Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:22:06

LOGOUT.hu

Amit a Haswell-ről tudni érdemes!

A Haswell, illetve az időközben megjelent Haswell Refresh és Devil's Canyon családok az Intel "Tick/Tock" stratégiájának második "lépcsőfokára" tehetők.
Ez röviden azt jelenti, hogy egy új mikroarchitectúrával van dolgunk, viszont a gyártástechnológia megmaradt az elődnél (IvyBridge) alkalmazott megoldásnál.

Az IvyBridge bevezetésekor az Intel a csíkszélesség 22nm(nanométer)-re csökkentése (DIE Shrink) miatt az addig jól bevált forrasztásos technológiáját elvetette, helyette pedig a DIE (mag) és az IHS ("kupak") közé egy általuk megfelelőnek vélt hővezető pasztát applikált, arra hivatkozva, hogy ilyen csíkszélesség mellett már nem tudják kellő biztonsággal alkalmazni a korábbi forrasztásos megoldást.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a megoldás nem bizonyult a legmegfelelőbbnek -tuning szempontjából mindenesetre-, ugyanis a mag és a kupak közötti hőátadás lényegesen leromlott az elődökhöz képest.

Haswellnél ez a dolog még jobban megmutatkozik, mint elődjénél, melynek több lehetséges oka is van, ezek közül néhány:

- Integrált VRM (FVIR)
- Magasabb fogyasztás (TDP)
- Új utasításkészletek (AVX 2.0, FMA3)

A rövid bevezetőt követően térjünk rá a processzorok jelöléseire és főbb tulajdonságaikra:

Jelölések, típusok röviden:

Celeron és Pentium DC- 2 fizikai mag
i3 - 2 fizikai mag + 2 logikai mag (Hyper Threading)
i5("K") - 4 fizikai mag,
i7("K") - 4 fizikai mag + 4 logikai mag (Hyper Threading)

"K" = szorzózár mentes processzorok
"S" és "T" = energiatakarékos processzorok, szorzózárasak és alacsonyabb fogyasztás/hőtermelés jellemzi őket mint az "alaptípusokat"
"R" = Iris pro IGP-vel szerelt példányok

CPU hőmérsékletek:

A korábbiakban említettek alapján ez egy viszonylag kritikus pont ezeknél a processzoroknál, így egy frissen összerakott rendszernél érdemes megnézni a hőfokokat üresjáratban és terhelés alatt egyaránt. A "K" jelzés nélküli, vagy más jelzéssel ellátott (pl. "S", lásd feljebb) processzoroknál is könnyen tapasztalható, hogy erős igénybevétel esetén a maghőmérsékletek megközelíthetik a víz forráspontját (normál környezeti paramétereket figyelembe véve, pl.: nyomás stb.), vagyis a 80-90 °C nem ritka eset. A tartós magas (> 90 °C) hőmérséklet természetesen nem optimális, ugyanakkor a terhelés alatti 80-85 °C üzemi hőfoknak tekinthető. Amennyiben a felhasználó gyári vagy az átlagnál gyengébb képességű hűtővel rendelkezik, akkor az említett "szörnyű" hőfokok jelentős mértékben csökkenthetők egy minőségi lég/vízhűtő felhelyezésével, valamint jó minőségű hővezető anyag (paszta) használatával. Mindemellett a hőfokok a processzor "alulfeszelésével" (értsd: CPU magfeszültség a gyárinál alacsonyabb) tovább csökkenthetők. Utóbbi esetben természetesen elengedhetetlen beállításunk kitesztelése, hogy elkerüljük az esetleges hibákat/rendszerösszeomlásokat. Erről a témáról a későbbiek folyamán részletesebben lesz szó.

Tuning:

Minden olyan beállítás, ami a gyári paraméterektől eltér (elsősorban feszültség, órajel, stb. értékekre érdemes gondolni) tuningnak számít, ugyanis a tuning szó alapvetően nem túlhajtást jelent, hanem finomhangolást. :)

Tanácsok, paraméterek, infók:

Néhány alapvető jelölés:

VCore = Core voltage = CPU Magfeszültség
Vring = VCache = CPU Cache voltage = CPU cache feszültség
VSA = VCCSA = System agent voltage = CPU system agent feszültség
VIOA = Analog I/O voltage = Analóg I/O feszültség
VIOD = Digital I/O voltage = Digitális I/O feszültség
VCCIN = VRIN = CPU Input voltage = CPU bemeneti feszültsége

Alapértékek, javaslatok:

-Vring --> Ez lehet processzorfüggő, de 1,05 V az pont megfelelő alapbeállítás lehet
-VSA --> + 0 V offset
-VIOA --> +0 V offset
-VIOD --> +0 V offset
-VCCIN --> 1,8 V
-VTTDDR voltage --> Alap 0,75 V, RAM instabilitás esetén szokás a DRAM feszültség feléig emelni
-PLL selection (ahol lc és sb pll-t lehet beállítani) --> LC PLL, az SB PLL BCLK tuningnál kellhet
-Filter pll (ahol low és high bclk-t lehet beállítani) --> LOW BCLK mód, az előzőhöz hasonlóan

Min. optimális VCCIN = VCORE +0,5V
A VCore segít a magasabb CPU órajelek stabilizálásában.
Tipikusan RAM instabilitás esetén a VSA és ana/dig IO emelhető valamelyest, illetve Ring clk instabilitás esetén a VRING. A tuning során a kissé megemelt VRIN (cpu input voltage) is segítheti a stabilitást.

Haswellnél az LLC-t (Load Line Calibration) nem a "VCore-ra" lehet alkalmazni, hanem a VRIN-re! "Közepes" LLC fokozat a javallott, a megfelelő feszültségstabilitás érdekében.

A CPU Ring Bus és az L3 cache órajele "szeparálva" van a CPU magok órajelétől, így ezeket külön lehet állítani.

Speciális paraméterek:

Initial/Eventual VCCIN: Mindkettő a CPU IVR bemeneti feszültségét jelenti a hangsúly azon van, hogy melyik időpillanatban. Az initial az, amit POST alatt kap az FVIR, az eventual pedig, amit már az oprendszer betöltődése után. Általános esetben jó, ha a két érték megegyezik.

Enhanced Turbo vagy Multicore Enhancement: Nem "K" jelzésű CPU-k esetén van értelme használni, a funkció bekapcsolása esetén a CPU a minden magja a gyárilag megadott max turbo órajelen képes üzemelni akkor is, ha minden mag terhelve van.

Be kell tartani a RAM feszültség és a memóriavezérlő feszültség közötti max 0,5 V-ot?

Röviden: Nem.

Részletesebben: Ez a dolog a s1366 és s1156-os rendszereknél volt mumus, az utánuk következő rendszerekre már nem igaz. Régen a VTT "táplálta" a memóriavezérlőt, PCI-E vezérlőt, L3 cachet, stb. Az újabb generációknál a memóriavezérlő (és pl. a PCIE vezérlő) tápellátásáért a VCCSA fantázianevű feszültség felelős, míg a többiért a VCCIO. Az iménti állítást mi sem bizonyítja jobban, már az SandyBridge-nél is 0,925 V volt VCCSA alapértéke, ha ezt kivonjuk az alap 1,5 V-os DRAM feszültségből, akkor ez kapásból több, mint 0,5 V differencia, mindez alapon.
A VCCSA-t megtalálható még más néven, melyek néhány sorral feljebb már ki lettek fejtve, a VCCIO-t pedig esetenként valóban VTT néven lehet fellelni.

Tuning gyorstalpaló:

Először állíts be mindent manuálisan. Minden feszültséget, szorzót, időzítést, stb az alapértékre. (ezek többsége az inteles táblázatokból, vagy a fenti alapértékek fejezetből kiolvashatók, kivéve pl. a CPU VCore, az legyen offset +0 V, vagy a legkisebb adható érték, illetve a RAM beállítás legyen 1333 MHz 1,5 V és a gyári időzítések az XMP profilhoz, a cache szorzó legyen 38x, ennek mennie kell alapfeszültségen.)
Ha ez megvan akkor jöhet a CPU tuning. Itt keresd meg azt a szorzót, amin még elindul az OPrendszer az alkalmazott +0 V-os offset mellett. A CPU órajel szorzóját és a VCore-t finomhangold úgy, hogy megfeleljenek az igényeidnek, és le is tudd hűteni. Teszteld a beállítást HyperPI 32M-mel és LinX/IBT AVX-szel, de ne túl hosszan. Ha megvan teszteld ki gyorsan játékok alatt is.
Ez után emeld a RAM órajelét, a gyári értékekre. Ha nem indul a gép emelj a RAM, és esetleg a VCCSA feszültségen. (ha lehet csak a RAM-on a többit hagyd érintetlenül) Teszteld ki ismét, ha fagy akkor emelj a DRAM, VCCSA ana/dig IO-n, esetleg a VRing-en. Lehetőség szerint a legkisebb lépésekben emelj mindig. Ha már tapasztaltabb vagy, akkor emelhetsz nagyobb lépésekben is, és a finomhangolás során alkalmazhatod az intervallumfelezéses módszert.
Ezt követően ellenőrizd hogy minden feszültségérték esetén a max. ajánlott értékeken belül maradtál e.

Max (abszolút max) értékek hűtéstől függően:

Végül a VCore-nak adj +0,01 V-ot a stabil beállításhoz képest, hogy biztosra menj.

Használd a gépet. :)

Tesztelés menete röviden:

Az alább olvasható programok egyikének megnyitása, beállítások végrehajtása, majd a stabilitásteszt futtatása minimum 10-20 percig, miközben monitorozásra kerül az aktuális magfeszültség (esetleg több feszültségérték) és a maghőmérsékletek. Ha a teszt hibát dob és/vagy újraindul/lefagy/kékhalálozik a PC, akkor a fent leírtak alapján érdemes eljárni és a megfelelő paramétereket finomhangolni. Sikeres teszt végeztével érdemes még valós körülmények között is kipróbálni beállításainkat (pl. játékok, renderelés stb.), a kellemetlen meglepetések elkerülése végett.

Javasolt (stabilitás)tesztprogramok, egyéb szoftverek:

Stabilitás teszterek:

ROG Realbench 2.41 - Stress test rész (annyi RAM legyen beállítva,amennyi a gépünkben van (UP to 4-8-16-32-64GB RAM)
Prime95 27.8 AVX
Prime95 28.5 FMA3
IBT (Intel Burn Test) - High vagy Very High beállítás a javallott (vagy magasabb)
Linx 0.6.4 AVX mentes --> kisebb terhelés kisebb hőtermelés
Linx 0.6.5 AVX/AVX 2.0 --> nagyobb terhelés, nagyobb hőtermelés, különösen a 2.0 esetén
(LinX beállítás: Lehetőség szerint maximális RAM mérettel érdemes tesztelni, de minimum a max. RAM mennyiség felével, továbbá legalább 10 kör erejéig.)
Hyperpi - 32M teszt, Normal vagy Real-time prioritással
x264 HD Benchmark 5.0.1

További szoftverek:

CPU-Z - általános információk megjelenítésére képes, hasznos eszköz például a magfeszültség monitorozására
Coretemp - hőmérséklet monitorozó program (ebben a szoftverbe a kiírt VID érték nem tévesztendő össze a CPU aktuális magfeszültségével)
RealTemp - hőmérséklet monitorozó program
HWinfo32/64(Sensor) - bőséges információt nyújt a PC-ben található hardverekről

Harc a jobb hőmérsékletekért és tuningolhatóságért, avagy a Delid-elés:

Figyelem! Ez(ek) a folyamat(ok) szinte minden esetben garanciavesztéssel jár(nak)!

Az alacsonyabb hőmérsékletekre és ez által valamivel jobb tuningolhatóságra vágyok általában egy igen drasztikus módszerhez szoktak folyamodni, mely nem más, mint a kupaktalanítás, avagy DELID.
Ez gyakorlatilag nem jelent mást, mint a processzor tetején lévő fém kupak eltávolítását, majd minőségi paszta alkalmazását (tipikusan Coollaboratory Liquid Ultra), amivel alap órajelen és tuningolt CPU esetén is akár 5-15 fokos (vagy több) átlagos maghőmérséklet csökkenés érhető el!

Az interneten sok videó kering a témával kapcsolatban:

LINK
LINK
LINK

Alapgondolatok: Ano, ffodi, laychi, #Morcosmedve

Szerkesztette: ffodi és #Morcosmedve

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.