Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15201) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Sziasztok!

Pár hete vágtam bele újra az akvarisztikába egy évtized kihagyás után. Kb. másfél hete vettem az akváriumba vasfát. Mielőtt beleraktam pár napig ázott, illetve ki is főztem, hogy csíramentes legyen. Ennek ellenére ma este azt vettem észre, hogy valami fehér, gombaszerűség nő rajta több helyen is.
A kérdésem, hogy ez mi? Illetve, veszélyes-e a halakra?

Itt egy (elég szar) kép róla:
[link]

Előre is köszi a segítséget!

Per aspera ad astra!

(#15202) biomassza válasza Capricornus (#15201) üzenetére


biomassza
csendes tag

Szia! Pontos összetételére nem esküdnék a fehér izének, de ha van algaevőd, le fogja takarítani. Nekem is volt nem egyszer, és még nem tapasztaltam, hogy bárminek ártott volna.

(#15203) Capricornus válasza biomassza (#15202) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Ahan. Köszi! Van két algaevőm meg két törpe szívóharcsám. Mikor megjelent némi barna alga az akváriumban, két nap alatt rendbe szedték. Remélem akkor, hogy ezzel is elboldogulnak.

Per aspera ad astra!

(#15204) havri1


havri1
félisten

Elkezdte a középső friss leveleit dobálni, illetve sárgulnak..

havri

(#15205) turbulencia8 válasza Capricornus (#15201) üzenetére


turbulencia8
őstag

Vannak csigaid?

(#15206) Silentfrog válasza Capricornus (#15201) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

A fákon a vízbe helyezés után egy héttel megjelenik a nyálkás biofilm réteg. Ez kb 2-3 hét alatt eltűnik.
Teljesen normális nem lesz semmi baja a halaidnak!

(#15207) Capricornus válasza turbulencia8 (#15205) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Igen, két csigaevő csiga. Voltak más csigák is, de az a probléma már megoldódott. :-)

@Silentfrog
Ok, köszönöm az infót!

[ Szerkesztve ]

Per aspera ad astra!

(#15208) havri1


havri1
félisten

Jobban megnéztem, de le is fotóztam. Lehet azok a világos leelek új hajtások?
Szerintetek változott a novény 1 hét alatt?
Nem lett mozgatva, ugyan az a pozíciója.

Régi :

Mai

havri

(#15209) Silentfrog válasza havri1 (#15208) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Legalább már nem csak félig van a gyökere a talajba. :) Nálam mindig kint van a gyökere annak a két növénynek ami van, mert kiássák a sügerek. Meg tudnak őríteni vele! :DDD

(#15210) havri1 válasza Silentfrog (#15209) üzenetére


havri1
félisten

Ő, nekem amikor sügerek voltak régen, folyamatosan kitúrták az összes növényt..reggelre mind a tetején úszkált :(
Erre öntöttem még egy sazcsó sódert :D

havri

(#15211) Silentfrog válasza havri1 (#15210) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Nálam a legnagyobb "ásó" a zöldhasú rézsügér hímje. Addig nem nyugszik ameddig nem látja az akvárium üvegét alulról. Addig ás amíg van mit. aranyos amíg dolgozik de a mulm összegyűlik a lyukba olyan mély a gödör!

(#15212) havri1 válasza Silentfrog (#15211) üzenetére


havri1
félisten

Tudsz képet küldeni az akváriumról?
Tetszenek a sügerek ☺
Nekem a legalapabb volt a kedvencem, a zebra sávos. A hím akkora volt mint a tenyerem, a nőstény meg 4-5cm..szép pár volt, és még ikrázott is ☺

[ Szerkesztve ]

havri

(#15213) Silentfrog válasza havri1 (#15212) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Régi kép van,kb egy hónapos azóta bővült a világítás is.
A kép minősége sajnos nem a legjobb! :(((
Nekem is van egy pár zebrám és egy nőstény fehér zebrasávos sügerem is. 2-3 hetente veszem el tőlük az ikrákat.
Nem kell ilyen halból több! :)
Ezek is azért vannak mert ők voltak anno az első lakók és sajnálom odaadni őket.

(#15214) havri1 válasza Silentfrog (#15213) üzenetére


havri1
félisten

Nagyon szép, jó az összhang ☺
Hány literes?
200ra saccolom

havri

(#15215) Silentfrog válasza havri1 (#15214) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ááá nem. 200 -as volt de kicsinek találtam és kb 2 hónapja lecseréltem nagyobbra. Kb 300 literes. és vagy 15 kiló szőllőtőke van benne.
Gondolom a halak méretéből gondoltad,de a a bíborsügérek/ jobbról a pirosak 13 centisek tehát kifejlett példányok/
A legkisebb hal is 5 centis ami benne van, saját nevelésű Malawi neonsügér.

Most 20 kis ivadék [link] ilyet dédelgetek, külön nevelő medencébe.
Ők a szülők / Astatotilapia aeneocolor /

Nagyon tetszik a halnevelés! :)

(#15216) bringasisti


bringasisti
őstag

A sügérekkel úgy lehet kib@szni hogy a medence aljára szúnyoghálót kell ragasztani és akkor a növény meg tud kapaszkodni

BENEFON DELTA--------N8

(#15217) HTCX715 válasza farkas26 (#15197) üzenetére


HTCX715
tag

Először is köszi mindenkinek a választ!

Ez a kép a szűrő és az üveg távolságát mutatja. (az akváriumot ne nézzétek átalakítás van+ alga gondok)

Sajnos a beteg halakről nemtudok képet feltölteni mert az a harcsa akivel fél évig össze voltak zárva nagyon buzgó volt az éjszaka és megszabadított néhány fekvő döglődő neontól: ( (a harcsáről küdthetek képet: )
Amit észre vettem az az, hogy bújkálnak a neonk pedig nincs ellenségük az akváriumban. Meleg lenne nekik a 26.5°C???? Volt már 28is!!!!
Egyenlőre új halon gondolkozom(10 neonból 5 lett) persze csak ha elmúlt a halpusztulás. Szerintetek a kolibriha+rc milyen együtt?

(#15199) havri1: igen fel is mérgelnek a máléságukkal! Sajnos én is félek a betegségtől.

(#15200) turbulencia8: nemhiszem mert ugye ezek a szűrők is mágnessel viszik át a hajtást és félek, hogy bekavarna! Meg attól is, hogy a sok mozgatással összekarcolja az üveget. Amúgy nemtudom, hogy kivitelezhető-e.
Ami érdekes, hogy a másik 2 szűrő mögé nem másznak be.

[ Szerkesztve ]

(#15218) havri1


havri1
félisten

Le kellett szednem a posztert hátulról, mert ahogy kiszáradt, folyamatosan elengedett több helyen, és ismét borzasztó csúnya lett :(
Most levágtam a tetejéből, pontosabban az aljából, hogy ne érjen olyan magasra, így talán nem folyik be a víz, ami lecsapódik a buborékoztató meg a párolgás miatt a tetőre.
Jó lenne, mert ha befolyik, foltos, és csúnya, na meg elvezeti az aljára, és folyamatosan áztatja a terítőt alatta, és az egész egy ikeás bútoron van :DDD

havri

(#15219) havri1 válasza HTCX715 (#15217) üzenetére


havri1
félisten

Na, nálam sem kerek valami. Etetés után ide menekülnek a neonok, és valószínű holnapra el is pusztulnak.
Mi a fene???

[link]

[ Szerkesztve ]

havri

(#15220) HTCX715 válasza havri1 (#15219) üzenetére


HTCX715
tag

Etetés után?? Az kemény! nálam általában már nem esznek ha döglődnek. Nálad hány fokos a víz?

(#15221) havri1 válasza HTCX715 (#15220) üzenetére


havri1
félisten

Mindig etetés után bújnak. Sztem sokat esznek, habzsolnak.
26-ra van a fűtés állítva, de 27-28 között volt most nyáron.
Jelenleg 26.

havri

(#15222) mdk01 válasza havri1 (#15221) üzenetére


mdk01
addikt

De akkor miért adsz nekik? Ők állatok addig esznek amíg van. A másik meg pl. ha vmi granulátummal etetsz amit ha megesznek nem rögtön dagad meg a víztől. Bezabálnak mert azt hiszik még fér beléjük, aztán megdagad bennük és megdöglenek. A halak egy hétig is simán kibírják kaja nélkül, nagyon sokan pedig csak két naponta etetnek.

(#15223) SSJmeszes válasza mdk01 (#15222) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Ahogyan én is kétnaponta adok nekik.
Két naponta szoktam adni nekik fagyit a kis törpesügerek miatt, + szárazat a többi halnak.
Van mikor szórok napközben szárazat nem normál etetős napon, de akkor csak keveset..

És azért így is elég bikák ezek a vörös orrú, vörös neonjaim...

[ Szerkesztve ]

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#15224) havri1 válasza mdk01 (#15222) üzenetére


havri1
félisten

Ó, én is 2 naponta, és tényleg nagyon keveset. De azt a keveset nagyon gyorsan megeszik.
Annyira kapzsik, hogy gyakorlatilag eleszik a többiek elől.

havri

(#15225) SSJmeszes


SSJmeszes
senior tag

A mostani helyzetről mutatok egy képet és egy videót!

[Videó]

Jobb oldalt leültettem hátra egy kis darabon Rotala Rotundit. és elé ültettem Rotala sp. Greent, és így majd egy kis vegyes saláta lesz majd egyszer. A Green most változik még át, és most vágtam meg hétvégén.
Hétvégén megint kaszabolnom kell, csak nem épp azokat a növényeket, hanem azon kívül szinte mindent.
Az aljzat növény nem nagyon akar terjeszkedni, főleg, hogy az amanok eltemetik, a sziámi algázók meg feltépkedik.. Így gondoltam egy merész ötletre nem régiben, hogy lehet valami magasabb alj növényzetet kellene leraknom, hogy milyet azt még nem döntöttem el, de előtte mindenképpen le kellene szurkálnom táp rudat/golyót a földbe, mert már szerintem egy ideje kimerülhetett a táptalaj ( több mint 1 éves )!

[ Szerkesztve ]

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#15226) mdk01 válasza SSJmeszes (#15225) üzenetére


mdk01
addikt

Még mindig jól néz ki. ;)

(#15227) jegenye77 válasza SSJmeszes (#15225) üzenetére


jegenye77
addikt

Szép sűrű a növényzet!
Nagyon tetszik!

Sok ember azt hiszi, hogy az anyukája méhéből csúszott ki, mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják, hogy az apjuk t?kéből jöttek!

(#15228) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Sziasztok!

Még egy kérdésem/kérésem lenne. Aki sikeresen tart növényeket az akváriumában, az tudna nekem olyan fénycsövet ajánlani, ami elősegíti az ő növekedésüket? Most lesz egy hónapos az akváriumom, de nem érzem azt, hogy burjánzana a növényzet. :-( Jelenleg két gyári 18W-os fénycső van a tetőben. Az akvárium 112 literes. A vízbe rendszeresen rakok tápot és szenet. (Easy Life Profito & Carbo)
Külön táptalaj nincs, viszont minden növényke kapott táptablettát ültetéskor. Kivéve az anubiasok amik fán meg köveken vannak.

Per aspera ad astra!

(#15229) Silentfrog válasza Capricornus (#15228) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Majd segítenek a növényes fórumtársak, de ami feltűnt az az, hogy a 112 literre a 36 watt az nem egy komoly fényerejű világítás,de ez a fény alatt is lehet alacsony fényigényű növényeket tartani.
Szerintem ha megírod hogy milyen növények vannak a medencédbe akkor konkrétabb választ tudnak adni.

Azt megkérdezhetem, hogy ha vannak növények az akváriumodba akkor miért használsz aktív szenet?
Mert így az aktív szenet "eteted" növénytáppal
Ha tápozod a növényeket, akkor célravezetőbb a Seachem Purigen használata
Ez egy olyan kémiai szűrőanyag ami nem veszi ki a vízből a növényeknek hasznos anyagokat, ugyanazt tudja mint az aktív szén, és többször regenerálható,tehát egy pár napos,hetes használat után sem kell kidobni,nem úgy mint a szenet.

Aktív szenet betegségek,vegyszeres kezelések után szoktak alkalmazni,és ahol növények vannak ott állandó használatra nem.
Amikor fényképezik akkor tuti használják a purigennel együtt! :)

[ Szerkesztve ]

(#15230) Capricornus válasza Silentfrog (#15229) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Bocs, a szén nem volt a legjobb szó. Nem aktív szénről van szó. Az Easycarbo CO2-t juttat a vízbe, ami a növényeknek kell. Nekem nincs külön CO2 rendszerem, ezért ajánlották.
A növények:
Előre is elnézést a szakértőktől, de nem tudom a latin nevüket. Van, aminek a magyart sem. :-)

Ezért inkább berakok pár képet:
[teljes akvárium]
[talán brazil fűnövény?]
[Amazonasi kardfű?]
[nem tudom mi a neve a hátsó növénykének]

Ami biztos: van még egy gömbmoha, illetve a vasfán és a kövön összesen 5 arab törpe anubias.

Az anubiasok miatt aggódom a legkevésbé, róluk tudom, hogy a kevesebb fénnyel is jól elvannak.

[ Szerkesztve ]

Per aspera ad astra!

(#15231) turbulencia8 válasza Capricornus (#15228) üzenetére


turbulencia8
őstag

Le tudnad fotozni a gyari fenycsovek szinspektrumat? Amugy ha levegoztetot hasznalsz, a szen-dioxid azonnal elillan. Ha van eleg novenyed, akkor nem szabad legporlasztot hasznalni, es akkor a szen-dioxid tragyazast is megsporolod.

[ Szerkesztve ]

(#15232) turbulencia8 válasza Capricornus (#15230) üzenetére


turbulencia8
őstag

Most neztem az akvariumod kepet, boven van eleg novenyed, azt a brutalis levegoztetest mihamarabb kapcsold ki! Ilyen halsuruseghez teljesen folosleges a levegoztetes, csak kinyirod vele a novenyeidet.

[ Szerkesztve ]

(#15233) SSJmeszes válasza mdk01 (#15226) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

&jegenye77

Köszönöm.;)
Most azért már látszik a színes növényeken is, hogy növeltem a Micro tápanyag mennyiséget 3ml. Sokkal, de sokkal vörösebbek a növények.

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#15234) Capricornus válasza turbulencia8 (#15232) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Ha hazaérek megnézem milyen a spektrumuk.

Kipróbáltam már, hogy hogy bírják a halak levegőztetés nélkül, de a törpe szívóharcsáim kb. 1 óra múlva megőrültek, úgyhogy inkább járattam tovább. Viszont az intenzitásából már lejjebb vettem egy szelep segítségével azóta, mióta ezek a képek készültek.

Majd ha kicsit többet leszek valamelyik nap otthon, akkor kipróbálom megint, hogy hogy viselik a levegőztetés hiányát.

Viszont estére visszakapcsolhatom, nem? Sötétben a növényeknek is kell az oxigén.

Per aspera ad astra!

(#15235) turbulencia8 válasza Capricornus (#15234) üzenetére


turbulencia8
őstag

Boven ki fogjak birni nelkule este is, ha jol mukodik a fotoszintezis. Kis buborekoltatassal is konnyu elillantani azt a keveske CO2-t, en este sem hasznalok levegoztetest. Immar 7 eve megvagyok nelkule. Amugy is a csigak fognak eloszor elpusztulni, ha esetleg megis keves lenne az oxigen, a halak sokkal jobban alkalmazkodnak, raadasul ejjel ok is takarekon mozognak.

(#15236) bringasisti válasza turbulencia8 (#15232) üzenetére


bringasisti
őstag

Azért ez így nem kerek! Ugyanis éjszaka mikor a növények elb@sszák a vizet a halakat nyírja ki levegő nélkül!

BENEFON DELTA--------N8

(#15237) biomassza


biomassza
csendes tag

Esetleg ha a szűrőt úgy állítja, hogy mozogjon a felszín - nálam gyakorlatilag sosincs külön levegőztetés.

(#15238) bringasisti válasza biomassza (#15237) üzenetére


bringasisti
őstag

Jogos

BENEFON DELTA--------N8

(#15239) Capricornus válasza turbulencia8 (#15235) üzenetére


Capricornus
aktív tag

No, sajnos a tető papírján nem írnak semmit a fénycsövek által kibocsátott fény spektrális energiaeloszlásáról. :-( Csak annyi van, hogy 2x18W T8.
Ha ez segít, akkor egy ilyen tetőről van szó:
[link]

[ Szerkesztve ]

Per aspera ad astra!

(#15240) bringasisti válasza Capricornus (#15239) üzenetére


bringasisti
őstag

Kuglin meg kell nézni a fénycső márkájánál írják hány K és esetleg egy grafikon

BENEFON DELTA--------N8

(#15241) turbulencia8 válasza Capricornus (#15239) üzenetére


turbulencia8
őstag

A hatso fenycsovet csereld ki novenyesre, ami gyakran lila fenyu (foleg az olcsobbak, de azok is jok), akkor nem lehet fenyproblemad, de elobb a levegoztetesd kellene minimalisra allitanod, vagy kikapcsolnod. Hany halad van osszesen?

Illetve bocs, ha meg csak egy honapos az akvarium, akkor meg maradjon valamennyi levegoztetes, mert a nitrifikacios kolonia kiepulesehez min. harom honap kell (gondolom van biologiai szurod). Amig az nem indul be, magas lesz az ammonia szinted, kicsit kesobb pedig a nitrit. Ha beindult a nitrifikacio, akkor szerintem elhagyhatod a legpumpat.

[ Szerkesztve ]

(#15242) Capricornus válasza bringasisti (#15240) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Kiszedtem a fénycsöveket, ez volt rajtuk az összes infó:
[link]

Polamp Fluolamp Daylight
18W G13/T8 6500K

Ez alapján én ezt találtam:
[link]

(igen, sajnos ez a típus pont nincs benne, de ez a legközelebbi, amit találtam :-( )

@turbulencia8

Ok, rendben, akkor várok még két hónapot. Külső szűrőm van, egy Atman CF-600. Két kazetta van benne, egy szivacsos a mechanikai szűréshez és egy, amiben kis lyukacsos hengerek vannak, amin meg tudnak telepedni a jó bacik. Indulásnál két hétig csak növények voltak + táp + easycarbo + easystart. Ez az utóbbi volt hivatott beindítani a bacikat.

Pár napja csináltam egy víztesztet egy öt az egyben csíkkal, és a nitrit és nitrát szint gyakorlatilag a minimum kimutatható érték volt.

Cserecsőnek egy ilyen jó lenne szerinted?
Sera Plant Color

Per aspera ad astra!

(#15243) Capricornus válasza turbulencia8 (#15241) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Ehh, lejárt a szerkesztési idő. :-(

Elfelejtettem a halakat:

2 db Közönséges algaevő (Ancistrus cirrhosus)
2 dbTörpe szívóharcsa (Otocinclus affinis )
2 db Foltos páncélosharcsa (Corydoras paleatus)
6 db Vörös karcsú díszmárna (Puntius titteya)
2 db Vitorláshal (Pterophyllum scalare)
6 db Rózsalazac (fehérúszójú) (Hyphessobrycon rosaceus)
+
2 db Csigaevő csiga (Anentome helena)

Per aspera ad astra!

(#15244) turbulencia8 válasza Capricornus (#15242) üzenetére


turbulencia8
őstag

A gyári fénycsövek valószínűleg sajnos nagyon gagyik, gyakorlatilag 3 csúcsos spektrumot adnak. A hátsót mindenképp cseréld le növényesre, én olcsóbb Osram-ot használok, engem nem zavar a lillás fény. A Sera drágább, mert van egy zöld csúcsa is, hogy fehérnek tűnjön a fénye, emiatt gyorsabban el is használódik. Inkább vegyél bele egy még egy tő anubias-t is, az az egyetlen növény, amit kezdő akvaristák sem tudnak kinyírni, ill. csak elég nehezen.
A gyorsteszt általában pont az ammóniát nem mutatja, pedig induláskor a halakra az a legveszélyesebb, de a hasznos nitrifikáló kolónia is ettől indul be. Sok akvapóniás rendszert egy kevéske szalmiákszesszel indítanak, mielőtt bármit betelepítenének. Ha nagyon akarod mérni, lehet külön titrálós tesztet venni ammóniához.
(Amúgy az Easystart szerintem nem sokat ér, a Panzi Crystall tabletta sokkal olcsóbb és hatékonyabb.) Nitritet esetleg a második hónap végén mérhetsz, de azt már könnyebben nitráttá bontják majd a nitrifikáló bacik. Sokak számára az a szennyvíztisztítás vége, azaz vízcsere nélkül felgyülemlik nitrát. Mi várható később? Az ember megunja a heti pancsolást, és a nitrátszint brutálisan ingadozni fog, akár egy hónapos intervallum alatt is, ez lesz a későbbi algásodás és növénypusztulás elsődleges oka (a nitrát a halakra csak nagyobb mennyiségben veszélyes, a növényeket nehezebb jól tartani). Az egyetlen igazán tartós akváriumi dísznövény - a mohákon kívül - az anubias félék, amik bírják az átlagos akváriumi nitrátingadozást (szerencsére neked is van pár tő). Trükkösen meg lehet oldani a denitrifikációs tisztítást is, én kb. hat éve nem cseréltem vizet, még a mostani áttelepítéskor sem. Erről ha lesz időm írok egy külön bejegyzést. A mostani akvapóniás módszer előtt korábban volt egy belassított anaerob biológiai szűrőm erre a célra, de csak akkor működött igazán jól, amikor mellette óriás valiznériákat szaporítottam el, és kéthavonta fél szatyor levelet vágtam le róluk. Utóbbi növény viszont érzékeny a vízkeménységre, amikor tavaly nyáron nem figyeltem a lágy vizes utánpótlásra, kipusztultak, és nem telepítettem be újra.

Halakról, növényekről
Ekkora akváriumban a vitorláshalak - mivel területőrző sügérek - nagyobb korukra meg fognak zakkanni, piszkálni fogják a többi halat és egymást is (nekem is voltak kezdő koromban, ekkora medencében). Szerintem lassan majd ajándékozd el (persze ez csak javaslat). Az anci, ha megnő ekkorra akváriumot igen durván fel fog túrni, én a növényeim érdekében én azt is elajándékoztam anno. Algázónak nálam az Amano garnélák bizonyultak legjobb megoldásnak, kb. 5 éve aktívan takarítanak, de ezeket agresszív halakkal nem érdemes egy medencébe tartani.

Az anubias akkor nő szépen, ha már rendesen legyökerezett (nem baj ha magasra ültetted, csak ne piszkáld amíg megkapaszkodik). Nálam egyetlen tápanyag vált be anubias-hoz (ami ráadásul évekig jó nekik) a JBL Kugeln agyaggolyók. Viszont utóbbi alkalmazása esetén már ne túrd fel a kavicsot, mert napokig zavaros lesz a víz az agyagtól.

(#15245) havri1 válasza turbulencia8 (#15244) üzenetére


havri1
félisten

Köszi, ez hasznos volt szerintem sok kezdőnek!

havri

(#15246) bringasisti válasza turbulencia8 (#15244) üzenetére


bringasisti
őstag

Nem mondod remélem komolyan amit itt írtál

BENEFON DELTA--------N8

(#15247) turbulencia8 válasza havri1 (#15245) üzenetére


turbulencia8
őstag

Szívesen! Mondjuk nálad bonyolultabb a helyzet, mert ha át akarsz állni élő növényre, egyszerre kéne megvenned viszonylag sok anubias-t, és/vagy akár jávai mohát, amivel biztonságosan ellátod oxigénnel a halakat és a külső szűrő baktériumkolóniáját. Ha levegőztetsz, akkor a CO2 nagyon gyorsan elillan, azaz csak nagyon kis mértékben fotoszintetizálnának a növények, ami megint nem jó. Ha átállsz élő növényre, a "zseniális" EasyCarbo helyett egyszerűen kerüld a szellőztetést, és ellenőrizd a nitrátszintet és a pH-t (a víz legyen enyhén savas, pl. 6,8, akkor valószínűleg van elég szén-dioxid a vízinövényeknek). Viszont a lassú növésű (de tartósabb) növények nagyobb halsűrűségnél általában nem vesznek föl annyi nitrátot, mint amit a biológiai külső szűrő - az ammónia és a nitrit bontásával - termel, ezért átálláskor érdemes beszerezned Szat Clearwater-t, ami kiválóan megköti a keletkező nitrátot. Viszont a nitrátmegkötő műgyantával meg gyakorlatilag sózod a vizet (tömény konyhasóval kell regenerálni a műgyantát), így azt sem érdemes vízcsere nélkül túlzásba vinni (bár a konyhasó az anubias-nak és a halaknak sem árt kis mennyiségben, de nem is hasznos), ráadásul pl. a foszfátot ez sem tünteti el. Végleges megoldás az akvapóniás módszer lehet, ami nálam eddig egyszerű szobai futókával iszonyat jól működik vízcsere nélkül is: ammónia és nitrit nem mérhető, szóval a külső szűrő továbbra is teszi a dolgát, viszont a nitrátszint is egészen minimálisra csökkent, a maradék algák fokozatosan tűnnek el, pedig a korábbi denitrifikáló anaerob szűrőt kiiktattam.

(#15248) turbulencia8 válasza bringasisti (#15246) üzenetére


turbulencia8
őstag

A módszer kis és közepes halsűrűségre vonatkozik, és megfelelően méretezett külső szűrőre, amiben van elég biológiai töltet is. Nálam levegőztetés és vízcsere nélkül kb. 6 éve burjánzik a növényzet, és a halaknak semmi bajuk, pl. egy hete ajándékoztam el fél szatyor anubias-t. Persze ahol még a sima nitrifikáció sincs megoldva, akkor az ammónia miatt sokkal nehezebben lélegeznek a halak, így azok az akvaristák nyugodtan levegőztessenek, és mellé vegyék meg növényekhez a CO2 rendszereket. Túl sok időt nem fogok mások istápolásával tölteni, inkább a disszertációmmal kéne haladnom (nem akváriumos téma).

[ Szerkesztve ]

(#15249) Capricornus válasza turbulencia8 (#15244) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Rendben, kipróbálom a tanácsaidat. Köszönöm szépen a segítséget!

Per aspera ad astra!

(#15250) akos3


akos3
addikt

Sziasztok.
Vasfát tényleg nem lehet annyira lemosni/kifőzni, hogy ne engedje folyamatosan a színét? Mert tervezem, hogy idővel beszerzek egyet (de lehet majd csak ha nagyobb akim lesz), de azt olvastam, hogy picit mindig is színezni fogja a vizet...És valóban lenn marad az alján úgy is, ha nem rögzítem?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.