Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#4351) nchelp válasza Red_Bull (#4350) üzenetére


nchelp
tag

Szimulátoron meg fog egyezni... Valós gépen csak a bázisszerszámnál, ha az a nullméret minden irányban.

nchelp

(#4352) bandi777 válasza Red_Bull (#4350) üzenetére


bandi777
csendes tag

Ezen a képen nincs szerszám , sem szerszám adat hozzárendelve.

T202 G0 X130 Z130 . Változni fognak az értékek.

Bandi

(#4353) NAkrul


NAkrul
csendes tag

Helló mindenkinek!

4210-es hozzászólásban említettem egy hibát amit azóta se tudtunk kiküszöbölni.... valaki ha esetleg tudna segíteni nagyon hálás lennék :R :R :R

1-2 menetfúrásnál még nem lenne para, de ha már 100 felett van a fúrandó menetek száma termékenként az úgy para kicsit... :D

:W :W
:R :R

4217-ben is van kis infó ::)

[ Szerkesztve ]

(#4354) Morty1987


Morty1987
csendes tag

Helló Mesterek!

Van egy szakmai kérdésem amit nem igazán sikerül - 3-4 mérnök 4-6 nem két éve a szakmába lévő elég sok mindent látott kollégával - megoldani.

A probléma a következő : érdességet kell tartani illetve elérni.

Ra 0.8 - ebbe benne vagyunk szinte kivétel nélkül
Rt 1.6 - ebből kicsúszunk szinte állandóan, megoldást még nem találtunk.

Amivel eddig kísérleteztünk :
hűtőközeg koncentráció növelés - jelenlegi 9%-ról 15%-re valamint szűrőcsere 0.005mikronosra
ágyúfúró bevonatolás
belső hűtés nyomás állítás - 40 BAR-ról 70 BAR-ra (többet nem tud a gép)
Különféle paraméterek előtolásra és fordulatra. - S4000-9000 (9000-nél többet megint csak nem tud a gép) F0.001-F0.009 között végig zongoráztuk már az egészet.

Amit a furatokról tudni kell : szögfurat mind a kettő, az egyik D1.8 a másik D2.5.

Kérlek titeket aki tud segítsen

Üdv MoRty

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4355) Danivagyok válasza Morty1987 (#4354) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Hello!

Én nem tudok igazán segíteni, pláne ilyen visszafogott infoáradat mellett, de az biztos, hogy hűtővízoldalról igen komoly adatokkal rendelkeztek.
Ha emlékeim nem csalnak az Ry és az Ra érdességek hozzávetőlegesen számolhatóak egymásból, azaz nem függetlenek.
Ry (t) =1.6 értékhez táblázat szerint 0.15-0.4 Ra tartozik.
Vagy felül kell vizsgáltatni a megadott érdességtűréseket, vagy egészen más technológia szükséges.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4356) Morty1987 válasza Danivagyok (#4355) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Nah most annyi minden biztos hogy Ra 0.8 alatti érdesség az már szinte köszörült felületnek minősíthető - R0.4 alatt szinte biztos...

Visszafogott infó áradat... nah most nyilván való valamelyest a kezem meg van kötve, de a lényeg az nem más mint hogy van két "mikrofurat" D1.8 és D2.5 melynek a vevő által meghatározott - Ra 0.8 valamint Rt 1.6 mikronba benne kell legyen nem elég az egyik, hanem mind a kettőben benne kell lenni.

A megmunkáló gép típusa : Doosan HC 400 Fanuc 32i vezérlővel.
A főorsó maximális fordulata : 9000 ford/min
A főorsó maximális belső hűtésű nyomása : ~ 70-80 BAR (többet nem bír el gyárilag a főorsó tömítése valamint a főorsó kiképzése)
Külső egységgel tudjuk elérni ezt a nyomás - Chipblaster.
A nagy nyomású szivattyú szűrője : 0.005mm
A hűtővíz beszállítója : Blazer BC 35 jelenlegi hűtővíz 13-15%-os koncentrációval rendelkezik.

Ágyúfúróval - beszállító Botek - próbálkoztunk eddig, valamint lett csinálva egy csigafúrós teszt is - melynek az érdessége : Ra 0.4-05 között volt, viszont az Rt érték 4.x-től indul felfele.

Ra átlagos felületi érdesség.
Rt a legkisebb és a legnagyobb pont közti különbség. (ezt csak azoknak írom akik esetleg nem tudnák miről is lenne szó)

Üdv MoRty

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4357) Danivagyok válasza Morty1987 (#4356) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Ilyen infókra gondoltam: furatmélység, átmenő-e vagy zsák, alapanyag, szerszámanyag. Nameghogy, mivel méritek. Az Ry min-max értékek hogy oszlanak el a furatmélységben?
Pl: ha Ry max jellezően a felső harmadban van, akkor a furatbekezdés nem ideális. Meg lehet próbálni párnalapon keresztül fúrni. Átmenő furatnál a kilépés is rizikós, de alulra is lehet ugye párnalapot tenni.
A legjobb alighanem az lesz, ha egy komolyabb szerszámcégtől hívtok a problémára szakembert.
Ha megvan a megoldás, akkor az feltétlenül érdekel.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#4358) kpityu2 válasza Morty1987 (#4356) üzenetére


kpityu2
őstag

Huzalszikrával nem lehet megcsinálni a furatokat? Azzal el lehet érni Ra0.2-t is, és nem karistolja össze a felületet. Zsákfuratnál még a tömbszikra is szóba jöhet. Mi tükrösített felület előkészítéseként szoktunk VDI 18-as (Ra 0.8) felületet tömbözni.

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4359) bandi777 válasza Morty1987 (#4356) üzenetére


bandi777
csendes tag

Fúró-vágó olajjal kell feltölteni a gépet az segíthet.

Bandi

(#4360) Morty1987 válasza kpityu2 (#4358) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Az az igazság hogy a szikráztatás nekünk is az eszünkbe jutott, de évi fél millió alkatrésznél egy kicsit necces lenne azt tartani ciklus időben - legalábbis ha jól emlékszem akkor emiatt lett elvetve az ötlet.

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4361) kpityu2 válasza Morty1987 (#4360) üzenetére


kpityu2
őstag

Értem. Dörzsölés, hónolás nem jöhet szóba? Ekkora szériánál már érdemes lehet egyedi szerszámot is gyártatni.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4362) hajnalbros


hajnalbros
tag

Hali !

A minap a köv. hűtést kellett készítenem !

[link]

Nap vicce fotó, de működött !

üDv!

[ Szerkesztve ]

Ketten jönnek ki az erdőből, az egyik FUTVA, a másik MEDVE !

(#4363) Morty1987


Morty1987
csendes tag

Nem újdonság ez a "maszek" világban ahol abból kell fellegvárat építeni ami van :)

Grat hozzá, használd még 100 évig egészséggel :) És még több hasonló barkácsolást kívánok :)
Erre szokták nekünk azt mondani a vezető lapkadealerek hogy mi vagyunk a sufnituning Rt. :D
Szarból fellegvár ami csak addig áll amíg kell azt nagyon tudunk :)

(#4361) kpityu2

Igen elgondolkoztunk rajta - honoló szerszám már megtervezve - , viszont a mai nap "teljesítményével talán sikerült elhárítani a hibát.
A lényeg hogy amit mi kiszámoltunk elméleti képlet alapján - gyök(30xD)/1000 (acélnál, öntvénynél a szorzószám 50) az alapján valóban 0.008mm/ford valamint 0.006mm/ford előtolással mentünk. Most ezt az előtolás értéket felnyomtuk duplájára, és a furatképünk, valamint az érdességünk javult (Ra 0.1-0.4 között Rt 2.3-3.2), ámbár nem tudjuk pontosan a szerszám élettartamát ami most kérdőjel lett... mert hiába most jó, ha a szerszámmal csak 10-20 darabot tudtunk megcsinálni amivel ilyen vagy esetleg jobb érdességet sikerül kihozni, a projekt vezető szerszámfelhasználása az áf. lesz mely műszakonként/gép 8-10 lesz az úgy meg nem igazán költséghatékony eljárás :D :D :D És nekem se jó az ha semmi másból nem áll ki a napom minthogy azokat a retkes áf-eket cserélgetem... :D
Mert ugye erre is oda kell figyelni, hogy amellett, hogy jó, amellett olcsón is jöjjünk ki, legyen megfelelő profit is.

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4364) zolikaDB válasza Morty1987 (#4363) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hát igen, ha nem is olcsón, akkor legalább ingyen, a szerszám élezze vissza magát, fele annyi idő alatt kétszer annyi termék, és tegnapra is késő lett volna.

(#4365) pucu01


pucu01
csendes tag

Szisztok.
Nekem egy elég idióta kérdésem lenne.
Milyen szerszámanyagot kell választanom, ha egy nemesített élőgyártmányt kell készre marnom? Elég annyi hogy pl. a Seco-nál a 22-es csoportot választom?

(#4366) Morty1987 válasza zolikaDB (#4364) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Pontosan ahogy mondod :)
Az még hagyjám hogy élezze vissza magát, de legalább ingyen legyen :)

Bár érdekes a cég, mert vannak projektek ahová a pénzt úgy töltjük mintha feneketlen kút lenne, viszont vannak projektek ahol meg minden egyes 0.00000000001€ is sok ha annyit kell költeni valami új fejlesztésre :D

Bár szerszám ügyben biztos az lenne a nyerő hogy ha már eleve a megmunkálandó anyagban pont ott ahol dolgozni fog, oda lenne beépítve egy nagynyomású prés, egy kemence, egy élező és egy bevonatoló gép. Így elég lenne megvenni csak a keményfém port amiből a keményfémet állítják elő :)

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4367) zolikaDB válasza pucu01 (#4365) üzenetére


zolikaDB
veterán

Klasszikus valasz: WTF?
Milyen anyag, milyen alakzat, milyen tures, mekkora, milyen hosszan, milyen feluleti minoseg????
Amugymeg, a kerdesedre a valasz a fenti info tukreben: a nagy sarga lapka pont jo lesz! :DDD

(#4368) pucu01 válasza zolikaDB (#4367) üzenetére


pucu01
csendes tag

Hát igen. Én is így vagyok ezzel. A kérdésem amit egy tanárom fogalmazott meg pontosan így szól szó szerint idézve:

"Milyen szerszámanyagot kell választani akkor, ha egy sajtoló szerszámot nemesített előgyártmányból kiindulva forgácsolunk készre"

Erre keresem a választ. Kedden kell előállnom vele. Szerintem nagy általánosságban kérdezi. Azt már olvastam itt egy előző hozzászólásban, hogy nem mindegy az anyag összetétele. De szívesen venném ha valami általánosított választ is tudnék adni. Vagy esetleg egy-két példát.

Lehet hogy tényleg egy katalógusból való meghatározásra gondol. Mert a dolgozatomban említettem a SECO katalógust és hogy a választott anyagom a 6. csoportba tartozik. Na ekkor dobta be ezt a kérdést!

Remélem érthetően vázoltam a problémám.
Köszi előre is!

(#4369) Morty1987 válasza pucu01 (#4368) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Hát hogy mi tartozik a SECO katalógus szerint a 6. csoportba az egy jó kérdés... mondtál volna Sandvikot, Mitsubishit, Prametet, Sumitomot vagy bármi mást... akkor hamarabb megmondom neked hogy mi az a 6. csoport :P

Egyébként meg ha marás, és ha már nemesített anyag, akkor Sandvik Coromill 390 család, R390-es lapka... szinte minden anyaghoz, 4220 és szinte bármire jó :)
R390-11 T3 08M-PM 1030(inkább nemesített, szívós anyagokhoz) , 4220-4240(általános acéltól bármire)(4220 kopásálló míg a 1030 szívós lapka).
Neked ebben ez esetben szívós lapka kell.
Vc ebben az esetben olyan 180-230-nál ne legyen nagyobb se simításnál se nagyolásnál. Nagyolni szárazon, hogy a hőt az anyag vigye el.

Legközelebb mondj Sandvikot :D
Vagy ami még jobb és szerintem a tanárod - és sokan nem hallottak róla - ZCC POWA :D

[ Szerkesztve ]

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4370) Morty1987


Morty1987
csendes tag

Egyszer próbáltam ki azokat a paramétereket, amiket a kicsi kínai barátaink feltüntettek a doboz hátoldalán :D Akkor megfogadtam hogy ZCC-t soha többet nem használok :D

Bár igaz általános acélra írták, de azért kíváncsiságból ráengedtük :D

Anyagminőség : 42CrAlMo7
Kovácsolt alapanyag
Megmunkáló gép: Doosan Lynx LM220
CNMG 120412 - már a bevonatra és a forgácstörőre nem emlékszem
Doboz hátoldala :
Vc 300-470
F 0.5-1.
ap 1.2-9
L (kiterített hossz) 150mm
Folyamatos és megszakított felület is van.

Hát mi kipróbáltuk. Egy külső kontúrt kellett nagyolni, ahol van egy átmérő melyet D40-ről szedünk le D25-re először 2 fogásból, majd beállítottunk neki a rendes 1 fogásos technológiát amivel most is dolgozunk. (bár már nem azon a Lynxen, hanem egy Okuma Crown lett helyére berakva)

Elindul a program, szépen lemegy az első szerszám, optional stop be van nyomva, megáll, majd megkérdezem a kollégát : Biztos? - még ki se mondtam, ő már megnyomta a zöld gombot :D
Elindult.... a kis Lynx csak nyögött-nyögött de megcsinálta :D
Utána számolgattunk a főorsó motor névleges teljesítményének, hogy mennyi kraft kéne ehhez, és mennyi kéne az 1 fogásos verzióhoz.... 2 fogásra kijött 16kW míg 1 fogásosra kijött 22kW - ha jól emlékszem

A lényeg : két fogásos technológia : 1db alkatrész, 1 db lapka :D

Hiába a ZCC az ZCC :DDD

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4371) zolikaDB válasza pucu01 (#4368) üzenetére


zolikaDB
veterán

A kur.a anyját a tanárbácsinak. Takarodjon ki a termelésbe, oszt ott pofázzon. Amikor 12 órában a 40 fokos melegben bontom lefele az anyagot, oszt repked a lila forgács. Ott pofázhat, h milyen szerszámanyag. AMILYET A FŐNÖKÖD OLCSÓN MEGVESZ. Nagyoláshoz amúgy Seco Feedmill marót ajállok, kérlek allássan. Próbáltam Iscart, Tungaloyt, Jongent, WNT-t, szárazon, vízzel, mindenhogy, de a Seco győzött. Nagyobb síkmarásnál Pokolm. Simításhoz bármilyen hihetetlen Nachreiner négyélű. De csak egyenes palástfelületen.
Egyébként nemnagyon tudok javaslatot adni szuper kopásálló szerszámra, mivel egyedit gyártok, és nap, mint nap más szerszámmal dolgozok. Mire ugyanazon maró elkopik, hónapok telnek el.
Szármaró: nagyolni szeretem a Sandvikot, simítani a 4 és/vagy sokélű Nachreiner, aluhoz 3 élű keményfém WNT.
Fúró: Garant, WNT, Nachreiner keményfém belsőhűtésű, Komet lapkás, WNT WTC Change cserefejes. WNT-ből a High-Feed drill-t nem szeretem, a triagonalt jobban bírom, de van jobb. A katalógusbeli paraméterek sajnos sokszor brutálisan túlméretezettek. (ez igaz egy 12-es fúró esetében is, pedig a Hurco VMX64 stabil és erős gép)
Menet: gépen formázás.
Lapkás: nagyolásra Seco Feedmill, simításra, palástfelületű bontásra Seco, körlapkásból Pokolm/WNT, aluhoz polírozott WNT/Seco... A Waltert próbáltam, jónak bizonyult, de nem vesz a cég. (állítólag drága)
Bár nagyjából látszik, h kiktől veszünk szerszámot, úh ez szubjektív bemutató. Lapkaminőséget, típust tudnék írni, ha bent lennék a műhelyben, de fejből nem tudom, mert van X darab fej, és csak ahhoz van lapka. Kiveszem, becsavarom, és használom.

(#4372) Morty1987 válasza zolikaDB (#4371) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Tanárbácsi takarodjon ki a termelésbe... :D
Te is tudod hogy a tanárbácsi csak az elméletet tanítja, hogy elméletben mi lenne a legjobb :)
Elmélet nélkül nincs gyakorlat, gyakorlat nélkül meg nem vesznek fel sehova :D
Sokszor a gyakorlat megcáfolja az elméletet. Lásd a mi esetünkbe is. Hiába számoltuk ki az ágyúfúró paramétereit, a gép nem tudja. Akkor más merre kerestük a megoldást. Fordulat szám amit a főorsó bír, hűtővíz nyomása amit a főorsó szintén elbír - 70-80 bar - viszont hiába számoltuk ki a fogankénti előtolást 0.007-re, ha 0.01 és 0.02 között jó az érdesség :D
Egyébként pontosan. Kint a termelésbe - főleg a maszeknál - amilyet a főnököd megvesz. Hiába mondod neki hogy ez így jó az úgy jó, hozat tesztre, be is bizonyítja, hogy tényleg jó az adott termék, de ha a kínai olcsó barátunk még így is "győzni" tud akkor nincs mese... kínait kell használni. És olyan mindegy a főnöködnek hogy 2db után lapkát kell cserélni. Ez az olcsó ezt kell használni :) Őt azt nem érdekli, hiszen nem neki kell megforgatni a lapkákat - különösen ajánlom a főnököknek mikor egy 100-150 lapkás kukorica vagy egy 20 vagy több lapkás síkmaróba kell forgatni a lapkát ;].

Az hogy mi számít drágának vagy mi nem ez igazándiból szerintem olyan mind1.
Nálunk ami - főleg esztergáról tudok beszélni de marás is hasonló árkategória - nagyon drágának mondható a maga € / db-os árával szépen sorrendbe : Sandvik(4-5€), Iscar(4-5€), Seco(4-5€), "Micsubicsi"(átlag 4€), Sumitomo(4€), Walter(3-4€), ZCC (1-2€ :DDD)

Azért látható hogy mi is nagyjából milyen lapkákkal dolgozunk, ajánlani nem tudok egyiket se, hiszen az egyik ebben jó, a másik abban jó.
"A katalógusbeli paraméterek sajnos sokszor brutálisan túlméretezettek" ez így ebbe a formában nem igaz :P
Kérlek szépen menj egy Sandvikos "továbbképzésre". És látni fogod hogy ami oda le van írva az az ő tapasztalatuk alapján ideális tesztkörnyezetben valóban annyi.
Viszont ha már kikerül a termelésbe egy lógó főorsós, szánas gépbe termelni azokkal a paraméterekkel előbb vagy utóbb a gép halálát okozzák :D

Egyébként meg ha tesztelni akartok szerszámokat nagyobb szériába, csak szólj és tudok küldeni lapkadealert :D Nem is egyet :) - Ezt a "szolgáltatást" csak azért ajánlom fel, mert állandóan engem zargatnak minden szarral engem találnak meg hogy ezt kéne tesztelni itt meg itt azt meg ott meg ott... gondoltam ha elküldöm hozzátok 1-2 hétre őket akkor nyugtom lesz :D

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4373) kpityu2 válasza Morty1987 (#4372) üzenetére


kpityu2
őstag

Csak keményfém szármaróval dolgozom, úgyhogy a lapkás részhez nem tudok hozzászólni.
WNT-t használunk, meg vagyunk vele elégedve, nem drága a többihez viszonyítva, és marha gyorsak. A délután leadott rendelés másnap délelőtt megjön. Ez nálunk (kkv) előny mert nem tudunk raktárkészletet tartani.
Mikromaróban a Karnasch-t tudom ajánlani, nagyon széles választékuk van 3mm átmérő alatt. Tizedes lépésenként van átmérő és sarokrádiusz.
SECO-t még nem rendeltünk de a dílerrel beszélve, úgy tűnt, hogy a minőségre hajtanak. Újraélezett marónál 2-3 élezésig garantálják az eredeti minőséget, ha ez nem megy, visszadobják.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4374) zolikaDB válasza Morty1987 (#4372) üzenetére


zolikaDB
veterán

A 100-150 lapkás kukorica az már beteg dolog, azt feltölteni maszeknak szerintem nem buli. Plusz ehhez már nem kicsi gép kell, és minimum SK50-es. Javaslom a Skodát, TOS-t, abból is a nagyobbat.
Síkamróval is ez a bajom, lustaság + időhiány, és addig-addig marok vele, amíg a lapka bírja. Köszörülés elé pláne. Hiába mondom, h a 10-12 fogú, 88 fokos szögű síkmaró nem kell, nem jó.
Minap is hoztak egy Tungaloy 50-es EMK-t, h próbájjam ki, jobb, mint a SZEKÓ! 7 fog, R1.5-es tórusz. Mondanom sem kell, kissé izraelita volt a kereskedő. A másik, h nem bírt el azt, amit a Seco. Pár fészek megroggyant, és a lapkák sem az igaziak már.
Katalógus: tkp a Nachreiner fúrós táblázata jött be. De az WNT keményfém fúróhoz is jó. A többi fos. Kiindulási értéknek jók. Mostmár nagyon szeretem a WTC Change fúrót. Eddig ha számított paraméterekkel dolgoztam, a furat belseje hótt karcos, fos volt, mint valami elfuserált menet, a méret hibádzott, és a bekezdésnél 2-3 tizeddel nagyobb volt pár milli mélyen. Aztán addig mókoltam, míg 35-40%-al csökkentett paraméterek mellett a furat tükrös, és tudja a H8-as tűrést.
Sandvik: figyelj, szeretem én a youtube-ot, ahol 20 fokos szobában, egy db tesztgép mást se csinál, csak a HD kamerának "pózolva" mar, amit ügyes emberek megvágnak.
Amúgy szívesen fogadok lapkadealert, főleg, ha nem kell fizetni :D Tesztelni azt tudok. Kedvencem a nagy előtolású marás. Privátban küldök cégnevet. :D

(#4375) zolikaDB válasza kpityu2 (#4373) üzenetére


zolikaDB
veterán

A Karnasch-t jó, h mondod. Kedvelt méret a D3R0.3 nálunk, múltkor is egy pici szerszám beömlését elősimítottam vele, és csak kopott volt meg egy polírozott.

(#4376) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

tiszetelt mesterek :)
tudna küldeni nekem valaki valamilyen heidenhain vagy mori seiki vezérlésű géphez olyan segédletet amiből az alapvető gépkezelési ismereteket el tudnám sajátítani?
pl.: bekapcsolás, program kezelő-szerkesztő funkciók, korrekciós pontok kezelése stb..

tudom hogy egy senkiházi kontár vagyok csak, de érdekelne ettől függetlenül :U

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4377) nchelp válasza BÁ Nutrition (#4376) üzenetére


nchelp
tag

Azt gyanítanám, a GO-98 honlapján HH leírást találsz magyar nyelvűt

nchelp

(#4378) BÁ Nutrition válasza nchelp (#4377) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

:R

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4379) lovaspeti


lovaspeti
újonc

Tisztelt Mesterek!
Németországba (Stuttgart mellé) keresünk CNC esztergályos-programozót (Heidenhain) alapfokú német nyelvismerettel . Szállás (4 hálós lakásban önállóan 1 szobában), munkaruha, bejárás cégköltségen biztosított. Egyéb részletekért a lovaspeti@gmail.com címen keresztül tudják felvenni velem a kapcsolatot. Üdvözlettel: Lovas Péter

(#4380) nchelp


nchelp
tag

Mielőtt ennek így folytatása következne: azért ez a megszólítás nem elvárt... Néhányan kissé furcsán reagálunk néha a sokadszor ismétlődő kérdésekre, ennyi az egész...

nchelp

(#4381) zolikaDB válasza lovaspeti (#4379) üzenetére


zolikaDB
veterán

€/óra

(#4382) SirTom válasza zolikaDB (#4381) üzenetére


SirTom
tag

Biztos gyalázatosan alacsony bér, azért nem írják ki (csak komoly érdeklődőnek árulják el, egy személyes állásinterjú után, hogy a jelenkező kicsit már beleélje magát, és a harsona szó mellett majd odabökik, hogy nyóc juró, de jövőhónapban már kezdeni kéne, kell vagy nem lol, mert nagy a túljelentkezés ) Egy jó állást szerintem nem egy ingyenes emailfiókra küldött jelentkezés után lehet kapni, óvatosságra intek minden jelentkezőt sok kuruzsló van a külföldi munkaajánlatok terén,mindenki használja a józan eszét

Nincs más hátra mint előre

(#4383) nchelp válasza SirTom (#4382) üzenetére


nchelp
tag

Ez sajnos szinte világszerte ilyen. Merő kíváncsiságból nézegetem a német irodák ajánlatait: az eredmény lesújtó. A leggyakoribb eset az, hogy a "pízrül" egy kibicskázott szó sem esik... Aztán még jön az, hogy "übertarifliche", meg "nach Vereinbarung", de ez se nagyon kápráztasson el senkit... A megegyezéskor igyekeznek csak pár centtel "über Tarif" "vereinbarni"... És aki a tarifatáblát látta, nyugodtan sírva is fakadhat, a legjobb pénzek vannak bruttó 17 körül, 800 év szakmai gyakorlattal, 40 gyerekkel...

Csak nagyon kevés van, ahol valóban jól lehet keresni, ezek azt írják: ab 2000 netto... De ez már magában foglalja az Auslösét is, tehát, egyfajta mozgóbért. Ami csak a ledolgozott napokra jár, és nem számít bele a pótlékalapba, azaz a normál órabérbe. Ilyenformán a túlóra, műszakpótlék annyira nem is frankó. Mellesleg ez a mozgóbér elég motiváló erő a bejáráshoz (igen, a németek jó részének már erőst büdös a munka, magam is ismerek pár "életművészt", akik HARZ-IV-ben utaznak), mert ez igen simán eléri a havi 800-1200 nettó körüli összeget.

De egyébként valóban dühítő: illő lenne mindenkinek tudomásul venni: a kölcsönzött munkaerő tartja fenn a munkaadó vállalatokat, és el a kölcsönző irodákat, az egyiknek profitot spórolva, a másiknak termelve, az államnak kieső adóbevételt okozva.... Illő volna eszerint bánni velük, legalább addig, amíg be nem bizonyították, hogy méltatlanok a tisztességes elbánásra Akkor viszont lapátra velük, nem élősködni tovább kullancsként cégen-dolgoz(gat)ón egyaránt

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#4384) SirTom válasza nchelp (#4383) üzenetére


SirTom
tag

A német munkatársaimon észrevettem a munkaundor különböző vállfajait, különösképpen, ha szép napos madárcsicsergős idő volt, na akkor nagyon nem tetszett nekik a gyárban termelni. Meg volt az éves betegségekre is pár hét, és a maszek céget ez sem zavarta, úgy vették anno mint fizetett eltávot(egy kis túlzással élve) ez még mindíg így van?

Én mondjuk menthetetlenül hozzászoktam, hogy odabökik a hirdetés végére, hogy mennyit kínálnak, Briteknél ezt könnyű volt megszokni, és a heti fizetést is. Jobb lenne, ha odaírnák, nincs abban semmi, nem titkos..

Itt Olaszoknál meg mindenfele az 56-os magyar forradalomról elneveztek utcákat, tereket.. Ilyet másutt még nem tapasztaltam, szimpatikus gesztus

Nincs más hátra mint előre

(#4385) BÁ Nutrition válasza SirTom (#4384) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

íreknél úgy volt hogy reggel beszóltál hogy beteg vagy és akkor tudják hogy be vagy állva mint a szög a falba :)
csak simán nem kapsz arra a napra fizut, és ennyivel letudják. ill szerintem is az a legtutibb ha hetente utalják pénzt, sokkal jobb a havinál.

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4386) Nordik


Nordik
őstag

Most szereztem gépi forgácsoló szakmát, már el is kezdtem dolgozni ott ahol voltam gyakorlaton. Egyedi gyártással foglalkozó cég, inkább hagyományos gépeken.

Na most felajánlottak nekem egy olyat, hogy anyag és szerszámraktár vezető, beszerzéssel egybekötve. Illetve MEO-znom is kell néha, besegíteni stb. Jövő héten pedig lesz egy kis palástköszörülés is mivel nem bírják a nagy megrendelést. Később is előfordulhat ilyen, hogy be kell ugranom valamelyik gépre.

Viszont van egy félelmem, hogy kicsit ki fogok esni a gyakorlatból. Igaz, hogy csak hagyományos gépeken szereznék gyakorlatot, de ahol én lakom mindenhol csak CNC van, zöld és piros gombbal. LUK, BPW és kisebb-nagyobb cégek. Ezt bárki meg tudja tanulni...

Mit gondoltok van félni valóm, hogy esetlegesen nem lesz gyakorlatom és nem tudok később elhelyezkedni vagy valami? :U Én mindenhol már csak azt hallom, hogy a CNC megy.

[ Szerkesztve ]

(#4387) kpityu2 válasza Nordik (#4386) üzenetére


kpityu2
őstag

Lássuk csak: kifutófiú vagy szakember... nehéz választás. :D Persze némi pénzmag megédesítheti a dolgot. Azért tapasztalatom szerint ez a "mindenes" dolog életveszély. Gyakorlatban általában azt jelenti, hogy csinálhatod a szakmunkát ingyen. Úgyis csak ücsörögsz a raktárban... szóval csak óvatosan.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4388) Phülöp válasza Nordik (#4386) üzenetére


Phülöp
addikt

Én azt gondolom, hogy nem feltétlenül jársz rosszul azzal, ha bevállalod, és csak később állsz neki a szakmának. Egyszer talán nálad is el fog majd jönni az az idő, amikor nem fogsz tudni a gép mellett állni napi 8-12 órákat, pakolászni a kisebb-nagyobb vasakat. Akkor jól jöhet, hogy máshoz is értesz. Én még innen vagyok a 40-en, de olyan helyzetbe kerültem, hogy kénytelen vagyok szakmát váltani. Nagyon nem aggódok, MEO, CAM, műhely/csoportvezetés simán bevállalós.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#4389) Nordik válasza kpityu2 (#4387) üzenetére


Nordik
őstag

Egyrészről biztos, hogy kényelmes munka lenne. :)

Gondolkodtam, hogy inkább elmegyek zöldgomb nyomogatónak a LUK-ba, dehát ha azt vesszük ott se lennék előrébb, van ott asztalos, pincér meg mindenféle szerzet néhány napos gyorstalpalóval... Meghát 3 műszak stb.

(#4390) Nordik válasza Phülöp (#4388) üzenetére


Nordik
őstag

Mondom közbe tuti lenne az, hogy ugorjak be MEO-snak, néha forgácsolni mivel nem nagy cég lévén nemhinném, hogy kiteszi az egész napomat a raktározás, beszerzés stb. Másrészről tapasztalatot szereznék még az Oracle adatbáziskezelőben is.
MEO-ba is voltam két napot eddig, de a jövő héten nem lesz a MEOsunk és már egyből rám gondoltak, hogy nekem kéne helyettesítenem. :) Pedig aztán van még rajtam kívül néhány dolgozó akiknek van hozzáférésük a dologhoz. :)

Az első szakmám amúgy asztalos, igaz 0 gyakorlattal. Egyből mentem másodszakmára mikor végeztem vele.

[ Szerkesztve ]

(#4391) kpityu2 válasza Nordik (#4389) üzenetére


kpityu2
őstag

Kétségtelen, hogy lehet benne lehetőség. Ez attól függ, hogy mennyire korrekt a cég, ahol vagy. Végül is több lábon kell állni. Az ördög azonban mindig a részletekben van. :D

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#4392) zolikaDB válasza Nordik (#4386) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ez a kérdés kissé összetett.
Eleve ha a lakhelyeden leragadsz, akkor úgyis mindegy. Mindenesetre, amikor én marós akartam lenni, akkor nem volt helymegkötés. És ezért is nem vállalnék el ilyen melót. Mert akkor mehetnék kamionosnak is, az is jól fizet.
A másik:
- totál kezdőként nulla tapasztalattal hogy lehet bki is MEO-s? Nem fejtegetném a kérdést...
- ugyanilyen állapotban hogyan palástköszörülsz?
- hogyan ugrasz be bármilyen melóra/gépre?
- hogy esel ki olyanból, ami nincs is még neked?
A helyedben hagyományoson gyakorolnék, majd lépnék valamerre, ahol normális CNC megmunkálás van és a kavics is jó.
A kérdéseket ne vedd sértésnek, gondold végig a dolgot..

(#4393) Morty1987 válasza zolikaDB (#4392) üzenetére


Morty1987
csendes tag

A kérdések abszolút de jogosak, sajnos egyet kell értsek zolikaDB-vel...

Ezt a totál semmi tapasztalat bárki lehet meós... azért ez jó :D
Nálunk viszonylag "nagy" meó van de az ottani meósoknak kb a 90%-a
1. nem is szakmabeli...
2. fingja sincs hogy mit mér, hogyan, merről merre, rajzolvasás=0, ha nincs "buborékos számmal megjelölve" akkor már nem tudják megmérni.... vagy mi a jó, ki van adva utasításba hogy hogy ennyi akkor ennyi... tehát ugyan olyan "zöld gombnyomogató" mint akik a csarnokban dolgoznak.

Megtörtént eset : meósok veregetik a mellüket hogy ők a nagy meósok és hogy így meg úgy ők a minőségellenőrök....és ők mindig mindent jobban tudnak mint "egyszerű szánalmas zöld gombnyomogató senkiházi csürhe"... aztán jön a kérdés : "Mi az a tekergetős patkós valami?" Eleinte hülyének néztem... aztán láttam rajta hogy tényleg nem tudja, de még a nevét sem... így megsajnáltam és visszazavartam a meóba kérdezze meg odabent a profiktól :DDD

Hidd el később sokkal inkább becsülni fogod azt hogy ha úgy döntesz hogy kimész a gépekre melózni minthogy ilyen olyan beugrós mindenes legyél... :)

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

(#4394) Nordik válasza zolikaDB (#4392) üzenetére


Nordik
őstag

Mivel ennél a cégnél voltam gyakorlaton, ezért tudják, hogy melyik gépen hogyan dolgozok, mit várhatnak el tőlem stb.

Igazából minden géphez értek, mindenhol megtudnék csinálni mindent, esetleg csak gyakorlással kellene fejlesztenem magam. A munkákat is ismerem nagyjából.

[ Szerkesztve ]

(#4395) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

melyik revfejet tartjátok előnyösebbnek?
ezt[link]
vagy
ezt[link]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4396) Phülöp válasza BÁ Nutrition (#4395) üzenetére


Phülöp
addikt

Én az utóbbival kb. 17* akadtam fel a burkolatra. Ahogy látom, a képen levőt is meghurcolta már a sors...

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#4397) BÁ Nutrition válasza Phülöp (#4396) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

azért kérdem mert az első verziót nálunk minden szerelésnél órázni kell.. mert a fúrók rossz pozícióban vannak

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#4398) _BM_ válasza BÁ Nutrition (#4395) üzenetére


_BM_
senior tag

A VDI befogós szimpatikusabb (a rozsdás). Talán a legegyszerűbb szerszámozni, órázni. Szabványos, boldog-boldogtalan gyárt hozzá befogókat (pofátlanul olcsón a többihez képest). A rendelés abból áll, hogy mondjuk VDI32 radiális, jobbos késtartó 20-as késhez, oszt jónapot. A saját befogós szerszámgépeknél minden bonyolultabb, és én még nem jöttem rá, hogy mi az előnyük. Az 1-es kép milyen gépet ábrázol? Mori Seiki, Mazak?

Dolgoztam egy nagy, három revolveres Okumán, beállást csináltunk, felrakom a befogót a revolver palástjára, oldalról becsavartam a diót, fasza, zöld gomb, revolver bevált, oszt leesik a komplett befogó a forgácskihordóba. Akkorát koppant, hogy azt hittük, hogy a tokmány esett le. Kolléga mondta, hogy majd ő, de neki ki leesett :))
Aztán rájöttünk nagy nehezen a trükkre. Az a titok, hogy nem mindegy, hogyan hajtod be a csavart.Hogy ez mire jó, azt én már soha nem fogom megtudni.

[ Szerkesztve ]

(#4399) _BM_ válasza _BM_ (#4398) üzenetére


_BM_
senior tag

Na ilyen. Palástra kell felfektetni a befogót, de a homlokon van a csavar. Ha rögzítéskor nem forog legalább 5x körbe a csavar a megszorulásig, akkor újra kell próbálkozni. Én ilyet VDI-nél nem tapasztaltam, pedig ez is hasonlít a VDI-re.

[ Szerkesztve ]

(#4400) Morty1987 válasza BÁ Nutrition (#4395) üzenetére


Morty1987
csendes tag

Nálunk a cégnél az első variáns van érvénybe, kivéve az elenyésző Okuma gépparkunkat.
Zömmel Doosan-ok :S Abból is a gyengébb verzió :D Lynx :S
Még nem találtuk meg igazán az előnyét mire is lehetne igazán használni azt a gépet... de egyik kollégám szerint, tökéletes kvarc órába tengely, meg facsapágyat esztergálni.... :D
Kicsi is, gyenge is, csúnya is, pontatlan is, könnyű is, buta is(:D) de mit várjak el egy koreai masinától... :DDD
Japán hiába közel van, még meg sem közelíti minőségben bármelyik Deawoo vagy Doosan -ami a cégnél van - egy őskori Okuma Crown-t, egy EEN 630-at, vagy egy Mazakot, Morit, Toyodát.... :D

Én az első preferálom, hiszen nálunk nagy szériás gyártósorok vannak, éves szinten közel gyártósoronként 300.000-1.800.000 darabszámig. Lehet hogy sokat kell vele pöcsölni ahhoz hogy normálisan beállítsd, de ha egyszer beállítottad, örök élet + két nap - amíg nincs vele csattanva :D (Lynxnél elég ha csak lepattan, vagy eltörik a szerszám :S)

Olyan nincs hogy valami nem sörnyitó

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.