Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6101) Jim-X


Jim-X
őstag

Sziasztok,

Valakinek esetleg van tapasztalata a Celestron CGEM II allvannyal? Meg szeretnem venni a 925 EdgeHD tubust, ami ezen az allvanyon van ugye gyarilag. De le akarnak rola beszelni, hogy vnnak vele rossz tapasztalatok es inkabb a SkyWatcher AZ-EQ6 mechanikat vegyem. :F

A játék az nem játék!

(#6102) t72killer válasza Jim-X (#6101) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Terveztem egy nagyobbat (CGX-L), de úgy elriasztottak a cloudynights fórumos visszajelzések, hogy én garantáltan nem veszek celestron eq mechanikát az életben. Konkrétan a nagytesóról úgy értelmeztem az infókat, hogy javíthatatlanra képes kopni = x év és 0-ra/ajtótámaszként-vizuál only mechaként leírható a drágaszág.

Amivel sok tapasztalat van és megfizethető, jól tuningolható, az a felvállaltan kínai Skywatcher EQ6-család. Ezekkel van munka (szétszed, recept alapján megbütyköl-átzsíroz, stb), de aztán megbízható munkagépek. Használtban ki tudsz fogni olyat, amit már tuningoltak és max némi tisztítás után mehet mélyégfotózni :R. Az MS-bütykölések után neked ez 2 youtube-videó után a kisujjadból kiugrik.

Drágább, de kb kulcsrakész cuccokat árul az ioptron.

Ha jól rakom össze a képet, egy c9.25-el futnál neki, azt még épp elkezelgeti egy HEQ6 vagy AZ-EQ6, jóféle (Starizona) reduktorral még galaxisfotózáshoz is, bár ez eléggé mélyvíz, távcsőnek, vezérlésnek és embernek :R

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6103) f.lorand


f.lorand
senior tag

Részemről is egy szavazat az EQ6 család mellett abban az árkategóriában.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#6104) Jim-X


Jim-X
őstag

Koszonom sracok. Voltam az Astrocity-ben es beszelgettunk. Azt mondta a srac, hogy a EQ6-ot ajanlja o is, neki is az van 5 eve hasznalja gond nelkul...
A tubusra ket lehetoseg van, vagy a Celestron 925 Edge HD, ami ugye inkabb bolygozasra alkalmas, vagy azt mondta, hogy a Skywatcher Esprit APO nagyon jo mind a kettore es ha melyeget is akarok, akkor az inkabb jobb. Arban kb ugyanannyi...
Nekem nagyon a 925 tubus fele huz a szivem, mert az igazi "bolygogyilkos" muszer (lattam Damien Peach fele teszteket es kepeket es ledobta az agyam az ekszijat) :D

A játék az nem játék!

(#6105) t72killer válasza Jim-X (#6104) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az Edge HD felára nem feltétlen éri meg a klasszikhoz képest. Bolygózásra egész pontosan 0 az extra beépített korrektorlencsék előnye, uis ezek a képszéleken javítják a torzítást.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6106) Jim-X válasza t72killer (#6105) üzenetére


Jim-X
őstag

Akkor lehet jobban jarnek egy C11 XLT-vel a 925 EdgeHD helyett? Arban ugyanaz de nagyobb tubus :F

A játék az nem játék!

(#6107) t72killer válasza Jim-X (#6106) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egészen biztosan jobb a nagyobb! Viszont a c11 alá az eq6 már soványka, bár bolygózásra-vizuálra még elmegy, ha az egészen rövid nyomatékkarral dolgozol (=extra ellensúlyok egészen feltolva a rúd tövéig). Mélyegezni nem ezzel fogsz elkezdeni - kivéve, ha egy készre szerelt hyperstar készletet kifogsz használtan :))

A c11 még épp szállítható kategória, de már elég nagy ahhoz, hogy random ngcXXX galaxisokat nézegess vele, vagy kiadós keresgélés után vizuál beköszönj a Plútónak.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6108) Jim-X válasza t72killer (#6107) üzenetére


Jim-X
őstag

AZEQ6 lesz C11 XLT-vel :Y :DDD

Mar csak azon kell gondolkoznom, hogy hol fogok lakni, mert tuti repulok otthonrol ha meglatjak a 30centis csovet :D ;]

A játék az nem játék!

(#6109) t72killer válasza Jim-X (#6108) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:DDD :R . A cső még hagyján, a lábak neccesebbek. Ha van jó száraz pince, akkor lakhat ott, egy kisebb zsák szilikagéllel egybecsomagolva.

Gratula a választáshoz, nem hinném, hogy egyhamar cserélni akarod :R . Család+kocsi+távcső utakhoz már lehet kelleni fog egy husibb kombi.

Ne ábrándulj ki, ha első nekifutásra nem mutatja a Ganümédész-lakók piramisait, ekkora átmérőnél sokkal kritikusabb a seeing (kiegészítve a cső hűlésével, amit reflectix-be csomagolással szoktak felturbózni)

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6110) Jim-X válasza t72killer (#6109) üzenetére


Jim-X
őstag

Van szerencsere es nagyon szaraz (Madridban amugy is nagyon alacsony a paratartalom)
Amugy tok rendesek, mert a 6SE-t is eladjak nekem, jo kis ajanlassal :)) Bar lehet megtartom keresonek a nagyhoz :D

A játék az nem játék!

(#6111) t72killer válasza Jim-X (#6110) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

nincs értelme ilyen hosszú fókuszú keresőnek, ha hátizsákos, repülőutas csőre van szükséged, akkor lehet értelme a kicsinek. A mecha határán fogsz dolgozni, úgyh egy egész pillekönnyű keresőt vennék.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6112) Oppenheimer válasza Jim-X (#6108) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Gratula a vételhez! Milyen tájakra viszed majd ki? Madrid mellett a hegyek / sivatag úgy tudom elég sötét környék

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6113) Jim-X válasza Oppenheimer (#6112) üzenetére


Jim-X
őstag

Koszi, van a kozelben egy-ket jo hely. De a legobb a Navacerrada (1880m magasan, a legjobb Madrid kornyeken fenyszennyezes szempontjabol) ami kb 40 perc autoval.

A játék az nem játék!

(#6114) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Háttő, Drága Uraim, eddig bírtam:

Két napja ezzel nézem az eget, igaz csak ilyen 10-20 percekre van időm-erőm. Baszottul hiányzik. Amúgy sose volt bino-m, nem is hittem volna hogy ennyire jó tud lenni.

(#6115) hroberto válasza Cray Tyler (#6114) üzenetére


hroberto
veterán

Én is gondolkodom, hogy veszek egyet, mert nem mindig van kedvem kicipelni a Dobsont. :D

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6116) t72killer válasza Cray Tyler (#6114) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Életem első távcsöve egy orosz 20x60as Tento binokli volt. Apám fabrikált hozzá acéllemezből és acél szalagból egy fotóállványra adaptálható tartóaljalmatosságot - és kinyílt az egek ajtaja :R . Gömbhalmazok sora, Orion, Jupiter-holdak, Vénuszsarló, Hold...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6117) Astroboy válasza t72killer (#6116) üzenetére


Astroboy
őstag

Nekem 8x40 volt, szintén valami ruszki csoda, valahol még megvan.
Állvány híján hanyatt feküdtem és úgy kukkoltam, de egy idő után persze kényelmetlen volt, zsibbadtak a kezeim. :DDD
Nagyapámnak volt egy alu háromlába a tükrös Ricoh alá, azt kértem el tőle, persze a rendes csavaros rögzítést konzol híján el kellett felejtsem.
Viszont a távcsövön jó masszív és nagy szíj volt, azt spárgával kombinálva addig tekergettem össze-vissza az állvány feje körül, míg nem sikerült viszonylag fixen rögzíteni.
Igazi szörnyszülött volt, de működött, és mondanom se kell micsoda változás állt be: az állam leesett a látványtól, kölyökként úgy éreztem kinyílt a világ - azóta számos monokuláris távcsővel gazdagodott a gyűjtemény, de azt a 3D érzést amit az a Frankeinstein szörnyszülött nyújtott, egyik se tudja visszaadni.
(Azóta is játszok egy bino benéző beszerzésének gondolatával)

[ Szerkesztve ]

(#6118) Jim-X válasza t72killer (#6116) üzenetére


Jim-X
őstag

En is akarok venni a gyerekeknek egy bino-t, szerintem azzal jobb elkezdeni, mint a 90/900-assal ami a tesomnak van (8evesek)
Raadasul azzal meg nappal is elvannak a termeszetben :K

Elvileg hetfo korul jon az uj tubusom, de hetvegeig semmi, mert Barcelonaba kell utaznom...szerintem kedden mar tikkelni fogok :DDD

A játék az nem játék!

(#6119) hroberto válasza Cray Tyler (#6114) üzenetére


hroberto
veterán

Amúgy milyet érdemes venni binokulárból, mekkora legyen a nagyítás, ilyesmi?

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6120) Cray Tyler válasza hroberto (#6119) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Fogalmam sincs, én egy 120/600-as SW akromátot használtam (most popey használja, miután megvette tőlem), és felhagytam az aktív észleléssel idő és energia hiányában. Ezt a bino-t teljes mértékben impulzusvásároltam, így sajnos nem tudok segíteni. Azt el tudom mondani hogy ez a bino kúúúrvajó. De kb ennyi :D

(#6121) Astroboy válasza hroberto (#6119) üzenetére


Astroboy
őstag

Amit Cray kolléga vett az pl. az arany középút, ha gondolkodsz egy bino beszerzésén akkor szerintem egy olyan neked is pont megfelelne.
Amelyek komolyabb bevonattal és optikával rendelkeznek, azok 1000+ eurót karcolgatják, és amelyek még képstabilizátort is alkalmaznak azok 2000 körül mennek.
Ezeket általános felhasználára túlzásnak tartom, jó esetben egy Ferrarival se megy senki tüzépre tégláért. :DDD

(#6122) Dilikutya válasza Astroboy (#6121) üzenetére


Dilikutya
félisten

2000€ egy binokulárért? :Y Enyhe túlzásnak érzem én is, mire kellhet egy ilyen? Pontosabban hol jön ki az előnye?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#6123) hroberto válasza Astroboy (#6121) üzenetére


hroberto
veterán

Nem szeretnék százezreket költeni binokulárra, nagyjából 50-60 ezer forintra gondoltam.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6124) Astroboy válasza Dilikutya (#6122) üzenetére


Astroboy
őstag

Passz, de gondolom egy komolyabb ornitológus / deszantos felderítő tiszt tudna erre válaszolni.
Például ezt néztem itthoni boltban: [link] oké, hogy XD lencsés ami azért tényleg prémium kategória, még az is oké, hogy komoly az a C3 bevonat (99+ % fényhasznosítás), de még képstabiliziátor sincs benne és így is ~1200 euró.

Én akkor inkább ezt venném ~1900 euró: [link]
Mondjuk lehet akkor engem is kirakna az asszony, oszt' mehetnék a híd alá Jim kollégával... :DDD

Roberto: Pl. kollégám ezt vette: [link] és nagyon meg van vele elégedve. Hozza a Nikon minőséget mind anyagában mind optikában, nézz rá hátha megfelel neked.

[ Szerkesztve ]

(#6125) Cray Tyler válasza hroberto (#6123) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Ez a Nikon 55 rugó volt. És pl a Galilei holdakat simán látom vele.

[ Szerkesztve ]

(#6126) Jim-X válasza Astroboy (#6124) üzenetére


Jim-X
őstag

Nem baj, nalam mindig lesz helyed...mar elkonyveltem, hogy megyek :Y :DDD

A játék az nem játék!

(#6127) hroberto válasza Cray Tyler (#6125) üzenetére


hroberto
veterán

Milyen pontosan?

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6128) Astroboy válasza hroberto (#6127) üzenetére


Astroboy
őstag

[link]

Amit linkeltem neked az egyel komolyabb.

[ Szerkesztve ]

(#6129) vati válasza hroberto (#6119) üzenetére


vati
senior tag

Nekem egy 15x50-es szovjet binokulárom van. Ár/értékben ezekből ki lehet fogni jókat.
De a 15x nagyítás nekem sok, nem tudom normálisan kitartani kézből. A 90-es években vettem "lengyelpiacon". Az a nagy előnye, hogy a két szemem közötti 5 dioptriát is ki tudom korrigálni vele, és a képalkotás is jó.
Az első távcsövem egy 20x50-es szintén szovjet monokulár volt, azt mindig is állványról használtam, és tudtam hogy kezdő szinten az 50-es átmérő sokmindenre elég.
Eleve rossz a kétszemes látásom, így a binokulár vonalat nem erőltettem később.
A nagyítást javasolt kipróbálni éjjel, kézből is, ha valaki binoklit akar venni, hogy tényleg komfortos-e.
szerk.: az árukat fejből nem tudom, de amit apukám hozott a SZUból, az rubelben gombokért árulták annak idején, mint minden mást, a lengyelpiacos egy kevés ezer ft volt, mai értéken talán 15-20.

[ Szerkesztve ]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#6130) Nimda válasza Cray Tyler (#6114) üzenetére


Nimda
addikt

Köszi a tippet, a célnak nekem is megfelel majd, rendeltem is egyet, igaz, picit olcsóbban.

[ Szerkesztve ]

(#6131) Astroboy válasza Nimda (#6130) üzenetére


Astroboy
őstag

Idén nagyon el vagyunk kényeztetve, először a Webb, aztán: [link] :Y

(Lehet ekézni a Hubble-t, hogy elavult + drága, de egyrészt nagyon sokat köszönhet neki a z emberiség és a csillagász társadalom, másrészt valaminek ki kellett köveznie az utat a komolyabb/érzékenyebb űrtávcsöveknek.)

Az pedig külön öröm, hogy az Európai Űrügynökség égisze alatt született meg.

(#6132) vati válasza Astroboy (#6131) üzenetére


vati
senior tag

A Webb nem utóda a Hubble-nek hanem inkább kiegészítője az IR-tartományban, ahol sokkal érzékenyebb. és manapság ez fontos az exobolygók és távoli, vöröseltolódott galaxisok miatt.
A felbontása csak kb. akkora mint a HST-nek látható tartományban, csak IR-ben ezt nehezebb összehozni, ezért kellett sokkal nagyobb átmérő.
Szó nincs arról, hogy a Hubble elavult lenne, reméljük még sokáig fog működni.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#6133) kaposznyak


kaposznyak
aktív tag

Sziasztok.

Másik véglet a téma, bocs az off topikért, de hátha van itt olyan, aki a nagy dolgok mellett az aprókat is szereti nézegetni....

Digitális "mikroszkópot" vennék a gyerekeknek, amivel kis rovarokat, kristályokat, esetleg vízi létformákat tudnának nézegetni.

Van ehhez hasonló szerkezetekkel valakinek tapasztalata?

Köszi!

(#6134) hroberto válasza Astroboy (#6128) üzenetére


hroberto
veterán

A 7X-es nagyítás nem kevés kicsit?

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6135) Cray Tyler válasza Nimda (#6130) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Az a bajom hogy most megint visszaszippantódtam, és már azt nézegetem hogy egy 72-es APO-t hol tudnék venni....... :O

(#6136) Nimda válasza Cray Tyler (#6135) üzenetére


Nimda
addikt

Az enyémet nyugdíjaztam, nem kér kenyeret, még az értéke is nőtt :)
Tudom, ha eladnám, egy idő után megvesznék :D

(#6137) 5150head


5150head
senior tag

Skacok! Ez mennyire hiteles oldal? Elvileg ma estére is mondanak sarkifényt nálunk, jó lenne látni végre. Vagy hol lehet jó előrejelzést nézni? Elvileg éjfél körül már erős lesz, és ki is tisztul majd az ég. :))

#6136Nimda
Én pont így vagyok a hangszereimmel, zenekari felszerelésemmel. Évekig tartott összevadászni, sajnálom eladni, az értéke meg azoknak is csak nő.

[ Szerkesztve ]

(#6138) 5150head válasza 5150head (#6137) üzenetére


5150head
senior tag

Közben megtaláltam a forrást: [link]

(#6139) udash válasza kaposznyak (#6133) üzenetére


udash
csendes tag

Szia!

Ha pesti vagy,, akkor mindenkepp ajanlom,, hogy menj el a makszutov boltba a 9.keruletben,, fognak tudni segiteni neked. Ha nem vagy pesti,, akkor is megeri oket felhivni.

U-dash

(#6140) kaposznyak válasza udash (#6139) üzenetére


kaposznyak
aktív tag

Kösz a tippet!

(#6141) popey37 válasza Cray Tyler (#6135) üzenetére


popey37
addikt

no, miből lesz a cserebogár, ha majd el akarod adni szólj. :DDD :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#6142) Cray Tyler válasza popey37 (#6141) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Amúgy marha jó kis távcső, tegnap bács-kiskunban volt dolgom, vittem a kis nikont is, fasza seeing volt, megálltam kicsit nézelődni, Andromeda pont "tetőzik", szép volt nagyon.

(#6143) Jim-X válasza t72killer (#6109) üzenetére


Jim-X
őstag

Hosszu utat kell meg bejarnom, de legalabb ha szar lesz a kep, akkor rafoghatom a seeingre (a tavcsore mar nem tudom) :DDD

A játék az nem játék!

(#6144) t72killer válasza Jim-X (#6143) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A távcső hűlési sebessége lehet gond, ha a környezet gyorsabban hűl. Itt már nem mindíg elég az, hogy kib.ssza az ember a csövet egy-két-akármennyi órával észlelés előtt.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6145) Jim-X válasza t72killer (#6144) üzenetére


Jim-X
őstag

Persze, ezt beszeltuk az Astrocity-s sraccal is. Az EdgeHD-nel meg inkabb igaz ez. Szamit az is, hogy mennyire ingadozik a homerseklet.
Azert remelem sikerul majd jobb kepeket osszehozni, mint a 6SE-vel :Y

A játék az nem játék!

(#6146) Black_Sheep


Black_Sheep
tag

Sziasztok,
tanácsot kérnék: vizuális megfigyeléshez szeretnék egy Newtont. Alapvetően mélyég (galaxisok, ködök, kettősök), néha bolygók/hold a felhasználási terület. A fényszennyezettség minimális, nem kell kitelepülnöm, ergo a súly nem szempont. A fotózás nem cél.
Ezek közül választanék:
1. [link] SkyWatcher Flex-Goto 250/1200 Dobson - 571k
2. [link] SkyWatcher Skyliner 300P Dobson - 475k
Ezeket az okulárokat venném hozzá: [link] Classic Ortho 6,10,18 mm / Plössl 32mm, 2.25x Q-Barlow
Melyiket érdemesebb kezdőként beszerezni és miért? Van-e ezen az értékhatáron jobb távcső a felhasználási területet figyelembe véve? A kinézett okulárok helyett érdemesebb mást venni ebben az árkategóriában?

(#6147) udash válasza Black_Sheep (#6146) üzenetére


udash
csendes tag

Szia!

Az elobbi mellett a Go-To szol, illetve a nyitott tubus miatt a gyorsabb temperalodas es a konnyebb hordozhatosag ( bar ez utobbi nem szempont ). Viszont szerintem a Flex cso jobban erzekeny a kollimaciora/jusztirra, de majd megmondja valaki, ha van tapasztalata.

A masodik pedig nagyobb, idealis esetben meg tobbet mutat meg az egbol. Viszont biztosan lassabban alkalmazkodik a kornyezeti homerseklethez, de a linknel van egy eleg reszletes review, az alapjan nagyon is megeri.

Baader 10/18/32-vel van tapasztalatom, 32-est eladtam, de csak a 2" csere miatt ebben a fokuszhosszban. a 10/18 szamomra PRO, imadom oket, a 32-es is rendben van, 6-osom nem volt, biztos, hogy az is nagyon jo. Ha ezek elsore belefernek, szerintem teljesen jok lesznek.

sok sikert hozza :)

U-dash

(#6148) f.lorand


f.lorand
senior tag

Elkészült a tükör, Varga Gyuri gyönyörű munkát végzett.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#6149) Jim-X válasza Black_Sheep (#6146) üzenetére


Jim-X
őstag

A meret a lenyeg, ezt mar megtanultam ;]

En megneznem a helyedben a Baader Hyperion Zoom okulart, fokozatmentesen lehet allitani 8-24mm-ig es nagyon jo a lekepezese. En is ezt hasznalom a 6SE-hez es megtartom a nagyobbik csohoz is.
A Q-turret Barlow nagyon szuper, imadom. A kamera ele is azt tettem a bolygokepeimnel es gyakorlatilag nem vettem eszre semmi romlast a kepen.

A játék az nem játék!

(#6150) hroberto válasza Black_Sheep (#6146) üzenetére


hroberto
veterán

Ha nem fontos a követés, akkor inkább a 300-ast válaszd szerintem.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.