Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#5351) nchelp válasza mester1242 (#5350) üzenetére


nchelp
tag

Lehet, elhajtasz a francba, de igazából semmire. Ha műszaki érdeklődésed lenne, akkor elsőre valamilyen gépészeti technikumot választottál volna a gimnázium helyett, és akkor lenne most némi szaglásod a fémmegmunkálás felé. Mert az is ad érettségit, egy viszonylag jó műszaki elméleti hátteret, és a megfelelő alapot a gépészmérnökihez, így viszont a CAD-CAM szakirány számodra lottó lesz. Igen kicsi eséllyel, hogy abban sikeres leszel. Forgácsoló képzésre lenne szükséged, ahol valóban azt tanítják, és nem egy CNC-vezérlőt, mert attól marni/esztergálni még nem fogsz tudni.
Éppen ezért nem javaslom a CAD/CAM-et sem. Ez csak ahhoz vezetne, hogy még egy vonalon buknál nagyot, és igen drágán.

nchelp

(#5352) mester1242 válasza nchelp (#5351) üzenetére


mester1242
tag

Értem a probléma lényegét. 8adikba még nem tudtam hogy gépészkedni akarok vagy valami hasonló ágon mozogni, ezért lett belőle gimi, gondoltam az jó alap elég sok mindenre.

Esetleg van olyan opció is, hogy elvégzem ezt a CAD-CAM infos dolgot és utána Felsőfokú szakképzésbe (egyetemi) a gépipari mérnökasszisztenst.

Jelenleg ezek a lehetőségek állnak előtte. De akkor úgy látom, hogy hatalmas gondjaim lesznek most igy az életben... :(

Jahh és igen van rá sansz hogy a CAD-CAM ingyen menne...

[ Szerkesztve ]

(#5353) nchelp válasza mester1242 (#5352) üzenetére


nchelp
tag

Nézd át, milyen technikusi felnőttképzések vannak elérhetők, talán bejön. Sanszos, hogy 2év alatt meg tudod szerezni, mivel az érettségid már megvan, tisztán a műszaki tárgyakat kell felvenned, úgymint műszaki rajz, anyag- és gyártásismeret, mechanika, gépszerkezettan, gépelemek, ilyesmi. Ezek az iskolák mostanság azért már rendelkeznek néha komoly vasakkal is, a kaposvári Gépész (Eötvös Loránd) pl most egész jól fel van szerelve. Ha szeretnéd, hogy legyen jövőd a fémiparban, vagy ezt, vagy valamilyen forgácsoló szakmunkásképzést vegyél fel, amire már építkezhetsz CNC-vonalon

nchelp

(#5354) mester1242 válasza nchelp (#5353) üzenetére


mester1242
tag

Köszönöm a választ.

Itthon lehetőség lenne szakmunkásképzésben: Épület-és szerkezetlakatos vagy Gépi forgácsoló, ezek amik szerintem közel állnak hozzá. A suli elméletileg kapott 2-3 éve valami új, drága gépeket. Szerintem akkor ez lesz a megoldás.

Köszönöm mégegyszer

(#5355) nchelp válasza mester1242 (#5354) üzenetére


nchelp
tag

A lakatost felejtsd el...

nchelp

(#5356) mester1242 válasza nchelp (#5355) üzenetére


mester1242
tag

oké :U

De akkor a gépi forgácsoló talán megfelel.
A másik hogy nem is igen látok ilyet sehol hogy technikus képzés, vagy technikum, csak OKJ-s dolgokat találok. Csak nekem átláthatatlan a Magyar szakképzés?

[ Szerkesztve ]

(#5357) nchelp válasza mester1242 (#5356) üzenetére


nchelp
tag

Az iskolák/szakmunkásképzők/technikusképzők honlapját figyeld

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#5358) BÁ Nutrition válasza mester1242 (#5356) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

pedig tuti van érettségi utáni technikus képzés
2 éves, okj bizonyítványtot ad

azok a tárgyak vannak amit már leírtak, +még pár dolog hidraulika, plc, hegesztések, robot technika, mérés, gépészeti/technológiai tervezés, meg valami villanyos óránk is volt még, meg gondolom más is. lassan 14 éve végeztem, nem emlékszek mindenre de akár utánna is nézhetek.
de úgy is az a lényeg nálad mit oktatnak

jah ami fontos lehet, hogy egy ilyen képzésen gyakran előfordul hogy a suli szervez mellé cnc forgácsoló és vagy programozó tanfolyamot/vizsgát, ahol csomó modult el is engedhetnek, így hamar (pár hét) megvan az is.
itt is van több emberke akinek így lett meg mind a három bizonyítvány
nálunk még műszaki rajzolói vizsgát is lehetett tenni, ami szintén egy 100k feletti tanfolyam, ha külön mész el rá. így meg csak pár ezer a vizsgadíj, jó lehet ma már 10esben mérik :)

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#5359) blasko92 válasza mester1242 (#5350) üzenetére


blasko92
őstag

A Zipernowskyban van már 1 éves gépésztechnikus képzés is, és ott el lehet végezni a CNC forgácsoló tanfolyamot, és még lehet hegesztő tanfolyamot is csinálni, ami az általad választott hegesztés típusra ad papírt.

Kapsz egy 54...... és egy 31..... besorolású bizit is (ebből az 54-es emeltszintű a gépgyártástechnológiai technikus, a 32-es besorolású pedig a CNC forgácsoló szakmunkás bizi)

Jó suli, én is oda jártam, viszont ott is vannak köcsögösködő tanárok. Azt nem tudom, hogy részt vehetsz-e még nappalim képzésben, ennek neked kellene utánajárnod. A zipiből is járnak át tanítani tanárok a PMMK-ba.

Szerk.: Sőt, szerintem ott tanít az egyik legjobb mechanika tanár, Dr. Szederkény József, anno hegesztésből doktorált, kutatómunkája a nyomástartó edények hegesztéséről szólt, ami asszem változtatott is a világon.

Valamint ott van az 500-as Angster is, ott is van CNC képzés.

[ Szerkesztve ]

(#5360) blasko92


blasko92
őstag

Ja, ma saját magamtól megtanultam visszaállni menetvágásra egy kivett darabra :)

Két csúcs között tengely, végén M24-es menet. Első darabot még a csúcsok között megmértem, korrekcióztam amennyit kellett, és visszaengedtem a menetkést, közben már toporzékoltak a menet mikroért, így hát mikro nélkül maradtam. Második darab lejött, bumm nem megy rá a kaliber. Jó, akkor menetmetsző, csakhogy az meg be volt rohadva. Jött a főnök, mondtam neki, hogy van egy átmeneti menethibás selejt, majd megcsinálom. Mondta, hogy hagyjam ha meg van a darabszám. Mondom megpróbálok rá visszaállni, ha nem megy, az se számít.
Mondta, hogy na az nagy mutatvány lesz. Challenge Accepted....

Utolsó darab lejött, főorsót lefékeztem, a menetkéssel beleálltam a menetárokba, majd kivettem a darabot. Utána jött a játék, hogy a rossz menetet bejátsszam úgy a kés alá, úgy, hogy a központfurat egytengelyű legyen a forgócsúccsal, de kb 5 perc alatt sikerült, és jó lett a menet.

(#5361) zolikaDB válasza blasko92 (#5360) üzenetére


zolikaDB
veterán

:C ;)

(#5362) blatya


blatya
csendes tag

:C

(#5363) blatya


blatya
csendes tag

sziasztok !
Segítségeteket kérném ismételten ,mivel az alábbi makróprogi értelmezésével sűrű gondjaim akadtak. A másik fórumról származik - makró példaprogramok- bocs hogy itt kérdezem ,de ott kicsit döcög a válaszadás ,ezért bátorkodom ide beszúrni.
kód: T1 M6 (30-AS TELIBEFÚRÓ) 200*100*30 középen egy 50-es furat,elsőként egy 30-as fúróval átfúrva ,aztán a dugóhúzó.
G54G40G80G90G0X100Y50S..... F... M3
G43H1 Z50
G81 R2 Z-33
G0 Z200
-----------------------------------------------
T2M6 (20-AS MARÓ)
G54G54G40G80G90G0X100Y50S..... F... M3
G43H2 D2 Z50
#1=25 a készítendő kör sugara
#2=2 az egy kör alatti süllyedés z-ben
#3=16 a #2 ismétléseinek a száma (azaz 2*16=32) majd -32 lesz
M98 P120
GOZ200
M30
kód: O0120 (dug.alprogi)
#4= #3*10000+121 (ezt a mondatot nem tudtam értelmezni,ez mit akarna jelenteni?)
G91 G1 G41 Y#1
M98P#4 ( ez egy ugrasztás ? főprogramban alkalmazva a #4 es mondatra ugrana ha lenne
M98P122 mondatszám)
G1G40 Y- #1
GOG91 Z200
G90
M99
kód : O0121 (dugóh.alprogi)
G3 X0 Y0 I0 J- #1 Z- #2 ( ez hol van meghíva a prog.-ban ? )
kód : O0122 ( dugóh. alpr.)
G3 X0 Y0 I0 J- #1
M99

(#5364) blatya válasza blatya (#5363) üzenetére


blatya
csendes tag

bocs ez csak paramteres program :R

(#5365) Phülöp válasza blatya (#5363) üzenetére


Phülöp
addikt

Uhhh... ez a program működik gépen?

Amúgy ez nem makró, csak paraméteres/alprogramhívásos móka (látom, közben kijavítottad magad).

Az O0120*ban lévő
#4=#3*10000+121 mondatot magam sem tudom értelmezni, a #4 kap egy 16*10000+121 értéket, ami 160121, de hogy miért, azt nem tudom megmondani.

Ugyanebben az alprogramban a
M98P#4 nem mondatszámra ugrik, hanem a #4-ben eltárolt számú alprogramot hívja meg, jelen esetben az O160121-es számút (itt most egy nagyon nagy kérdőjel van részemről).
Az O0121-es alprogramra nem történik hivatkozás, tehát ez az alprogram le se fut, viszont az abban leírt mozgásparancs
G3 X0 Y0 I0 J- #1 Z- #2 szintén nemgyerebe, hiszen az I és J mindig relatív értékek (függetlenül a G90/G91 hatásától), és ha a kívánt kör kezdőpontja az Y tengelyen a középponttól negatív irányban helyezkedik el, értelemszerűen ennek a fordítottja azt jelenti, hogy a középpont pozitív irányban található a kezdőponthoz képest, tehát az utasításban lévő I0, Y- #1 helyett az I0, Y#1 a helyes megadási mód (I,J,K segédvektorokkal mindig a kör kezdőpontjából a kör középpontjába mutató irányvektort adjuk meg).

Számomra a fenti példa sok sebből vérzik, ám ha ez valami egzotikus, általam nem ismert vezérlő sajátossága, úgy elnézést kérek a nem szándékos félrevezetésért (és várok magyarázatot a #4 értékre).

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5366) Phülöp


Phülöp
addikt

...és még pár dolog:

az M98 P120 parancs csak egyszer hívja meg az alprogramot, ismétlés nincs megadva (pl. L#3 jól nézne ki), ill. az O0121 és O0122 végén nincs M99, enélkül pedig az alprogram végeztével nem történik visszaugrás a főprogramba.

Be tudnád linkelni a másik fórumot is, ahol szó van erről?

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5367) blatya válasza Phülöp (#5365) üzenetére


blatya
csendes tag

bocsi az O0121-es M99 gépelési hiba volt :R
viszont van egy sanda sejtésem hogy a O0122-es alprogi nem is kell ! mert a O0121 ben G3 J- #1 Z-#2
( az eleje xo yo io nem kell ) egy térbeli spirális interpoláció és így már megvalósulhat amit a programíró szeretett volna ,hogy egy kör alatt süllyed z-ben 2 ,és dugóhúzó mozgást is csinál ,mint ami a program nevéből is adódna . http://www.cncbank.hu/ fanuc paraméteres és makrópéldák 2. oldal
igen az L#3 is jól nézne ki benne

[ Szerkesztve ]

(#5368) Phülöp válasza blatya (#5367) üzenetére


Phülöp
addikt

Az O0122 a furat talpát símítja be, ha esetleg nem átmenő furatról van szó. Ezért nincs benne Z irányú elmozdulás.

Ahhh... közben rájöttem a #4-re, a cnc-bankon van a magyarázat rá:

P160121 -> 16 alkalommal hívja meg az O0121-es alprogramot. Első két karakter az ismétlések száma, utolsó 4 számjegy az alprogram száma.

Megint tanultam valamit. ;)

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5369) blatya válasza Phülöp (#5368) üzenetére


blatya
csendes tag

ahaaa az jó ,csak akkor oda illene írni mi mire való :)) mert így kisakkozni nagyon macerás. gratula a #4 re igazad van ,hogy a 121 et hívja 16 szor :R

[ Szerkesztve ]

(#5370) Phülöp válasza blatya (#5369) üzenetére


Phülöp
addikt

Fentebb írtam, hogy a cncbank-on ott a válasz a #4-re (köszi, nchelp), viszont borul a számolás abban az esetben, ha nem két számjegyű az ismétlés: ha csak 1 számjegyű, akkor 1000-rel, ha 3 számjegyű, akkor 100000-rel kell szorozni, hogy kijöjjön a helyes helyiérték.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5371) blatya


blatya
csendes tag

köszönöm a segítséget !
leszimuláltam ,működik apróbb javításokkal.
G43H2D2Z50
ide beszúrtam egy kezdősík megközelítést ,mert z50 -en körözött a szerszám.
a két alprogramban a körmegadást átírtam ,mivel felesleges a sok koordináta
G3 J- #1 Z- #2 F....
G3 J- #1F... mert kérte az előtolás értéket az alprogi

[ Szerkesztve ]

(#5372) nchelp válasza Phülöp (#5370) üzenetére


nchelp
tag

Mindenképp kell a tízezres szorzó, hogy jobbról a négy számjegy a programszámnak szabadon maradjon.

nchelp

(#5373) blatya válasza nchelp (#5372) üzenetére


blatya
csendes tag

sziasztok !
egy számjegy pl #3= 5 ismétlések száma
#4= #3*10000+121 50121 (5ször hívja a 0121-es alprogramot)
tehát az 1000 nem ok
hali mindenkinek

(#5374) nchelp válasza blatya (#5373) üzenetére


nchelp
tag

De most nem ezt mondtam én is???

nchelp

(#5375) blatya válasza nchelp (#5374) üzenetére


blatya
csendes tag

igazad van , túl van tárgyalva ez az egyszerű dolog . :R

(#5376) Phülöp válasza nchelp (#5372) üzenetére


Phülöp
addikt

Igen, néha nem gondolom végig :)

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5377) nchelp válasza blatya (#5375) üzenetére


nchelp
tag

Csak belém raktad a frászt, hogy mást jelent amit írtam, mint amit akartam. :O Szemét műszakom volt, de szerencsére itt az utolsó. :C

nchelp

(#5378) seu


seu
csendes tag

Tudnátok segíteni?Letöltöttem a swansoft cnc szimulátort,de amikor be akarok írni progit,write protect felirat jelenik meg!Köszi!!!

(#5379) zolikaDB válasza nchelp (#5377) üzenetére


zolikaDB
veterán

Mégy vissza délre??? :D :C

(#5380) blatya válasza zolikaDB (#5379) üzenetére


blatya
csendes tag

szia!
az sscnc kezelőpanel alsó sarkában van két kis kulcs a programvédő kapcsoló - vezérlés függő- fanucon így van ,azt fordítsd el .

(#5381) Phülöp válasza nchelp (#5377) üzenetére


Phülöp
addikt

Hidd el, nem volt szándékos - főleg, hogy újdonság volt számomra ez a megoldás. :R

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5382) aram01


aram01
nagyúr

sziasztok
megtudnátok mondani hogy a 3d-s mérést hol tudnám tovább tanulni? Most kezdjük el azt is kóstolgatni de csak 2 hetem van rá,az meg lófütty,akiket kérdeztem senki nem suliba tanulta hanem az elődje tanította be,van valahol ilyen suli vagy tanfolyam? Vagy ez valami szakmának a modulszerű része?

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#5383) blasko92 válasza aram01 (#5382) üzenetére


blasko92
őstag

Szerintem a CAD/CAM programozói tanfolyam alatt van ilyen.

(#5384) Phülöp válasza blasko92 (#5383) üzenetére


Phülöp
addikt

Az NCT Akadémián biztosan nincsen, egyébként kb. 2-3 nap elég az alapokhoz. Általában a gépkereskedők oktatják le, ill, kollégáktól tanulható a dolog.
Találtam tanfolyamot is: itt, konkrétan ez a tanfolyam.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#5385) blasko92 válasza Phülöp (#5384) üzenetére


blasko92
őstag

Nálunk is van egy Kemco 3D-s mérőgép, de engem hidegen hagy. Párszor már nekem is kellett már használni, de nem elég finom hozzá a kezem. Ezért is nem mentem nőgyógyásznak :D

Viccen kívül, tényleg nem nehéz a használata, az meg, hogy mi hogy van rajta leginkább gépfüggő.

Arra meg azért gondoltam, hogy a cad/cam programozóin tanítják, mert ott úgyis folgalkoznak 3D-vel.

(#5386) aram01 válasza Phülöp (#5384) üzenetére


aram01
nagyúr

köszi a linkeket,ez tényleg nem hosszú idő és nem is drága

blasko92: :R

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#5387) boecce válasza zolikaDB (#198) üzenetére


boecce
tag

Apropó: nah, akkor mi is az az ütőkés?

Kiélezett baseball szerszám :))

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#5388) zolikaDB válasza boecce (#5387) üzenetére


zolikaDB
veterán

khm... későn válaszoltál :P

(#5389) Danivagyok


Danivagyok
csendes tag

Human CNC: https://www.youtube.com/watch?v=YXW55S4X9zo

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#5390) blasko92 válasza Danivagyok (#5389) üzenetére


blasko92
őstag

(#5391) nchelp


nchelp
tag

Üdvözlöm a széles társaságot...

Na szóval, állásajánlat a következő:

CNC-megmunkálóközpont gépbeállító gépkezelő 5 tengelyes Siemens és Heidenhain vezérlésű masinákra.
Null- és kisszériás termelés a repülőgépiparnak, jellemzően alumínium, titán és Inconel marása.

Feladatkör:
-a gépek készülékezése szerelési rajz alapján (furatolt asztalok), nullpontok felvétele
-CAM-programok lehívása, szükség szerint technológia módosítása
-A már előkészített szerszámok betárazása munkalap szerint.
-A gyártás lefolytatása, készdarabok ellenőrzése, mérési jegyzőkönyvek vezetése

-3 műszakos munkarend
-Túlóralehetőség hétköznap és hétvégén egyaránt
-Későbbi (nem túl távoli) átvétel közvetlen foglalkoztatásba
Szállást a munkaadó díjmentesen biztosítja az átvételig.

A műhelyek nem túl frekventált helyeken vannak, tehát autó jobb, ha van. Allgäu vidék, települések Übersee, és Ampfing.

Bérezés személyes megegyezés szerint, de tapasztalataim alapján az átlagos munkaerőkölcsönzős fizetéseknél lényegesen jobb a helyzet

Akit érdekel, az német nyelvű önéletrajzzal az alábbi elérhetőséget keresse:

Brigitte Schneider
Geschäftsführung

Mobil: +43 (0) 664 8844 5766
Mobil: +49 (0) 151 1158 3321
Tel.: +49 (0) 8654 77014 - 10
Fax: +49 (0) 8654 77014 - 14
Email: b.schneider@onjobs.com
Web: www.onjobs.com

onjobs Personalagentur GmbH
Münchener Str. 3
83395 Freilassing
DEUTSCHLAND

nchelp

(#5392) SirTom válasza nchelp (#5391) üzenetére


SirTom
tag

hmmm, ha nem lennék beleesve az ukrán nőcskékbe... repülnék rá :)

Nincs más hátra mint előre

(#5393) Danivagyok válasza SirTom (#5392) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Háát, hmhmmm, jóó ez az ajánlat, de nem is tudom, talán valahogy nem elég konkrét :D:D

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#5394) nchelp válasza Danivagyok (#5393) üzenetére


nchelp
tag

Mit hiányolsz belőle?

nchelp

(#5395) Danivagyok válasza nchelp (#5394) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

A jelentkezőket.
Bevallom azt hittem erre aztán lesz nyüzsgés. Persze lehet volt is, csak nem jeleztek vissza.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#5396) zolikaDB válasza Danivagyok (#5395) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem a jelentkezőkkel meg az arccal van baj. Hanem a vérrel...
Ami a pucába kell az induláshoz.

(#5397) BÁ Nutrition válasza Danivagyok (#5395) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

vagy itt a topicban olyan magas az elvárt szint hogy nem mernek jelentkezni :)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#5398) Danivagyok


Danivagyok
csendes tag

Hát igen, az örök dilemma.
Nemhiába a Müller úr már 90-ben is azt énekelte:
"Nem tudom eldönteni -szivem, hogy hamburger-e vagy hot-dog
Nem tudom eldönteni- szivem, hogy itt rossz-e vagy ott jobb"

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#5399) Karajev7


Karajev7
tag

Hello! tud valaki valami tippet a gsr 218 m-re h felment a végállás kapcsolohoz. Es nem tudom mit kell nyomni h megmozduljon, csak ég a piros, meg jelez az ALARM.

Ma végre azt csinálom, amit a legjobban szeretek,, Semmit...

(#5400) blasko92 válasza Karajev7 (#5399) üzenetére


blasko92
őstag

Próbáld meg kiresetelni, és utána gyere lejjebb vele.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.