Hirdetés

2024. május 31., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71301) Gabor970 válasza shalafi66 (#71300) üzenetére


Gabor970
addikt

Ha azt mondod, hogy meghallgatás alapján nem éri meg az árát, azt bőven el tudom fogadni, A grafikon szerintem nem mond túl sokat arról, hogy mit hallunk. Legalábbis nem kevés hangdoboz volt már a történelemben, ami mérés szerint nem kellett volna, hogy jó legyen. Én pl kimondottan vágyom egy egyutasra, (pl sonido) pedig ha annak nézném a mérési eredményét, biztos nem kellene vágynom rá.

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#71302) shalafi66 válasza Gabor970 (#71301) üzenetére


shalafi66
veterán

A Sonido elég speciális hangzásvilág, mint a legtöbb új stílusú, érzékeny szélessávú. Műszaki szempontból sok a hiba, de izgalmasan szól. Ha valaki szereti, akkor miért ne. Ez inkább tetszés kérdése. Hogy kinek mi tetszik, azt én nem tudom, nem is akarom megmondani.
Azt tudom, hogy nekem nem tetszik.

Mindenesetre 10dB-s szintkülönbségeket meghallunk... Még hármat is. Mérésellenesség ide, vagy oda. Ezzel nem tud jól szólni. Másrészt a "mérés" nem csak frekvencia-hangnyomás diagramot jelent, még legalább 5-6 szempontból lehet mérni-értékelni a hangsugárzókat, hangszórókat.

Persze helyrehozható a SoundArt, én is megcsinálom, de azért a váltótól függetlenül is elég kínai.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#71303) robi-k válasza Gabor970 (#71301) üzenetére


robi-k
őstag

Én Sonido hangszóróra épült dobozokat használok. Nem olyan rossz :) , bár tény, hogy a mélyek megfelelő minőségének biztosítása érdekében már kétutasként használom (egyedi SFR175r+SCW300r hangszórókkal).

(#71304) Gabor970 válasza robi-k (#71303) üzenetére


Gabor970
addikt

megkérdezhetem melyik fajtát? Állódoboz, vagy az a kisebb forma, amit állványra kell rakni?

Tanulj meg alkalmazkodni a körülötted levő világhoz, mert a világ nem fog tehozzád! /boda

(#71305) robi-k válasza Gabor970 (#71304) üzenetére


robi-k
őstag

Ezt:

(#71306) trufa12 válasza robi-k (#71305) üzenetére


trufa12
addikt

Neked sem sok szomszédod lehet :)
bár tudom nem kell ezeket ordíttatni ...

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#71307) krichd1 válasza shalafi66 (#71300) üzenetére


krichd1
addikt

Még mindig jobb, mint például egy szétgányolt Preludium. Persze ennek is vannak hibái, mint minden nagyon olcsó hangdoboznak, de mint te is írtad, azért van benne tuningpotenciál.
Amúgy, most hogy jobban belegondolok, én valószínűleg Hivoxék által átépített példányokat hallottam, azoknak nem voltak már durva hibái. Majd utánanézek.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#71308) Sz.Péter válasza robi-k (#71305) üzenetére


Sz.Péter
tag

Tetszik!+ az akusztikai "hang harmonizálókat" sem sem spóroltad,le a dobozok tetején.:)

(#71309) robi-k válasza Sz.Péter (#71308) üzenetére


robi-k
őstag

Az asszony műve :DD

(#71306) trufa12
A 30 cm-es SCW300r mélyek messze nem úgy működnek, mint pl. a mellettük lévő SVS SB12NSB mélysugárzó hangszórója, hiszen sokkal rövidebb a mozgásuk (34-300 Hz közötti tartományt fednek le), és nem adnak olyan mélyreható mélyeket, ellenben precizek és gyorsak (fontos volt, hogy a két hangszóró karakterisztikában kb. egymás folytatása legyen, kb. lineáris - +-0,5 db eltéréses - görbét adva). De valóban sokkal jobb lett így, mint amikor korábban csak a felső széllessávuak dolgoztak.

(#71310) python1 válasza robi-k (#71305) üzenetére


python1
veterán

Nagyon mutatósak lettek! :C

(#71311) robi-k válasza python1 (#71310) üzenetére


robi-k
őstag

Köszi! :R

Azóta lett egy változás: a rendszerbe bekerült egy Audio-gd SA2 DAC, és most van folyamatban egy dyscus által gyártott TauCeti MKIII csöves (2x30W, PushPull) erősítő elkészítése, ami a képen látható (ezüst színű) XTZ sztereó erősítőt fogja váltani (ami így eladó sorba került).

Természetesen mozinál a mostani és a leendő szeteró erősítő végfokként működik a Denon AVR-4310-ről meghajtva.

(#71312) shalafi66 válasza krichd1 (#71307) üzenetére


shalafi66
veterán

Ezt azért nem mondanám. A prelu is helyreallithato egy rossz javítás után, nem drágábban, mint a hivox "tuning", es 100%-os állapotában nem is összemérhető vele a soundart. Már csak az alaphangok hiánya miatt sem. Más kategóriában játszanak.

Hogy van annak meg a 34Hz -3dB-en? Nem igazán valószínű. Minden doboz?

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#71313) shalafi66 válasza shalafi66 (#71312) üzenetére


shalafi66
veterán

:) A második fele (#71309) robi-k-hoz. :)

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#71314) robi-k válasza shalafi66 (#71313) üzenetére


robi-k
őstag

Hogy van annak meg a 34Hz -3dB-en? - Ügyesen :) Ne a felsőt, az alsó dobozt nézd. TL (labirint) doboz, egyedi hangszóróval:

(#71315) Helbika20


Helbika20
tag

Beugró kérdés: erősítő-hangfal impedanciapárosításnáll mire kell figyelni, hogy nem szeretik egymást az ohmok? :D

(#71316) krichd1 válasza Helbika20 (#71315) üzenetére


krichd1
addikt

Ha nem szeretik egymást, akkor nem is szólnak jól együtt. Adatlapon szereplő értékekkel nem sokra mész a gyakorlatban. Néhány gyártó megad minimális impedancia értéket a hangdobozaihoz, azt érdemes figyelembe venni, de végül úgyis a hallott tapasztalat számít.

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#71317) Helbika20


Helbika20
tag

úgy értem, van-e olyan terhelés ami miatt az erősítő elfüstöl, vagy ez egyáltalán nem függ a hangszórók névleges impedanciájától?

(#71318) shalafi66 válasza robi-k (#71314) üzenetére


shalafi66
veterán

Ertem, tehát csak alaprezonancia, nem also határ. Abban nincs semmi különös.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#71319) krichd1 válasza Helbika20 (#71317) üzenetére


krichd1
addikt

Még egyszer leírom, a minimum impedancia ami valamire való adat, nem a névleges impedancia, az még informatívabb ha mérés van hozzá.
Egy erősítő sok minden miatt elfüstölhet, de például ha nagyon nagy hangerőre tekered, ahol már nagyon torzít, eléri a clipping szintet, akkor általában a hangszórók hamarabb károsodnak, mint az erősítő.
Magnapennal több tucat erősítőt kipróbáltam, aminek stabil 4ohm kell szinte végig, sok olyan erősítő csúnyán elvérzett velük, amik adatlapján ott van a 4ohmos teljesítmény érték szép alacsony THD-val, szóval az sem jelent semmit.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#71320) Lite


Lite
őstag

Sziasztok!

Érdeklődök, hogy találkozott-e valaki HRT LineStreamer-rel? Milyen minőséget képvisel?

(Bakelitek felvételéhez keresek céleszközt, jelen helyzetben egy Motu Microbook II-t használok, de arra nem tudok direktben rca csatlakozót dugni és a szoftvere is elég háklis. )

Jobb lehet hangra a Motu-nál?

Köszönöm!

(#71321) blattida válasza robi-k (#71309) üzenetére


blattida
nagyúr

Ezt a +-0,5 dB (nem db) egyenfutást-linearitást azért Te sem gondolhatod komolyan, még süketszobában sem teljesülne, nemhogy egy lakószobában.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#71322) robi-k válasza blattida (#71321) üzenetére


robi-k
őstag

Félreértettél, én a két hangszóró - mély+közép-magas - párosítsára (a váltó beállítására) gondolok, nem a teljes rendszer hangzására, szobaakusztikával egybevéve. A szobaakusztika amúgy is borzasztó, de majd úgy is költözni akarunk.

(#71323) trufa12 válasza robi-k (#71309) üzenetére


trufa12
addikt

Az odáig rendben van :) de akkor szomszédok nincsenek ? :D
Szerintem attól egyébként hogy 34-től indul , úgy gondolom durrog az ha kell . ;]
Ha már gyors akkor metálhoz biztos fasza lehet .

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#71324) robi-k válasza trufa12 (#71323) üzenetére


robi-k
őstag

Mi köze van a dobozok szávszélességének a hangerőhöz :F Nem azért kell jó rendszer, hogy nagy hangerővel bömböltessük, hanem pont ahhoz, hogy kis hangerőnél (pl. zenei aláfestés, lazítás) is minőségi zenét produkáljon.
A metált meg ki nem állhatom.

(#71325) trufa12
komoly zenében , populárisban utazol - inkább, na meg jazz, RNB, stb.

[ Szerkesztve ]

(#71325) trufa12 válasza robi-k (#71324) üzenetére


trufa12
addikt

Rosszul értetted, nem is mondtam hogy ordítson . :)
csak mondom esetleg ha néha hangosabbra tekered, (lehet van olyan , ugyebár nem ismerjük egymást )

Metált pedig nem szereted, értem :) akkor komoly zenében , populárisban utazol ?

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#71326) Dorian válasza trufa12 (#71325) üzenetére


Dorian
félisten

Bármilyen szarral lehet hangosan szomszédokat üldözni, ahhoz nem kell különösebb minőség, de még óriási teljesítmény sem.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#71327) fehér_ember válasza trufa12 (#71323) üzenetére


fehér_ember
addikt

Kíváncsi leszek, mi lesz a véleményed az Acronok-ról. Szerintem neked nagyon kevés lesz a mélyük. Ezt abból gondolom hogy sokkal nagyobb dobozaid is voltak és ráadásul ez zárt, tehát azonos méretű reflexeshez képest még kevesebbnek érzed a mélyeket.

Amúgy arra is kiváncsi lennék (persze nem tőled) hogy egy 20-as méllyel vagy mélyközéppel rendelkező zárt dobozt kb. hány cm-es reflexessel lehet összevetni a mélyek mennyiségének érzete tekintetében?
(Én kb. 20m²-re már néha kicsit keveslem a zárt dobozaim 20-as mélyközepének produktumát főleg a hm 2.1-e után :) ; de mindig azzal vigasztalom magam, hogy így legalább a szomszédoknak jobb)

[ Szerkesztve ]

(#71328) trufa12 válasza Dorian (#71326) üzenetére


trufa12
addikt

Van benne valami .
Engem csak puszta adatként érdekelt volna. De nah jól van mind1 . :U

fehér_ember
Én nem is tudom minthogy nem vagyok szakértő csak hallgatóság.
Egyébként életemben nem hallottam még ilyen hangfalakat amikkel ti fociztok :) így még csak minőséget sem tudom milyennek kellene lennie .

Idáig ami nekem nagyon tetszett és volt mb-quart ql-502-S volt. Zártak voltak , és szerintem 2utas hangfalak lévén szép nagy mélyeket produkáltak.

Hogy aztán ezekkel mi lesz most még nem tudom mert várom az erősítőt hogy kiszállítsák .

[ Szerkesztve ]

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#71329) blattida válasza fehér_ember (#71327) üzenetére


blattida
nagyúr

Ez a kérdés, ebben a formában értelmezhetetlen, mivel ez reflex cső-doboz hangolás kérdése is, plusz, a mély érzet szempontjából nem csak a hangszóró mérete számít a hangszóróra vonatkoztatva.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#71330) fehér_ember válasza blattida (#71329) üzenetére


fehér_ember
addikt

Oké; csak amiatt kérdeztem mert nem igazán van tapasztalatom refis sztereó dobozokkal, subwoofer-ek esetében viszont az azonos méretű hangszóróval szereltek összevetésénél a reflexesek azért erőteljesebbnek hangzanak. Ráadást a nevesebb sztereó doboz gyártók is szinte mind reflexesre készítik az "apróbb", állványos dobozaikat.

Ha már a reflexeseknél tartunk: szívesen kipróbálnék 1-2 olcsóbb régebbi nagyobb méretű mélysugárzóval szerelt Cantont vagy Heco-t is a használtpiacról, de az tart vissza hogy nagyon-nagy részük reflex-es és az a félelmen hogy emiatt a mélyek minősége nem üti meg a mércét.
Szerinted jogos a félelmem, vagy sztereóra készített dobozoknál azért nem olyan vészes a helyzet mint subwooferek esetén?

(#71331) shalafi66 válasza robi-k (#71324) üzenetére


shalafi66
veterán

Pedig van összefüggés az érzékenység és alsó határfrekvencia között, minél érzékenyebb, annál inkább nincs mélye. Ezért nem jön össze pl. az emlegetett 34Hz. Az csak az fs, nem azt jelenti, hogy ettől a frekvenciától szól a hangszóró.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#71332) Dorian válasza fehér_ember (#71330) üzenetére


Dorian
félisten

Lehet refisből is jó, pontos mélyet csinálni. A MA GS 20-aim mély-minőségével sincs problémám, pedig reflexes.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#71333) blattida válasza fehér_ember (#71330) üzenetére


blattida
nagyúr

Ahogy Dorian is írta, van bőven olyan reflex doboz, aminek a mélyei is rendben vannak, szerintem nem kell aggódnod e miatt, csak meg kell hallgatnod a kiszemelt hangdobozokat. ;]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#71334) Nemir Ombe válasza fehér_ember (#71330) üzenetére


Nemir Ombe
addikt

Refisből is van jó hangú doboz, a kor inkább a meghatározó. Régen a felvételek 50Hz-nél vágva lettek (a legtöbb esetben), igy a gyártók olyan dobozokat csináltak, melyek itt kiemelnek (csaltak kicsit), de ma a HD hangok korában már inkább neutrálisabb dobozokat csinálnak (kategóriától függetlenül), mert az felel meg a mai anyagoknak....

Tehát; meghallgatás nélkül semmit sem fogsz megtudni a hangjukról, ellenben jó sokat lehet agyalni rajta "hallatlanban".... ;)

[ Szerkesztve ]

Hmm ....

(#71335) trufa12 válasza fehér_ember (#71330) üzenetére


trufa12
addikt

Én sajnos érdemileg nem tudlak informálni. Annyit tudok nekem maximálisan megfelelnek a dobozok. Hallgattam ma 5órát . Elég részletesen szólnak, mélyek nem túlzóak . Engem bántott is így egy minimális eq-t végül toltam rá.
Én szeretem ha teltebbek a mélyhangok még hogy ha az alap részketező hangképre kicsit rossz hatással is van.
De hát mit csináljak nem vagyok abszolúte audiofeeeeel meg a technika se olyan . Igy a rossz hangkarim hifisebbre vettem.

Lpről meg úgy naturba ahogy van tetszik a dolog.

[ Szerkesztve ]

Az élet olyan mint a motor, ha nem megy akkor be kell rúgni..

(#71336) fehér_ember


fehér_ember
addikt

A minap unokaöcsémnél feljött témaként hogy vajon miért van az, hogy egy bizonyos hangerőig teljesen rendben van a zene a hangdobozokat hallgatva, fentebb csavarva a potit pedig egyre jobban elkezd "ordibálós" lenni a hangzásuk, mindez annak ellenére hogy a dobozok terhelhetősége (torzítás nélküli) is messze van még és elméletileg az erősítőben is bőven van még tartalék (hangerő 11-12 óránál). Gondolom ez amúgy elég általános jelenség; de sajnos nem olvastam erről semmit és nem tudom biztosra a választ.
Ti tudjátok mi okozza és hogy milyen módon lehetne ezt orvosolni; mármint hogy nagy vagy nagyon-nagy :) hangerőnél is valamennyire megfelelő maradjon a hangkép (ne csak üvöltsön és a mélyek se tűnjenek el)?

(#71333) blattida
Vásárlás után, saját környezetben (otthon) meghallgatásra kerülnek ;)

[ Szerkesztve ]

(#71337) robi-k válasza fehér_ember (#71336) üzenetére


robi-k
őstag

Gyenge az erősítő. Ha folytatod, akkor akár ki is nyírhatod a dobozokat a clipping-gel.

(#71338) Helbika20 válasza fehér_ember (#71336) üzenetére


Helbika20
tag

Ez nálam is feljött problémaként, de nem tudtam ilyen szépen megfogalmazni. Én a tápellátás hibáira tippelnék, kifogy belőle a tartalék talán. Még körbekérdezgetek.

(#71339) Nemir Ombe válasza fehér_ember (#71336) üzenetére


Nemir Ombe
addikt

Ez (az esetek többségében) a rendszer gyengesége. Ezt legjobban "kategóraváltással", feljebblépéssel lehet orvosolni.

Persze lehet kisérletezni tápkábelel, hsz kábellel, de egyik sem valódi megoldás ....

(én azt szoktam javasolni ilyenkor, hogy dobozcserével érdemes kezdeni, persze csak, ha nem teljesen alap az erősítő (is), mert akkor az is cserére szorul)

Hmm ....

(#71340) fehér_ember válasza Nemir Ombe (#71339) üzenetére


fehér_ember
addikt

Unokatesóm is a doboz illetve főleg a mély vagy mélyközép hangszóró méretére gondolt, abból kiindulva hogy egy kisebb doboznál ez a jelenség sokkal kisebb hangerőnél bekövetkezik és hogy számunkra kicsit furcsa mód a nagyobb dobozokon is általában csak a mély vagy mélyközép sugárzó szokott szembetűnően nőni, hisz a tweeterek általában azok a "kis vackok" maradnak a nagy dobozokon is, sőt van hogy a közepet is hasonló kinézetű, elég kicsinek tűnő sugárzóval oldják meg.
Tehát valószínűleg akkor a mélysugárzó útja annyi, hiába vesszük feljebb már nem tud többet produkálni azzal a membrán mérettel, ellenben a többi hang még erősödik, és ezáltal lesz üvöltős a hangkép?
Ha így van, akkor elég fura hogy ennyire meghatározó a mélysugárzó a végeredményt tekintve.
+ Gondolom a nagyobb hangerőnél a több, jobban visszaverődő frekvenciák felhalmozódása a zárt térben, is belerondít azért az összképbe.

Jelenleg ~25-ös mélyközéppel szerelt frontsugárzókat hallgat egy régi Yamaha RX-V2095 RDS-sel, de egy 42m² alapterületű és kb. 5m-es átlagos magasságú (4-6m) nappaliban, amihez még a fenti szinten is hozzájön egy kis plusz alapterület.

(#71337) robi-k
Köszönöm, majd megpróbálok valami magyar nyelvűt is találni róla :B
Akkor az is árthat az erősítőnek, ha annak ellenére tekerjük feljebb a hangerőt, hogy a mély sugárzók már elméletileg nem tudnak többet? Vagy akkor azért lehetne hallani valami torzítást is?
Persze abból kiindulva, hogy ez az üvöltőssé váló hangzás tényleg "a hangsugárzó ennyit tud érdemleges hangerőbe", miatt van.
Mert most az üvöltőssé válás után is lehet még rá bőven kakaót adni anélkül hogy hallható baljós hangok kerülnének elő, csak nincs sok értelme, illetve ilyenkor unokatesóm az aktív mélyládával szokott rásegíteni a mélyekre, de akkor sem annyira jó már a végkifejlet.
Vagy akkor szerinted más az ok és tényleg az erősítő a gyenge?

[ Szerkesztve ]

(#71341) Nemir Ombe válasza fehér_ember (#71340) üzenetére


Nemir Ombe
addikt

Egy doboz/hangfal minőségét/hangját nem csak a hangszórók mérete határozza meg, nagyon sok összetevő van még ott..... ;)

Ekkora helyre viszont komoly beruházást igényel az, hogy nagyobb hangerőn is jó legyen a végeredmény, mivel elég sok a légköbméter a leirásod alapján....neki kell állni komolyan gyűjtögetni..... ;)

(#71342) Dorian:
Ez esetben nem az erősítőre gondolnék mint gyenge pontra (RX-V2095) inkább a dobozokra és a légköbméterekre gyanakodnék.... ;)

[ Szerkesztve ]

Hmm ....

(#71342) Dorian válasza fehér_ember (#71340) üzenetére


Dorian
félisten

Az üvöltős hang valószínűleg a gyenge erősítő miatti torzítások miatt hallik.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#71343) celf válasza fehér_ember (#71336) üzenetére


celf
őstag

milyen forrássról kapta az erősítő a hangot?

(#71344) fehér_ember válasza Nemir Ombe (#71341) üzenetére


fehér_ember
addikt

Pedig mutattam is neki, a múltkor krichd1 által felvetett nagy böhöm dynamite-okat; de ő még olcsóbban szeretné kihozni. Úgyhogy valószínűleg egyenlőre majd a használtpiacról egy darab 30-as tányérral szerelt lesz tervbe véve.

Amúgy azok a zenekari, vagy PA, vagy minek is nevezik dobozok érnek valamit otthoni, zárt teres felhasználásnál is, vagy nagyon gyatra hangokat adnak ki?

(#71338) Helbika20
Igen, nekünk is eszünkbe jutott, hogy talán akár az erősítő is ludas lehet. Elfogy a szufla, ennyit tud a pufferkondikkal és kész ... de az a fura hogy ekkor a hangerő poti még csak fél állásig sincs feltekerve.

Lehet elviszem hozzá az én Yamaha AX 1070-es sztereómat, azzal is kipróbáljuk, habár szerintem egy ligában játszanak, az övében is hatalmas tápegység van.

(#71343) celf
Ő csak a hm vas beépített dac-ját használja; Pc-ből s/pdif-el csatlakozik.

[ Szerkesztve ]

(#71345) Mikisys válasza fehér_ember (#71336) üzenetére


Mikisys
őstag

Több oka van ennek a jelenségnek:
Első és a leggyakoribb, hogy elfogy az erősítő teljesítménye, a dinamikai tartaléka és torzítani, rikácsolni kezd.
A mélyebb hangok eltűnése, hiánya az erősítő belső felépítésének függvénye is, hiába lineáris az átvitele 1W-on, ha 50W-on már nem az. Gyenge tápegység, alulméretezett csatolókondenzátorok.
Nagyobb teljesítmény bevezetésére a mélyhangszóró tekercse jobban melegszik, elmászik a Q-tényezője, elhangolódik a doboz és elfogy a mélyhang, torzítani kezd, majd tovább erőltetve leég, kiszakad, tönkremegy.
-
Mi a megoldás? Mindenből lényegesen nagyobbat kell választani, persze, ez sokba kerül.
-
Dupla teljesítményű erősítő csak +3dB-el növeli a hangnyomást, adott hangsugárzó esetén, elvileg.
Magyarul egy 50W-os erősítővel 102dB hangnyomás elérhető egy adott hangsugárzóval, 100W-os erősítővel legfeljebb 105dB lesz elérhető, ha minden egyéb rendben van. (Itt már fontos lehet a hangsugárzó, a hangszórók érzékenysége, vagyis a hatásfokuk, hogy 1W-al mekkorát nyomnak és mettől meddig.)

Üdv!

(#71346) gordonfreemN válasza fehér_ember (#71344) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Tápegységet meg lehet becsülni elég-e. Mekkora leadott teljesítmény, mekkora tápfeszültséggel mekkora terhelésen. Ebből lehet következtetni a csúcsáramokra, amihez meg lehet vizsgálni a tápegység felépítését, elegendő-e az adott konstrukció. Szabályzott tápegység esetén túlméretezve is tized akkora puffer elég, mint nélküle. De függ a szályzás mikéntjétől is. Ugye az iskolában oktatott ökölszabály, miszerint amperenként 1000uF, némyelik gyártó ezt valószínűleg alkalmazza is sajnos. A hi-fi-ben ez kevésnek bizonyul a tapasztalatok alapján.*Legfeljebb erősen (referenciával) szabályzott tápegység esetén tudom elképzelni utóbbit.
Szerk*

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#71347) fehér_ember válasza fehér_ember (#71344) üzenetére


fehér_ember
addikt

Még annyit kiegészítésnek, hogy általában az aktív mélyládát alapból használja a sztereóhoz is, csak azon hangerő után amikor a frontok elkezdenek "ordítóssá" válni még tesz egy kis plusz mélyet az aktív subwoofer potijával a rendszerbe, de akkor már az sem sokat segít.

(#71345) Mikisys
Mindegy, vagy az egyik vagy a másik; Mindenesetre nem nagy szám hangsugárzók vannak az épített dobozában, úgyhogy tényleg csak kipróbálással lehet kiszűrni a gyenge láncszemet (Illetve biztos méréssel is, ahogy gordonfreemN mondja). Az erősítője elég erősnek tűnik, habár egy "rosszul" összepakolt dobozhoz akár kevés is lehet.

(#71348) Nemir Ombe
a jó hang nagy helyen pedig egyáltalán nem olcsó.....
Őneki azért nincs igénye annyira jó hangra, inkább hatalmas hangerőt (hangnyomást) szeretne :D . És hát az se olcsó.

[ Szerkesztve ]

(#71348) Nemir Ombe válasza fehér_ember (#71344) üzenetére


Nemir Ombe
addikt

"de ő még olcsóbban szeretné kihozni"

Ha ennek az összegnek a dupláját vesszük, mint a linkelt dobozok, az akkor is csak a "belépő kategória" ekkora helyre és mint írtam, nem csak a hangszóróméret ami számít, a nagy hangszóró nem egyenlő a nagy/jó hanggal....

A PA-kat felejtsd el otthonra, max kertipartira jók, ha már mindenki félrészeg....vagy 2x annyiba kerülnek belőlük a jó hangú darabok, mintha "szobai hifit" vennél ....

Sajnos mindennek ára van, a jó hang nagy helyen pedig egyáltalán nem olcsó..... ;)

[ Szerkesztve ]

Hmm ....

(#71349) Nemir Ombe válasza fehér_ember (#71347) üzenetére


Nemir Ombe
addikt

"Őneki azért nincs igénye annyira jó hangra, inkább hatalmas hangerőt (hangnyomást) szeretne :D . És hát az se olcsó."

Akkor felesleges is ezt tovább ragozni, vegyen egy 4 csatornás PA erősítőt (kb. 4x300W-ost) + 4db 15"-os hsz-val szerelt dobozt és kész a cucc.... ;) Használtban 150e-ből kihozható és indulhat a "homedizsi" .... :D

[ Szerkesztve ]

Hmm ....

(#71350) gordonfreemN válasza gordonfreemN (#71346) üzenetére


gordonfreemN
addikt

A specifikációkból becsülve 140W*8Ohm=U^2=33V kimenőfeszültséggel 33V/8Ohm=4,2A csúcsárammal lehet kalkulálni. Szabályzott tápegység esetén 10000uF puffernek elégnek kell lennie. De ezek nagyon távoli következtetések, mérésekkel lehetne többet mondani, a specifikációkat csak leírták...
Innentől kezdve bele kell nézni meglesni a puffer méretét.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.