- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- TheLázs: Mi várható el a betegtől...?
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- bobalazs: Alulfeszelt GPU profilok FPS teljesítményének összehasonlítása 10 játéknál
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- GoodSpeed: POCO X6 PRO 5G 12/512 GB vs Samsung Galaxy S24 FE 8/256GB
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- MasterDeeJay: Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
Aktív témák
-
TongLong
újonc
Nem tom, de amikor körülnéztem a neten,h hol lehet BP-n Wing Tsunt tanulni, összesen 4 iskolahálózattal találkoztam!!
Az egyik a már sokat emlegetett Si Fu Máday vezette egyesület. Egy másik William Cheung nagymester alá tartozik. Megint egy másik egy szerb mesteré, a negyedik pedig egy török!!
Kicsit nehéz kitalálni, h melyik az, amit a leginkább érdemes tanulni. W. Cheung tudtommal Yip Man legjobb tanítványa volt B. Lee-vel, és Wong Soon Leunggal együtt...nyilván ért a dologhoz. Leung Tingröl nem terjengenek ilyen legendák.
voltam Máday Si Fu edzésén, és Qszintén szólva nem tetszett. Hiányzott az edzésböl a fegyelem (vagy legalábbis az amit megszoktam a sáska kung fu-nál)
Jó lenne, ha vki kicsit kiokosítana a magyar Wing Tsun helyzetérQl...
elöre is kössz -
Forcer
újonc
Sziasztok.
Én most is Wing Tsun-t tanulok (pontosabban instruktor vagyok). Mégpedig Si-Fu Mádaynál. Akik őt szólják meg, azok valószínűleg nem értik a WT lényegét. Az igaz, hogy nem olcsó, de egy Adidas cipő sem az. Ha valaki olcsót akar, ott van az Adios lábbeli. Olcsó húsnak híg a leve. Több tanulónk, sőt mesterünk van, aki más harcművészeti ágakból jött át WT-t tanulni, de nem egy tanulónk hagyta ott a Judo, vagy valamelyik karate szakágat. Hallottatok már olyan Judosról, karatésról aki a WT-t hagyta ott? A WT nem egy hazai, jött-ment mester által ''megalapított'' stílus, hanem egy 300 éves nemzetközi szervezet, ami 63 országban működik. A magyar honvédség tisztjei és különleges egységei is ezt tanulják, csakúgy, mint az FBI, az amerikai Tengerészgyalogság, a Bundeswehr, és még sorolhatnám. Nyilván egy ilyen, szakmailag magas szintű nemzetközi szervezet tadsági díja nem ötszáz forint.
Máday Si-Funak valóban van egy stílusa, de szakmailag és emberileg szerintem tiszteletet érdemel. A tanítványaiért pedig tűzbe tenné a kezét. Az is jelethet valamit, hogy a Kínai kormány egyedül a Wing Tsunt ismeri el, és hogy az kínai iskolákban kötelező tantárgyként szereplő önvédelem alatt a Wing Tsun-t értik. Utána lehet nézni. Egyébként ki kell próbálni, hiszen az első hónap ingyenes.
Ha van még kérdés, írjatok! -
jauzsi
csendes tag
Hát ez a védőfelszerelések téma tényleg elég húzos árilag, de ezt csak egyszer kell megvenni ahhoz, hogy teljes intenzítással tudj edzeni.
Az oktatás stílusa meg szerintem mesterfüggő ahogy írtam is, ha valaki tényleg meg akar tanulni küzdeni az lépésenként tegye meg ezt az utat.
Én is már kaptam olyan 60% tenyér ütést ami után egy másfél percig nem nagyon kell levegőt venni szerencsére a mester olyan mindent a maga idejében tanít meg és mutat meg. Még ,ha az intezív fájdalommal is jár. A cél az hogy fokozatosan sajátítsa el az ember a technikákat és nem az, hogy össze-vissza verjék mikor már elér egy olyan szintet úgyis odateszik az a rúgást, térdest, ütést.
Ezért is fontos az hogy elsajátítson a tanítvány egy olyan önkontrolt amellyel a saját gyakorlótársát vagy esetleg támadóját sem nyomoríja sebzi vagy öli meg.
Szerencsére nekem a tapasztalataim potzítivak az anyagiaság ellenére is.
A nem megfelelő emberkék úgyis kihullanak legyenek azok mesterek vagy tanítványok. -
Kötekednék, mert szerintem az utcai harc egészen más, nem így működik. Aki így áll oda, mint Te, azon mosolyogni szoktan. Utcán lehetsz Te harcias, kapsz a képedbe egy gázsprét, bicskát az oldaladba, baseball ütőt az arcodba, aztán lehet alapállást felvenni ( a wing tsun alapállása amúgy sem szép látvány, max gyakorlatias).
Én azért kung-fu-ztam, mert a szellemisége érdekelt, és az edzettség, nem az hogy én legyen az utca bajnoka. Véleményem szerint egy edzett K2-s lazán földebedöngöl a 120 kilójával egy kung-fu mestert, de ez már nem a témához tartozik.
szvsz, ha az utcán akarsz jó lenni, akkor boxolj.
[Szerkesztve] -
Teljesen jó lett volna link is. ;]
Tapasztalataim a kung-fu-val: Nekünk egy nagyon agresszív tanárunk volt. Néha már túlzás is. Sokat tanultunk, de néha olyan szinten vitt be ütést a tanulóknak, hogy alig tudtuk összeszedni. Szerintem tanításnál az harc imitálása a lényeg, nem a másik tönkretétele. Ráadásul éreztük rajta, hogy lenéz mindenkit, és dicsekszik az erőfölényével. Szvsz ő a pénzért csinálta, de a módszeri miatt megszünt az iskolája.
Anyagiak: Az elején minden szép és jó. Az órák sem veszélyesen drágák, átlag keresetből simán kispórolható. Aztán jön az átvágás. Egy ruha. Nem kötelező, de meg ne próbáld nem megvenni. Táborok. Szintén nem kötelező, de ha nem mész el, jobb, ha a tábor után nem mész vissza az iskolába.
Szóval túl sok jó tapasztalatom nincs, pedig máig érdekelne.
szerk: Szintén wing tsun volt.
[Szerkesztve] -
jauzsi
csendes tag
A Wing Tsun szellemisége:
A Wing Tsun szellemisége három forrásból táplálkozik; buddhizmusból, taoizmusból és konfúcionizmusból. A kung-fu szellemiségének megértéséhez szükséges valamennyire ismerni a keleti és nyugati világ közötti különbséget. A harcmûvészetek megjelenése a távol-keleti és nyugati kultúrákban jelentõsen eltérõ. Az ázsiai emberek hajlamosak a befelé fordulásra. A külsõségek helyett általában a belsõ tökéletesedés útját keresik, önmagukat akarják megismerni. Hajlamosak az elmerengésre, a meditációra. A kung-fu belsõ tökéletesedésük külsõ megjelenési formája.
A nyugati életmód ennek az ellenkezõje. A nyugatiaknál a külsõségek számítanak, a megjelenés, a viselkedés. Ezért is vették át a harcmûvészeteket, mert látványosak, szép a külsõ megjelenésük. Nem a tökéletesedés, hanem a küzdeni tudás miatt tanulnak a nyugatiak harcmûvészetet. Ezért egy távol-keleti és nyugati edzés, még ha ugyanarról a harcmûvészeti stílusról is van szó, jelentõsen különbözhet egymástól. A távol-keleti edzésmódnál a lelki tökéletesedésre is sok idõt fordítanak, míg a nyugati edzések általában a fizikai fejlõdésre koncentrálnak. Ez a különbség elsõsorban a kulturális különbözõségbõl adódik.
A kung-fu egy szigorú családi hierarchián alapszik, ahol a hierarciát nem a családi kapcsolatok, hanem a kung-fu-ban elért tudás határozza meg. Egy gyakorlónak elsõsorban ezt a hierarchiát kell megszoknia, ami azért lehet nehéz, mert itt nem vérségi kapcsolatok vannak, és így lehet hogy a gyakorló jóval idõsebb - akár az apja is lehetne - az oktatónak.
A kung-fu gyakorlása nemcsak a technikák gyakorlásából áll. El kell sajátítani az ún. Kwon etikettet is, ami elõírja a viselkedési szabályokat.
Jó kung-fu tanítvány nemcsak abból lehet, aki mindenki mást le tud gyõzni. Szorgalom, kitartás, fegyelem, tisztelet nélkül a legjobb tehetség is elvészhet. Hiába jó harcos valaki, ha tiszteletlen mesterével, mert akkor a mester nem fogja tanítani õt, és a tanítvány tehetõsége kárba vész. Kitartás és szorgalom nélkül pedig nincs elõrehaladás. Hiába a tehetség, két hónap alatt senkibõl nem lesz legyõzhetetlen kung-fu harcos. A fegyelemre pedig azért van szükség, hogy a foglalkozások rendben, az elõírt ütemben történjenek, és ne a fegyelmezéssel menjen el az idõ.
De még az sem elég, ha valaki kitartó, tehetséges, szorgalmas, ha nem tud parancsolni önmagának. Nem feltétlenül javítja a kung-fu hírnevét, ha mindennap összever valakit, vagy ha mindenkibe beleköt, és állandóan bizonyítani akar. A jó kung-fu harcos nemcsak az, aki meg tudja verni az ellenfelét, hanem az is, aki el tudja kerülni a küzdelmet, így vagy úgy. Az is a harcmûvészet részét képezi, ha valaki el tud kerülni egy küzdelmet. Ez nem azt jelenti, hogy gyáva. Természetesen sokszor nem lehet kikerülni a harcot. Ha harcra kerül a sor, akkor a legjobb tudásunk és képességünk szerint kell küzdenünk.
A harcmûvész a tökéletesedést, nem a küzdelmet keresi. A küzdelem a tökéletesedés megjelenési formája. De a lényeg nem a külsõségeken, hanem a belsõn van.
A Wing Tsun szellemisége nemcsak a harcmûvészetben jelenik meg. A Wing Tsun az életben is használható. Az egyszerûségre, hatékonyságra való törekvés, a felesleges dolgok kerülésének filozófiája felhasználható a mindennapi élethelyzetekben is. Egy tanítvány akkor lesz igazi Wing Tsun harcos, ha nemcsak a külsõségekben, hanem belsõleg is el tudja sajátítani a Wing Tsun szellemiségét. -
jauzsi
csendes tag
A Wing Tsun néhány fontosabb jellemzõi:
Állás:
A Wing Tsun állása egy magas állás. Az állás stabil, ugyanakkor rendkívül mozgékony. Az állás a szembefordulás elvét tükrözi. A szembefordulás azt jelenti, hogy - ellentétben a legtöbb stílussal - a küzdõ a támadóval szemben áll, és nem oldalasan. Így a kezek egyenlõ eséllyel tudják védeni bármely testrészt, és nincs vakoldal - olyan oldal, amelyet nem lehet hatékonyan védeni - sem.
Kéztechnika:
A Wing Tsun egyik fõ ismertetõjele a kéztechnika. A Wing Tsun alapelve az, hogy egy ütés nem ütés. Szakít azzal a hagyományos koncepcióval, hogy az ellenfelet egy mindent elsöprõ támadással állítsa meg. Ehelyett folyamatosan támadja az ellenfelet, hogy az a védekezéssel legyen elfoglalva és ne legyen ideje ellentámadást indítani. Hogy ezt kivitelezni lehessen, egy Wing Tsun küzdõ az egyidejuség elvét alkalmazza. Ez azt jelenti, hogy a védekezés és támadás nem bomlik két külön mozgásfolyamatra, hanem a védekezés és támadás egyidõben, egymással párhuzamosan történik. Majd ezután folyamatos támadással védekezésbe szorítja az ellenfelet.
A Wing Tsun küzdõ az ellenfél védelmét úgy semlegesíti, mint a víz. A víz a kemény dolgokat megkerüli, a puha dolgokon áthatol. Ha az ellenfél rést hagy a védelmén, a résen át azonnal támadni kell. Ha viszont kemény védelemmel áll szemben a küzdõ, a védelmet megkerülve kell támadni.
A támadások kivitelezésénél a hatékonyság a döntõ szempont. Ez azt jelenti, hogy nincsenek felesleges elokészítõ mozdulatok, a támadás a lehetõ leggyorsabban és a legváratlanabbul történik.
A védekezés során a Wing Tsun az erõ elvét alkalmazza, ami azt jelenti, hogy az erõt nem blokkolja, hanem elvezeti. Így van esélye egy gyengébb fizikumú védekezõnek egy erõsebb támadóval szemben, mivel erõ ellen nem erõvel próbál védekezni.
Lábtechnika:
A Wing Tsun lábtechnikája nagyon sajátos. Sokan úgy gondolják, hogy a Wing Tsun kevés rúgást használ. De ez nem így van. A Wing Tsun sok lábtechnikát alkalmaz, de ezek más jellegûek, mint a más stílusoknál megszokottak. Egyik legmarkánsabb jellemzõje a Wing Tsun rúgástechnikáinak, hogy a rúgások általában alacsonyak, gyomormagasságig mennek. Ennek oka abban keresendõ, hogy a legtöbb ember nem is tud magasra rúgni, illetve míg edzõruhában könnyû a magas rúgás, egy szoros farmerben vagy nadrágban már nehezen kivitelezhetõ. Ezenkívül a magasat rúgó küzdõ kiszolgáltatott helyzetbe kerül, ha az ellenfél hárította támadását, mert állása instabil.
A Si-Jo Leung Ting által felállított 12 tanuló fokozat három nagy részre osztható. 1-4-ig a kezdo csoport az elsõ formagyakorlat (Siu- nim- tau ) és az ahhoz tartozó alkalmazások gyakorlásával, (Chum-kiu ) és alkalmazásait tanulja meg. A harmadik csoport a haladók 9-12 fokozatig, ok a tökéletesítésével foglalkozik. 5-8-ig a középhaladó csoport a második formagyakorlat tapadós kezek (Chi- sau) gyakorlatsort tanulják, ami a bõrreflex kialakítására szolgál. -
jauzsi
csendes tag
A Wing Tsun kung-fu fõbb jellemzõi:
A Wing Tsun-ra általánosságban a gyors, dinamikus mozgás jellemzõ. A Wing Tsun küzdõ egy pillanatra sem áll le, egyfolytában mozog, támad, nem ad lehetõséget az ellenfélnek a visszatámadásra. A technikákat nem begyakorolt sorrendjükben hajtja végre, hanem az adott helyzetnek megfelelõen, alkalmazkodva a körülményekhez. Ezért nem okoz gondot, ha az ellenfél olyan támadást vagy védekezést hajt végre, amelyre a tanuló nem kapott felkészítést. Az ismert technikákat a helyzetnek megfelelõen felhasználva így is gyõztesként kerülhet ki a párharcból.
A tanítás során azt az elvet vesszük figyelembe, hogy a kevesebb az több. Ez azt jelenti, hogy kevesebb technika biztos tudása többet ér, mint sok technika felületes ismerete.
Míg máshol sokféle, általában mély, merev nehézkes állás van, addig a WT-ben, frontális, viszonylag magas és nagyon mozgékony állást használnak. Célja a WT –t gyakorlónak, hogy az ellenfelet technikával és ésszel gyõzze le, melynek egyik része, az egyidejûség (a védéssel egyidõben támad is). Az ellenfelet nem lehet egy ütéssel legyõzni, ezért gyors ellentámadás sorozatokat indít ennek elérése céljából. A küzdõ védi saját magát, és nincsenek szabályok, a harc közben szabadon lehet harcolni. Kevés, csak harcban használható, de jól kombinálható technikákat tartalmaz. A technikai elemek takarékosak, váratlanok, és elõkészítést nem igényel. A közelharcban az érintés (bõr) reflexet használ, és nem a szemre hagyatkozik. Lágy , puha de gyors mozdulatokra épül.
A testi adottságok nem játszanak szerepet, mert minden ember egyéniségét figyelembevevõ individuális oktatásban lehet része a tanulni kívánónak. Nagy önvédelmi érték a nõk és gyengébbek számára, mivel nõ hozta létre a rendszert, hogy legyõzhesse a férfiakat és erõsebbeket.
A Wing Tsun nem sport, hanem harcmûvészet. Nem stílus, hanem rendszer. A rendszerszemlélet azt jelenti, hogy létrehozásakor tudatosan alkalmazták a fizikai, biológiai ismereteket, és az alapkoncepció jegyében a stílust tudományos alapossággal dolgozták ki az emberi anatómiának megfelelõen. Sok stílus állatokat utánoz, csakhogy az embernek nincsen csõre és szárnya, mint a darunak, nincs karma mint a leopárdnak, és nincs akkora ereje mint a tigrisnek. Az embernek két keze, két lába és esze van, hogy gondolkozzon. A Wing Tsun megalkotásakor ezeket az elgondolásokat vették figyelembe, és így valóban egy emberközpontú harci mûvészetet hoztak létre.
Más stílusokkal ellentétben a Wing Tsun-t nem kötik szabályok. éppen ezért nincsenek versenyek sem. A Wing Tsun szabálya az, hogy nincs szabály, egy harci küzdelemben minden eszköz bevethetõ a túlélés érdekében. Ezért a Wing Tsun használja azt a shaolin féle elvet, hogy a test minden pontja fegyver. Ennek értelmében a harc mind az öt fázisát használja - rúgás, ütés, könyök/térd, dobás és földrevitel, földharc. Mivel nincsenek szabályok, ezért az alkalmazott technikák csak olyan technikák lehetnek, amelyek valóban mûködnek. Felesleges technikáknak - ún. halott technikáknak - nincs helye a Wing Tsun-ban.
Ugyanezen okból nincs szükség a más stílusokra jellemzõ, olykor több tucat formagyakorlatra sem. A Wing Tsun-ban csak három formagyakorlat van. Egy a kezdoknek (Siu Nim Tau, egy a haladóknak ( Chum Kiu), és egy a mestereknek (Biu Tze). Ez a három formagyakorlat tartalmaz minden, a Wing Tsun-ban használatos technikát, ezért nincs szükség több formagyakorlatra. A sok felesleges formagyakorlatra eltöltött idõ a technikák gyakorlására fordítható.
A WT erre a három pusztakezes formára épül. Alapvetõ szerkezeti egysége ezen kívül még a Muk Yang Chong – magyarul fababa- , s az ezen a gyakorló eszközön végrehajtott 116 mozdulatból álló gyakorlatsor, valamint a Chi-sau –tapadó kezek- gyakorlatrendszere.
A WT valamennyi technikája benne foglaltatik az elobb említett gyakorlatsorokban, de mivel a formák „tréningek” és nem „harci” formák, ezért az alkalmazásokat, kombinációkat a tréningek idején kell kigyakorolni.
A WT-ben, mint több harcmûvészetben szintén vannak hagyományos fegyverek. A WT két fegyvert használ. Ezek alaptechnikáinak gyakorlása, erosítõ jelleggel már történhet azonban tanuló fokozaton is, azonban tényleges harci alkalmazásainak oktatására csak mesterfokozaton kerül sor.
Az elsõ fegyver a Luk Dim Boon Kwun a hat és fél pontos hosszúrúd. A neve a fegyverrel végrehajtandó 7 alaptechnikára utal, amelybl egyet fél technikának tartanak. Maga a rúd egy 2,60 m hosszú, egyik végén elkeskenyedo rúd, amelyet a vastagabb végén fognak. Használata eltér a hagyományos shaolin bottechnikától, hiszen a rúd hossza, súlya az ott megszokott középen történo fogással végrehajtott csapásokat, forgatásokat nem teszik lehetové. A rúdakkal történõ rendszeres gyakorlás jelentosen hozzájárul használójának fizikai erejének növeléséhez.
A másik fegyver a Barth Cham Dao (Kés 8 vágása), amelyet a WT-ben használnak az elozõ fegyver gyökeres ellentéte. A 2,60 hosszú rúddal ellentétben a pillangókés egy párban forgatott, alkar hosszúságú, tenyér szélességû penge, párban forgatott „kések”. Használata során a fegyver a gyakorló karjainak meghosszabbításaként muködik. A pillangókés használatának oktatása során a gyakorló egy rendkívül gyors lábmunkát sajátít el. -
jauzsi
csendes tag
A Wing Tsun rövid ismertetése:
Sosem örvendtek a harcmûvészetek Magyarországon akkora népszeruségnek, mint manapság. Régen a harcmûvészeteket leginkább fanatikusok mûvelték, akik nagy nehézségek árán tudtak mestert szerezni maguknak. Azóta a világ sokat változott. Ma már könnyû mestert találni, csak szét kell nézni a városban, és egész biztos, hogy négy-öt iskola hirdetését megtaláljuk.
Ugyanakkor sokan idegenkednek a harcmûvészetektõl. Ennek oka, hogy a közvéleményben élõ kép teljesen más, mint amilyen a harcmûvészet valójában. A filmekben az látható, hogy nagy izmos, erõs férfiak vagy negyed órán keresztül ütik egymást, aztán a heroikus küzdelemben a fõhõs legyõzi a rossz fiút. Ez sokakat elrettent a harcmûvészetek gyakorlásától, mivel az átlagember általában nem úgy néz ki, mint a mozi hõs. De ennek valóban így kell-e lennie? Valóban izmos és nagydarab embernek kell lenni ahhoz, hogy egy küzdelemben legyõzzük az ellenfelet?
Egy valós, szemtõl-szembe harc nem tart negyed óráig. Általában vége is van, amikor valamelyik fél megkapja az elsõ néhány ütést. Egy valós harci szituáció egy-két percen belül véget ér. Az ehhez szükséges állóképességgel pedig egy átlagember is rendelkezik.
Ha valaki nagy és erõs, akkor nincs semmi gond, sokszor a puszta külsõ megjelenés elég ahhoz, hogy megfutamodásra kényszerítse az ellenfelet. De mi van, ha nem nagy, nem erõs, és valami más útra van szükség az ellenfél legyõzésére, nem a puszta fizikai erõre? Ezt az utat követi a Wing Tsun. Az egyik alapelv, hogy mindig van náladnál is erõsebb és nagyobb ellenfél. Ezért egy erõsebb ellenféllel szemben teljesen felesleges erõt alkalmazni, mivel úgyis a gyengébb marad alul. Az ellenfél márpedig nagyobb és erõsebb lesz, mivel a támadó általában azért lép fel támadólag, mert fölényben érzi magát. Fölényét pedig leginkább a testi adottságokon tudja leggyorsabban felmérni. De akkor hogy gyõzhet a Wing Tsun nagyobb ellenféllel szemben? Technikával, gyorsasággal, ügyességgel. A védekezés nem blokkolással, hanem az erõ elnyelésével, elvezetésével történik, így nem számít, hogy az ellenfél mekkora erõvel támad. A támadások gyors, dinamikus támadások, és olyan testtájakat támadnak, amelyek érzékenyek, sérülékenyek, amelyeket nem lehet kikeményíteni, ütésállóvá tenni. Ilyen például a szem, torok. Így az ellenfelénél gyengébb fizikumú ember - akár férfi, akár nõ - gyõzhet támadója ellen.
A Wing Tsun tehát más utat képvisel, mint a stílusok többsége. Már az is rendhagyó, hogy alapítója egy nõ, aki egy shaolin apáca volt. A Wing Tsunból hiányoznak a látványos, nagy nézõközönséget vonzó technikák, amelyek jól mutatnak bemutatón, de valós harci szituációban nem sokat érnek. Csak olyan technikákat tartalmaz, amelyeknek harci értékük van. A Wing Tsun célszerûségre, hatékonyságra törekszik. Ahol lehet, próbál egyszerûsíteni, ésszerûsíteni. A Wing Tsun útja: ésszel gyûzni az erû felett. -
jauzsi
csendes tag
A magyar Wing Tsun Egyesület Magyarország legrégebbi és legnagyobb kung-fu iskolája megalapítója és vezetõje Sifu Máday Norbert az elsõ ember volt, aki WING TSUN KUNG FU-t kezdett tanítani Magyarországon 1986 ban.
Minden késõbbi személym aki ma Magyarországon (Ving Tsunm Wing Csum, Wing Tzun, Wing Chun, stb.) más írásmódot használ, az õ iskolájában tanult hosszabb-rövidebb ideig, és önnön ''nagyságát'' felismerve alapított saját VT ''világszövetségeket'' (melyek taglétszáma gyakran még a 20 fõt sem érik el.) Iskolájában jónéhány feketeöves karate mester is tanul WING TSUN KUNG FU-t, mely a magas szakmai színvonalat jellemzi. Máday Sifu 1991 óta Leung Ting nagymester személyes tanítványa, az egyetlen nem kínaiként, a WING TSUN titkainak õrzõje. Aktivitását számtalan edzõtábor szeminárium, és vizsga vezetése fémjelzi. 2001-ben Leung Ting nagymester felkérte az amerikai Wing Tsun iskolák fõinstruktori posztjára.
A Magyar Wing Tsun Egyesület a többi 62 országgal együtt az International Wing Tsun Association hivatalos tagja.
Prof. Leung Ting, A Wing Tsun kung-fu nagymestere 1991. óta évente egyszer, 1998-ban és 2000-ben kétszer is ellátogatott hazánkba, hogy tanítsa és mesterfokozatra vizsgáztassa az arra érdemes tanítványokat. Személyes jelenléte rendkívül fontos mind az oktatók, mind a diákok számára, hiszen így bizonyosodhatnak meg többek között arról, hogy:
1. igazi, és õsi kínai harcmûvészetet tanulnak;
2. a diplomát, amelyet tudásukról kapnak, a világon minden hivatalos szerv elismeri;
3. ugyanazokat az eredeti technikákat tanulják, melyeket a keleti tanulótársaik.
Az egyesület elnöke Dai Sifu Máday Norbert kelet-európai fõinstruktor. Õ Leung Ting nagymester személyes tanítványa; irányítása alá tartozik Lengyelország, Románia, Ukrajna, Oroszország és Litvánia is. Az ázsiai országokon kívül egyedül a Kelet-Európai Szövetség tartozik közvetlenül a nagymesterhez, a többi országnak a német fõinstruktor alá kell csatlakoznia. Sifu tavaly vette át tanítványaitól azt a diplomát amivel követõi megköszönik eddigi 15 éves oktatói munkáját. -
jauzsi
csendes tag
A Wing Tsun kung fu egy õsi kínai harcmûvészet, melyet egy apácanõ hozott létre több száz évvel ezelõtt. A kung fu-nak több száz ága létezik, de a Wing Tsun az egyetlen, melyet nõ alapított. Az apácanõ az évek múlásával jött rá arra, hogy az általa addig gyakorolt stílust csak fiatal korában tudta hatékonyan használni, s ahogy öregszik, úgy csökken az esélye annak, hogy egy nálánál fiatalabb, erõsebb fõleg férfi ellen is meg tudja védeni magát. A Wing Tsun kung fu hatékonysága abban rejlik, hogy az apáca az új rendszer kidolgozásakor figyelembe vette a matematika és a fizika törvényeit, az emberi anatómiát és a puszta fizikai erõ helyett az értelemre, a gondolkodásra, gyorsaságra, könnyedségre helyezte a hangsúlyt.
Apáról fiúra, nagybácsiról unokaöccsre adták tovább a tudást a mesterek. Mindig csak néhány tanítvánnyal foglalkozva.
A Wing Tsun-t a hetvenes évekig titokban tartották, majd Yip Man nagymester kezdte el tanítani nyilvánosan. Bruce Lee is nála tanult, s ért el mesteri rangot. Az öreg mester Leung Tinget, legutolsó tanítványát nevezte ki örököséül, aki mai napig a Wing Tsun kung fu nagymestere. Több, mint hatvan országban honosította meg a Wing Tsun-t és immáron tízenegy éve rendszeresen látogat el hazánkba, s oktatja a magyar diákokat.
Magyarországon ez a legnagyobb kung fu iskola és az országok lélekszámához viszonyítva a világon is. A Wing Tsun kung fu magas szintû önvédelmi értéke miatt az FBI és a Bundeswehr kiképzési anyagában is szerepel, hazánkban pedig több rendõr-, illetve katonai iskolában is oktatják. A Koszovóba kivezényelt magyar erõk dandárparancsnoka több éve tanulja a Wing Tsun kung fu-t -
jauzsi
csendes tag
Wing Tsun Kuen és a Jeet-kune-do
Bruce lee 3 évig tanult Wing Tsun-t Yip Man-nél.
Bruce Lee visszatért az USA-ba. Többé már nem tanította a Wing Tsun technikát, mert tudta, hogy soha nem lesz a Wing Tun első számú embere. Karierje érdekében új stílust kellet megalkotnia és ő maga lett az alapító. Megalkotta a Jeet - Kune -Do technikáit, melyre megtanította tanítványait is, és végül ezáltal vált híressé. Ugyanakkor a képernyőn megfigyelt JKD technika valójában a WT technikáin alapul és azelőbbi, valamint a Taikwondo és a karate kombinációja, kiegészülve még egy kis nyugati típusú boksszal, judoval, északi imádkozó sáska típusú kungfuval. -
jauzsi
csendes tag
Én már 1 éve aktívan Leung Ting Wing Tsun gyakorlom anyagias? Lehetséges de itt az tanulod amit az utcán egy éles helytben kell alkalmazni és a lét a tét nem egy kupa egy érem vagy egy szép őv. Sajnos vannak jó és kevésbé jó mesterek ,de erre az ember magától is hamar rájön, ha valami nem oké.
A lábtechnikához hozzászólva kb 2 és fél év gyakorlat kell mire az ember jól tudja használni.
Bármilyen egyéb kérdésre a legjobb tudásom szerint válaszolok. -
Szerintem vagy Thai boxot, vagy Aikidot/Jiu Jitsut érdemes választani.
Mikor két dolgot kevernek (lágy és kemény) az olyan felemás szokott lenni.. kemény maradsz ahol lágynak kéne lenni, és lágy vagy ahol keménynek .. bár keménykedni mindig könyebb mint lágynak maradni..! :)) -
Hát kinek mi jön be.. Én próbáltam a 'déli imádkozó sáska' kung-fut még jó pár évvel ezelőtt. Nagggyon kemény erőnléti edzés volt, az egész stílus iszonyúan ''görcsös''. Aztán később inkább az aikido-val próbálkoztam és fantasztikusan tetszett, mert egy nagyon jó mester tartotta az edzéseket. Aztán anyagiak miatt feloszlott a szépreményű klub, átköltöztek máshova, ez a mester elment, és az új edzések - másik mesterrel - meg lelketlen technikázások voltak.. Akkor kiszáltam az egészből.
-
Szabtom
senior tag
Nagyon igényes honlap! Nem is láttam még Magyarországon ilyet (sajnos). Engem mondjuk a Shaolin azért nem érdekel, mert annyi ugrás meg pörgés van benne, hogy nézni is rossz. :D A WT ''földhöz ragadtabb'', nekem jobban bejön.
Kisöcséd 6 éves kora óta nyomja? Mi lesz belőle 18 éves korára? Bruszlí? :DDD -
scang
senior tag
http://www.sarkanykard.hu/
nézzétek meg.
a 12 éves öcsém ide jár már vagy 6 éve. a csepeli edzőhöz, nagyon korrekt.
nagyon jól nyomja. -
eddie303
őstag
Shotokan-karatéztam én is úgy 2 évet, néha rájuk jön valami, s akkor standardot váltanak. De pl. van olyan is, hogy két irányzatban már az övezés se egyforma, pl olvastam Kyokushin-es könyvet, az Istennek nem úgy volt, mint Shotokanban. Meg voltak a sempai-aim Magyarországon Kyokushin versenyen, azt mondják teljesen más, míg Shotokanban Hajime után szöknek egymásnak, Kyokushin-nál nem siet senki sehová :)
-
Szabtom
senior tag
Igen, A WT nem Bruce Lee találmánya (a legenda szerint egy nő fejlesztette ki Dél-Kínában, és kifejezzetten női stílusnak szánta). Viszont nagyon jól megtanulta és felhasználta a saját stílusában. Barta János Si-hing ragaszkodott a Leung Ting -féle stílushoz, őt tartotta a mesterének. De azért egy nagy Bruce Lee poszter is volt az edzőtermünkben! :)
[Szerkesztve] -
Obi-1
őstag
Jól tudod. Bruce Yip Man-nál tanult WCH-t 4 évig. Utána Amerikában előbb a Jun Fan Kung-fu, majd a Jeet-Kune-Do néven tanította saját WCH stílusát. A filmeken nem ezt a stílust használta, mert nem elég látványos. Tanitványainak mindig azt tanította, hogy derék fölé ne rúgjanak, és ezt ő is betartotta.
Amellett a hazai WCH-ban nem ilyen szigorú a lábtartás, mint a WTS-ben. Nem tudom, Yip Man hogyan taníthatta, de láttam egy képet, amin Lee-vel gyakorol, és mindkettőjüknek enyhén befelé áll a lábfeje.
Viszont az Interneten keringenek olyan hírek is, hogy Leung Tin mester csak egy volt a sok közül, nem pedig a ''zártajtós tanitvány'', vagy simán örökös. -
gro0ms
aktív tag
Én a hazai karatés dolgokkal vagyok tisztában. Tavaly előtt vezettek be egy új pontozási rendszert, (1, 2 és 3pontos találattal) és kellett hozzájuk venni új cuccokat mindenből. seiken védő, stb. Ez sztem alávaló pénzelnyalás a karatésoktól. Meg a vizsgadíj is, de azt már megszokhattuk. (Az én ex-edzőm már nem is vizsgáztat, mert szerinte nem ebben áll a karate lényege, és milyen igaza van!) :C
Szal ha ez vigasztal bárkit is, nemcsak a Kung Fuban van ZSÉZSÉ feelin... :(
[Szerkesztve] -
heihachi
addikt
válasz
loszerafin #37 üzenetére
Szerintem amit Bruce mester kitalált az a Jet Kune Do volt és nem a Wing Tsun. Rosszul tudom?
-
loszerafin
senior tag
Nekem az volt a megdöbbentő, hogy állítólag ezt a Wing Tsun-t Bruce Lee találta ki.
Namost, én ált. iskolás koromban megnéztem videón legalább 5 filmjét, nem egyszer. És nem emlékszem, hogy ilyen ''hülyén'' (már bocsánat a kifejezésért) tartotta volna a lábát. Vagy rosszul láttam? -
Szabtom
senior tag
A lábtartás tényleg nehéz! Tulajdonképpen az a legnehezebb menne, hogy rutinná kell fejleszteni, mert ha nem ösztönösen használod a lábmunkát, akkor csak ront a helyzeteden! Viszont ha megy, akkor brutális. A WT egyik titka ebben rejlik (szvsz) egyébként. Az összes karatést meg kick-boxost szét lehet vele szedni. Arra van! :D
-
Szabtom
senior tag
válasz
loszerafin #29 üzenetére
Mi formagyakorlattal + gimnasztikával melegítettünk be. Viszont betonpadlón (!!!!) csináltunk mindent, még a verekedést is meg a földharcot is. Huh... Viszont futni szerencsére nem kellett (azt utálom).
-
Szabtom
senior tag
Tudom, hogy nem versenysport. Tudod, hogy miért? Mert olyan durva... komolyan. Sehol a világon nincs hivatalos WT verseny. A fekete meccseken viszont szarrá vernek mindenkit, ha beszállnak. Az egyik mester így keresett pénzt szűkösebb időkben. Jobb, mint a behajtás meg ilyenek.
-
Obi-1
őstag
Különben az indító kérdésre visszatérve: szerintem nagyon jó a hazai oktatás, Budapesten minden lényeges stílust gyakorolhatsz, ha kedved van hozzá.
Ami Europában, és Amerikában is betegség, az itt is megvan: sokan nem igazi mesterként kezdenek el tanítani (kóklerek), sokan csak nagyon felületesen gyakorolnak (tanitványok és mesterek is), sokan pénz-orientáltak. -
Obi-1
őstag
válasz
loszerafin #29 üzenetére
Wing Tsun lábtartás nagyon nehéz. De aztán elkezded érezni a szépségét... Igaz, harci használatáról nem vagyok meggyőződve (habár egy igazi Wing Tsun mester sose nem is hátrál, szökdécsel az ellenfél körül!).
-
loszerafin
senior tag
>elég komoly pszichikai ''kiképzést'' is kaptunk
Már emlékszem, az is jó volt, tényleg.
A feleségemnek is tetszett.
Ne haragudjatok, de nekem fogalmam sincs, melyik Wing Tsun-ra jártam.
Nem emlékszem, hogy írták. Ugyhogy amiket irtam, nem tudom, melyik wing tsun-ra igazak.
[Szerkesztve] -
loszerafin
senior tag
Jártam egyszer egy tornatanárnőhöz Wushuzni (Kínai harci torna), nagyon szerettem.
Igazi bemelegítés (Wing Tsun-on ilyenről nem hallottak), semmi extra ''hülyeség'' (kínai nyelvtanulás pl, bár én akkor elkezdtem, vagy 30 perc futás mezítláb (mint Tékvándón, utána jött a talpamról a bőr) vagy felülések óraszuám (ami után véres volt a farcsontom)
Utána formagyakorlatok. Kűzdés nem volt, gondolom az csak haladóknak lett volna.
És csak 5-9 en voltunk. Azután abbamaradt, talán anyagi okok miatt (terembérlet?)
Egyszer voltam a férjénél Tai Chizni a népligetben (ingyen) de az is abbamaradt.
Wung Tsun-nál nem tetszett, hogy az alapállástól kifordul a bokám és hogy a védekezést annyiz gyakoroltuk, hogy utána hetekig fájt a csuklócsontom (bár az igaz, hogy a mozdulat a mai napig bennem van)
És mivel én nem akartam vizsgázni, hamar kinéztek onnan. -
SuBeR53_
tag
japánban jobban oktatják a kung-fut
-
Szabtom
senior tag
Aikidot próbáltam, halál unalmas. És én már csak ilyen kis pöcs vagyok, hogy erősnek akarom érezni magam. :DDD De nem is arról van szó, hogy a WT-vel terminátor leszek, hanem minden edzésen érzem, hogy HATÉKONY, amit tanulok, és jót verekedtem, és hasznos dolgokat/mozdulatokat gyakoroltam. Nekem önvédelemre van szükségem. Az aikidot csak nézni szeretem. De gyébként minden tiszteletem az övék.
-
Obi-1
őstag
Szerintem a WTS amúgy nagyon jó. A WCH-t próbáltam utána, de sok minden más volt, és nem tetszett annyira. A VTS-ben régi WTS instruktorok vannak, ott ki lehet fogni jót, de nem tudom az árakat. Láttam még Lao Kam Wing Chunt, ami felkeltette az érdeklődésem.
Különben Aikido-t is tudom ajánlani. Felnézek az ő művészetükre is. Na meg a Tai Chi, de ott túl sok a misztika. -
Obi-1
őstag
Én Veres Attila Si-Hinghez jártam 1 évig. Nagyon jó volt, nagyon szerettem, de a pénz-alapú hozzáállás elég szar volt. Kicsit a maffia-szellem is zavart, az egyéb szervezeteket nagyon szidták.
-
Szabtom
senior tag
Én tuti, hogy újra járni fogok, de előtte egy többlépcsős felkészülésre lesz szükségem:
1. fitnesz vagy akármi (komolyan): csak olyan felülés+fekvőtámasz feeling plusz némi futás (akár gépen is), hogy megszokjam a TESTMOZGÁS érzését :DDD
2. kondizás: karra meg lábra gyúrni egy kicsit
3. jöhet a kung-fu!
:)) -
Padree
senior tag
Barta János, rémlik a neve, az instruktorok jóvéleménnyel voltak róla ha jólemléxem. Aza Máday az gyökér, az elején nem tűnt annak, de a végére egyreinkább azlett. A Ts-Tz-Ch tagozódást mifelénk csalókkal magyarázták - nem tudom miaz igazság, lehet téleg csak kólerek, önjelölt mesterek.
Méga végén énis kedvetkapok hogy mekkeressem a régi klubbot. :)) -
Szabtom
senior tag
Én 3-4 éve Wing Tsun-oztam Fehérváron, kb 10 hónapig (aztán feljöttem Pestre főiskolára, meghíztam és egy darab punnyadt almával egyenlő a harci képességem). Előtte az aikidot próbáltam, de nem tetszett. A kung-fut viszont imádtam, Barta János si-hing (így kell írni?) mester okított minket. Tudom ajánlani, remélem, még tart edzéseket (akkor Fehérváron éppen nem ment jól az ilyen sport klubosdi). Tőle nagyon ritkán hallottam rossz szót más mesterekről, viszont a veterán edzőtársaim tömtek sztorikkal Mádayról, ami alapján nem tűnt szimpatikusnak. Persze személyesen soha nem találkoztam vele, úgyhogy nem tudhatom. Ha Pesten akarnék Wing Tsunozni, biztos Barta Jánost kérdezném meg, hogy kit ajánl. Ja, és amennyire tudom, itt Mo-n úgy különböztették meg egymást a ''frakciók'', hogy másképp írták a kung-fu stílus nevét: ''ts'' -sel és ''tz''-vel (bár így a kiejtés is változik a megszokott nyugati nyelvtan szerint). Ennek több oka is volt, az egyik a nemzetközi bejegyzés, ha jól tudom.
Na, a Wing Tsunt mindenesetre melegen ajánlom! Nagyon jó! Talán én is újra járok majd. -
Padree
senior tag
Ha bele akarol kezdeni akkor szerintem kerüld el őket (Mádayt), inkább oda járj ahová a haverod, ugyanazt (ha nem többet) megtanulhatod ott is. De arra készülj fel hogy hosszú idő lesz a fejlődés, ez nem ojan féle valami hogy bemész rúxpárat, békaszöcsi stb. párhónap múlva meg mehecc a diszkóba bunyózni. Kell legalább egy év hogy megérezd az igazi ízét, de ha belerázócc jó kis dolgokat tucc majd művelni, átalakulnak a reflexeid, a reakcióid. Mi elég komoj pszihikai ''kiképzést'' is kaptunk. Az is nélkülözhetetlen, anélkül nem ér semmit az egész, ismerni kell a filozófiáját.
-
Padree
senior tag
Mi itthon akik kiléptünk utánna foljtattuk maszekban, szinte az egész társaság, béreltünk egy termet, a Si-hing tartotta továbbra is az órákat, ő járt maszekban valamejik magasabb szintű Si-hinghez, csak annyit fizettünk amennyi a teremre meg az ő oktatására kellett. Jól működött, de közbejöttek dologok így már oda sem járok régóta - úgytudom a srácok még mindíg csinálják.
Ja, ez üzlet, Norbika lóvét akart csinálni, csakszerintem túlzásbavitte, egyre arcosabb lett meg minden, miután kiléptünk egyre ojan híreket kaptunk hogy ígymekkenték őket meg nemmertek kiszálni a kocsiból stb. :) -
Ati9500
senior tag
máshol így működik.. sztem ez nem kung fu oktatás hanem üzlet!!!
-
Ati9500
senior tag
máshol így működik.. sztem ez nem kung fu oktatás hanem üzlet!!!
-
Ati9500
senior tag
máshol így működik.. sztem ez nem kung fu oktatás hanem üzlet!!!
-
Padree
senior tag
Igaz azt is mondta hogy anno ő az összes pénzét a WT-re költötte, ezt el is hiszem, láttam képeket hogy Jugoszláviába járt magánórákra mesterekhez. De nem várhatja szerintem el hogy mindenki azt tegye, akkor inkább mekkellett volna maraggyanak zártkörű klubbnak, nempedig országszerte toborozni a népeket.
-
Ati9500
senior tag
sok wing tsun iskola van és sokan mondják hogy egy fasz a csávó....
de van ahol csak a termet kell kifizetni, és a tanítás ingyenes.. kevesen vannak... és hatékony ... az egyik haverom oda jár :Y -
Ati9500
senior tag
csak nem a Máday nál tanultál???
-
Ati9500
senior tag
milyen stílust tanultál??
-
Padree
senior tag
Jópár évig űztem az egyik irányzatát, elég magas szintre sikerült felfejlődnöm, de 3-4 éve abbahagytam. Miért? - pénz. A vége fele egyre inkább úgyéreztem csak erről szól az egész, meg is mondták a szemünkbe: ''Ha nincs pénzed ne gyere!'' - ezt a mo.-i nagymester mondta. Amúgy nagyon jó oktatóink voltak, nagyon jó csapat is jött össze, jók voltak az edzések és nagyon jó dolgokat tanultunk. Kemények voltak az edzések, a végére fájt mindenünk, de jóleső érzés volt. Az ember önbizalma is fejlődik az ijesmitől.
Röviden ennyi, a pénz miatt és a mester hozzáállása miatt sokan abbahagytuk akkor. Azóta nem tudom hol tart most az az irányzat, már nem hírdetik magukat mifelénk. -
Ati9500
senior tag
mindenki nagyhasú pizzazabáló???
-
Ati9500
senior tag
igen!!!
most szeretném!! neked ötlet , tapasztalat??? -
Ati9500
senior tag
Sziasztok!!
remélem a sok punyadt testű szám tech. őrült között van olyan aki hallott oyanról aki látott olyat aki kung fuzik!!!! :C
Mi a véleményetek a hazai kung fu oktatásról???
Aktív témák
Hirdetés
- Spórolós topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Subaru topik
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- LEGO klub
- Teljes stratégiaváltással megy neki az európai piacnak a BYD
- Riasztó topik
- Elindult a Marathon zárt alfa tesztje
- Retro teló rajongók OFF topicja
- További aktív témák...
- Apple IPhone 13 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 14 Pro Max 128GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 16 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,24 hónap garanciával
- Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Samsung Galaxy A56 5G 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- HP szerverek áron alul
- Lenovo ThinkStation P520 Workstation! W-2145, 64GB, 512 SSD /Quadro - Számla, garancia
- AKCIÓ! ASUS TUF Gaming FX707VI GAMER notebook - i7 13620H 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB W11
- Samsung Galaxy A56 5G 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- Telefon felvásárlás! Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy A25, Samsung Galaxy A35, Samsung Galaxy A55
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest