Aktív témák

  • jauzsi

    csendes tag

    A Wing Tsun rövid ismertetése:


    Sosem örvendtek a harcmûvészetek Magyarországon akkora népszeruségnek, mint manapság. Régen a harcmûvészeteket leginkább fanatikusok mûvelték, akik nagy nehézségek árán tudtak mestert szerezni maguknak. Azóta a világ sokat változott. Ma már könnyû mestert találni, csak szét kell nézni a városban, és egész biztos, hogy négy-öt iskola hirdetését megtaláljuk.

    Ugyanakkor sokan idegenkednek a harcmûvészetektõl. Ennek oka, hogy a közvéleményben élõ kép teljesen más, mint amilyen a harcmûvészet valójában. A filmekben az látható, hogy nagy izmos, erõs férfiak vagy negyed órán keresztül ütik egymást, aztán a heroikus küzdelemben a fõhõs legyõzi a rossz fiút. Ez sokakat elrettent a harcmûvészetek gyakorlásától, mivel az átlagember általában nem úgy néz ki, mint a mozi hõs. De ennek valóban így kell-e lennie? Valóban izmos és nagydarab embernek kell lenni ahhoz, hogy egy küzdelemben legyõzzük az ellenfelet?

    Egy valós, szemtõl-szembe harc nem tart negyed óráig. Általában vége is van, amikor valamelyik fél megkapja az elsõ néhány ütést. Egy valós harci szituáció egy-két percen belül véget ér. Az ehhez szükséges állóképességgel pedig egy átlagember is rendelkezik.

    Ha valaki nagy és erõs, akkor nincs semmi gond, sokszor a puszta külsõ megjelenés elég ahhoz, hogy megfutamodásra kényszerítse az ellenfelet. De mi van, ha nem nagy, nem erõs, és valami más útra van szükség az ellenfél legyõzésére, nem a puszta fizikai erõre? Ezt az utat követi a Wing Tsun. Az egyik alapelv, hogy mindig van náladnál is erõsebb és nagyobb ellenfél. Ezért egy erõsebb ellenféllel szemben teljesen felesleges erõt alkalmazni, mivel úgyis a gyengébb marad alul. Az ellenfél márpedig nagyobb és erõsebb lesz, mivel a támadó általában azért lép fel támadólag, mert fölényben érzi magát. Fölényét pedig leginkább a testi adottságokon tudja leggyorsabban felmérni. De akkor hogy gyõzhet a Wing Tsun nagyobb ellenféllel szemben? Technikával, gyorsasággal, ügyességgel. A védekezés nem blokkolással, hanem az erõ elnyelésével, elvezetésével történik, így nem számít, hogy az ellenfél mekkora erõvel támad. A támadások gyors, dinamikus támadások, és olyan testtájakat támadnak, amelyek érzékenyek, sérülékenyek, amelyeket nem lehet kikeményíteni, ütésállóvá tenni. Ilyen például a szem, torok. Így az ellenfelénél gyengébb fizikumú ember - akár férfi, akár nõ - gyõzhet támadója ellen.

    A Wing Tsun tehát más utat képvisel, mint a stílusok többsége. Már az is rendhagyó, hogy alapítója egy nõ, aki egy shaolin apáca volt. A Wing Tsunból hiányoznak a látványos, nagy nézõközönséget vonzó technikák, amelyek jól mutatnak bemutatón, de valós harci szituációban nem sokat érnek. Csak olyan technikákat tartalmaz, amelyeknek harci értékük van. A Wing Tsun célszerûségre, hatékonyságra törekszik. Ahol lehet, próbál egyszerûsíteni, ésszerûsíteni. A Wing Tsun útja: ésszel gyûzni az erû felett.

Aktív témák

Hirdetés