Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10701) Aryes válasza zsolti_20 (#10699) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úgy tűnik mintha a soros kapcsolat bitrátája nem lenne jól beállítva, de látom, hogy 9600baud van a kódban és a serial monitoron is. Legalábbis az eredeti kódban.

[ Szerkesztve ]

(#10702) weiss válasza zsolti_20 (#10699) üzenetére


weiss
addikt

Ez olyan, mintha a baudrate nem stimmelne.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10703) zsolti_20 válasza weiss (#10702) üzenetére


zsolti_20
senior tag

A bekötési rajzot itt láthatjátok, a forráskód pedig a transmitterhez és a receiver.

(#10704) weiss válasza zsolti_20 (#10703) üzenetére


weiss
addikt

Én ebben nem látok nyilvánvaló hibát, megpróbálnád pls. végigzongorázni az össze baudrate-et, csak hogy kizárjuk.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10705) zsolti_20 válasza weiss (#10704) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Végig probáltam mindet, de mindenhol felismerhetetlen karaktereket kapok. :F

(#10706) zsolti_20 válasza weiss (#10704) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Közben kipróbáltam hogy csak a socket van az arduinohoz csatlakoztatva, így küldi az egyik a másik pdig fogadné, de amint csatlakoztatom a modult a sockethez mintha minden leállna.

Egész pontosan az M1 pin lecsatlakoztatása után küldi az adatokat.

[ Szerkesztve ]

(#10707) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Kifogytam eljesen az ötletekből. Kipróbáltam a példák közül ezt a "getting start"-ot ai elérhető az nRF24L01 könyvtárból, de ezt a hibát kapom mindig:

kép

Próbáltam két különböző modullal, két arduinoval, 4 különböző kábellel, sockettel, socket nélkül, kondenzátorral, de se hogy sem akar műküdni. Kellene még hozzá valami kiegészítő? Vagy én néztem be valamit? :F

(#10708) weiss válasza zsolti_20 (#10707) üzenetére


weiss
addikt

Lehet hibás a modul. Transmit powert ha leveszed kicsire? Lehet maxon túlvezérli a vevőt.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10709) zsolti_20 válasza weiss (#10708) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Nem hiszem hogy a modul hibás, mert próbáltam kettővel is és ugyan ez a hiba. Hol tudom a trasmit power levenni kicsire?

(#10710) weiss válasza zsolti_20 (#10709) üzenetére


weiss
addikt

link

Esetleg még a data rate-tel érdemes játszani.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10711) zsolti_20 válasza weiss (#10710) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Meg lett a probléma. 100uf 10v elektrolit kondenzátort kellet a VCC-GND lábakra forrasztani. Amit rendeltem hozzá socketet nem ér semmit sem. Ezzel a módszerrel egyből működött minden.

(#10712) weiss válasza zsolti_20 (#10711) üzenetére


weiss
addikt

De hisz írtad, hogy próbáltad kondenzátorral.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10713) zsolti_20 válasza weiss (#10712) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Igen a socketra próbáltam ezelőtt forrasztani a kondenzátort, msot közvetlenül a modulra. De most látom mégsem jó ez az egész ahogy van.

kép

Szerintem ezeket a moduloakt soha senki nem tudta működésre bírni. :DDD

kép2

[ Szerkesztve ]

(#10714) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Végre meglett a probléma. Nem is gondoltam volna soha ezt. Ezen a képen a bekarikázott résznél össze volt forrasztva két kimenet, gondolom gyártási hiba. Alig lehetett észrevenni, épp hogy egy pici ón össze zárt két részt. Forrasztoval gyorsan rámelegítettem, leszedtem onnan és most hibátlanul működik. :C

(#10715) weiss válasza zsolti_20 (#10714) üzenetére


weiss
addikt

:C

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10716) Gergosz2 válasza ecaddsell (#10689) üzenetére


Gergosz2
veterán

Ugyanezeket írtam át már nem egyszer, de semmi sem változott :U

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#10717) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Beszereztem, egy mikroUSB-s Attiny85 változatot, az lenne a feladata, hogy napelemmel etetett kamerát kapcsoljon fel, ha az akksi töltöttsége elérte a 80%-ot. Véletlenül tudja valaki, h Ubuntu alatt hogy etetem meg a megfelelő kóddal:F?

Esetleg vannak erre már előre megírt cuccok?

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10718) Janos250 válasza t72killer (#10717) üzenetére


Janos250
őstag

Nem pontosan értem a kérdést, de:
https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json ????

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#10719) Teasüti válasza t72killer (#10717) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha Windows-ra vonatkozott volna, írtam volna... hogy engem is érdekel. :))
Win10 sem érzékelte első blikkre. Azóta nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

(#10720) t72killer válasza Janos250 (#10718) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi, azt hiszem, jó lesz, ott van benne a package:R Tesztelni persze csak akkor tudom, ha x hét múlva megjönnek a lapkák.

#10719: a windowsos megoldás is érdekel, fórumokon olvasgatva mások is futottak már driverproblémára, amire nem láttam megoldást. És mivel kínai kütyükről van szó, nem is biztos, hogy ami az egyiknél működött, a másiknál is fog...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10721) Janos250 válasza t72killer (#10720) üzenetére


Janos250
őstag

Hú, tényleg, a driver probléma.
Én soha nem használtam ezt a pincurka chipet (nem is tervezem), de valahol egyszer azt láttam a neten, hogy valaki az UNO közbeiktatásával programozta. Akkor nem értettem, de most így, azt gyanítom, hogy talán a driver probléma miatt.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#10722) t72killer válasza Janos250 (#10721) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha bármilyen OS-re van hozzá driver, akkor megoldom, csak vki árulja el, hogy melyikkel érdemes próbálkozni...

Lehet rendelek egy UNO-t is, jól jöhet még - igaz, az attiny, ami jön forrasztott, de elvileg be lehet azt is drótozni.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10723) gardener


gardener
senior tag

Szerettem volna beletölteni egy ino file-t.

A következő hibaüzenetet kaptam:
Arduino: 1.8.5 (Windows 10), Alaplap:"FireBeetle-ESP32, 80MHz, 115200"

Vázlat használ 708166 bájt (54%) -ot a program tárhelyből. A maximum 1310720 bájt.
A globális változók 37464 bájt (11%)-ot használnak a dinamikus memóriából, 290216 bájtot hagyva a helyi változóknak. A maximum 327680 bájt.
C:\Users\Attila_Dell_N7710\AppData\Local\Arduino15\packages\esp32\tools\esptool_py\2.6.0/esptool.exe --chip esp32 --port COM6 --baud 115200 --before default_reset --after hard_reset write_flash -z --flash_mode dio --flash_freq 80m --flash_size detect 0xe000 C:\Users\Attila_Dell_N7710\AppData\Local\Arduino15\packages\esp32\hardware\esp32\1.0.1/tools/partitions/boot_app0.bin 0x1000 C:\Users\Attila_Dell_N7710\AppData\Local\Arduino15\packages\esp32\hardware\esp32\1.0.1/tools/sdk/bin/bootloader_dio_80m.bin 0x10000 C:\Users\ATTILA~1\AppData\Local\Temp\arduino_build_15388/mah_robot.ino.bin 0x8000 C:\Users\ATTILA~1\AppData\Local\Temp\arduino_build_15388/mah_robot.ino.partitions.bin
esptool.py v2.6-beta1
Serial port COM6
Connecting........____
Chip is ESP32D0WDQ6 (revision 0)
Features: WiFi, BT, Dual Core, Coding Scheme None
MAC: 24:0a:c4:82:f4:78
Uploading stub...
Running stub...
Stub running...
Configuring flash size...
Warning: Could not auto-detect Flash size (FlashID=0xffffff, SizeID=0xff), defaulting to 4MB
Compressed 8192 bytes to 47...

A fatal error occurred: Timed out waiting for packet content
A fatal error occurred: Timed out waiting for packet content

Ennek a jelentésnek több információja lehetne
a "Bővebb kimenet mutatása fordításkor"
opció engedélyezésével a Fájl -> Beállítások-ban.

Haver valami olyat mondott, hogy kevés a memória és az OTA-t ki kell hagyni-kapcsolni. És akkor belefér a progi. De ezt, hol hogyan kell? Kezdő vagyok még ... szájbarágósan kéretik szépen. köszi. :)

(#10724) weiss válasza gardener (#10723) üzenetére


weiss
addikt

Ezt lesd meg.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#10725) Vladi válasza t72killer (#10717) üzenetére


Vladi
nagyúr

Rémlik, hogy volt már ez kérdés.

Arduino idevel nem tudod feltolni a kódot? Kiválasztod a megfelelő lapot és kész. Boot loader nem tudom, hogy van -e rájuk téve, még az kellhet.

mod:

Naszóvalmrgooglenemabarátom:

Felteszed az arduino ide-t. Bármilyen platformra.
Utána: link
Hozzáadod az ő linkjüket az arduino ide-ben, hogy le tudja magának szedni a board fájlját.
Utána hozzáadod a board managerben ezt a cuccot.
Utána már ki tudod választani, hogy ilyenre kéne kód.
Utána feltudod tölteni a kódot.

Ha nem, jössz és távgyógyítjuk.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10726) t72killer válasza Vladi (#10725) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi:R egyelőre csak előre aggódtam, a lapka tegnap indult útjára Kínából:). Ez lesz a nulladik ismerkedésem az Arduinóval, sőt, az egész mikrokontroller-programozással is, úgy, hogy Pythonból ovis kategória vagyok:DDD. De nagyon érdekel a téma, elsőre a ház körül adódó automatizálási-távvezérlési feladatokat szeretném így megbütykölni, aztán ki tudja.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10727) Vladi válasza t72killer (#10726) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hosszú menet lesz...

c-ből sejtesz valamit? Az arduino ide c-re épülő lib alapú nyelvet használ.

magyarr könyv probramozásra. link.

Elektronikából hogy állsz? Lady Ada írásai.

Elleszel vele egy darabig. Aztán ha kész vagy, az egész cuccot vágod ki a kukába és megcsinálod normális elektronikai alapokon. Mert azért erre a kis kacatra én nem bíznám a házam. :N

Én is így voltam vele, kisipari automatizálást csinálok, de lassan cserélem is a cuccokat normális iparira. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10728) t72killer válasza Vladi (#10727) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

C-ből mondjuk bölcsi, de végülis az is egy nyelv, utánajárok :B Elektronikából az egyes komponensek megvannak mire jók és hogy működnek, egyszerűbb analóg áramköröket össze tudok rakni.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10729) Vladi válasza t72killer (#10728) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor fogazmenni. Olvasd el a 2 doksit amit linkeltem amíg ideér a cucc. :R

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10730) Aryes válasza t72killer (#10726) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vigyázz a mikrokontroller-programozással, durva függőséget okoz! :DDD

(#10731) t72killer válasza Aryes (#10730) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Rámfér! :R, szeretnék programozós irányban fejlődni, melóban is jól jönne.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10732) Janos250 válasza t72killer (#10731) üzenetére


Janos250
őstag

Így, hogy elolvastam amiket írtál, pár privát megjegyzés:
1. Hajrá, mások is így kezdik, fog az menni. Ha elakadsz, szólj, és lökdösünk!
2. Nem vagyok meggyőződve, hogy ez az icuri-picuri lapocska túl jó választás volt kezdésnek.
Hogy mi a jó, arról megoszlanak a vélemények. A neten az "arduinos Hello World" az UNO.
Arra van rengeteg program, tutorial, miegymás. Igaz persze, hogy a többi lapokon is gyakorlatilag változtatás nélkül, vagy minimális változtatással futnak ugyanazok a programok, de kezdők számára előny, amikor fénykép-szerűen ott egy UNO, és látod, melyik lábhoz mit köss.
Vannak korszerűbb lapok, amik nem, vagy alig drágábbak, és mint már írtam, általában változtatás nélkül mennek rajta a más lapra írt programok.
A korszerűbbek: ARM alapú a DUE, de rokona az elég nagy tudású és olcsó STM32 sorozat. Aztán jött az ESP8266 ami WiFi-t is tud, majd ezt korszerűsítve az ESP32. Én mostanában ez utóbbit szoktam ajánlani, bár kaptam is már érte a fejemre.
3. Az Arduino lapokat C++ nyelven programozzuk, azzal a kiegészítéssel, hogy számos osztály és objektum van előre definiálva, amit minden lapnak tudnia kell, ha illesztik ebbe a rendszerbe. Példa erre a serial
osztály, és annak egy előre definiált példánya, a Serial(). Ha most kezded, ne mássz bele az objektumos örökléses részbe mélyen, használd ökölszabályszerűen őket, pl. a Serial()-t. Majd később megérted,
hogy pontosan mi is az, és miért úgy van. A C mutatóit meg egyelőre végképp ne! A fordítók a GNU C++
fordítók valamelyik verziója, ez biztosítja a szabványosságot. Majd később, ha valami hiányzik, nézd meg, hogy van az a C++-ban, és próbáld ki! Meg fogsz lepődni: megy, akkor is, ha az arduinos irodalom nem írja. Én - mint már mondtam - az ESP32-t használom, ami a C++11 szerinti fordítót használja, és valóban tudja is. (Pl. a szálak "szabványos" kezelése, stb).
4. Mégegyszer: Hajrá!

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#10733) t72killer válasza Janos250 (#10732) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi a bátorítást:R. Gyakorláshoz berendeltem egy ilyen készletet is, még tegnap. Ennek az LCD-jén jöhet a "hello world", meg a "kiafrászloptakiasütitahűtőből":)) 2$ - 10$ körül kapni hozzá wifis lapkát is, lehet abból is elcsípek egyet.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10734) Janos250 válasza t72killer (#10733) üzenetére


Janos250
őstag

Ez kezdéshez jó választás. Ne vegyél hozzá WiFi-s lapkát! Ha WiFi-t akarsz próbálgatni/használni, akkor ESP8266 (Pl. Wemos), vagy ESP32. Az ESP8266 1000 Ft alatt van, az ESP32 meg 2000 körül.
Az ESP8266 előnye, hogy az okosotthon témába elég jól beillesztették. Számos Sonoff gyártmányú lap van hozzá viszonylag olcsón, amik célfeladatokat látnak el. Pl. WiFi-s fali villanykapcsoló, hőmérő, páratartalom mérő, miegymás. Ha az ESP8266-ot nagyjából megismered, akkor ezeket könnyedén tudod használni. Egy lelkes ember írt egy minden Sonoffra jó, paraméterezhető programot (Tasmota néven), ami egyből illeszkedik az okosotthonos dolgokhoz. Az ESP32 előnye meg az, hogy op. rendszert használ, és 2 mag van benne, tehát a párhuzamos programozáshoz jól jön. Mindenesetre kezd el a megrendeld UNO-val, aztán majd lépsz tovább!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#10735) t72killer válasza Janos250 (#10734) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez lesz. Amúgy a nulladik project az attiny85-el egy akciókamera távvezérlése lesz, azért ilyen picit választottam, mert be kéne férnie a vízálló házikóba. Túl sokat nem kell tudnia, csak kapcsoljon ki-be, exponáljon, indítson wifit.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#10736) fpeter84


fpeter84
senior tag

Sziasztok! Találkozott itt már valaki olyan projekttel, hogy egy natív USB-s Arduino (Leonardo, Due, STM32 stb) ne csak egy sorosportot adjon USB-re csatlakoztatva? Azthiszem multiplexing néven kellene megtalálni - pl modemeknél szokott 3-4, akár 5 COM* / ttyACM* / ttyUSB* eszköz bejelentkezni külön a data, debug, control, gps stb felületeknek, de a gyakorlatban persze ez mind egy hardverből kimixelve. Ha jól gondolom ehhez semmi extra hw támogatás nem kell, csak kérdés hogy szoftverből implementált már valaki ilyet? Próbáltam keresgélni, de a fenti szavakra eddig csak olyanokat találtam ahol a különböző UART portokról jövő infókat multiplexelik egybe...

(#10737) Teasüti válasza fpeter84 (#10736) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Csak hangosan gondolkodom:
Működne vajon a futás közbeni Serial inicializáció? Egyes lapoknál lehet mux-olni a gpio lábakat (esp32), ott futás közben váltogatni melyikre írjon ugyanaz az UART periféria.
Arduino lapokon nincs Mux úgy tudom, ott Software Serial-lal lehet befogni más gpio lábakat erre. Nem tudom a könyvtár tud-e kezelni több virtuális portot is.
Esetleg külső hardver jöhetne még szóba vmilyen shift regiszteres módon, ami az SPI-hez hasonlóan váltogatja az eszközöket.

(#10738) fpeter84 válasza Teasüti (#10737) üzenetére


fpeter84
senior tag

Fizikai UART oldalon pont hogy nem lenne szükségem több portra, a találatok mind erről szólnak hogy vagy mega/due sok porttal, vagy softserial, de én nem erre gondolok

Virtuális oldalon kellene több sorosport - a modemekhez hasonlóan több soros eszközként jelentkezzen be USB csatlakoztatáskor, és az arduino szoftver oldalon is több portot lehessen írni/olvasni. Ennek a PC oldalon volna jelentősége, hogy ne csak egy szoftver tudjon egy időben csatlakozni az arduinohoz, hanem több program is tudja külön külön utasítani, olvasni a visszajövő infókat mind a saját virtuális sorosportján

(#10739) Teasüti válasza fpeter84 (#10738) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jah hogy jah! Hát erre ötletem sincs. Ez driverből megy szerintem.

Esetleg egy második portot lehetne nyitni Bluetooth-on keresztül. Az is önálló soros portként jelenik meg a gépen.

[ Szerkesztve ]

(#10740) Aryes válasza fpeter84 (#10736) üzenetére


Aryes
nagyúr

Valahogy biztos meg lehet oldani, mert Leonardo-val lehet olyat csinálni, hogy egyszerre emuláljon egeret, billentyűzetet, és gamepadot. Ha máshogy nem megy, emulálj vele midi eszközt és vezéreld midi kódokkal! :DDD Mellette pedig tudsz soros portot is nyitni.

[ Szerkesztve ]

(#10741) Alu


Alu
senior tag

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok. Adott egy tervezés alatt álló egység, aminek a lelke egy Arduino Nano. A nano sok más mellett egy léptetőmotor vezérlőt irányít. A problémám, hogy amint megkapja a tápot egészen a program futtatásának kezdetéig elkezd prellegni a nano kimenete és emiatt kóbor lépéseket tesz a motor. Ledet téve a nano kimenetére az említett időszakban halványan villog. Megnéztem a többi kimenetet is. Van amelyik ugyan ezt csinálja, van amelyikkel semmi gond. A kérdésem, hogy találkozott már valaki ilyennel, tudnám ezt valahogy egyszerűen orvosolni?
Az érdekes az egészben, hogy az említett nanoval induláskor kb. 6 lépést csinál a motor és a led is láthatóan azonos időközönként villan. Kipróbálva egy másik nanoval viszont mindig csak 1 kóbor lépést csinál, de azt se tudom elkerülni.
Nagyon megköszönném a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

λŁƯ™

(#10742) Gergosz2 válasza Alu (#10741) üzenetére


Gergosz2
veterán

Bootloader miatt van. Használj ISP-t programozáshoz és nem lesz ilyen gondod és még 2k flasht is nyersz.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#10743) Alu válasza Gergosz2 (#10742) üzenetére


Alu
senior tag

Hű ez most lehet láma kérdés lesz, de ISP esetén nincs bootloader?

λŁƯ™

(#10744) Gergosz2 válasza Alu (#10743) üzenetére


Gergosz2
veterán

nincs

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#10745) Vladi válasza Alu (#10741) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen a vezérlőd és a nanód valamint az áramforrásod?
Nekem unóval ilyet sosecsinált. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10746) Aryes válasza Alu (#10741) üzenetére


Aryes
nagyúr

Külső le- vagy felhúzó ellenállások vannak a vezérlő lábakon? Lehet, hogy egyszerűen valami zavart szed össze a tápról, vagy a levegőből. Melyik lábakra tetted a léptető motort?

(#10747) ecaddsell


ecaddsell
aktív tag

Nem tudja valaki honnan lehetne leszedni a legutolsó EmBitz verziót most, hogy összeomlott a szerverük és úgy tűnik nem egyszerű a helyrehozása?

(#10748) gyapo11 válasza Aryes (#10746) üzenetére


gyapo11
őstag

Nem olyan ez mint egy astabil multivibrátor, ami azonos alkatrészekből áll a két tranyónál, és nem lehet tudni, hogy melyik zár előbb? Amíg nem kap a programból beállítást, hogy out legyen és 0 vagy 1, addig nem lehet tudni, hogy be vagy kimenetként működik, van belső felhúzó vagy nincs, szóval bizonytalan. Ha fontos, hogy csak a program határozza meg a kimenet állapotát, akkor én tennék a proc és a külvilág közé egy áramkört, amit a program kapcsol be és csak ezután jutnak ki a jelek. A bekapcsolás pedig legyen olyan, amit az éledő processzor nem tud produkálni, pl. egy 5 kHz-es négyszögjel.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10749) Gergosz2 válasza gyapo11 (#10748) üzenetére


Gergosz2
veterán

Pont ez történik. Amíg a bootloder nem indítja el a programot, addig a lábak össze vissza lebegnek, vannak valahogy. Ezért írtam az ISP-t, mert ilyenkor nincs bootloader, nincs emiatt késlekedés táp felállás, reset után. A program rögtön indul, így ennek a lebegés állapotnak nagyon kis esélye van.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#10750) Aryes válasza Gergosz2 (#10749) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én meg pont úgy tudom, hogy az atmega328 lábai gyárilag boot alatt input (nagyellenállású) módban vannak (ezt éppen hívhatjuk lebegésnek is). Az persze lehet, hogy a bootloader állítgatja közben őket, de a legjobb lenne a kérdéses lábakat külső ellenállásokkal földre húzni. Én először biztos ezt csinálnám, mielőtt nekiesek kiirtani a bootloadert. Plusz tennék egy nagy puffer kondit a nano tápjára.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.