Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8201) Jim-X


Jim-X
őstag

Sziasztok!
Tegnap megvolt az elso komolyabb sessionom a C11-el. Alt-AZ módban hasznaltam, mert későn értem ki, bár nálam voltak az ellensúlyok. Ma kibalanszoltam a csovet es bejelöltem a sulyok es a tubus helyét, úgyhogy legközelebb már EQ-ban tolom.
Átlagos seeing volt, de egy kb. 15perces periódusban azt hittem megállt a kamera, mert úgy beállt a kép! Mintha lehúzták volna a fóliát a monitoromról :DDD
Tanulság…a következő beruházás egy crayford kihuzat, mert a C11 gyári fókuszállítójával olyan mintha baltával akarnék hajszálat szeletelni amikor jobb a seeing :O
Egy kép sima Registax-al feldolgozva (5500frame-ből a legjobb 10%)



Még van egy kevés adat amit feldolgozom, de nem lett rossz elsőre :))

Setup:

A játék az nem játék!

(#8202) t72killer válasza f.lorand (#8200) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

De-de, van már videó, csak mp4-ből át kell még konvertálni :B

#8201: alakulunk-alakulunk :R . Ennél a csőnél majd meglátod, hogy az évi 1-2db Pic du Midi kategóriás kirándulást leszámítva a seeing+esetleg a csőnek már 4D sakk hőmérsékletváltozás mondja meg, mi az eredmény.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8203) Jim-X válasza t72killer (#8202) üzenetére


Jim-X
őstag

Igen, itt már sok minden befolyásolja a jó eredményt! Ha seeing csak 0,81” enged, akkor hiába tudja a csöved a 0,50”-et… A jó (perfekt) kollimáció ugyancsak a siker kulcsa.

De legalább ezzel a cuccal elleszek egy pár évig, a 6SE-ben már nem éreztem többet :B

A játék az nem játék!

(#8204) Jim-X válasza t72killer (#8202) üzenetére


Jim-X
őstag

Talán ez a legjobb amit a szombat estéből ki tudtam hozni :B

A játék az nem játék!

(#8205) t72killer válasza Jim-X (#8204) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nagyon vagány :R. De kár, hogy a Shoemaker-Levy 9 nem várt még egy 30 évet :))

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8206) Jim-X válasza t72killer (#8205) üzenetére


Jim-X
őstag

Majd jon masik ;]

Amugy meg ilyen teljesen amator hibakat vetek...41fps volt a max 800x800as ROI-val... Mondom azt hogy? Aztan tegnap este megtalaltam a FireCapture beallitasaiban, hogy az USB Traffic le volt veve es a high speedmode is ki volt kapcsolva... igy mar siman meglesz a 100-120fps :W :W :W

A játék az nem játék!

(#8207) Zyrius


Zyrius
aktív tag

Szombaton viszonylag jó látási viszonyok mellett az alábbi képet sikerült lőni, ez az első elfogadható minőségű Orion köd fotóm :) Sajnos a hold brutálisan bezavart, magamtól nem is tudtam kikorrigálni a hibákat, facebook segítséget kértem :) Sirilben 3-4 lépésben korrigált és nyújtott fotó.

https://StellarGear.eu - amatőr csillagászat és asztrofotós bugdácsolások

(#8208) f.lorand válasza Zyrius (#8207) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Gratulálok! Elsőnek ez igazán szép munka!

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8209) Jim-X válasza Zyrius (#8207) üzenetére


Jim-X
őstag

Nagyon jo! Nekem tetszenek a szinek is :C

A játék az nem játék!

(#8210) .mf válasza Zyrius (#8207) üzenetére


.mf
veterán

Nájsz :)
Igen, én is ezen nevettem, hogy amikor végre volt párszor tiszta éj, akkor van Telihold...
A kevés csillagból azért árulkodik a background extraction...

"Sirilben 3-4 lépésben korrigált és nyújtott fotó."

3-4 lépésben? Ki kéne már lassan próbálnom ezt a Sirillt... Nálam DSS -> GIMP a folyamat, DSS is elszüttyög egy ideig, a GIMP-ben pedig 6-8-akárhány levels nyújtás kis lépésekkel, miután már látszik, mi merre van a képen, crop, majd 2-3 kör colors curve, utána még egy kis contrast-brightness, egy kis saturation, végül pedig unsharp mask és noise reduction.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8211) Zyrius válasza .mf (#8210) üzenetére


Zyrius
aktív tag

köszi f.lorand és Jim-X, a színekhez nem nyúltam ezek az alap színek.

Sokkal több csillag van a képben, amik előjönnek ha tovább nyújtom a képet cserébe a közepe egy nagy fehér paca lesz. Így, hogy ennyire nem értek még a feldolgozáshoz választanom kellett, hogy több csillag és fehérebb a mag vagy több részlet a belsejében cserébe kevesebb csillag :)

összestackeltem a képeket levágtam a széleket majd:
bakcground extraction-> alapbeállítás ok
photometric color calibration -> alapbeállítás ok
remove green noise -> ok
és utána ashin histogram -> egy full nyújtás, ok majd egy minimális a második körben.
save as jpeg
Itt tart a tudásom :D

https://StellarGear.eu - amatőr csillagászat és asztrofotós bugdácsolások

(#8212) Jim-X válasza Zyrius (#8211) üzenetére


Jim-X
őstag

A melyeg fotokhoz a tudasom konvergal a nullahoz, ugyhogy nekem csak siman tetszik. De amiket lattam Orion fotokat azokon sincs tobb csillag

A játék az nem játék!

(#8213) .mf válasza Zyrius (#8211) üzenetére


.mf
veterán

Hááát... szerintem az, hogy az elején csináltad a background extractiont, kiszedted vele a halványabb csillagokat is. Sirilt még nem próbáltam, bár tervben van (most épp a DaVinci Resolve-ba beletanulás van soron az utazásról az aurórás time-lapse-ek, videók összerakásához, majd utána következik a Siril), de amiket láttam videókat róla (pl. Nico / Nebula photos), ott a stretch után volt a background extraction. Bele is pörgettem a videóba, GHStretch -> Starnet star removal (background extraction), majd utána jöhet a többi, amit már csak megemlít de nem részletez.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8214) t72killer válasza Zyrius (#8207) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jó anyag, csak a korábbi képeidnél sztem jobban sikerült a kontraszt (pl #7622 ). A csillagok kontra köd dilemmát sztem a legkönnyebb pár tri-narrowband szűrős frame-mel feloldani.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8215) f.lorand


f.lorand
Topikgazda

Megnéztem felhasználva a saját korábbi Orion képem. Szerintem túl sok csillagot nem evett meg a beavatkozásod. A finomakból valóban van néhány, ahol igen. De nem vészes.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8216) t72killer válasza f.lorand (#8215) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az is benne van, hogy te Mono kamerával dolgoztál, ami hasonló szenzortech esetén jelentős plusz dinamika terén.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8217) Jim-X


Jim-X
őstag

Amugy a planetary es deep sky kamerak kozott mi a kulonbseg? Mind a ketto lehet color es monochrome, nem?
A melyeg kameraknak nagyobb a szenzora, hogy nagyobb legyen a FOV? :F :R

A játék az nem játék!

(#8218) t72killer válasza Jim-X (#8217) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen és igen. Nagyobb szenzor kell, bolygózósnál macerás a mono, mert az óriások gyorsan pörögnek - de mégis használják a profik. Mélyégre a mono+szűrőkészlet az igazi.
Bolygósnál fontos a gyors adattovábbítás (usb3), ez 1-15perces expókkal dolgozó mélyég kameránál mind1.

Mélyég kameránál nagyon fontos még a hűtés, ezért combosabbak a mélyég kamerák.

Modern bolygós kamerával télen (=nem olyan kritikus a hűtés) pici mélyegekre, pl galaxisokra lehet azért vadászni.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8219) Jim-X válasza t72killer (#8218) üzenetére


Jim-X
őstag

Akkor jo helyen kapirgalok ;]

Miert maceras a mono ha gyorsan porog a zojjektum? Mondom ugy, hogy ugye en is color kamerat hasznalok.

A játék az nem játék!

(#8220) t72killer válasza Jim-X (#8219) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Mert pl lősz 1 percet vörösben, utána 1 percet zöldben végül egyet kékben: az R és a B csati között már 2percnyit moccant a bolygó. Ha jól rémlik szakiktól, ez még épp belefér, de a szűrőpörgetéssel nem szabad sokat tökölni, azaz minimum egy manuál, ideálisan egy elektronikus szűrőváltó (filter wheel) kell.

Viszont nem minden bolygós munka színes, van aki infrában vagy uv-ben (is) fotóz: oda kifejezetten a mono ajánlott.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8221) Jim-X válasza t72killer (#8220) üzenetére


Jim-X
őstag

Jaaa ertem :R Hat pont a multkor beszeltem a Lorand-al, hogy 80-100mp fole menni nem lehet ha eles kepet akarsz a Jupiterrol, mert ott mar fordul annyit, hogy elmossa a reszleteket.
Mondjuk lattam a fb csoportban, hogy valaki 8 perces videot csinal es aztan derotalja a videostream-et, az mukodhet

A játék az nem játék!

(#8222) t72killer válasza Jim-X (#8221) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Megtaláltam, egy jó részletes leírás, kolléga 3x30sec nyomja. Itt már azért számít, hogy csak átbiccented a szűrőt esetleg nem is megszakítva a felvételt, vagy kamera levesz, piros kicsavar, oopsz a zöldet bent felejtettem - beszalad a házba megkeresni... ;]

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8223) Jim-X válasza t72killer (#8222) üzenetére


Jim-X
őstag

Csak ott aztan porgetni kell az fps-t :Y

Koszonom, elolvasom, mert sok jo dolog van benne :R

Ma megyek a Crayford kihuzatert es az ADC-ert, hetvegen remelem sikerul beuzemelni :))

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#8224) t72killer válasza Jim-X (#8223) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Monokróm kameránál pörgetheted ahogy a csövön kifér: jobb a fényhasznosításuk :R . Bayer szenzoron ugye csak 4ből 1 szubpixel piros, másik 1 kék: simán duplázhatod az fps-t.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8225) Jim-X


Jim-X
őstag

Nalam mar megjott a mikulas :))

A játék az nem játék!

(#8226) f.lorand válasza t72killer (#8224) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Én dolgozom mono és színes kamerákkal is. Bolygónál a gyors forgás miatt nagyon körülményes a mono. Az oldalamon levő jó felbontású Jupiter képek jellemzően 45-50mp-esek (színes kamerával), mert különben nincs elég részletem a bemozdulás miatt. Mélyégre szívesen monozom, illetve Holdra, Napra is. Bolygónál monoban nem mennék 15-20mp fölé, de nem láttam egyelőre szükségét, mert a légkörön sokkal több múlik és ezért én maradok a színesnél és inkább kivárom a jó seeing ablakot. Néha ez sok órás videózás végén van. Most a nagy távcsővel azért majd kíváncsi leszek, mert eddig a 20cm APO volt, de a 40cm Newton a kitakarás ellenére is mást fog dobni szerintem, mivel a tükreim nagyon jók.

[ Szerkesztve ]

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8227) f.lorand válasza t72killer (#8216) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Ennél a képnél annak nincs nagy jelentősége. A mono és a színes kamerák sima RGB képeknél mélyégnél alig adnak különbséget, csináltam erre próbát. Keskenysávnál annál inkább nyilván. Itt a különbséget a körülmények, a távcső, illetve a feldolgozás adják inkább.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8228) f.lorand válasza t72killer (#8222) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Na ki fogom próbálni a monot összevetni a színessel bolygóra is valamikor. Eddig nem vett rá a lélek, annyival több macera.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8229) f.lorand válasza Jim-X (#8225) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Jó az ADC nagyon, bár most lassan egy időre félre lehet tenni. Jupiter, Hold elég magasan megy, hogy ne kelljen. Szaturnusz meg lassan már nincs.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8230) Jim-X válasza f.lorand (#8226) üzenetére


Jim-X
őstag

Most majd en is max 70-75mp tervezek es igy 120fps-el kijon a 9000frame :))

A játék az nem játék!

(#8231) Jim-X válasza f.lorand (#8229) üzenetére


Jim-X
őstag

Nem baj, a lenyeg, hogy megvan. Bar a szines kamerahz ad valamit akkor is ha magasan van, nem? Plusz meg egy darabig van Szaturnusz, majd azon probalom a beallitasokat :B

A játék az nem játék!

(#8232) f.lorand válasza Jim-X (#8231) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Valamennyit igen, de nem olyan lényeges ott, mint lentebb.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8233) t72killer válasza Jim-X (#8231) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szaturnuszhoz idén még a ti szélességeten is van értelme :R.
ADC elmélet egy ábrán:

#8226: :R . A Mars lesz majd érdekes valamikor, sajnos az nagyon várakozós bolygó :(

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8234) Jim-X válasza t72killer (#8233) üzenetére


Jim-X
őstag

Igen igen a kek a legdurvabb.

Mars jovo nyaron mar jon :))

A játék az nem játék!

(#8235) t72killer válasza Jim-X (#8234) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sőt, a nem mutatott UV :))

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8236) Zyrius válasza f.lorand (#8215) üzenetére


Zyrius
aktív tag

Huhh, ez nagyon jó GIF, köszi szépen! Remélem nem bánod, ha bemásolom a blogomra a post alá :)
@t72killer Igen a korábbi kép kontrasztosabb, a telefonom alap kép szerkesztőjében még tuningoltam rajta egy kicsit, ezen tényleg nincs most semmi mókolás.
@.mf Érdekes kérdés ez a csillagok leszedése, különböző műveletek, majd visszarakása. Nincs semmilyen fotós tapasztalatom így photoshop is ismeretlen számomra, talán ezért is nem kezdtem még hozzá a finomításokhoz. A gondolat, hogy leveszem a csillagokat majd utána más méretben visszarakom nekem egyelőre nagyon idegen. Lehet, hogy 1 év múlva már csak nevetek majd a saját kommentemen, amikor majd a cél szentesíti az eszközt, de ez nekem már nagyon durva manipulációnak minősül.
Nem tudom, hogy létezik-e egyáltalán ilyen, vagy eleve minden asztrofotó manipulált úgy összességében és kész. Hiszen már a képek egymásra rakása és az alap feldolgozás is valamilyen szintű módosítása az adatoknak.
Remélem értitek, hogy mire akarok kilyukadni :D

https://StellarGear.eu - amatőr csillagászat és asztrofotós bugdácsolások

(#8237) popey37 válasza Zyrius (#8236) üzenetére


popey37
addikt

nem azért csinálunk star maskot/csillagos képet/ meg külön ködös képet. a feldolgozás során ha valamihez hozzányulsz az az egész képet vátoztatja. ha külön van a ködösség és külön a csillagok, akkor mindkét képet külön tudod finomitani. pl. a csillagoson az esetleges szineltolodást, a csilagok kicsinyitését, mert a hosszu exponál kissé felfuvodnak, söt még a szinhelyességet is tudod állitani. mindezt ugy, hogy a ködösség marad a régi. a ködös képeken meg elö tudod ugy hozni a finomabb részleteket, hogy közben a csillagok maradnak alapon. ha mindennel végeztél,, a két képet össze lehet ura rakni.

ha a komplett foton állitasz mondjuk szineket, az mindennek ad, annak is aminek nem kellene, ezért bontjuk szét a fotokat.

a fotosorozat összeadása meg nem manipulálás: egy képen nincs annyi adat mint 30-50 db-on, viszont minden képen ugyanaz van, csillagillesztéssel összerakod és sokal részletesebb lesz. az utolagos modositás/ pixinsight,photoshop, siril/ csak felerösiti amit a szenzor lefotozott persze el lehet szállni rossz irányban is. :C

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8238) .mf válasza Zyrius (#8236) üzenetére


.mf
veterán

Pedig a background extraction, amit csináltál, az szerintem nagyobb belenyúlás, mint az, hogy a csillagokkal a nagyon nagy fényerő-különbség miatt egy külön rétegen dolgozunk, majd újraegyesítjük a rétegeket :)

Értem, amit mondasz, sőt, teljesen egyet is értek vele, engem is nagyon zavart, hogy pl. most amikor Izlandon voltam, orbitális szívás ment a képekért bringával, sátorral a bitangpusztulatosan ótvar időben, és kaptam rá pár lájkot, alig nőtt az oldalam párszáz fős követői tábora; majd jött valami "B B Photography", egy hét alatt kocsival kényelmesen végigfurikázta a szigetet, lőtt pár képet, majd a nappali képekről az előteret besötétítette, az eget kicserélte egy csillagos égre ami nem is hasonló gyútávon és nem is ott készült (olyan csillagokkal, amik onnan nem is látszanak), majd festett rá egy kis zöldet mintha sarki fény lenne, amikor pedig kommenteltem rá, hogy ez nem ott és nem úgy készült, egyből letiltott - és kapott rá ugyanabban a csoportban többszáz lájkot; és ehhez hasonlóan kamu képekkel van tízezer feletti követője...
Szóval "normál" képeknél a szerkesztés / manipuláció / belenyúlás engem is nagyon zavar, mert azt otthonról, mesterségesen meg lehet csinálni, nem kell ott lenni, tervezni, várni, elkapni. Én azokat nem is tekintem fotónak.

Az asztro nehezebb ügy. Van persze olyan, ami szemmel is látható, pl. az M42, Trifid, Lagúna, vagy maga a Tejút íve, ez sima fotón is át tud jönni; de sok halvány objektumról készült képen már nem azt látod, mint amit szabad szemmel látnál. Nyáron a távcsöves találkozón belenéztem gigantikus 560-as Dobsonba is, és pár ködöt még ott is csak halvány szürke felhőfoszlány-szerűségnek láttam - legfeljebb formájukban hasonlítottak azokra a részletes, nagyon szaturált színes képekre, amiket látni róluk. A NASA, ESA pedig sokszor készít hamis-színes dolgokat, hogy a szemünk által nem érzékelhető UV, IR tartományt tanulmányozni lehessen. Nekem ez inkább digitális kép, mint fotó kategória.
Persze itt is lehet túlzásokba esni, mint amikor a Tejutat annyira túltolják kontraszttal, szaturációval, hogy majd' leugrik a képről.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8239) popey37 válasza .mf (#8238) üzenetére


popey37
addikt

az összes égi objektum olyan mint a szines képeken, DE szabad szemmel sohasem fogod ugy látni, mert egyszerüen a szemednek nincs olyan felbontoképessége mint egy CCD vagy DSLR szenzoros masinának.
ráadásul a szemed teljes sötétben alig vagy egyáltalán nem lát szineket, igy bármekkora tubusba is nézel bele, fekete-fehér lesz a látott kép. ezalol kivételek a naqprendszer bolygoi, de csak azért, mert nagyon kis távolságra vannak és a szemed ilyen közelröl még érzékel szineket is.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8240) Jim-X


Jim-X
őstag

Ma estere kozepes vagy annal picit jobb seeinget mondanak, ugyhogy kitelepulok EQ modban es letesztelem a Crayfordot meg az ADC-t amig fent van a Szaturnusz.
Drukkoljatok :DDD

A játék az nem játék!

(#8241) Jim-X


Jim-X
őstag

Gerappaaaa 🤪🤪🤪

A játék az nem játék!

(#8242) .mf válasza popey37 (#8239) üzenetére


.mf
veterán

"az összes égi objektum olyan mint a szines képeken"

Hááát, azért élnék a gyanúperrel, hogy néhány képnél a kontraszt és szaturáció csúszkák megszaladtak egy csöppet :DDD
Talán egy asztro-tájképnél a legegyszerűbben tetten érhető - ha csak annyira van húzva, míg az előtér még természetesnek tűnik, az sehol sincs attól, amit egyesek Tejút-fotóként kiraknak...

---

Ma éjjel végre újra tiszta lesz az ég - és még hűtött kamera se fog kelleni :DDD

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8243) f.lorand válasza .mf (#8242) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Igen, itt azért nagyon erős önmérséklet kell, ami nem nagyon jellemző mindenkire. Hozzáteszem, itthon kifejezetten jó a helyzet, erős az asztro közösség, nem hagyja a súlyos túlkapásokat.

Ha már színek: a napokban rendeltek tőlem az Antares régióról egy vászonképet és a megrendelő érdeklődött a csillag után további információkról. Emiatt kibővítettem a 2013-ban, még egyszerű felszereléssel készült fénykép szövegezését, sok-sok érdekes információval. Itt elolvasható: https://fenyeslorand.hu/skorpio/

A fotó jó régi, már elmúlt 10 éves, nyilván a mostani technikával már lehetne még részletesebben megörökíteni, mint annakidején a Canon 600D-vel és az akkori szoftverekkel. 2014-ben több díjat is elnyert, akkor még menő képnek számított. De még mindig kedves számomra, az első namíbiai expedíción készült, ami a legjobban sikerült csillagászati utam volt valaha. És a legszínesebb régió, ami a Földről fotózható. Nincs benne PS játék, mégis mindenféle színben játszik.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#8244) Jim-X válasza .mf (#8242) üzenetére


Jim-X
őstag

Sajnos en is tultoltam az utolso kepeimnel...Ha visszanezem a korabbiakat, akkor egyertelmuen lathato :(((

A játék az nem játék!

(#8245) popey37 válasza .mf (#8242) üzenetére


popey37
addikt

nem az a lényege: minden objektum szines. az hogy ki hogyan dolgozza fel és mennyire cibálja meg a szineket, már más kérdés.
a mondandom lényege az akart lenni, hogy nézhetsz bele bármekkora tubusba, csak fekete -fehéret fogsz látni., a szineket csak az érzékeny szenzorok tudják visszaadni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#8246) Jim-X válasza popey37 (#8245) üzenetére


Jim-X
őstag

Szerintem ez nem igaz, siman szinesben latom a kepet az okularomban amikor a Jupiert nezem pl. :K

A játék az nem játék!

(#8247) consono válasza Jim-X (#8246) üzenetére


consono
nagyúr

Ő is írta, hogy a bolygók színesek :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#8248) Jim-X válasza consono (#8247) üzenetére


Jim-X
őstag

Ja tenyleg, akkor mea culpa :R :R :DDD

A játék az nem játék!

(#8249) t72killer válasza popey37 (#8245) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez nem (egészen) igaz, a 30as Newtonomban simán kékes-lilás színű volt az Orion (OIII-Hβ). Persze, a halványabb cuccokra már nem kattan be a színeslátás, illetve a Hα, pláne S-II vörösét meg fényes nappal megvilágított objektumon is alig látja már az ember, úgyhogy azok kimaradnak mindenképp.

Az is igaz, hogy azt a távcsövet 14 és 20éves korom (=fiatal szem) között birtokoltam+a szülőfalum anno kb B3-as ege is hozzájárultak az élményhez :)) .

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#8250) f.lorand válasza t72killer (#8249) üzenetére


f.lorand
Topikgazda

Az Orionban én is látom a színeket.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.