Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:01:26

LOGOUT.hu

AMD Radeon™ R9 290 / 290X / 390 / 390X téma összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38001) dobobazsy válasza teko99 (#37999) üzenetére


dobobazsy
őstag

igen él ez a billentyűkombináció, de kép az sajna nincs.
milyen beállítási baj lehet? esetleg valami összeütközik? ugye displayporton megy a monitor, hdmi-n a tv. mindkettő 1920x1080, viszont a tv 60 hz, a monitor 75. ez lehet baj?

(#38002) teko99 válasza dobobazsy (#38001) üzenetére


teko99
tag

igazából nagyon ezt a témát nem vágom,ezért hülyeségeket sem akarok írni.

nálam is ugyanígy van a kábelezés,de nálam nemkellett semmit állítani catalystben sem,símán win+p és alapból viszi a képet a tv-re is.

a helyedben feltenném a legújabb catalystet,hátha ott van valami elállítva,hátha segítene.

BAZINGA!

(#38003) TeeBee73 válasza Erdei88 (#37869) üzenetére


TeeBee73
addikt

Én megvettem, csak még nem volt időm kipróbálni. Délután tesztelek.

Mod: nem olvastam tovább, látom azért vannak rajtam kívül is fanatikusok. :D

[ Szerkesztve ]

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#38004) dobobazsy válasza teko99 (#38002) üzenetére


dobobazsy
őstag

sztornó. csak ki kellett húzni a tv-t a gépből, majd vissza bedugni, és közben újraindítani a gépet. nem tudom miért volt rá szükség, lehet az nem tetszett neki, hogy egyszerre csatlakoztattam a két megjelenítőt. :F

minden esetre megoldódott, köszi a segítséget! :R

(#38005) nicky211


nicky211
csendes tag

Sziasztok Sapphire Tri-X R9 290 4G GD5 (New Edition) videókártyám használatkor bemelegszik kb 60 - 65 fokra ezzel semmi gond de utánna nem akar visszahülni csak ha kikapcsolom a gépet ! valami tanácsot tudnátok adni ?

(#38006) Raggie válasza nicky211 (#38005) üzenetére


Raggie
őstag

Nem gond. 85-90 fokig simán okésak ezek a kártyák, ilyenre lettek tervezve!

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#38007) Tomdriver válasza nicky211 (#38005) üzenetére


Tomdriver
őstag

Készíts saját venti profilt, ami kb 30 foktól már hűteni kezdi a kártyát - ez visszahűtésnél is működni fog.

(#38008) .zSoLTi.


.zSoLTi.
senior tag

Szerintetek muszály minden driver frissitést DDU-val feltenni? Mert kicsit unalmas hetente killódni vele. Van olyan aki csak rányom h frissítse a drivert? Probléma mentesen meg is teszi?

(#38009) velizare válasza .zSoLTi. (#38008) üzenetére


velizare
nagyúr

én akkor szedem csak elő a ddu-t, ha valami problémát gyanítok a drivernél. egyébként simán frissítem a drivert.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#38010) tailor74 válasza .zSoLTi. (#38008) üzenetére


tailor74
őstag

Én simán rányomom az előzőre, még nem volt gondom.

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#38011) CsonkaImo válasza .zSoLTi. (#38008) üzenetére


CsonkaImo
addikt

Én is csak szimplán frissítek, ha a driver felajánlja. Eddig nem volt belőle problémám. Abban az esetben szoktam DDU-t használni, mikor nagyobb gond van, pl.: nem ad képet a kártya. ;]

(#38012) Tomdriver válasza .zSoLTi. (#38008) üzenetére


Tomdriver
őstag

Nálam hozzább értők szerint ha NV-ről AMD-re, vagy fordítva, AMD-ről NV-re váltasz akkor mindenképpen kell. Sőt, egyesek még oprendszer reinstallt is javasolnak a hardver csere miatt - itt azért megoszlanak a vélemények.

Nálam ment a rendszer hiba nélkül AMD>NV>AMD>NV platformok váltogatásával úgy is, hogy csak DDU-t használtam.
Viszont azt már annyira megszoktam, hogy platformon belül is használom, de nem csak a drivert szedem le és telepítem újra, hanem az OC-s progikat, de még a GPU-Z-t is.
Kicsivel több idő, de engem megnyugtat. :B

(#38013) Raggie válasza .zSoLTi. (#38008) üzenetére


Raggie
őstag

Eleve minek installálsz hetente új drivert? :D
Ha nem éppen ahhoz a játékhoz tartalmaz javítást amivel játszol hagyjad a fenébe.
Én kb félévente-4havonta frissítek és minden tökéletesen megy! :K

Clint Eastwood FTW

(#38014) teko99 válasza CsonkaImo (#37992) üzenetére


teko99
tag

lehoztam a gyári 1050ről 950mhz-re az órajelet,de ígyis előjön a fekete kép.. előtte becsíkozva ugrik a kép párat(összeomlik) és restart segít.

de a gyári driverrel meg megy hetekig is tökéletesen a kártya.. :(

BAZINGA!

(#38015) LLKobe válasza teko99 (#38014) üzenetére


LLKobe
veterán

Gariztasd le a fenébe és ne szenvedj vele....

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#38016) teko99 válasza LLKobe (#38015) üzenetére


teko99
tag

egy másik bios-t rákellene még tölteni kipróbálni,ha azsem jön be akkor feladom és megy gariba

BAZINGA!

(#38017) tailor74 válasza teko99 (#38016) üzenetére


tailor74
őstag

Szerintem meg ne variáld a biost, még a végén ráfogják, hogy azért szarakszik.
Főleg így macerás, hogy van olyan driver, amivel jól működik.
Persze te tudod.. :)

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#38018) GeneraL_XTX válasza teko99 (#38014) üzenetére


GeneraL_XTX
veterán

simán vidd gariba ezen a bios frissítés nem segít. a bios buherálás meg még inkább nem.

(#38019) teko99 válasza GeneraL_XTX (#38018) üzenetére


teko99
tag

mostmár az lesz,nem vesződöm vele tovább. :)

BAZINGA!

(#38020) subaruwrc válasza teko99 (#38016) üzenetére


subaruwrc
félisten

gari előtt inkább ne.csak add le ahogy van.fekete képernyő problémát nem fogja megoldani a bios.

(#38021) Fitzgerald


Fitzgerald
veterán

Hali!

MSI 390 Gaminget vettem, van egy kis problémám a hőmérséklettel.
A kártyát újrapasztáztam tegnap, olvastam hogy elég igénytelenül lett pasztázva gyárilag.
Ezzel nyertem is olyan 4-5 fokot full load alatt.
Corsair Carbide 100R házban van a kártya a fő PCIe slotban, olyan 6 centivel a hatalmas Hyper 212 hűtő alatt.
A proci hűtő a levegőt ugye a ramok irányába fújja, onnan egy 8 centis Arctic fan tolja ki a házból felfelé, ami a ház tetejére van szerelve.
A 212 mögött van egy 12 centis Corsair fan.

A problémám az, hogy ha picit meghúzom a kártyát, akkor még így is felmegy néha 90-91 fokra a hőmérséklet bizonyos játékokban vsync nélkül (pl. Witcher 3).
Alap órajeleken nincs gond, 78-80 fok a teteje.

A gyári órajelek így néznek ki: 1040 core, 1500 ram.
Ha csak +30mV feszültséget adok neki, és 1140/1560-ig húzom az órajeleket, már felmegy 90 fölé kb. 10-12 perc alatt. Pedig ez egy elég lightos OC, főleg a ram.
Ha nem adok neki extra feszültséget, akkor is csak 1-2 fokot nyerek, és nem stabil, elkezd artifactolni egy idő után.
A kérdésem az, hogy ha leveszem azt a kis szar 8 centis Arctic hűtőt a ház tetejéről és beszerelek két 12 centis Be Quiet! Pure Wings 2-t (két hely van fent), az megoldhatja-e ezt a problémát?
Olvastam pár tesztet, és ennél sokkal komolyabb OC mellett, automata fannal is jóval hűvösebb volt náluk a kártya, mint nálam.
Afterburnerben automatán van a fan, de ha én állítom be a fan sebességét idővel akkor is eléri ezt a hőmérsékletet a kártya, bár picit lassabban. És mellé még hangos is.
Pasztázni ugye pasztáztam, azzal nincs probléma.
Más ötletem nincs, csak hogy szarul szellőzik a ház....

[ Szerkesztve ]

(#38022) subaruwrc válasza Fitzgerald (#38021) üzenetére


subaruwrc
félisten

a csavaron a matricát átbökted vagy leszedted ? gondolom volt rajta gyárilag.

(#38023) teko99 válasza subaruwrc (#38022) üzenetére


teko99
tag

sokan nemis tudják amúgy hogy a gari végett van rajta.. remélem leszedte szépen.

BAZINGA!

(#38024) Raggie válasza Fitzgerald (#38021) üzenetére


Raggie
őstag

Furán hangzik ez a "proci hűtő a levegőt ugye a ramok irányába fújja".
Lőjj egy pár fotót a setupról, hogy kicsit jobban lássuk!

Clint Eastwood FTW

(#38025) abridabri válasza Fitzgerald (#38021) üzenetére


abridabri
veterán

Vedd le a haz oldalat es rakd oda a vga melle a kezed mikor elkezded terhelni, majd eglatod,hogy csak ugy okadja oldalra a forro levegot, a hazad oldallapjara, amiatt melegszik be. A haz tetejen elhelyezett 2db 12es venti csak par fokot hozna, el se jut addig a VGA rol a meleg sajnos.

(#38026) Fitzgerald válasza subaruwrc (#38022) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Próbáltam, de nem igazán sikerült normálisan lekaparni.
Szervizben ezt meglátja valaki, valószínűleg azonnal levágja hogy hozzá lett nyúlva, de nem érdekel.
Ha valaha is gariztatni kell majd, szerzek valahonnan matricát.

@teko99

Nem nyert.

@Raggie

Csinálok képeket mindjárt.

@abridabri

Igen, meg nyilván az sem segít hogy alsó tápos a ház. De ez van. Csak van valami megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#38027) LLKobe válasza Fitzgerald (#38021) üzenetére


LLKobe
veterán

Más ötletem nincs, csak hogy szarul szellőzik a ház....

Szerintem ez a szitu. Nekem is ilyen VGA-m van, egy a tiednél sokkal kisebb házban.
Alap esetben 85 fokig is felment a GPU, a kártyán lévő ventik meg 100%-ig, és rohadt meleg volt, de legalább mocsok hangos is.

Nálam speciel az volt a baj, hogy nem tudott a házból elég gyorsan távozni a marha sok hő amit a VGA termelt, a ház kialakítása miatt.
Aztán csináltam egy kis sufni megoldást, azóta max 50-60%-ra mennek a kártyán a ventik, és a GPU-t se láttam 75 fok fölött.

Mondom, ez nekem a házam kialakítása miatt volt. Ahogy nézem a te házad se bajnok a hűtésben.
Próbálj meg ugyanígy a kártya elé applikálni egy ventit, hogy van-e eredménye.
Én úgy vettem észre hogy ez a kártya szereti ha telibe fújja egy vagy több venti friss levegővel.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#38028) subaruwrc válasza Fitzgerald (#38026) üzenetére


subaruwrc
félisten

ha nincs matrica az már gáz.

(#38029) Fitzgerald válasza Raggie (#38024) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Na itt van 2 kép, szerintem látszik aminek látszania kell. Kábel managementen meg poron nem ér röhögni, work in progress egyenlőre az egész setup. A két ram meg nem azér' van a CPU fan előtt mert szellemi fogyatékos vagyok (mielőtt valakinek megfordulna fejében), hanem mert csak így kezeli a lap egyszerre a két 8GB-os modult.

r

@ll-kobe

Nálam is ugyanez lesz a helyzet valószínűleg. Igazából megrendeltem már a két fant, ha csak 4-5-6 fokot nyerek vele, már elértem a célomat. Csak gondoltam rákérdezek itt, hátha tapasztalt más is ilyet.
Ezek szerint igen.

[ Szerkesztve ]

(#38030) abridabri válasza Fitzgerald (#38029) üzenetére


abridabri
veterán

A 2 venti a haz tetejen nem fog segiteni. Vedd ki a pci slot takaro lemezeket , es rakj oda (akar kivul ) egy ventit a tapegyseg es a VGA koze' ,ami szivja ki a meleget a kartya alol.

(#38031) LLKobe válasza abridabri (#38030) üzenetére


LLKobe
veterán

Az a baj hogy a hő nem a VGA alatt keletkezik, hanem az oldalánál, ergo azzal amit mondtál semmit sem fog nyerni.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#38032) abridabri válasza LLKobe (#38031) üzenetére


abridabri
veterán

De fog ,majd kiprobalja es beszamol rola . Megreked a haz oldalanal a meleg ,a pci takaro sineknel elhelyezett venti segit eltuntetni onnan .Szptam eleget en is az MSI 390 el :B

(#38033) LLKobe válasza abridabri (#38032) üzenetére


LLKobe
veterán

Apropó, most hogy nézem az aláírásod, te milyen blokkal használod az MSI 390-et? Én is gondolkodom a dolgon, de kicsit sokallom a ~40k-s árat egy full cover blokkra.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#38034) abridabri válasza LLKobe (#38033) üzenetére


abridabri
veterán

En egy ilyet vettem ra : Alphacool
Ez nem full cover , csak a gput huti viz, a tobbi reszevel csak az nagy hutoborda erintkezik.FC blokkot idehaza nem talaltam ,kulfoldrol meg nem akartam rendelni.
GPU max 68fokig ment eddig ,VRM 75-77 ig tobb ora jatek utan , de raktam a borda ele egy 600rpmes ventit igy most 65fokon megall a VRM is.
igy nez ki

[ Szerkesztve ]

(#38035) Fitzgerald válasza abridabri (#38032) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Első körben a Corsair fan helyére megy az Arctic, a Corsairt meg akkor oda szerelem ahova mondod. Köszi az ötletet.

(#38036) TeeBee73 válasza TeeBee73 (#38003) üzenetére


TeeBee73
addikt

Furcsa.
Az átvezető videóknál 47 FPS, játék közben meg felszaladt 190 fölé. 90 az átlag, 15.4-es driverrel
(Shadows: Med, a többi Ultra beállításokkal.)
Mod: FHD

[ Szerkesztve ]

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#38037) Fitzgerald válasza abridabri (#38032) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Na, kipróbáltam a dolgot. A 12 centis Corsair nem fér oda sehogy sem, a 8-as Arctic-et sikerült felszerelni.
Úgy vettem észre, hogy nem elég erős ahhoz, hogy elég meleg levegőt tudjon kitolni a kártya és a táp közötti térből.
Viszont azon gondolkodom, hogy vágok valahogy a ház oldalán a plexire egy akkora lyukat, hogy beférjen a 12 centis fan.
Lehet hogy nem túl esztétikus megoldás, de kb. leszarom, inkább hűvös legyen mint szép.
+ Megjött a két Be Quiet! fan, azok meg mennek felülre.

[ Szerkesztve ]

(#38038) CsonkaImo válasza Fitzgerald (#38037) üzenetére


CsonkaImo
addikt

Szia!

A ház aljára kellene ventilátor helyet fabrikálni, akár kettőt is ha van elég hely. A házat pedig 1-2 cm-rel megemelni, hogy a légáramlás biztosított legyen. Így biztosan jelentősen csökkenne a hőmérséklet. A ház elején hány ventilátor van? A HDD férőhelyek nem gátolják a légáramlást?

Szerk.: Ja látom, hogy a táp kábeleitől alulról se kapna sok levegőt a kártya. :(

[ Szerkesztve ]

(#38039) Fitzgerald válasza CsonkaImo (#38038) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Hali!

A gépet az asztalon tartom évek óta. A táp és a kártya között vágom ki majd a plexit, lehet hogy akkor két lyukat is csinálok, meglátjuk. Igen sajnos kevés a hely odalent, hiába moduláris a táp, kellenek a kábelek.
A front panel előtt nincs fan, az alapból ennek a háznak csak a "Silent" verziójában van.
Az SSD kb. két centivel van a táp fölött az SSD rackben (magasságban, egyébként ugye a ház másik oldalán, a front panel közelében), a HDD meg fölötte pár centivel.
Optikai meghajtó nincs a gépben, tehát gyakorlatilag egy szinte üres tér van azon a helyen, amiről beszélsz (ház eleje).

[ Szerkesztve ]

(#38040) Habugi válasza TeeBee73 (#38036) üzenetére


Habugi
addikt

16.5.2.1 :K ;)

..játékokban a Depth of Field bizonyos szempontból olyan mint a zöldborsó.., szükség idején valami állat kitalálta hogy ehető...

(#38041) Semin válasza LLKobe (#38027) üzenetére


Semin
senior tag

Sziasztok!

A saját tapasztalatommal is csak az tudom alátámasztani, hogy a probléma a felhalmozódó meleg levegő.
(Az alaplap hőmérséklete egyébként vagányul mutatja mennyi hő rekedt meg a házban)

Bitfenix Prodigy házam van(Mini-ITX) , és ki kellett próbálnom 1-2 hűtési megoldást, mire elértem a célom.

A kártya akkor hűt hatékonyan ha a ventilátor nem tudja másodszor is visszaszívni azt a meleg levegőt,
amit már felfűtött. Nekem 390 XFX DD Black kártyám van (le a kalappal a hűtése előtt csak ajánlani tudom),
és nem érezte jól magát, amíg nem csináltam "negative pressure-t".

Jelenleg csak az ARCTIC 240 viszi a házba a levegőt (Frontban), minden más kifelé fúj (2Top+1Back)
Nyilván a rendszerben nincs vákum :DD , a hiányzó levegőmennyiség a oldallap szellőzőin jut be, egyenest a kártyára (a fekvő alaplap miatt álló kártyám van). Viszont minden hő azonnal távozik.

Most 74C körül áll meg a kártya tartós terhelés után.(Eredetileg 82C körül mozgott)

(#38042) Fitzgerald


Fitzgerald
veterán

Na mégiscsak jól éreztem a dolgot. Beraktam felülre a két Be Quiet! fant, 81 fok a teteje 20 perc Witcher 3 után vsync nélkül OC-vel! :C
Tolják is rendesen kifelé a meleget, elég pici szobám van, gyorsan megérezni hogy fűt a gép. :K

(#38043) nicky211 válasza Tomdriver (#38007) üzenetére


nicky211
csendes tag

Ujra lett telepitve a gép azzal jött hejre mással !!

(#38044) TeeBee73 válasza Habugi (#38040) üzenetére


TeeBee73
addikt

Megnézem azzal is, csak most épp "nem érerk rá"" :B

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#38045) abridabri válasza CsonkaImo (#38038) üzenetére


abridabri
veterán

Sajnos a VGA alatt elhelyezett venti nem er sokat, tapasztalat .
Define S (haz alja racsos ) , raktam a VGA ala 2db Lepa Bol Quiet ventit hogy tolja telibe a VGA-t.

Ugyan elertem par fok csokkenest ,de amivel nyertem 15 fokot , es sokkal csendesebb VGA ventiket az a plexi kivagasa es egy szivo venti a VGA melle :

(#38046) CsonkaImo válasza abridabri (#38045) üzenetére


CsonkaImo
addikt

Nekem más a tapasztalatom, ezért is ajánlottam neki az alsó ventit. Persze a szívó venti is jó ötlet.

[ Szerkesztve ]

(#38047) Habugi válasza TeeBee73 (#38044) üzenetére


Habugi
addikt

Mindenképpen érdemes, nálam ilyet lendített.. :)

..játékokban a Depth of Field bizonyos szempontból olyan mint a zöldborsó.., szükség idején valami állat kitalálta hogy ehető...

(#38048) teko99


teko99
tag

hmm valami pörgeti a vga-t max teljesítményen a mai naptól kezdve.

Mivel tudnám leírtani ha véletlen coinbányász települt valahogyan?

BAZINGA!

(#38049) Picco válasza teko99 (#38048) üzenetére


Picco
addikt

nekem ESET es malwarebytes is megoldotta, asszem kellett egy restart is.

It's gotta feel so good to moo as a cow. Probably feels really good to moo

(#38050) zovifapp111 válasza teko99 (#38048) üzenetére


zovifapp111
aktív tag

Érdekes, nálam is ez van, gondol egyet és 100%-on járatja valami a kártyát :(( A gép bekapcsolását követően kb. 10 perc múlva. Tegnap frissítettem a GPU-Z-t , akkor vettem észre, ki tudja mióta mehet...

Alig várom a tavaszi zöldelést!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.