Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11901) tomcsi23 válasza kispal87 (#11900) üzenetére


tomcsi23
veterán

Ha csak NiMH töltése a cél, akkor Opus töltők között is szétnézhetsz (IPC-1L alternatíva).

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#11902) távcsőves válasza csmat (#11885) üzenetére


távcsőves
senior tag

Ezt a töltőt 2-3 éve a Lidl túltolta, rengeteg maradt az üzletekben, 3 hét után 1600Ft-ért adták már. Érdemes talán reszkírozni picit, ha láthatóan sok van kirakva az akció kezdetén, akkor van esély ismét erre. Teljesen alap töltő amúgy, Itthon 4éve van ilyen, munkahelyemen és apósoméknál 3éve. Mindegyik működik rendesen. Az egyszerűsége az előnye, technikai analfabéta is tudja használni, konnektorba bedug, elem behelyez és kész. Azt hozzáteszem, az akkukat amit használunk vele, évente egyszer IPC1L töltővel én frissíteni szoktam. De rengeteget jelent, hogy csatornánként tölt, automatán csepptöltésre vált, és a maga módján (ez messze nem olyan hatékony, mint az IPC1L esetében) frissíteni is szokta az akkukat. Ez az a töltő, ahol már érdemes újratölthető akkut venni, mert nem döglik meg egy év alatt vele.

Szerk: nem kell lemerítened az akksikat teljesen, megteszi magától mielőtt töltene.

[ Szerkesztve ]

(#11903) r.levente75 válasza távcsőves (#11902) üzenetére


r.levente75
addikt

Szerintem sem rossz, én is kombinálom az IPC 1L-el. Igaz az enyém Aldis.

(#11904) távcsőves válasza r.levente75 (#11903) üzenetére


távcsőves
senior tag

Elébb elfelejtettem írni, én itthon az Eneloopokat is rábízom Semmi gondja velük. .

@r.levente75: Egykutya szerintem. Bár szét nem szedtem egyiket sem, de valószínűleg ua a töltésvezérlő chip van benne, vagy legalábbis hasonló. A többi már dizájn (két márka eltérő külsőre) és marketing ( most éppen a csak led "kijelzős" lesz, de van lcd kijelzővel és usb töltő csonkkal is) kérdése. Mindkettő helyen megvehető egy alap készülék, csak ismételni tudom magam. Egy dologra nem emlékszem, az Aldisból azt hiszem nincs fapad változat ugye? (Elébb linkelt az a Lidl fapad edition.)

[ Szerkesztve ]

(#11905) Zozzer888 válasza távcsőves (#11904) üzenetére


Zozzer888
addikt

Aldisból eddig csak a "fullosat" láttam - kijelző, USB - 5990ért.

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#11906) r.levente75 válasza távcsőves (#11904) üzenetére


r.levente75
addikt

Aldisból még én sem találkoztam fapadossal. Csak az eredeti elemeket szoktam azzal tölteni, a jobbakat, márkásabbakat az IPC vel.

[ Szerkesztve ]

(#11907) Dolphine


Dolphine
addikt

Sziasztok!

Melyik töltőt érdemesebb enni? Xtar vagy Liitokala?
Egy Voltcraft IPC-1L van itthon, egy második töltőben gondolkodom.
Egyelőre még csak NiMh elemeim vannak amiket töltök, de lehetséges, hogy a közeljövőben Li elem is bekerül a kínálatba. :)

[ Szerkesztve ]

Nem egyenlőre, hanem egyelőre! Nem ez miatt, hanem emiatt, vagy ez által!

(#11908) jozsi252 válasza Dolphine (#11907) üzenetére


jozsi252
veterán

Ha a minőség a lényeg akkor Xtar-t vegyél.

iPhone 13 Pro Max

(#11909) Dolphine válasza jozsi252 (#11908) üzenetére


Dolphine
addikt

Természetesen fontos a minőség!
Rendben, akkor Xtar lesz! :)
Most már csak két kérdés:
1. Az Xtarból melyik?
2. Hazai, vagy külföldi rendelés?

Lehetőség szerint 4 elem fogadására képes töltőt szeretnék!

[ Szerkesztve ]

Nem egyenlőre, hanem egyelőre! Nem ez miatt, hanem emiatt, vagy ez által!

(#11910) jozsi252 válasza Dolphine (#11909) üzenetére


jozsi252
veterán

Attól függ mennyire fontosak a fícsőrök, illetve a sebesség. Nekem csak Xtar töltőim vannak.

Xtar SV 2 - Ezzel lehet Ni-MH Ni-CD (AA-AAA-C-D) akkukat tölteni. Illetve lehet Li-ion akkukat is. (10440-32650)
Xtar VP2 - Ezzel csak Li-ion-t lehet tölteni, viszont abból is lehet a LiFePO4-et, illetve Li-ion-t 4.2V-ra meg 4.35V-ra is.

Neked 4 slotos kell, a következő lehetőségeid vannak.

Xtar VP4 - 4 slotba tud egyszerre 500mA-el, illetve 2 slotba tudja csak az 1A-t.
Xtar Dragon VP4 Plus - ez tud 4 slotba egyszerre 1A-el, illetve 2 slotba 2A-el, viszont ez a töltő 25-30k környéke.
Xtar VC4 - 4 slotba tud egyszerre 0.5A-el, illetve 2 slotba tudja csak az 1A-t.
Xtar Panzer XP4 - Elvileg mind a 4 slotba 1A tud, de nincs kijelzője - régebbi széria ez. Én kijelzőset vennék a helyedbe, attól függően hogy milyen értékre vagy kíváncsi.

Nem tudom mennyi akkud van amit folyamatosan szeretnél tölteni, de ha az ár érték arány számít akkor inkább maradj a 2 slotnál itthoni rendelésnél. Kinti rendelésnél lehet tudsz faragni az árból, de a lenti töltő itthon se drága.
Amit nagyon szeretnek mert olcsó és jó. Az a Xtar VC 2 Plus Master. 2 slotos, slotonként 0.5 vagy 1A-el tud tölteni, 10440-32650-ig belemegy bármilyen li-ion akku, mellette Ni-MH akkut is tud. Illetve a kijelzője kiírja a töltésből hátralevő időt, a töltési állapotot %-ba, illetve az áramerősséget. Itthon 6990 ft a hivatalos forgalmazónál.

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#11911) Dolphine válasza jozsi252 (#11910) üzenetére


Dolphine
addikt

Azt hiszem a legjobb embert kérdeztem, mivel mindenre kimerítő választ kaptam! :Y :R
Mindenképpen szeretnék kijelzőset ez nem kérdés.
Az túlzás, hogy folyamatosan kellene töltenem az akkukat, inkább az a jellemző, hogy szeretnek egyszerre lemerülni (mozgásérzékelőben vannak). Tehát hogyha töltök, akkor egyszerre többet.

Nem egyenlőre, hanem egyelőre! Nem ez miatt, hanem emiatt, vagy ez által!

(#11912) Jim74


Jim74
nagyúr

Sziasztok!

XTAR VC4 töltőt szeretnék vásárolni, de nem tudom, hogy adnak-e hozzá adaptert is, vagy csak egy USB kábelt?
Ha csak kábelt adnak hozzá, akkor milyen adaptert érdemes venni?

Ez töltő tud refresh és kisütés funkciót is?

Köszönöm :R

(#11913) jozsi252 válasza Jim74 (#11912) üzenetére


jozsi252
veterán

Az Xtar VC4 "csak" tölteni tud, semmi mást. Nem jár hozzá fali adapter, hanem csak USB kábel. 5V 2.1A-es betáp kell neki.

Én pont ilyen célból vettem egy BlitzWolf® BW-S1 40W Smart 5-Port High Speed Desktop USB Charger With Power3S Tech For iPhone iPad Samsung USB-s elosztót. Ez 2.4A tud, szóval jól jön ha épp ilyen töltővel akarok tölteni. Nem kell mindenhez külön adapter.

Viszont ha adaptert veszel akkor vigyázz milyet, óvakodj az olcsóktól! Nemrég vettem Power Bankhoz 2A-es tápot, de 0.7A környéke jött ki összvissz belőle. Úgyhogy valami jó minőségűt keress.

A gyári valószínűleg jó: Xtar USB hálózati adapter - 5V, 2.1A

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#11914) Jim74 válasza jozsi252 (#11913) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszönöm a gyors választ :R

Most olvasom leírását, hogy töltőáramost sem lehet választani, hanem a belső helyek 0,5A, a külső helyek 1A-rel töltenek. Lehet, hogy mégsem erre a termékre lesz szükségem :(

Egyszerűen nem találok megfelelő töltőt, vagy az igényeimmel van probléma:

- háttérvilágítás
- ventillátormentes
- változtatható töltőáram
- kisütés, frissítés, tesztelés funkciók
- megbízható, minőségi.

Eddig próbáltam Liiotka Li500-at, nem volt rossz, de egy barátomnak átadtam, viszont lehet, hogy nála bedöglött :(
Van még egy Opus Bt-C700-am, ami szintén nem rossz, de tesztnél rendszeresen kevesebb mAH értéket ír ki, mint a Technoline BC700-as töltőm (aminek meg nincs háttér világítása).

Szóval nem tudom milyen töltőt vegyek :(

(#11915) jozsi252 válasza Jim74 (#11914) üzenetére


jozsi252
veterán

A mindet tudó töltő az Xtar Dragon VP4 Plus. Már egye ideje szemezek vele én is, de nincs szívem 30k-t kiadni érte. Meg is hirdettem a 2 töltőmet amik szintén Xtar-ok, de inkább levettem őket.. nem ér meg nekem egy töltő sem 30k-t.

Szóval kompromisszumot kell kötnöd.. Igazából Li-ion-nál ha minőségi akkut veszel akkor nem szokott gond lenni a kapacitással, nem igazán kell őket tesztelni. A teszt inkább azoknak ajánlott akik pl. bontott akkukat használnak fel.
Ha minőségi Pana - Sanyo - Samsung - LG - Keeppower stb.. akkut veszel, akkor azokat nem kell sem kisütni, sem tesztelni a kapacitásukat, mert azt tudják ami rájuk van írva.
Laptop vagy elektromos bicajból bontott akkukat annál jobban kell(ene), de olyat nem érdemes venni szerintem.

Ha nem 30-50 db akkura van szükséged, akkor inkább vedd meg a minőségi akkukat, és csak tölteni kell őket semmi mást. Xtar SV2 töltőt pl. nagyon szeretem mert tud 2A-el is tölteni, ami az 5Ah fölötti 26650-es akkuknál jól jön nagyon. Igaz hogy csak 2 slotos, de áramot tudod változtatni, és tud mindent tölteni.

iPhone 13 Pro Max

(#11916) Jim74 válasza jozsi252 (#11915) üzenetére


Jim74
nagyúr

Egyelőre csak NiMH akkukat használok. Nem is tudom, hogy Li-Ion-t hol tudnék alkalmazni.

(#11917) blattida válasza Jim74 (#11914) üzenetére


blattida
nagyúr

Az opus btc 3100-as minden szempontból jó, csak van benne ventilátor. Az miért gond? Ha csak nem a füled mellett/hálószobában töltesz vele csöndben, akkor nem zavaró a hangja.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#11918) Jim74 válasza blattida (#11917) üzenetére


Jim74
nagyúr

Nem tudom mennyire hangos. Korábban már nézegettem és megoszlottak a vélemények a hangjáról... :F

Illetve van Opus BTC-700-asom, de olyan mintha alacsonyabb kapacitásra töltene, mint a Technoline BC700-as.

Vagy a bTC3100 és aBTC700 között akkora minőségbeli különbség van?

Más: van egy Liitoka Li500-as töltő. Azt csinálja, hogy bekapcsolás után minden kijelzés megjelenik, majd kialszik, és utána csak az USB jel marad a kijelzőn. Bármilyen akkut ű(lemerült, új, félig lemerült) helyezek a készülékbe nem csinál semmit, csak az USB logó világít a kijelzőn. Ennek annyi?

[ Szerkesztve ]

(#11919) blattida válasza Jim74 (#11918) üzenetére


blattida
nagyúr

A megoszlás annak köszönhető, hogy vannak azok, akik csak akkor fogják csöndesnek nevezni, ha egyáltalán nincs hangja, azonban, mint kimondottan kisméretű ventilátorral rendelkező eszköz, halknak (nem hangtalannak) mondható.

Teljesen más a két típus, a 3100-asnál én ilyet nem tapasztalok, egyik támogatott akkutípusnál sem.
A technoline vs opus estében mire alapozod az alacsonyabb töltöttséget? Ugyanolyan akkumerültség mellett, ugyanakkora töltőáramnál az opus előbb befejezi a töltést? Vagy, ha az opus-szal töltesz, utána előbb lemerülnek az akksik?

Nem biztos, hogy a liitokala töltőd meghalt,meg kéne nézetni valakivel (gondolom, kínából származik).

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#11920) PHM válasza Jim74 (#11918) üzenetére


PHM
addikt

Ha akku nélkül is bekapcsol a Liitokala, a belső táppal van gond.
Ha csak akkor, amikor beteszed az akkut, a 12V-os táp lesz a ludas.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11921) Jim74 válasza blattida (#11919) üzenetére


Jim74
nagyúr

Ugyanannál az akkunál, ugyanolyan töltőárammal teszt funkciónál az Opus a végén kevesebb mAh-t ír ki, mint a Technoline. Lehet, hogy ugyanannyira tölti őket, de nem értem a különbséget :F

Akkor lehet, hogy érdemes lenne egy Opus 3100-est beszereznem? Az legalább tölti a Li-Ion-okat is, nem? Úgyis az a jövő :DDD
Honnan lenne érdemes beszerezni? (ahonnan nem hamisítványt küldenek....)

(#11920) PHM: akku nélkül úgy értem a bekapcsolást, hogy lemegy az önteszt (kijelzőn minden szegmens megjelenik), aztán csak az USB kijelzés világít. Viszont behelyezett akukkal sem történik semmi, gombokra nem reagál :(. Csak annyit, hogyha kialszik a háttérvilágítás, akkor gombnyomásra visszakapcsol.

[ Szerkesztve ]

(#11922) PHM válasza Jim74 (#11921) üzenetére


PHM
addikt

Ez esetben a belső táppal lesz gond.
Ez lehet akár egy hajszálrepedés is a nyákon, aminek a hatására
a mikrovezérlő nem érzékeli, hogy kap 12V-ot a töltő.
Nem mélyedtem bele nagyon, de a lényeg annyi, hogy minden slot
pozitív pontján van 1 dióda, amin keresztül az elektronika külső táp
nélkül is tud működni, mintegy powerbankként.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11923) Jim74 válasza PHM (#11922) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszönöm :R

Érdemes ezzel foglalkozni?

(#11924) PHM válasza Jim74 (#11923) üzenetére


PHM
addikt

Egy próbát megér szerintem, csak elég macerás a szétszerelés.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11925) luciferk


luciferk
senior tag

Vajon ezek a pici kínaiak mit spórólnak ki a li-ion akkukból, hogy az akkura írt 3700mAh helyett csak 300mAh a valós kapacitása, na meg sokkal könyebbek a jó minōségū valós kapacitású akkuknál?

[ Szerkesztve ]

(#11926) Kernel válasza luciferk (#11925) üzenetére


Kernel
nagyúr

A feltekercselt elektródák felületét, anyagát.

A felület nagysága egyenesen arányos a kapacitással, az anyagminőségben is bizonyára van "mozgásterük", beleértve az elektrolitot is:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11927) luciferk válasza Kernel (#11926) üzenetére


luciferk
senior tag

Köszi a választ és a képeket :R most láttam először így szétbontva li-ion akkut, ezek szerint a pici kínaiak nem picit hanem nagyon tudatosan verik át a vevőket a li-ion akkukra írt valótlan adatokkal, engem egyszer sikerült is átverniük, a megvásárolt UltraFire 3700mAh-rás akku csak 300mAh valós kapacitással rendelkezett LiitoKala 500 töltővel "nor" teszttel 500mA terheléssel mérve, ez 10%-ka sincs a 3700mAh-nak, vagyis nagyon spóroltak a belevalókkal :(

(#11928) batman.


batman.
senior tag

Sziasztok!
Liitokala Lii-500 nál mit jelentenek a kijelzőn az mR adatok?

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#11929) And válasza batman. (#11928) üzenetére


And
veterán

Milliohm (mΩ) akar lenni, mint a cella belső ellenállásának jellemzője. Lenne értelme ennek az adatnak, de sajnos a Liitokala nem ad hihető értéket, mivel a "mérési" adatokban (ugyanazzal a cellával, többször megismételve) sokszoros eltérések jelentkeznek.

(#11930) batman. válasza And (#11929) üzenetére


batman.
senior tag

Köszi a választ!
Értem. Kár, ha nem pontos. :(
Ha jól gondolom a cella mérete és az elhasználódás befolyásolja?
Nagyobb cella - több Milliohm (mΩ)?
Öreg cella - több Milliohm (mΩ)?

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#11931) PHM válasza batman. (#11930) üzenetére


PHM
addikt

A cella töltöttségi állapota, a csatlakozók milyensége,
valamint a pillanatnyi széljárás is befolyásolja.
Nem kell komolyan venni, maximum irányadó információ.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11932) batman. válasza PHM (#11931) üzenetére


batman.
senior tag

OK. :K
Csak arra nem kaptam választ amire szerettem volna. :B
Értem, és nem is akarok belőle nagy következtetéseket levonni, csak az elv érdekel.
Tehát, ha kizárunk minden más zavaró tényezőt, és lenne egy viszonylag pontosan mérő eszközünk, akkor:
Nagyobb cella - több Milliohm (mΩ)?
Öreg (elhasznált) cella - több Milliohm (mΩ)?
:R

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#11933) PHM válasza batman. (#11932) üzenetére


PHM
addikt

Elméletileg mindkét állítás igaz, de csak azonos akkuk esetén.
Ugyanis a valós belső ellenállás jelentősen függ az akku típusától is.
Gondolok itt például az ún. "high drain" cellákra, illetve a direkt
motormeghajtásra tervezett Li-po cellákra.
De még azonos méret és kapacitás mellett is van némi különbség
a különböző gyártók celláinak névleges belső ellenállása között.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#11934) fery02


fery02
addikt

Sziasztok!
Van olyan szintén hasonló minőségi töltő, mint a Liitokala annyi különbséggel, hogy AA és AAA méreteket nem tudnak tölteni, csak is az egyéb, 5 számjeggyel megadott méretű típusúakat?

Furán hangozhat a dolog, csak nem szeretném feleslegesnek tudni az IPC-1L-emet és eladni is sajnálnám. :)

(#11935) Kernel válasza batman. (#11932) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amit az elméleti részéről tudni kell:

Minden feszültségforrásnak van belső ellenállása, ami ideális esetben 0 Ω lenne.

Gyakorlatilag minél nagyobb terhelhetőségű akkuról beszélünk, annak normális esetben annál kisebb a belső ellenállása (vagy kellene lenni). A gyengébb kategóriába eső akkunak pedig általában nagyobb a belső ellenállása.

A terhelőáram hatására a belső ellenálláson feszültség esik, ezt érzékeljük a kapocsfeszültség csökkenéseként:

Az áramból és az esésből ki lehet számítani az egyenáramú ellenállást, de ezek a töltők inkább impedanciamérést szoktak végezni:

Impedancia (Z) = váltakozóáramú ellenállás.

1 kHz mérőfrekvenciát kapcsol rá elvileg, azzal mér belső impedanciát. Az akkuk adatlapján is ezzel az értékkel lehet találkozni, de erre is az vonatkozik, hogy minél kisebb, annál jobb.

Az impedancia frekvenciafüggő, ezért kellett egy közös összehasonlítási alap, ami 1 kHz az akkuknál.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11936) batman. válasza Kernel (#11935) üzenetére


batman.
senior tag

Laikus vagyok az "áram témában", de teljesen érthető amit írsz.
Köszi!
:R

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#11937) Szoles


Szoles
senior tag

Sziasztok!

Egy kamera Li-ion akkujáról hogyan deríthető ki a valós kapacitása? Házilagosan, komoly műszerek nélkül kellene megoldani, nem kell teljesen pontos érték.
Gyanúsan hamar merül, szerintem kis sárgák kispórolták a lényeget az akkuból.

Köszönöm.

(#11938) Ádyka válasza Szoles (#11937) üzenetére


Ádyka
őstag

Ha a kis sárgáktól jött és nagyon olcsó volt, akkor talán méregetni is kár. De ha kapacitást nem is, de legalább a tömegét össze lehet hasonlítani az eredeti akksival. Ha van valami intelligens töltőd, akkor rá lehet kókányolni az érintkezőire a töltőt, aztán kiderülhet a turpiszság.

Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

(#11939) And válasza Szoles (#11937) üzenetére


And
veterán

Elvileg a kapacitás tizedrészének megfelelő árammal kellene terhelni (ezt jelöljük C/10 áramként, ahol C az akkukapacitás, és jótékonyan eltekintünk attól a ténytől, hogy az áram és a kapacitás mértékegysége nem ugyanaz), és megmérni azt az időt, amíg a cella kapocsfeszültsége a kisütési végfeszültségre csökken. Ez az érték Li-ion és -polimer akkuknál 2,7..2,8V környékén van cellánként. Ez azt jelenti, hogy például egy 1000 mAh kapacitású akkut teljesen feltöltve, majd 100 mA-es árammal terhelve 10 óra után éri el a kisütés végpontját. Persze eleve problémás a C/10 nagyságú, fix értékű terhelőáram előállítása, különösen úgy, hogy nem is ismerjük magát az akkukapacitást. Kisebb áramérték is jó, de túlzottan alacsony értéknél a kisütés meglehetősen hosszú ideig tarthat, a nagyobb terhelőáram pedig azzal járhat, hogy a cella kapacitása alacsonynak mutatkozik. Utóbbi mindenféle kémiájú akkura igaz, a terhelőáram és a kisütési idő szorzataként előálló kapacitásérték nem teljesen állandó, a kapacitáshoz képest jelentős áramoknál csökken.
Vannak kapacitásmérésre használható töltők, de ha a kérdéses akku nem csak egy cellát tartalmaz (nem 4,1...4,2 volt a névleges feszültsége, hanem ennek egész számú többszöröse), vagy egyedi, nem szabványos formájú, akkor egy eredetileg Li-ion kapacitásmérésére is képes töltővel is problémás vagy lehetetlen a valós kapacitás megállapítása. Ilyen esetben marad az egyedi terheléses és idő- illetve feszültségméréses - utóbbi a csak végfeszültség elérésének detektálásához kell - módszer.
Mod.: utóbbi 'mérés' annyiban is - hogy stílszerűek legyünk - kimerülhet, hogy feltöltöd az akkut, egy egyszerű multiméterrel kiméred a kamera áramfelvételét egy adott állapotban, és utána megpróbálod ezt az állapotot fenntartani: pl. auto power off tiltása, és egyáltalán, minden olyan funkció- vagy üzemmódváltás megakadályozása, amely az áramfelvétel módosulásával járna. Az így kimért 'állandó' - természetesen nem lesz az, többek közt az akkufeszültség is csökken a folyamat során - nagyságú áramot kiszorzod azzal az idővel, míg a kamera / terhelés kikapcsol, és jó közelítéssel kapsz egy használható [mAh] kapacitásértéket.

[ Szerkesztve ]

(#11940) Kernel válasza Szoles (#11937) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ami egyszerű lenne, ahhoz is építeni kellene egy egyszerű áramkört. Vagy venni egy ilyet:

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=ZB2L3

Vagy powerbank és USB-teszter kombinációval (mármint beledrótozni a power bankba).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11941) Szoles válasza Ádyka (#11938) üzenetére


Szoles
senior tag

Köszönöm, ez egy jó ötlet, elsőre megmérem őket valahol egy érzékeny mérlegen.
Intelligens töltőből csak IPC-1 van, de gondolom az nem lehet jó erre, hiszen az 1.5 Voltra van belőve.

(#11942) Szoles válasza And (#11939) üzenetére


Szoles
senior tag

Köszönöm. A második teszt -a mérlegelés után- az állandó kameraterheléssel merítés lesz. Van egy tuti gyári akkum, így lesz mihez viszonyítani.
Ez a módszer nekem is eszembe juthatott volna... :-)

(#11943) Szoles válasza Kernel (#11940) üzenetére


Szoles
senior tag

Köszönöm. Ez a linkelt cucc minden szaktudás nélkül azonnal alkalmas mérésre?
Lelkesedés van, tudás nincs jeligére... :-)

(#11944) Kernel válasza Szoles (#11943) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerű, de a zavaros kínai leírástól eltekintve, itt van egy érthetőbb cikk róla:

https://syonyk.blogspot.hu/2015/10/zb2l3-v20-zhiyu-battery-tester.html

Műszeres kalibrálási eljárás nélkül is alkalmas a használatra.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11945) Szoles válasza Kernel (#11944) üzenetére


Szoles
senior tag

Köszönöm!

(#11946) Szoles válasza Kernel (#11944) üzenetére


Szoles
senior tag

Felmerült egy ötlet.

Esetleg vennék inkább egy ilyen töltőt, ha ezzel is megoldható a kapacitásmérés.

Persze csak ha egy ilyesmi akkut rá lehet drótozni, hogy kezelje, mérje: akku

Megoldható lenne ezzel a dolog?

[ Szerkesztve ]

(#11947) Kernel válasza Szoles (#11946) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elvileg jó hozzá, cellafeszültség stimmel.

A középső érintkező a termisztor kivezetése, ami az akku hőmérsékletét jelzi a töltő felé. Anélkül mehet a töltés, de nem mehet rá olyan töltőáram, ami az akkut túlmelegítené.

A töltő a cella méretét a csúszóérintkezők segítségével érzékeli:

Ha például készítesz egy AAA-méretű adaptert, ehhez hasonló, vagy bármilyen barkácsötlet alapján (esztergálás műanyagból stb., ez már csak fantázia és lehetőségek kérdése):

https://prohardver.hu/tema/akkumulator_toltot_digit_fenykepezogephez_de_milyet/hsz_5537-5537.html

Ez a 14500 méretnek felel meg. A feszültséget a töltő azonosítja és 300 / 500 mA töltést tesz lehetővé. Ennyitől nem fog túlmelegedni elvileg.

Úgy néz ki, az akkuhoz elég könnyen lehet csatlakozni, egy megfelelő méretű, lapos érintkezőt forrasztva a vezetékre. Fontos a stabil érintkezés, de szélesebb sem lehet, hogy ne feszegesse szét az érintkezőket.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11948) Szoles válasza Kernel (#11947) üzenetére


Szoles
senior tag

Köszönöm szépen, így legalább értem, hogy honnan tudja, a töltő, hogy milyen akku van benne.

Az adaptert meg tudom csinálni, az nem gond.

Még egy: Ha veszek egy ilyen töltőt, akkor az minden tud az AA és AAA akkukkal, amit az IPC-1-es is tud? Szóval akkor azt el is adhatom, vagy azért tartsam meg?

(#11949) Kernel válasza Szoles (#11948) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak amiről már volt szó, más elven működik, ezért nem nyomja annyira tele: [link]

The charger is very good at charging LiIon, but stops a bit early on NiMH.
The fast test works fine on LiIon, but with NiMH it shows too much capacity (the full test looks more correct).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#11950) PHM válasza Szoles (#11948) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem a töltő magától nem tudja, milyen árammal töltsön.
A csúszóérintkezőn ugyanis nincs semmilyen érzékelő.
Bekapcsoláskor 500 mA-es töltéssel indít, s amíg villog a kijelző,
addig tudod beállítani a módot, (charge/fast test/normal test)
illetve a töltőáramot. (300/500/700/1000 mA)
Menet közben a MODE gombot kell hosszan nyomni,
ha változtatni akarsz az éppen futó programon.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.