Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16750) Sequadon válasza azbest (#16743) üzenetére


Sequadon
tag

A raspi egy 1,3A-es tápról megy, szinte biztos vagyok benne hogy az elég neki. A HDD pedig egy külső tápos USB HUB-on keresztül csatlakozik. Másképpen el sem indult.

A vinyó problémát pedig inkább az okozza, hogy tétlenség esetén szépen leáll magától (spindown) és nem indul el újra (csak ha kihúzom-bedugom az USB-t vagy újraindítom a raspit). Próbálom most ezt megcsinálni, de hiába csinálom végig amit ír, még mindig előbb indul mint hogy a hálózat fölállna és ezért nem érhető el a webes felület. Valaki meg tudná mondani hogyan tudom beállítani, hogy a transmission csak akkor induljon ha már van IP-je a Pi-nek?

Egyik szemem sír, a másik üveg...

(#18066) Celtis válasza szasanyi (#18064) üzenetére


Celtis
veterán

HDD spindown megoldás Openelecben.

(#20297) cigam válasza Keef_Lee (#20286) üzenetére


cigam
félisten

Egy online fordítóval simán érthetővé tehető, de a kedvedért leferdítettem:
Az eszköznevek felderítéséhez add ki a

sudo blkid

parancsot. Ez megmutatja, hogy a rendszer miként hivatkozik a külső meghajtódra. Nálam pl. /dev/sda a külső meghajtó azonosítója.

Telepítés előtt frissítsd a csomag listát,

sudo apt-get update

majd jöhet a hdparm telepítése, és konfigurálása

sudo apt-get install hdparm -y

Ellenőrizd, hogy a meghajtódat támogatja-e a hdparm.

sudo hdparm -y /dev/sda
vagy
sudo /usr/sbin/hdparm -y /dev/sda

Ha ezt válaszolja, a meghajtód támogatott, a hdparm-al beállíthatod az energiatakarékos profilt.
/dev/sda:
issuing standby command

Azonban ha ehhez hasonló a program válasza, akkor máris ugorj a hd-idle beállításait taglaló részhez.
/dev/sda:
issuing standby command
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]: 70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

Ezután ellenőrizd, hogy támogatja-e az írás gyorsítást (write cache)

sudo hdparm -I /dev/sda | grep 'Write cache'
vagy
sudo /usr/sbin/hdparm -I /dev/sda | grep 'Write cache'

Ha látod a * (csillag) jelet, az azt jelenti, hogy támogatott.

* Write cache

Ha viszont nincs csillag, a meghajtód nem táámogatja az írás gyorsító tár(write cache) használatát.

Write cache

Ahhoz, hogy a hdparm leállítsa az eszközt, a -B kapcsolót kell használnod. 1-től 127-ig megadott szám leállítja a meghajtót.

sudo hdparm -B127 /dev/sda

Nincs más hátra, mint beállítani a megfelelő paramétereket a konfigurációs fájlban.

nano /etc/hdparm.conf

A leállítás elötti várakozás idejét másodpercekben kell megadni, és el kell osztani 5-el. Ha pl. 10 perc tétlenség után szeretnéd leállítani, akkor 120-at kell megadni (600/5=120).

Az írás gyorsító tár engedélyezése, és leállítás idejének megadása(ha nem támogatja, a gyorsítótárat, akkor értelemszerűen off-ra kell tenni):

/dev/sda {
write_cache = on
spindown_time = 120
}

Miután újraindítottad a rendszet, már készen is vagy.

---

A hd-idle telepítése és konfigurálása.

Ha a hdparm-al nem sikerült felkonfigurálni a meghajtót, távolítsd el.

sudo apt-get remove hdparm -y

A hd-idle egy speciális rendszerfájlt használ a lemezaktivitás felderítésére. A

cat /proc/diskstats

parancsal derítheted ki, hogy a rendszereden működhet-e ez a fajta megoldás. Ha az alábbi sorokhoz hasonló a parancs kimenete, működni fog. Viszont ha nem talál ilyen fájlt vagy könyvtárt, a hd-idle-t sem veheted használatba

8 0 sda 342 0 2759 260 0 0 0 0 0 250 250
8 1 sda1 102 0 815 90 0 0 0 0 0 80 80

Kicsit trükkös a hd-idle "telepítése", ugyanis azt neked kell lefordítanod forráskódból. Tehát a program fordításához szükséges csomagokat kell telepíteni:

sudo apt-get install build-essential fakeroot debhelper -y

Ezután a hd-idle forráskódját kell beszereni, kicsomagolni.

wget http://sourceforge.net/projects/hd-idle/files/hd-idle-1.05.tgz
tar -xvf hd-idle-1.05.tgz && cd hd-idle

A hd-idle csomag fordítása, és telepítése

dpkg-buildpackage -rfakeroot
sudo dpkg -i ../hd-idle_*.deb

Mégint ellenőrizd le, hogy valóban működik a hd-idle a merevlemezeddel:

sudo hd-idle -i 0 -a sda -i 300 -d

A parancs kiadása után hasonló eredményt kell kapnod:
probing sda: reads: 2759, writes: 0
probing sda: reads: 2759, writes: 0
probing sda: reads: 2759, writes: 0
Use Ctrl+C to stop hd-idle in the terminal

Nyissd meg a hd-idle konfigurációs fájlját,

sudo nano /etc/default/hd-idle

és engedélyezd az automatikus indítást, és állítsd be a meghajtó üresjárati idejét.

START_HD_IDLE=true
HD_IDLE_OPTS="-i 0 -a sda -i 600"

Mint látható itt másodpercekben kell megadni a lekapcsolás előtti tétlenség idejét(10 perc = 600mp).
Itt is egy újraindítással lépnek életbe a módosítások.

A parancsokat nem tudtam lepróbálni, dolgozóban vagyok, majd később kicsinosítom, és kirakom a raspbian cikk végére.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#27098) AiRLAC válasza ördöghal (#27077) üzenetére


AiRLAC
addikt

"Kérdések:
hogy lehetne megoldani , hogy minden letöltött fálj alapértelmezetten az x600-ra csatlakoztatott hdd legyen?"

Ez Transmission konfig kérdése, mi van beállítva?

"távirányítóról "kikapcsolva" vissza is lehessen éleszteni távirányítóról , ne keljen a tápot ki/be csatlakoztatni?"
RPi-t nem érdemes ki/be kapcsolgatni, minimális a fogyasztáskülönbség. A HDD-re tudsz spindownt beállítani ha nem használja.

"Várom a megoldásokat...."
Ez kicsit udvariatlan így, egy "köszi" még befért volna a végére nem? ;)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#35971) duffbeer válasza tradeelek11 (#35969) üzenetére


duffbeer
őstag

Paradoxonokat érzek az erőben. :) Mihhez kell RAID 5? Azzal max sebességet tudsz növelni, de azt meg minek? RAID 1-nek látnám értelmét de Pi-nél még azt sem erőltetném, simán meghajtónként egy-egy külön megosztás.

Szerintem sokat akarsz a Pi-től. Nagyon jó kis cucc, de nem erre. RAID-et maximum szoftveresen tudnád megoldani, ha egyáltalán, ahhoz meg már hurka lesz. Alap otthoni szerverfunkciókra teljesen megfelel egy HDD-vel. Neked egy NAS kell, ha RAID-ben gondolkodsz. Sokkal könnyebb lesz konfigurálni, üzembiztos. Célhardver, célszoftver, nincs linuxszos b*szakodás, pláne, ha nem vagy még benne annyira jártas, konfigurálható spindown stb stb stb. Anyagilag is lényegesen jobban jársz (nyilván eszköz függvénye), ha ez számít és még gusztusos házban is van, nem lógnak majd százfele drótok. Nekem egy százéves Zyxel NSA325v2 megy egy általad linkelt 4tb-os WD REDdel és egy greennel (de az csak néha backupra van használva). Durván sokat van használva, két Kodi arról megy, plusz 2 gép állandóan nyekteti és még a Pi biztonsági kamerák is arra mentik az összes videót. Kicsi, csendes, gusztusos.

(#40332) Keem1 válasza sonar (#40324) üzenetére


Keem1
addikt

Köszönöm, ez az ami nekem kell :R

Más... emlékeztek rá, hogy szereztem egy fasza 2 diszkes raid házat? Nos, az automata HDD spindown nem ment vele, manuálisan viszont igen. Sehogy nem jöttem rá miért. Találtam egy alapvetően fasza scriptet is hozzá, de az se ment.

Megvan a megoldás. A smartctl azt mondja, hogy unsupported usb bridge (holott mondom, a hdparm -y tökéletes). Viszont a smartctl a -d kapcsolóval működésre bírható, így végső soron megy az említett script is (serviceként furt), nagyon fasza módon 20 perc után leállítja a diszket.
Jelenleg csak filmek vannak rajta, torrent most nem tölt és nem is seedel, de a script figyeli, hogy van-e a lemezen aktivitás, és ha nincs, akkor állítja le.

Szóval megy ez, csak a balfék smartctl gyártói tehetnek róla, hogy hivatalosan nem támogatnak egy olyan házat, ami egyébként kiválóan megy a szoftverük átlal :(((

(#41471) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, most pár napig a Pi-re van kötve egy táp nélküli, szóló USB házas HDD (a jó kis 1 TB SSD + 2 TB HDD tápos kétlemezes motyómon kívül).
Ebben ugyanaz a típusú 2,5"-os WD Blue van, mint a RAID házban, csak 2 helyett 1 TB.
A probléma az, hogy ha épp nincs copy vagy bármi, kerek 19 másodperc alatt leállítja a diszket. Mivel eddig is Pi-re volt kötve, van egy fasza kis 43 ezres spin count-ja :((
Sehogy nem jövök rá, hogy tudnám hosszabbra állítani.
A HDD az enyém, csak még a kezdetekkor használtam a Pi-vel, manapság már inkább csak USB backup diszk a fő rendeltetése. De ha Pi-re kötöm, nem szeretném megölni a rengeteg spin up/down-nal.
Nem tudom, számít-e, de ezen a diszken exFAT fs van, az állandónak számító SSD-n és HDD-n ext4.

Mutatom a státuszokat:

# Van egy ilyen csekkom:
sudo hdparm -B /dev/sdc
/dev/sdc:
APM_level = 96

# Próbálkoztam ezzel:
sudo hdparm -S 120 /dev/sdc

# Ezt nem piszkáltam, de ennek jónak kéne lennie szerintem
nano /etc/apm/event.d/20hdparmhdparm
#...
APMD_SPINDOWN=120
#...

# De ~19 sec után:
/dev/sdc:
drive state is: standby

# És még ezzel is próbálkoztam:
sudo hdparm -S 0 /dev/sdc
/dev/sdc:
setting standby to 0 (off)

# ... leáll
sudo hdparm -C /dev/sdc
/dev/sdc:
drive state is: standby

Szerintetek mit hagyhatok figyelmen kívül?

[ Szerkesztve ]

(#41474) vpleft válasza vpleft (#41472) üzenetére


vpleft
tag

(A szerkesztési idő lejárt)
Itt az arch wiki-n is írják, hogy a 128-nál alacsonyabb apm leállíthatja a hdd-t még a beállított spindown előtt is. Akár beállíthatod a 256-ot is apm level-nek és emellé egy spindown timeout-ot, és akkor nem fog energiatakarékosan menni, viszont a spindown leállítja később. Vagy leveszed 128-ra az apm-et, a timeout-ot kikapcsolod, és hagyod, hogy pörögjön egész nap, amennyire tud, energiatakarékosan.

[ Szerkesztve ]

(#41478) Keem1 válasza vpleft (#41477) üzenetére


Keem1
addikt

Jó oké, én asszem feladom. :DDD
Nem tudom, hogy mi, de szerintem a plusz HDD csatlakoztatása összekuszálta a dolgokat.
A /dev/sdc már az SSD... Én ma egész nap az SSD-n próbáltam spindown-t állítgatni, nem az 1 TB-s HDD-n :U

Már működik. Viszont egyáltalán nem örülök ennek a kutyulásnak.

SSD: sda -> sdc
2TB HDD: sdb->sda
1TB HDD: ... -> sdb

(#41482) Keem1 válasza Keem1 (#41481) üzenetére


Keem1
addikt

Egyébként az eredeti probléma is körvonalazódik, ami miatt egyáltalán írtam.
Az van, hogy ennél a diszknél az APM reboot után visszaáll 90-re, így kb. semmibe veszi a spindown time-ot.
Ha beállítom 255-re (off), akkor szépen a spindown time szerint leállítja a lemezt, ami most 20 perc és szerintem tökéletes is.

Ha jobb megoldást nem találok rá, akkor a cronba beteszem (@reboot) a -B 255 -S 240 paraméterekkel a hdparm parancsot.

Az a vicc, hogy a 2 terás diszk is ugyanez, csak 1 helyett 2 TB. És annál szépen megmarad az APM 128-on.

[ Szerkesztve ]

(#41520) elmo válasza Keem1 (#41471) üzenetére


elmo
aktív tag

Ejha, pár napig nem nézek ide, micsoda pörgés!

Csak egy apró megjegyzés, lamentálás:

nano /etc/apm/event.d/20hdparmhdparm
#...
APMD_SPINDOWN=120
#...

Ehhez megjegyzés a nevezett file comment-jei közül:

When the computer is on AC power, the spindown timeout is disabled.

Azaz mivel a Pi mindig AC alatt van, ezért ide mindegy mit írsz, ha jól értem.

Illetve egy félig kérdés: hogy lehet, hogy amikor az usb-s cuccokat variálod, hirtelen más lesz az sda, más az sdb. Nem uuid szerint mount-olod? Mert akkor kutya kötelessége mindig sda-nak lenni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.