Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33701) oatis válasza Rowon (#33700) üzenetére


oatis
csendes tag

Firefoxot át kell állítani Waylandre
Azt hogy kell?
Igen kde wayland, de tök mindegy hogy kde x11, vayland, lxqt, vagy gnome. Nálam ugyanúgy fagy.

(#33703) Rowon válasza oatis (#33701) üzenetére


Rowon
veterán

"Azt hogy kell?"

Én ez alapján csináltam: [link]

Amit leírtak az első válaszban, azokat a módosításokat csinálgattam végig.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#33704) Rowon válasza #79484416 (#33702) üzenetére


Rowon
veterán

Debian Bullseye, se a Bookworm Testing nem fagyott nekem anno, így nem tudom, hogy most mi történik lol. Még az integrált alaplapos gépem se fagy, azon is Bookworm van XFCE-vel, semmi fagyás nem volt soha.

Nálam valami AMD driver lesz lehet a ludas.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#33705) razor1010


razor1010
tag

Nem találtam jobb topikot/Kodachi Linux.

Virtuális gépen használok kodachit. az internet konfiguráció sima NAT. A host gépen nem használok sem vpn-t sem semmi mást, viszont VM-en vpn + torrify + encrypted dns. Mivel a host gép ip-je kerül megosztásra NAT esetében és az adatforgalom átmegy a host gépen onnan pedig már a valós IP van használatban, így az lenne a kérdésem, hogy az ISP(vagy bárki más) így látja az adatforgalmam vagy NAT esetén is elég ha csak a VM-en maradok "rejtve"?

(#33706) Lenry válasza razor1010 (#33705) üzenetére


Lenry
félisten

amit betitkosítottál, az a végpontig úgy is marad.

gondolj bele, ha nem így lenne, akkor értelmetlenné válna az egész, ha az útbaeső első szolgáltatói eszköz kicsomagolná az egészet

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33707) razor1010 válasza Lenry (#33706) üzenetére


razor1010
tag

:R :R :R

(#33708) oatis válasza Rowon (#33704) üzenetére


oatis
csendes tag

Ok, Köszi. Megnézem. Én is driverre gyanakszom, de az enyém meg intel...
Délelőtt le hibernáltam a gépet, most ébresztettem és most ebbe is belefagyott. :F Meg sem jelent a login képernyő.

(#33710) bambano válasza #79484416 (#33709) üzenetére


bambano
titán

szerintem vagy tedd fel a disztribúció kernelét, vagy tedd fel a legújabbat. a köztes megoldásnak nem látom a hasznát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33712) oatis válasza #79484416 (#33709) üzenetére


oatis
csendes tag

Feltettem a deban12 helyett a kubuntu 23.10-et. Eddig fagyásom nem volt még. Kb 2 órája nyüstölöm, majd meglátjuk. :-)
Viszont a grub totál defektes rajta. Fekete képernyőt ad csak. Rescatux-al kijavítottam már párszor, egyszer működött is, de azóta semmi.
Kutya legyek, ha értem.... :O

(#33714) oatis válasza #79484416 (#33713) üzenetére


oatis
csendes tag

Igazság szerint ez volt pendriveon és lusta voltam keresgélni mást...

Na csak szóra tudtam bírni a grubot is, igaz sztem text mód, de nekem megfelel.
"
Edit in /etc/default/grub the line with GRUB_TIMEOUT_STYLE to
GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu
sudo update-grub
"
Kíváncsi leszek hogy szuperál majd. Remélem a legjobbakat. :-)
Békés Ünnepet és köszi a segítségeket!

[ Szerkesztve ]

(#33715) Lenry válasza Lenry (#33684) üzenetére


Lenry
félisten

leállítottam a dockert a hsz írásakor, mostanra 27GB-re nőtt a foglalt memória

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33716) Lacc


Lacc
aktív tag

Üdvözletem,

Érintőképernyős notebook esetében van valami jó összefoglaló dokumentáció a különböző hibákra, vagy ami nagyon irritál az a virtuális billentyűzet hol feljön hol nem?
Fedora és Ubuntu Gnomemmal (legújabb 39-es fedora és 23.10-es ubuntu) ugyanúgy az a hiba (mint egy youtube-on is ismertett) és a KDE, hát igen az még kevésbbé működik.

Egy HP x360-as notebookom van érintőképernyővel, ami egész jól forgatja a képernyőt a laptop pozi alapján és a touch gesture-ok is jól mennek.
Ellenben, a virtuális billetnyűzet kifejezetten orosz rulett módon működik, vagy feljön, vagy nem, hiába a firefox ott vagy feljön vagy nem a bill, a chromium alapú ott soha, elég sokszor még a login során sem, vissza, ki-be hajtom a laptopot, akkor valami. Redditen olvastam még, hogy a Wayland nem olyan jó, olyat is olvastam aki ugyanezzel a hibával küzd mint én évek óta, és olyat is, akinél semmi baj sincs.
Hiába állítottam be, hogy elérhető legyen a virt bill a topbaron, az sem mindig reagál.

Állítólag van egy jó gnome extension ami jobb mitn a beépített virt bill, de az meg nem műkődik az új gnome verzióval (vagy Wayland-del ahogy olvastam) :R

(#33717) Lenry válasza Lacc (#33716) üzenetére


Lenry
félisten

próbáltál más DE-t? KDE pl?
vagy ragaszkodsz a Gnome-hoz?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33718) Lacc válasza Lenry (#33717) üzenetére


Lacc
aktív tag

Igen KDE-t is ahogy fentebb írtam, de az még rosszabb, a fájl és könyvtárak drag and drop feature nem igazán működik nekem Dolphinban. (Bár van egy youtube videó, jó látni nem csak én szenvedek vele), másik problémám, hogy a scaling nem mindig működik minden applikációnál, jó lenne egy 125% vagy 150%, mert akkor jobban lehetne ujjal vezérelni tablet móddal.

Többiről nem igazán írták hogy jó lenne, talán az Elementary OS 7.1 kaphatna esélyt (nem tudom mi a DE neve, valami Pantheon)

Elméletben a Gnome a legjobb, ahogy olvasom, de kinek működik, kinek nem, van egy-két jó gnome extension de sajnos nem mindegyik extension kompatibilis az újabb Gnome verziókkal.

(#33719) Lenry válasza Lenry (#33715) üzenetére


Lenry
félisten

a neten kutakodva találtam egy memwatch nevű programot, ami ezt mondta:
ő szerinte az X-ből folyik a RAM, úgyhogy próbaképp leállítottam a grafikus alrendszert (itthonról úgyis csak az SSH-t látom a gépből :D ). persze az elfolyt memória már nem szabadult fel, így most le is tiltottam azt, majd restart.
újraindulás után 1.68GB a foglalt RAM, holnap ránézek mi a helyzet.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33721) Archttila válasza #79484416 (#33720) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Nalam valamivel tobb mint 3, hatranyat meg nem lattam. :D

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33722) JoinR válasza Archttila (#33721) üzenetére


JoinR
senior tag

A képernyőmegosztás nem működik (Slack/Teams/Zoom/stb.). :(

(#33723) Lenry válasza #79484416 (#33720) üzenetére


Lenry
félisten

köszi, meg fogom nézni :R

#33722 JoinR
az szerencsére nálam pont nem számít

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33724) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok, hogy lehet megadni ennek a tetves Cinnamonnak, hogy bármilyen USB disk-et cache nélkül mount-oljon, mint Windows-ban a "Quick remove" opció ? Ne legyen write cache.

Debian. Szétvet az ideg :D
Másolok rá filmet és majd még iostat-ot figyeljek meg minden hülyeséget, hogy vajon a cache mikor írta ki, amikor már átmásoltnak jelentette a fájkezelő amúgy... hogy kivehessem a gépből...

Köszi !!

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#33725) 5leteseN válasza Dißnäëß (#33724) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Szerintem ha beírod, hogy válassza le (Unmount ?) a meghajtót, akkor soron kívül befejezi a műveleteket.
Azért ne élesben próbáld ki!

(#33726) Lenry válasza Dißnäëß (#33724) üzenetére


Lenry
félisten

Kiadsz egy sync parancsot, ha visszaadta a promptot, akkor végzett az írással.
Vagy használod a minden fájlkezelőben meglévő leválasztás gombot, és az is ki fogja írni ha kihúzhatod a pendriveot

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33727) Dißnäëß válasza 5leteseN (#33725) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Az nem megoldás, hogy egy progress bar előbb végigmegy 3x akkora tempóval, majd befejezettnek jelent mindent a program, miközben az OS a háttérben írogat még fél óráig.

Valós progress bar-okat szeretnék látni mindenhol.

sync, nocache, egyéb, ... mi a magic mount option ?

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#33728) kovaax válasza Dißnäëß (#33727) üzenetére


kovaax
őstag

https://packages.debian.org/bookworm/nocache

-=- There's no place like /home -=-

(#33729) olivera88


olivera88
veterán

Miért nem működik a képernyősarok funkció? Az ablakáttekintő van beállitva, ami alapból is volt. Most álltam át Debian 12 re, a másik rendszeretem is, 11 röl frísitettem, hiába húzom a kurzort a bal felső sarokba, semmi se történik. Pedig semmmit se álitottam, a másik rendszeremen amit előbb frisítettem azon működik.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#33730) Lenry válasza Lenry (#33719) üzenetére


Lenry
félisten

nem az X volt
1 nap 14 óra uptime, 10GB RAM elfogyott.

azt hiszem ennek egy backup, aztán reinstall lesz a vége.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33732) bambano válasza Lenry (#33730) üzenetére


bambano
titán

esetleg nézd meg, hogy a shared memory nem nőtt-e túlzottan. adatbáziskezelő, ilyesmi, megzabálhatja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33733) Lenry válasza #79484416 (#33731) üzenetére


Lenry
félisten

de tudja, de most mivel vagyok előrébb pl ezzel a grafikonnal?

tudom enélkül is hogy elfogy
per-process meg nem tudja figyelni (legalábbis nem tudok róla)

ha legalább az látszódna belőle, hogy mikor kezdett meglódulni, azzal hasznomra lenne, de csak most a karácsonyi időszak alatt látszik igazán, hogy nulla használat mellett is elfogy a RAM, hogy korábban is tele volt, az azért, mert dolgoztam vele.
(bár az a november végétől kezdődő lendületes felívelés kicsit gyanús)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33734) Lenry válasza bambano (#33732) üzenetére


Lenry
félisten

én úgy látom nem

lenry@vavatch:~$ cat /proc/meminfo
MemTotal: 65769168 kB
MemFree: 973844 kB
MemAvailable: 51837440 kB
Buffers: 677280 kB
Cached: 50765676 kB
SwapCached: 0 kB
Active: 2061772 kB
Inactive: 51819556 kB
Active(anon): 18040 kB
Inactive(anon): 2582792 kB
Active(file): 2043732 kB
Inactive(file): 49236764 kB
Unevictable: 64 kB
Mlocked: 64 kB
SwapTotal: 4117508 kB
SwapFree: 4116996 kB
Zswap: 0 kB
Zswapped: 0 kB
Dirty: 876 kB
Writeback: 0 kB
AnonPages: 2403540 kB
Mapped: 1269580 kB
Shmem: 162444 kB
KReclaimable: 581068 kB
Slab: 780972 kB
SReclaimable: 581068 kB
SUnreclaim: 199904 kB
KernelStack: 22176 kB
PageTables: 49540 kB
SecPageTables: 0 kB
NFS_Unstable: 0 kB
Bounce: 0 kB
WritebackTmp: 0 kB
CommitLimit: 37002092 kB
Committed_AS: 12910736 kB
VmallocTotal: 34359738367 kB
VmallocUsed: 259584 kB
VmallocChunk: 0 kB
Percpu: 21120 kB
HardwareCorrupted: 0 kB
AnonHugePages: 610304 kB
ShmemHugePages: 0 kB
ShmemPmdMapped: 0 kB
FileHugePages: 0 kB
FilePmdMapped: 0 kB
Unaccepted: 0 kB
HugePages_Total: 0
HugePages_Free: 0
HugePages_Rsvd: 0
HugePages_Surp: 0
Hugepagesize: 2048 kB
Hugetlb: 0 kB
DirectMap4k: 1580052 kB
DirectMap2M: 20348928 kB
DirectMap1G: 45088768 kB

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33736) Lenry válasza #79484416 (#33735) üzenetére


Lenry
félisten

mondom, a december közepe előtti infók ebből a szempontból irrelevánsak, mert ott használatban van a gép. amikor azt látszik, hogy hirtelen nagyon felugrik a memóriahasználat, ott valószínűleg épp elindítottam egy VM-et. de az a memória mindig fel is szabadul, amint a VM leáll.

láthatod is, hogy pl október 1 körül, vagy október 7 körül, ami hétvége, szépen alacsonyan marad a görbe, mert hétvégén nem történt semmi. ez lenne a normális.
most meg december közepe óta unalmában malmozik a gép, mégis egyenletesen emelkedik a memóriahasználat, ahogy azt a görbe jobb oldala mutatja is

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33737) bambano válasza Lenry (#33736) üzenetére


bambano
titán

esetleg le kellene logolnod a gép hálózati forgalmát, mert ha beleszállt egy rootkit vagy valami szemét, azt a hálózaton keresztül fogod elkapni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33738) kovaax válasza Lenry (#33736) üzenetére


kovaax
őstag

Ha volt már, akkor bocs, de ez nem mondja meg, ki a bűnös?
ps -e -o pid,user,%mem,cmd --sort=-%mem

-=- There's no place like /home -=-

(#33740) kovaax válasza #79484416 (#33739) üzenetére


kovaax
őstag

Azt még nem próbáltam sosenem, de most felraktam, és tényleg ugyanazt mutatja.

-=- There's no place like /home -=-

(#33742) Livius


Livius
őstag

Sziasztok,

Egy ARM-es Linux boardon adott egy Gigabit ethernet, USB Gadget ethernet és nyilván saját maga a localhost-val. A dnsmasq-val simán tudok DNS és DHCP servert futtatni egyenként külön PID-en indított dnsmasq service-okkal a külön IP tartományon az igazi Gigabit etherneten és az USB etherneten is.

Mi lenne a szakmailag tökéletes megoldás Linux-ban arra, hogy az USB ethernetet és a Gigabit ethernetet a Linux OS egy ethernet adapterként összeolvassza, és így akkor csak azon az egyen kéne indítanom a DNS és DHCP servert? Ennek előnye az lenne nekem, hogy mind a két hálózati interface ugyan azt az IP tartományt használná, a board ugyan azon az IP címen lenne elérhető mind a kettő hálózati módban.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#33743) Lenry válasza Livius (#33742) üzenetére


Lenry
félisten

bridge?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33744) Lenry válasza #79484416 (#33741) üzenetére


Lenry
félisten

egy pár napra biztosan adna elfoglaltságot.

engem is foglalkoztat már vagy 3 hete :D

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33745) Livius válasza Lenry (#33743) üzenetére


Livius
őstag

Ok ezen godolkodtam, de milyen utiliy SW-t kéne leszednem hozzá a Linux-hoz vagy milyen kernel beállításokat kell ehhez használni meg interface konfigot?

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#33747) f_sanyee válasza Livius (#33742) üzenetére


f_sanyee
senior tag

elég sok infót nem árultál el, pl miért kell két interface? milyen hálózatokhoz csatlakoznak és mire használod? egyébként a dnsmasq-nak nem kell több instance a több interface kezeléséhez, egy instance is boldogul több subnettel.

(#33748) Livius válasza f_sanyee (#33747) üzenetére


Livius
őstag

Egy sima desktop PC csatlakozik a boardra vagy a gigabit Ethernet LAN-val (direktben bedugva) vagy az USB gadget etherneten. A desktop PC kap IP címet az ARM boardtól, és így egy fix IP-re vagy domain névre elérhető az ARM board, ez jelenleg működik külön-külön. A célom az lenne, hogy ugyan az az IP cím tartomány működjön a LAN-os és az USB ethernetes csatlakozás esetén is. Természetesen a desktop PC úgy van használva, hogy egyszerre csak az egyiken csatlakozik az ARM boardhoz.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#33750) Livius


Livius
őstag

Megcsináltam a birdge-et az eth0 és usb0 network adapterre ezen tutorial alapján az brctl-vel.
How to Configure Network Bridge on Linux?

Viszont sajnos, a birdgbe rakott adapterekből csak a sima eth0-ás LAN-on működik a hálózat. Az usb0-on nem megy semmi, amikor a desktop PC az USB-és RNDIS-en van összedugva, a Windows 10 úgy látja hogy az RNDIS adapteren a "Network cable unplugged" és így semmi adatforgalom nem megy rajta, amikora a birdge használná ezt az ARM board Linux-ban. Van valakinek ötlete, hogy a Gadget RNDIS-hez a brctl-vel milyen extra beállítás kéne még, hogy úgy menjen jól mint az eth0 is? Sajnos amikor erre a Googée-val rákeresek mindenki más ezt az RNDSI + LAN bridget a desktop PC-én csinálja meg sikeresen, szinte default beállításokkal, de nekem ez most pont ellentétesen kéne az ARM boardon bridgben.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.