Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11251) Breaker válasza Melorin (#11250) üzenetére


Breaker
tag

Szia!

Szerintem erre a celra ez a legoccobb valasztas:

[link]

Udv
Breaker

MSI MPG B550 GAMING PLUS | AMD Ryzen 5800X3D | 32GB Trident RGB G.Skill 3200Mhz | MSI GTX 1080TI ARMOR OC

(#11252) Aryes válasza PHM (#11248) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezen a töltő modulon, amiről beszéltek, normális, hogy 70°C körül van a chip hőmérséklete? Egy db. cca 2000mAh kapacitású 18650 cellát töltök vele, 5V-ról. Az usb-s V/A mérő szerint 1,11A töltőáram megy a cellába, miközben 70°C körülre forrósodik fel (maga a cella nem melegszik). Mikor lecsökken a töltőáram, lemegy 50°C körülre, majd rendben leáll a töltés. A feszültség is rendben van, szóval látszólag jól működik, mégis aggaszt ez a magas működési hőmérséklet, a rögzítéséhez használt forróragasztó is megolvadt töltés közben. :D

(#11253) weiss válasza Aryes (#11252) üzenetére


weiss
addikt

Több, mint 1 wattot kell disszipálnia, szóval még akár OK is lehet.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#11254) PHM válasza Aryes (#11252) üzenetére


PHM
addikt

Igen, normális, csak nem túl egészséges.
Az IC egyszerűen elfűti az 5V és az akku kapocsfeszültsége
közti különbséget. Ez egy lemerült, kb 3V-os akkunál több, mint 2W.
Két mód van a méregfog kihúzására:
1: Soros, pl 2A-es shottky dióda, vagy 0,47 ohmos ellenállás az 5V-os ágba.
A TP4056 ugyanúgy tölt majd, csak kevésbé forrósodik.
2: R3 cseréje nagyobbra.
Kisebb lesz a töltőáram, de cserébe a disszipált teljesítmény is.
(Inkább kisebb kapacitású akkuknál érdemes alkalmazni.)

[ Módosította: Intruder2k5 ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11255) gyapo11 válasza PHM (#11254) üzenetére


gyapo11
őstag

Valami kis hűtőbordát nem lehet ráragasztani az ic-re? Valamelyik tápmodulnál is írták, hogy x W fölött kell a hűtés.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11256) PHM válasza gyapo11 (#11255) üzenetére


PHM
addikt

Nincs sok értelme, a műanyagnak elég nagy a hőellenállása.
Ezek a tokok főleg a lábaikon keresztül adják le a hőfelesleget,
illetve van olyan is, amelyiknek kis fémlapka van az alján.
Jelen esetben a nyák rézfóliája a hűtőborda. Ha megnézed, a nyák alja
majdnem teljesen egybefüggő. Úgy gondolom, ez van összekötve pár
thermal via segítségével az IC test lábára menő GND fóliával, valamint
a TP4056 alatt lévő széles fóliacsíkkal. (Történetesen ennek az IC-nek
az alján is van egy fémlapka, ott tudja viszonylag hatékonyan leadni a
hőfelesleget.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11257) Aryes válasza PHM (#11254) üzenetére


Aryes
nagyúr

"2: R3 cseréje nagyobbra."
Ez működne, de nem szívesen babrálok SMD alkatrészekkel...

"1: Soros, pl 2A-es shottky dióda, vagy 0,47 ohmos ellenállás az 5V-os ágba.
A TP4056 ugyanúgy tölt majd, csak kevésbé forrósodik."


Ez tetszene, de sajnos nem járható, mert usb csatlakozó van rajta, nem tudom megbontani.
Viszont jó ötletet adtál, fogok keresni olyan usb-s töltőt, aminek 5V alá esik a feszültsége terhelésre (tegnap 2A-es töltőt próbáltam, lehet ez volt a hiba), vagy keresek egy ócska usb kábelt, amin nagy a feszültségesés, asszem tudok is egyet, pont kapóra fog jönni. :D

(#11258) Aryes válasza Aryes (#11257) üzenetére


Aryes
nagyúr

Más téma!
Szeretnék egy hiperegyszerű töltöttségvisszajelző ledet gründolni a fent említett li-ion táplálású eszközbe.
A következőt találtam ki:
A li akksi egy ilyen boost konverteren keresztül táplálja a gépet. Azt szeretném, ha az akku 3V körüli szintjénél "kigyulladna" egy LED, ami arra figyelmeztet, hogy ideje töltőre dugni az eszközt. Az out+ és az in+ közé tennék egy ~1,7V nyitófeszültségű ledet egy diódával és egy áramkorlátozó ellenállással sorba kötve, ami elképzelésem szerint akkor fog kinyitni, ha a konverter kimenete és bemenete közti feszültségkülönbség eléri a 2,3V-ot. Mivel a konverter kimenetén 5,2V körüli feszültség van, ez az eset az akku 2,9V szint alá merülésekor fog bekövetkezni - elméletben.
Valahogy persze számításba kellene vennem az előtét ellenállást is, mert nyilván befolyásolja az egész cucc nyitófeszültségét, talán még diódát sem kellene sorba kötni.
A kérdésem, hogy ez működhet-e, aszerint, ahogy én azt elképzeltem, és van-e buktatója (leszámítva persze, hogy zárlatos lesz a LED és rövidzárlatot csinálok).

(#11259) Breaker válasza Aryes (#11257) üzenetére


Breaker
tag

"2: R3 cseréje nagyobbra."
Ez működne, de nem szívesen babrálok SMD alkatrészekkel..."

Ugyanmar… fel perc alatt megvan. abszolút kezdo vagyok forrasztásban de a vacak 15W Toolcraft pakammal is pik pakk kicserelnem. 5 percet gyakoroltam egy maradék próbanyákon utana az eleseken azonnal ment popecul. persze az ón nem ugy nez ki mintha beultetogep tette volna le de nem lenne gond. Próbáld meg.

[ Szerkesztve ]

MSI MPG B550 GAMING PLUS | AMD Ryzen 5800X3D | 32GB Trident RGB G.Skill 3200Mhz | MSI GTX 1080TI ARMOR OC

(#11260) Aryes válasza Breaker (#11259) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszi a biztatást, de ez nem fog bekövetkezni, ugyanis a lap már be van ragasztva, így hozzá sem tudok férni, ezen kívül rá van forrasztva a li akksi, így nem szívesen babrálok már vele, félek, hogy rövidzárat csinálok. :D
A másik meg az, hogy a töltési idő is hosszabb lenne emiatt...

(#11261) Aryes válasza Aryes (#11257) üzenetére


Aryes
nagyúr

A hőmérséklet az ócska usb kábelnek köszönhetően 70°C helyett 55°C körül tetőzik most. Ennyi talán elég (illetve talán nem ég el). :D

(#11262) Breaker


Breaker
tag

En meg naiv voltam. Vettem 4 ilyen elemet ebayen mert olcsó volt:

1.2V es 2400mAh azt gondoltam jol elmegy 1 darabrol a Lolin D1, hat fenet. A stepup converterrel fel tudom rakni 5V-ra, az uresjarati feszultseg ennyi. De amikor radugom a lolint leesik 2.5-re es be sem kapcsol.

[ Szerkesztve ]

MSI MPG B550 GAMING PLUS | AMD Ryzen 5800X3D | 32GB Trident RGB G.Skill 3200Mhz | MSI GTX 1080TI ARMOR OC

(#11263) gazso75


gazso75
aktív tag

Optimalizálódik a logger :)
A V2 végébe még bekerül majd egy LiPo akksi

[ Szerkesztve ]

(#11264) gazso75 válasza gazso75 (#11263) üzenetére


gazso75
aktív tag

Tudom, a V1-en nagyon menő a kapcsoló :) , hirtelen ez volt mikor kellett

Tudtok arra valami ötletet/megoldást, hogy ha mondjuk wifin van az MCU, akkor OSM/Google Maps térképen valós időben követhető legyen a mozgás ?

Bár lehet, kicsit túlgondolom :)

[ Szerkesztve ]

(#11265) Aryes válasza gazso75 (#11264) üzenetére


Aryes
nagyúr

Küldje el emailben a koordinátákat, vagy a rajta futó webszerverre wifin keresztül fellépve küldjön egy oldalt, amin a gmaps térképe van beágyazva. Pl így: https://www.google.com/maps/place/@51.5007292,-0.1246254,16z
A kukac után látható a gps koordináta.

(#11266) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Minden Wemos D1r2 ilyen gagyi wifivel rendelkezni, vagy én fogtam ki? Nagyon sok a csomagvesztés... Udp helyett mi más jöhetne szóba?

Azt továbbra se értem, miért nem lehet a wifi beállításait átállítani. Hiába írom át az ssid-t, jelszót, csatornát, portot, tojik rá. Felülírás védett lett valahogy? Nem találtam rá magyarázatot.
Ha tcp-s példát flashelek akkor is maradnak a wifi adatok a régiek.
Nem lehet totál resetelni, hogy alapra álljon?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11267) Victoryus válasza Victoryus (#11266) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

No, a wifi lehet, hogy megoldódott, túl rövid volt a jelszó, ezért nem változott meg elvileg.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11268) Janos250 válasza Victoryus (#11266) üzenetére


Janos250
őstag

Csak egy tipp:
A tools/erase Flash alatt nem véletlenül az Only sketch-et állítottad be, az All Flash Contents helyett?

Na, közben látom, ez megoldódott. Nekem szokott menni telefonról is. Ha a régit látja, felejtesd el a telefonon az állomást, újra megtalálja, és akkor már jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11269) janitoth


janitoth
csendes tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni az alábbiakhoz: adott egy Nano v3, egy 7X3 db-os WS2812. A neopixel egy 3Dnyomtatott 7szegmenses kijelző keretbe van beépítve.Azt szeretném,ha a kijelző folyamatosan számolna 0-tól kilencig úgy hogy a 0 után szint vált.( piros 0-9 majd zöld 0-9 majd kék 0-9). Ezen program írásához kéne segítség, esetleg kész .ino, ha nem túl nagy kérés. Néztem a Yt-on de ott csak komplett órák vannak. Attól nem lettem okosabb. Köszi előre is.

(#11270) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Van új probléma... próbálom belőni az indexelést, millis() segítségével. De valami gubanc van vele, mert serial-on hibát dob: ets Jan 8 2013, rst cause:2 vagy 4 boot mode:(1,6)
A bal oldali indexek a gpio 1-en vannak, a jobb oldaliak a gpio3-on.
A jobb oldalira: ets Jan 8 2013, rst cause:2 vagy 4 boot mode:(1,7)
Erről nem nagyon találtam több infót...

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11271) Aryes válasza Victoryus (#11270) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez wemos d1? Hogyan vannak rákötve az indexek a két gpio-ra? Ugye nem közvetlenül?

(#11272) Victoryus válasza Aryes (#11271) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Igen, még mindig a Wemos D1. Ledeket mindig közvetlenül szoktam. Tudom kéne ellenállás is. Indexnél 2-2 led megy egy pinről, világításnál 4db.
A millis() led villogtató tesztprogram rendben megy, csak ha beleteszem a többihez akkor már nem megy. Tuti tele van programozási hibával is amit írtam, bár lefut.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11273) vargalex válasza Victoryus (#11272) üzenetére


vargalex
félisten

Nekem úgy tűnik, hogy resetel a board. Tedd fel a kódot valahová, nézzük meg, mert ott lesz a gond.

Alex

(#11274) Aryes válasza Victoryus (#11272) üzenetére


Aryes
nagyúr

A hibakódra a gugliban rákeresve én is azt találtam, hogy resetel a board, mégpedig áramellátási gond miatt. Úgy néz ki egyszerű rövidzárlatot csináltál a két leddel az áramkorlátozó ellenállás nélkül. :D
Gondolom párhuzamosan kötötted őket.
Az esp8266 gpio max 17mA árammal terhelhető, ha a ledet a gpio és a gnd közé kötötted. Ha a Vcc és a gpio közé van kötve (alacsony jelszintre kapcsol), akkor nagyobb áramot is képes elnyelni, de mindkét megoldással kockáztatod, hogy túlterheled az adott gpio-t és tönkremegy.
Milyen ledet használsz, színeset vagy fehéret? Ha színeset, akkor a két ledet sorba kellene kötni, nem párhuzamosan, és egy áramkorlátozó ellenállást számolni hozzá. A fehér ledeket a nyitófeszültségük miatt nem lehet párhuzamosan kötni, de ellenállás akkor is kelleni fog, vagy egy darlington tranzisztor.

(#11275) Victoryus válasza vargalex (#11273) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Újraírtam csak az indexelést, így most tökéletesen megy: [link]
Leszámítva, hogy soros portra semmit nem ír ki.
Azt hiszem az volt a baja eddig, hogy amíg balra indexelek, addig a jobb oldalit le kell kapcsolni, plusz fordítva is. Nem volt lekezelve ez az ága a feltételnek.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11276) Victoryus válasza Victoryus (#11275) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Összeraktam az egészet, most úgy tűnik működik is. Végül a sokadik flash után újra kiírta az adatokat serialra... nem tudom mi gondja volt, ahhoz a részhez nem is nyúltam.
Hát, nem szép a kód, majd megpróbálom szétszedni több függvényre, de eddig nem sikerült.
Elnézést, ha valaki már nagyon unja a projektet...
Wemos d1 r2 rc car

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11277) Aryes válasza Victoryus (#11276) üzenetére


Aryes
nagyúr

Milyen sebességgel flashelsz? Az egyik d1 minit nem bírtam 9xx kbit/s-al flashelni, miután a gpio-kra voltak kötve a cuccok, le kellett mennem 1xx van valahány kbit/s-ra, addig mindig hibás lett a feltöltött program. Talán nálad is hasonló a gond. Illetve a kábelt cseréld ki.
Nemrég én spammeltem teli a topikot az infravörös adatátvitelemmel, írd csak nyugodtan a fejleményeket. :DDD Ha elkészült, tegyél majd fel videót.
Nem írtad, milyen ledet használsz.

[ Szerkesztve ]

(#11278) Janos250 válasza Victoryus (#11276) üzenetére


Janos250
őstag

Nem unjuk, figyeljük! :-)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11279) Victoryus válasza Aryes (#11277) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

5mm-es, zöld/sárga/kék/fehér/piros... 100db volt 0,8$ Aliról, különösebben nem gond, ha pótolni kell őket. De eddig egész jól bírják a strapát. Az egyik kapott 5V-ot is, azt nem szerette.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11280) Aryes válasza Victoryus (#11279) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem biztos, hogy a LED fog tönkremenni... De te tudod.

(#11281) Victoryus válasza Aryes (#11280) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ha találok akkor teszek rájuk 150ohm-os ellenállásokat, biztos ami biztos. Az kb. elég?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11282) Aryes válasza Victoryus (#11281) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az a led nyitófeszültségétől függ. Egy piros led esetén kb. 10mA áram fog folyni, ha két led lesz rá kötve párhuzamosan, az 5mA/led, így az már nem biztos, hogy elég fényt ad. Zöld/sárga led nyitófeszültsége picit magasabb, még kisebb lesz az áram. Inkább 60-80ohm körül tennék oda.
Vcc-re vagy GND-re van kötve a ledek másik lába?

(#11283) Gergosz2 válasza Victoryus (#11281) üzenetére


Gergosz2
veterán

Mit is csinálna a led? Mire kéne?

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#11284) Victoryus válasza Gergosz2 (#11283) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ez egy távirányítós teherautó... A ledek a járgány világításához, indexeihez kellenek.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11285) Victoryus válasza Aryes (#11282) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Egy pin akkor tuti nem bír 4 ledet... Egyik tutorialban írják, hogy arduinon egy pin maximum 40ma-t tud, de esp8266 csak 12ma-t. Az meg nagyon kevés. Ejj...
Akkor külön táp kéne a világításhoz is ezek szerint?
Mondjuk ha a motorvezérlőt csapolnám meg...? 3 dc motor hely úgyis üres még, és legalább programozható is. Ha jól gondolom akkor az 2db 18650-es cella esetén max ~8.4V. Most még 3db-ról megy, de a végleges kiépítésbe csak kettőt tervezek hely/súly miatt.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11286) Aryes válasza Victoryus (#11285) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nagyon nehéz úgy segíteni, hogy csak minden 3. kérdésre válaszolsz, arra is csak miután 2x újra megkérdeztem...

(#11287) PHM válasza Victoryus (#11285) üzenetére


PHM
addikt

4db NPN tranzisztor, + bázisellenállás, vagy egy ULN2003.
A kollektorokra/kimenetekre mehetnek a ledek, persze megfelelő
előtét ellenállással.
A tápfeszültség szabadon választott, célszerűen a fő táp, azaz a
két 18650 pozitívja.
Fehér/kék ledből kettőt, alacsonyabb nyitófeszültségűből akár hármat
is sorbaköthetsz. Soros kötésnél összeadódik a nyitófeszültség, de
azonos lesz a ledek árama, párhuzamos kötésnél az áram adódik össze,
de azonos (1 lednyi) lesz a nyitófeszültség.
Ha tranzisztorokat használsz, bázisellenállásnak elég 1-1 1,5-2,2 Kohmos.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11288) Victoryus válasza PHM (#11287) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

#aryes: köszönöm! Tényleg van amit kifelejtettem. A föld a másik lábuk.
Szintén köszönöm!
Mondjuk nem haladtam most előrébb, mert a nyomtatott servo tartó nem passzol a Legóhoz, de azért elment vele egy csomó idő, szóval most megyek majd és nyomtatok másik fajtát. Az aksi tartó sincs még kinyomtatva. De ha már úgy is nyomtatni kell, akkor az uln2003-nak is nyomtatok valami tartót. Remélem kapható Csabán és nem 100x áron, ahogy a ledek. Ezért jöttek Aliról...

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11289) Aryes válasza Victoryus (#11288) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azért kérdeztem, mert ha fordítva, a Vcc és a pin közé kötnéd a ledeket (alacsony jelszintre kapcsol), akkor úgy több áramot képes elviselni, asszem 26mA-ig rendben vagy. Mivel az esp8266 gpio-k hivatalosan 5V toleránsak, ha 5V-ra kötöd a ledeket, akár hármat is tudnál sorba kötve egy lábról üzemeltetni, külön driver nélkül (ellenállás persze ide is kell). De persze egy uln2003 lenne az igazán megnyugtató megoldás (arra is úgy kell kötni a ledeket, hogy a tápra megy a másik lábuk), ha tudsz neki helyet szorítani (külön tartót nyomtatni nemigen kell neki, hiszen egy chipről van szó, beforrasztod rá a ledeket stb aztán teszel rá egy zsugorcsövet és benyomod az egészet egy kevésbé látható résbe. :D

(#11290) Victoryus válasza PHM (#11287) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Ez így jó. ahogy elgondoltam? Ezekkel számoltam:
Sárga led: 2V 20ma
Piros led: 2,1V 20ma
Fehér led: 3,2V 20ma

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11291) PHM válasza Victoryus (#11290) üzenetére


PHM
addikt

Jó, csak a rajzon véletlenül párhuzamosan kötötted a ledeket.
Sorbakötve rendben van a matek.
Viszont most nézem, hogy az ULN2003-nál zavar van az erőben.
Annak ugyanis open collector-os kimenete van, ami azt jelenti,
hogy a negatívot kapcsolja. Tehát a ledek a pozitív tápra fognak
kapcsolódni, s a másik végük a kimenetekre.
Figyelj majd a helyes polaritásra.
Ja, és az ULN 2003 COM pontját nem feltétlen muszáj a pozitív tápra kötni,
annak induktív terhelésnél van szerepe.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11292) Victoryus válasza PHM (#11291) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)


Köszönöm! Akkor így most jó?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#11293) PHM válasza Victoryus (#11292) üzenetére


PHM
addikt

Így OK.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11294) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Udv emberek! Szeretnek 3.7v-ot 5v-ra konvertalni. Ehhez talaltam valamit a fiokomban amirol meg regebben kaptam le az usb csatlakozot, ekkor veletlenul felszakadt a pozitiv lab es oda lett a forrasztasi pont a nyakrol.

Most lehet hasznat vennem ennek ha meg hasznalhato. A kerdesem az lenne hogy a C2 kondenzatorhoz mehet a pozitiv vagy sem? Kimertem multimeterrel a c2 kondinal es a gnd-nel stabil 5v-ot mertem de a felette levo tranzisztornal is. Vagy kukazzam es hasznaljak inkabb ujat?
kep

(#11295) PHM válasza zsolti_20 (#11294) üzenetére


PHM
addikt

Egyszerűbb, ha a dióda lábához forrasztod a pozitív vezetéket.
Könnyebben hozzáférsz.
De amúgy az elektrolit kondenzátor lábaira is forraszthatsz.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11296) zsolti_20 válasza PHM (#11295) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Koszonom sikerult is megoldani. :R

NRF24L01 pa lna modulhoz letezik hosszabito koax kabel? Szeretnem az antennat kicsit magasabbra tenni de ehhez 2m-re lenne szuksegem. Esetleg valami massal is megoldhato?

(#11297) Janos250 válasza zsolti_20 (#11296) üzenetére


Janos250
őstag

Persze.

link

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11298) kzsolt00


kzsolt00
tag

Sziasztok,

(ha nem jó helyre írok, kérlek irányítsatok el a megfelelő topicba)
szeretnék kiépíteni egy komplexebb rendszert magamnak a fűtési rendszeremhez. Egy hőmérséklet monitorizáló és riasztó rendszer lenne. Amiért írok, hogy kérlek javítsatok ki, hogy mely pontjaim hülyeségek, vagy miket felejtek el, mivel egészítenétek ki.

Az "alaprajzom" az alábbi:
A szuterinba van a kazán, puffertartály, csövek, amelyeket mérni szeretnék, tehát a DS18B20 szenzorok ott lesznek elhelyezve. Mivel több helyen akarok mérni, ezért több lesz egyenesen a "bread board" ba kötve. Ez az egység pedig a raspberry Pi 3+ ba menne (habár ezek között egy emelet van, és a két egység között így vagy 3-4m távolság, kicsit több kábellel összekötve). A leolvasott hőfokokat real-time szeretném megjeleníteni a RB PI re kötött kijelzőre, de nem csak úgy, hogy egy appot írok, amely megjeleníti, hanem a RB egységet egyfajta webhostnak használnám, hogy legalább a belső hálózaton belül egy böngészőből egy alap kis UI on valós időben lássam, hogy éppen mi hány fokos. Tehát a RB hostolna egy kis webappot, és azt nyitnám meg böngészőben 0-24 ben magán a rasberryn a nappaliba a falba építve, viszont este, ha rámjön a szívbaj, akkor felemelem magam mellől a telefont, beütöm a böngészőbe a címet, és látom, hogy éppen fel akar e robbanni alattam a kazán, vagy nem. Később kimehet majd az internetre is, de első körben elég a belső háló.
Extra1: Riasztó - Egy pici szirénát szeretnék venni, ami az egyik beolvasott hőmérséklet függvényében riasztana csak. Ezt hogyan lehetne megvalósítani, milyen ötleteitek vannak? Milyen szirénát vegyek? Itt is számít igazából a kis méret, elég csak egy kicsi hangszóró is egy régi PC-s hangszórópárból kiszerelve? Ha igen, hogyan mehet az egy RB hez?

1. Igaz, hogy ebből a szenzorból 1 buszra csak 8 at lehet kötni?
2. Olvastam, hogy mások cat5-6 (mindegy) ethernet kábellel hosszabbítottak ilyen szondát. Bárkinek ellenvetés? Valahova nem lesz elég az 1-2-3m.
3. A hely limitált, egyetlen behelyezett bergmann cső áll rendelkezésre ami a két szint között van, és már eleve van benne vezeték, nincs sok hely. Ezért a kérdésem, hogy a RB pi 3+ egységet, és ezt az elosztó "Bread boardot" milyen módon köthetem össze, hogy biztos tuti legyen. Valami ilyesmi háromeres kábel is megfelel, vagy van valami más kritérium amihez alkalmaszkodnia kell? [link] A hossza az 4-5 méter lenne, jelent ez bármiért is negatívumot?
4. Kaptam már olyan javaslatot, hogy a bread board az ne egy RB be legyen kötve, hanem előbb egy arduino egységbe, és arról olvasson az RB. Ennek van értelme?
5. Az egységeket a legolcsóbbnak az aliexpressen, és talán az ebayen láttam. Tudtok olcsóbb helyet ajánlani esetleg?

(#11299) Aryes válasza kzsolt00 (#11298) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szia!
Ha már az arduino topikba írtál, elmondanám, hogy az egész feladat az erre a feladatra enyhe túlzás rpi helyett egy kb. 1000Ft-os esp8266 alapú nodemcu-val tökéletesen kivitelezhető lenne, touchscreen-t és weblapot is beleértve! Feltéve, ha vezetékes net kapcsolat helyett megfelel, ha "csak" wifire van kötve az egész téma. Máris spóroltam neked 18e Ft-ot. :D

A riasztót nem értem, hogy milyen célt szolgálna, szeretnéd, ha a sz.rt is kiijesztené belőled az éjszaka közepén, vagy elég, ha csak akkor hallod, ha éppen mellette állsz? Utóbbi feladatra egy 50Ft-os piezo csipogó tökéletesen megfelel, amit közvetlenül ráköthetsz az esp/rpi egyik tűjére. Az említett pc hangszóróhoz mindenképp vmilyen végfok kell, ami lehet akár egy egyszerű tranzisztor-ellenállás-kondi kapcsolás.

A breadboard-ot pedig mindenképp felejtsd el, bármilyen megoldás is lesz a vége, hacsak nem próbanyákra gondoltál a kifejezés alatt.

Bónusz kérdés: nem lenne megnyugtatóbb megjavíttatni/cserélni azt a kazánt? :U

(#11300) Aryes


Aryes
nagyúr

Téves

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.