan tudom, hogy melyik mikrofilmet kell kikérnem? Van valami adatbázis? Az Országos Levéltárban van erre opció, hogy megtaláljam a mikrofilm sorszámát. De itt sehol se találom.
-
Иван
őstag
Egyszer talán én is nekirugaszkodok, de nekem már apai ágon lévő dédszülőmről tudni, hogy szerb/horvát volt (nem tudni, mert az azonos nyelvük miatt a magyarok hol minek hívták őket, teljesen felcserélhető volt a két dolog), és valószínű azon az ágon a kutakodást már ott kéne folytatni. anyai ágon meg hamar Ausztriába kerülnék. 1900 előtt vszeg nem sok dolgom lenne MO-n, addig meg mindenki emlékszik. Előtte is érdekes lenne, de annyi energiám meg időm nem lesz kutakodni egy szerb (horvát?) plébánián
-
Oldmobil
aktív tag
Ha az adott embernek van keresztlevele, akkor azon általában fel van tüntetve a szülők származási helye vagy lakóhelye, ezen a nyomon el lehet indulni. Ha nincs meg a keresztlevél, akkor meg kell nézni az egyh. anyakönyvekben a keresztelési bejegyzést, általában ott lesz a szülők lakóhelye. Ezen a lakóhelyen a gyermek születési dátumától visszafelé el lehet kezdeni megnézni a házasságokat. Ha külön van pl. az apa és az anya származási helye megjelölve, akkor előbb az anya származási helyén érdemes nekiállni.
Ha nem találsz a szülők lakó- vagy származási helyére vonatkozó adatot, akkor az ismert születési helyű és idejű gyermek születési helyén érdemes megnézni a születési anyakönyveket, előre és hátra haladva az időben, mert ha volt a gyereknek testvére (régen általában volt), akkor a testvér bejegyzésénél lehet, hogy szerepel a szülők lakó vagy származási helye, mert van, hogy néha nem rögzítettek minden adatot, néha viszont igen.
Testvéreket után egész jól lehet keresni a familysearch-on, talán az is segít.És igen, néha valóban át kell nézni a 20 évet, ez nem egy rohanós meló. Ajánlom végigolvasásra a cikkben linkelt segédletet a MOL honlapján, sokat segít!
-
Oldmobil
aktív tag
Hahó!
Igazad van, nem csak játék és mese, nálam megvolt az elkártyázott telek, habár nem kisnemes csak egyszerű polgár volt az illető.
A barátait igen, a rokonait viszont nem válogathatja meg az ember, így azt gondolom, hogy nem szégyen, ha valaki olyat talál a felmenői között, aki az adott időben esetleg az elfogadottal szemben a másik oldalon harcolt vagy bűnöző volt. Persze megrázó lehet ha valami nagyon csúnya dolog kerül a felszínre.
Az egyik ükapámról most találtam egy jó kis forrásanyagot, amelyben azzal vádolják, hogy ej-ej, milyen kommunista volt, de egy másik szerint viszont a templomjáró klerikális társaság tagjaként szemben állt az akkori irányvonallal és ott tartott be a párttitkának, ahol tudott. És a legszebb az egészben, hogy akár mind a kettőben lehet valami. Sokszor ezek a dolgok többet mondanak el az adott korról, mint az adott emberről. -
Egyszerűen én nem értem az időben való visszafelé haladást.
Bármilyen régi dokumentumot találunk egy felmenőnkről, a hivatalos papírokon az ő szüleinek csak a NEVE van odaírva, semmilyen más információ. Így mégis hogy lehet haladni? Az ország bármely területén születhetett és dátumot is csak tippelni lehet amit 10-20 évvel félre lehet lőni. Budapesten pedig ahogy nézem van nagyon sok mikrofilm, mert kerületekre is van osztva ráadásul.
Az írásban az van, hogy ha tudom az x születésének idejét, akkor annak szülei neve alapján keressek esküvői anyakönyvet. De dátum nélkül nézzen át az ember 20 évet? És még az sem biztos hogy a születés előtt házasodtak.
Szóval mégis mi alapján haladtok? Én még abban is elakadtam, hogy a fővárosi levéltárban hol keresem ki hogy melyik mikrofilm kell nekem és azt hogy kérem ki? Hihetetlen érthetetlen szerint az egész ahogy van. Szerintem egyik nap fogom magam és bemegyek és sajnálni fogom aki ott ül de szépen faggatni fogom, hogy mint valami gyereknek segítsen...
-
Eastman
addikt
Nagyon hasznos az írásod, télen szerintem belevágok. Addig finoman meginterjúvolom egy diktafonnal a családot.
De engedj meg kérlek két észrevételt:
1. Írod, hogy mekkora szerencsa a kisnemesi ág egy családfában. Egyrészt egy megbecsült cipész vagy kovács, orvos esetleg földműves is büszkeségre adhat okot, vagy közelebb vihet a saját magad, a hivatásod megleléséhez, másrészt az sem könnyű, ha egy kisnemes ősödről kiderül, hogy elkártyázta vagy lóversenyezte mindenét, esetleg másokét is.2. Lehet azért találni meredek dolgokat is, ha beleássa magát valaki a család múltjába. Mer' a törpök élete nem csak játék és mese...
Erre azért ki lehetne térni a cikkben. Szerintem nem öröm egy csalóra, bűnözőre, gyilkosra, közismert háborús bűnösre találni. ...mikor már a családfád felét feltetted a netre.Persze a múlt sokmindent megszépít, de a lelki, érzelmi hatásokkal is számolni kell! Bekérdezel pl. a nagyinál akit megerőszakoltak az orosz katonák, vagy esetleg az egyik elhunyt fiát a távoli rokona vitetette el az ávósokkal, vagy pl. a monitor előtt ülve rádöbbensz, hogy rosszhírű bűnöző az egyik felmenőd - ezt elővezeted a családnak, stb. Szóval vékony jégre is tévedhetsz, sebeket téphetsz fel. Érdemes körültekintőnek lenni, nem rögtön a neten kiteregetni az esetleges szennyest. Szólj, ha tévedek...
-
vadkörte
addikt
Üdv kolléga.
igaz, csak 1/2 levéltáros vagyok. (segédlevéltáros)
Nekem is eltartott vagy 1,5 órát mire összeszedtem a gondolataim. Meg, vagy felét ki is hagytam, igaz csak a nálunk alkalmazott módszerre tudok/tudtam hivatkozni. Vigasz, hogy a családtörténet kutatás nem atomfizika, ami nálunk Kaposváron bevállt, beválik Szegeden is.ui.:
Elnézést kérek mindenkitől, de most vettem észre egy nagy hülyeséget az irományomban. Az állami anyakönyvezés dátumát csúnyán elírtam. Terményetesen 1895. a helyes évszám! -
Ritka név szerencsére. Annyit tudok, hogy XY Gyula mikor született Budapesten és hogy az ő apja XY János Ferenc. De hogy ő Pesten, videéken esetleg külföldön született-e és hogy milyen évbe semmilyen dokumentum nem említi pedig több testvér anya és házassági könyvében is megtaláltam mint apaként szereplő személyt.
-
Sziasztok! Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy mi van akkor, ha megvan a dédszülő neve és születése és az ő szüleinek a neve. Mivel minden papíron csak a szülei neve van születési helyet és időt kihagyva, nem tudok előrébb jutni. Ha feltehetőleg Budapest, akkor merre keressek és mi alapján? Csak egy név, hellyel úgy tudom nem elegendő.
-
Amras
tag
My Heritage-n már van DNS teszt is:
Tekintse meg a MyHeritage új DNS tesztjeitSzeretnénk hozzátenni, hogy DNS teszt kínálatunk nagy sikernek bizonyul. A MyheritAge felhasználók jelentős része már igénybe vette eme szolgáltatásunkat, és úton vannak az új felfedezések és kapcsolatok felé.
Már tesztelt korábban?
Némely felhasználónktól azt a visszajelzést kaptuk, hogy már megvizsgáltatták DNS-üket származástani kutatás céljából. Legtöbbjük az Y-DNS és az mtDNS tesztek valamelyikét választotta, melyek segítségével a közvetlen apai, vagy anyai ágon keresztül lehet kapcsolatokat találni. Őnekik, illetve a genetikai származástanban még új felhasználóknak ajánljuk kifejezetten a Family Finder DNS teszt elvégzését. Ennek alapja az autoszomális DNS, ami a következő forradalmi áttörés a genetikai genealógiában. A Family Finder a DNS 700.000 helyét teszteli néhány tucat helyett. A Family Finder mindazon személyeket megtalálja, akikkel Ön kapcsolatban áll egy bármely közös ős által, 5 nemzedékig bezárólag, és ennek a tesztnek csak egyszeri ára van előfizetési díj nélkül, annak ellenére hogy Ön az elkövetkező években továbbra is fog ingyen értesülni a DNS egyezésekről, amint egyre több ember tesztelteti DNS mintáját.Óriási lefedettség
Partnerünk, a Family Tree DNA több ember részére végzett már tesztet, mint bármely más cég (adatbázisuk több mint 360.000 rekordot tartalmaz), így mikor a MyHeritage oldalán keresztül rendeli a DNS teszteket, nemcsak a legjobb áron juthat hozzá, de élvezheti is a legjobb esélyét az egyezések találásának és a rokonság felfedezésének.Összegzés
A DNS tesztelés az egyik legizgalmasabb jelenleg elérhető technológia a származástanban, és örömmel kínáljuk felhasználóinknak a legkiválóbb DNS teszteket a lehető legjobb áron. Ne hagyja ki ezt az alkalmat. Nézze meg lehetőségeit az új DNS tesztek a MyHeritage-től oldalon, és tekintse át a részletes DNS GYIK szövegét. További információkkal az alábbi email szolgál. -
hitvanyalak
senior tag
Pont nemrég álltam neki és elakadtam, ezért nagyon köszönöm ezt a hasznos cikket
-
Angel1981
veterán
Nagyon jó kis cikk!
Nagyapám úgy jó 15 évvel ezelőtt megcsinálta a XVIII. század végéig a fánkat, és sok érdekesség kiderült belőle. -
Sn[4k3]
senior tag
Szerencsére a mi családunknak vissza van vezetve a családfája az első Kancellária által kiadott oklevélig. Utána már lehetetlen visszakutatni. Bár én még azt az olevelet nem láttam, pedi kíváncsi vagyok rá.
Egy hold az hány négyzetméter?
-
JetiRulez
őstag
Ehhez aztán kell szabadidő. Minden tiszteletem a kitartásodért!
-
Peterson_
addikt
Nagyon jó cikk lett, köszönjük!
Egyszer próbálkoztam én is, de jóformán csak az internetre támaszkodtam, így nem is mentem sokra vele -
vadkörte
addikt
A cikk alapvetően nem rossz, de néhány ponton kicsit felületes. Gondolom a hiányos ismeretanyag miatt. A családtörténet kutatás az elmúlt tizen-huszon évben igencsak felkapott dolog lett. Anyakönyvvezetőhöz NE menj, mert az nagyon sokba fog kerülni! A plébániák/templomok kétesélyesek. A plébános/lelkipásztor vagy segít, vagy elhajt a búsba... Utóbbi a gyakoribb. Az Internetes és a szoftveres rész alapvetően jó. A kutatási részhez lenne pár hozzáfűzni valóm. Elsősorban a levéltári részhez.
Nem csak a ma még Országos Levéltárnak nevezett leendő Nemzeti Levéltárban őriznek egyházi és állami anyakönyvi másodpéldányokat, hanem minden megyei levéltárban is. Ezekben az intézményekben értelem szerűen az adott megye jelenlegi, vagy egykori területén lévő települések - anyakönyvezési helyek - anyakönyvi másodpéldányai(!) lelhetőek fel. Az tényleges anyakönyvezés Mária Terézia által történt kötelezővé tétele óta 2 példányban történt. Az első példány maradt a plébánián, a másodpéldányokat adták át a mai levéltárak korai megfelelőinek.
Összes egyház = római katolikus, református, evangélikus, izraelita. Szcientológusokat, mohamedánokat vagy hitgyüliseket ne keressétek, a kutatószolgálatos hülyén néz majd rátok...
Az állami anyakönyvezés 1828-as évközi - augusztusban vezették be, kb. októbertől alkalmazták általánosan (nagyobb településeken a bevezetéstől, kissebbeken inkább utóbbi a jellemző) - bevezetése után ez a rendszer folytatódott. Az anyakönyvi másodpéldányok tartalma tetjesen megegyezik az elsőpéldányok tartalmával, ezeket 1981-ig kötelező volt levéltári őrizetbe adni.
A levéltári gyakorlat általában a 90 60 30 szabályt alkalmazza. Születési anyakönyvek esetében, a tárgyévet megelőző 90 évnél régebbi anyakönyv adható ki kutatásra. Házassági anyakönyvek esetében ez 60, halottiak esetében 30 év. Néhány levéltárban eltérnek ettől a gyakorlattól és már most is szigorúbb szabályozást alkalmaz. A legtöbb levéltárban az egyházi anyakönyvi másodpéldányokat már csak erősen indokolt esetben adják ki kutatásra. Ezeket vagy az Országos Levéltár Óbudai épületében lévő (mikro)filmtárban, lehet kutatni, vagy lehetőség van rá, a területileg illetékes megyei levéltárba lekérni (kikölcsönözni) és az ott elhelyezett (mikro)filmolvasókon kutatni. Általában egy alkalommal 5 tekercset lehet kölcsönözni és egy hónapot lehet kölcsönözve. Indokolt esetben ez 1-2 héttel meghosszabbítható. Az Országos Levéltár honlapján ezen az oldalon egy jól használható adatbázis található a levéltári őrizetben megtalálható egyházi anyakönyvi másodpéldányok filmmásolatairól. Ez alapján lehet kutatásra kérni és kölcsönözni is a filmeket.
Jellemző minden anyakönyvre, hogy az írás sok esetben nehezen olvasható. A korabeli nevek sokszor jelentősen eltérnek a maiaktól. Pl. Dzsenifrre ne nagyon számítsok senki.
Ha szerencséd van és nem elég az anyakönyv, mert az anyakönyvezés korát megelőző időszakot is kutatnod kell, ajánlom minden családfakutató figyelmébe a különböző összeírások - népesség, adó stb... - kutatását.
A levéltárakban őrzött iratanyagok egy részéről nem lehet fénymásolatot készítetni, az anyakönyvek is ilyenek. Tetszik vagy sem ez van! A legtöbb levéltár lehetőséget biztosít díj ellenében fotózára. Van ahol korlátlan mennyiségben fényképezhetsz, van ahol csak a kikért anyagot lehet fényképezni. A legtöbb helyen az anyakönyvek fényképezhetőek - a kutatási szabályok és korlátozások betartásával - ha mégsem lehetséges, akkor rossz hírem van. Marad a jó öreg toll/ceruza és papír használata.
NAgy általánosságban és röviden ennyi hozzáfűzni valóm lett volna.Arnus:
Családtörténet kutató vagy, vagy levéltáros?Laikusnak túl tájékozott vagy.
-
xKacsax
aktív tag
Nagyon összeszedett és érdekes cikk és rengeteg infót és tippet adtál! Egyik rokonom foglalkozott a családfánk feltérképezésével és körülbelül egy olyan 9 generációig jutott. Ezzel a tudással ha kicsit besegítek lehet meglesz a 11. - 12. generáció is. Köszi
-
.mf
veterán
A "hadakozós" család nem ritka, itt is lóg a falon montírozott tablókép, az I. VH-ban részt vett Bethlenekről, egy másik kép pedig a szabadságharcban résztvevőkről. Ezeknél a családoknál elvárt és természetes volt a bármilyen háborúban részvétel. Apai Nagyapám a Don-ból jött vissza épp a gyűrű bezáródása előtt; anyai Nagypapám pedig csak kórházban szolgált, így őt csak hadifogságba és robotra vitték a háború végén / után.
-
.mf
veterán
Hehe, épp a télre terveztem (de tavasz: jövő ill. azutáni hét lett belőle), hogy a még Nagypapám által 20-30 éve készített családfát (1700-as évek elejéig tudta visszavezetni, azelőtti dokumentumok a törökvészben elvesztek) bővítem tovább, valamint összeírjam azt a rengeteg rokoni kapcsolatot és apró életrajzi adatokat, anekdotákat, amiket a Nagymamám tud (91 évesen egy két lábon járó rokoni lexikon, szinte félelmetes).
Kösz a leírást a programokról, odáig már én is eljutottam, hogy .ged és valószínűleg a Gramps lesz a kiválasztott, a Myheritage viszont nekem új infó volt. -
daninet
veterán
Nekem szerencsés a helyzetem, nagyapám elkészítette egy csinos pauszpapirra a családfánkat a szabadságharcig visszavezetve.
Két ősömet is leszúrták csatában, az egyikről még fotó is van, ahogy a lovon feszít. Érdekes lenne egy katonai történészt megkérdezni, mert látszanak mindenféle rangok a ruháján. De nem kell messzire mennem, nagyapám testvére orosz frontról jött haza gyalog. Szóval ilyen hadakozós a családom, tőlem távol áll, más ember által kitalált dolgokért meghalni nem fogok még ha köteleznek is rá. Változott a világ sokat.
Ez a mormon családkereső nagyon f.sza rögtön találtam vele ősöket 1895-ből, nagyapámnak meg is mutatom holnap, ő jobban tudja.
Kösz a cikket egyébként, nagyon jó volt olvasni. -
xedos
addikt
Én a Geni-t használom-használtam. [link]
271 felmenőig jutottunk a családban. Sajnos közben 100ember felett fizetős lett :-(
Ami a nagy előnye: nagyon sokan használják és figyelmeztet, ha egyezést talál! Így jöttem rá, hogy egy oldalági ismerős is csinál egy családfát, amelyet végül egyesítettünk! -
bundilolo
tag
Egyik ágon vissza lett vezetve az 1500-as évekig, de A0ás lapnál sokkal nagyobb lapon lett kinyomtatva, iszonyat nagy.
-
Imifej
senior tag
Egy ideje én is belefogtam a családfa készítésbe, és már 360 főnél tartok. Szerencsére az őseim még használtak a nevük előtt egy előtagot, és így könnyebb kutatni utánuk. Egy K betűt, ami Károly nevet jelent. Nagypapám már elhagyta ezt az előtagot. Én már csak simán Varga Imre vagyok. Gondolom fel is vehetném ha akarnám a Károly előtagot. A temető a legjobb hely , én ott találtam óriási fekete márvány sírköveket, rajta pedig nagy betűkkel, hogy Károly Varga ... család. Szerencsére a faternak is rengeteg eltett házassági és keresztlevele van.Remélem egy idő után jobban hozzá lehet férni a dokumentumokhoz, egy online adatbázis szuper lenne. Sajnos a temető ahol őseim nyugodtak, (az 1800 év előttiek) a téeszesítés miatt fel lett számolva, gondolom oda is paprikát kellett ültetni. Pedig bent van a városban.
-
Argos
őstag
Köszönet a cikkért!
Érdekes olvasmány és tevékenység!Viszonylag ritkának mondható vezetéknevem van, így gondoltam egy gyors keresést bepötyögök a familysearch-ön.. Igaz, névváltozatokkal, de pikk-pakk visszaugrottam az 1700-as évekig. Spanyol, mexikói régiók -és névmódosulatok- is feltűntek.
( Nahát, pont ezzel a h.sz.-el lettem fanatikussá
)
-
Black Bird
csendes tag
Nagyon jó kis cikk! Már gondolkodtam rajta jópárszor, hogy nekiállok. Köszi!
-
Aruns
csendes tag
Jó cikk, egy kis pontosítás hozzá.
"A levéltárakban általában másolati (kézzel másolt) példányok vannak."
Az állami anyakönyveket - is - kézzel vezették. Az első példányok vannak az anyakönyvvezetőknél (születési, házassági, halotti) és az állandóan keletkeztetett másodpéldányok a területileg illetékes levéltárakban. A másodpéldány funkciója biztonsági másolat. Az utólagos bejegyzések ezekbe ugyanúgy bevezetésre kerülnek, mint az első példányokba.
Az anyakönyvvezetők nem tudnak érdemben segíteni, a levéltárakban ezek a kötetek (a védelmi idők betartásával) korlátozottan kutathatók.
Előreláthatólag 2013. január 1-től lesz egységesítve az anyakönyvi és a levéltári törvény, utána már ezek is csak szigorúbb korlátozásokkal lesznek kézbe vehetőek. -
Oldmobil
aktív tag
Köszi az elismeréseket!
joghurt:
-Igen a régi kézírások érdekesek, nem rég kaptam egy írott német gót betűs dokumentumot az 1800-as évek közepéről, hát abban voltak cifrák...
-A gyakori név mellett a nagyon ritka név is átverős lehet, mert könnyen félrevezet, ha csak a névre koncentrálsz.
-Nagyon sok hivatalban már leselejtezték a régi iratokat, pl. egy felmenőm régi irata hivatkozik egy hagyatéki ügyhöz beadott táblázatra, amely a rokonságot részletezi (ugye ez elég fontos volt a hagyatéki eljáráshoz) de maga a táblázat, ami most nekem kincset érne, nincs már meg, a bírósági irattár kb. 50 éve leselejtezte.
HyP3b0y:
Valóban, érdekes hely ez a Kárpát-medence, szinte mindenkinek van egy-egy más nemzetiségű felmenője :-)
P1eTr0:
Igen, fel szokták adni suliban a családfakészítést. Nagyon sajnálom, hogy elvesztek az akkor összeállított adatok
buherton:
Igen, K und K tiszt nekem is volt a felmenőim között, utánuk a bécsi Kriegsarchiv-ben lehet kutatni, szerencsére elég sok iratuk fennmaradt.
Alchemist
Wow! Esetleg egy két érdekes részlet? -
Snake664
csendes tag
Érdekes cikk, köszönjük !
-
Alchemist
addikt
Érdekes érzés, amikor az ember kellően mélyre ásva felfedezi rokonságát az angol királyi családdal.
-
FoBCRaistlin
őstag
Én is neki akarok állni egy jó ideje.
Ez a cikk most megadta a kezdő lökést.
Thx! -
Nagyon jó összefoglaló írás.
A múltban már én is könnyebbnek látom a kutakodást (a régi kézírástól eltekintve, amit még magyar nyelvnél sem egyszerű olvasni, cirill betűs szövegeknél meg aztán pláne). Ilyenkor persze jó lenne, ha le lehetne fényképezni, hogy mások is segítsenek kibogarászni.
Az viszont kellemetlen, ha valakinek egy gyakori vezetéknevű felmenője van, ráadásul nagyvárosban. A nagyapámból pl. hárman is jártak egyszerre egyforma névvel ugyanabba az iskolába, és akkor ez még csak egyetlen iskola.
Jó lenne, ha valahogyan a földhivatali/telekkönyvi papírokhoz is hozzá lehetne férni, hiszen általában ugyanaz a ház öröklődött a generációk között.
-
HyP3b0y
senior tag
Egy ágon sikerült 16XX-ig visszavezetni, sajnos az üküküküknagyapa még magyarul sem tudott, mert a mai cseh-német határról jött, úgyhogy onnantól nincs semmi infó
"A nagyszüleit (esetleg egy-egy dédszülőt) illetve első és esetleg a másod-unokatestvéreit szinte mindenki meg tudja nevezni."
Ezen jót nevettem, első unokatestvérem egy darab sincs, másodból annyi hogy Dunát lehetne velük rekeszteni
-
P1eTr0
aktív tag
Még gimnáziumban kellett egy családfát csinálni házi feladatként. Akkor még éltek nagyszüleim és egész sokáig sikerült visszavezetni az ősöket.
Ami azóta rettentően idegesít, hogy a lapot be kellett adni, vissza nem kaptuk és - akkor - nem gondoltam, hogy később milyen jó volna egy ilyen információhalmaz -
buherton
őstag
Egy másik pedig a török pusztítás után érkezett Németországból bevándorlóként? Könnyen meglehet
Teli találat. Még hozzá a holland határ közeléből jöttek
. Annyit tudok még, hogy a felmenőim között van olyan aki szolgált a Monarchia közös hadseregében, mert ugye tudott németül, de magyar volt. Tatám pedig egy iskolában tanult a Wenckheim gróf sarjával együtt. A sors fintora, hogy az elemi után tatám a szabadkígyósi mezőgazdaságiba vették fel, ami a wenckheimi kastély volt.
-
kmisi99
addikt
Ez tök érdekes
Volt osztálytársamnak tavaly volt olyan tantárgya ahol a diákoknak kellett családfa kutatást végezni és róla kiderült hogy volt nemes őse.
-
mickemoto
őstag
Régen én is terveztem hogy készítek családfát, sajnos mostanra már egy nagyszülőm sem él, de a cikket olvasva lehet hogy mégis megpróbálom.
-
iphoneresell
tag
Új hozzászólás Aktív témák
lo Meg szeretnéd tudni, hogy kik voltak az őseid? A cikk segítséget ad az első lépések megtételéhez!
- Amazon Kindle 3 keyboard Wifi hibátlan
- BESZÁMÍTÁS! Microsoft XBOX Series S 512GB játékkonzol garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS!Sony PlayStation 5 825GB SSD lemezes konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működés
- BESZÁMÍTÁS! Sony PlayStation 5 825GB SSD lemezes konzol fejhallgatóval garanciával hibátlan működés
- Beszámítás! HP ZBook Studio G8 OLED WorkStation - i9 11900H 32GB DDR4 2TB SSD RTX 3070 8GB Win11
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
- LG 77CS6 - 77" OLED - 4K 120Hz & 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - Szupervékony
- Beszámítás! HP ZBook Studio G8 OLED WorkStation - i9 11900H 32GB DDR4 2TB SSD RTX 3070 8GB Win11
- LG 65C2 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- IPhone 16 256GB!!! Bontatlan! One függő! Jótállás: 2028.04.04.-ig
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest