Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-02-03 13:32:02

LOGOUT.hu

A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41901) gainwardgs válasza b. (#41900) üzenetére


gainwardgs
addikt

Ahhoz sajnos rendesen meg kéne írni a megjelenő játékokat.
De kb már összes a felskálázásra megy rá :(, egy 4090 térdel 1080p-ben...vicc :(((

(#41902) gV válasza b. (#41900) üzenetére


gV
őstag

? az összes AD102-re épülő termék ilyen. van többféle RTX "Ada gen" ami használja.

(#41903) Cifu válasza b. (#41900) üzenetére


Cifu
nagyúr

AD102-nek egyelőre nincs leesőre épülő SKU ja.

Már hogy ne lenne.
Úgy hívják hogy nVidia RTX 5000 ADA Generation.

Egy 4080 Ti 1200 dolláros áron szerintem jó profitaránnyal lenne.

Az RTX 4080 jól tartja magát 1100-1200 US$-os áron, az RTX 4090 meg 1700 US$-os áron...
Az RTX 4080 Super ~1300 US$-os áron még mindig versenyképes lehet.

Persze, ha akarná, az AMD-t jól megszorongathatná az nVidia, hogy 1200$-ért kihozza az AD103 alapú RTX 4080 Supert, de 1200 US$-ért miért hozna ki egy megvágott AD102 alapú kártyát? Inkább berakja az RTX 5000 Ada Generation-ba, és hülyére keresi magát az AI gyorsító piacon...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41904) b. válasza gV (#41902) üzenetére


b.
félisten

Nincs több AD102 re épülő Geforce kártya ,csak a 4090. A 4090 féle AD102 és az AD103 max verzió között is 60% van hardeveresen ami bőven ad lehetőséget még leeső SKU gyártásra.( ahogy írta Cifu ez az RTX 5000)
Ha jönne egy AD102 re épülő geforce 13000 maggal az is kb 15% kal gyorsabb lenne mint egy 4080.
Cifu:
Én ezt értem,de így meg értelmetlen kiadniuk a fullos AD103 -at " super néven" mert nem jelent érdemi előrelépést a 4080 hez nézve.
Ha csak MSRP-t nézem, akkor 4080 helyett a 7900XTX szerintem jobb vétel.
Igaz előfordul 4080 1000 dollár alatt de nem jellemző míg a 7900XTX folyamatos áresésben van a megjelenése óta. Ezért kellene kihozniuk 1200 dolláros áron egy 4080 Ti-t ami AD102 re épül és legalább 15 % kal gyorsabb mint a 4080.
Szerintem nagyon is konkurencia az AMD a 7900XTX kártyákkal és egyre olcsóbban beszerezhető. Ha Nvidia el akarja engedni a gaming vonalat akkor megértem ezta gondolkodást ,de amúgy 4070 Ti helyett az 7900XT( +10% ,+ megfelelő Vram) és a 4080 helyett a 7900XTX nagyon is valós, olcsóbb alternatíva.
Az elsőt megfelelően kiváltja majd a 4070 Ti super 16 GB vrammal,meg a 4070 super is jó lesz hiába 12 GB Vram, vagy bármi is lesz a neve de a 7900XTX viszont továbbra is olcsóbb és sok szempontból jobb alternatíva marad a fenti forgatókönyben, értelmetlen így a Super.
Én nem vagyok benne biztos, hogy ez a 4080 Super amit Kopite bedobott valós dolog ezekkel a statokkal, ha csak nem váltja a 4080 kártyát és lesz olcsóbbb ( 999$) és jön fölé egy 4080 Ti.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41905) Cifu válasza b. (#41904) üzenetére


Cifu
nagyúr

12800 mag, 1150Mhz base clock, 2250Mhz boost clock, 32GB VRAM, 250W TDP.
Ez az RTX 5000 Ada Generation, ami most két hónapja jelent meg...

Szerkesztés:
Igaz előfordul 4080 1000 dollár alatt de nem jellemző míg a 7900XTX folyamatos áresésben van a megjelenése óta.

Pontosan azért van áresésben, mert MSRP-n nem versenyképes az RTX 4080-assal, amin ott a DLSS, ami jobb, mint az FSR, jobb a Ray-Tracing terén a zöld kártya és technológiai szinten ott a Path-Tracing, amiben megint jobb.
Az AAA játékok nagy részében pedig ezek ott vannak.

Tehát mondhatod, hogy raszterben jobb az AMD, csak éppen ennek ellenére eladások tekintetében továbbra is a zöldek a jobbak.
Nézz egy Steam Survey-t, a 7900XTX 0.21%-on áll, az RTX 4080 0.51%-on, az RTX 4090 meg 0.73%-on...
Ilyen feltételrendszerben felesleges kapkodniuk, övék a piac...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41906) gV válasza b. (#41904) üzenetére


gV
őstag

CUDA magok számában igen, de teljesítményben max 33% van az AD103 és a 4090 között. ha most jönne a 4080S, 4080+5% telj.-el és a 4080 Ti +15%-al megint az lenne mint a 30-as szériánál, sok kártya egymáshoz közel teljesítménnyel. ha $1000 lenne a 4080S és $1200 4080 Ti valamint kivezetnék a 70-es nem Supereket és alacsonyabb áron jönnének a 70S-ek mint $600/800 és még az alatta lévők árait is korrigálnák az nem lenne rossz, de miért tettné ezt az nV?

látom már a kérdésemre a választ abban amit Cifunak írtál. nem értek egyet vele. 7900 XTX ellen a 4080S is megteszi. 7900 XT ellen meg eddig is hagyták a 4070 Ti-t. az meg, hogy a 4070S 16GB-os lesz-e? nem vagyok biztos.

[ Szerkesztve ]

(#41907) Raymond válasza b. (#41904) üzenetére


Raymond
félisten

Cifu szerintem arraa gondol hogy mar van vagott AD102-re epulo termek es nem fogjak ezeket a GPU-kat egy Geforce-ra elhasznalni ha a sokkal dragabb RTX5000-eskent is eladhatjak.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41908) b. válasza gV (#41906) üzenetére


b.
félisten

A 7900XTX és 7900XT miatt valamint hozza AMD Európába is hivatalosan a GRE-t ,ami kb a 4070 Super-rel lesz egyensúlyban.
Ezzel a lépéssel meglesz a7900GRE valamint a 7900XT, de a7900XTX nem igazán tűnik rosszabb vételnek a 4080 superrel szemben.

raymond:
Értem ezt, de mint írtam az AD 103 fullos sem lesz egyértelműen jobb a 7900XTX helyett. főleg nem úgy, ha amúgy drágább.
Tehát nem az AD102 selejtjének professzionális felhasználásra való jogosultságát kérdőjelezem meg , hanem azt hogy a 4080 Supernek az AD103 max felhasználásával van e értelme ,mert nem változtat semmit sem az az 5% plusz teljesítmény a 7900XTX hez nézett viszonyán, főleg ha esetleg még drágább is lesz.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41909) Raymond válasza b. (#41908) üzenetére


Raymond
félisten

En nem ertek egyet azzal amit irtal. A 7900XTX egyertelmuen nem versenykepes MSRP-n az aktualis 4080-al sem nemhogy egy (meg ha minimalisan is) jobb full AD103 -as 4080S-el. Ezert megy a 7900XTX ara lefele a 4080 pedig tartja magat.

Az hogy az AMD 7000-es kartyak nem igazan konkurencia az raster teljesitmeny es VRAM elony ellenere a legjobban talan a 7800XT es 4070 paroson latszik. A 7800XT picit gyorsabb, tobb a VRAM* es megis esik az ara. Amikor megjelent akkor volt talan egy het hogy a 4070 ara lemegy mert itt a konkurencia stb. es volt 560EUR korul is 4070. Most meg honapok ota maradt a 4070 a 600EUR koruli kezdoaron. Alltalaban olyan 3-5 modell van 600 alatt de ugy hogy 589-599 amirol szo van. Kozben a 7800XT-bol pedig 5 modell van 549 alatt es 600 folott csak valami limited edition meg csicsas feher kulonkiadas kartyak vannak.

* es ugy tobb hogy talan meg ertelme is lenne a 12GB->16GB-nek, nem a 16GB->20/24GB ami azert vitathato hogy mekkora elony.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41910) Busterftw válasza Raymond (#41909) üzenetére


Busterftw
veterán

:K
Kicsivel jobb raszter és és a vram téma túl van reagálva.
Ennyi nem elég a konkurencia ellen.

(#41911) b. válasza Raymond (#41909) üzenetére


b.
félisten

OK , csak az ár/ érték nem igazán jobb. 7900XTX és RTX 4080 között közel 20 % az árkülönbség pl caseking.de-n .de néztem Alzát is ott is nagyjából ez a helyzet.Mindkét kártya azt nyújtja amit az ár/ értéke biztosít talán a 7900XTX raszterben jobb a 4080 meg RT ben de azért közel 20 % árkülönbség elég jelentős.
Például nincs ekkora különbség a legolcsóbb 4070 TI és 7900XTX között.mint a 7900XTX és 4080 között.
Egyértelműen ha valaki a 4070 TI ről kicsit feljebb szeretne váltani vagy kiperkál plusz 400 eurot, kb 50% árat hogy meglegyen a 4080 vagy kiperkál plusz 160 eurot-t és megkapja a 7900XTX kártyát.
Ha a 4080 hivatalosan 1000 dollár alá menne vagy esetleg a 4080 Super akkor azt mondanám egyértelműen 4080 de így vannak kételyek bennem , főleg ha esetleg a 4080 super drágább lesz mint a mostani 4080. Megint ez a kicentizzük ami éppen elég, semmi többet nem adunk hozzáállás lépett színre aki meg 4070 Ti /3080 Ti szintről akar feljebb lépni az meg vagy kiperkál majd 50 % felárat a 4080 ra vagy AMD-t vesz 20 % felárral és szinte ugyan azt kapja vagy még többet ha a rasztert nézem és a 4070 Ti a maga 12 GB vramjával nem túl csábító.. tehát ha 4070 Ti-t akarok venni akkor már hozzá teszek egy kicsit és ott a 7900XTX.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41912) Cifu válasza b. (#41911) üzenetére


Cifu
nagyúr

Üdv az üzleti gondolkodásmód világában.
Az nVidia célja a profitmaximalizálás, nem az, hogy a gamereknek minél olcsóbban minél jobb dVGA kártyákat gyártson.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41913) Raymond válasza b. (#41911) üzenetére


Raymond
félisten

De az NV-nek az ar/ertek aranynal az ar a fontos amennyiert meg megveszik abban a mennyisegben a termeket amit az NV jonak lat. Ha problemajuk lenne a 4080 eladasaival akkor valamit leptek volna, de latszolag nincs problemajuk vele.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41914) b. válasza Raymond (#41913) üzenetére


b.
félisten

Jó lenne erről látni adatokat azért. Na mindegy, értem az álláspontodat, igazat is adok,de számomra ebben a formában továbbra is értelmetlen a 4080 Super.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41915) Yutani válasza b. (#41914) üzenetére


Yutani
nagyúr

Nem is tudom, ki szokta mondani, hogy ha szinte nulla ráfordítással ki tud adni az NV egy új terméket, akkor miért ne? Az ár nekik lesz jó, vásárló meg úgyis lesz rá.

#tarcsad

(#41916) gbors válasza b. (#41911) üzenetére


gbors
nagyúr

A 3000-es széria óta megvan az a jelenség, hogy az NVIDIA ugyanazon az áron egy kategóriával kisebb terméket tud eladni, mint az AMD. RT-teljesítményben kb. hasonló lesz az azonos áron kapott két kártya, az AMD raszterben gyorsabb és több rajta a VRAM, az NVIDIA-nak meg egyszerűen nagyobb a piaci vonzereje. Úgy fest, ez ennyit számít.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#41917) gainwardgs válasza b. (#41911) üzenetére


gainwardgs
addikt

Pedig felnőhetne már vki Nvidiához, mert nagyon elmentek a pofátlanság irányába sajnos :K

(#41918) Terek válasza gainwardgs (#41917) üzenetére


Terek
tag

Egyes egyedül a vásárlók tudnának felnőni hozzájuk méghozzá úgy,hogy nemvennék meg a túlárazott sz...jaikat.De amíg ész nélkül veszik és még bólogatnak is rá addig változás nemigazán lesz.

(#41919) Busterftw válasza gainwardgs (#41917) üzenetére


Busterftw
veterán

Árban felnőtt hozzájuk az AMD.

(#41920) Cifu válasza Terek (#41918) üzenetére


Cifu
nagyúr

Elég érdekes gondolatmenet, de köze nincs a realitásokhoz. :)

Van egy gyártó, aki vezet egy adott piacon, innovációban (felskálázás, ray-tracing, path-tracing), terméktámogatásban (játékfejlesztők becsatornázása, driverek terén stb.) első. Él az adott piaci helyzetével, pontosabban visszaél. De mivel profitorientált cég, ezen nem kell meglepődni...

Ezen nem a vásárlók, hanem a konkurencia tudna változtatni. Én ezért bíztam a kékekben, mert az AMD hosszú ideje nem tud sajnos felnőni a feladathoz, és az Intelnél lehet megfelelő pénzmag is ennek a megvalósítására. Sajnos nem látszik az, hogy ez belátható időn belül megtörténne...

Szóval marad az, hogy bármennyire is nem szeretem az nVidiát, de én is zöld kártyát vettem zöld után, mert sem a pirosak, sem a kékek nem tudnak versenyképes kártyát letenni az asztalra... Márpedig a HW felmérésekben, eladási listákban azt látni, hogy ezt a vásárlók többsége így látja.

Ha neked ez nem tetszik, az egyéni szoc probléma...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41921) gejala válasza Cifu (#41920) üzenetére


gejala
őstag

Ha valaki a legjobb képminőséget, a legjobb technológiákat vagy a legjobb sebességet akarja, akkor már évek óta csak az NV jöhet szóba. Egyedül az ár miatt nem vesz valaki GeForce-t. Ha ugyanannyiba kerülne ugyanaz a raszter sebesség minden gyártónál, kutya nem venne se AMD-t, se Intelt.

(#41922) Busterftw válasza Cifu (#41920) üzenetére


Busterftw
veterán

AMD-nel is megvan a penzmag, csak kozben elcsuszott a fokusz.
A consumer gpu vonal mar evek ota le van tojva.

(#41923) gejala válasza Busterftw (#41922) üzenetére


gejala
őstag

Ennek azért megvan az a veszélye, hogy a konzolgyártók is úgy gondolják majd egyszer, hogy a továbbiakban nem AMD-t akarnak. Ha ez megtörténik, abból tuti nem áll fel többé az AMD consumer vonalon...

(#41924) b. válasza gejala (#41923) üzenetére


b.
félisten

Szerintem ez jó dolog lenne, ha legalább Microsoft átmenne Nvidia vonalra. Ha az mellett esetleg ARM menne mellé az meg még jobb lenne mert elősegíteni a Windowsba való integrálódását az ARM-nak.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41925) bitblueduck válasza gejala (#41921) üzenetére


bitblueduck
senior tag

Nemcsak az extra szolgáltatások a fontosak, hogy legjobb ilyen meg olyan technológia, nekem sokkal fontosabbak a standard alap dolgok. Egyesek tagadják ennek a létezését, de a driverekkel is vannak bajok AMD oldalon.
Én RTX3060-ról váltottam 7900XT-re. Kicsit protest vásárlás, meg optimista is voltam, mert legutóbb amikor AMD karim volt - r9 280 - akkor teljesen korrektnek éreztem, meg a HD-5850 is.
De azokhoz képest meg nv-hez is úgy érzem a szoftver az trash tier. Vásárlás után 1-2 hónappal legalább megoldották hogy már nem 90W-ot fogyaszt 2 monitorral idle-ben. De youtube-on frame dropok vannak, akadozik a videó, böngészőben megakad az egér, egy blender fájlt kipróbáltam, hibásan rendereli stb. Nyers erőben persze ott van, de nem csak játékra használom.
Úgyhogy lehet egyszer megunom és behúzok a kosárba egy 4090-et.

(mellesleg messze a legdrágább kártya amit valaha vettem)

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#41926) Alogonomus válasza b. (#41924) üzenetére


Alogonomus
őstag

Különböző hardverkörnyezet aligha lesz a komoly teljesítményű konzolok területén, mert akkor sokkal több szoftvermérnököt kellene alkalmazniuk a játékstúdióknak a játékok különböző adottságú konzolokhoz igazítására. Sok játékstúdió ezért is kerüli el a Switch ökoszisztémát adott játékkal, míg az XBOX és PS között jelentős az átjárhatóság.
Egy Nvidia-alapú (sőt ARM-alapú) XBOX esetén súlyosan megfogyatkoznának az elérhető játékcímek, mert sokkal inkább a dupla/tripla akkora PS-tábor lenne a vonzó a játékstúdióknak, és az XBOX ugyanúgy magára maradna, ahogy régebben a Windows Mobile, vagy mostanában a HarmonyOS. Az XBOX jelenleg elvan a PS "farvizén", de különutasként legfeljebb a játékstúdiók felvásárlásának folytatásával tudna a MS tartalmat biztosítani hozzá.

Szóval vagy együtt vált a teljes konzolszegmens hardverkörnyezetet a visszafelé kompatibilitás beáldozásával, vagy a kölcsönös előny fennmaradása érdekében kéz-a-kézben továbbra is maradnak az AMD ügyfelei.

(#41927) Cifu válasza Alogonomus (#41926) üzenetére


Cifu
nagyúr

Különböző hardverkörnyezet aligha lesz a komoly teljesítményű konzolok területén, mert akkor sokkal több szoftvermérnököt kellene alkalmazniuk a játékstúdióknak a játékok különböző adottságú konzolokhoz igazítására.

[Nintendo Switch 2 v. Nintendo NG] , "DLSS" támogatás említve, vagyis maradnak az nVidia hardware-nél, és ez mellesleg a demózáshoz Unreal 5 engine is használva volt, esélyes innentől kezdve az ARM proci. Ugyan sok a pletyka, de azok alapján ez a Switch 2 / NG konzol a jelenlegi PS5 / XboxX széria teljesítmény szintjén mozog, ami csak azért szép, mert az Ada arch terén nincs olyan GPU, ami ezt hozná (az AD107 az RTX 4060-ban 115W-al ~15TFlops-ot hoz, a PS5 ugye ~10TFlops, az XboxX meg ~12TFlops).

Szóval korántsem hinném, hogy annyira betonkemény az AMD jövője a konzolpiacon.
Nem véletlen, hogy az AMD is elindult az ARM irányába...
Most még csak a Windows van emlegetve, de simán benne van, hogy aztán a konzolok terén is mellőzve lesz az x86 utasításkészlet.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41928) Raymond válasza Cifu (#41927) üzenetére


Raymond
félisten

"Ugyan sok a pletyka, de azok alapján ez a Switch 2 / NG konzol a jelenlegi PS5 / XboxX széria teljesítmény szintjén mozog"

Az Activision Gen8-at mondott, tehat PS4/XB1 szint.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41929) DudeHUN válasza Raymond (#41928) üzenetére


DudeHUN
senior tag

Ha a kettes is kézikonzol lesz (szinte biztos), akkor abból a ~15W-os TDP-ből többet nem is lehet kihozni.

Gamer for Life

(#41930) b. válasza Alogonomus (#41926) üzenetére


b.
félisten

Nehogy azt hidd. 2 generáció óta van ez a piacon a PS4 és Ps5.
Most ha elméleti síkon belemegyünk:
Elötte volt 3 generáció, amikor a visza fele kompatibilitás portokal lett megoldva. Ráadásul a Microsoftnak és az Nvidiának is hatalmas felhőszolgáltatása van játékokra, pont megoldják, ha akarják, hogy vegyél előfizetést aztán nyomhatod felhőn bármivel bárhonnan.
Pár játékot meg átportolnak majd mint pl a Halo vagy GOW.
Ráadásul nem tartom kizártnak, hogy az Nvidia az új Tegraval amit laposokba szánnak bedobbant egy kézikonzolt, a la Shield. Innentől ott lesz a Switch 2, Shield, az ARM alapu gamer/ és professzionális laptopok Nvidiával és Mediatek -kel, és az esetleges új Xbox.( most arról ne is beszéljünk, hány TV-ben van Mediatek SOC, ami mellé be lehet paszírozni az Nvidia kombót konzol nélkül. Ezek így egyben brutálisan nagy volument jelentenek.Már ha persze megtörténik a váltás.
Én a Microsoft helyében meglépném, főleg hogy az ARM alapokra építik most az Apple elleni prémium lapos vesenyt az M1-3 max procerszorokkal.
Úgy néz ki ( és most talán végre tényleg) hogy az X86 mellett az ARM mint komoly konkurencia kezd előjönni. Azt gondolom hogy a változások szele itt van.
Nem véletlenül akarta jensen 2 éve megvenni őket, látta ő hogy az Apple komolyan gondolja.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41931) hokuszpk válasza gejala (#41923) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

amig csak az AMD tud megfelelo cpu+gpu kombot prezentalni, addig szvsz ez nem tortenik meg ; de amint kijon egy jo Intel APU vagy az NV villant egy megfelelo ARM cpumagot alapjaiban valtozhat meg a helyzet.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#41932) Cifu válasza hokuszpk (#41931) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ott van a Jetson AGX Orin, 60W-os TDP, 12 ARM mag, meg egy integrált ~RTX 3050 szintű GPU, 32 vagy 64GB DDR5 RAM, PCI-Express 4.0 M.2 NVME csati és egy x16-os PCI-Express csati, 4.0 x8 bekötéssel, tehát akár egy külső dVGA-t is bele tudsz paszírozni.
Persze mivel itt egy fejlesztői kitről beszélünk, ez most ~2000 US$...

Szóval a CPU + GPU hardware ott van az nVidia kezében, jó rég óta, a skálázás meg már a megrendelő igényétől függ...

Itt szerintem inkább a nyereségmarzs az, ahol az nVidia és az AMD más pályán játszik. Az AMD simán bevállalja azt, hogy közel önköltségi áron dolgozik, csak hogy a piaci részesedést megkaparintsa és a felszínen maradjon. Az nVidia nem volt és ma sincs erre rászorulva.
Eddig ez kényelmesen elvolt kategória, az nVidia szépen tarol az integrált SoC-vel például az autókba épített rendszerek terén, ahol vastagabb profitmarzs adott.

Viszont pont a technikai ágon az AMD most lemaradóban van, és egyszerűen az nVidia kezében annyi ütőkártya van (kiforrott ARM CPU + RTX GPU páros, kiforrott felskálázás a DLSS-sel, kiforrott RT, kiforrott AI), hogy a megrendelőknek nagyon el kell gondolkozni a következő generáció kapcsán... Nyilván az AMD sem fog a babérjain ülni, de véleményem szerint, legalábbis innen a partvonalról nézve messze nem olyan jó a pozíciója, mint mondjuk 5-6 éve volt...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41933) Alogonomus válasza Cifu (#41927) üzenetére


Alogonomus
őstag

Amennyiben a Switch 2 valóban a PS5/XboxX teljesítményszintjét hozza, akkor vagy fizikai dimenzióiban is közel akkora lesz, amivel pont a "zsebrevághatóságát" bukja, vagy köröket ver még az Apple termékeire is energiahatékonyságban, hogy 10 wattból biztosítja egy 200 wattos "nagy" konzol számítási teljesítményét.

A Nintendo Switch szinte garantálhatóan marad Nvidia alapokon, de továbbra sem lesz valós ellenfél egy 200 wattos konzol teljesítményével összemérve. Megmarad egy utazás közben is használható kézikonzolnak, ami az erősebb hardver hatására a jelenlegi 1280x720-ról mondjuk feljavul 1920*1080-ra. A linkelt cikk is arról ír, hogy a szabadalom 540p-s natív felbontással példálozik, amit 1080p-re skálázna fel a technológia. Ja meg a 4k felbontásról is beszél, mint elméleti lehetőség.

Sokszor bebizonyosodott, hogy a konzol-TFlops és a desktop-TFlops nem feleltethető meg egymással 1:1 arányban.

A következő konzolgenerációs XBOX az MS-dia alapján 2028-ra van becélozva, amit megelőzően a Sony sem fog kiadni erősebb konzolt - legfeljebb még olcsóbban gyárthatót - , hiszen bőven az élen van a jelenlegi PS5-tel is.
Hogy 2030 környékén mi lesz a helyzet az akkoriban aktuális kb 1 nm-es chipek és 3 generációval újabb CPU/GPU felhozatal mellett, azt most még megjósolni is lehetetlen, de addig egyébként bármi váratlan is megtörténhet, ami fenekestül felforgathatja az addigi terveket. Elég csak az elmúlt 5 évet végiggondolni, hogy mekkorát változtak az erőviszonyok a hardver fronton. Nem mindenhol fordult meg az erőviszony, de mindenhol erősen átrendeződött.
Még az is lehet, hogy 2030-ig végre megvalósul kedvező minőségben a cloud-gaming, és nem is lesz már szükség dedikált konzolra, a távoli szervertermekben pedig vegyesen lesznek AMD/NVIDIA/INTEL/APPLE/QUALCOMM és még kitudja milyen gyártók ARM és X86 alapú hardverei, az adott játék pedig azon fog futni, amelyik jobban passzol az igényeihez.

Az viszont szinte biztos, hogy amíg a jelenlegi konzolgeneráció nem kerül leváltásra előreláthatóan valamikor 2030 környékén, addig az AMD jövője a konzolpiacon betonkemény marad.

(#41934) TESCO-Zsömle válasza Cifu (#41932) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Anno Abu azt írta, hogy a konzolgyártók azért az AMD mellett tették le a voksukat, mert egyedül ők terveznek teljesen egyedi igényekre, míg nVidiától vagy valamelyik csomagjukat veszed, vagy licenszeled a cuccot és nekiállsz magad megtervezni a saját chip-edet.

Nem tudom ez mennyire volt igaz, vagy most mennyire igaz, de anno ez volt az indok. Nyilván Intel akkor szóba se kerülhetett, mert nem volt semmijük, most azért ha kitartanak, egy évtizeden belül lehet nekik is versenyképes SOC a kezükben.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#41935) Alogonomus válasza b. (#41930) üzenetére


Alogonomus
őstag

Ráadásul a Microsoftnak és az Nvidiának is hatalmas felhőszolgáltatása van játékokra, pont megoldják, ha akarják, hogy vegyél előfizetést aztán nyomhatod felhőn bármivel bárhonnan.

A felhőszolgáltatás akkor lesz versenyképes bármilyen játékhoz, ha a reakcióidő stabilan egy számjegyű ms értéket tud majd hozni. Jelenleg 20-50 ms a jellemző, ami fps-re átszámítva 20-50 fps, szóval komoly gondot jelent a skill lag, ezért semmilyen gyors reakciót igénylő játékhoz nem ideális jelenleg a cloud gaming.

(#41936) TESCO-Zsömle válasza Alogonomus (#41935) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

* És nem is lesz, mert a fizikát nem lehet megkettyinteni. Pusztán a távolságból adódóan kapsz 300km-enként 1ms-et. Az egy számjegyű értékhez (legyen nagyvonalúan 9) 1000km-en belül kellene lennie a szervernek, közvetlen fiber kapcsolattal és a szerveren kéne futnia ~500FPS-sel a játéknak.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#41937) Alogonomus válasza TESCO-Zsömle (#41936) üzenetére


Alogonomus
őstag

Ha "megpingeled" például a prohardver.hu-t, akkor 2-3 ms jön ki válaszidőként, szóval maga a kapcsolat bőven nem akadálya egy 10 ms (100 fps) szintnél jobb szolgáltatási minőségnek, amivel már szinte minden játék simán játszható lenne.
Persze minél kevesebb "ugráson" belül kell lennie a szervernek, de a jelenlegi 20-50 ms domináns része az adott szerveren belüli adatfeldolgozás sebességén múlik.

(#41938) b. válasza Alogonomus (#41935) üzenetére


b.
félisten

KOmpetitív játékra nem való a cloud, ez biztos. De A népszerű multilövöldékben annyi pénz van hogy akár évente megéri kihozni őket új generációkra, ráadásul a többség fut kisebb teljesítményű gépeken is. Egyértelműen a gondot a portoknál az egyedi készítésű, nem kompetitív huzó címek adják, amire viszont megfelel a cloud gaming.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41939) TESCO-Zsömle válasza Alogonomus (#41937) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ami releváns is lenne, ha Budapesten lenne a képzeletbeli cloud szerver és csak magyarokkal akarnál játszani.

Vegyünk egy példát: Frankfurtban elég sok játékos szerver (pl: G-portal) van, hazánk lakosságának negyede Budapesten él, a kettő közti távolság legyen ~900km. Ez (maga a távolság) 3ms ping. Retúrba 6ms és akkor nem internetről beszélünk, hanem közvetlen fiber kapcsolatról. Nincsenek osztók, alállomások, modemek, semmi, ez csak az az idő, ami a jelnek kell ,hogy fénysebességgel eljusson oda és vissza. Maradt 4ms a játékot futtatni a szerveren, az úgy 250fps.

A gond az, hogy nincs közvetlen kapcsolatod. Budapesttől Frankfurtig legalább 3 ország hálózatait kell használnod, amik olyanok, amilyenek.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#41940) Alogonomus válasza TESCO-Zsömle (#41939) üzenetére


Alogonomus
őstag

Hát ha letesztelted, akkor a ping parancs a g-portal.com esetében 7-8 ms közötti értéket ad. Az még mindig nagyon nem 20-50 ms.

(#41941) TESCO-Zsömle válasza Alogonomus (#41940) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

7-8ms csak az út oda és vissza. Közben semmit nem csináltál semmit. A maradék 2-3ms-ban kéne megcsinálni mindent, ami tényleges teljesítményt igényel: futtatni a játékot a kapott input alapján, abból egy tömörített video-stream-et csinálni, majd azt még nálad ki is tömöríteni.

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#41942) Alogonomus válasza TESCO-Zsömle (#41941) üzenetére


Alogonomus
őstag

Nyilván sok a 7-8 ms egy asztali gépen elérhető válaszidőhöz képest, pont ezért nem megfelelő még a műszaki feltétel a játékok felhőben futtatásához.

A gépen belül az adatfolyam kitömörítése már semmiség. A digitális 4k tévéadásokat is gond nélkül kitömöríti egy sima szolgáltatói beltéri egység. Egy átlagos több éves számítógép teljesítménye is nagyságrendekkel felülmúlja azt a dobozt. De még a számításigényesebb betömörítést is megoldja egy 10 wattot fogyasztó Snapdragon lapka 4k 60 fps esetén egy mobiltelefonban.

(#41943) Busterftw válasza Alogonomus (#41940) üzenetére


Busterftw
veterán

Most epp Deep Rock Galacticban nezem, hogy atlag 30-60ms a pingem, attol fuggoen a host melyik orszagban van. Ez ugyan nem kompetitiv lovolde, de online fps-hez kepest semmit nem veszel eszre.

(#41944) Abu85 válasza Cifu (#41932) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Az NV nem fog készíteni egyedi lapkákat a megrendelőknek. Nekik ez nem üzlet, nincs erre üzletáguk, nincsenek rá berendezkedve.

Igazából a Microsoftnak és a Sony-nak sem akkora üzlet a váltás. Kidobni sok tízmillió sornyi kódot a kukába? Sokkal drágább a szoftvert újraírni, mint a meglévő kódnak megfelelő hardvert választani. Ezért nem nagyon terjed az ARM a mainstream szerverekben. Érti mindenki, hogy olcsó és jó, de senki sem akarja a szoftveres költségeket megfizetni, ami a váltással jár.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#41945) Cifu válasza Abu85 (#41944) üzenetére


Cifu
nagyúr

Az NV nem fog készíteni egyedi lapkákat a megrendelőknek. Nekik ez nem üzlet, nincs erre üzletáguk, nincsenek rá berendezkedve.

Mindezt úgy, hogy egy éve pörögnek a dedikáltan a Nintendo-nak szánt T234, majd a T239 SoC-ról a pletykák? :F

Igazából a Microsoftnak és a Sony-nak sem akkora üzlet a váltás. Kidobni sok tízmillió sornyi kódot a kukába? Sokkal drágább a szoftvert újraírni, mint a meglévő kódnak megfelelő hardvert választani.

A Sony már egyszer megcsinálta a PS3 -> PS4 váltásnál, és másfelől nem feltétlen szükséges kidobni, erre vannak ugyebár a különféle fordítási eljárások. Szóval számomra azért nem evidens, hogy ilyenkor a sok tíz millió sornyi kód megy a kukába...
Példa szükséges? [Unreal 5 játékszerver kód fordítás Linux / Arm ágra]

Ezért nem nagyon terjed az ARM a mainstream szerverekben.

Hát especiel az AWS esetén szép meredeken emelkedik az ARM szerverek száma és azok kihasználtsága, szóval változás azért éppenséggel van...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41946) TESCO-Zsömle válasza Cifu (#41945) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

A Sony már egyszer megcsinálta a PS3 -> PS4 váltásnál

Mert a cell miatt a multiplatform címek rendre rondábbak voltak és/vagy rosszabbul futottak a gyengébb optimalizáció miatt, mint a boxon.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#41947) hokuszpk válasza Cifu (#41945) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"A Sony már egyszer megcsinálta a PS3 -> PS4 váltásnál"

az hagyjan, az Apple mar 2x megcsinalta, egyszer a Powert hagytak ott es mentek Intelre, aztan az Intelt hagytak ott es csinaltak maguknak procit.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#41948) b.


b.
félisten

[https://wccftech.com/nvidia-next-gen-b100-blackwell-ai-gpus-enter-supply-chain-certification-stage-foxconn-wistron-in-race/]
Előre hozták a B100 at 2024 -2. negyedévre.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#41949) Busterftw válasza b. (#41948) üzenetére


Busterftw
veterán

Akkor eleg valoszinu a 2024-es consumer vga launch is szerintem, osszel.

(#41950) Raymond válasza Busterftw (#41949) üzenetére


Raymond
félisten

Nem lesz, ami 2024-ben jon az a Super refresh es az uj arch konzumer kartyak 2025-ben jonnek, jo eselyel megint ugy hogy a csucs kartya eloszor (lehet mar tavasszal) a tobbi pedig kesobb.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.