Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
coco2
őstag
válasz AxBattler #952 üzenetére
Tört krumpli, a főtt tojás sárgája, főzelékek - anyagi minőségükben ugyan úgy kenődnek, mint bármelyik krémes cucc. Húsok akár pörkölt, akár sült hús, fűszerezni kell, szaftos lesz mindenképpen. Ezeket mind kihagyni akár csak 1 hétig nettó éhendöglésnek tűnik
កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។
-
malnabokor
senior tag
válasz tasiadam #948 üzenetére
Szia, szerintem nyugodtan kérdezd itt.
#949 coco2
Ez a régi iskola szerinti megoldás. Az elmélete és gyakorlata az volt, hogy a gyökércsatornában, de inkább a gyökércsúcs körül található akut gyulladás gennygyülemét a nyíláson keresztül levezesse. Cserébe ahogy írod, folyamatosan felülfertőződik a szájüreg felől a csatorna. Ezért ma már nem ajánlott, és nem is oktatják (pontosabban oktatják, hogy így ne csináld )Jelenlegi ajánlás, hogy ki kell tisztítani a csatornát (fertőzött, felpuhult dentin eltávolítása a csatornából, csatorna átfertőtlenítése (kémiailag fertőtlenítőszerekkel, fizikailag lézerrel, melyik rendelő hogy van felszerelve), és végleges gyökértömés készítése amint lehet. Kezelések között is legyen lezárva a csatorna, hogy ne fertőződjenek be az éppen kitisztított csatornák, a gyökérkezelés es tömés végén pedig legyen egy jól záró, tartós lezárása a fognak. Ennek az elmélete, hogy ha a csatorna tiszta, és onnan nem kerülnek baktériumok a gyökércsúcs köré, akkor a szervezet már meg tud küzdeni a gyökércsúcs körüli gyulladással. Persze ez nem mindig alakul simán (annyira gyulladásban van még a gyökércsúcs körüli terület, hogy nem lehet kiszárítani a csatornát (ami feltétele a jó gyökértömésnek), vagy nagyon panaszos a fog, és nem javult a helyzet az első kezelés után, vagy csak szimplán sürgősségi esetként nem volt elég idő a teljes kezelésre). Ilyenkor kerülhet a csatornába ideiglenes “gyógyszeres” tömés (ez legtöbbször kalcium tartalmú paszta, ami fertőtlenít, de nem gyógyszer , mostanában pedig terjed egy antibiotikumos paszta is, én ezt kezdtem el használni). Ez az ideiglenes tömés rövidebb-hosszabb ideig bent maradhat a csatornában, amíg gyógyul a gyökércsúcs körüli terület, aztán mehet a végleges tömés és a fog helyreállítása. Valamint a kezelés idejére, ha indokolt, szoktam felírni antibiotikumot, amit csak akkor kell kiváltani, ha esetleg fellángolna a gyulladás, vagyis erős fájdalom, duzzanat, láz alakulna ki, de ilyenkor érdemes átöblíteni/fertőtleníteni a csatornát/csatornákat is még egyszer.
(Jó hosszú lett, de remelem érthető. Nem mindent és mindennek az okát írtam le részletesen, de ha bármi kérdés lenne, kérdezzetek nyugodtan )
[ Szerkesztve ]
köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
tasiadam
veterán
No, akkortobb dolog is van.
1: van 1oral B fogkefem a standard fej felfogatassal. A gyari fejdarabja 2x annyiba kerul mint egy jobb hagyomanyos. Szeretnek fejet, megveszem a gyarit, de 1500ert nem feltetlen. Milyen fejet ajanlatok? A DM sajat markas hulladel muanyag betetes, ezert 3-5 mosas utan kikopik igy a fej meg se moccan,ergo nem mos.2: vilag eletemben verzett az inyem. Most a GSK termekeit hasznalom, fogkrem es szajviz, de ugyan ugy verzik, pedig elv erre valoak. Regebben reggelente vert koptem, mar kevesbe. Ezzel mit tudok csinalni?
Boldog s̸̺̳̾͝p̶̝̖̅ò̵̫̾ọ̷̃͒k̸̮̓t̵͈͌͝o̶͓͘b̵͓͔͘è̸̱r̷̙͈̅̀ mindenkinek!
-
coco2
őstag
válasz malnabokor #954 üzenetére
Hálás köszönetem a válaszért
Még egy "apróság"-ra lennék kíváncsi Előfordul olyan, hogy gyulladás teljesen szétroncsoljon gyökér csatornát? Például 3 csatornából az egyiknek tisztítás során mintha már nem lenne alja. Létezik olyan?
កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។
-
malnabokor
senior tag
válasz tasiadam #955 üzenetére
1: Emagon néztem, 8db-os készletet 9700-ért láttam, ami kb. annyi, amit írtál (1200 Ft/fej). Háromhavonta illik cserélni egy fejet (akárcsak a hagyományos fogkefét). Az utángyártottakat nem ismerem (DM és társai), biztosan van közöttük rosszabb és jobb, vagy olyan jó, mint az Oral-B. Ha van kedved, próbálj ki párat, vagy ha biztosra mennél, akkor Oral-B, gyanítom, hogy sajnos az utángyártottak közül is a drágábbak lesznek a megbízhatóbbak.
2: Ínygyulladás; mikor volt utoljára fogkőeltávolításod? Leggyakoribb oka a fogkő és lepedék, amely miatt állandó gyulladásban van mellette az ínyed. Ezen kívül lehet még ha túl erősen mosol fogat (a nem nyomásérzékelős elektromos fogkefék és erős fogmosás veszélyes kombináció), vagy nem mindenhol tisztítod a fogakat (pl. fogselyem/fogköztiszító hiányzik, erről amúgy írtam még többet a 938-as hsz-ban ). Röviden tanácsok: fogkőeltávolítás, gyengébb fogmosás (ha túl erős) és helyes technika, fogköztisztítás fogselyemmel és fogköztisztítóval, és plakkfestő tabletta használata kontrollként.#956 coco2:
Nem túl gyakori, de nagyon ritkán előfordulhat. Inkább amiatt nincs "alja" a csatornának (vagyis nincsen szűkület a csatorna végén) , hogy gyökérkezelő tűvel átmentek rajta véletlen, és feltágították - ez gyakoribb. További lehetőség még, hogy valami miatt nem fejlődött ki (pl. trauma érte gyerekkorban). Ettől függetlenül lehet kezelni az ilyen fogakat is, csak óvatosságot igényel, vagy esetleg letömik ahogy lehet, és utólagosan műtéti úton eltávolítják a problémás gyökércsúcsot.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
mzso
veterán
Egy szájzuhanyt hogy lehet higiénikusan tartani? Vettem egyet, de szerintem simán beleposhad a maradék víz amíg én nem használom.
-
Joker88
őstag
eddig semmi probléma nem volt a fogaimmal.. no nem évente mentem ellenőriztetni,hanem ritkábban..
Ma épp észrevettem a bal oldalon fenn, hátul a bölcsifogak előtt, az egyik fogamnál egy kis pattanás-szerű izét.. nem fáj a fogam,nem is kezelt fog (még) ..
de mivel a körzetis orvosom pár hónapja elhunyt, aki helyette lett, nos, hát nem túl jó véleménnyel vannak róla
megpróbálok inkább egy magánrendelőt,egészégkártyára,hátha.
bár mindig utáltam fogorvoshoz menni.. voltak rossz tapasztalataim általános suliban vele próbálok utánaolvasni ennek a kis pattanás-szerű dolognak,de mindent írnak meg remélem nem horror áron lesz.. Ja, Győr,tehát talán nem pesti árakon lesz a vége.In loving memory of Garrett Lockhart
-
Sziasztok!
Veszprémben vagy annak környékén max 30-40km tud valaki olyan fogászatot ahol nagyobb tételeket esetleg részletbe ki lehet fizetni? Végre kereső képes lettem és szeretném teljesen rendbe rakni a fogsoromat.(Tényleg nagyon szar nem akarom vitatni felső fogaim az alsótól vagy 5 centire elállnak mellette gyönyörű sárgák..)
Fogszabályzás, tömés, fehérítés etc... Havi szinten ilyen 150-200k tudnék rá szánni.
~ Nincs annál lustább ember a világon ki egy csomagot nem képes feladni a mai világban.
-
félisten
válasz Krisztianby #961 üzenetére
A nagyobb munkák szerintem úgyis elhúzódnak több hónapra, ami alatt szinte mindenhol részletekben tudsz fizetni.
"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki."
-
Runner_fxr
Ármester
válasz Krisztianby #961 üzenetére
Minden fogászat esetében úgy működik, hogy azt fizeted amit épp megcsinálnak.
-
malnabokor
senior tag
Valóban lehet több minden is. Azóta eljutottál fogorvoshoz, kiderítették, mi a probléma? Ha még nem, szerintem válassz egy szimpatikus rendelőt, és nyugodtan kérj egy állapotfelmérést (ilyenkor szoktak készíteni panoráma röntgent is). A képen látottak és a vizsgálat alapján pedig beszéljetek meg egy kezelési tervet, árajánlatot. Ez nem jelent elköteleződést, neked is lesz lehetőséged átgondolni a kezeléseket, ha kérdéseid vannak, meg tudjátok beszélni.
A rossz tapasztalatokat abszolút megértem, nekem is hasonló volt a sulis időszak. Aztán gimi alatt volt egy jó tapasztalatom, és az indított el a fogorvosi pályán, és azóta is az motivál, hogy a pácienseknek (lehet furán hangzik, de) a legjobb élményt biztosítsam
#961 Krisztianby
Nem vagyok járatos arrafelé, viszont azt megerősítem, hogy mindig csak az elvégzett munkákért számítanak fel díjat. Ez alól csak a pótlások a kivételek (korona, híd, stb.), itt vagy a lenyomatvételkor kérik el a pótlás teljes összegét, vagy két részletben, az elején lenyomatvételkor, és a végén ragasztáskor. Beszéljetek meg egy kezelési tervet az állapotfelméréskor, és nyugodtan ütemezzétek úgy, ahogy neked kényelmes. Látod, hogy mennyi alkalom, milyen összegek, és azok alapján be tudjatok osztani a fogorvossal úgy, hogy mind szakmailag, mind költségek szempontjából a lehető legjobb legyen.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
Keef_Lee
senior tag
Olvastalak malnabokor a tanácsokkal kapcsolatban. Köszönöm.
Nekem most az erős fogmosás és elkoptatás miatt szonikus fogkefét javasolt a doki. (Ragaszkodik a Philipshez és ahhoz, hogy több intenzitású legyen.)
Most akcióban van OralB-is. Az is jó lehet? Meg olyan kellene, amihez a fej sem egy vagyon utólag. -
malnabokor
senior tag
válasz Keef_Lee #965 üzenetére
Véleményem szerint az Oral-B is tökéletes, sőt.
Rákerestem most az elmúlt időszak cikkeire a Pubmeden (orvosi tudományos publikációk gyűjtőhelye), amelyek ezzel a Philips vs Oral-B témával foglalkoznak. A két legutolsó tanulmány közül az egyik szerint az Oral-B, a másik szerint a Philips elektromos fogkefe jobb. Az egyik cikket az Oral-B, a másikat a Philips támogatta... A független tanulmányok többnyire az oszcilláló-rotáló fogkeféket értékelik minimálisan jobbra, vagyis az Oral-B-t, de kb. forma-forma.
Arra figyelj, hogy nyomásérzékelés legyen benne, így nem fogod túl erősen nyomni (egyes Philips és Oral-B modellekben is van ilyen funkció). Fogkefe fejnél pedig szoft/puha fejet válassz hozzájuk.
Úgy nézem, hogy mindkét gyártónál 1600-2000 Ft/db áron elérhetőek a gyári pótfejek ha nagyobb (8-10db-os) pakkot választasz, így itt szerintem nincs különbség közöttük. Ennyibe kerül egy jobb kézi fogkefe is (Curaprox pl.).köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
prime_adam
aktív tag
Sziasztok!
Láttam volt mér régebben kérdés, de választ nem találtam, így én is szeretném megkérdezni, hogy ez az ózonos fogászat tényleg annyira jó, mint írják vagy inkább csak marketing?
Ugye nincs fúrás és állítólag ha még fizikailag nincs lyuk, akkor belül is "tisztít" és utána visszaépül a szerkezet (elnézést, akit bánt a megfogalmazás, de hétköznapi szavakkal nem tudom jobban leírni ). Szóval kicsit a túl szép, hogy igaz legyen kategória, ezért lennék rá kíváncsi, hogy ebből mi igaz. Vagy van-e valami kisbetűs hátránya?
-
Keef_Lee
senior tag
válasz malnabokor #966 üzenetére
Köszönöm. Közben megvettem a Philipset. 4300-as széria. Most csütörtökön veszek hozzá Aldis fejet pótnak. Reméljük az is jó lesz valamire.
-
Balazs_
senior tag
Sziasztok!
Letört a felső jobb első metszőfogam sarkából (J1-es fogam B1 felöli sarka, tehát korona, nem a fognyak felől, ha jól használom a zsargont ) egy kb. 1mm x 1mm-es kis apró darabka, de úgy, hogy a fog belső sarka még megvan. Fogorvosom azt mondta, hogy elég ha időpontot ad, ~10 nap múlvára. Ilyen kis törésnél tényleg nem kell félni, hogy valami történik (ne adj Isten a hátsó rész is utánatörik / bacik jutnak be)?
Az első tervem az volt, hogy bemegyek a magán ügyeletre, de gondoltam csak felhívom a szokásos fogorvosom. Érzékenység nincs, az egész eset pár órája történt.[ Szerkesztve ]
-
Nekiálltam a dolgoknak.
Eddig 4 fogtömés ami 110k és fogkő eltávolítás ami 11k. Hátra van még 2 fogam utána elvileg minden fasza lesz. Viszont összes szuvasodás a fogaim között van szóval elég kényes javítani őket . Fogfehérítéssel nem tudom mi lesz mivel bizonyos helyeken megvan sérülve a fogam ami által nem ajánlatos a fehérítés. Ez javítható viszont kényes még átgondolom. Remélem fogszabályzó megáll max 400k nál jövő hónap végén konzultálok.~ Nincs annál lustább ember a világon ki egy csomagot nem képes feladni a mai világban.
-
mirci18
addikt
Sziasztok.
Éppen fogászati kezelés alatt állok.
Mivel sok rossz törött fogam volt a felső állkapcsomban így hidalással pótolják. Összesen 10 fogas pótlás lesz. Gondolom a két tartó fogat is bele számolják.Meglepődtem mert középtájt van részben törött fog de a doktornő elmondása alapján mivel jó lecsiszolja és maradhat a hidalás alatt.
Ez mennyire bevett szokás hogy hidalás alatt hagynak lecsiszolt fogat?Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH
-
dellfanboy
őstag
voltam egy fogkő leszedésen ill. az egyik szuvas fogamat is betömték viszont hideg-re melegre tök érzékeny lett a fogam. ez lehetséges a friss tömés ill. fogkőleszedés miatt van? ill. ha cukrosat eszeik iszok, egyértelműen érzem a frissen tömött fogammal. lehet hogy elbaszták a tömést? hiába nézem tukorben, én nem nagyon látok lyukat. de konkrétan kifizettem egy csomó pénzt és nem érzek javulást. sőőt a fogaim mostmég érzékenyebbek lettek.
eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei
-
malnabokor
senior tag
válasz dellfanboy #973 üzenetére
Fogkőeltávolítás után gyakori jelenség, hogy érzékenyek/érzékenyebbek lesznek a fogak, ez teljesen normális.
Olyan fogkrémet javaslok, amely Ónfluorid tartalmú, ezek csökkentik az érzékenységet (lezárják a fogak nyakánál található kis csatornákat (dentintubulusokat), amelyek a fogba vezetnek).
A tömések után előfordulhat érzékenység (hidegre, nyomásra), illetve a fogkőeltávolítás utáni érzékenységet ott fokozottan érezheted, hiszen a tömés készítés alapból egy trauma volt a fog számára, alapból így érzékenyebb, és fokozottabb reakciót adhat. Ha pár hét alatt sem szűnik meg az érzékenység, esetleg közben spontán fájdalom jelentkezik (akár tompa, vagy erősebb, vagy lüktető), nyugodtan menj vissza és jelezd.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
Keef_Lee
senior tag
Nem teljesen igazodok el a fogkrém ügyekben.
Dentalhigienes javasolta, hogy hagyjam a Listerint, mert van benne olyan anyag, ami nem jó (nem tudom melyik az). Lett helyette DM-es saját márkás, mert szerinte az jó. Fogorvos javasolta az OralB professional fogrémet, mert az repair és a szónikus kefét.
Aztán mégis ismét van fogkő. Most javasolt a paradontax 8hatás fogkrémet, majd az ezt is megoldja. De nem.
Közben azt hallottam, hogy az Aldis saját márkás fogkrém is jó, de nem tudom az összetevők alapján, hogy így van-e, mert nem értek hozzá.
Van benne: pl. cink, propilbisz, ammonium difluorid, meg nátrium fluorid 1450ppm
Szóval már azt sem tudom, hogy mit nézzek, meg mit higgyek.
(Csak érdekességként: a javasolt fogkrémek 1600-1700, az Aldis 350 ft.) -
malnabokor
senior tag
válasz Keef_Lee #975 üzenetére
A fogkövet nem oldja meg fogkrém (és fogmosás). Baktériumflórád, nyál-összetételed/sűrűséged/termelődése, étkezési, és egyéb (pl. dohányzási) szokások határozzák meg. A fogkrém csökkentheti a fogkő kialakulását, de nem akadályozza meg, így is-úgy is termelődik, kinek mekkora mennyiségben.
A mit higgyek kérdésre: én személyesen az "evidence-based" megközelítésre támaszkodom, és ott a kutatások alapján jelenleg leginkább a fentebb említett ón-fluoridos fogkrémek a leginkább ajánlottak.
Mikrobiológián és preventív fogászaton is a leghatékonyabb szájvíznek a Listerint tartották (és még a Corsodyl-t). Persze lehet velük ártani, ha folyamatosan használjuk. Emiatt ajánlott (ha problémát kell megoldani, akkor max. 2 hétig folyamatosan, aztán ugyanennyi szünet), vagy általánosan 2-4 naponta öblögetni.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
-
#76500480
törölt tag
Sziasztok!
Kérdésem hozzátok: Bal alsó bölcsességfogam sokadszorra be gyulladt, nincs teljes áttörés, csak ilyen fehéres kráter 7es fog körül(ami különben borsószemnyi amalgám tömést kapott, hőszigetelő alábélés nélkül, mert akkora volt a lyuk). Az a fehér rés az inyen tályognak számít? Mindenkép huzassam ki a bölcsesség fogat?
3 éve szedte ki kampoval és 3oltessel a szájsebész a jobb alsót akkor ez a bal még mélyen “gyökerezett” 2022ben amikor a bal hetest tömte a fogorvos, annyiban maradtunk, hogy mellette levő bölcsesség fog pótolhatja ezt a tömött fogat ha megadja magát. Elbizonytalanodtam[ Szerkesztve ]
-
Met
nagyúr
Sziasztok!
Múlt szerdán ki kellett húzni a jobb felső bölcsesség fog melletti fogamat.
Nem fáj, gyógyul, nincs bedagadva, nincs semmi gond vele.Két dolog érdekel.
1. mióta nincs ott a fog, kicsit máshogy beszélek, feleségem kérdeztem, ő nem hallja. Én úgy hallom magam mintha lenne valami a számba ami miatt nem tudok rendesen artikulálni. Eléggé zavar
Ez elmúlik?2. törvényszerű vagy genetika kérdése hogy ha elkezdem terhelni azt az oldalt akkor elkezd kifordulni a fog mivel oldalról nincs megtámasztva?
"If in doubt, flat out!" Colin McRae
-
coco2
őstag
1. Én ugyan nem vagyok szakértő, de az szokott féltégla érzés lenni, mikor fogpótlást kapsz, nem az, amikor húznak. És idővel hozzá lehet szokni. A fogvesztés viszont olyasmi, ami bizony kiejtés változással járhat. Több tagú korona van kitalálva rá. Nem olcsó, de front oldalon azt úgysem úszod meg. Kb foganként 50 a korona. Ami két oldalon illesztenek, természetesen azt is fizetni kell.
2. A fogak nem toronyház magasságú kártyavárak, hogy ha egy kimarad, a többi eldőljön Alklamasint nem is baj, van van egy kicsi plusz hely a fogaknak oldalirányban. Egy oldalsó rágófog elvesztése nem a világ vége. A statisztikák szerint a mai magyar lakosságból szinte senki se ússza meg, hogy élete során fogakat veszítsen.
កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។
-
Met
nagyúr
Az az érdekes, hogy akárkit kérdeztem, senki nem vette észre hogy 1-2 betű más hogy jön ki a számon.
Csak én hallom úgy? Vagy érzékeny rá a fülem?
Több fogas koronát biztosan nem csináltatok, nem vagyok híve a csesszük szét a jó fogat dolognak.
Inkább akkor a hiányzó fog helyére egy implantátum."If in doubt, flat out!" Colin McRae
-
malnabokor
senior tag
Szia!
1) a megváltozott hangképzés, artikulálás sajnos a fogvesztéssel jár, ezt úgymond jól érzed, még ha kívülről nem is annyira hallgató. Idővel hozzászokik az ember, megtanul így is artikulálni, de ettől függetlenül ajánlott a helyreállítás, mert fogvesztéskor a rágás, harapás funkciók is károsodnak, illetve az esztétika is (bár ezt nagyőrlő fogaknál nem számít igazán).
2) a mögötte lévő fog, vagyis a bölcsi fog) terhelés nélkül is előre fog dőlni, ugyanis minden fognak van van egy középvonal felé mozgó tendenciája - csak "útjába" állnak az előtte levő fogak. Ha egy viszont kiesik, szabad az út. Azonban nem testesen mozognak, hanem dőlnek, így a rágófelületük is eldől, és ez kialakíthat nem megfelelő harapást.
köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
malnabokor
senior tag
A kialakult beszélgetés alapján picit segítenék a fogvesztés következményei kapcsán felmerült kérdések és infók között eligazodni:
1) ahogy írtam fentebb, minden fog igyekszik a fogíven belül középvonalra (azaz a front terület felé) dőlni/haladni. Ennek köszönhetjük, hogy ha rendezett a fogsor, akkor a fogaknak van többé-kevésbé szoros, úgynevezett "kontakt pontja", ahol érintkezik a szomszédos fogakkal. A másik mozgás, hogy mindig igyekeznek kifelé nőni, de ebben a szemben levő párjaik megakadályozzák őket, mert "egymásnak ütköznek". Ha elveszítünk egy, vagy több fogat a fogívben, akkor kétféle mozgás jelenik meg a fogak esetén: a) a foghiány mögötti fogak koronája elkezd a hiány felé dőlni, szinte lefekszenek; b) a szemben levő fogak jobban "kinőnek", ugyanis nem lesz olyan fog, aminek neki tud "ütközni" a másik állcsonton. Mindkettőre példa ennek a röntgenképnek a bal oldalán látható (a piros nyilak mást jeleznek, elég sok sebtől vérzik ez a fogsor, de most csak a fogak dőlését, elmozdulását akarom ábrázolni)
2) egy fog hiányát általában két féleképp lehet megoldani: vagy hídpótlás, vagy implantátum. Gyakorlatilag már minden olyan esetben az implantátumot javasoljuk, amikor egy fogat kell pótolni. Két eset kivétel: ha annyira rossz állapotban van a hiány körüli két fog, hogy azokat is koronával kellene helyreállítani, vagy pedig ha a páciens erős dohányos. Minden más esetben implantátum javasolt. Jobb a 10 éves megmaradása, és nem kell a körülötte levő fogakhoz hozzányúlni. Természetesen furcsa gondolat, hogy oda a csontba valamilyen idegen dolog kerül, de ha belegondolunk, hogy más protézisek, pl. váll, csípőprotézisek, stb. hány évtizede léteznek, és jelent megoldást rengeteg embernek - nos a fogászatban is így van. És amúgy nem is olyan idegen az anyag sem, mert a bekerülő, felületkezelt titániumötvözet jelenleg az egyetlen ismert, és erre a célra felhasználható fém, amelyhez megfelelő kapcsolat alakul ki csontszinten, teljesen sajátként fogadva azt be, és nem egy gyulladásos szövet veszi körül a gyógyulás után.
köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
coco2
őstag
válasz malnabokor #984 üzenetére
>Minden más esetben implantátum javasolt. Jobb a 10 éves megmaradása
Engem egy kicsit a 10 év múlva esete aggaszt. És nem fogorvosilag, hanem mechanikailag.
Ami implantátumokat eddig láttam, azokban semmiféle rugalmas feszültségelnyelő elem nincsen. A fogakról az implantátumon keresztül közvetlenül az állkapocs és implantátum kapcsolatára kerül a mechanikai feszültség. Én ugyan programozó vagyok, nem gépész, de az a szerkezet annyira tapasztalatlan mechanikailag, hogy attól nekem a hideg futkos a hátamon. Legalább valami üreges dugó lenne a befúrt elem, és egy gumi csap vagy olyasmi kerülne bele, kevésbé aggódnék miatta. Így ha valakinek bepancsolnak egyet - vagy baleset, elesik az utcán - nem a foga törik ki, hanem az állkapcsa törik szét.
កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។
-
félisten
Legalább valami üreges dugó lenne a befúrt elem, és egy gumi csap vagy olyasmi kerülne bele, kevésbé aggódnék miatta. Így ha valakinek bepancsolnak egyet - vagy baleset, elesik az utcán - nem a foga törik ki, hanem az állkapcsa törik szét.
Ja, nekem is mindig ez jut eszembe.
"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki."
-
malnabokor
senior tag
A 10 éves megmaradás csak egy mérőszám, nem fog utána drámaian romlani ez a szám. Általánosságban véve, ha megfelelő rendszeres kontrollok megvannak, akkor a fogászati implantátum életünk végéig megmarad. És már a mai implantátumokkal már az 1970-es évek óta van tapasztalat, nem annyira újak, és nyilván az elmúlt 40-50 év alatt sokat fejlődtek azért.
Az állcsont törésnek implant behelyezéskor van egy marginális kockázata, statisztikailag létezik. Azonban behelyezés, sikeres gyógyulás utáni esetekről nem hallottam még, és a neten is csak olyan speciális esetekről van szó, ahol az implantálás során más beavatkozást is végeztek az állcsonton, illetve ha erős csontgyulladás alakul ki az implant körül. Illetve maguk az implantátumok is tudnak törni, és előbb törnek, mint az állcsont (a fogakhoz hasonlóan), még ha a kapcsolatuk a csonttal ridegebb is, mint a saját fognak.
Azonban az tény, hogy a fogatlan állcsont szakaszon a csont elsorvad, ugyanis nem éri elég terhelés a csontot, így csökken a keringés, lebomlik a csont jelentős része. Ennél fogva azokon a területeken valóban könnyebben is törik az állkapocscsont.
Összességében természetesen az implantálás nem kockázatmentes, de megfelelő körültekintéssel minimálisak a kockázatok, cserébe viszont hosszú távú megoldást biztosítanak, és például sor végi pótlásoknál (őrlőfogaknál, amikor már nincs hátul fog, amire egy hídnak a pillérét lehetne helyezni), egyetlen valódi megoldást nyújtják a kivehető pótlásokkal szemben.
köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
Met
nagyúr
válasz malnabokor #987 üzenetére
Ha fentről hiányzik egy fog, akkor az annyira nem csont "törésveszélyes" ugye?
Alapvetően nekem nincs gondom az implantátum lehetőségével.
Inkább a kellemetlenség részével (odamászkálás, esetleges fájdalom stb.) és az árával."If in doubt, flat out!" Colin McRae
-
Lanaaaaaa
friss újonc
Sziasztok!
Átestem az első zárt kürettálásomon. 32 éves nő vagyok, nem vagyok terhes, nem szültem, nem dohányzom. Budapesten élek. Az orvos (államiban voltam, de amúgy van magánrendelése is) azt mondta, hogy a problémát okozó baktériumok ellen nem tudok tenni semmit. Nincs se fogkrém, se szájvíz, de még antibiotikum sem, ami segítene. Igaz volna ez? Vagy csak keressek másik orvost? Köszi bárkinek a hozzászólást, javaslatot, akinek van tapasztalata és/vagy ért hozzá. -
malnabokor
senior tag
Valóban, akkor nem. A kellemetlenség és ár részét megértem, a fájdalom kapcsán viszont jó hír, hogy a beültetés alatt egyáltalán nincs fájdalom, és utána is vagy nincs, vagy minimális, amire egy fájdalomcsillapító bőven elég.
#989Lanaaaaaa
Megfelelő szájhigiéniával "kezelhető". A baktériumokat valóban nem lehet kiirtani, de ha a szájápolásra aprólékosan odafigyelsz, akkor a további probléma megelőzhető. És ezzel nem azt mondom, hogy teljesen rosszul csináltad volna eddig, hanem lehet van, amit másképp lenne érdemes, vagy néhány aprósággal lehet kiegészíteni.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
mirci18
addikt
Sziasztok.
A véleményetekre lennék kiváncsi.
Tegnap beragasztották véglegesre a felső műfogsorom. 10 fogból áll tehát elég széles kiterjedésű.Ezek a végleges ragasztások mennyire jó minőségűek és strapabíróak?
Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH
-
malnabokor
senior tag
Szia!
Függ a ragasztó minőségétől, illetve attól, hogy mennyire figyeltek oda, de ha mindkettő rendben volt, akkor nem lesz gond, és 10+ évet simán. Érdemes félévente/évente kontrollra menni, így ha valami gond lenne, hamar kiderül.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
mirci18
addikt
válasz malnabokor #993 üzenetére
Köszönöm a választ én is ebben reménykedem.
A kontrollt pedig tartom mindenképp mert örülök neki hogy kaptam egy második esélyt a műfogsorral ha már hagytam tönkremenni a fogaim egy részét.Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH
-
-szabi-
őstag
Hi
Lenne egy kérdésem foghúzás utáni gyógyulással kapcsolatban.
Az interneten fellelhető teendők mindegyike ezt mondja pár nappal a húzás után már puha fogkefével óvatosan áttörölhető a seb és 3-4 hét elteltével teljes a seb gyógyulás.
Nálam már egy hónap telt el azóta de ha csak a seb közelébe megyek és néhány sörte hozzáér a sebhez már enyhén vérzik.
Nem akar úgy alakulni ahogy az interneten olvasom.
Érdekelne több személyes vélemény kinek mennyi idő volt a gyógyulás?üdv
-
-szabi-
őstag
Azt mondta megfelelően gyógyul.
Viszont itt az újabb lépés, mit akarok helyette.
Az implantátum mellett döntöttem.
Felmérés után megmondják lehet e egyáltalán.
Itt egy Dentsply Xive 3,8mm x 9,5mm csavarnának be.
Erről van itt tapasztalat? -
eddie1978
senior tag
Sziasztok!
Feketeöves szájsebészt keresek. Ciszta a csontban egy 2006-ban eltávolított fogcsíra helyén, talán 16-os lehetett. Volt több komoly műtétem is ebben a régióban, Luc-Caldwell egy bazi nagy arcüregi ciszta/gennyes gyulladás miatt és hasonló finomságok. Olyan lyukas a fejem mint akit telibe talált egy RPG gránát. Sosem lesz már tökéletes. Szintentartás a cél. Voltam már pár helyen. Sztároknál is. Általában csak pingvineznek. Két hét múlva megyek kontrasztanyagos arckoponya MR-re. Most van egy szájsebész aki lehet hogy alkot majd valamit. Azt még megvárom. De kell backup. Mert csak az időm megy, meg az életkedvem el mert szívja az energiámat ez a vacak.
Köszönöm előre is ha kapok ajánlást!
-
t72killer
titán
Ma húzták két egymás melletti koronatörött fogamat és "jött vele" némi csont is, ha jól értelmeztem a darabkákat olyan 3-4mm. A seb egy nagy kráter, mélyebb mintha csak 1 fogat húztak volna. Húzás közben hallottam egy nagy reccsenést (eltört az első kihúzandó fog), utána "gyökérfogót" kért a doki.
Kell aggódnom kontármunka miatt, lehetnek ennek súlyos következményei? Így utólag rákeresve már vannak modern technikák, amivel csontvesztés nélkül ki lehet emelni a beletört gyökeret, csakhát késő bánat...
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
malnabokor
senior tag
válasz t72killer #1000 üzenetére
Nem aggódj miatta. Nem fogja senki mondani, hogy jó, hogy jött vele a csont, de nem is gond (hacsak nem volt valamilyen implantátum terv, amit ez keresztül húzna). Vannak helyzetek, amikor csak csontvesztéssel lehet eltávolítani egy fogat (bölcsifog műtétek, vagy csonttal összenőtt gyökerek). A terület azért (főleg, ha van előtte és mögötte is még fog), jelentősen regenerálódni fog, és fog visszanőni csont.
A betört gyökér meg relatív gyakori (főleg nagyon szuvas, vagy gyökérkezelt fogaknál), a lényeg, hogy ki is szedjék utána a gyökeret és ne maradjon bent semmi.
Amire figyelj: ha nem csökkennek a panaszok (húzás után fájdalom), hanem erősödik, esetleg más tünetek is csapódnak hozzá, mint: láz, rossz közérzet, furcsa íz, lüktetés, esetleg szájnyitási korlátozottság (netán légzési, nyerési nehezítettség), akkor azonnal jelentkezz. Ha szépen viszont a húzás másnapjától javulnak a dolgok, akkor rendben leszel.
Az eltávolított fogakat pedig valamilyen módon mindenképp pótoltasd, és ezt minél előbb beszéljétek át és tervezzétek meg (még akkor is, ha csak 3-6 hónap múlva esedékes).köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
t72killer
titán
válasz malnabokor #1001 üzenetére
Háát, ha lehet rakatnék be pótlást, beszélek vele ahogy visszajön a szabiról .
Pár nap már eltelt, szépen gyógyul a seb30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
t72killer
titán
A pótlási munka amúgy hány napot/időpontot vesz igénybe? Csak mert nekem utazgatós a téma
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
malnabokor
senior tag
válasz t72killer #1003 üzenetére
Attól függ, milyen jellegű pótlás.
Egy híd esetén 3 alkalom (preparálás-lenyomat, próba, ragasztás) és megvan 1,5 hét alatt, implantátum (beültetés) esetén ez több idő, de 4 alkalom (beültetés, felszabadítás, lenyomat, átadás).
Az alkalmak közötti várakozási idő orvosonként/megoldásonként nagyon eltérő. Pl. híd esetén mindenképpen javasolnám a 3 hónap gyógyulási idő kivárását (csontod-ínyed fogeltávolítás után alakul), hogy ne a kész híd alatt alakuljon ki egy rés mondjuk. Implantátum esetén pedig az anatómiai adottságok révén (mennyire kemény a csont,) implantálási technikákkal lehet (azonnali terheléses, nyílt vagy zárt gyógyulás) lehet alkalmakat, esetleg minimálisan időt spórolni.köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.
-
t72killer
titán
válasz malnabokor #1004 üzenetére
Implantátum lesz, mert különálló fogak hiányoznak, összességében 3. A lényeg, h minél kevesebb darab hazaútból megússzam, mert a repjegy/ utazgatás/ kiesett munkaidő nem 2 fillér .
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
j.bravo
addikt
Üdv a topik közönségének!
Tudtok Budapesten vagy a környéken olyan, ajánlott (ha csak húznak, az felejtős) fogászatot, ami most hétvégén és/vagy aug. 19-én, hétfőn nyitva van?
Az elvileg éjjel-nappaliak közül az Akácfa utcai, izraeli városról elnevezettet a normál fogorvosom asszisztense erősen ellenjavallotta(a doki szabin, még vagy két hétig, nem érzem el telefonon, az asszisztens hívott vissza).
Van tippem hogy a probléma a legutóbb javított foghoz köthető, de nem biztos. A hullámokban megjelenő-eltűnő, gyengülő-erősödő fájdalom helye nehezen lokalizálható, hol hátul, hol előrébb, hol az alsó, hol a felső fogsor tájékán jelenik meg. Gyökérkezelést vizionálok. Jelenleg sokkal több fájdalomcsillapítót szedek, mint szeretnék.Whatever.
-
j.bravo
addikt
-
félisten
válasz j.bravo #1008 üzenetére
Ez egy normális állami, a tapasztalataim szerint, bár sürgősségi/éjjeli ellátásra még nem volt szükségem.
Szvsz magánból az éjjelnappali olyan, mint az éjjelnappali kisközért, már elnézést: nem friss, de legalább drága.
[ Szerkesztve ]
"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki."
-
-
borges7
aktív tag
Sziasztok, fogfájás miatt felkerestem a fogorvosom, de nem talált semmit, pedig meg is röntgenezte, felírt egy antibiotikumot(Aktil Duo), holnap jár le az egy hetes kúra, végül is használt, most már szinte csak akkor fáj, ha eszek, vagy iszok, főleg az utóbbinál, és hideg/meleg esetén még jobban, de pl. éjjel már egyáltalán nem, akkor se, ha nem veszek be fájdalomcsillapítót. Viszont az egyik bölcsességfog ráharapásra még mindig nagyon érzékeny.
Valakinek volt hasonló esete? Nekem egyszer már volt ilyan, csak akkor sokkal jobban fájt, és hosszabb ideig, de végül teljesen elmúlt. Remélem most is így lesz, különben lehet, hogy ki kell húzni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- DJI FPV Racer drón - Fly More Combo FMC szettben
- DJI Motion Controller 2 - drón mozgásvezérlő "joystick"
- Addiesdive AD2101 automata karóra
- DJI Mini 4 pro - Fly More Combo - RC2 drón szett - 3 akku, garancia, tartozékok (45)
- DJI Mini 4 pro - Fly More Combo - RC2 drón szett + Freewell Mega 16 Filter Pack (46)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest