Hirdetés
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- mefistofeles: Az újkori csalók...
- Kalandor: Habemus papam
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
#54625216
törölt tag
válasz
Donki Hóte #96 üzenetére
A kőolaj elégetésekor keletkező CO2-ből nem lehet újra kőolajat termelni, az akkuk alapanyagait újrahasznosítva viszont lehet új akkut gyártani.
-
Alaaf Pi
senior tag
Az autógyártó autógyártással akar profit termelni. Az, hogy kötelező elektromos autót gyártania, nem saját döntése - és annak felára miatt rengeteg vásárló fog elveszni, mert nem fogja tudni megfizetni. Már az probléma, hogy a kisautók gyártása ellehetetlenül, így másod-, harmadautónak már nem veszik meg, hisz árban egy kategóriával feljebbre kerül, amennyit ilyen feladatra a nyugatiak már nem hajlandók kifizetni.
-
-
-
KAMELOT
titán
Aztán majd jönnek a gondok, hogy itt meg ott meg van repedve. Foltozni lehet, de tovább reped majd. Garancia meg arra nem vonatkozik.
Jó autók ezek -
Tasunkó
őstag
A repedés ha kismértékű, az hasonló is lehet mint random autónál, ahol rozsdásodik idő előtt a kaszni, érthetelen okokból. Gűjti valahol a nedvességet, stb. Akkor veszik észre amikor már kiterjedtebb, addigra meg már eltelt néhány év, kihegesztik és ennyi. Szóval ha a technológiából fakadóan előre tudják, hogy hol reped, és kis mértékben, akkor csak a szokásos autógondjai lesznek. Egy idő után rozsdásodik mint a többi, utángyártott elemek lesznek, aztán lehet foltozgatni, vagy venni egy újat, ahogy ez volt mindigis.
-
petymeg
addikt
"...az elektromos autóval mi a helyzet…
Erőforrások értelmetlen pazarlása a köbön. Ott pihennek a garázsokban a 800 kilós akkumulátorokkal az elektromos autók, bennük a rengeteg kritikus kémiai elem, lítium, kobalt, amelyek készletei kimerülőfélben vannak. Fenntartható meg zöld jövőnek tekinteni, hogy mindenki elektromos autót vegyen, hát erre nincsenek jelzők sem. Ugyanis az erőforrások közül az anyag oldaláról sokkal keményebb korlátaink vannak, mint az energia oldaláról. Ha lenne végtelen mennyiségű anyag, nem lenne gond az energiával sem. Tudniillik az energia áramlik folyamatosan, de az anyag mennyisége a bolygón véges, ebből a szempontból zárt a rendszer. És a kémiai elemeket nem lehet egymásból átalakítani, ezt már általános iskolában megtanulja mindenki. Nem úgy működik a világ, hogy ha nincs elég lítium, akkor gyártunk lítiumot. Több milliárd éve a Napunknál sokszorta nagyobb csillagok belsejében és szupernóvákban létrejöttek ezek az anyagok, ennyi van, és kész. Itt a Földön ezeket nem tudjuk előállítani, sem máshonnan beszerezni. Az autóipari lobbi a politika támogatásával kitalált egy divatos irányt, aminek mentén újra lehet gazdasági növekedést és extraprofitot produkálni. A szabályozást úgy módosítják, hogy még az is kénytelen legyen igazodni hozzá, aki nem ért vele egyet."
"Az autóipari lobbi a politika támogatásával kitalált egy divatos irányt, aminek mentén újra lehet gazdasági növekedést és extraprofitot produkálni."
Erről szól az egész, hogy legyen extraprofitja annak a néhány ezer embernek. Tudnám mit kezdenek annyi pénzzel. Fulladjanak bele.
-
Ezekiell
veterán
miért egyszerúsít nekik sokat a casting
Az remek, és nekünk, végfelhasználóknak jobb lesz ettől? Árban lehet olcsóbb lehet a Tesla ettől, ez valóban remek - az már sokkal kevésbé, hogy a nem létező/baromi nehéz javítási lehetőségek miatt a biztosítások/Casco árai sokkal magasabbak mint egy hasonló árú másik EVnek, így szépen el is veszítjük ezt az árelőnyt.Utána meg marad a javíthatatlanság vagy sokkal magasabb javítási költségek, és a gigacastingból fakadó problémák (lásd random repedések pl)
-
azbest
félisten
És dekes videó, elég jól mutatja, hogy miért egyszerúsít nekik sokat a casting. A legtöbb modult csak beteszik a helyére és felülről becsavarozzák [link]
És mellé a régi Munro videó, amiben mutatja a lemezből hajtogatott és szegecselttől a casting megoldásokig a különbséget a szériákban [link]
#69 HUN_Sector
Bele van tervezve az öntvénybe, hogyan kell gyűrődnie, enegiát elnyelnie.
Egyébként is jó eredményeket érnek el törésteszteken. [link]
Itt pedig konkrétan a gyűrődési zónát mutatja be [link] -
HUN_Sector
őstag
Autóalkatrészgyártó üzemben dolgozom, préselünk, hegesztünk, festünk. Minden egyes biztonsági elemhez tartozó hegesztési varratnál külön vizsgálni kell, hogy ütközés esetén mekkora erőhatásra törnek a hegesztések és merre mozdulnak el az elemek. Egy egybeöntött karosszériánál ilyen feltehetően nem lesz. Hogy ott a gyűrődés/energiaelnyelés miképp valósul meg, az nekem kérdéses (pedig az ötlet jól hangzik, hogy mondjuk tízezer lépés helyett amolyan 4-6 lépéses matchboxosan gyártsunk autót)
-
bteebi
veterán
"A Teslát egyébként az EU vizsgálja a ... tisztességtelenek vélt kedvezmények miatt"
Wtf??
Az-e a baj, hogy már alapból olcsóbb, mint a többi (európai - német) gyártó autója?
Nehogy már a végén a júzernek legyen jó.
-
azbest
félisten
Ja igen, a témára visszatérve, más Tesla híreknél sokszor kritizáltam Harangi Lacit a tartalom kapcsán.
Viszont a mostani írásról azt tudom mondani, hogy:
- a tartalom a címmel összhangban van
- a tartalom mellőzi a bulvár megjegyzéseket, a témánál marad, tényszerű
- van benne olyan kapcsolódó információ, amivel korábban nem találkoztam, elkerülte eddig a figyelmemet (kínai gyárból import eu aggály).Szóval a mostani írás korrekt és szívesen olvason máskor is hasonló módon megírtat.
-
azbest
félisten
válasz
#48584626 #53 üzenetére
Láthatóan a valóság azóta sem zavar meg abban, hogy te mindent jobban tudjál. Az lesz majd nagyon vicces, amikor az utcán lelépve egy autó elé azzal érvelsz, hogy nincs is ot autó hiszen el sem ütött. Ha majd egy önvezető tesla nem üt el, mikor valóságtagadástól elvakultan mászkálsz az utcán
-
#48584626
törölt tag
"az még nem egy harmad autó méretű öntvény"
Amire pont ugyanazok az alapvető törvényszerűségek vonatkoznak, mint minden más nyomásos öntéssel készült alkatrészre.
"az általad írt kihívásokat láthatóan képes volt a tesla megoldani nagyobb méretben"
Na ezt pont nem tudjuk. Nem ismerjük a költségeket, nem ismerjük a selejtarányt, nem ismerjük a mechanikai tulajdonságokat, nem ismerjük a hosszútávú gyártási minőséget és folyamatstabilitást, meg még ezer dolgot nem ismerünk. Egyszerűen nem telt el elég idő (és már meg is jöttek az első hírek a repedt öntvényekről, ahogy megjósoltam. )
-
azbest
félisten
Talán tényleg túlzás a futószallaghoz hasonlítani az öntőpréses nagy arányú használatát, bár abból a szempontból, hogy rengeteg lépést helyettesít, rövidíti a futószalagot.
Ha a sejtések beigazolódnak, akkor a mexikói gyárban az olcsóbb szériaváltozat gyártósorát lehet majd a futószalag feltalálásához hasonlítani. Mármint annyiból, hogy jobban párhuzamosított, sokkal rövidebb folyamatot mutattak a terveik alapján.
-
#48584626
törölt tag
Abból sem tanultál. Láthatóan még mindig az ájult csodálat állapotában vagy.
Minden mérnök tudja, hogy nincs olyan eljárás, gyártástechnológia, aminek ne lennének hátrányai. Nem létezik a "legjobb" megoldás, ezerféle megoldás létezik, mindegyiknek több tucatnyi előnye és ugyanannyi hátránya van.
-
azbest
félisten
válasz
#48584626 #49 üzenetére
Plusz a lehűlés + a megmunkálás. Ellenőrizni sem ártana, de a Tesla ilyesmivel valóban nem szeret foglalkozni.
Mivel ez a cycle-time, ennyi időnként kerül ki egy présből egy elem és nem áll addig az egész gyár, hanem szépen mennek a folyamatok párhuzamosítva. De ez a beszélgetés már megtörtént több hónappal ezelőtt. [link]
Amúgy szép, hogy hengerfejet tervezel, az még nem egy harmad autó méretű öntvény, így pont, hogy jobban értékelhetnéd, hogy az általad írt kihívásokat láthatóan képes volt a tesla megoldani nagyobb méretben - sorozatgyártásban. Most még nagyobb léptéken dolgoznak.. Sőt, azóta már prototípus szinten a toyota is a frissebb cikkek és képek szerint. Csak amibe a toyota most fog, az a teslánál már történelem és nem álltak le a fejlesztéssel.
-
stellaz
veterán
válasz
Fritz Teufel #25 üzenetére
"Ez olyasmi fontosságú dolog mint a futószalag feltalálása volt szvsz."
Ezt nem értem teljesen. A futószalag egy gyökeresen új gyártásszervezési megoldás volt. Itt meg az autó millió alkatrésze közül az egyiknek egy kvázi újfajta gyártás technológiájáról van szó. Érdekes, meg minden, reméljük a fentebbi repedés sem lesz tömeges, de én nem látom azt a csodát, amit te már lekönyveltél.
-
#48584626
törölt tag
"autó vázának harmadát nyomta egyben"
Ugyan. Közel sincs a harmadához. A jelenlegi legnagyobb szériában lévő elemek a TMY első és hátsó elemei, összesen nem teszik ki a nyerskarosszéria harmadát.
"90 másodpercnél kevesebb egy öntési folyamat."
Plusz a lehűlés + a megmunkálás. Ellenőrizni sem ártana, de a Tesla ilyesmivel valóban nem szeret foglalkozni.
"saját ötvözetet fejelsztettek ki"
Nem ritka dolog ebben a műfajban, persze a Tesla ezt is úgy adta elő mint valami nagy csodát, a hívek meg egyből padlót fogtak tőle.
"nagy méretű öntés prototípushoz valami homok technikát is belekombinálnak tán
3D nyomtatott homokmagok prototípusgyártáshoz. Mikor láttam ilyet először? 10 éve?
Sőt, ha már itt tartunk, én terveztem az első olyan szériában gyártott hengerfejet, aminek a gyártásához 3D-nyomtatott homokmagokat használnak. Szériában, nem prototípushoz...
-
azbest
félisten
A másik véglet, amit a hummer ev akkut tartó alváz elemében lehet, amit apró, hajlított lemez elemekből építenek fel. Több száz elemből több ezer heggesztési ponttal összelegózott, rengeteg megmunkálási időt igénylő darab. Mert ők mutatóba gyártást csinálnak, kis szériában, nem akartak drágább gépeket hozzá, alig készül pár darab belőle.
Ehhez képest az eddigi legnagyobb gigapress, kb az autó vázának harmadát nyomta egyben, a még nem teljes elméleti sebességel üzemelő sorokon 90 másodpercnél kevesebb egy öntési folyamat. Párhuzamosan több gép is végzi, így ennél is gyorsabbna gurulnak le a gyártósor végén autók valamelyik gyárában.Egy régebbi gép [link], 9000t gyári teszt [link],
2 perctől itt meg mesélnek arról, hogyan is történik az öntés [link] (a prezentáló videó nem a 9000t-t mutatja). A végén mutatják az igazit. A 9000t a nyomásra utal, nem a súlyra.
- argonnal kezelik az olvadékot
- szűrőn megy át
- olajozzák a sablont
- kiszivattyúzzák a levegőt és beinjektálják az olvadékot kevesebb, mitn 1 másodperc alatt
- a 400 fokos öntvényt kiemelik és hűtés közben lenyesik róla az extra anyagot
- röntgenezik
- menetet és hasonló plusz megmunkálást utána végeznek rajtaToyota hasonló elem giga-casting [link] a lemezből összerakott mellett
Kapcsolódó cikk [link]
A #42 Shadowbull leírás teljesen jó. Korábbi nyilatkozatokból és előadásokból hallhattuk, hogy saját ötvözetet fejelsztettek ki, amivel ekkora méretben is megfelelően kitölti a sablont és utána nem igényel órákig tartó lassú hűtést sem. Szóval ez elengedhetetlen fejlesztés volt ahhoz, hogy működjön ekkorában. A spacex és tesla mérnökei össze szoktak dolgozni. Előfordul, hogy átsegítenek.
A 9000t méreben még nagyobb kihívás ez.A nagy méretű öntés prototípushoz valami homok technikát is belekombinálnak tán [link]
-
stellaz
veterán
Mindeközben a Cybertruckra elfelejtettek ablaktörlőt tervezni, ezért utólag henkölték oda a lapátot.... ilyet a Lamborghini Countach óta nem láttunk
-
Kinder
senior tag
Tiszta szerencse, hogy Shadowbull egyedül nagyobb zseni, mint a Tesla összes mérnöke!
Ők semmi ilyesmire nem gondoltak, csak egy bazi nagy cuccot akartak, hogy elmondhassák, övék a legnagyobb.
Most így ennek tudatában, nemhogy holnap, de már akár ma is tönkremehet a Tesla.Valamiért, gondolom, mert nem olvasták Shadowbullt, a többi gyártó is ilyen Gigapresst akar, és vált is rá.
De ilyen kis noname cégek, mint a Volvo 2025-től, meg a Mercedes, VW, nagyjából az összes kínai gyár ( ezek még a noname-nál is noname-bbek, fel sem sorolom ), és ha nem akar lemaradni, akkor mindenki.
Már persze, ha nem olvassák Shadowbullt.
Mert akkor senki nem fog a Tesla sorsára jutni. -
Alaaf Pi
senior tag
válasz
Fritz Teufel #37 üzenetére
Körbementem most, szerencsére pont nyugi van, így alaposan megfigyelhettem. Az, hogy öntik a kasztni egy részét, mit befolyásol a FEA részen? Mivel lesz kevesebb a ciklusidő bármely más folyamatnál, ami nem bodyshop?
Szóval jó dolog itt szavakkal dobálózni, csak teljesen felesleges, mert gyorsan kiderül, hogy mégis hülye vagy a témához.#32: Pont nem, általában a problémák ecsetelésekor még csak meg sem említi egyikünk sem a szent céget, vagy a szent vezetőjét. Mert a Volvo esetében is ugyanazok lesznek a problémák, de a Stellantisnál is, ha ezirányba indul. Na. De egyelőre nem teszi.
#6 pilóta: Az öntvényekkel van egy olyan probléma is, hogy utólag meg kell munkálni a csatlakozó felületeit, ami a nagy időnyereség ellen hat. Például minden föld csavar helyét, amit utólag hegesztenek fel, hogy megfelelő legyen a kapcsolat a testhez. És nem biztos, hogy mindegyikhez olyan hú de nagyon hozzá lehet férni egy CNC robotkarral. Ha egyben öntik az egész "padlólemezt", azzal egy modell egy szerszám szintre jutnak, vagyis a költségeket nehezebben tudják teríteni. A lemez alapú konstrukció egyik nagy előnye, hogy rugalmasabban lehet velük játszani, jó tervezés esetén a hosszméretekkel is tág határok között, így egy soron többféle autót is könnyen lehet gyártani. Na a Teslának ez így nem lesz meg.
-
#48584626
törölt tag
Kábé másfél éve írtam ezt a posztot, nem itt. De remekül passzol ezekhez a képekhez.
Alumínium öntésnél az alapvető probléma mindig az hogy a szerszám egyenletesen töltődjön fel olvadékkal, lehetőség szerint ne hűljön ki sehol idő előtt, mert akkor nem tölti ki rendesen a formát, valamint ne keletkezzenek sehol olyan zónák, ahol az olvadékban lévő gázok és egyéb szennyeződések fel tudnak halmozódni és porozitásokat, zárványokat létrehozni. Minél nagyobb fizikailag a szerszám, annál nehezebb ezt megoldani, annál érzékenyebb az öntvény minősége a technológiai paraméterek ingadozására. A következő probléma az ellenőrzés maga: az olyan alkatrészeket amik strukturális vagy egyéb szempontból kritikusak manapság 100%-ban CT vizsgálatnak vetik alá. Sajna ezeknek a gépeknek a mérete egyrészt korlátozott, másrészt ha lenne is ekkora akkor is nagyon hosszú ideig tartana a vizsgálat.
Minél nagyobb egy alkatrész, annál valószínűbb hogy hűlés közben deformálodik, vetemedik.
És végül minél nagyobb annál nehezebb megmunkálni, mert nagyon nagy gép kell hozzá, és a darabok mozgatása is problémás.
És ez csak a gyártás volt. Ott van még a karosszériamerevség, a sérülések következményei, javíthatóság, stb.
A nagyméretű öntött karosszéria csomópontok és strukturális elemek használata nem új dolog, ennyire messzire viszont valóban nem ment senki, de nem azért mert nem jutott eszébe, hanem azért mert az előnyök és hátrányok valamint az elérendő célok mérlegelése után más megoldást választott.
Persze a Tesla lépése elhozhat egy technológiai fejlesztési hullámot ezen a területen, és egyre több helyen fogunk ilyet látni.
Igazából az alumíniumöntészet van már vagy száz éves történet, nyomásos öntés is van már tömegesen legalább ötven éve, de lehet hogy régebben. Ezen a területen nagyon alapos tudományos kutatás folyt és folyik ma is, csodákra nem lehet számítani. Gyakorlatilag mindenféle ötvözetet kipróbáltak és részletesen leírtak már, gyökeresen új dolgokat nem lehet itt feltalálni.
Az ötvözeteknek alapvetően 3 fő tulajdonsága van: az önthetőség, a mechanikai szilárdság, és a megmunkálhatóság. Sajna általában az egyik paraméter javulása egy másik vagy akár a két másik romlását eredményezi, csodák nincsenek. A nagy hátránya még ezeknek a nagyméretű darabokban hogy baromi drágák hozzá a szerszámok és nagyon rugalmatlanná teszi a gyártást. Egy ilyen szerszám (nem a gép az Idrától) alsó hangon másfél millió euró, de lehet hogy több. Lehet hogy kivált mondjuk 20 másik lemezalakító szerszámot, de azok sokkal olcsóbbak és egyszerűbbek. Nyilván kell tartalék szerszám is. Ha jön egy változás, akkor a szerszámok komplexitása és fizikai nagysága miatt nagyon drága és lassú lesz a bevezetés. Márpedig változás folyamatosan van.
A legnagyobb kockázat szerintem az hogy a működési paraméterek nagyon szűk tartományban lesznek csak stabilak. Olvadék hőmérséklet, szerszám hőmérséklet, befecskendezési nyomás, ezeknek mindig egy szűk tartományban kell mozogniuk, mert ha elmászik bármelyik, esetleg kombinálódik egy ötvözet-ingadozással akkor máris jönnek a hibák. Zárványok, repedések. Kőkemény technológiai fegyelem kell hozzá hogy ez ne történjen meg, és az nem a Tesla erőssége. Lehet nem az elején jön, hanem mondjuk a második évben, amikor már kopottak a gépek, a szerszámok, koszolodik a környezet, stb. Na ekkor fordulhat elő hogy akár tömegesen is rejtett hibákkal gyártsanak, amiknek messze menő következményei lehetnek. És itt máris felvetődik a kérdés hogy nem lett volna-e jobb a hagyományos technológiát jobban megtanulni és kioptimalizálni. -
ncc1701
veterán
-
válasz
Fritz Teufel #35 üzenetére
egy picivel kellett volna csak előrébb olvasnod:
Hmm, több mint 20 éve dolgozom az autógyártásban, jópár alumínium öntvényt terveztem, nyomásos öntéssel készülőt is.
Nyugi, nem az újságból tájékozódom arról, hogy mi is ez.
-
#48584626
törölt tag
válasz
Fritz Teufel #37 üzenetére
"Pont az interior igényli a legkevesebb időt és hosszt."
LOL. Pont az a legkomplexebb része a gyártósornak.
A Tesla féle megoldás kivált néhány lemezalakító szerszámot (présgépeket nemigen, mert azokban cserélik a szerszámot, mikor milyen darabot gyártanak, viszont bejön egy komplett Öntöde bazi nagy gépekkel) és néhány hegesztőrobotot. Aztán ennyi.
A hegesztőrobotok többsége megmarad, maga a nyerskarosszéria gyártása érdemben nem változik, miután az kész van meg nem változik semmi más, minden ugyanolyan mint előtte.
Szó sincs semmiféle forradalomról meg a "százéves" folyamatok felforgatásáról.
-
Fritz Teufel
addikt
válasz
#48584626 #36 üzenetére
Bakker. Akkor nincs mit mondanom. Menjél már körbe a gyárban a karosszéria shoptól kezdve. Aztán az nyilván megvan, hogy a shopba már TIER1-től kerülnek be a karosszéria elemek. Aztán mérd közben a métereket és takt time-ot már szóba sem hozom. Pont az interior igényli a legkevesebb időt és hosszt.
Szóval, de. Óriási a különbség a Tesla-féle gyártás és a mostani között. Gáz, ha nem látod és te is gyári vagy ;-) -
#48584626
törölt tag
válasz
Fritz Teufel #35 üzenetére
"Gondolom nem autóipari vagy."
De.
Elmagyaráznád, hogy mi változik azzal a futószalagon, ha néhany lemezt kiváltunk egy öntvénnyel?
-
#48584626
törölt tag
válasz
Fritz Teufel #32 üzenetére
"Igazából az autók gyártása semmit nem változott az elmúlt száz évben"
Ez nem igaz, rengeteget változott és változik folyamatosan.
"Ez a technológia ezt felrúgja és új alapokra helyezi."
Dehogy. Ennek semmi köze a futószalaghoz, az ugyanúgy megmarad.
-
Fritz Teufel
addikt
válasz
#48584626 #29 üzenetére
Csak a "Tesla" szó miatt gondolják így. Ha kiveszed a képből a Tesla márkát, akkor máris önmagán túl mutat a dolog.
Igazából az autók gyártása semmit nem változott az elmúlt száz évben. Futószalag. Ez a technológia ezt felrúgja és új alapokra helyezi. Vagyis száz év után végre valami gyökeres változás lesz a gyártásban.
Az más kérdés, hogy ez milyen szinten és mennyiségben redukálja a beszállítói szükségletet és éppen én is TIER1 vagy alatta dolgozom. De a fejlődés már csak ilyen. -
#48584626
törölt tag
válasz
Fritz Teufel #25 üzenetére
"Ez olyasmi fontosságú dolog mint a futószalag feltalálása volt szvsz"
Ugyan, ez egy szokás szerint teslásan túlhájpolt dolog, tipikusan csak a vélt előnyökről beszélnek, a hátrányokról soha.
-
Fritz Teufel
addikt
bambano kollégának tökéletesen igaza van. Amit a képen látsz, az egy EV-padlólemez vagy gördeszka-platform. A személyautók már régóta önhordó kasztnival készülnek. Sőt elárulom, hogy a SUV-ok is azért nem terepjárók, mert nincs alvázuk. Ugyanis az elengedhetetlen egy terepjáró jármű megfelelő keresztszilárdság biztosításához.
A személyautókból meg azért veszett ki, amiért elengedhetetlen a terepjáráshoz: a szilárdság. A karamboloknál az emberre legveszélyesebb hatás a lassulás. A képen láthatod, hogy a motor orrnyúlvány is része az alváznak és masszív. Emiatt becsapódáskor az egész karosszéria lassabban fog gyűrődni ha egyáltalán fog, így minden energia az az utasokat éri vagyis roncsolódnak. A személyautókban a karosszéria két tengely közötti része van megszilárdítva, ez hívjuk utascellának, a többi úgy van kialakítva, hogy gyűrődjön vagyis a becsapódás energiáját a gyűrődés eméssze fel, így védve az utasokat. Innen jön, hogy a terepjárók miért kevésbé biztonságosak mint egy személyautó. Régen volt erről egy oktató film is, amin egy pick-up-ot és egy családi egyszerűt szalaszottak egymásnak próbababákkal. Az volt a kérdés, hogy ki éli túl nagyobb eséllyel. Persze mindenki a nagy pick-up-ra szavazott. Aztán a mérések mást mutattak.
Parancsolj, íme egy alváz, természetesen egy terepjáróé:
bambano: pedig megoldják a dolgot. Sőt, úgy tudom a többi gyár is vásárolja ezeket a gigakasztokat, csak a Tesla-féle nem eladó és ők jóval előrébb járnak mint a többiek. Ez olyasmi fontosságú dolog mint a futószalag feltalálása volt szvsz.
-
válasz
#48584626 #20 üzenetére
Elgondolkodok néha, hogy simán trollkodsz, vagy csak annyira gyűlölöd Muskot, hogy bármilyen tényt, információt félreteszel, csak lehessen ekézni. Szerintem az utóbbi lehet.
Csak mert azt kizártnak tartom, hogy ne tudnád, miről van szó, hogy a Tesla hogyan használja ezeket a présöntő gépeket a többi autógyárhoz képest... -
bambano
titán
Egy csomó autógyár azt sem hitte el, hogy az Y méreteiben meg lehet ezt csinálni. Ehhez képest még minimum duplázni akarja a méretet, ami növeli a nehézségeket, ezért nem hiszi el más.
Egyébként nem Tesla. Ha jól emlékszem egy korábbi újsághírre, olaszok. Az Y technológiáját olaszok csinálták. De ebben nem vagyok teljesen biztos.
-
#48584626
törölt tag
-
bambano
titán
ha a teslának sikerült volna ez, amit állít (nem tudom se megerősíteni, se cáfolni), akkor egy lényegesen magasabb kezdeti beruházással csökkenne az egy darabra jutó teljes gyártási költség, ami egy bizonyos darabszám felett már olcsóbb lenne, mint most.
Tehát ha elhisszük, hogy sikerült, és elhisszük, hogy menni fog a darabszám, akkor igen, hosszú távon sok költséget csökkenthet, a gyártási költséget, a piacra lépés idejét (->költséget), munkaerő költséget, logisztika költséget, stb.
szerk: itt ilyesmikben kell gondolkodni, hogy az a célszerszám, amit beraknak a présgépbe, és utána az préseli a sima lemezt megfelelő alakúra, az a korábbi technológiák szerint néhány millió vagy néhány tízmillió euró árszinten mozgott. ezért dönthetett a legtöbb autógyár, hogy ha még nagyobb célszerszám kell, az annyival többe kerül, hogy nem futja ki a darabszámmal.
-
#48584626
törölt tag
A valóság az, hogy ez egy rendkívül komplex műszaki/gazdasági kérdés, és nem lehet ilyen egyszerűen kijelenteni.
Onnan indul a dolog, hogy a nyomásos öntőszerszámok ekkora méretben rettentő drágák. A lemezalakító szerszámok sokkal olcsóbbak. Ezekből a szerszámokból nem elég egy darab, mert kell legalább egy tartalék, hogy az átmeneti rövid meghibásodásokat le tudják fedni, és akkor még nem beszéltünk a szerszámváltozasok lefedéséről. Ráadásul folyamatosan kopnak, néhány tízezer darab után fel kell őket újítani, vagy újat kell csinálni.
Maga a gyártási folyamat is sokkal komplexebb és érzékenyebb, sokkal nehezebb minőséget gyártani tartósan.A nagyméretű öntött karosszéria csomópontok használata az autóiparban teljesen bevett dolog, de ekkorát valóban nem csinált még senki.
Na most vagy nem jutott eszébe senkinek (de) vagy pedig az autógyárak tudnak számolni.
-
Gyártani olcsóbb az egy darabból álló alvázt/alaplemezt, de ha sérül, akkor azt kívánja a tulajdonos, hogy a nagyon drágán cserélhető nagy darab helyett inkább lenne több kicsi, olcsóbban cserélhető darabból.
-
bambano
titán
A valóság az, hogy minél nagyobb a munkadarab, annál drágább és nehezebb egyben előállítani. Az is tény, hogy nagyon sokáig nem tudtak olyan méretű présgépet és prés-célszerszámot csinálni, amivel ezt meg lehetett volna oldani úgy, hogy a selejt aránya ne legyen megfizethetetlen. Az is tény, hogyha sikerülne, a változó költséget tényleg jelentősen mérsékelné.
Az állítás az, hogy a teslának (pontosabban egy beszállítójának) sikerült korábban olyan technológiát kiagyalni, amivel két darabban meg lehetett oldani az alaplemezt úgy, hogy a selejtarány nem vitte el a megtakarítást és ki tudták fizetni a gépet.
Azt majd mindenki kitalálja és elhiszi a saját világnézete szerint, hogy sikerült-e ezt oda redukálni, hogy egyben, egy lépésben elkészül a munkadarab, a minősége megfelel és gazdaságos. A hír azt állítja, hogy sikerült. -
Z_A_P
addikt
Varjatok, varjatok!!!
[link]
Na, most mar johetnek a kommentek! -
#48584626
törölt tag
"az autók alvázát"
Azt nemigen, mert olyan nincs még a Szájberizé-nek se, az is önhordó konstrukció.
"Ez jelentősen csökkenti a gyártási költségeket"
Állítja a Tesla. A valóság meg más.
-
A német álláspont csak és kizárólag a Kínától való fosásnak köszönhető: A német autóiparnak (a legfizetőképesebb lobbierő) a jelenben jóval nagyobb a veszteni valója egy esetleges kínai ellenvám miatt, mint hogy majd a jövőben szép lassan kiszorítja őket Európából is az állami dotált kínai EV-ipar. Rövidlátás.
-
bambano
titán
A tesla nemigen dolgozik azon, hogy az autók alvázát egy darabban gyártsák le, mivel a személyautóknak egyáltalán nincs alváza, és jó eséllyel a pickupjaiknak sem.
A szó, amit kerestél: alaplemez.
Új hozzászólás Aktív témák
ph Nagyot fejlődhet a Tesla-féle gigacasting, az autók alvázát közel egy darabban gyártanák le.
- 80% vs. 100% – Tönkreteszed az aksit, ha mindig feltöltöd? – Tech Percek #6
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen alaplapot vegyek?
- Asztrofotózás
- Egérpad topik
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Óvodások homokozója
- sziku69: Szólánc.
- Milyen TV-t vegyek?
- Sorozatok
- További aktív témák...
- Google Pixel 9 Pro készülékek 128gb / 256 gb / 512gb - Szép állapot, garancia, akár beszámítással
- Xiaomi Poco X7 Pro 5G 12/512gb - Makulátlan, garanciális, akár beszámítással
- Xiaomi 14T Pro 12/512gb - Makulátlan, akár beszámítással
- Samsung Galaxy S25 12/256gb - Újszerű, akár beszámítással
- Eladó Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB
- Huawei P20 Lite 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A13 4G 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A20e/Samsung Galaxy A40/Samsung Galaxy A04s/Samsung Galaxy A03s
- AKCIÓ! Asus ZenBook Pro UX7602ZM OLED notebook - i9 12900H 32GB RAM 1TB SSD RTX 3060 6GB WIN
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S21/Samsung Galaxy S21+/Samsung Galaxy S21 Ultra
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest