Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ngabor2


ngabor2
nagyúr

gombaszezon van, ami jó dolog. feltéve, ha az ember szereti a gombát és a természetet. én szeretem, csak az a baj, hogy annyira nem ismerem a gombákat, hogy csak úgy kimenjek az erdőre, mezőre és gyűjtögessem. oké, van néhány fajta, amit már én is megismerek.

várunk minden természet- és gombakedvelő fórumtársat gyűjtőhelyekkel, tervezett gyűjtéssel, ajánlattal, gomba- és gombászatleírásokkal, képekkel, receptekkel, élményekkel... és mindennel, ami a gombához, gombászáshoz kapcsolódik.

(#2) vágányzár válasza ngabor2 (#1) üzenetére


vágányzár
tag

itten sokat fogom b.szni a rezet, de most dógozni kell! Humán patogén gombák jöhetnek fényképes élménybeszámolóval.

bocs, gépelési hiba fojlyjtán kimaradt az a-betű a baszni szóból.

felsővezeték

(#3) nike_ válasza ngabor2 (#1) üzenetére


nike_
addikt

Gondoltam, hogy egyszer nyitsz egy ilyet. :)

(#4) ngabor2 válasza vágányzár (#2) üzenetére


ngabor2
nagyúr

inkább olyan gombákról legyen szó, amit szedni lehet, és ne olyanokról, amit elkapni.

(#5) vágányzár válasza ngabor2 (#4) üzenetére


vágányzár
tag

Rendben, megértettem, de ha eccer termőtestet is hoz -ha ehető, ha nem- akkó itten megosztódik a néppel............. ;]

felsővezeték

(#6) FehérHolló válasza vágányzár (#5) üzenetére


FehérHolló
veterán

Tegnap eggyé tettek veled engem. Felemelő volt.

Hogy ON is legyek: Ti honnét tájékozódtok arról, hogy egy új gomba, amit még nem ismertek, ehető-e? Ha könyvből, mi a címe+szerzője? (Van egy ilyen témájú könyvünk, de szeretném kicsit tágítani a látóköröm.)

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#7) Agostino válasza ngabor2 (#4) üzenetére


Agostino
addikt

Üdv.

Nagyon szerény kis tudásom van sajnos csak a témáról, az igazi gombász az édesapám és a nagyapám a családban, de mostanság ők sem igen járnak el, nem is nagyon találni már gombákat arrafelé, amerre régen kalaposkodtak. Azt tudom, hogy a pöfeteg alapvetően finom, persze, ha beszárad akkor hagyni kell a fenébe - ámbár kisgyerekek jókat mókázhatnak azzal, hogy rátrappolnak, mire a száraz pöfeteg füstgránátosat játszik - de amikor még fiatal, fincsi. Egyszer találtunk egy irtózatosan nagyot, volt vagy egy kiló, sajnos az íze nem tudom milyen lehetett, a szomszéd bácsi elkérte. Máig él az öreg, szóval rossz nem lehetett. Szoktuk még szedni a csiperkét, illetve a mezei szegfűgombát. Ennek van valami más neve is, de nem akar sehogy se beugrani. Picike gombák ezek, de pl. ha beleraksz egy borsólevesbe pár fejecskét, rendesen feldobja a hangulatot. Akkor a legjobb, ha marad délről, és estére összeérik kicsit a leves. Általánosságban gombaszedés kapcsán én fel szoktam idézni, amit a biológia tanárom mondott: le kell szedni a gombát, is finoman hozzáérteni a nyelvünkhöz, ha csíp akkor nem éri meg. Régről hallottam még azt is, hogy meg kell kaparni a kalapját, és ha besárgul akkor nem ehető. Nekem ezzel a nézettel voltak/vannak fenntartásaim, mert a meghámozott alma is elbarnul ha nem rakjuk vízbe.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#8) vágányzár válasza FehérHolló (#6) üzenetére


vágányzár
tag

Ezen mi a csöcsöt teccik érteni:"Tegnap eggyé tettek veled engem. Felemelő volt"

Sok könyv, néhány periodika, öreg bölcs gombászokkal töltött gombahatározás... majdan otthunról küldök hasznos könyvcímeket stb....van néhány elektronyikus is.

üdv a gombások körében, te madár! ;]

felsővezeték

(#9) Rive


Rive
veterán

Lényegében kétféle ehető gombát ismerek fel tutira: a laska és a szegfű. Enni mást egyelőre nem szedünk.
Ha valami mást találunk a párommal, akkor előszedjük a kisokost - majd megpróbálom elővakarni a címét -, de szerencsénkre jóelőre le is lett törve az önbizalmunk: már a második túrán szembejött valami gomba, amit ketten ötféleképp azonosítottunk... Szóval laska és szegfű :K

Van egy-két kép talonba', ha kerül valami szkenner a kezeim közé, majd berakom. Kíváncsi vagyok, mit is találtunk.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#10) FehérHolló válasza vágányzár (#8) üzenetére


FehérHolló
veterán

[link]

Elektronikus cikk nem a legjobb, mert ahova megyünk, nem nagyon lesz akármi, amivel meg lehetne nézni. Legfeljebb kinyomtatva. Ezért kérdeztem könyvről. :)

Előre köszi!

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#11) ngabor2 válasza Agostino (#7) üzenetére


ngabor2
nagyúr

csak a lényegét hagyta ki: ha teljes biztonsággal felismered, hogy az érintett gomba galambgomba, akkor szabad ezt eljátszani. ha nem biztos, akkor kifejezetten ellenjavallt a nyalogatás.

(#12) Agostino válasza ngabor2 (#11) üzenetére


Agostino
addikt

Üdv.

Hát, nem kell bepuszilni az egészet, csak finoman, éppenhogy. Azért észben tartom ezt az extended változatot is. : ))))

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#13) ngabor2 válasza Agostino (#12) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ez nem extended változat, hanem szükséges feltétel. egy gyilkos galócánál nem feltétlen egészséges a nyelvhez érintés se. jobb a békesség, a gombák világa elég sok érdekességet rejteget :)

az alap az, hogy amit nem ismerünk, ahoz nem nyúlunk. ha megismertük, akkor aszerint nyúlunk hozzá. ha pedig megismertük, hogy galambgomba, akkor lehet nyalogatni. zsolti most sorolta el, hogy mik a galambgombák ismérvei, de nem jegyeztem meg.

egyelőre én is maradok a szegfűgombánál, meg a termesztett laskánál/csiperkénél, azokat ismerem. talán a mezei csiperkét is elég jól megismerem, mert szokott az udvaron néha nőni. nagy őzlábgomba elég gyakori. az ízletes kucsmagomba is elég jellegzetes, nehéz összetéveszteni mással, ha észnél van az ember. a pöffeteg megintcsak ebben a sorban van, csak a kicsiknek nem sok ízük van.

este rakok be egy képet a tavaszi kucsmagombászásról.

[ Szerkesztve ]

(#14) raczger


raczger
őstag

régen szerettem gombászni, de a gombát nem eszem meg, finoman szólva utálom :D
így vagyok a horgászással is kb, jó dolog a horgászás, de a halat nem eszem meg :))

www.movat.hu - http://bit.ly/2mIziA4

(#15) FehérHolló válasza ngabor2 (#13) üzenetére


FehérHolló
veterán

Azért a pöffeteggel vigyázni kell. Néhány fajtánál szemre nem lehet megállapítani, hogy mérgező-e vagy sem. Ha mérgezőt fogott ki az ember, akkor sem nagy baj, legfeljebb 1-2 napig a WC-re jár tőle, de jobb a békesség.

A fél hüvelykujj átmérőjűek meg igenis finomak. :P

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#16) Lortech válasza FehérHolló (#6) üzenetére


Lortech
addikt

Én a Kalmár - Makara - Rimóczi féle könyvet használom. De olyat kell nézni, amiben sok a szép színes, jó minőségű fotó. Ebben is van sok fénykép, lehetne még több, mert sosem elég.
Az elején van jó általános leírás a gombákról, és a magyarországi fő családokról és ismertetőjegyeikről általánosan, ilyen határozó jelleggel. Kezdőknek, általános besoroláshoz megteszi.

Nekem meg nincs időm mostanság, pedig imádok gombászni.

Thank you to god for making me an atheist

(#17) vágányzár válasza Lortech (#16) üzenetére


vágányzár
tag

Az említett könyv valóban jó, bár terepen nem az igazi, mert elég silány a kötése és hamar szétesik -bár neked nem tudom meljyik kiadás van meg, a hatvanas évek óta szerencsére többször piacra dobták az ujabb és ulyabb kiadásokat. De ha csak oljyat akarunk nézegetni amiben sok a szép színes, jó minőségű fotó, akkor miggyá ott van a popómagazin ;] (Isten nyugosztalja a pubertánskoromat bearanyozó mán elhalt lapot).

A "Gombaválogató" címet viselő sorozatot tudom ajyánlani, talán a 8. könyvecskénél jár ezernél is több bemutatott gombafajjal.

[ Szerkesztve ]

felsővezeték

(#18) ngabor2


ngabor2
nagyúr

no, akkor egy kép:

a kucsmagomba meg szerénytelenségem...

megj.: könnyű megkülönböztetni, rajtam szemüveg, szakáll meg ph-s póló van. a kucsmagombán csak a kucsma :D ja, másnap ez a darab is megevődött...

[ Szerkesztve ]

(#19) vágányzár válasza FehérHolló (#10) üzenetére


vágányzár
tag

Kedves albínó veréb!

Összeírtam neked néhány terepen is használható könyvet:
-Kalmár Zoltán; Makara György, Ehető és mérges gombák Natura 1981 ISBN 963 231 361 5
-Kalmár Zoltán; Makara György;Rimóczi Imre, Gombász-könyv, 1989 ISBN 963 233 139 7
-Rimóczi Imre, Gombaválogató, Szépia Kiadó 1992, ISBN 963 7393 009
Gombaválogató 2, Szépia Kiadó 1993, ISBN 963 7849 084
Gombaválogató 3, Tudomány Kiadó 1995, ISBN 963 8194 030
Gombaválogató 4, Mezőgazdasági Szaktudás Kiadó 2000, ISBN 963 356 285 6
Gombaválogató 5, Szaktudás Kiadó 2004, ISBN 963 9553 58 1
Gombaválogató 6, Szaktudás Kiadó 2005, ISBN 963 9553 697
Gombaválogató 7, Szaktudás Kiadó 2005, ISBN 963 9553 824
Gombaválogató 8, Szaktudás Kiadó 2006, ISBN 963 9736 12 0
-Thomas Læssøe, Gombák, Grafo 1998, ISBN 963 909 011 5
-Helmut és Renate Günter, Gombák, 1995 -Magyar Könyvklub Természetkalauz sorozat- ISBN 963 548 170 5
-Gombák Rétek, legelők és pázsitok gombái -Élővilág Könyvtár- Kossuth Kiadó 2004, ISBN 963 09 4603 3
-Albert László; Locsmándi Csaba; Vasas Gizella,, Ismerjük fel a gombákat, Gabo 1995, ISBN 963 8009 098
- Albert László; Locsmándi Csaba; Vasas Gizella,, Ismerjük fel a gombákat 2, Gabo 1997, ISBN 963 8009 500
-Karin Montag, Gombák -Természet Kalauz sorozat- Sziget Kiadó 2004, ISBN 963 8138 939
-Shelley Evans;Geoffrey Kibby, Gombák –Határozó zsebkönyvek-Grafo 2005, ISBN 963 9491 373

üdv.: Vágányzár

felsővezeték

(#20) FehérHolló válasza vágányzár (#19) üzenetére


FehérHolló
veterán

Hoppá, ez nem kevés. Jól összeszedted nekem.

Köszönöm szépen!

Skynet is real. It's called Google.

(#21) Robar


Robar
csendes tag

Sziasztok. Én sokat járok gombászni és szeretem is a gombát. Ahol lakom, ott rengeteg a fenyőerdő és nagyon sok gombafaj él. Sok az ehető gomba pl. medve gomba(hirip vagy tinoru), róka gomba, őzláb, galamb gomba, csiperke, ökörnyelv(cserepes gereben), korall gomba, bükkfa lasa stb-stb. Nagyon sok féle van, de ugyanakkor nagyon sok a mérgező gombafaj is, amelyekkel igencsak kell vigyázni, mert nem kegyelmeznek az embernek. Csak egyszer lehet hibázni. Vannak persze enyhén mérgezőek is, ezek legfönnebb hányást-rosszullétet okoznak. Minden ehető gombának van mérgező hasonmása. DE vannak olyan ehető gombák is amelyeket HA rosszul tárol vagy készít el az ember, akkor nagyon mérgezővé, sőt halálossá is válhatnak. Sokminden függ még pl. az évi időjárástól is hiszen a sok eső ugyan használ a gomba növekedésének, de össze is mossa a spóráikat más mérgezőkével és bajt okozhatnak. Nem elhanyagolható maga a hely sem, ahonnan a gombát szedi az ember, mert a talaj szennyezettsége sokat számít, és a mérgező gombák távolsága az ehetőétől is nagyon fontos....... Tudnék sokmindenről írni, meg szeretnék is csak most nem tudok időhiány miatt. De majd még jövök. Nagyon jó ötlet volt ez a topik.

[ Szerkesztve ]

Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

(#22) peterszky


peterszky
őstag

Nagymamám nagy gombász, sokat jártam vele mindenfelé, nem sok embert ismerek, aki annyira ért a témához, mint ő.

Csiperkéhez egy jó tanács:
Mikor leszeditek, a tönköt késsel kaparjátok meg, ha sárgul, akkor dobjátok el, mert elég kellemettlen napokat tud okozni :))

mod:
Amúgy a legkedveltebb és legveszélyesebb gombákat könnyű megismerni: csiperke, szegfű, pöfeteg, kucsma, tinta, vargánya vagy gyilkos (citromsárga kalap, gallér) és légyölő galóca.
Az őzlábra is figyelni kell, mert van az ún. piruló őzláb, ami szintén csúnya dolgokat művel, de egy késsel ezt is könnyen meg lehet állapítani. Elvágod a tönköt a kalaphoz közel, ha piros, akkor eldobod.

[ Szerkesztve ]

What else you gonna do on a Saturday?

(#23) ngabor2


ngabor2
nagyúr

no, addig vártam, hogy nőjjön a termesztett csiperkém, hogy kinyílt... ilyenkor érdemes még megcsinálni, vagy jobban járok, ha kidobom?

(#24) vágányzár válasza peterszky (#22) üzenetére


vágányzár
tag

A piruló őzlábgomba igen jó ízű étkezési gomba –bár nincs benne az árusítható fajok listájlyában-. A súlyosan mérgező őzlábgombák szerencsére jól elkülöníthetőek mert sokkal kisebb termetűek mint ehető társaik. Egyébként ezen gombákban is amanitin -a gyilkos galóca legmérgezőbb toxinja- található (pl.: vörhenyes őzlábgomba).

Tisztán citromsárga kalapú gyilkos galócáról még nem hallottam, bár a hányatott időjárási viszonyok gyakran megtépázzák az eredeti színeket. Én általában zöldessárga illetve olajzöld kalapokkal futok össze a leggyakrabban, de már találkoztam a gyilkos galóca fehér változatával is.

Robar

Azt túlzás, hogy minden ehető gombának van mérgező hasonmása, no persze kezdetben a gyakorlatlan szem gyakran megcsalja az embert és legelőször átfutva egy gombászkönyvet, vagy az erdőben összefutva egy sereg különböző fajjal, hajlamos azt mondani az ember, hogy baszki ezek tök egyformák……Egyébként, hogy értelmeset is írják, a legkézenfekvőbb példa a májgomba -ehető, savanykásan pikáns ízű- amihez még hasonló faj ez eddig nem találtatott.

A spórák összemosódásával kapcsolatosan nem tudom igazán mit akartál írni, de nekem egy kicsit úgy tűnik, hogy egy zavaros történetet rejt a felvetés. A talaj szennyezettsége –és itt tegyük hozzá gyorsan, hogy a levegő szennyezettsége- valóban fontos tényező. A gombák hifa szövedéke kitűnően felhalmozza a toxikus nehézfémeket (ólom, higany, kadmium) és természetesen a radioaktív elemeket is. A mezőgazdasági és más ember használta szerves mérgek gombákban történő feldúsulásáról nincsen értékelhető információm. De szerintem bizton akadnak olyan mérgek mejlyjeket akumulálnak.

A mérgező gomba ehető gomba egymáshoz viszonyított távolsága egy kicsit erővel össze eszkábált tézis. Mert ha belegondolunk, hogy a föld felett látott „nemiszervek” alatt kiterjedt hifa hálózat terül el, ami meglehetősen nagy kiterjedésű lehet. Arról pedig nincsen tudomásom, hogy különböző ehető és mérges gombák egymás mellet futó hifái között lenne méreganyag kicserélődés, vagy egyáltalán bárminemű anyagtranszport ezért én ezt a feltevést elvetném. Persze egy csoport gyilkos galóca alatt megtelepedett ízletes gombát fájdalom nélkül hagyom hátra (szennyezett lehet a galóca lemeztöredékeivel stb, és hát az alfa-amanitin LD50 értéke kúúrva alacsony ~0,2-0,6 mg/testsúlykg, egy normál fejletségű kalap akár négy versenyzőt is képes megnyuvasztani)

Köszi a triviális neveket, az ökörnyelvet és hiripet még nem hallottam.

felsővezeték

(#25) peterszky válasza vágányzár (#24) üzenetére


peterszky
őstag

Hm, ezekszerint rosszul emlékeztem az őzlábra, mentségemre legyen mondva, hogy kb 6-7 éve nem voltam gombászni :B

What else you gonna do on a Saturday?

(#26) vágányzár válasza peterszky (#25) üzenetére


vágányzár
tag

Egyébként találkoztam olyjan gombász könyvvel amiben gyanus, kerülendő gombaként írják le. :K

felsővezeték

(#27) Robar válasza vágányzár (#24) üzenetére


Robar
csendes tag

Természetesen nem úgy kell érteni, hogy tökéletesen egyformák, hanem nagyon hasonlóak és roppant megtévesztőek. Csak egy példa: a róka gomba hasonmása a gereben gomba, amit ha az ember csak felülről néz, akkor teljesen megtévesztő. De ha megnézzük a kalap alatti lemezeltségét, jól látszik a különbség, mivel ez utóbbi nem lemezelt, hanem szálas.
A másik dolog pedig, az összemosódásról, sajnos valóban igaz, és megtörtént dolog. Ezelőtt három évvel történt utoljára, hogy a sok esőtől nagy volt a gombatermés az erdőn, úgy ehető, mint mérgező fajokból. A hegyoldalon lecsorgó esővíz bizony összemosta a gombák spóráit és az ehető gombák mérgezővé váltak. Sok ember, aki jól ismeri a gombafajokat is megjárta ilyen módon, mert például az egyszerű erdei barnahátú galamb gombától sokan kórházba kerültek abban az évben. Sajnos ilyen ténylg előordulhat és nem is veszélytelen. De szerencsére ritkán fordul elő.

Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

(#28) vágányzár válasza Robar (#27) üzenetére


vágányzár
tag

Kedvwes Robar, bocs de bé vagyok kicsit italosodva. szégyen, hogy igy válaszolok mert az általad írt "összemosódósi" dógok igen érdekesek.
No szóval, ájultamban röviden alábbi kétségek és gyakorlat erősítette dógok keverednek:
- Írásod olvasatáig, csak ojlyjan hiteles, publikált, információval rendelkeztem miszerint a spórák nem tartalmaznak aktív hatóanyagot. Legismertebb példa: A Psilocybe gombák spórái szabad kereskedelem tárgyát képviselhetik mert, nem tartalmaznak hallucinogén alkaloidokat. Sajna ebből állllllllltalánosítottam. Aszsztán kezdtem kutakodni, sorra negatív, kalap fullos a toxinban a szár töredékét a föld altt található micélium szövedék pedig még kevesebb méreg anyagot tartalmaz. No, de nem adjuk fel, nem véletlenül vagyunk "gombabuzik". Találtam hiteles cikkekt pókhálós gomba fajljyokról meljyek spórájya a gomba hús méreganyag tartalmával nagyságrendileg összevethető toxintartalommal rendelkeztek. (légyölégalóca, gyilkosgalóca, citromgalóca, psilocybe, panaeolus speciesek adatait láttam leközölt cikkekben, de ezen cikkek a spórákban elhanyagolható koncentrációban lévő hatóanyagokról beszélnek.)
Szóval, felvetésed a mai napig gondolkodtat, és keresgélésre biztat_ fingom sincs, de a sarkosításon gömböjlyűtést eszközölvén gyalulnunk kell, ha jobban igazodik a való világhoz. (sajna a "barna hátú galamb gomba " nem ad pontos útmutatást nékem mint műkedvelő amatőrnek.-a kémia az ami sajátomnak tekinthető, a mycologia kedvtelés, gyermeki -nagyszüleim-szüleim álltal rám maradványozott- hozomány.
Időm engedtével, hasznos dolgok tudatában italmentesen is reflektálnék érdekes felvetésedre-bár továbbra is hozzá teszem, hogy az álltalad leírt módon előadott gombamérgezések számomra nem magyarázottak. Nem hiszek az összemosódási koncepcióban.
egészségünkre, itt a határ, több gin-t nem iszom, slám éppen kimondott elméletek omlanak bé...................
szóval, még beszéljünk róla, szemelött tarva, megtörtén esemény:OK, de légyen magyarázat is:OK.
üdv: Vágányközzémostkönnyenbeeső Zsóti

[ Szerkesztve ]

felsővezeték

(#29) vágányzár válasza vágányzár (#28) üzenetére


vágányzár
tag

azokat a ződ vartyogó gebaszokat nem én raktam beleee, szóval nyomkodom a combomon fekvő erősen osztott felületet........... azzannyát........ :U

felsővezeték

(#30) ngabor2


ngabor2
nagyúr

esős nyárelő... tehát megnőtt az esély a gombában gazdag nyárra. bár az eső szükséges, de nem elégséges a gazdag gombatermésre. bizakodjunk.

zsolti: a kettőspont és az O közé ha szóközt tettél volna, akkor nem rínál... mitfizecc, hogy oda tegyem? ;]

(#31) #27070592 válasza ngabor2 (#30) üzenetére


#27070592
törölt tag

Esőn kívül fülledt párás meleg idő is kell a jó gombaterméshez.
Mifelénk egyébként nem gombászni hanem gombázni járnak az emberek.

Apropos párducgalócát kóstoltátok már? :P

(#32) ngabor2


ngabor2
nagyúr

debrecen környékén van gombászni szerető ember? az alkoholista zsolti, és rajtam kívül természetesen...

esetleg valaki nem tud olyan szabad helyet, ahova ki lehet menni pl. szegfűgombát szedni? a piaci ára elég nagy visszatartó erőt képez, jelenleg 4000ft/kg :Y

(#33) lorcsi válasza ngabor2 (#32) üzenetére


lorcsi
veterán

persze, én is nagyon szeretem :)
csak helyet nem tudok hol lehet szedni, mondjuk még sosem voltam szedni sem, enni annál jobban szeretem :D

[ Szerkesztve ]

(#34) Robar válasza vágányzár (#28) üzenetére


Robar
csendes tag

Szia.
Engemet is foglalkoztat ez az érdekes dolog, de sajnos idő hiányában nem tudok igazán utána nézni. Csodálkozom az eseten, de azt mondják a nálam idősebbek és tapasztaltabbak, hogy nem ez volt az első ilyen eset. Jó volna, ha utána tudnál nézni, mint ahogy írtad és megosztanád a szerzett infókat velem is.
Egyébként hogy vagy? Kijózanodtál-e már? Vagy van még gin az üvegben ;) Vigyázz nehogy tintagombát egyél italra(ez vicc volt).
Gombás szakkönyvem sajnos csak egy van, igaz színes fotókkal van ellátva, de valahogy nem igazán hasonlítanak a gombák benne a valódi énjükre. Én soha sem könyvek után mentem, ha meg akartam ismerni egy gombát. Kint az erdőn nagyapám segítségével tanultam meg és ismertem meg a gombafajtákat. Szerintem az a legjobb módszer a megismerésükre, ha az ember ott a saját környezetükben látja őket, és ismeri fel a különböző tulajdonságaikat. Erről mi a véleményed?

Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

(#35) <NewL> válasza ngabor2 (#32) üzenetére


<NewL>
addikt

atyaúristen :Y
tölgyesekben van ez a gomba?

There's an app for that

(#36) ngabor2 válasza <NewL> (#35) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem, tölgyesekben más gombák vannak (pl. vargánya, ha mázlid van, meg szarvasgomba, amit elég macerás szedni). a szegfűgomba mezőn terem, meg füves részeken. ahogy megyek haza, látok egy rakattal, de olyan helyen van, ahonnan nem szívesen szedném (járda mellett, közel az úthoz), ezért keresnék olyan szabad területet, ahol lehet szedni, a gazdája nem puskával járkál állandóan a vidéken.

azért ebből az apróságból összeszedni egy kilót nem olyan egyszerű, úgyhogy érthető a magas ár.

(#37) <NewL> válasza ngabor2 (#36) üzenetére


<NewL>
addikt

szarvasgomba
van egy labradorom is,az ugye vágja ezt a gombás szagot,mármint szokták használni a labradorokat gombászni. hogy kellene megtanitani neki ezeket a szagokat? a szarvasgomba kuvadrága nem?

There's an app for that

(#38) <NewL>


<NewL>
addikt

kicsit utánnajárok ;)

There's an app for that

(#39) ngabor2


ngabor2
nagyúr

árzuhanás... már csak 2500 píz egy kiló szegfűgomba (meg a vargánya is, csak az most is csúnya volt). vettem is fél kilót, kiterítettem megszáradni. remélhetőleg nem túl párás neki a lvegő, végső esetben beteszem a légkeveréses sütőbe minimum hőmérsékleten, ha nem akar száradni.

eléggé száras volt, azt mondta a néni, hogy a gombavizsgáló anélkül nem tudja megállapítani, hogy valóban szegfűgomba-e... ez erősen kamuszövegnek tűnik, mivel a szára úgyse jön ki teljesen a kalapból, ha meg fél centi marad (a 3-4 helyett), akkor már meg lehet mondani ránézésre, hogy a lemezek nem a szárra futnak, hanem a kalapba. mindegy, leszáraztam, és megértettem, hogy miért ennyi az ára :)

(#40) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Én gyermekkoromban sokat jártam apámmal gombászni. Csiperkét szedtünk és őzlábat mert csak erről a kettőről tudta 100%-al megállapítani, hogy nem mérgezőek. Az őzláb azóta is a kedvencem, rántva.
Azóta sajnos "eltávolodtunk" egymástól apámmal de nagyon jó szívvel gondolok azokra az időkre. Imádtam az erdőt járni és úgy az egész gombászást is.

Romani ite domum.

(#41) ngabor2


ngabor2
nagyúr

vettem egy fél kiló vargányát is, ennél olcsóbb az se hiszem, hogy lesz (2500/kg). felszeleteltem, szárítom. úgyhogy az egyik szobám átlényegült gombaszárítóvá :D

(#42) <NewL> válasza ngabor2 (#41) üzenetére


<NewL>
addikt

és azt h készited el? te főzöl? :B

There's an app for that

(#43) ngabor2 válasza <NewL> (#42) üzenetére


ngabor2
nagyúr

szerinted? ;]

[ Szerkesztve ]

(#44) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a sok esőnek köszönhetően sok helyen bújik a vargánya, a galambgomba, a csiperke, a szegfűgomba... és a galóca.

jó gombászást, és kerüljétek a mérgesgombákat. könnyű őket felismerni: földhöz vágja a kalapját és ugrál rajta...

(#45) <NewL> válasza ngabor2 (#43) üzenetére


<NewL>
addikt

Nem semmi, én is szeretem a gombát ,de ahogy én olvasgatok te már gombaőrült vagy :)
Jó is az,meg finom is! Szegfügombát meg még nem ettem :(

#44 mérgesgomba :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

There's an app for that

(#46) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

üdv.

mátrában semmi. pár héttel ezelőtti esőzés után lehetett vargányát (cepét :D ) találni. kellene egy pár nap kiadós eső, utána meg kánikula. por szárazak az erdők.
pedig ennék már őzlábgombát kirántva.
mátrában ajánlom várbükk környékét gomba szempontjából. jól megközelíthető, tiszta erdők, források.
vagy ha kalandosabb túrára vágyik valaki keressen meg a mátra és a bükk találkozásánál a tarna patak mentén lakom :))

(#47) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hihetetlen, végre egy gombás topik.
Itt a helyem!
Tegnap csak úgy tekertem egyet, de nem bírtam megállni, és bementem a sűrűbe. Találtam egy rakás földtoló galambgombát (nem ehető) sok öreg piros kalapos galambgombát (szintén nem az ehető csapatból), egy öreg és egy fiatal nyárfa érdestinórut (kiváló étkezési gomba), és egy nagyon öreg és két fiatal kesernyés tinórut (nem ehető, mert mérgező).
Imádom a gombákat! De nálam csak a meszes talajt kedvelő fajok élnek. Savanyú talajú erdőkben található az igazi gomba éden.

A gombák csodálatosak, egy egyszerű forma számtalan variációban és színben, valamint ízben és a legtöbb faj esetében kellemetlen mérgekkel megfűszerezve.


Tavaly őszi kép.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#48) <NewL> válasza Algieba (#47) üzenetére


<NewL>
addikt

szép NAGY gomba :C

There's an app for that

(#49) vágányzár válasza Robar (#34) üzenetére


vágányzár
tag

Kedves Robar "gombabuzitársam"

bocs, válaszom sokat késett, már lehet nem is érdekes, de nekem még akkor is van majd fél liter "DZSINEM".......No, szóval, a gombászat szerelmetes mivolta kicsiny koromban bekaszált a teccődő központba-mindezek kezdetének atakiája az 1980-as évek Zala megyéjljjjyére datált-
Barátom, igazad van, "színes könyvekből" nehéz anyag a gombászat. Ezt szeretni kell, -érted barátom- , kaptad az élményt; a tudást, az mezők hátát erdők beljét átfonó látó természet szeretetet mire rá szuperponálódott a CSUDÁLATOS gombák világa. Ne haragudj, ma iszom... A gombák élőhelllyjyén, az ott élő tapasztalt erdő-mezőt járt asszonyok/emberek a leginkább preferált csatolási gombákról szerzett információ halmazunk gyűjtésének.........Fontos a határozó kulcsok ismerete, a morfológia ....ismerete........de nem szabad feledni: BVIZTOSRA kell menni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
basszus itt baszogatom a rezet, no, én már a vargányát hajtanám! Az idén még nem találtam. Vigasz, a peyot kaktuszaim szép rózsaszín virágba borultak.....................na, ebből mitsem lehjet leszűrni, csak az ittasságot, de nem érhetjük be ennyivel. EZ gombász lap, te is kérdezz, illetve továbbra is számollyylj be gombákkal kapcsolatos élményeidről.

[ Szerkesztve ]

felsővezeték

(#50) vágányzár válasza ZCoyote (#40) üzenetére


vágányzár
tag

erdőjárás, gombászat.........mind-mind jyó emberek ismérvei................

felsővezeték

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.