Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11551) Aryes válasza zsolti_20 (#11550) üzenetére


Aryes
nagyúr

Na várj csak, az ellenállást pontosan hová is kötöd? Mert ha a felhúzó ellenállásra gondolsz, amit a beépített ellenállással lehet helyettesíteni (INPUT_PULLUP), az nem a pergésmentesítés miatt van, hanem azért, mert anélkül "lebeg" a bemenet, mivel a vezeték antennaként viselkedik és összeszed minden jelet a levegőből. A pergés ettől teljesen független dolog.

(#11552) zsolti_20 válasza Aryes (#11551) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Az egészet pontosan így kötöttem be.

[ Szerkesztve ]

(#11553) Aryes válasza zsolti_20 (#11552) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ok, akkor te lehúzóellenállást használtál. A beépített ellenállás felhúzó, tehát fordítot logikát kell alkalmazni, azt gondolom tudod.

(#11554) zsolti_20 válasza Aryes (#11553) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Igen sikerült működésre bírnom a dolgot. Jelenleg már a pendrive írással kísérletezek. Nagyon tetszik ez az RFID olvasó. Kellene fog még egy modul amivel az időt tudom rögzíteni és meg is vagyok. Aztán jöhet a finomhangolás és egy program C#-ban amit átláthatóvá teszi a TXT-t, esetleg átkonvertálja excelbe vagy statisztikát készít.

Örök hálás a sok segítségért. :R

(#11555) Aryes válasza zsolti_20 (#11554) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha esp-t használsz, és wifire van csatlakozva, NTP-t is tudsz használni. [link]

(#11556) _q válasza zsolti_20 (#11550) üzenetére


_q
addikt

Nem ellenállást adsz hozzá szoftveresen.

Ellenállás mindig kell, a kondenzátor segít a prellmentesítésben.

(#11552) zsolti_20
Te lehúzó ellenállást használsz. Ha felhúzót használsz, azaz alapból logikai 1-en van a gomb bemenet, akkor fordított logikát kell használni, tehát lenyomod az 0. Ennek annyi előnye lehet, hogy ha szakadás vagy gond van, akkor a gombon alapból is 0 lesz ami gyanús lehet.

[ Szerkesztve ]

(#11557) zsolti_20 válasza Aryes (#11555) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Végül egy arduino nanora építettem az egészet. Igaz így minden felhasználót a szoftver újraírásával adhatok csak hozzá. De mikor belekezdtem az ESP ismerkedésébe kicsit kevésnek éreztem magam hozzá.

(#11558) _q válasza zsolti_20 (#11557) üzenetére


_q
addikt

Pedig amit szeretnél kb. ugyan úgy kell csinálni, mint ha nano-t programoznál. ESP-vel meglenne a későbbiekre a hardver, amire építhetsz. Ha most mindent nanora építesz, de rájössz kellene az esp adta plusz, akkor elképzelhető, hogy több mindent kell majd átírnod.

(#11559) Janos250 válasza zsolti_20 (#11557) üzenetére


Janos250
őstag

Ha C#-et már használtál, akkor rossz a fogalmazás:
"De mikor belekezdtem az ESP ismerkedésébe kicsit kevésnek éreztem magam hozzá"
C# mellé ez lenne a helyes fogalmazás:
"Azért nem nanora építettem, hanem ESP-re, mert a nanohoz kicsit kevésnek éreztem magam"
Ugyanis az ESP32 compilere a C++(11) GNU compilere, ami eléggé korszerű, és ha a C#- ból kiveszed a Microsoft dolgokat, máris azt kaptad! Az már csak hab a tortán, hogy a többi arduinoval való kompatibilitás érdekében meg van írva egy csomó osztály amit használhatsz a "szabványosak" mellett, definiálva van egy csomó konstans, objektum, és a freeRTOS használatához van egy halom API.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11560) zsolti_20 válasza Aryes (#11555) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Nem tudom csak vesztegettem az időm vagy sem az arduinoval, de majdnem egész este ébren voltam hogy végezzek a szoftverrel. Mire kb 90% lett és a végére értem annyi mindent kellene módosítani egy új kártya regisztrálásához hogy az rengeteg, és minden felhasználó megdobná a szoftvert elég sok sorral. Így kukázom az arduinos megoldást és hallgatok rád amit kellett volna az első perctől aztán egy ESP8266-ra alapozok adatbázisssal, mert másképp ez nem fog menni. Max arra jó volt az egész hogy megismertem az RFID és az USB író/olvasó működését.

(#11561) Aryes válasza zsolti_20 (#11560) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szívesen megnézném, hogy mit írtál, mert elviekben egy új kártya hozzáadása +1 sor kellene, hogy legyen egy tömbben, vagy ilyesmi. Tedd fel pastebin-re, ha megmutatnád!

(#11562) zsolti_20 válasza Aryes (#11561) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Az eredeti kódom már nincs meg, mivel használhatatlan így letöröltem. De nem csináltam vele sok mindent csupán ezt és ezt egybe gyúrtam, hogy mikor lehúzóm az RFID-t akkor írjon egy bizonyos dolgot a pendrivera.

Hogyan oldanád meg a plussz kártya hozzá adását? Hol tárolódna a kártya azonosítója?

(#11563) Aryes válasza zsolti_20 (#11562) üzenetére


Aryes
nagyúr

(#11564) zsolti_20 válasza Aryes (#11563) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Köszönöm! Lehet még ma délelőtt letudom tesztelni. :R

(#11565) Aryes válasza zsolti_20 (#11564) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha meg majd adatbázist használsz, a setup részben töltsd fel a tömböt egy ciklusban, így a program újraflashelése nélkül tudsz új kártyákat hozzáadni. Illetve SQL parancsokkal megoldható a közvetlen lekérdezés is tömb nélkül, a kérdés, hogy a sebessége mennyire lesz elfogadható.

(#11566) zsolti_20 válasza Aryes (#11565) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Most néztem vissza a dolgot és látom rossz kódot linkeltem.
Ezt használtam az RFID beolvasásához.

(#11567) Aryes válasza zsolti_20 (#11566) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha adatbázisban fogod tárolni az uid-ket, jobb is így, String-be összefűzni, mint a 4 byte-ot külön kezelni.

(#11568) Izeka82


Izeka82
csendes tag

Sziasztok!

[link] Egy ilyen használható rendesen arduino környezetben? Egy nano kiváltására kellene.

(#11569) Aryes válasza Izeka82 (#11568) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igen. Nano helyett kicsit overkill, de igen. :) Viszont egy-az-egyben nem tudod helyettesíteni vele a nano-t, mert ez 3.3V jelszintet használ, a nano meg 5V-ot. Úgyhogy attól függően, hogy mi lesz rá kötve, lehet, hogy szintillesztésre is szükség lesz.

(#11570) Izeka82 válasza Aryes (#11569) üzenetére


Izeka82
csendes tag

Köszi! Egy 128x64-es kijelző, egy nrf24l01 rádió, egy valamilyen hőmérő és egy mozgásérzékelő. A kijelző SPI-n megy, azt nem tudom elég-e neki a 3-3V, de ha nem van itthon szintillesztőm. Lehet, hogy overkill nano helyett, de a nano memóriájának a 65%-nál tartok, és még csak most kezdtem el :D

(#11571) Aryes válasza Izeka82 (#11570) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ja, hogy memória. De azért sok még az a 35%! ;) Ha már minden periféria lib-je be van importálva, a maradék részt azért nem annyira könnyű teleírni. Feltéve, hogy a progmem-re gondolsz, és nem a ram-ra. Utóbbit könnyű teleírni. :DDD

(#11572) Janos250 válasza Izeka82 (#11568) üzenetére


Janos250
őstag

Én mindenképpen ezt javasolom, mert hosszabb távon sem válik feleslegessé, amit azon megtanulsz. Előbb-utóbb úgyis erre lesz szükséged, mert eléred a nano korlátait. Vannak persze, akik másként látják.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11573) Izeka82 válasza Aryes (#11571) üzenetére


Izeka82
csendes tag

Még nincs betöltve minden, igazából a kijelzőt próbálgatom, de kezd megtelni.

(#11572) Janos250
Már sokszor írtatok az esp-kről, és ki szeretném próbálni azt is :)
Eddig is vettem már sok mindent, bár nem igazán sikerül megtanulni az arduino nyelvet sem.

(#11574) Aryes válasza Janos250 (#11572) üzenetére


Aryes
nagyúr

"Vannak persze, akik másként látják."
Ha ez nekem szólt: nem, nem látom másként. :N

(#11575) Xpod


Xpod
addikt

Sziasztok!

ESP32-vel való ismerkedésemet egy LED szalag egyszerű be és kikapcsolásával kezdtem. Azóta az működik, és kicsit tovább is fejlesztettem, mert egy fapados webes felületen a színeket is meg tudom változtatni. a kódon még biztos lenne mit egyszerűsíteni, ami meg is fog történni, de majd csak az új projekt keretén belül.

Most kicsit nagyobb fába vágom a fejszém. ESP32-vel szeretnék egy egyszerűsített smart home rendszert csinálni:
- 3,5" Nextion értintő kijelző
- 1 db ablaknyitás érzékelő
- LED szalag vezérlés (meglévő szalag + kód felhasználásával)
- 2 hőmérő (ds18b20)
- várható hőmérséklet lekérése (van erre API szolgáltatás)
- 4 relés modul kezelése
- 6 nyomógomb a reléhez, a LED szalaghoz, és az LDC kijelző ki-be kapcsolásához
- android applikácó (MIT App Inventor)
- SD kártya (elsődlegesen a webes felület HTML fájljaihoz)

Azt hiszem el leszek vele egy darabig, csak egy a félelmem, hogy a kód nem fog elférni az ESP32 flash-ben.

[ Szerkesztve ]

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#11576) Janos250 válasza Izeka82 (#11573) üzenetére


Janos250
őstag

Kezdők tévedése, hogy az Arduinonak van nyelve. Nincs Arduino nyelv, csak C++ van. A szabad C++ fordító régebbi, vagy újabb verzióját használják az Arduino kompatibilis lapok.
Attól Arduino, hogy meg van benne írva sok osztály, stb. előre, tehát olyan, mint egy szabvány. Például adott módon kell a pinekre írni, olvasni, megadni, hogy input, vagy output lesz, stb, de ezek nem nyelv részek, hanem előre megírt dolgok, amit minden arduinós laphoz megírnak, tehát ugyanúgy kell használni. Aztán persze vannak controller specifikus dolgok, amik az adott controller jellemzői, azoknak a kezelésére - általában - megírja a gyártó a kezelő osztályokat, miegymást, ami természetesen csak az adott controller jellemzője.
Tehát amikor írunk egy programot, nem úgy kell gondolkodni, hogy hogyan írjuk ezt "Arduinóban", hanem, hogy hogyan írjuk ezt C++-ban. Tipikus példa erre pl. az ESP32 párhuzamos programozása. Lehet használni a freeRTOS specifikus módokat, de lehet a szabványos C++(11) párhuzamos programozási dolgait is. Ez utóbbi más controlleren is fog működni, ha elég korszerű C++ fordítót használ, míg az előbbi csak és kizárólag az ESP32-n. Más kérdés, hogy az előbbi rugalmasabb, több mindent tudunk könnyedén beállítani (pl. melyik magon fusson, milyen prioritással, stb.)

Ja, és még valami: kérdezni nem szégyen, itt mindenkinek segítenek, itt nem divat az "olvasd el a dokumentációt" válasz. :)

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11577) Janos250 válasza Aryes (#11574) üzenetére


Janos250
őstag

Ez egy általános megjegyzés arra, hogy bármit írok, az nem azt jelenti, hogy én vagyok a főokos, aki osztja a tévedhetetlen észt, hanem én így látom.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11578) Gergosz2 válasza Xpod (#11575) üzenetére


Gergosz2
veterán

Kizártnak tartom, hogy ez ne férne el ESP32-n. Azt nézem 520 KB RAM van rajta emellé meg 4 MB flash.

A felsorolt funkciók még a RAM-ban is elférnének bőven. SD-t meg nem raknék mellé, ha már van rajta amúgy is 4MB flash.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#11579) Janos250 válasza Xpod (#11575) üzenetére


Janos250
őstag

Szerintem a kód el fog férni. A plafon, ami kocogtatja a fejed az lesz, hogy a különböző helyen elhelyezett dolgok adatait hogyan juttatod el az ESP32-höz. Ha vezetéken, akkor az egy madzag gubanc lesz. Ha a szenzorok egy részének az adatait WiFi-n akarod eljuttatni, akkor azokhoz kell valami WiFi képes eszköz, pl. ESP8266 a szokásos.
És akkor már ott vagy, hogy egyszerűsíti a dolgod, ha nem elemi szenzorokat vásárolsz, hanem olyat, amiben eleve bótilag ott van a kezelő ESP8266 (vagy ESP8255, amit praktikusan ugyanannak tekinthetünk).
Ilyenek az ebay-en a Sonoff ("Switch ON/OFF") cuccok, érdemes megismerkedni velük. Pl. olyan, ami 230V-os relét kapcsol, és mellesleg van benne hőmérséklet érzékelő és páratartalom mérő. Ezek a Sonoffok - és újabban más hasonló eszközök - ESP8266-ot használnak, és készítettek rájuk egy jól használható, rugalmas, C++-ban megírt, forrásnyelven elérhető rendszert, aminek Tasmota a neve.
Sokan a kész lefordított bináris felvitelével kínlódnak, én mindig az Arduino felületen a szokásos módon lefordítom, feltöltöm, mert akkor a forrásnyelvű programba be tudom írni a saját, specifikus dolgokat, pl. saját WiFi router jelszava, stb. Nagyon kényelmes és rugalmas rendszer, érdemes vele megismerkedni, ajánlom általánosan mindenkinek! Ha egyszer feltöltöttél madzagon egy Tasmota rendszert, onnan kezdve - ha változtatni akarsz - már WiFi-n keresztül megy a feltöltés.

Továbblépve:
Aztán, ha nagyon sok mindent akar az emberfia használni, akkor már a kisebb gubanc érdekében a következőt használják:
MQTT !!!!
Ez egy ilyen feladatokra kidolgozott rendszer, aminek a lényege:
Minden szenzor nem oda küldi az adatot, ahol arra szükség van, hanem mindent egy központi szerverre (MQTT szerver). Ezen regisztráljuk be, hogy melyik szenzor adatát kinek küldje tovább. Pl. ha a hőmérő fagyot mutat, akkor küldje egy Sonoff relének, vagy konnektornak, ami bekapcsolja a fűtést. Ez nagyon nagy fokú rugalmasságot biztosít, mert nem kell a programokba belenyúlni változtatás esetén, hanem óhajunkat az MQTT szervernek küldjük neten.
Jelenleg erre az MQTT szerver célra a málnát használják, én is azt várom, hogy valaki csinálja már meg ESP32-re is.
Na, és persze akkor már egy lépés, hogy valamelyik okosotthon rendszert is használjuk, pl. Home Assistant.

Na, megint szómenésem volt, ezeket nem azért írtam, hogy most azonnal ezeket fogod használni, hanem lásd Te is, és mások is, akik ilyesmiben gondolkodnak, hogy mi a jelenleg használatos metodika.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11580) Aryes válasza Janos250 (#11577) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt hittem azért írtad, mert azt írtam a kollégának, hogy túlzás nano helyett esp32, de én is tudom, hogy az esp32 jelenleg az arduino szent grálja. :K Csak azért írtam, mert úgy gondolom, hogy aki arduino-zik, sosem árt megtanulni kódot optimalizálni, meg kihozni a maximumot adott hardverből, mert az erős hardver, a végtelen erőforrás nagyon ellustítja a kódolókat, lásd: mobil appok féktelenül növekvő memóriaigénye.

(#11581) Janos250 válasza Aryes (#11580) üzenetére


Janos250
őstag

Ez így van!
A mobil appok, és az egész rendszer lassan már a windows idétlen erőforrás pazarlásával vetekednek. :-(

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11582) Aryes válasza Janos250 (#11579) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nehezen hiszem el, hogy nincs még MQTT broker Esp32-re. Félkész se? Az Rpi verziót nem lehet portolni?

(#11583) Xpod válasza Gergosz2 (#11578) üzenetére


Xpod
addikt

Ok, köszi. Még csak a terezésnél vagyok. Az SD kártya támogatás, csak felmerült, hogy ha már a többi kész, akkor ezt is kipróbálom.

#11579 Janos250
Egyelőre összesen 1 szoba, ahol hozzá tudok nyúlni az áramhoz az asszony rosszallása nélkül. :)
Olvastam a SONOFF dolgokról, de nekem ez most csak játék, maradok vezetéknél mert nincsenek nagy távolságok az érzékelők és az ESP32 között.

A leghosszabb vezeték kb 5 méter lesz a kültéri hőmérséklet érzékelő felé. Minden érzékelő utp vagy telefon vezeték lesz. (Olvastam egy fórumon, hogy egy srác 10 db DS18B20-at kötött rá egy ESP32 lábra. A legtávolabbi pedig 15m-re volt, és egyedül az ellenállásokra kellett figyelnie, mert 4-5 méternél már a vezeték ellenállását is figyelembe kell venni. Ő UTP kábelezést használt és állítólag tökéletesen működik neki.)
UTP kábelem van bőven, így én is azt fogok használni.

A 4-es relét csak azért vetem, mert majdnem egy árban láttam az 1 darabossal. Ezzel egyelőre csak a szobai lámpát fogom vezérelni.

A redőnyt vezérelném még szívesen, de sajnos ahhoz nagyobb anyagi ráfordítás kellene.
Meg nagyon ötletem sincs, hogy mire használhatnám még a smart home rendszert aminek jelen körülmények között lenne értelme.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#11584) Janos250 válasza Aryes (#11582) üzenetére


Janos250
őstag

Félkésszel, portolással nem kínlódnék. :) Portolni szerintem nem is tudnám.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11585) Izeka82 válasza Janos250 (#11576) üzenetére


Izeka82
csendes tag

Kezdőnek kezdő vagyok még nagyon, de az az igazság, hogy már jó pár éve elkezdtem foglalkozni vele, mindig 1-2 hetet 'programozgattam', aztán hónapokra abbamaradt. Így sajnos mindig elfelejtődik az a kevés is, amit tanulgatok.A kódok kommentelésével is úgy vagyok, hogy mindig kimarad, és hosszú idő után újra kell kezdenem, hogy vajon mit is csinál amit írtam, de többnyire csak neten talált részeket alakítok saját magamhoz

Én jelenleg csak hőmérséklet mérésre használom azt a rendszert amit próbálok összehozni. Egy raspi-n fut a domoticz, és MQTT helyett én Mysensor hálózatot találtam annak idején, nrf24l01 rádióval összekötve. A kijelzőm most a domoticztól visszakapott adatokat írja ki.

(#11586) Janos250 válasza Izeka82 (#11585) üzenetére


Janos250
őstag

:)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#11587) _q


_q
addikt

ESP32-vel készült binárist hogyan lehet flashelni a legegyszerűbben? El szeretném kerülni az újrafordításból eredő problémákat, ezért készítettem binárist a kódból.

(#11588) Aryes válasza Izeka82 (#11585) üzenetére


Aryes
nagyúr

"hosszú idő után újra kell kezdenem, hogy vajon mit is csinál amit írtam"
Na én vagyok még így vele. :DDD Ettől csak az a nagyobb gáz, amikor nem is jövök rá... :U

(#11589) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Halihó!

Távirányítós hajót szeretnék építeni. Kérdésem hogy mivel járok jobban:
- Veszek egy bármilyen gagyi RF távirányítót (pl: ILYET), plusz egy RF vevő+arduino kombó-t a vevő oldalra.
- Vagy veszek egy ILYET ami elvileg szintén összeköthető az arduinoval, és magán a távirányítón rengeteg programozható gomb van. Kérdés hogy ezeket az arduinoval fel tudom-e dolgozni? PL. fények bekapcsolására, stb...

(#11590) robohw válasza tonermagus (#11589) üzenetére


robohw
aktív tag

Mindkettővel ugyanott leszel.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#11591) tonermagus válasza robohw (#11590) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Értem, tehát akkor elvileg a Flysky megoldással egy drágább, de jobban kinéző irányítót kapok... Hát ha ez így van akkor a gagyibb is megteszi :D

És egyébként mi a lényeges különbség a FS-iA6B vevő, és egy ILYEN között?

Hatótáv?

Bocsi, kezdő vagyok még, csak tájékozódni akarok...

(#11592) zsolti_20 válasza tonermagus (#11591) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ahogy látom a legnagyobb különbség, az hogy a Flysky 2.4ghz-en üzemel, amíg a másik 433-on.

(#11593) robohw válasza tonermagus (#11591) üzenetére


robohw
aktív tag

A hatótáv nem nagyon.

Annyiban valószinűleg, hogy a drágább már tartalmaz uControllert. Azért is a 6 csatorna. Bár az csak vevő.
Az olcsóbb, sima adó-vevőhöz neked kell uControllert illeszteni és felprogramozni, de a lehetőségeid is szélesebbek, mert azt tehetsz vele amit akarsz. Sávszélessége egyiknek sincs túl sok. De távvezérlésre bőven sok így is.

A hatótáv ezeknél max. 200 méter, a nyílt terepen. Az adó tápfeszültségének emelésével lehet kitolni.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#11594) zsolti_20 válasza robohw (#11593) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ezekhez az RC modellekhez mennyire megfelelő az nrf24l01 pa lna modulok? Nyílt terepen 1km körüli a hatótáv, gondolom max tápfeszültségen.

(#11595) robohw válasza zsolti_20 (#11594) üzenetére


robohw
aktív tag

Semennyire.
Az egy elég szivatós modul. Nem véletlenül olyan olcsó.
Annak a tápfeszét sem emelgetheted.
A legolcsóbbét viszont igen. Bár az még 18 volton sem fog 250 m-nél tovább elsugározni.

Ja, bocs.. én az nrf-8-ra gondoltam. A másikat nem ismerem, de az is Nordic gyártmány.

[ Szerkesztve ]

My own programming language: http://www.robomax.online

(#11596) robohw válasza zsolti_20 (#11594) üzenetére


robohw
aktív tag

De sztem neked az olcsó tökéletesen megfelel.
Adsz egy burst jelet, utána már nyomhatod is a paracs kódot.
5 bittel már 32 féle dolgot tehetsz. A kommunikáció gondolom szimplex, tehát 3-szor kiküldöd az 5 bites kódot és a fogadó oldal megnézi, hogy ebből legalább kettő azonos-e, ha igen, akkor cselekszik a kódnak megfelelően. A zavarszűrés meg is van oldva.

Ehhez még példakódot is találsz.

--
Néztem, az is gagyi, mind a kettőben ugyanaz az IC hegedül. A drágább csak az illesztett antenna okán tud nagyobb távot. Ráadásul SPI buszos.

[ Szerkesztve ]

My own programming language: http://www.robomax.online

(#11597) zsolti_20 válasza robohw (#11596) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Akkor jelenleg nem létezik olyan ajánlott modul arduinohoz ami rendesen működik viszonylag nagy hatótávval?

(#11598) robohw válasza zsolti_20 (#11597) üzenetére


robohw
aktív tag

Mi a viszonylag nagy hatótáv?

Azt tudni kell, hogy ezek a free frekik nem véletlenül vannak korlátozva, az adók kimenő teljesítményét illetően. Mind azonos frekvencián dolgozik (433, 866 Mhz, 2.4 Ghz). Ki örülne neki, hogy valaki más miatt nem tud forgalmazni, mert az ráült a sávra? Ezért kell a hatótávot lekorlátozni, hogy ha X hajtha a modelljét kecskeméten, akkor ne lehessen már fogni a jelet még New Yorkban is.

Van profi RC adó-vevő, amit csak használatba kell venned, elég komoly hatótávú is akad, de az drága.
Ez a kicsi meg csak 1 USD egy pár, ráadásul ennek tudod emelni a kimenő teljesítményét.

[ Szerkesztve ]

My own programming language: http://www.robomax.online

(#11599) zsolti_20 válasza robohw (#11598) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Hatótáv mondjuk 400-500m jelerősség pedig olyan legyen hogy egy fal ne legyen probléma neki.
Ott vanank pl a walkie talkie. Ezeket használnak a security-k a kommunikációhoz. Van köztük kb 1km, teljesen fém az egész épület és mégis tudnak egymással kommunikálni, pedig jelerősítő sincs köztük.

(#11600) robohw válasza zsolti_20 (#11599) üzenetére


robohw
aktív tag

Azok már freki engedélyesek, lehet, hogy fizetnek is a használatért.
De ha nem, akkor meg vannak bridge-ek az épületben.

Ezeknek, a max. kimenő teljesítményük 100 mW lehet, legálisan.

My own programming language: http://www.robomax.online

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.