Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#166) BloodPandus


BloodPandus
csendes tag

Még ráérek, tehát írogatok, aztán majd vagy lesz reagálás, vagy sem. ;)

Nézegettem a videókat a t2cnc.hu-n.
Kicsit elmosolyogtam, hogy mennyire "komoly" masinák vannak akár 1 milláért is.
Igaz, hobbi kategória, de ahhoz meg kicsit drágállom...

Ha olyan tempóban marnék a melóhelyen, akkor már nem lenne melóhelyem sem... :)

Kis eszmefuttatás a szakmát most tanulóknak, hátha egyszer még jól jön... :B

Az utolsó videó nagy baklövés szerintem:

1, ez az "alkatrész" nem 3D hanem sima 2D, ezért elég hozzá 2 perc, nem kell 40!!!

2, ilyen drága gépre már érdemes olyan motort rakni, aminek az alsó határa olyan 2000 körül van, ott még van nyomaték, és lehetne neki küldeni. Fogásban is, tolásban is.
Max fordulat meg... mondjuk elég 8000, én ezzel a fordulattal pilinckázok néha aluban 1mm-es maróval, és jó. (meg nagy poén, mikor csak a nagy gépen nem ketyeg semmi, és azon csinálom a műszerészdolgaimat, meg a fusimat. 1625x863x762 mozgású masina, nekem meg éppen benne van egy cuccom, cirka 10x20... és éppen gravírozok... :)) :D )

Nekem pl sima, 1,5 kW-os motor lesz rajta, szénkefe nélküli, 2-3 sebességtartományos bordásszíjas áttétellel. Helyem lesz rá a gépen, mert nem konzolos gép, a fordulatszámot pedig finoman tudom állítani tartományon belül elektronikával. Azzal majd lehet rabolni... :)
Valamint, ha készen lesz, 3-4 millát simán fog érni, ha összevetem ilyesmi nagyságú gyári CNC-kel... Pláne, hogy az enyém most 80%-ban rozsdamentesből van... :P

3, "mindent egy szerszámmal" módszer először jó gondolatnak tűnhet, de alaposan utánagondolva... nem az. Mások a forgácsolási tulajdonságai egy nagyolómarónak, mint egy simítónak. A simító nagyobb fogást nem visel el, ha túléli, a felület lesz randa.
Tehát a megmunkálás sebességét behatárolja a szerszám, egy simítóval baromság nagyolni. Az én gépemen nem lesz szerszámcserélő, de patron az igen.
És nem leszek lusta bemérni a nagyoló után a simítót, ha kell, mert amennyi időt megtakarítok, azalatt ötvenszer is bemérhetek 6 szerszámot... :)

4, A szerszám hossza.
Ahol max 10 mm-t kell lemenni fogásban, akkor nem ezt a hosszú marót kellett volna berakni, hanem egy rövidebb, 3 élűt. Annak is van keresztéle, és a fogásvételnél nem fogta volna ilyen csúnyán vissza azt a motort. Azonkívül a szabvány fogása, amit elbír, az 15-20mm.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.