Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#89001) lezso6 válasza fehér_ember (#89000) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

LOL, neked aztán nem sok fogalmad van arról, hogy miről beszél AMDfan. :DDD

A szobakorrekciós EQ nem a hangfal, hanem a szoba hibáit javítja. A nem megfelelő szobaakusztikától a 300 Hz alatti tartomány tele lesz tüskékkel és árkokkal, ezt pedig amennyire lehet, érdemes kiegyenesíteni.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89002) AMDFan válasza lezso6 (#88998) üzenetére


AMDFan
addikt

Én azt értem, de valószínűleg annak is oka van. Általában azért állítgatják az emberek az EQ-t mert valami nem úgy szól ahogy kéne, főleg amikor egy bizonyos szintet megugró hifiről van szó. Ez az utóbbi időben szerzett tapasztalatom alapján tekintélyes részben a szobaakusztika hibája.

(#89000) fehér_ember: próbáld ki, aztán majd utána beszélgessünk róla ;) Senki sem írta, hogy szarból lehet várat építeni. Ellenben hiába van high-end rendszered ha elcseszi a szoba. Márpedig általában elcseszi.

A hifitopikról annyit, hogy sokkal több értelme volna a szobakorrekcióról beszélni ha jó hangot akar az ember, mint a kábelekről. De hát a hit nagy úr. Nem kell vitatkozni ezzel, csak leírtam a véleményem.

[ Szerkesztve ]

(#89003) lezso6 válasza AMDFan (#89002) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem, dehogy is, a szobaausztikának ehhez nem sok köze van. Az EQ-t általában azért állítgatják, mert a rádióban is alapból rommá van EQ-zva vagy a szomszéd sanyi is azt használ, s ahhoz a fos hangzáshoz vannak hozzászokva. A jobbik eset meg az, hogy egy adott hangkeltő gyengeségei EQ-zással valamennyire elfedhetők. Pl ha nem megy mélyre, akkor feltekered a mélyet. Ugyan ettől nem fog mélyebbre menni, de több mélyet fogsz hallani, ezért úgy tűnik. Ugyanez eljátszható a magastartománnyal is.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89004) AMDFan válasza lezso6 (#89003) üzenetére


AMDFan
addikt

Fordítsuk meg a kérdést. Ha alapból jól szólna, nem hiszem, hogy ennyire sokat EQznának az emberek. Jó példa erre a fejhallgatózás. Mondjuk adott egy komoly fejhallgató, ne nevesítsük. Hányan állnak neki EQ-zni mert nem szól jól? Jóval kevesebben mint egy szobai hifit. Pedig a fejhallgatókon is nagyon komolyat lehet hozni egy kis EQ-val. Akár egy HD800-on is, aminek tényleg nem kell sok a nirvanahoz. Vagy egy LCD3-on is. És érdekes módon, kiegyenlítve a hangképet az LCD3-on, és a HD800-on, igen közel kerül egymáshoz a két fejhallgató hangképe. Nyilván egy 5000 Ft-os noname fülest nem tudsz erre a szintre hozni, mert az EQzással komoly THD-t fogsz generálni.

(#89005) Ear001 válasza AMDFan (#88995) üzenetére


Ear001
addikt

Az megvan, hogy egy csomó gyártó próbálja ezt lenyomni a vevők torkán, hiperebbnél szuperebb technikákkal, emlékszem hifi kiállításról például DacT demóra, de az emberek valahogy nem erre gerjednek, hanem inkább csöveznek, meg analóg reneszánsz van?

(#89006) lezso6 válasza AMDFan (#89004) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Fejhallgatót is EQ-znak, telefonról. :D S hát a fejhallgatók nagyon nem szoktak lineárisak lenni.

De mint mondom, az EQ-zás azért szokott menni, mert mélyből sosem elég. Illetve valamennyire magas is kell ezeknek az embereknek. Ez szimplán azért van, mert nem hallanak jól, hisz különben nem kéne feltekerni a mélyet és a magasat. Itt persze nem arról van szó, hogy süketek, hanem csak arról, hogy meg kell tanulni a zenét hallani.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89007) lezso6 válasza Ear001 (#89005) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Jó akusztikai viszonyok egy komolyabb szetthez már mindenképp kellenek. Mert ha szar az akusztika, akkor hiába vannak jó hangfalaid. Habár a szoftveres DSP-s szobakorrekció a lehető legpontosabb, elsősorban "hardveresen" jól kezelt szobára van szükség abszorberekkel és diffúzorokkal. S ez utóbbit lehet továbbkezelni szoftveresen.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89008) AMDFan válasza Ear001 (#89005) üzenetére


AMDFan
addikt

Nagyon különbözőek az emberek, ezt tudjuk. Milyen következtetést szűrjünk ebből még le?

(#89009) karmaresz válasza AMDFan (#89008) üzenetére


karmaresz
senior tag

Csak azt tudjuk, hogy nem mindenkinek ugyanaz a fontos ebben a hobbiban. Van aki a egyenes, hibátlan frekvenciagörbékre, más pedig egy érzelmesebb hangra vágyik. Megint mások pedig Beats fejesre és JBL Boombox-ra buknak.
Abban azonban szinte biztos vagyok, hogy ez utóbbiak nem azért teszik, mert rossz a szobájuk akusztikája. :)

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#89010) AMDFan válasza karmaresz (#89009) üzenetére


AMDFan
addikt

Egyről beszélünk, de felteszem amikor egy hifi rendszerrel kapcsolatban tesz fel valaki egy kérdést, akkor nem JBL Boomboxra gondol hifi rendszer alatt :)
Azért azt is be kell látni, hogy amikor ugyanazt a rendszert leteszed két különböző méretű/berendezésű szobában, akkor a két hang igencsak eltérő lesz. Emiatt iszonyúan nehéz véleményt mondani egy rendszer tudásáról. Pláne amikor többen, ugyanott, ugyanazt a rendszert hallgatva is teljesen más véleményt alkotnak.

(#89011) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Laikusként kérnék tanácsot. Vintage erősítővel és lemezjátszóval való rádió és bakelit hallgatásra, mennyire lenne alkalmas egy 40nm-es helyiségbe Magnat Symbol Pro 110 hangfalpár?

Tudom, biztos van , szebb jobb annyiért, de most egy ilyen pár lenne normális áron eladó és mivel pont falra szeretném tenni a jövendő hangszórókat, így kapóra jönne a típus. De nem tudom, hogy a helyiség mérete és egy kis blues rock hallgatásra mennyire lenne alkalmas egy ilyen pár.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#89012) migabi24 válasza V.Stryker (#89011) üzenetére


migabi24
nagyúr

Az a hangfal még viccnek is rossz 40nm-re, kb mintha egy sokolt raknál a sarokba😂

(#89013) V.Stryker válasza migabi24 (#89012) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

:Y Hát akkor tanácstalan vagyok. A Salesman által ajánlott Heco Odeon 100 vállalhatóbb lenne? Vagy mit kéne figyelnem a paramétereknél, hogy megfelelőt keressek?

Amúgy most egy Panasonic mini hifi van még a nappaliban, annak a hangereje sem volt még 30-40 %-nál fentebb tekerve.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#89014) salesman válasza V.Stryker (#89013) üzenetére


salesman
őstag

Kicsi is, barna is...
[link]

Canton (nekem is ehy kicsit nagyobb Cantonom van...)
[link]

[ Szerkesztve ]

Türűűűdrááá!

(#89015) V.Stryker válasza salesman (#89014) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

:R Már nem ragaszkodom a feketéhez csak a falra szerelhető mérethez. :B

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#89016) salesman válasza V.Stryker (#89015) üzenetére


salesman
őstag

Kérek egy feketét...
[link]

Türűűűdrááá!

(#89017) V.Stryker válasza salesman (#89016) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Na, erre rá is megyek. :R

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#89018) andrasth válasza V.Stryker (#89013) üzenetére


andrasth
tag

Az a gáz, hogy ekkora teret kisméretű sugárzókkal elég nehéz megtölteni _jó minőségben élvezhető_ hanggal. Persze ha nem a mindent betöltő hangzás a cél és nincs különösebb hangerőigény, azért vannak alternatívák. Kompromisszumot kötve és az erősítő 2X25w-os teljesítményét is figyelembe véve, valamilyen régebbi, nagyobb érzékenységű (90 dB körül, vagy fölötte) hangdobozt vennék. (Én mindenképp valami nagyobb, állódobozt de ez én vagyok:))

Nekem pl 90 db érzékenységű állódobozom van, megvételekor az volt a cél, hogy kis hangerőn is jól szóljon és relatív olcsó legyen. Az első időkben egy 2x40w os erősítővel hajtottam, és nagyritkán tekertem feljebb saccra 8-10 wattnál, mégis élvezhető minőségben lehetett hallgatni a zenét kisebb szobában, közelről (2 m) - egész halkan is.

(#89019) HUNNIA1920


HUNNIA1920
őstag

Vissza olvasva a fórumot, látom többen használnak Kontaset elosztót. Fapaci KEI elosztóm volt már egyszer csak eladtam. Gondoltam veszek egy jóval olcsóbb Kontaset KS240-est és a gyári betáp kábelét sajátra cserélem.

Kérdésem, hogy a betáp kábelt forrasztani kell vagy csavaros az elosztó belül? Illetve kell a kábel végére forrasz anyag vagy saru, amennyiben csavaros a bekötése?

Esetleg más olcsó alternatíva a Kontaset helyett, ami nem szűrős elosztó?

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89020) V.Stryker válasza andrasth (#89018) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Nem kell mindent betöltő hangzás. Az kell ,hogy ha olvasunk, társasozunk, tanulunk a gyerekekkel vagy csak főzünk, akkor szóljon vmi. Nem az a cél, hogy beülök egy fotelbe a szoba közepére és valami szuperérzékeny izé legyen.

Most amit előzőleg linkeltek Yamaha NS-G30 hangfalpár a legszimpatikusabb, 15k-ért lehet le is csapom.

Álló nem lehet, mert nincs hova, ahol jó helyen lenne. Plusz kis gyerekek vannak, plusz két kutya.... :)

Illetve közben megnéztem és 30nm-ről van szó, nem 40-ről. :) És ebbe benne van a beugró konyha is elvileg.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#89021) andrasth válasza V.Stryker (#89020) üzenetére


andrasth
tag

Érthető, így teljesen jó vétel lesz a kis Yamaha.

(#89022) andrasth válasza HUNNIA1920 (#89019) üzenetére


andrasth
tag

Nekem van egy 6-os, Bals dugvillával szerelt 3x2,5-es Lapp Ölflexre cseréltem ki. A blankolt fázist és a nullát á la nature beszereltem a csavaros fogadójukba. A földelő vezetékre tettem egy szemes sarut - (az eredetin is volt asszem) és úgy fogattam le anyacsavarral a helyére. Jó kis elosztó, gombokért.

[ Szerkesztve ]

(#89023) HUNNIA1920 válasza andrasth (#89022) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

Köszi a választ!

Milyen kábel sarut használtál? Elég sok féle van belőle (mm, alapanyag, kialakítás). Illetve olyan kéne, ami kombinált fogóval össze nyomtató.

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89024) andrasth válasza HUNNIA1920 (#89023) üzenetére


andrasth
tag

Jó kérdés, túrtam egyet itthon a szerszámosban:)
De valami ilyesmi, semmi extra truváj. Hogy M4 a test felfogató tőcsavar, arra ne esküszöm meg, de kb.
[link]
Csak egy darab kellett, a fázist és a nullát csak simán blankolva, csupaszon fogattam a helyére.
Milyen tápkábelre cseréled a gyárit?

(#89025) HUNNIA1920 válasza andrasth (#89024) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

Lehet nem jól gondolom, de mi van akkor, ha a bekötendő kábel földelését csak az első csavarig húzom be, de meghagyom a gyári földelő kábelt, ami a 2. csavartól megy maga a készülékház tetejéig? Bár lehet nem túl szerencsés, hogy ha a földelő vezeték vékonyabb, mint a fázis és a 0 vezetéke. Ehhez a részhez annyira nem értek.

Még nem 100%, de lehet hogy Audiograde 2.5mm2-es OFC kábelből lesz maga a vezeték. 2.500Ft/m

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89026) andrasth válasza HUNNIA1920 (#89025) üzenetére


andrasth
tag

Várjál csak, az a helyzet, remélem egyfajta elosztóról beszélünk. Az enyémben nem is tudod a földelést máshogy megoldani, csak 1 db tőcsavarra tudod rögzíteni a szemes csavarral ellátott föld vezetéket, ugyanis az a tőcsavar egy tömör réz sínhez van rögzítve, és az megy az aljzatokhoz. Ha jól tévedek ugyan ez a helyzet fázissal és a nullával is, tehát réz síneken közlekedik a delej az aljzatokhoz.
[link]
Nekem ilyen van, kapcsolós.(már nem erről etetem a zenecuccokat, de ez most mind1)

[ Szerkesztve ]

(#89027) migabi24 válasza HUNNIA1920 (#89025) üzenetére


migabi24
nagyúr

Milyen tápkábelt használsz a készülékeknél?

[ Szerkesztve ]

(#89028) HUNNIA1920 válasza andrasth (#89026) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

Én ebből indultam ki, igaz ez nem KS240-es elosztó, de arról nem találtam belső képet: [link]

migabi24: szerencsére nem túl sok lehetőségem van, mert a forrás eszközöm az beépített tápkábeles és előtte van egy Bkercso Tápszűrő3, a DAC-om külső adapteres, de ott is fix a kábel és belül szűrve van a DAC, a TV kapott egy olcsó borotva csatlakozós AQ kábelt, amin van valamiféle szűrő, illetve a Hivox erősítő a gyári Hivox tápkábelt kapta, de van itthon egy HydraSound tápkábelem is, ami a gyártó jelenlegi csúcs kábele, de majd kiderül, hogy az kerül a Hivox erősítő elé vagy jó lesz a gyári is.

Azért se akarok túl sokat rá költeni, mert volt már nekem itthon sok féle szűrős elosztóm, főleg DIY, de egyiktől se estem hasra, pedig nem egy helyen próbáltam őket. Viszont lehet megérdemelne a rendszer egy jobb elosztót az 500Ft-os kapcsolós teszkós helyett.

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89029) salesman válasza V.Stryker (#89015) üzenetére


salesman
őstag

Egy kis polcot szerelj a falra, legalább 10-15 cm hely legyen a fal és a hangfal hátsó síkja között.

Türűűűdrááá!

(#89030) andrasth válasza HUNNIA1920 (#89028) üzenetére


andrasth
tag

Hasonló, de nem emlékszem:)
Itt látszik a 240-es, kapcsolós belseje: [link]
Én azt a két kábelt, ami a kapcsolótól megy a dugaljig nem cseréltem, mert időszakos, áthidaló megoldásnak kellett csak, ilyen mélyen nem volt kedvem belemászni. De egyébként szerintem jó cucc, sokáig fog szolgálni. Az erősítőm közvetlen a fali aljzatból volt etetve akkoriban, ebbe a Kontasetbe a pc, meg a dac volt bedugva. Aztán jött egy Alces 3. Ha nagyon szigorúak akarunk lenni akkor kapcsoló nélküli modell kell és akkor tuti nem szól bele a hangba semmi és még pluszban az esetlegesen fellehető belső kábeleket cserélni, és akkor mindent megtettünk az ügy érdekében:)

(#89031) bANDYka


bANDYka
tag

Sziasztok,

végül egy Maranz PM6006 és egyenlőre egy Polk Audio T50 fronsugárzó pár lett a kiválasztott duó. Szeretnék segítséget kérni abban hogy ehhez a szetthez milyen kábelt javasolnátok, illetve optikai forrásból etetném főként így arra is szükségem lenne. Azoknál van különbség vagy mindegy milyet veszek?

Előre is köszi!

seeing is believing...

(#89032) HUNNIA1920 válasza andrasth (#89030) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

Köszi, de lehet végül a gyári szerelés mellett maradok, mert úgy vagyok vele, hogy az áram nem játék.

Ha már itt tartunk, egy erősítőt ha hátulról nézünk, akkor a tápcsatkakozón a bal vagy a jobb oldal a fázis?

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89033) AMDFan válasza HUNNIA1920 (#89032) üzenetére


AMDFan
addikt

Ha normálisan tervezett az erősítő akkor teljesen mindegy hova kerül a fázis.

(#89034) HUNNIA1920 válasza AMDFan (#89033) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

Értem, köszönöm!

Csak mert azt szokták mondani, hogy amelyik kábel állással jobban szól az adott készülék, az a jó, viszont én nyugodtabb vagyok, ha tudom, hogy minden jó helyen van. :)

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#89035) migabi24 válasza bANDYka (#89031) üzenetére


migabi24
nagyúr

A Qed kábeleket tudom ajánlani a belépőjük is valódi üvegszálas

(#89036) Dorian válasza AMDFan (#89033) üzenetére


Dorian
félisten

Ha lenne olyan listád, amely tartalmazza az összes erősítőt, és azt, h melyikek a tökéletesre tervezett erősítők, és melyikeknek milyen tervezési problémájuk van, szívesen várjuk. Addig sajnos marad az, hogy kipróbáljuk, hol jobb a fázis.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#89037) andrasth válasza HUNNIA1920 (#89032) üzenetére


andrasth
tag

[link]
1 - fázis, 2 - védőföld, 3 - nulla
Forrás: schurter.com

(#89038) kukulec válasza bANDYka (#89031) üzenetére


kukulec
őstag

bármilyen tisztességes rézkábel, lehetőleg több mint 2,5-es drót megfelelő lehet. pár példa, amiket én hallottam és jól szóltak: qed xt40, supra classic 6.0, vandamme hifi 4.0

Luxman L-507ux II, Primare i22, Yamaha A-S801 // Pro-Ject Dac Box S2, SMSL SU-9 PRO // Elac Vela 408, Elac FS 147, Q Acoustics 3030i

(#89039) AMDFan válasza Dorian (#89036) üzenetére


AMDFan
addikt

Hát értsd úgy akkor, hogy ha nem DIYer wannabe hifi gurutól veszel erősítőt akkor jó eséllyel tök mindegy hogyan kötöd be. Nem is tudom amúgy elképzelni pl. egy toroid trafós erősítőnél hogy mégis mit számítana hogy hová kötöd a fázist. Persze attól, hogy én nem értek az elektronikához, még mindig nagyon régen rossz hogyha egy készülék érzékeny arra hogy hová kötöd a fázist... Mert akkor valószínűleg a készülék tervezője is gyarapítja az elektronikához nem értők táborát.

(#89037) andrasth: igen ez korrekt, csak ettől még kéne egy szakadásvizsgáló (multiméter) + fázisceruza, hogy jól is dugd be a konnektorba. Ha lenne ugye értelme.

[ Szerkesztve ]

(#89040) Ear001 válasza AMDFan (#89039) üzenetére


Ear001
addikt

Én értem, hogy mindenhez is értesz, de a helyes fázis speciel jól mérhető dolog. Egyes erősítőkön külön led jelzi, hogy jó helyen van-e a fázis. Pont a toroid trafók érzékenyebbek arra, honnan gerjesztik őket, gyakran búgnak, rezonálnak, ha nem a jó oldalról. És egy kis olvasnivaló : http://carbon4copy.blogspot.com/2018/09/a-helyes-halozati-kabel-bekotes.html

(#89041) lezso6 válasza Ear001 (#89040) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez mi ez a "cikk"? Szóval védőföld nélkül köti a hálózatra az elektronikát (ami eleve életveszélyes), hogy megmérje a készülékház és a föld közötti feszültséget. Azaz mennyit földelne le. S akkor ugye a két állásból amelyiknél kisebb a feszültség, az lesz a jó. De mijjéééért? Erről egy szó sem esik, csak rizsa van.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89042) gordonfreemN válasza lezso6 (#89041) üzenetére


gordonfreemN
addikt

És még másokat is biztat rá, te jó ég...
Gondolom a Megaohm-os müszerellenállással remekül meg tudta mérni a kapacitív csatolást a prim-szek tekercsek között. Mihelyst beterhelné, borulna az elmélete.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#89043) #01758976 válasza lezso6 (#89041) üzenetére


#01758976
törölt tag

Fülell is hallható, járt nálam Vincent SV 500, 700, a saját dupla toroidosom, ezeknèl simán ès oda sem kell figyelni.

(#89044) lezso6 válasza #01758976 (#89043) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem mondtam, hogy nincs ilyen. Én találkoztam olyannal többször is, hogy az alapzaj megszüntethető a villágdugó megfordításával, ami elég misztikus dolognak tűnik. Bár én csak gagyi cuccoknál találkoztam ezzel. Illetve úgy, hogy a relatív fázis nem stimmelt. Azaz több eszköz (pl DAC és erősítő) egymáshoz képest nem volt "egy fázisban", s összekötve zaj keletkezett. Ekkor mindegy volt hogy "helyesen" vagy "fordítva" volt bekötve mindkettő, az volt a lényeg, hogy egyezzen a hálózatra kötés módja. Illetve volt még egy vicces eset: adott egy pár hangfal, de nem közös elosztóban voltak, mert az egyik hangfal egy teljesen másik (külön automatás) körre került. Na, arra amint rádugtam a DAC-ból kijövő jelkábelt, elkezdett zümmögni. Megfordítottam a villásdugót, erre még hangosabb volt. :D

Nade a lényeg a kérdés. Miért van? Mitől? Csak bizonyos elektronikák érzékenyek rá? Vagy csak több eszközt azonosan kell bekötni? Ne csak dogmákat kövessünk, hanem keressünk magyarázatot, ahelyett hogy hamis következtetést vonnánk le.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89045) Ribi válasza lezso6 (#89041) üzenetére


Ribi
nagyúr

Alap esetben ha nincs is védőföld sem szabad, hogy bajt okozzon az eszköz. Ha bajt okoz, akkor az az eszköz hibás és kuka amúgy is (vagy javítani kell).
Az jó kérdés, hogy miért is jó a kisebb feszültség.

(#89046) lezso6 válasza Ribi (#89045) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

WTF? Védőföldelés nélkül csúnya dolgok történhetnek. Pl:

Engem kiskoromban (~1995) állandóan megvágott a Videoton nagy torony erősítőjének hangerőszabályzója. Féltem is tőle, mint a fene, nem értettem mi van. Szóval valami nem stimmelt. Ráadásul apám nem értette mi van, őt sosem vágta meg. Valószínűleg jó "vezető" voltam. :D S ugyan a Videoton 6383 egy szar erősítő, elektronikailag rendben volt, nem volt hibás. Viszont nem volt védőföldelése, a nullát vezették ki a házra. Azonban a nulla az nem mindig egyezik a földdel, ezért vágott meg. Kb 10 évvel később elköltöztünk, helyhiány miatt megörököltem a hangszettet. Onnantól kezdve sosem csípett, máig megvan. Annyi baj van csak vele hogy kategóriájában is egy kalap szar, ahogy a DC3010 hangfalak is.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89047) gordonfreemN válasza Ribi (#89045) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Gondolatmenetedet kiegészíteném, mert ha az az eszköz épp a védelem leválasztása után lesz hibás? I. érintésvédelmi besorolású eszközöknél sosem szabad megszüntetni a burkolat (ill.: védőveztők és érintkezőik) által biztosított alapvédelmet, vagy nem a saját szavaimmal: "Minden olyan elektromos szerkezetet, ami az első érintésvédelmi osztályba van sorolva szigorúan tilos a védővezető csatlakozásának a hiányában használni.", ugyanis fázisfeszültség kerülhet a villamosan vezető burkolatra, ami érintés ellen így nincs védve, kész a baj.
Persze, ha ért a villanyhoz az illető, elég óvatos és van némi sütnivalója az erősáramról, akkor saját felelősségre ahogy gondolja...
Csak azért írom ezt le, hogy nehogy nyakig merüljön a készükéiben mindenféle erősáramú beavatkozásra bárki, akinek lövése nincs ehhez, de az olvasottak alapján felbátorodott.
:R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#89048) Ribi válasza lezso6 (#89046) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nagyon csúnya lehetett, hogy megcsípett. Gondolom. Lelki állapotod még máig nem lehetett rendbe hozni.
A csúnya dolog alatt azért érted, hogy nem erre gondoltam.
Az, hogy valami termék szarul van megcsinálva egy másik kategória.
Kötött pulcsi is csúnya dolgokat művel ezek szerint amikor feltöltődik és megcsíp ;]

Nem javaslom senkinek, hogy csak úgy lekösse a védőföldet, mert én azt mondtam, hogy teljesen felesleges.
Nem ezt mondtam.
Ha jól működik az eszköz, akkor nem okozhat gondot a lekötése. Hiszen az csak akkor hasznos, ha maga a készülék hibás.

[ Szerkesztve ]

(#89049) lezso6 válasza Ribi (#89048) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ha nincsenek érvek, akkor máris személyeskedni kell? :(

A fenti linkelt írás pont arról szól, hogy a készülékház és a föld közötti feszültséget mérte. Ami ugye akkor folyik át rajtad, ha csak hozzáérsz az adott készülékhez. A legtöbb eszköznél is 80-120 voltot sikerült mérni, ami meg is ölhet, szóval akkor mind hibás volt? :F

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#89050) Ixion77 válasza Ribi (#89048) üzenetére


Ixion77
őstag

"Ha jól működik az eszköz, akkor nem okozhat gondot a lekötése. Hiszen az csak akkor hasznos, ha maga a készülék hibás."

Az én csöves erősítőm konkrétan elnémul egy percen belül ha nincs bekötve a földelés. Tehát hibás?

Ahogy én látom, a védőföltelésre van kötve minden: a kondik negatív pólusa, a jel negatívja, a ház, a PCB nagy része, stb. Nem tudom mi történik ha nincs bekötve, de az biztos hogy a hang elmegy előbb az egyik oldalról aztán a másikról is.
Arra is kiváncsi lennék hogy mekkora gond az hogy nálam a élő negatív és a föld közt mérhető 6V AC.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.