Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-04-15 21:13:52

LOGOUT.hu

Az ajánlott gépek listájához, a gyakran használt beállításokhoz és
karbantartási tippekhez olvasd el összefoglalónkat!

Automata kávégép segítségével kényelmesen, többféle kávéitalt is készíthetünk egymás után, különösebb előkészület nélkül és elegendő időszakosan karbantartani, tisztítani. A megfelelő gép kiválasztásához tisztában kell lennünk azzal, mik a legfőbb igényeink.

Eszpresszó vs. automata kávé

Az automata kávégépek nyomásfokozós főzőkamrával rendelkeznek, mely lehetővé teszi a megfelelő kivonatoláshoz szükséges nyomás előállítását akár durvább szemcseméretű, kevésbé friss (bolti) kávéval is, ez a megoldás alaposabb, erőteljesebb kioldódást eredményez, mint az alternatív (filteres, kis nyomású átfolyós) főzési módszerek.

Az automaták a presszónál gyengébb töménységű ún. café cremát főznek, melyre más szabályok vonatkoznak, mint a presszókávéra. Presszókávéhoz inkább egy bevált karos gépet érdemes választani, ehhez gyakorlati tapasztalatokat, tippeket a Kávé topikban találsz.

AJÁNLOTT BELÉPŐSZINTŰ GÉPEK
TEJES ITALOKHOZ

DeLonghi ECAM 23.460 (állítható sűrűségű tejhabot készít, LatteCrema rendszer)
DeLonghi ECAM 350.50 (Kijelző nélküli, állítható sűrűségű tejhabot készít, LatteCrema rendszer)
DeLonghi ECAM 350.55 (Kijelzős típus, állítható sűrűségű tejhabot készít, LatteCrema rendszer)
DeLonghi 290.81 Magnifica Evo (LatteCrema, fix beállítással készít tejhabot, piktogrammos kezelőfelület)
Philips 2200 sorozat (LatteGo, fixen beállított, magas tejhabot készít)

BEÁLLÍTÁSOK

A gépek használati utasítását még vásárlás előtt átnézve, következtethetünk a gép szolgáltatásaira, karbantartási igényeire, az üzemeltetési költségekre.

Őrlő beállítások

Az őrlésfinomságot finomabbra venni csak őrlés közben szabad, különben sérülhetnek a kések, vagy a műanyag alkatrészek!

Ügyeljünk a kavicsokra, könnyen tönkre tehetik az őrlő késeit!
Vigyázzunk, hogy ne kerüljön víz az őrlőbe!

Érdemes még az elején, tiszta állapotban, üres őrlővel a legfinomabb őrleménytől kezdve (Philips esetében az 1-es fokozat) megtalálni azt az őrleményfinomságot, aminél már nincs keserű utóíze a rövid kávénak, ez géptől függően körülbelül 3-4 fokozatnál történik meg (12 fokozatú skálán). Egy-két főzési ciklus szükséges, hogy az őrlőből már a beállított szemcseméretű kávé jusson a főzőegységbe. Ezzel a beállítással a gép italválasztékától függően rendelkezésre álló italtípusok optimális főzetből készülhetnek.

Ha túl savanyú, fanyar a főzet, pl. világosabb pörkölésű kávé esetében, állítsuk magasabbra a hőfokot, főzzük hosszabbra a kávét vagy először gőzöljünk tejet és utána főzzünk kávét.

Ha a keserű ízek dominálnak, pl. sötét pörkölésű, olajos kávé esetén, próbáljuk meg alacsonyabb hőfokon lefőzni, durvábbra venni az őrleményt, rövidebbre főzni a kávét.

Vízszűrő

A vízkeménység pontos beállításával a gépek a főzési mennyiségből számolják a szűrő elhasználódását. Vízszűrő kancsókkal jó tapasztalataink vannak, kivéve a mineral balance, magnesia stb. típusú betéteket, melyek visszasózzák a lágy vizet, ezáltal vízkövesedést okoznak.

Karbantartás

Vízkőoldásra ne használjunk ecetet, mert hosszú időre megmarad a szaga és károsíthatja a szilikon tömítéseket, inkább 50% citromsav, 25% tejsav tartalmú vízkőoldó folyadékokat (pl. Denkmit, Scanpart) használjunk a kávégép karbantartás módjában, amikor hidegen öblíti át a rendszert a gép a folyadékkal.

Kávézsír lerakódásokra általános kávézsíroldó tabletták használhatóak, ezeket őrölt kávé módban lehet beejteni a főzőegységbe, majd főzés közben áramtalanítással hagyni hogy feloldják a lerakódásokat. Utána bőséges öblítés szükséges a lerakódások és a tisztítószer eltávolításához.

Saeco/Philips típusoknál csak a súrlódási pontokon (dugattyú tengely, forgáspontok, sínekben mozgó részek) érdemes kenni a főzőegységet lehetőleg gyári szilikonzsírral. Folyékonyabb szilikonzsírok lecsorognak a főzőegységen és összeszedik a zaccot.

Ajánlott szakértő segítség igénybevétele, ha nincs eszközünk vagy technikai érzékünk a szétszedéshez, összerakáshoz, vagy ha még érvényes a garancia.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.